Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc w wyborze lornetki
Autor Wiadomość
pawel_amator 
Nowy
obserwator_amator


Posty: 13
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sro 06 Gru, 2023   Pomoc w wyborze lornetki

Witam, chciałbym kupić lornetkę "uniwersalną" do obserwacji krajobrazu, przyrody, zwierząt. Mieszkam w na południu Polski przez co troszkę też wchodzi obserwacja krajobrazu dalszego z racji wzniesień.
Chciałbym aby lornetka nie była ciężka bo wtedy pojawia się pytanie czy jest sens ją brać ze sobą na spacer. Obserwacje przede wszystkim w dzień. Zastanawiam się nad powiększeniem czy 8 jest wystarczające czy lepiej 10. Co do wielkości zastanawiam się czy średnica obiektywów 30-35 czy lepiej 42. Mam obecnie lornetkę, która waży kg i nie zawsze jest chęć brania jej ze sobą. Zależy mi na możliwie jak najlepszej optyce i mechanice. Początkowo myślałem o lornetce do 1000 zł ale po przeglądaniu forum i zagłębieniu się w temat zwiększam budżet do 2000 zł. Mam swoje 2-3 typy ale wolałbym ich nie zdradzać do czasu przedstawienia Waszych sugestii. Czy lornetka o średnicy obiektywów 42 mm nie będzie za wieka i ciężka? Jestem otwarty na sugestie, gdyby był jakiś model szczególnie warty uwagi poza budżetem tez jestem wstanie rozsądnie go zwiększyć. Pozdrawiam.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 545
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 06 Gru, 2023   Re: Pomoc w wyborze lornetki

pawel_amator napisał/a:
Początkowo myślałem o lornetce do 1000 zł ale po przeglądaniu forum i zagłębieniu się w temat zwiększam budżet do 2000 zł.

Proponuję rozważyć Nikona Monarch M7 8x30 i 10x42
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2547
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 06 Gru, 2023   

pawel_amator, popieram propozycję kol Binokularnika. Z 10x42 proponuję jeszcze, bdb Kowę BD II.
Monarch M7 8x30 - mała, lekka, bdb+ optyka
Monarch M7 8x42 - większa, cięższa też bdb optyka
Kowa BD II 8x32 - mała, bdb optyka (duże muszle oczne)
Kowa BD II 10x42 - większa, cięższa, bdb+ optyka (duże muszle oczne)
Z tańszych - Delta Chase ED 8-10x42 lub Olympus PRO 8x42(duże muszle oczne)
W/w lornetki różnią się między sobą niuansami optycznymi, jedne na plus, drugie na minus.
Lornetki 10x proponuję w przypadku, gdybyś nie miał problemów z utrzymaniem ich przy oczach, w bezruchu.
8x42 to najbardziej uniwersalna apertura do obserwacji.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 763
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 06 Gru, 2023   

Skoro także wzniesienia i krajobraz, to raczej 10x. Jeśli 1 kg na szyi za dużo, to lekka 42 mm, ważącą 600-700 g ma szansę być ok, bo to duża różnica. Mam 40tki ważące trochę ponad 600 g i grubo ponad 900, dla mnie obie są komfortowe nawet przy kilkugodzinnym spacerze, ale różnice czuć. Co innego jak muszę ograniczać się z bagazem w dalszej podróży, wtedy biore lżejsza (i zarazem gorsza)
 
 
pawel_amator 
Nowy
obserwator_amator


Posty: 13
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sro 06 Gru, 2023   

Dziękuje za odpowiedzi. Monarch M7 i Kowa BD II rozważam właśnie. Monarcha M7 miałbym okazje przetestować w sklepie stacjonarnym co do Kowy to gorzej, zostaje zakup przez internet. Troche kusi też Olympus PRO bo mam EXPS 12X50 i lubię ją. Zostaje jeszcze wybór powiększenia i średnica obiektywów. Z racji tych krajobrazów chodzi po głowie powiększenie 10. Ten Olympus ma 12 i daje rade, choć inna waga lornetki, kształt i mogę mieć odczucie inne co do utrzymania stabilności. Bardziej jestem skłonny na parametry 10x30-32. Czy takie parametry są godne uwagi?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2547
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 06 Gru, 2023   

pawel_amator, 10x30-32 to raczej nie jest lornetka stricte turystyczna, jak 8x30-32, zwłaszcza bliżej zmierzchu (mała źrenica), a i ciężej ją utrzymać przy oczach w bezruchu, bo mała i lekka, w stosunku do 10x42. Najlżejsza 10x42 to Kowa (650g), z bdb optyką a i dużym polem 7*, lub Monarch M7. Olympus PRO 10x jest słabszy (małe pole i więcej AC) od 8x.
Lornetkę 8x30-32 weźmiesz zawsze i wszędzie, natomiast 8-10x42 już swoje waży i nie zawsze chce się taką nosić na szyi lub w bagażu. W wyborze musisz uwzględnić swoje priorytety :wink: .
 
 
pawel_amator 
Nowy
obserwator_amator


Posty: 13
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 08 Gru, 2023   

Po przemyśleniach wybór padł na Nikon Monarch 7. Muszę jeszcze się zdecydować pomiędzy 8x30 a 10x30. Powiększenie 8 daję lepsze pol widzenia i większą jasność względną jedynie czy ono do obserwacji dalszego krajobrazu nie będzie za małe. Czy różnica w jasności względnej pomiędzy 9 a 14,4 jest bardzo widoczna?
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 545
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Gru, 2023   

pawel_amator napisał/a:
Powiększenie 8 daję lepsze pol widzenia i większą jasność względną jedynie czy ono do obserwacji dalszego krajobrazu nie będzie za małe.

Do obserwacji dalszego krajobrazu każde powiększenie będzie za małe z tym, że np. 10x będzie mniej za małe niż 8x…
 
 
mankuso 
Nowy


Posty: 24
Wysłany: Pią 08 Gru, 2023   

paweł_ amator, jeżeli będziesz miał możliwość wypróbuj obydwie 8x i10x. Sprawdzisz jak Ci leżą "przy oku" Być może w jednej z nich dostrzeżesz efekt" wow" i sprawa się sama rozwiąże..
 
 
Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 207
Wysłany: Pią 08 Gru, 2023   

Binokularnik napisał/a:
Do obserwacji dalszego krajobrazu każde powiększenie będzie za małe z tym, że np. 10x będzie mniej za małe niż 8x…

Tu się nie zgodzę. :-) Do krajobrazu (obojętnie czy dalszego, czy bliższego) bardziej istotne jest większe pole widzenia, a nie większe powiększenie.
 
 
mzksiak 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 150
Skąd: Nie wiadomo
Wysłany: Pią 08 Gru, 2023   

Dokładnie. Ja jestem ptasiarzam więc dycha to takie optimum, choć 12 x też może się przydać, choć drgania są już tu wyraźne.Ale do krajobrazu będzie fajna szeroka ósemka a nawet jeszcze mniejsze powiększenia. Mi marzy się taka Kowa 6.5 x BD w wydaniu swara albo zeissa. Niestety takich powiększen już prawie nikt nie robi
 
 
Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 207
Wysłany: Pią 08 Gru, 2023   

mzksiak, ja też jestem ptasiarzem, takim leśno-górskim. :-) I lepiej mi się sprawdza ósemka z dużym polem. W lesie wiadomo, a w górach, kiedy człowiek jest zmęczony podchodem, ósemkę bardziej stabilnie mi się trzyma i też chyba niewiele tracą w stosunku do dziesiątki. Zresztą cóż znaczy 20 % większe powiększenie? W końcu 8x42 to też klasyczna ptasiarska lornetka. Obok 10x42. Zależy co kto lubi. :-)
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2547
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 08 Gru, 2023   

pawel_amator, co chcesz w tym dalszym krajobrazie oglądać, bo jeżeli konkretne pkt, to i 10x jest za mała, a jeżeli ogólnie krajobraz, to 8x30-32, zwłaszcza z dużym polem, jest idealna do takich celów, co napisał kol Mechooptyk . Lornetka 10x30 jest niezbyt przydatna do oglądania krajobrazu (mała źrenica i waga, duże drgania), jeżeli już 10x, to Ci napisałem, że 10x42 z dużym polem (Kowa BD II 7*) bo wtedy jest jakiś efekt i większy komfort obserwacji. Napisałem Ci również, że w dzień, różnicy w jasności między dobrymi optycznie lornetkami, nie zauważysz, chyba że będziesz porównywał jakiś stary klamot, z lornetką markową, to wtedy tak. Porównywanie jakiejś jasności względnej nie ma sensu, bo to są tylko liczby. Jedź do sklepu, porównaj sobie kilka lornetek, 8-10x30-42 jakie mają, i zobaczysz, czym się ewentualnie różnią (zwłaszcza jasność), wtedy podejmij decyzje o zakupie tej, najbardziej Tobie pasującej, bo to co my tutaj napiszemy, mimo doświadczenia, to jedno, a to co Tobie spasuje to będzie Twój wybór :wink: .
 
 
pawel_amator 
Nowy
obserwator_amator


Posty: 13
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Nie 10 Gru, 2023   

Dziękuje, za podpowiedzi. Miałem okazje spojrzeć przez dwie lornetki. 8x30 i 10x30. Były to dwa modele Nikon PROSTAFF 7. Bo akurat one były fizycznie dostępne w sklepie i musze powiedzieć, iż 8x30 zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu. Monarcha akurat nie mieli co najwyżej na zamówienie. Powiem szczerze, iż do tej pory Olympus EXPS 12x50 wydawał mi się super lornetką (wziąłem go do porównania) ale ten Nikon PROSTAFF 7 zrobił na mnie wrażenie. Dzwoniłem do sklepu "B.." zachwalanego tutaj (obsługa przemiła, bardzo długo doradzali, nie zbywali) i dali do zrozumienia żeby dobrze się zastanowić bo ta wersja PROSTAFF 7 8x30 jest u nich w promocji i takiej różnicy nie ma żeby ponad 2 razy płacić więcej za Monarcha 7. Niemniej jednak zdecydowałem się zamówić NIKON MONARCH 7 8x30, po sprawdzeniu zawsze mogę odesłać.
Jeśli MONARCH 7 ma podobną lub lepszą optykę od PROSTAFFA 7 (a i w Prostaffie wydaje mi się, że jest dość dobra) i z tego co mówił Jan55 ma lepszą mechanikę to to z modelu MONARCH 7 8x30 na pewno będę zadowolony.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 763
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 10 Gru, 2023   

Paweł_amator, ten Olympus nie jest zły, ale ma małe pole, co przy 12x powiększeniu utrudnia obserwacje i ma mocną aberracje chromatyczna. Tak go zapamiętałem. Szybko przyzwyczaisz się do lepszej optyki ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,3 sekundy. Zapytań do SQL: 14