Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Rozszerzony zoom (EZ) w FZ18 :-\
Autor Wiadomość
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Wto 10 Cze, 2008   Rozszerzony zoom (EZ) w FZ18 :-\

Mam od niedawna FZ18 (przesiadłem się z Canona A610). No i ciekawi mnie, podejście konstruktorów do kwestii rozszerzonego zooma (extended zoom). Wg instrukcji aby uruchomić tę funkcję wybieramy niższą rozdzielczość (z dopiskiem EZ) i aparacik oprócz optycznego zooma zmniejsza nam obszar skanowania matrycy, przez co mamy zdjęcia w założonej rozdzielczości z większym przybliżeniem niż optyczne 18x. Tyle że...

1. Z ogromną przyjemnością korzystałbym z mniejszej rozdzielczości (zdjęcia robię gł. do albumu 10x15 z lekkim kadrowaniem), ale bez EZ!!! "Wycinek" matrycy to nie to samo, co zdjęcie zrobione całą matrycą i pomniejszone programowo! To drugie będzie lepszej jakości (troszeczkę).

2. Ogniskową zmienia się też aby uzyskać inne proporcje obrazu (wystarczy zrobić portret z odpowiednikiem 28mm z bliska i już wiadomo, o co chodzi :-) A ten skubany EZ od szerokiego kąta ZACZYNA (!) wycinać obrazek cyfrowo z matrycy, a potem rusza optyką fizycznie.

Czy ktoś się nad tym zastanawiał...?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






banan11 
Bywalec
Kompaktowiec


Pomógł: 2 razy
Posty: 116
Wysłany: Wto 10 Cze, 2008   

Owszem, temat był poruszany w innym wątku.
Zresztą w instrukcji jest to chyba też opisane (tyle że ogólnikowo), że ponad zoom 18x następuje wycięcie obrazu z matrycy. Zoom pozostaje nadal na 18x, a obcinając boki pozornie otrzymujemy większe przybliżenie. Niestety jakość jest gorsza (wiadomo - to tak jakby wyciąć sobie kawałek jpga w 8mpix).
Tak więc reasumując- nie używajmy wynalazków typu cyfrowy zoom, dodatkowy zoom - w tym i innych aparatach.
 
 
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

Banan11, nie wychwyciłeś (z całym szacunkiem) istoty problemu. Jeśli by tak było, że "ponad zoom 18x następuje wycięcie obrazu z matrycy", to nic by mnie nie dziwiło. Ale w moim FZ18 wycinanie następuje OD SZEROKIEGO KĄTA, a dopiero przy większym zbliżaniu działa prawdziwy zoom optyczny.
I z przyjemnością zrezygnuję z tego wynalazku ("nie używajmy wynalazków typu cyfrowy zoom, dodatkowy zoom"), jeśli będzie się go dało wyłączyć pozostawiając pomniejszoną rozdzielczość... Ale z instrukcji wynika, że jak zmniejszasz rozdzielczość, tym samym włączasz EZ.
Chyba że się mylę...??? W każdym razie inne wątki przeszukiwałem i na TEN temat nic nie znalazłem.
 
 
qadest1 
Rozmowny
Mały czarny Olek ;)



Pomógł: 4 razy
Posty: 341
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

Ale dlaczego Chcesz koniecznie zmniejszać rozdzielczosć zdjęć? 8 megapikseli, to w dzisiejszych czasach nie jest jakaś drakońsko wielka liczba, zmniejszając rozdzielczość nie zyskujemy też na efektywności matrycy, nie zmniejszymy jej szumienia ani nie porawimy jakości zdjęć :neutral: Więc po co... :???:
 
 
Klogg 
Nowy


Posty: 13
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

Witam
Ja tak trochę nie do końca na temat ale dalej o ez. Zastanawiam sie czemu piszecie ze cyfrowo, skoro ustawiając np zoom na x18 gdy sie go zwiększa do tych x28,7 to optyka dalej sie wysuwa. Niech mi ktoś łopatologicznie wytłumaczy czemu to ma być cyfrowe zbliżenie bo już tego nie kumam. Sądziłem jakiś czas ze robi na mniejszej rozdzielczości po to ze np przy takim zbliżeniu występują jakieś zniekształcenia na brzegach dlatego je wycina i zbiera tylko częścią matrycy. Ewentualnie może na ez przesuwa sie cala grupa soczewek ale przez to punkt skupienia wypada w innym miejscu i pada na mniejsza cześć matrycy. Juz kombinuje na rożne sposoby :) , w każdym razie po co by to nazywali ez a jeśli chodzi o komercje to jakoś nigdzie nie zauważyłem żeby atakowi ze ma jakiś tam większy zoom tylko zawsze było 18x i tyle.
Pozdrawiam
 
 
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

qadest1 napisał/a:
Ale dlaczego Chcesz koniecznie zmniejszać rozdzielczosć zdjęć?(...)

Powody są takie:
1. Mniejsze pliki to więcej MIEJSCA na karcie, a potem na i dysku twardym i mniej płytek DVD do schowania w archiwum, trochę też szybciej się ładują i edytują gdy komputer nie jest demonem szybkości ;-)
2. Na ekranie i odbitkach 10x15 będą tak samo wyglądać fotki 3:2 7M pikseli i 4,5M pikseli (a może i 2,5M...). Więc czemu by nie zmniejszać :-) Pomniejszone zdjęcie powinno też lepiej wyglądać wyświetlone na monitorze 1:1 - nie wiem, jak Ty, ale ja wolę oglądać mniejsze i ostrzejsze (nawet podczas podstawowej edycji w GIMPie) niż większe i nieco bardziej pomazane.

Klogg napisał/a:
gdy sie go zwiększa do tych x28,7 to optyka dalej sie wysuwa

O TO WŁAŚNIE CHODZI, że "cyfrowo" aparat powiększa Ci na początku zbliżania, a nie pod koniec!!! Optyka nie rusza się gdy powiększasz do 2x, a rusza, gdy dojeżdżasz do 28x !!
 
 
Mr.Martin 
Nowy


Posty: 8
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

@Ebendi
Przy dzisiejszych cenach kart pamieci i plytek DVD to bys nie pzresadzal juz tak z osczednoscia - stac cie bylo na drogi aparat o i stac na jedna , dwie plytki DVD wiecej :)
Co do archiowum - lepiej miec wiecej plytek w archiwum bo jak ci jedna np padnie (uszkodzi sie ) to tracisz mniejsza ilosc fotek niz cale lata :)
Jak tak bardzo zalezy ci na oszczednosci to bylo trzeba kupic jakas uzywana lustrzanke z matryca np 4 Mp + dobre szklo i mialbys dobre fotki i malo by ci zajmowaly

Nigdy nie spotkalem osob ktore ogladaja fotki na monitorze w rozmiarze 10x15 - po to jest monitor aby ogladac przejrzyscie a nie wpratrywac sie w prostokat 10x15 na srodku ekranu.

Jedynie co ci przyznam to powinno w opcjach aparatu byc mozliwosc wylaczenia EZ gdy tego nie chcemy przy zmniejszaniu matrycy.
 
 
cube007 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 209
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

Cytat:
Nigdy nie spotkalem osob ktore ogladaja fotki na monitorze w rozmiarze 10x15 - po to jest monitor aby ogladac przejrzyscie a nie wpratrywac sie w prostokat 10x15 na srodku ekranu.

Mr.Martin - nie zrozumiales chyba o co chodzi - monitor o rodzialce 1280x1024 pokazuje na ekranie... 1,3mpx, a obraz FullHD to... 2mpx :) Po co robic zdjecia w 8mpx skoro i tak tego nie pokaze (bez zmniejszania) zaden monitor? ;)
Oczywiscie jest to uproszczenie sprawy bo wiadomo wieksza ilosc mpx to wieksze mozliowsci kadrowania i pare innych plusow....

Cytat:
Optyka nie rusza się gdy powiększasz do 2x, a rusza, gdy dojeżdżasz do 28x !!

Ebendi - Jestes absolutnie pewnien ze nic sie nie rusza w obiektywie gdy przestawiasz zoom na x2? ;)
 
 
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

cube007 napisał/a:
Jestes absolutnie pewnien ze nic sie nie rusza w obiektywie gdy przestawiasz zoom na x2? ;)

Hmmm. Toś mi ćwieka zadał. Ten "rozszerzony zoom" to dodatkowe maksymalnie 1,6x (czyli 28,7/18) i do tej liczby można spodziewać się nieruchomości soczewek. Coś jednak w środku bzyczy przez ten początek przybliżania od najszerszego końca, na zewnątrz się nie rusza... Bzyczy mimo to dużo ciszej niż przy dalszym przybliżaniu. Praktycznie z aparatem w ręku czuje się, że inaczej zoom pracuje przy szerokim końcu, gdy aktywny jest EZ.
Cały problem zauważyłem, gdy zmieniłem rozdzielczość mając zoom ustawiony gdzieś w środku - i przy zmianie rozdzielczości zmienił się nagle kadr! To mnie naprowadziło, że coś tu nie gra.
 
 
banan11 
Bywalec
Kompaktowiec


Pomógł: 2 razy
Posty: 116
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

A nie bzyczy Ci silniczek stabilizacji? Wyłącz może stabilizację i spróbuj...
 
 
Klogg 
Nowy


Posty: 13
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

Obiektyw cały czas sie rusza, tylko na początku sie cofa po czym zaczyna sie wysuwać i wtedy wartość zmienia sie na x2. I faktycznie przy zmianie rozdzielczości zmienia sie kadr, i teraz już całkiem zgłupiałem :)
 
 
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

banan11 napisał/a:
A nie bzyczy Ci silniczek stabilizacji? Wyłącz może stabilizację i spróbuj...

Poprzybliżałem i pooddalełem go trochę, wyłączyłem stabilizację, ustawiłem min. rozdzielczość. Stwierdziłem, że CISZĘ przez pierwsze 1,6x powiększenia najlepiej "usłyszeć", gdy się przybliża lub oddala na pełnej prękdości zoom. Aparat "dojeżdża" ostatnie 1,6x (od tele do szerokiego kąta) w ciszy i tak też wyjeżdża przy zoomowaniu od najszerszego kąta. Przy przejeżdżaniu przez to magiczne ok. 1,6x zoomowanie jakby się lekko zacina, potyka, zmienia prędkość.
Trudniej jest mi stwierdzić czyniąc to wszystko małymi kroczkami, gdyż WTEDY ciche bzyczenie słyszę od początku przybliżania (nawet ze stabil. OFF).
Żeby równocześnie obserwować obraz i słuchać bzyczeń, przełączyłem obraz na EVF.
Klogg napisał/a:
Obiektyw cały czas sie rusza, tylko na początku sie cofa po czym zaczyna sie wysuwać i wtedy wartość zmienia sie na x2.

Mimo wszystko upieram się, że obiektyw NIE CHOWA się przez pierwsze 1,6x zoomowania (gdy EZ jest aktywny w min. rozdzielcz.), ale gdy na ekranie widzę 2x, to już jest nieco wsunięty.

PS. Ten wątek forum Google wyświela na 3. miejscu przy zapytaniu "rozszerzony zoom" :mrgreen:

[ Dodano: Czw 12 Cze, 2008 11:31 ]
Moi drodzy, jeszcze jeden dowód. Zrobiłem ze statywu dwa prawie identyczne ujęcia z niewielkim zbliżeniem (niecałe 2x, starałem się zatrzymać gdy zoom się potyka ok. 1,6x) w proporcjach 3:2, jedno w rozmiarze 7M, drugie 2,5M. Program PhotoME pokazuje, że zdjęcie 7M jest wykonane przy ogniskowej 7,2mm, a zdjęcie 2,5M przy ogniskowej (focal length) 4,6mm, quod erat demonstrandum :wink: . Dla pewności: zdjęcie 7M (7,2mm) jest wizualnie ciut szerszym kadrem!!
 
 
banan11 
Bywalec
Kompaktowiec


Pomógł: 2 razy
Posty: 116
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

Dziś na szybko wcześnie rano zerknąłem co dzieje się do 1.6x zoom. W sumie nic.
Ale gdybyś zerknął w głąb obiektywu to zobaczysz, że w środku coś się jednak rusza, dopiero koło 2x obiektyw zaczyna "jeździć"
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Sob 14 Cze, 2008   

Mr.Martin napisał/a:
Przy dzisiejszych cenach kart pamieci i plytek DVD to bys nie pzresadzal juz tak z osczednoscia - stac cie bylo na drogi aparat o i stac na jedna , dwie plytki DVD wiecej :)

zamilknij bo nie wiesz co mówisz.
ja przykładowo jadąc na jeden mecz cykam od 1000 do 4500 zdjęć. zapełniam wszystkie karty bo leci się seriami. a Ty mi mówisz o kosztach płyt?!
najważniejsze dla mnie, że zamiast otwierać 4000 zdjęć 8M, otwieram 4000 zdjęć w 5M
i dzięki temu zyskuję około godzinę do przodu na samej edycji, 10 minut na przeglądaniu i około 3 minuty na kopiowaniu.
a jak mam termin żeby oddać zdjęcia do redakcji - to jak widzę pliki 8M to rozpacz mnie bierze.
to tak na marginesie.

co do EXTENDED ZOOMA.
muszę wszystko sprawdzić, pomyśleć i wtedy dać odpowiedź. bez nerwów

[ Dodano: Sob 14 Cze, 2008 20:10 ]
Sprawdziłem i obalam mity. Optyka rusza sie na zewnątrz niezależnie czy mamy 0x czy 1.6x. Nawet dojeżdżając do 2x mozna zauważyć chowanie sie obiektywu a pozniej jego dalsze wysuwanie.zmiana kadru przy zmianie rozdzielczości jest tylko wynikiem zoom'a jaki byl ustawiony i jaki sie utworzył przy nowej skali(0-18 a 0-28.7).
Chce tez obalic mit,ze optyka wysuwa sie dalej przy większym zoomie.optyka pozostaje bez zmian.zmienia sie tylko kadr (wycinek zdjecia oryginalnego w 8mpix).pomaga to tylko i wyłącznie w kadrowaniu
 
 
Klogg 
Nowy


Posty: 13
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 15 Cze, 2008   

tzn jak przy większym zoomie optyka pozostaje bez zmian, mam rozumieć ze dojeżdżasz do 18x i potem się zmienia tylko kadr a optyka się nie rusza ? jeśli tak to mam chyba inny aparat bo mi po 18 dalej wszystko "jedzie" aż do końca. Chyba ze piszesz o normalnym zoomie cyfrowym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14