Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Spotkanie Warszawa 02.12.2023
Autor Wiadomość
ttttakitam 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Czw 30 Lis, 2023   

Zapowiada się bardzo przyjemne spotkanie.

Gdybym był nieco bliżej, przywiózłbym to co mam w mojej skromnej kolekcji i chętnie poznał kilku forumowiczów. Będę w Warszawie za tydzień lub dwa, ale to doświadczenie niestety mnie ominie.

Życzę słonecznej pogody i fajnych widoków :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 978
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 30 Lis, 2023   

_Tomek_, Mogę być dopiero od 10:00, Mateusz zresztą też.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 978
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 30 Lis, 2023   

ttttakitam, Spotykamy się już nie pierwszy raz i mamy ambicję robić to regularnie, zatem będą jeszcze okazje.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 978
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 30 Lis, 2023   

binocullection napisał/a:
Zakrzywienie przestrzeni mierzone tensorami Riemanna/Richiego (jak na Twoim trafnym przykładzie kuli) to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej OTW. Najciekawsza jest czwarta składowa prostopadła do przestrzeni, czyli czas, która również się ugina i konsekwencja tego ugięcia w przestrzeni, czyli ruch! Prawdziwe wytłumaczenie powodu upadku jabłka na głowę Newtona.


I zdumiewające jest to, że gdy przedstawi się składowe przestrzenne i składową czasową czasoprzestrzeni za pomocą matematyki, czyli narysuje i rozpisze ich wzajemne relacje, to okazuje się (a matematyka nie kłamie) że przestrzeń i czas są do siebie podobne, mają pewne wspólne cechy i mogą nawet przy pewnych ekstremalnych założeniach zamieniać się rolami, można je ze sobą mieszać, dodawać.
Zgodnie z chłopskim rozumem nie dodajemy gruszek do jabłek, ponieważ są to różne byty. Matematyka natomiast pokazuje, że przestrzeń to nie gruszki, a czas to nie jabłka.

Oto jeden z przykładów, kiedy matematyka (niezależna od naszych intuicyjnych wyobrażeń) wskazuje fizykom właściwą drogę.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 342
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Czw 30 Lis, 2023   

Jedynie nieustanny pęd czasu (z prędkością czasoprzestrzenną c) i w ten sposób odmienność od składowej przestrzennej jest zdumiewający. Codziennie doświadczam go i niezmiennie mnie zaskakuje w robocie o 17-tej.

A Zeiss wskazuje innym producentom właściwą drogę tworzenia focuserów, niezawodnych i nieczułych na wahania temperatur. Taką tezę postaram się wybronić na spotkaniu.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 978
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 30 Lis, 2023   

binocullection, Czy przyniesiesz wspaniałego Nikona 18x70?
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 978
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 30 Lis, 2023   

Jestem zwolennikiem lekko chodzących fokuserów, co szczególnie można docenić, gdy obserwuje się w rękawiczkach.
W moim NL fokuser po dwóch latach chodzi wciąż wzorowo, z delikatnie wyczuwalnym równym w całym zakresie aksamitnym oporem. Chodzi bardzo lekko, bo ma mniejsze przełożenie niż w Zeissie SF. Raz był epizod, gdy po dwóch godzinach ekspozycji na ulewny deszcz stracił tę aksamitność do czasu aż po kilku godzinach wysechł i wrócił do stanu fabrycznego.

Z kolei fokuser Zeissa SF uważam za największy cud inżynierii w tej kategorii, chodzi minimalnie ciężej niż w NL, co mnie nie dziwi, bo ma duże przełożenie. To taki ręczny autofocus.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 342
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Czw 30 Lis, 2023   

Bylo juz zamowienie na 7x42, bedzie i 18x70. Moge wziac Fuji 16x70 dla porownania.
Jak sa jeszcze jakies wnioski, to dajcie znac. Mozliwe, ze bedzie tez 8x42...
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 371
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023   

:cool:
Wojtas_B napisał/a:
binocullection napisał/a:
Zakrzywienie przestrzeni mierzone tensorami Riemanna/Richiego (jak na Twoim trafnym przykładzie kuli) to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej OTW. Najciekawsza jest czwarta składowa prostopadła do przestrzeni, czyli czas, która również się ugina i konsekwencja tego ugięcia w przestrzeni, czyli ruch! Prawdziwe wytłumaczenie powodu upadku jabłka na głowę Newtona.


I zdumiewające jest to, że gdy przedstawi się składowe przestrzenne i składową czasową czasoprzestrzeni za pomocą matematyki, czyli narysuje i rozpisze ich wzajemne relacje, to okazuje się (a matematyka nie kłamie) że przestrzeń i czas są do siebie podobne, mają pewne wspólne cechy i mogą nawet przy pewnych ekstremalnych założeniach zamieniać się rolami, można je ze sobą mieszać, dodawać.
Zgodnie z chłopskim rozumem nie dodajemy gruszek do jabłek, ponieważ są to różne byty. Matematyka natomiast pokazuje, że przestrzeń to nie gruszki, a czas to nie jabłka.

Oto jeden z przykładów, kiedy matematyka (niezależna od naszych intuicyjnych wyobrażeń) wskazuje fizykom właściwą drogę.


czas i przestrzen to jedynie roznica w znaku "-" , Polecam ksiazke Dragana pt. Kwantechizm... https://www.bing.com/vide...BBC71&FORM=VIRE
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 978
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023   

TRYTON7 napisał/a:
czas i przestrzen to jedynie roznica w znaku "-" , Polecam ksiazke Dragana pt. Kwantechizm... https://www.bing.com/vide...BBC71&FORM=VIRE


Jest w mojej biblioteczce. Po obejrzeniu wielu jego wykładów czasem mimo wszystko zastanawiam się, czy studenci nie mają z nim przypadkiem ciężkiego życia.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 778
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023   

Jak kogoś interesuje mechanika relatywistyczna, mechanika kwantowa (albo obie) to polecam "Pan Tompkins w krainie czarów" i "Pan Tompkins poznaje atom", G. Gamow. Książka miejscami już nieaktulna, ale... jak ktoś zainteresowany, to uzupełni wiedzę. Wyjątkowo przystępna, żadnych wzorów, a ja czytałem w podstawówce wydanie z lat 60., obejmujące obie te książeczki (nadal mam - pożyczone)
https://allegro.pl/oferta/mr-tompkins-w-krainie-czarow-g-gamow-13480066085?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_krk_ksiazki_pla_pmax&ev_campaign_id=17998710628&gad_source=1&gclid=CjwKCAiApaarBhB7EiwAYiMwqkOMZ-FzDFPpigqdL2NEgUGNYzGccpqzNy-btIJvZ_5jXLrw83UKBxoCSJIQAvD_BwE

binocullection Przykład dobry, ale nie mój :) Ponad 20 lat temu podał go mój wykładowca z geometrii różniczkowej, bo o tym był wykład, nie OTW. Chyba dobry, skoro tyle lat pamiętam?
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 371
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023   

_Tomek_ napisał/a:
Jak kogoś interesuje mechanika relatywistyczna, mechanika kwantowa (albo obie) to polecam "Pan Tompkins w krainie czarów" i "Pan Tompkins poznaje atom", G. Gamow. Książka miejscami już nieaktulna, ale... jak ktoś zainteresowany, to uzupełni wiedzę. Wyjątkowo przystępna, żadnych wzorów, a ja czytałem w podstawówce wydanie z lat 60., obejmujące obie te książeczki (nadal mam - pożyczone)
https://allegro.pl/oferta/mr-tompkins-w-krainie-czarow-g-gamow-13480066085?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_krk_ksiazki_pla_pmax&ev_campaign_id=17998710628&gad_source=1&gclid=CjwKCAiApaarBhB7EiwAYiMwqkOMZ-FzDFPpigqdL2NEgUGNYzGccpqzNy-btIJvZ_5jXLrw83UKBxoCSJIQAvD_BwE

binocullection Przykład dobry, ale nie mój :) Ponad 20 lat temu podał go mój wykładowca z geometrii różniczkowej, bo o tym był wykład, nie OTW. Chyba dobry, skoro tyle lat pamiętam?


ponoć ciężko się z nim pracuje... nacisk kładzie na myślenie i dedukcje a nie ilość zapamiętanych wzorów, porusza kwestie nierozwiązywalne przez obecna fizykę twierdząc ,ze tak naprawdę to nic nie wiemy...a jego konikiem są "nadświetlne ludziki" :) .

dragan.png
Plik ściągnięto 1385 raz(y) 707,39 KB

 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 342
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023   

Jak dotąd nie spotkałem się z lepszym opracowaniem OTW, umiejętnie równoważącym pop- i naukę, niż ten cykl - https://www.youtube.com/watch?v=xodtfM1r9FA

Jako matematyk teoretyk mogę potwierdzić, że przedstawiona tu intuicja pozwala odkryć ekstatyczne piękno największej teorii naukowej wszechczasów. Na jeszcze wyższy wymiar wynosi ja to, że powstała in silico - niewiele jest przejawów ludzkiej działalności, które pozwalają poczuć się dumnym z bycia człowiekiem.

No może jeszcze niektóre lornetki?
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 778
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023   

TRYTON7 napisał/a:
porusza kwestie nierozwiązywalne przez obecna fizykę twierdząc ,ze tak naprawdę to nic nie wiemy...a jego konikiem są "nadświetlne ludziki" :) .

No bo nie wiemy. Teorie fizyczne są dobre jeśli wyjaśniają rzeczywistość istniejącą niezależnie od nas (ludzi). Matematyka w tym wypadku jest tylko (aż) językiem, co nie przeszkadza dostrzec piękna takiego opisu rzeczywistości. Ja to nazywam "dotknięciem Boga" i zdarzyło mi się raptem kilka razy w ciągu kilkunastu lat pracy zawodowej-naukowej. To taki moment, kiedy jakieś twierdzenie matematyczne (matematyka przecież jest wymysłem ludzkim, nie istniałaby bez nas) idealnie opisuje zachowanie rzeczywistego układu. W takiej chwili zdaję sobie sprawę, że nikt formułując to twierdzenie nie mógł przewidzieć takiego zastosowania i musi za tym stać boska myśl.

Odrębną kwestią jest piękno matematyki samej w sobie, niezależnie od zastosowań. Zaczynając już od samiuśkiego początku, czyli konstrukcji liczbowych: po co są różne rodzaje liczb i w ogóle co to jest liczba :mrgreen: Jak ktoś chce się dowiedzieć, to pierwszy semestr studiów mu to wyjaśni.

Nie namawiam do studiowania matematyki, bo większość z nas ma lata studiów dawno za sobą, ale jak ktoś ma dzieci, wnuki, które się tym interesują - warto popierać. Można mieć frajdę i można z tego żyć, a nawet za to kupować lornetki :)

Sorry, że tak się rozpisałem, ale nie pogadamy jutro, ponieważ policzyłem, że musiałbym zmykać o 10:45 (treningi synka), więc nie uśmiecha mi się jechać z drugiego końca Warszawy na 45 minut. Następnym razem, może uda się wcześniej?
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 342
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Sob 02 Gru, 2023   

Co ma wspólnego spotkanie lornetkowe z joggingiem i egzotycznymi wakacjami?

Każde z nich nie liczy się, jeśli nie zostanie opublikowane w Internecie.
Aby zatem te świetne kilka godzin, za które dziękuję kol. Wojtasowi i Wikingowi, nie poszło na nic - poniżej krótka fotorelacja.

Z najważniejszych ustaleń naszej dyskusji:
- na poważnie przymierzamy się do wspólnego spotkania z ekipą dolnośląską (pozdrowienia dla Adama, który dołączył dzisiaj na confcallu). Proponujemy okolice Jeziorska i grudzień.
- granica pomiędzy lornetkowym kolekcjonerstwem a szaleństwem przebiega tam, gdzie zdolność racjonalnego wytłumaczenia kolejnej sztuki w szufladzie. A zatem Koledzy, zamiast szukać wyrzutów sumienia, szukajcie obiektywnych argumentów.
- ... może być tak, że EDG 7x42 jest najlepszą 7-demką ever. Przynajmniej tak długo, jak Wikingowi nie odparuje Meostar.

Foto 6.jpg
Plik ściągnięto 1210 raz(y) 176,72 KB

Foto 4.jpg
Plik ściągnięto 1210 raz(y) 194,51 KB

Foto 3.jpg
Plik ściągnięto 1210 raz(y) 181,16 KB

Foto 2.jpg
Plik ściągnięto 1210 raz(y) 133,81 KB

Foto 1.jpg
Plik ściągnięto 1210 raz(y) 126,8 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 17