Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
LUMIX DMC-FZ18 - to może być to... cd
Autor Wiadomość
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 02 Mar, 2009   

Tak, o ile ilość światła będzie wystarczająca. Oczywiście fotografujemy w trybie tematycznym (prawie że auto). Np. przy fotografii sportowej aparat będzie dążył do skrócenia czasu migawki więc na 100% będzie podbijał ISO aby mieć jak najkrótsze czasy (a im większe ISO = szumy).
Jednocześnie włączysz taki program jak portret i aparat będzie dążył aby ISO było jak najmniejsze, co oczywiście pozytywnie wpływa na jakość obrazu.

Dodatkowo należy wspomnieć że nawet jeśli będziesz robił w trybie iA (inteligentny auto) to większość zdjęć będzie dobrej jakości jeśli będą robione w normalny słoneczny dzień (lub nawet latem w pochmurny).. ciężko tutaj psioczyć na FZ18 że się nie sprawdzi.

A od iA po miesiącu intensywnego robienia zdjęć, przejdziesz szybko np. na tryb P, gdzie możesz większość parametrów ustawić, a ustawione ISO będzie zawsze wyznacznikiem jakości zdjęć (w tym wypadku szumów).

Polecam przede wszystkim zajrzeć do instrukcji oraz pobawić się aparatem w jakimś sklepie. Podejrzewam że zaspokoi on Twoje początkowe potrzeby, choć nie ukrywam że większość osób po rocznej lub półtorarocznej przygodzie z FZ18 przesiada się na lustro jeśli tego potrzebuje. Jednakże tak jak nie raz zaznaczałem, warto właśnie od FZ18 czy FZ28 zacząć swoje przygody z fotografią :)

kompletną instrukcję obsługi znajdziesz
http://www.panasonic.pl/instrukcje/DMC-FZ18_pl.zip
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Prot 
Nowy


Posty: 5
Skąd: k-pax
Wysłany: Pon 02 Mar, 2009   

Dzieki 'edmund'. Twoje odpowiedzi są satysfakcjonujące i przybliżają mnie do zakupu fz18, chociaż nie ukrywam, że aparat ma konkurentów nikon p80 i sony dsc-h50 (chociaż do końca nie ufam ruchomym wyświetlaczom)
Ciekawe czy warto dołożyć 200-300 stówki do fz28, czy sam fz18 sprawdzi się w fotografii "turystycznej"
Pzdr.
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 02 Mar, 2009   

Prot, to zależy czy jesteś łasy na odrobinę szerszy kąt (wyjątkowo przydatny właśnie w fotografii turystycznej, gdzie nie liczy się jak najdłuższe tele, ale właśnie jak najszerszy kadr), oraz na funkcję śledzenia ostrości.
nie pamiętam czym więcej różni się FZ28 od FZ18 (oczywiście masz 2 mpix więcej, co dzięki nowszemu oprogramowaniu jednak nie robi gorszej jakości zdjęć, czego większość się spodziewała (ta sama matryca a 2mpix więcej)) jeśli chodzi o kwestię użytkową fotografowania właśnie tymi modelami.
Nie wiem... może niech użytkownicy FZ28 się wypowiedzą, bo ja osobiście uważam, że nie warto dokładać aż tyle :) Kwestia po prostu czy wolisz mieć nowszy model z małymi poprawkami czy starszy model ale w lepszej cenie
 
 
Audik 
Początkujący


Posty: 37
Skąd: Okolice Poznania
Wysłany: Sro 11 Mar, 2009   

edmun napisał/a:
Sob 28 Lut, 2009 20:51
jest sens, o ile umiesz wywołać porządnie RAW'a :)

Obszedłem kilka zakładów fotograficznych z RAW-ami na pendriv'ie, lubię mieć "papierowe" zdjęcia.
Zapomnij - nikt nie robi. Można mieć tylko dla własnej satysfakcji.
RAW-a każą przerabiać na *.jpg.
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Sro 11 Mar, 2009   

Audik, ale gdybys przeczytał większość to wiedziałbyś że chodzi mi o fakt, że z porządnie wywołanego RAWA do JPGA dostaniesz lepszy plik niż gotowy JPG z aparatu.
o ile właśnie masz czas i chęci bawić się z tym RAW'em, bo jeśli nie masz, to jpg oczywiscie będzie lepszy.
(przede wszystkim wspominałem o balansie bieli, który w RAW'ie zmienisz bezproblemowo nawet po zrobieniu zdjęcia, a JPG'u bedzie juz trudniej)
 
 
cube007 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 209
Wysłany: Sro 11 Mar, 2009   

Audik napisał/a:

Obszedłem kilka zakładów fotograficznych z RAW-ami na pendriv'ie

Dobre - w zyciu bym na to nie wpadl :smile: Chyba zbyt doslownie zinterpretowales okreslenie RAWa jako cyfrowy negatyw ;)
 
 
Audik 
Początkujący


Posty: 37
Skąd: Okolice Poznania
Wysłany: Pią 13 Mar, 2009   

cube007 napisał/a:
Chyba zbyt doslownie zinterpretowales okreslenie RAWa jako cyfrowy negatyw ;)

~ Cube007 - musisz wiedzieć z kim masz do czynienia :cry:
Otóż jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o cyfrę i wszystkim tym, co z nią związane.
Ale uczę się.
RAW-y, ISO, GO czy tym podobne (GO chyba dobrze napisałem?) to dla mnie czarna magia.
Dla Was, stałych bywalców na tym forum - to kaszka z mlekiem.
Część waszych postów to dla mnie zagdaka o czym piszecie.
Nie proszę o dużo, tylko o trochę wyrozumiałości dla kogoś, kto ma z cyfrą do czynienia od pół roku. Dorywczo :smile:
Pozdrawiam
PS
Photoshopować nie będę, nie mam tego zmyślnego programu.
Jeśli zamieszczę swoje fotki, to będą one na 100 % "z puszki".
Wiek ma swoje prawa :sad:
 
 
Tegezis 
Nowy
Początkujący amator


Posty: 3
Wysłany: Nie 22 Mar, 2009   

Witam serdecznie.

W pierwszym poście na tym forum chciałbym się pochwalić swoim nowym nabytkiem.

Po wielu dniach przeglądania recenzji, czytania testów i opinii użytkowników postanowiłem zakupić Panasonic'a Lumix FZ18. Mam nadzieje że dzięki niemu zakocham się w fotografii. Szczerze mówiąc miałem dylemat czy kupować aparat za takie pieniądze (dla mnie nie małe), ale uznałem że nie warto kupować czegoś co będzie tylko pstrykało ale coś czym można zrobić piękne zdjęcie. Poza tym chcę uwieczniać chwile które są ulotne i nie powracalne...
Z czasem dokupię filtry i tulejkę tylko muszę najpierw o tym trochę poczytać.
Do tego aparatu pasują filtry 46mm zgadza się? Czy jeśli zamontuje np.filtr UV lub polaryzacyjny będę mógł korzystać swobodnie z zoom'a?? Czy tulejka przejściowa jest niezbędna?

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników fotografii :mrgreen:

P.S. Będę tu często zaglądał :wink:
 
 
qadest1 
Rozmowny
Mały czarny Olek ;)



Pomógł: 4 razy
Posty: 341
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: Nie 22 Mar, 2009   

Tegezis napisał/a:
Do tego aparatu pasują filtry 46mm zgadza się? Czy jeśli zamontuje np.filtr UV lub polaryzacyjny będę mógł korzystać swobodnie z zoom'a?? Czy tulejka przejściowa jest niezbędna?


Na tego typu pytania Znajdziesz odpowiedzi w wątku do tego celu założonym Tytuł tego wątku traktował coś właśnie o filtrach i tulejkach, ale jako, że Jesteś tu nowym użytkownikiem, to na początek Witam na forum ;) i proponuję nastepnym razem skorzystać z opcji "szukaj" ;)
Jeżeli chodzi o Twoje ptanie, to filtry 46mm mocujesz bezpośrednio do obiektywu (posiada on specjalny gwint) i nie potrzebujesz żadnych przejściówek do tej średnicy filtra, a co za tym idzie możesz w pełni korzystać z zoomu aparatu :)
Miłego korzystania z forum znajdziesz tu wiele pożytecznych i praktycznych informacji dotyczących Twojego aparatu :)
 
 
Tegezis 
Nowy
Początkujący amator


Posty: 3
Wysłany: Sro 25 Mar, 2009   

Dziś do mnie doszedł ten aparacik (FZ18), mam pytanie do użytkowników tego aparatu - jakiej produkcji jest wasza bateria i ładowarka?? U mnie jest napisane "Made in china" i nie wiem czy to nie jakiś przekręt...Aparat - Japan. Poza tym czy dostaliście skróconą czy obszerną instrukcję obsługi??
 
 
qadest1 
Rozmowny
Mały czarny Olek ;)



Pomógł: 4 razy
Posty: 341
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: Sro 25 Mar, 2009   

Nie zwracałem uwagi na ladowarkę i akumulator, ale sam aparat pamiętam, że był made in Japan ;) Co do instrukcji, to papierowa była skrócona ale na CD jest pelna wersja coś około 150 stron o ile mnie pamięć nie myli ;)
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Czw 26 Mar, 2009   

Tegezis, wcześniej już była dyskusja i większość miała aparat made in japan.
bateria i ładowarka może być spokojnie China i nie wpłynie to na pracę aparatu.
Z tego co kojarzę była normalna instrukcja obsługi i rozszerzona na płycie CD
 
 
Sz@kal 
Rozmowny
starszy Fotoamator



Posty: 375
Wysłany: Czw 26 Mar, 2009   

za poprzednikami z tym że rozszerzona z cd to chyba ok 300str
 
 
cube007 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 209
Wysłany: Pią 27 Mar, 2009   

Audik napisał/a:
cube007 napisał/a:
Chyba zbyt doslownie zinterpretowales okreslenie RAWa jako cyfrowy negatyw ;)

~ Cube007 - musisz wiedzieć z kim masz do czynienia :cry:
Otóż jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o cyfrę i wszystkim tym, co z nią związane.
Ale uczę się.
(...)
Nie proszę o dużo, tylko o trochę wyrozumiałości dla kogoś, kto ma z cyfrą do czynienia od pół roku. Dorywczo :smile:
Pozdrawiam
PS
Photoshopować nie będę, nie mam tego zmyślnego programu.
Jeśli zamieszczę swoje fotki, to będą one na 100 % "z puszki".
Wiek ma swoje prawa :sad:

Mam nadzieje ze nie odebrales moich slow zbyt powaznie - w najmniejszym stopniu nie mialem zamiaru Cie urazic. Z czasem wszystko opanujesz :)
Co do fotoszopy - nie ma obowiazku uzywania tego programu; ja rowniez go nie mam i nie czuje potrzeby posiadania. To co oferuje darmowy rawtherapee starcza mi w zupelnosci, w razie potrzeby pozostaje GIMP czy inne darmowe narzedzia.
 
 
Tegezis 
Nowy
Początkujący amator


Posty: 3
Wysłany: Pon 30 Mar, 2009   

Mam pytanko odnośnie filtra Hoyi. Otóż mam możliwość zakupu używanego, zadbanego filtra SUPER HMC Polara od znajomego za 90 zł. Czy lepiej kupić ten filtr czy o klase niższy, również Hoyi tyle że HMC i nóweczka. Czy będzie widać naprawdę zauważalne różnice pomiędzy tymi filtrami w jakości zdjęcia ?? A może Hoya standard??

P.S. Nie odsyłajcie mnie proszę do linków z opisami tych filtrów gdyż ich specfikacje znam. Zależy mi bardziej na Waszej opini. Co polecilibyście amatorowi ??

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14