Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Sro 11 Cze, 2008
Potrzebuję Waszej pomocy w wyborze aparatu
Autor Wiadomość
charusss 
Nowy
preamator ;)


Posty: 13
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   Potrzebuję Waszej pomocy w wyborze aparatu

Witam wszystkich serdecznie!
Słuchajcie mam problem..
Jestem amatorem jeśli chodzi o profesjonalne robienie zdjęć, jednakże od jakiegoś już czasu czekam na aparat, który pozwoliłby mi rozpocząć tę przygodę..
Ponieważ w lipcu wyjeżdżam do pracy na wakacje, koniecznie muszę na ten wyjazd już wcześniej nabyć aparat. Czasu nie pozostało mi zbyt wiele, dlatego zakładam tutaj ten temat. Będę dysponować kwotą ~1500zł. (aparat możliwe że będzie mógł mi kupić znajomy w Stanach, przez co będzie tańszy). Dlatego w takiej sytuacji wydaje mi się, że skoro już mam kupić aparat, który będę mieć na lata, to chciałbym kupić coś dobrego, nie w stylu "na początek kupię to i to, bo ma mmało opcji, a jak to ogarne to kupie lepszy". No z pewnością kupię w końcu lepszy, ale czemu od razu nie kupić dobrego ;) i do tego oczywiście parę ksiażek, żeby nabyć trochę teorii..

CO zatem mi polecacie?
Najbliżej, "pod ręką", mam Canon'a G9 - (o ile to cyfrowa lustrzanka), ale myślałem też o Canonie 400D, jakimś Nikonie...
NMo ale problem w tym, że NIE MAM POJĘCIA, jaki byłby odpowiedni... (jak przeczytam książki pewnie będę wiedzieć lepiej) ale proszę Was o pomoc w jakimś wyborze..
Dodam, że generalnei byłaby to fotografia krajobrazów najczęściej, ludzi...taka "|codzienna' pozwolę sobie określić...

Pozdrawiam i za jakąkolwiek pomoc serdecznie dziękuję :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Paweł_G 
Maniak



Pomógł: 6 razy
Posty: 941
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

Proponuję przeczytać regulamin forum i pytać w odpowiednim do tego dziale.
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

1500 zł - mało, ale do przeżycia, a więc w USA dostaniesz

Canon 350/400d + 18-55 IS, 450 chyba przekroczy budżet

Nikon d40/d40x/d60/nawet d80 uda się znaleźć + 18-55VR

lustrzanek innych firm nie znam specjalnie - może jakiś Olek np 410/420/510/520 + kit (14-42 całkiem niezły)

Pentax k200 z kitem też się zmieści w budżecie

dobry P&S - może być Canon G9, może być fuji w stylu 9600, s100fs, nikon p80, olympus UZ570, Panas FZ50

generalnie P&S są łatwiejsze i przyjaźniejsze w obsłudze i zdjęcia na małych odbitkach będą podobnej jakości jak z lustrzanek.

Ponadto P&S dostajesz z obiektywem z większym zakresem ogniskowych (przeważnie 28-400mm) a lusterka z kitem kończą się na ok 85 (przelicznik 1,5-1,6x)

Za to w lustrzankach masz lepszą jakość zdjęć (jeśli Ci zależy na większych odbitkach) i o niebo lepsze zachowanie przy wyższych ISO - chodzi o poziom szumów i degradację szczegółów (konieczne czasem do krótkich czasów naświetlania w ciemniejszych warunkach oświetleniowych jak zabraknie jaśniejszej przesłony)
Ostatnio zmieniony przez MichalP Sro 11 Cze, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

zgadzam sie z oboma przedmówcami
jedna i druga rada bardzo dobra :mrgreen:
może tylko dołączyłbym marke sony (w całym zakresie produkcji w zakresie cenowym pytającego)
warto popatrzyć w sklepach internetowych samemu
 
 
charusss 
Nowy
preamator ;)


Posty: 13
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

dziękuję serdecznie za opinie. dziś kupiłem książkę traktującą o fotografii zaraz zabiorę się do lektury.
mam jednak dylemat - czy jeśli jestem amatorem to Waszym zdaniem powinienem zacząć od takiego G9 czy kupić lustrzankę i ją rozgryzać? Domyślam się, że jest to sprawa indywidualna, jednakże Wasze opinie też będą mi pomocne.

I czy jeśli chodzi o gorsze zachowanie przy wyższych ISO w aparatach typu P&S tzn że jest to bardzo widoczne przy porównaniu? O jakim ISO dokładnie mniej więcej mowa?

Pozdrawiam
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

Raczej w G9 bym nie wchodził - jak już to Fuji s100fs albo Nikon p80 (wygodniejsze w trzymaniu) albo w innym temacie przeze mnie polecany Sony R-1 (obecnie nieprodukowany) Jeśli zaczytujesz się teraz teoretycznie to chwała Ci za to - będziesz miał dobre podstawy do robienia zdjęć. Teraz od Ciebie będzie zależało czy chcesz P&S czy lustrzankę, bo posiadając solidne podstawy i jednym i drugim zrobisz dobre zdjęcia. Niezależnie co kupisz i tak będziesz musiał "rozgryzać" bo każdy aparat nieco inaczej się obsługuje, chociaż menu aparatów poszczególnych firm wydają się być podobne do siebie.

Jeśli chodzi o gorsze zachowanie P&S pod względem ISO - to zależy od modelu. Niektóre mogą wprowadzać sporo zamieszania już przy ISO 100 (mocna ingerencja w odszumianie która powoduje zamazanie szczegółów) inne dopiero przy 400 i właściwie dla olbrzymiej większości P&S to wartość graniczna - wyjątkami mogą być dość niewygodny bo kompakt Fuji f31fd albo Sony R1 - ISO800. Jeśli nie chcesz ingerencji aparatu w zdjęcie to zainteresuj się RAWami, czyli tzw surowymi obrazami z którymi prawie wszystko można zrobić potem na komputerze (wywołać RAW czyli dopasować parametry zdjęcia do swoich potrzeb i zapisać go do jpg). Co prawda szumy mogą być nieco wyższe niż przy Jpegach (bo jpegi są specjalnie rozmazywane aby szumów nie było widać), ale masz za to detale a kolorowy szum spokojnie wyeliminujesz np w Lightroomie i pozostanie przyjemny monochromatyczny ziarenek. Ziarenek nie opłaca się "odszumiać" bo wiąże się to z zamazaniem szczegółów. Są dwa tryby odszumiania w Lightroomie - Color (ten pierwszy) i Luminance (drugi niepolecany przeze mnie)
Ostatnio zmieniony przez MichalP Sro 11 Cze, 2008, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
charusss 
Nowy
preamator ;)


Posty: 13
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

po wszelkich radach zdecydowałem się szukać nawet używanego (ale nie zużytego;)) Nikona D80, najlepiej body a do tego dopiero dokupić resztę.
Znalazłem taką ofertę -
Body Nikon D80, Battery Grip Delta, 2 x Aku, 2 x 2GB SD PQI Hi-SPEED + AF-S Nikkor 18-55mm 1:3.5 - 5.6G ED DX

Co o tym sądzicie? Na początek dobre? Oczywiście jeszcze dopyytam się od kiedy jest w posiadaniu itp. Chodzi mi tutaj o te akcesoria.

ewentualnie na ebay'u są do kupienia body do tego aparatu, tylko chyba nie wiedziałbym co najlepiej do tego dokupić.

@MichalP nawet nie wiesz jak Ci jestem wdzięczny za to, że choć mnie nie znasz i jestem nowym użytkowniekiem udzielasz tak wyczerpujących na moje lamerskie pytania odpowiedzi i masz do tego cierpliwość :D Serdeczne dzięki :)
Także pozostłym oczywiście ;)
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

D80 to naprawdę dobry wybór. Mimo tego, że jest już jakiś czas na rynku, nie zestarzał się zbytnio i amatorowi pomoże zrobić satysfakcjonujące zdjęcia.

Ogromne plusy w stosunku do konkurencji to na pewno wygoda użytkowania, wygodny grip, wbudowany silnik AF, dość rozbudowane możliwości. na gripach się nie znam, ale jeśli jest to OK, przyzwyczaisz się do większego aparatu i ewentualne przejście na docelowy D3 nie będzie problemem dla Ciebie, 2 akku też OK - dłuższa praca bez ładowania, 2 x karta też ma swoje plusy - w razie czego jak jedna na wycieczce się skończy to masz drugą, albo jak jedna padnie to nie musisz szukać sklepu, obiektyw to typowy "kit" czyli nie oczekuj po nim zbyt wiele (tak piszą Ci którzy uwielbiają obiektywy za 4000 zł i więcej) Na początek starczy. W pracy mamy Canona 300d (staruszka) z obiektywem kitowym i nie jest źle. Sprawdź jak się sprawuje, jeżeli OK to nie ma co się nad nim rozwodzić, w końcu nie kosztuje olbrzymich pieniędzy, jeżeli nie starczy, to szukasz czegoś lepszego - a coś lepszego to choćby nowy "kit" z VR, albo najpopularniejszy w Polsce Tamron 17-50 2.8, albo jeśli masz więcej pieniędzy to możesz się skusić albo na Nikkora 18-200VR (uniwersalny z szerokim zakresem ogniskowej) albo tandem Tamron 17-50 2.8 i np Nikkor 70-300VR. W przypadku jednego uniwersalnego obiektywu masz taką samą wygodę jak w P&S, czyli po prostu robisz zdjęcia, jeśli są dwa obiektywy to niestety wiąże się to z ich zmianą podczas sesji. Teraz jakość - 18-200VR jest nieco gorszy optycznie przez ograniczenia fizyczne, co nie znaczy że jest zły. Jest całkiem przyzwoity, dobrze wykonany, VR całkiem skuteczny (z testów wynika, że czasy nieporuszonych zdjęć mogą być 8-10 razy dłuższe niż w systemach bez VR, AF działa szybko i sprawnie), Tandem może być lepszy optycznie, ale tak naprawdę nieznacznie, no i pozostaje niewygoda zmiany, co w niektórych przypadkach może być denerwujące.
Nie będę pisał, że musisz mieć obiektyw ze światłem 2.8 albo lepszym. Owszem przydaje się to w złych warunkach oświetleniowych - wtedy skracasz przesłoną czas naświetlania. Sprawdź jak to jest z "kitem" Tam światło masz od 3.5 do 5.6 w zależności od ogniskowej. Jeśli się z tym wyrobisz i będzie OK to nie musisz szukać jaśniejszego, jeśli będzie Ci brakować "światła" kupisz obiektyw ze stałym 2.8. Moja rada - jeśli chcesz porównania jasnego obiektywu z "kitem" dokup na dobry początek obiektyw Nikkor 50mm 1.8 - jest tani, jasny, dobrze wykonany i masz idealny pierwszy obiektyw do portretów (mała głębia ostrości przy f 1.8 do rozmazanego tła) i nie tylko... co prawda jest nieco mniej ostry przy f1.8 i 2.0 ale od 2.8 to prawdziwa brzytwa - można się nim golić.

Cieszę się, że mogłem pomóc. Fajnie jak się dostaje pomoc na forum, ale jak się pomoże komuś - bezcenne :mrgreen:

Pozdrawiam
 
 
charusss 
Nowy
preamator ;)


Posty: 13
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

wow!~
to jest kompendium wiedzy! :mrgreen:
dobrze że tę ksiażke czytam ot już rozumiem co raz więcej :cool:

hmm...podałem ten aparat jako taki "wymarzony" ale nie wiem czy będzie mnie na niego stać.

Gdyby ktoś z Was miał teraz do dyspozycji ok.2000zł - na co padł by wybór?
Biorąc pod uwagę chęć zakupienia BODY+OBIEKTYW(najlepiej na razie jeden,jakiś "uniwersalny" na początek)+ :?:

Wczoraj kolega zdecydowanie odradził mi kupowanie używanego aparatu (np tego D80 o któym pisałem) i też wydaje mi się teraz, że to nigdy nic nie wiadomo...czy nie jest uszkodzony gdzieś wewnątrz itp..

Pozdrawiam

Pozdrawiam, z góry dzięki
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

Ja bym dozbieral do zestawu A200+Tamron17-50, ale pewnie zaraz mnie ktos przekrzyczy :razz:
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

a ja będe także przewrotny i pójdę dalej
polecałbym zastanowienie się nad
a300 + superzoom-bedzie ponad 2000 z obiektywem 18-200 sigmy
lub olek e420 w zestawie/e510 olympusa poniżej 2000 z dwoma szkłami - fotozakupy.pl
pentax k10(mój ulubiony) k200 = zestaw 1800 (około) z jednym szkłem
ewentualnie poczekać na c1000 z kitem :roll:

[ Dodano: Czw 12 Cze, 2008 11:07 ]
a jeszcze jedno a200 - to warta rozwagi sugestia :wink:
 
 
charusss 
Nowy
preamator ;)


Posty: 13
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

np.
Pentax K100D Super :arrow: spoko, cenowo nie zapowiada się najgorzej, ale jeśli chodzi o przyszłośc i obiektywy to nie ma ich zbyt wiele. ale wygląda na ciekawy sprzęcik
olek? :arrow: nie znam tej firmy, kojarzy mi się z markami "krzak" ;)
Czytam opinie i testy z tego forum i stronki dotyczące Sony to nie są zadowalające chyba. poza tym trochę drogo. Np odnośnie właśnie A200, cytuję: "To na czym najbardziej zależy przy zakupie lustrzanki to jakość zdjęć. Niestety sony nie daje sobie rady w pomieszczeniach. Szumi ,często źle ostrzy.Daje się we znaki brak diody doświetlającej.Moim zdaniem nie wygodny wizjer. W porównaniu z najprostrzym Nikonem D40 przegrywa jeśli chodzi o czystość,ostrość, szybkość pracy" "Nie polecam" "Trzeszczący plastik" etc. Trochę lipa... :cry:

Pewnie ktoś powie, że jak tak marudze to musze miec pare tys. więcej to kupie taki, na który nie będę narzekać. Ale nie, szukam aparatu, który byłby SOLIDNIE wykonany i był wytrzymały, poza tym jak dla amatora robił dobre zdjęcia i pozwolił wkręćić się w fotografię. Hmm..i by akcesoria do niego były dobre i nie najdroższe.
To chyba tyle...
Do tego opisu najbardziej do tej pory wydawało mi się, że pasuje właśnie Pentax, choć peirwszy raz słyszę o takiej marce i nie wiem co o niej sądzić.


A czy jeśli chodzi o najbardziej polecane/najlepsze firmy to wyglądałoby to tak? :

I.Canon
II.Nikon
III.Olympus
IV.Sony
V.Fuji
VI.Pentax
VII.Samsung i reszta
:?:
Ostatnio zmieniony przez charusss Czw 12 Cze, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

charusss napisał/a:
olek? :arrow: nie znam tej firmy

:shock: :shock:
 
 
charusss 
Nowy
preamator ;)


Posty: 13
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

dobra po Twojej odpowiedzi użyłem mózgu bardziej abstrakcyjnie i wydedukowałem o jaką firmę Wam chodzi :razz:
SORRY ale jestem tu NOWY :razz:
To się chyba zdarza :mrgreen:

Zatem jeśli o "Olka" ;) chodzi to znalazłem taką ofertę za 2k - Olympus E-420 +14-42 +40-150mm - pierwsza lepsza z allegro.
Na waszym rankingu aparatów natomiast Olympus E-420 nie widnieje, za to wysoko jest E-500, któy jest tańszy - ktoś wie dlaczego tak jest?
Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony przez charusss Czw 12 Cze, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Czw 12 Cze, 2008   

charusss, aparat solidnie wykonany to albo Pentax albo nie za to cene...
Wielkim entuzjasta A200 nie jestem, ale niektore opinie to gruba przesada. Zdjec gorszych od D40 to z cala pewnoscia nie robi. Mialem A100, ktorej AF byl znacznie gorszy+obiektyw kitowy. I jakos nie mialem problemow z ustawianiem ostrosci w pomieszczeniach. Fakt, diode wspomagajaca AF moglby miec.
Jesli chodzi o akcesoria, to co konkretnie Cie interesuje?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16