Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Kowa BDll 6,5 x 32 XD szeroko, ostro, kompaktowo
Autor Wiadomość
MacYaro 
Uczestnik
Mr


Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: Pią 17 Maj, 2024   Kowa BDll 6,5 x 32 XD szeroko, ostro, kompaktowo

Odświeżam temat Kowy BDll 6,5 x 32 XD ponieważ uważam, że warto o niej napisać i ją przypomnieć.

Poszukując kompaktowej lornetki z dobrą i jasną optyką „wpadła mi w oko” właśnie ta lornetka.
Miałem okazję ją testować w sklepie w Warszawie. Tak jak dwie inne Kowy z serii
BDll XD 8x32 i 8x42.
Kurcze przyznam się, że nie doceniałem dotychczas tej marki.
Zupełnie niesłusznie.
Może zbyt mocno przyzwyczaiłem się do GPO/GeCo. :wink:

Kowa BD ll 6,5x32 XD uwiodła mnie w zasadzie całkowicie. I całkowicie podpisuję się pod opisem @Jan55 z 2021 roku.

Kupiona….
Lornetka przyjechała w nienaruszonym stanie, ewidentnie nowa, nie nosiła
śladów „używania”, czy choćby „macania”.
Przesyłka dotarła ekspresowo. Bezzwłocznie zabrałem się za testowanie.
Pierwszego dnia w domu z okien i tarasu. Drugiego dnia wybrałem się w plener do lasu i nad lubelski Zalew Zemborzycki. Piękna pogoda, idealne warunki do patrzenia przez lornetkę. Kolejny dzień spacer po mieście i po południu przed zachodem słońca ponownie nad Zalew.
Szybko stwierdziłem, że to przydatna lornetka do moich potrzeb, będzie mi towarzyszyła w zasadzie wszędzie. Jest „zgrabna”, to pierwsza mała lornetka która mi „przypasowała” jak żadna inna. Obudowa z magnezu, świetna gumowana powłoka. Guma jest odpowiednio szorstka, lornetka pewnie „leży” w rękach.
Bardzo dobre zaokrąglone muszle oczne, idealnie dopasowują się do oczodołów. Dobra mechanika lornetki. Ogólnie bardzo dobra ergonomia użytkowania.

Optyka to miłe zaskoczenie biorąc pod uwagę cenę, ostrość centralna bardzo dobra, wręcz znakomita, jasny obraz, kontrast, reprodukcja kolorów. Dobra praca pod światło. Znikoma aberracja, bardzo dobrze korygowana w centrum, ( to coś co mnie najbardziej irytuje w lornetkach). Dobrze korygowana dystorsja. Nieostrość brzegowa jest bo musi, wszak to olbrzymie pole widzenia 10’. Dla tych co „myszkują” wzrokiem „zezując” od lewej do prawej będzie widoczna. Ale nie o to chodzi chyba w tej lornetce.
Aberracja poza centrum minimalnia, ale nie rzuca się specjalnie w oczy.
Wieczorne testowanie wypadło na plus. Oraz jest zaskakująco jasny, czytelny. Jedynie na lampach ulicznych i jasno świecących punktach występują krzyżowe rozbłyski. Ale czy ta lornetka komuś potrzebna do nocnych obserwacji? Chyba nie. Natomiast księżyc wygląda bardzo, bardzo dobrze.

Czytałem kilkanaście „wywodów” ludzi którzy kupili tę lornetkę, a następnie ją zwrócili, opiniując ją negatywnie właśnie z powodu spadku ostrości brzegowej obrazu. Mam wrażenie, że te osoby zapomniały w jakiej cenie jest ta lornetka i nie rozumieją że nie ma na świecie lornetki z tak dużym polem widzenia i w 100% ostrym polem :)
Nawet Swarovski nie ma takiego konstrukcji.

Szczerze polecam ten instrument optyczny, jak dla mnie osobiście jest hitem biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny. To będzie aktualnie moja podstawa lornetka, po GPO Passion 8x42 którą uwielbiam. Do „kompletu” dokupię jeszcze za jakiś czas, może w przyszłym roku 10x32(42). A jak już mi się znudzą, sprzedam wszystkie i kupię jedną Swaro z największym możliwym polem widzenia. :)
  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2607
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 18 Maj, 2024   

MacYaro...Gratuluję zakupu i życzę pięknych i szerokich widoków.
Lornetka zacna optycznie, zwłaszcza przy tak dużym polu widzenia. Przez wiele osób, jest nie doceniana, mimo, że jakością optyki i mechaniki, nie jest wiele (albo wcale, mechanicznie) słabsza, od tych 2-3x droższych. Generalnie, poza spajkami na jasnych źródłach światła, nie posiada jakiś większych wad, które by ją mogły dyskredytować, w oczach binomanów, tym bardziej, że w tej klasie dachówek i powiększenia, nie ma lepszej konkurencji :grin: . Jedyną kwestią, pozostaje trafienie, na dobry optycznie egzemplarz, co w przypadku lornetek Kowy, jak i innych znanych marek, jest w ostatnich czasach loterią :sad: .
 
 
MacYaro 
Uczestnik
Mr


Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: Sob 18 Maj, 2024   

Wiedząc o tym, profilaktycznie zamówiłem 2 szt. Oba egzemplarze okazały się „trafione”, bezproblemowe. Miały zbliżone numery seryjne. Widocznie pochodzą z dobrej jakości partii. :!:
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 574
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 22 Maj, 2024   Re: Kowa BDll 6,5 x 32 XD szeroko, ostro, kompaktowo

MacYaro napisał/a:
Nieostrość brzegowa jest bo musi, wszak to olbrzymie pole widzenia 10’. Dla tych co „myszkują” wzrokiem „zezując” od lewej do prawej będzie widoczna. Ale nie o to chodzi chyba w tej lornetce.

Moim zdaniem chyba właśnie o to min. chodzi w tej lornetce przy obserwacjach dziennych. Źrenica wyjściowa ok. 5mm umożliwia „myszkowanie” po polu. Fajnie, ale co z tego skoro to pole dość szybko się degraduje wraz ze zbliżaniem się do jego krawędzi?

PS. to co napisałem dotyczy obserwacji "dalekosiężnych". Na krótkich dystansach sytuacja wygląda zupełnie inaczej i owa kowa jest naprawdę super.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 977
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 22 Maj, 2024   Re: Kowa BDll 6,5 x 32 XD szeroko, ostro, kompaktowo

MacYaro napisał/a:

Czytałem kilkanaście „wywodów” ludzi którzy kupili tę lornetkę, a następnie ją zwrócili, opiniując ją negatywnie właśnie z powodu spadku ostrości brzegowej obrazu. Mam wrażenie, że te osoby zapomniały w jakiej cenie jest ta lornetka i nie rozumieją że nie ma na świecie lornetki z tak dużym polem widzenia i w 100% ostrym polem :)
Nawet Swarovski nie ma takiego konstrukcji.


Szybko licząc ta Kowa ma pole własne (pozorne) 65 stopni (to po nim ostatecznie się "rozglądamy"), co jest polem po prostu przyzwoitym, wiele lornetek, szczególnie alf, ma pola podobne lub większe. No i te pola w alfach (i nie tylko) są ostre do krawędzi lub w ponad 90%.

Zatem w recenzji tej znajduję pewną egzaltację i przesadę. Rozumiem to, bo sam nie raz moje emocje podobnie działały.
Gdy testowałem przedmiotową Kowę, nieostrość dość szybko zaczynająca się poza centrum niestety manifestowała się właśnie z powodu możliwości łatwego rozglądania się z tytułu dużej źrenicy. Taki paradoks: komfort dużej źrenicy spowodował dyskomfort.
  
 
 
mzksiak 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 156
Skąd: Nie wiadomo
Wysłany: Sro 22 Maj, 2024   

Mnie ona też nie rzuciła na kolana. Było to już dobre parę lat temu ale pamiętam właśnie te nieostrość co dla kogoś kto na codzien używa lornetki ostrej do brzegu jest dość męczące. I odblaski pamiętam też miała chyba spore. Ale w tej cenie rzeczywiście jest chyba ok, cudów nie można oczekiwać. Fajnie jakby ktoś z Wielkiej Trójki zrobił taka lornetkę ,ale to nisza jest ,więc bez złudzeń
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 574
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 22 Maj, 2024   

mzksiak napisał/a:
Fajnie jakby ktoś z Wielkiej Trójki zrobił taka lornetkę ,ale to nisza jest ,więc bez złudzeń

Mnie by wystarczył Nikon M7 6x30 o ile miałby wielkość i jakość pola podobną do modelu 10x30.
 
 
MacYaro 
Uczestnik
Mr


Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: Sro 22 Maj, 2024   

Panowie, ja nie jestem takim „wyjadaczem” i znawcą jak Wy.
Zgłębiam Waszą wiedzę i podziwiam.
Dwa lata temu wpadłem tu na „chwilę” i zostałem do dziś :wink:

Miała być lornetka za „kilka stów”………. a aktualnie Kowa jest trzecią w kolekcji.
Mi się ona podoba, jak dla mnie ma więcej plusów niż minusów.
Może trafiłem na dobry egzemplarz? Ostrego pola widzę więcej niż wynikało by to z opinii kolegów.
Przy aktualnej cenie 1400 zł to jest hit.
 
 
mzksiak 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 156
Skąd: Nie wiadomo
Wysłany: Sro 22 Maj, 2024   

Tego nie neguje. To jest fajna lornetka, można wręcz rzec że unikalna. I całkiem dobrze wykonana. A obraz jest taki na jaki chyba pozwa technologia w tym budżecie
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2607
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 22 Maj, 2024   

Binokularnik napisał..."Mnie by wystarczył Nikon M7 6x30 o ile miałby wielkość i jakość pola podobną do modelu 10x30."

Byłby to ewenement lornetkowy na skalę "światową". Lornetka o polu okularów 40* :shock: .
Może źle zrozumiałem i chodzi Ci o wielkość jako gabaryt lornetki i jakość optyczną pola, porównywalną z jakością pola M7 :?: .Jeżeli tak to OK, bo wtedy byłaby to lornetka na świetnym poziomie optycznym, z tym, że do tego, jej pole musiałoby mieć min 9*-9,5*, żeby mogło wywołać wow :grin: . Może ktoś (jakaś znana firma), kiedyś, wpadnie na taki pomysł.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2607
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 22 Maj, 2024   

MacYaro napisał..."Może trafiłem na dobry egzemplarz? Ostrego pola widzę więcej niż wynikało by to z opinii kolegów."

Zgadza się, bo jak wiemy nie od dzisiaj, Kowa trochę odpuściła z jakością optyki, w swoich wyrobach, tak w
BD II jak i w Genesisach, o czym można przeczytać w wypowiedziach użytkowników na BF. Jedni chwalą BD II i Genessisy a inni ganią (ostrość, wielkość pola, kontrast), co jasno wynika z tego, na jaki kto trafił egzemplarz lornetki. Na szczęście, tych ganiących jest mniej niż chwalących, bo Kowy to bdb lornetki, zwłaszcza BD II, w swoich cenach. Co do Genessisów to już inna bajka, bo ich ceny poszybowały w górę (w Polsce) co nie idzie w parze z jakością optyki ( poza korekcją AC), nie zmienianej od lat.
Mam 6,5x32 ale też nie widzę aż tak drastycznego spadku ostrości na brzegach, jak koledzy piszą, ten spadek bardziej wynika z powodu zniekształceń brzegowych a zanika po dostrojeniu ostrości, ale skutkuje to zmniejszeniem ostrości środka pola. Coś za coś. Natomiast, bdb ostrość pola, oceniam na 65-70% z lekko postępującą nieostrością w kierunku brzegów. Tak to widzę w moim egzemplarzu. Jak na lornetkę 6,5 x32 z polem 10*, do tego z znikomą AC i w cenie do 2000 zł, to jest to lornetka, naprawdę bdb, nie mająca konkurencji na rynku, poza porro APM MS 6x30.
Jeszcze jedno, jak napisałem w jednym z postów, Kowa G 8x33 nie spowodowała u mnie wow ( choć wiele osób się nią zachwyca), w porównaniu do CLCB 8x30, poza troszkę lepiej skorygowaną AC na brzegach pola, a w wielkości pól, między nimi, zauważyłem tylko, minimalną różnicę na korzyść Kowy. Natomiast ostrością środka i całego pola "wygrała" CLCB. Mało tego, to porównując ostrość środka pola w G 8x33 z ostrością pola w BD II 6,5x32, nie widziałem żadnej różnicy, zobaczyłem minimalną różnicę w AC i troszkę lepszym kontraście w 8x33. Lornetki CLC i BD II porównywałem 1:1 z Kową 8x33.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 574
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 23 Maj, 2024   

Jan55 napisał/a:
Może źle zrozumiałem i chodzi Ci o wielkość jako gabaryt lornetki i jakość optyczną pola, porównywalną z jakością pola M7 :?:

Chodziło mi o średnicę i jakość tego kółka, które widać gdy się patrzy przez lornetkę.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2607
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 23 Maj, 2024   

Binokularnik...napisał"Chodziło mi o średnicę i jakość tego kółka, które widać gdy się patrzy przez lornetkę".

Czyli tak jak myślałem, chodzi Ci o wielkość widzianego obrazu.
Wierz mi, ale przy takim powiększeniu (6x) i polu 6,7*(jak M7 10x30) to widziany obraz (40*) byłby "tragedią", obraz sprawiałby wrażenie jak patrzenie przez słomkę do picia napojów. Żeby taka lornetka (6x) miała zbliżoną wielkość obrazu do M7 10x30 (67*), to jej pole musiałoby mieć 11*, czyli więcej niż ma Kowa 6,5x32 10* (65*).
  
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 775
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 23 Maj, 2024   

Jan55 napisał/a:
Jedni chwalą BD II i Genessisy a inni ganią (ostrość, wielkość pola, kontrast), co jasno wynika z tego, na jaki kto trafił egzemplarz lornetki.

Dla mnie wynika coś zupełnie innego: ludzie mają kompletnie inne skale odniesienia i inną wrażliwość na cechy i wady lornetki. Wielkość pola nie różni się przecież w zależności od jakości sztuki. Pamiętam jak szukałem informacji o wielkości pola starego Zeissa 6x20B, facet napisał, że "jest wyraźnie więcej niż jego lornetka 6.5*, więc wynosi około 7.5*", po czym kupiłem, zmierzyłem na gwiazdach i jest 6.9*. Pomylił się o ponad 10%.

Brzegową nieostrość w tej Kowie doskonale pamiętam, nie mierzyłem, ale widać od razu. Za to pole widzenia jest ogromne. Nie chodzi tylko o pozorne pole, bo ono rekordowe nie jest, ale o to, że mamy tam prawie 10* rzeczywistego pola, a to jest rekordowe we współczesnych lornetkach. Do lasu - idealna.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2607
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 23 Maj, 2024   

_Tomek_...W nawiasie miało być... wielkość ostrego pola...Moje przeoczenie :wink: .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10