Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Rozszerzony zoom (EZ) w FZ18 :-\
Autor Wiadomość
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Nie 15 Cze, 2008   

Klogg napisał/a:
mi po 18 dalej wszystko "jedzie" aż do końca. Chyba ze piszesz o normalnym zoomie cyfrowym.

Klogg, please, przeczytaj uważnie mój opis problemu powyżej. W każdym, jak sądzę, FZ18, optyka fizycznie pracuje do 28x (przecinek coś). Rzecz w tym, że oczekiwałbym, że do 18x kąt widzenia obiektywu (czyli to, co tak naprawdę zmieniamy regulując ogniskową) zwęża się poprzez MECHANICZNE wydłużenie ogniskowej (i tym samym przesunięcie fizyczne soczewek), a ostatni etap zwężania kąta realizuje się poprzez ZMNIEJSZENIE AKTYWNEGO OBSZARU matrycy ccd. Sęk w tym, że FZ18 robi to odwrotnie - najpierw zmniejsza obszar aktywny matrycy, a potem jedzie z ogniskową.

W międzyczasie na forum http://www.lumix-forum.or...ny-(ez)-w-fz18/ jeden kolega udzielił wyczerpującego wyjaśnienia kwestii kąta widzenia obiektywu (i co za tym idzie wyjaśnił moje nieuzasadnione obawy odnośnie "proporcji" obrazu przy użyciu EZ.

Otrzymałem też odpowiedź od autoryzowanego serwisu Pansonica:
Niestety-nie ma mozliwosci wylaczenia rozszerzonego zoom'u ( EZ ), procz oczywiscie najwyzszej rozdzielczosci. Jest to zalozenie projektowe i zadna z opcji uzytkownika nie jest w stanie wylaczyc EZ dla nizszych rozdzielczosci.
Sposob realizacji samej funkcji EZ (...) jest rowniez zalozeniem niezmiennym dla uzytkownika. Jako ciekawostke i troche na wyrost,podpowiem iz zmiana oprogramowania na nowsze nic nie zmienia.


Szkoda jedynie, że funkcja ta nie działa przy długim końcu (tele) obiektywu lub że nie da się jej wyłączyć dla mniejszych rozdzielczości...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

to nie wiem jak u was, ale u mnie jeśli mam 18x i ustawione 8Mpix i przestawię w tym momencie nawet na 3Mpix i mam 28,7x to nic mi się nie wysuwa dalej.
zmienia mi się tylko zakres z jakiego mogę korzystać, ale optyka nie wysuwa mi się "DALEJ" niż przy 8mpix i 18x zoom.
wysunięcie obiektywu jest zawsze takie same.
zmienia mi się tylko możliwość kadrowania ze względu na "obcięte" zdjęcie.
(równie dobrze można zrobić zdjęcie w 8mpix i obciąć je w paincie)

[ Dodano: Pon 16 Cze, 2008 08:01 ]
myślę że na stronie podanej w linku poprzez Ebendi, jest wszystko wyjaśnione.
nie wiem czemu ja interpretuje inaczej wasze posty niż inni.
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

Myślę że jest to kwestia marketingu, ale bez przesady że robią ludzi w balona.
Zauważ że na obudowie masz jak byk 18x :)
Więc nie jest to jakiś chwyt marketingowy że człowiek będzie szukał aparatu który ma 28,7x zoom optyczny, bo fakt, optycznie by się to zgadzało pod względem powiększenia i nie jest to efekt interpolacji ale wycinka z dużego 8Mpix'a wycinek o wielkości 3Mpix i przedstawienie go na LCD aparatu dzięki czemu człowiek uważa że ma 28,7x.

Brakuje tylko wyłączenia opcji EZ i kadrowania pełną matrycą w mniejszej rozdzielczości.
 
 
banan11 
Bywalec
Kompaktowiec


Pomógł: 2 razy
Posty: 116
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

Rozumiem, że gdyby Panasonic reklamował FZ18 jako "Pierwszy na świecie kompakt z zoomem 28x!" to powiedziałbym że to nabijanie klientów czarną stroną marketingu.
Miałem wcześniej FZ7, tam też był rozszerzony zoom i nikt nie wysnuwał takich wniosków.
 
 
cube007 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 209
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

sluuurp napisał/a:
Wniosek - w FZ18 tylko najwyższa rozdzielczość jest na czysto zoomie optycznym. Normalne lekko powiedziane JAJA!!!

Nie jaja tylko normalna fizyka (za moich czasow, II klasa liceum) !!! Biore szklo od zenita - ogniskowa 50mm. Podpinam np. do pentaxa (matryca APS-C) i mam odpowiednik ogniskowej 75mm, podpinam do Olka/Panasa (system 4/3) i mam odpowiednik ogniskowej 100mm. Tez jaja?! :mrgreen:

Jaja to by byly dopiero po ew. zamontowaniu tego obiektywu do takiego Lumixa FZ18 - to by dalo 300mm :mrgreen:
 
 
raskolnikow 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

sluuurp czytałem twoje wcześniejsze posty. Z reguły chwaliłeś ten aparat. Nie zauważyłeś wcześniej na fotkach że coś nie gra?
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

całkowicie rozbraja mnie decyzja sluuurp'a. :???:
 
 
cube007 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 209
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

sluuurp napisał/a:
Ale mi nie chodzi o matematykę, akurat nie interesuje mnie to w tej kwestii, tylko to że nie mogę używać mniejszej rozdzielczości na czysto zoomie optycznym. To jest skandal, żaden aparat takiej kpiny nie ma z innej firmy jak Panasonic.
Rozmawiałem dzisiaj z przedstawicielem Panasonica i będę sie domagał zwrotu pieniędzy za aparat. Z Allegro wycofany. Postanowiłem, że sprzedaż na Allegro było by to nie w moim stylu w obliczu tak ordynarnego chwytu marketingowego przez Panasonica.
O efektach poinformuję.


Chyba pekne ze smiechu :mrgreen: W panasie poprawisz pewnie humor niejednej osobie :mrgreen:
Przyjmij do wiadomosci - to fizyka (a nie matematyka) ktora Cie nie interesuje, powoduje ze w malej rozdzialce tez uzywasz zoomu optycznego. Tak samo jak przy pelnych 8mpx czy ile tam ma FZ18.

Rozszerzony zoom nie ma nic wspolnego z zoomem cyfrowym Jest to czysta optyka.
Ostatnio zmieniony przez goltar Sro 18 Cze, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

cube007 napisał/a:
w malej rozdzialce tez uzywasz zoomu optycznego. Tak samo jak przy pelnych 8mpx czy ile tam ma FZ18.

Stanę w obronie Sluuurpa - zmniejszanie aktywnego obszaru matrycy FIZYCZNIE pomniejsza kąt widzenia aparatu, tak jak FIZYCZNIE powoduje to zwiększanie ogniskowej. Oba mechanizmy są metodami OPTYCZNYMI zmiany kąta widzenia obiektywu (zresztą zmiłujcie się, ile razy możemy to wałkować w jednym wątku!!!). Niestety KONSEKWENCJE w jakości obrazu są inne - jeśli zmniejszymy aktywny obszar matrycy o "dwa oczka" w dół (czyli z 3264 x 2448 na 2048 x 1536), to tak jakbyśmy robili zdjęcia aparatem z matrycą nie 7,99M pikseli i rozmiarem 1/2,5 cala, a aparatem z matrycą 3,15M pikseli i 1/6,35 cala (!). Ma to i musi mieć wpływ na obraz WZGLĘDEM rozwiązania polegającego na skanowaniu całej matrycy i programowemu zmniejszaniu rozdzielczości zdjęcia.

Zresztą EZ przypomina mechanizm cyrfowego zoomu (choć nim nie jest w powszechnej terminologii), ale bez zmniejszania ZAŁOŻONEJ POMNIEJSZONEJ rozdzielczości.

Ludzie, wydaje mi się, że wszystko powinno być jasne po przeczytaniu całego wątku. Każdy może sobie podjąć decyzję i ma prawo (jak Sluuurp) komentować, czy mu się to podoba, czy nie i czy mimo tej niedogodności uważa Panasy FZ za bardzo interesujące aparaty, pozwalające robić (a nie "robiące" - małe rozróżnienie) piękne zdjęcia.
 
 
qadest1 
Rozmowny
Mały czarny Olek ;)



Pomógł: 4 razy
Posty: 341
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

cube007 napisał/a:
Rozszerzony zoom nie ma nic wspolnego z zoomem cyfrowym Jest to czysta optyka.


Uważam, że gruuubo się tu mylisz, ale to tylko moje skromne zdanie ;) a widzę, że Jesteś tak mocno o tym przekonany, że kompletnie nie docieraja do Ciebie rzeczowe argumenty przytoczone tutaj wcześniej.
Skoro aparat przy rozdzielczości 8mpix zoomuje do x18, przy pewnym wysuwie obiektywu (rozsuwa odpowiednio poszczególne soczewki dla uzyskania ogniskowej 504mm w ekwiwalencie) i przy tym wysuwie (maksymalnym) obiektywu, po zmianie rozdzielczości na niższą, jest w stanie zoomować powyżej x18, bez poruszenia optyką, to nikt mi nie wmówi, że to jest czysta optyka, tylko właśnie cyfrówka ;) tyle było już o tym wcześniej, że nie będę się powtarzał :roll:
Dodatkowo kol. Ebendi zaobserwował, że przy niższej rozdzielczości, w początkowej fazie obiektyw nie porusza optyką, a jednak zoomuje (to też czysta optyka ;) ) czyli w niższych rozdzielczościach jedzie od początku cyfrą, która jest wspomagana optycznie przez obiektyw i nie da się tego wyłaczyć. W tym przypadku sluuurp może faktycznie poczuć się oszukany i uznac towar za niezgodny z umową, ponieważ panasonic zastosował taki myk, który nie pozwala użytkownikowi stwierdzić jego istnienia w chwili zakupu :roll: a to można podciągnąć pod ukrytą wadę czy cechę, która klientowi nie odpowiada - brak możliwości wylączenia zoomu cyfrowego przy niższych rozdzielczościach :wink:

Ebendi Uprzedziłeś mnie z postem ;)
 
 
cube007 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 209
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

qadest1 - polecam podreczniki do fizyki, okres liceum, dzial optyka ;) . Popatrz tez na moj 2 post w tym watku. Jak widzisz bez ruszania soczewkami (obiektyw staloogniskowy) bez trudu mozna uzyskac rozny ekwiwalent ogniskowej, wystarczy zmienic rozmiar matrycy - czysta optyka :) Na tym samym polega myk z zoomem rozszerzonym - matryca sie "zmniejsza".
Cytat:
Dodatkowo kol. Ebendi zaobserwował, że przy niższej rozdzielczości, w początkowej fazie obiektyw nie porusza optyką, a jednak zoomuje (to też czysta optyka)

Nie wiem jakie oko ma Ebendi ale metoda pomiarowa "na oko" nie jest specjalnie pewna, tym bardziej w sytuacji gdzie ruch fizycznej ogniskowej o 1mm daje zmiane ekwiwalentu az o ok 9,7mm! (przy EZ, bo w pelnej rozdzialce crop wynosi 6) Do tego dochodzi jeszcze ogniskowanie wewnetrzne, zeby je obserwowac musialbys widziec wszystkie soczewki w obiektywie.
Cytat:
brak możliwości wylączenia zoomu cyfrowego przy niższych rozdzielczościach

Nie mozna wylaczyc czegos co nie jest wlaczone, chyba jest to logiczne, nie?
Powtorze jeszcze raz - EZ to nie jest zoom cyfrowy i nie ma z takowym nic wspolnego.

Ebendi - skad wziales 1/6,35 cala ???

Cytat:
Ma to i musi mieć wpływ na obraz WZGLĘDEM rozwiązania polegającego na skanowaniu całej matrycy i programowemu zmniejszaniu rozdzielczości zdjęcia.

Przeciez obraz z pelnej matrycy zmniejszysz na kompie a nawet w aparcie... Co wiecej przy uzyciu PC masz mozliwosc wyboru metody resamplingu, a w aparacie nie.
Dodatkowego zoomu optycznego zaden program komputerowy Ci nie oferuje.

Cytat:
Zresztą EZ przypomina mechanizm cyrfowego zoomu (choć nim nie jest w powszechnej terminologii), ale bez zmniejszania ZAŁOŻONEJ POMNIEJSZONEJ rozdzielczości.

Najpierw piszesz ze sa to metody optyczne a pozniej ze przypomina to zoom cyfrowy, nie majacy nic wspolnego z optyka. Zdecyduj sie jak to wreszcie jest :)
 
 
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

cube007 napisał/a:
skad wziales 1/6,35 cala ???

W tym jednym popełniłem błąd (złe matematyczne założenie, gdy w Excelu szybciutko wyliczałem zmniejszenie się rozmiaru matrycy ccd przy znanych liczbach pikseli itd.), ale mniejsza o liczbę - zmienia się znacząco.

Cytat:
Najpierw piszesz ze sa to metody optyczne a pozniej ze przypomina to zoom cyfrowy, nie majacy nic wspolnego z optyka. Zdecyduj sie jak to wreszcie jest :)

Nie muszę się decydować :-)
Gdy rozumiemy zjawisko (a rozumiemy?), jest sens dyskutować tak naprawdę tylko o:
1. wpływie na obraz - TO JEST NAJWAZNIEJSZE W TYM WSZYSTKIM (Forumowicze, czas na sample :-) )
2. ewentualnie o terminologii ("zjawisko optyczne", "zoom cyfrowy")

Jeśli zrobisz zdjęcia:

1. ustawiając w aparacie wielkość zdjęć np. 8M pikseli, dojedziesz zoomem do najwęższego kąta, a po zrobieniu zdjęcia wykadrujesz ze środka 3M piksele w komputerze

2. ustawisz w aparacie 3M pikseli z aktywnym Extended Zoom, dojedziesz zoomem do najwęższego kąta

3. ustawisz w aparacie wielkość zdjęć 8M pikseli, dojedziesz zoomem OPYTCZNYM do najwęższego kąta i dociągniesz zoomem cyfrowym do uzyskania identycznego kadru, jak w poprzednich przypadkach

to na mój rozum (do mojego oka najwyraźniej masz ograniczone zaufanie ;-) ) wyjdą Ci trzy identyczne zdjęcia.

Coś jakby więc było coś wspólnego między EZ a zoomem cyfrowym...:-) Tu i tu się wycina kawałek obrazka z matrycy...

Obiecuję w wolnej chwili jakieś RZECZYWISTE przykłady zdjęć (poradźcie, gdzie je najlepiej wrzucić aby podać na forum link).
 
 
zsoi3 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 129
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

Ebendi napisał/a:
(poradźcie, gdzie je najlepiej wrzucić aby podać na forum link).


może http://picasaweb.google.pl/
 
 
Ebendi 
Nowy



Posty: 15
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

Wykorzystałem Googla, choć ten niestety automatycznie obrabia zdjęcia. Dlatego dodałem wycinki ze zdjęć.
Link: http://picasaweb.google.p...CiaTestujCeFZ18
NO I CO??? Widać różnicę? Kto widzi nie widzi, rączka do góry :-)
(Cube007, wątpisz w moje oko, spróbuj swoim :mrgreen: )

A odrobinę poważniej - widać, że patent o nazwie Extended Zoom poza najszerszym kątem wpływa negatywnie na jakość zdjęć wykonanych w innych niż najwyższa rozdzielczościach. Dlatego szkoda, że nie można go wyłączyć.
 
 
zsoi3 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 129
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

zrobilem dzisiaj test - zdjecia na 8mb (zoom 18x) oraz 3mb (ez) (zoom 28,x). to co chemy "wyzoomowac" jest identycznej wielkosci jezeli obydwa zdjecia wyswietlimy na monitorze w skali 100%. dokladnie takie samo. poza tym - obydwa ujecia sa identycznej jakosci; nie ma tutaj utraty jakosci jak w przypadku zoomu cyfrowego. to co pisze sluuurp (wiekszy szum, akwarela, etc...) nie wystepuje - jest dokladnie tak samo pod wzgledem jakosci.

reasumujac - EZ to jest wykadrowanie fragmentu zdjecia. to samo mozna zrobic w komputerze na zdjeciu 8mb. efekt identyczny.

chcialbym sie jeszcze odniesc do "efektu akwareli" - moim zdaniem widac to przy fotografowaniu dalekich planow z zoomem przy cieplej/goracej pogodzie. jest to efekt falowania powietrza, ktore jest nam wszystkim znane i poteguje sie na zdjeciu przy stosowaniu zoomu. na konkurencyjnym forum sa przyklady fotografowania samolotu aparatem FZ50 (jest dyskusja na ten temat).

zrobilem dzisiaj zdjecia kadru, ktory z okna mam daleko - poniewaz dzisiaj nie ma upalu; jest chlodno - dalekie plany mam bez znieksztalcen typu "akwarela". mam w komputerze poprzednie ujecia tego samego planu - ale zrobione przy upalach - dalekie plany sa zaklocone, zalamane; charaktersystycznie dla efektu falujacego goracego powietrza, ktory my obserwujemy na zdjeciu jako efekt akwareli.

moim zdaniem - z naszymi aparatami jest wszystko ok. znajac jego wady i zalety - mozna nim z powodzeniem robic piekne zdjecia :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16