Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wyostrzanie RAW - proszę o opinie i pomoc
Autor Wiadomość
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   Wyostrzanie RAW - proszę o opinie i pomoc

Szukałem ale nie znalazłem tego tematu. jeśli się mylę proszę o podanie linka.
Pytanie do wszystkich "oblatanych" w temacie. Kiedy wyostrzać raw'a. Robić to powiedzmy w DPP lub LR przed konwersją do jpg, czy ew. już po transformacji w PS lub innym programie graficznym?
czytałem na Canon-board opinie i tam polecają nie wyostrzać raw.
mam więc dylemat :?:
po wykonaniu wyostrzania na raw i konwersji do jpg otrzymałem dość fajne zdjęcia-raz :mrgreen:
zaniepokoił mnie natomiast wynik na pomniejszonych jpg gdzie otrzymałem spadek ostrości i ogromny szum.
w związku z tym proszę o polecenie najlepszej metody wykonywania operacji wyostrzania i skalowania zdjęć.
liczę na Waszą pomoc
kris
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

RAW-a się nie wyostrza, robisz to dopiero jako ostatni etap obróbki jpg-a lub TIFF-a. Wyjątkiem jest obróbka RAW-ów których potem już nie masz zamiaru obrabiać. Wtedy można wyostrzyć, ale w granicach rozsądku.
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

czyli ? pierwszy etap konwersja do tiff/jpg ;drugi wyostrzanie i obróbka?
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

Drugi etap to obróbka i na końcu wyostrzanie.
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

MM ok. zrozumiałem-wielkie dzięki.
odpowiedz w związku z tym na ostatnie pytanie; napisałeś że można wyostrzać raw jeśli nie mam zamiaru obrabiać dalej. nie bardzo rozumiem. ja zawsze zostawiam oryginał raw. jeśli koryguje parametry zdęcia w raw to i tak zapisuję jako jpg/tiff tylko zmieniony plik. raw pozostawiam nienaruszony-jak negatyw.
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

Nie zrozumiałeś skrótu myślowego. Jeżeli nie masz zamiaru dodatkowo obrabiać zdjęcia tylko np. przesłać komuś, pochwalić się na forum (pełne zdjęcie, zmniejszone, wykadrowane) takim gotowcem w jpg to wtedy można (a nawet należy) je delikatnie wyostrzyć tym co oferuje taki konwerter do RAW-ów. Oczywiście wyostrzone będzie zdjęcie przekonwertowane do jpg-a a z RAW-em będziesz cały czas mógł robić co dusza zapragnie. W każdej chwili możesz przecież wrócić do zapisów wyjściowych. RAW-a jako takiego nie możesz "zmienić", możesz tylko się nim pobawić i te zabawy program może zapamiętać. Tyle.
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

MM dzieki, tak właśnie myslałem, ale nie byłem pewien. skrót myślowy lekko mnie zmylił :razz:
dzięki za pomoc i wyjaśnienia :smile:
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

Sugeruję zabawę RAWem do zadowalającego poziomu i zapis do TIFFa. Potem wyostrazasz sobie jak chcesz/zmniejszasz i zapisujesz do JPEG. Podwójny zapis JPEG RAW-JPEG JPEG-wyostrzony JPEG równa się podwójna kompresja=kiszka kaszana.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

IMO, może być JPEG pośredni o ile ustawisz w nim kompresję na zero.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

MM napisał/a:
Jeżeli nie masz zamiaru dodatkowo obrabiać zdjęcia tylko np. przesłać komuś, pochwalić się na forum (pełne zdjęcie, zmniejszone, wykadrowane) takim gotowcem w jpg to wtedy można (a nawet należy) je delikatnie wyostrzyć tym co oferuje taki konwerter do RAW-ów.

Tyle, że nie jest to najlepszy pomysł, bo po pierwsze nie ostrzysz na docelowej rozdzielczości (nie możesz dobrać właściwych parametrów ostrzenia), a po drugie ostrzenie w części konwerterów RAW jest delikatnie mówiąc takie sobie. Jedyny sens ostrzenia RAW-ów widzę gdy "ostrzysz" dekonwolucją (masz taką opcję np. w RAW Therapee). Ostrzenie dekonwolucją i tak wykonuje się w początkowej fazie obróbki, więc w tym przypadku "deblurowanie" RAW-a też ma sens. Osobiście wolę jednak użyć dekonwolucji na zdemozaikowanym obrazie już w PS - mam jednak wrażenie większej kontroli nad tym co dzieje się z plikiem.
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

jaad - a po polsku? :mrgreen:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

Ale co jest nie po polsku? "Deblurowanie"? Wydało mi się lepszym określeniem niż "wyostrzanie" w tym przypadku... :smile:
Tu masz wyjaśnienie terminu dekonwolucja:
http://farad.prz.edu.pl/~...origin/conv.htm
Są programy i pluginy do PS oparte na tej metodzie i pozwalające "odzyskać" obraz, ale trudno nazwać to wyostrzaniem sensu stricto...
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

maziek napisał/a:
IMO, może być JPEG pośredni o ile ustawisz w nim kompresję na zero.


hmm a gdzie coś takiego funkcjonuje. Jak dla mnie każdy kolejny zapis do JPEG to utrata danych.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

MichalP napisał/a:
każdy kolejny zapis do JPEG to utrata danych.

Oczywiście, że tak. Pamiętam nawet taki eksperyment, pokazujący jak bardzo degraduje się obraz przy każdym kolejnym zapisie JPG-a, mimo najniższej kompresji... Po kilku razach straty jakościowe były naprawdę ogromne...
 
 
k1caj_ns 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1138
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

W takim razie najpierw RAW i obróbka później konwertujemy do tiffa lub jpeg i wyostrzamy?

Ja powiem szczerze ,że w DPP po prostu otwierałem RAW obrabiałem to co potrzebowałem łącznie z wyostrzeniem i zapisywałem do jpg-a. Ze zdjęć pod względem ostrości często nie jestem zadowolony ponieważ wyostrzenie na jpg się nie prezentuje nawet w połowie tak jak na raw.

Odnośnie programów do obróbki mam takie małe pytanie. Bawiłem się LR tylko ,że efekt ,który dostałem w programie po konwersji różnił się znacząco w gotowej wersji zdjęcia. Był chyba podobny wątek kiedyś na forum ale nie doczytałem czy da się to jakoś zniwelować i z czego tak na prawdę to wynika? :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15