Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe spotkanie oplatkowe 16.12
Autor Wiadomość
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 333
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Sob 09 Gru, 2023   Lornetkowe spotkanie oplatkowe 16.12

Wraz z Wojtasem i Wikingiem zapraszamy wszystkich chetnych na lornetkowe spotkanie oplatkowe w dniu 16.12 (sobota), godzina 11:00. Jestesmy elastyczni odnosnie miejsca spotkania, wiec jesli ktos od tego uzaleznia uczestnictwo, to czekamy na propozycje - byle w obrebie Warszawy. Jesli takowych nie bedzie, spotkamy sie w Green Coffee Nero na bulwarze Karskiego. Serdecznie zapraszamy. Bedzie duzo zyczen swiateczno-noworocznych i jeszcze wiecej fajnych lornetek.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 366
Wysłany: Pon 11 Gru, 2023   

Świetny pomysł chłopaki !!!

może uda mi zorganizować chwile czasu i dojadę :) .
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 964
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Gru, 2023   

TRYTON7, Ostatnia szansa w tym roku.
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 366
Wysłany: Wto 12 Gru, 2023   

jak jeszcze powiesz ,ze Docter Nobilem bedzie to chyba się skuszę . :cool:
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 964
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Gru, 2023   

TRYTON7 napisał/a:
jak jeszcze powiesz ,ze Docter Nobilem bedzie to chyba się skuszę . :cool:


Jak nie zapomnę, to wezmę.
Nie no, będzie na pewno.
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 366
Wysłany: Wto 12 Gru, 2023   

da się podjechać samochodem pod samą knajpę ?
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 964
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Gru, 2023   

TRYTON7 napisał/a:
da się podjechać samochodem pod samą knajpę ?


Nie, kawiarnia jest na Bulwarze Karskiego. Samochody porzucamy gdziekolwiek na wysokości od Nowego Miasta do Starego Miasta i spacerujemy 10 minut do celu.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 333
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Wto 12 Gru, 2023   

Miejsca do parkowania najlepiej szukać tutaj - 52.2522577530012, 21.01289241642899
Stąd przejściem podziemnym na bulwar.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 333
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Sob 16 Gru, 2023   

Aniołowie, aniołowie biali,
o! przyświećcie blaskiem skrzydeł swoich,
by do Pana trafił ten zgubiony
i ten, co się oczu podnieść boi,
i ten, który bez nadziei czeka,
i ten rycerz w rozszarpanej zbroi,
by jak człowiek szedł do Boga-Człowieka,
aniołowie, aniołowie biali.


Koledzy w pasji lornetkowej.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałbym Wam życzyć, słowami Baczyńskiego, jasnych i wiodących ku właściwym celom dróg życiowych w 2024. W pasji lornetkowej wręcz przeciwnie - optycznego niezaspokojenia i ambicji do sięgania ideałów.

Tymczasem w gronie Tryton7, Wojtas_B i Wiking zanurzaliśmy się tym razem w okularach lornetek porro. Zaskoczeń było co nie miara, od staruszków zawstydzających optycznie aroganckich młodzieniaszków, przez bezpośrednią konfrontacje tytanów sprawności, po wędkarzy niepokojonych astronomicznymi powiększeniami APMa. Dość unikalną, nawet w skali światowej, była możliwość jednoczesnego porównania Nikonów IF 10x70 HP i SP, i odpowiedzi na pytanie, czy lepsze jest wrogiem dobrego.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkanie w Mekce warszawskiego binoholizmu (Green Coffee Nero) na bulwarze Karskiego w niedzielę 07.01.2024. Tym razem pod lupę bierzemy dachówki. Wyzwanie alfom współczesnej optyki postawią pretendenci z kraju kwitnącej... gospodarki.

IMG_6601.jpg
Plik ściągnięto 1697 raz(y) 129,16 KB

IMG_6599.jpg
Plik ściągnięto 1697 raz(y) 128,25 KB

IMG_6595.jpg
Plik ściągnięto 1697 raz(y) 110,45 KB

IMG_6590.jpg
Plik ściągnięto 1697 raz(y) 152,18 KB

IMG_6588.jpg
Plik ściągnięto 1697 raz(y) 181,77 KB

 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Nie 17 Gru, 2023   

Doprawdy, świetnie się czyta wasze wpisy. Fajnie, że duch binoholozmu w kraju nie ginie.
Frapuje mnie jedna tylko kwestia - te słowa Baczyńskiego…
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 333
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Nie 17 Gru, 2023   

Dziekujemy i ktoregos dnia zapraszamy do nas na wspolne cieszenie sie optyka.

W epoce Baczynskiego potrzebowali duzo swiatla.
Nierozsadnym byloby dzis, szczegolnie w tym miejscu swiata, prosic o mniej.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 964
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Gru, 2023   

Panowie, dzięki za spotkanie, z którego jak zwykle wyszedłem bogatszy w wiedzę o lornetkach.

Mateusz przywalił z grubych rur i przyniósł astronomiczną lornetkę o ogromnym powiększeniu 34x, któremu to sprzętowi poświęciłem więcej uwagi.

Na foto Jarek z Mateuszem nad APM 34x80 ED omawiają zagadnienia istotne, m.in. czy bardziej się ona nadaje się na górskie wędrówki, czy też do montażu na fundamencie z betonu B50.

Patrząc przez ten sprzęt natychmiast zauważyłem dwie rzeczy:
1. Jak bardzo niedoceniony może być problem drgań obrazu w sprzęcie o takich parametrach.
Tutaj już nawet masywny statyw może okazać się niewystarczający, a wpływ na stabilność ma samo podłoże, na którym stoi statyw.

2. Lornetka o tak dużym powiększeniu zaczyna dostarczać nowego rodzaju wrażeń, bo pojawia się zabawa wynikająca z widzenia w terenie rzeczy, których istnienia nawet nie domyślamy się, patrząc w danym kierunku gołym okiem. Na plan dalszy schodzą rozważania o poziomie korekcji poszczególnych wad optycznych, a człowiek cieszy się jak dzieciak, że zobaczył szczegóły na ekranie smartfona wędkarza stojącego na drugim brzegu Wisły.

Ten APM 34x80 ED w obserwacjach terenowych pokazał dobrą ostrość, mimo dużego już wpływu atmosfery na obraz przy tym powiększeniu.

Mateusz zapewnia, że widok Jowisza w tej lornetce jest fantastyczny.

APM 34x80 ED.jpg
Plik ściągnięto 1562 raz(y) 128,32 KB

 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 769
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Gru, 2023   

Co to za Kowa Genesis 44 tam stoi, 8.5x czy 10.5x? Jeśli ta pierwsza - jak wypada w porównaniu z mocniejszą siostrą? Wiem, że nie było, ale może pamiętacie.

Co do APM 34x80, to bardzo chciałbym zerknąć. Tym bardziej, że jestem trochę sceptyczny co do takich parametrów w lornetce. Luneta będzie lżejsza, więc mniej wymagająca co do mocowania. Taniej też można osiągnąć dobrą jakość optyczną, no bo zawsze jeden tor i możliwość doboru okularu. W lornecie na plus przestrzenność obrazu, ale czy to aż tak istotne przy tych parametrach? Do astro raczej zupełnie nieistotne, na dużych odległościach terenowych... nie wiem, musiałbym popatrzeć.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 964
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Gru, 2023   

_Tomek_ napisał/a:
Co to za Kowa Genesis 44 tam stoi, 8.5x czy 10.5x? Jeśli ta pierwsza - jak wypada w porównaniu z mocniejszą siostrą? Wiem, że nie było, ale może pamiętacie.


To 8.5, która prezentuje ten sam poziom jakości co 10.5 (właściwie dlaczego miałoby być inaczej?), ale ja wolę tę drugą choćby ze względu na większe pole pozorne.

_Tomek_ napisał/a:
W lornecie na plus przestrzenność obrazu, ale czy to aż tak istotne przy tych parametrach? Do astro raczej zupełnie nieistotne, na dużych odległościach terenowych... nie wiem, musiałbym popatrzeć.


Oczywiście, że to jest istotne. Nawet nie wiem jakimi argumentami uzasadniać oczywistą przewagę patrzenia obuocznego nad jednoocznym, i to w przypadku, gdy obraz powstaje z dwóch torów optycznych. Pominę już sam komfort, ale przez dwa obiektywy widać więcej, oczywiście nie arytmetycznie więcej, ale dwa niezależne obrazy tego samego niejako wzajemnie się uzupełniają.
Taka lornetka jest po to, żeby rozkoszować się widokami nieba, a nie po prostu zaliczać Messiery itp. Myślę, że w astro lornetka o dobrej optyce i powiększeniu typowym dla lunety daje więcej przyjemności niż luneta o wybitnej optyce.

W ogóle nie porównywałbym patrzenia przez lunetę z patrzeniem przez lornetę - to dwie różne dyscypliny.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 769
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Gru, 2023   

No ale pomijając komfort, dlaczego patrzenie przez dwa tory na odległe obiekty, jak gwiazdy czy planety, miałoby mieć przewagę nad patrzeniem jednoocznym? Powiedzmy, że luneta (refraktor astro) ma obiektyw 120 mm, żeby zebrać tyle samo światła co 2x80 mm. Nie twierdzę, że nie ma przewagi, tylko zastanawiam się jaka jest różnica i dlaczego.

Przegląd nieba najbardziej podoba mi się w lornetce 7x50, mimo małego pozornego pola. Rzeczywiste pole jednak pozwala złapać spore części gwiazdozbiorów, a stabilność obrazu daje komfort obserwacji z ręki. Tylko musi być bardzo ciemno - nie w mieście, ani jego okolicach.

W lunecie przy powiększeniu 34x planety są wyraźnymi kulkami z zarysem szczegółów, np. widać już pierścienie Saturna. Moim pierwszym odruchem jest zwiększyć powiększenie. Zastanawiam się co dałaby mi w zamian taka lorneta w tej sytuacji...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 22