Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Test obiektywu Canon EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM
Autor Wiadomość
RobertO 
Administrator



Pomógł: 6 razy
Posty: 1150
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 14 Lip, 2008   Test obiektywu Canon EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM

Ostatnim obiektywem EF-S, a więc zaprojektowanym pod mała matrycę APS-C, który pozostał nam do przetestowania jest Canon EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM. Jest to instrument, który na małych matrycach miał stać się zamiennikiem klasycznej i testowanej już przez nas setki czyli modelu EF 100 mm f/2.8 Macro USM. Jak wywiązuje się on z tej roli, dowiecie się czytając "Test obiektywu Canon EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM".

http://www.optyczne.pl/12..._Macro_USM.html
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Pon 14 Lip, 2008   

.... no i super szkiełko, z którego nikt do tej pory nie chciał korzystać, bo to 60mm :P

A co do macro - ja czekam na Makro-Planara 100/2
 
 
michal.s 
Nowy



Posty: 21
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Wto 15 Lip, 2008   

Ja chciałem od początku, jak tylko kupiłem lustrzankę :wink:

Swoją opinie napisałem już w komentarzach testu.
 
 
Robert_
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Lip, 2008   

test jak test, szkło fajne ale co to za język ? może by tak po polsku ?

"wzrost długości obiektywu o czynnik nawet dwa"
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sro 16 Lip, 2008   

mavierk napisał/a:
A co do macro - ja czekam na Makro-Planara 100/2

Ale to tylko 1:2 - na co Ci to?... :smile:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 16 Lip, 2008   

Robert_ cieszę się, że to jedyny "błąd" jaki znalazłeś.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Sro 16 Lip, 2008   

jaad75 napisał/a:
Ale to tylko 1:2 - na co Ci to?... :smile:
bo ma 100/2 czyli jest turbo :D
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 19 Lip, 2008   

Ponieważ w teście nie znalazłem żadnego komentarza na ten temat, a pamiętam dyskusję kiedyś wcześniej o tym obiektywie, to zapytam jeszcze: jakie jest zastosowanie obiektywu makro o takiej krótkiej ogniskowej? michal.s, dlaczego wybrałeś właśnie ten obiektyw?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 19 Lip, 2008   

Będę strzelał. Fotografowanie żołnierzyków syna?
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Sob 19 Lip, 2008   

komor, podobne jak Sigmy 17-70 przy jej niby-makro, z tym że masz lepszy AF, większy dystans do obiektu (od końca szkiełka) i lepszą skalę odwzorowania :?:
 
 
michal.s 
Nowy



Posty: 21
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Nie 20 Lip, 2008   

komor napisał/a:
michal.s, dlaczego wybrałeś właśnie ten obiektyw?

Arek napisał/a:
Będę strzelał. Fotografowanie żołnierzyków syna?


Byłeś blisko, niestety nie mam jeszcze ani syna ani córki :)

Interesuje się modelarstwem redukcyjnym, strzelam fotki zazwyczaj nie mając dużo miejsca wokół siebie, kładąc na stole przed sobą przedmiot wielkości 5-10 cm3 mogę spokojnie skadrować go siedząc na krześle przy stole - czego na ogniskowej 100mm raczej był już nie zrobił.

Poza tym interesuje mnie przedmiotowa fotografia studyjno reklamowo produktowa, ogniskowa 60mm nie zmusza mnie do wyjścia z pokoju aby zrobić zdjęcie czegoś większego. Zdarza mi się również fotografować odzież na manekinie, ogniskowa 60mm to max na jaki mogę sobie pozwolić w swoim studio.
Trzeba sobie radzić na 60m2 mieszkania :wink:
Fotografia kwiatów w plenerze z tej ogniskowej też jest bez zarzutu.

Nie kupowałem tego szkła do fotografowania mrówek, pajączków, gąsieniczek czy innych tego typu stworzeń, według mnie do tego typu fotografii ten obiektyw się nie nadaje, skala odwzorowania 1:1 jest uzyskana przy zbyt bliskiej odległości.

Bardziej traktuje go jako ostrą, wystarczająco jasną stałkę z małą odległością ogniskowania.

Dodam że wcześniej używałem canonowej 50 1,8 w której najbardziej przeszkadzało mi to że ostrzy dopiero do 45cm.
 
 
rosim
Uczestnik


Posty: 87
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2010   Canon 60 macro USM - kilka pytań

Witam, niedawno kupiłem obiektyw Canon EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM z drugiego obiegu w związku z tym mam pytania, ponieważ nie używałem nigdy typowego obiektywui makro o skali odwzorowania 1:1.
1) Czy normalne jest w tym obiektywie, że ostrząc manualnie trzeba bardzo długo obracać pierścień ostrzenia? W pozostałych obiektywach, które mam po przełączeniu w tryb MF ostrość ustawia się błyskawicznie po przekręceniu pierścienia.
2) Co do drugiej wątpliwości to już troche czytałem, ale chcę sie upewnić - czy w każdym tego typu obiektywie w trybie makro "ucieka" światło, tj. spada dość znacznie ekspozycja?
3) Jakie jeszcze inne "niespodzianki" mogą mnie spotkać przy użytkowaniu tego obiektywu w porównaniu z innymi, powiedzmy "zwykłymi" obiektywami, tj. nie makro?
Tak na marginesie muszę przyznać, że EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM ma chyba najlepszy (celnosć, szybkość, glośnsć) napęd USM spośród wszystkich obiektywów, które mam/miałem z napędem USM, tj. C28-105IIUSM, C50f1.4 i C85f1.8 i chyba najlepszą ostrość.
Ostatnio zmieniony przez rosim Pon 12 Kwi, 2010, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jesienny 
Optyczny
Spacerowicz



Pomógł: 22 razy
Posty: 1970
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2010   

1) większy kąt obrotu = dokładniej jesteś w stanie ustawić ostrość.
2) tak to normalne im bliższa odległość ostrzenia tym obiektyw ciemniejszy.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2010   

rosim napisał/a:
2) Co do drugiej wątpliwości to już troche czytałem, ale chcę sie upewnić - czy w każdym tego typu obiektywie w trybie makro "ucieka" światło, tj. spada dość znacznie ekspozycja?

W zasadzie to w każdym obiektywie będzie uciekać jeśli będziesz zwiększał powiększenie. Można przyjąć że przy powiększeniu 1:2 współczynnik "ciemnienia" jest równy 2 a przy powiększeniu 1:1 - już 4. Czyli przy obiektywie mającym f/2.8 przy ostrzeniu na nieskończoność spadek jasności przy powiększeniu 1:1 będzie czterokrotny, czyli 2 działki, a więc z f/2.8 zrobi się f/5.6

Dlaczego nie obserwujesz tego na innych, "normalnych" szkłach? Ano dlatego że tylko te "macro" pozwalają na tak duże powiększenia.

Nota bene obiektywy macro Nikkora automatycznie podają wartość przysłony skorygowaną o "współczynnik ciemnienia".
 
 
rosim
Uczestnik


Posty: 87
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2010   

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 15