Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Nie 03 Sie, 2008
CYFROWA FOTOGRAFIA BW - krok po kroku
Autor Wiadomość
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   CYFROWA FOTOGRAFIA BW - krok po kroku

Ehhh, skoro ja rozpocząłem "batalię" o nowy dział - poradniki, tipsy, tricki i inne fikimiki, to do czegoś mnie to zobowiązuje.
A więc myślę, że takim pierwszym tipsem będzie cyfrowa fotografia czarno-biała. Wszyscy wiemy na czym polega taka fotografia w cyfrach - na usunięciu informacji o kolorze. Wiadomo też, że to nie jest prawdziwa fotografia czarno-biała. Działa to mniej więcej na tej samej zasadzie co edycja w PSie - usunięcie koloru.
Prosze o podzielenie się swoimi doświadczeniami dotyczącymi edycji zdjęć tak, aby jak najwierniej przypominały fotografię monochromatyczną. Ja ze swej strony też gdzieś odnajdę takie informacje i podzielę się z Wami.
Ostatnio zmieniony przez goltar Nie 03 Sie, 2008, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   Re: cyfrowa fotografia BW

MichalP napisał/a:
Ja ze swej strony też gdzieś odnajdę takie informacje i podzielę się z Wami.


No to czekam na fachowy wykład :razz:
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

O jaki złośliwiec się znalazł. Ostrzegam, że nie jestem profi i mój tips pewnie nie spełni Twoich oczekiwań, ale się postaram.
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

Ja też nie jestem profi a na kompie, PS-ie, maskach i tym podobnych zabawach graficznych kompletnie się nie znam. Dlatego cały czas czekam na wykład :mrgreen:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

Też czekam na wykład...
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

jaad75 napisał/a:
Też czekam na wykład...


:shock: :cool: :roll: :razz: :twisted: :mrgreen: :lol:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

No co?... :razz:
Lubię wykłady...
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

Najczęściej używam miksera kanałów w PS. Ciekawe efakty daje także wykorzystanie kanału jasności w trybie LAB. Bardzo żadko korzystam ze zwykłego Hue/Saturation- chociaż w tym wypadku znośną można zrobić sepie lubi inną bichromie.

[ Dodano: Sro 30 Lip, 2008 15:50 ]
W D80, lubiłem korzystać z trybu B@W z odpowiednimi filtrami cyfrowymi ( programowymi) w D300 nie korzystam z tego wogóle.
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

Sposobów na fotografię czarno-białą jest mnóstwo. Postaram się przybliżyć na przykładach kilka z nich. Zamiana zdjęcia kolorowego zostałą przeprowadzona w oparciu o PSa CS3. Załączone zostały fotografie. Od razu zaznaczam, że nie wyczerpałem wszystkich możliwości. Dodatkowo można instalować specjalne pluginy wspomagające i ułatwiające naszą pracę.

Na początek wstawię oryginał czyli zdjęcie kolorowe - 1_kolor.jpg, które jest bazą wszystkich z poniższych opisanych przeze mnie sposobów

1. Najprostszy sposób aczkolwiek nie dający dobrych rezultatów to zmiana trybu koloru na "skalę szarości" OBRAZ-TRYB-SKALA SZAROŚCI - 2_bw.jpg

2. Zmniejszenie nasycenia to drugi sposób na uzyskanie zdjęcia BW OBRAZ-DOPASOWANIA-BARWA/NASYCENIE i tam nasycenie suwakiem na minimum. Również to nie jest to co tygrysy lubią najbardziej
3_desaturate.jpg

3. Zabawa Lab-em OBRAZ-TRYB-LAB. Następnie w zakładce kanały zaznaczamy tylko JASNOŚĆ a następnie kopiujemy obrazek do nowego pliku i zapisujemy 4_Lab_jasność.jpg

4. Teraz to co wspomniał mnich czyli mieszanie kanałów OBRAZ-DOPASOWANIA-MIESZANIE KANAŁÓW. W okienku zaznaczamy na samym dole opcję MONOCHROMATYCZNIE a na górze możemy wybrać jeden z kilku "filtrów" fotograficznych min czerwony 5_mix_r100.jpg, zielony 6_mix_g100, niebieski 7_mix_b100, pomarańczowy 8_mix_o.jpg oraz żółty 9_mix_y.jpg

Oto wycinek z portalu http://www.unicat.webd.pl/cyfr_abc_a2.htm dotyczący filtrów kolorowych - "Kontrast i nasycenie obrazu można zwiększyć używajac stosunkowo prostych kolorowych filtrów. Na przykład filtr o żółtym zabarwieniu zazwyczaj przyciemnia niebo oraz cienie, a filtry żółto-zielone i czerwone zwiększają kontrast zdjęcia w jeszcze większym stopniu. Filtry niebieskie rozjaśniają niebo, a przyciemniają zieleń roślin. Podstawową ich funkcją jest oczywiście usunięcie jednego koloru, a w zamian uwypuklenie innego."

Oprócz tego suwakami znajdującymi się na środku możemy dowolnie zamieszać osiągając różne efekty (min wymienionych wcześniej filtrów) Ważne jest aby zachować sumę 100% tych trzech suwaków. Inaczej jasność obrazka nie zostanie zachowana, choć niewykluczone, że osiągniemy tym takie efekty jakie nam się spodobają.

5. Podobne narzędzie OBRAZ-DOPASOWANIA-CZARNO-BIAŁY również da nam ciekawe wyniki. Tu też na górnej zakłądce możemy wybierać różne predefiniowane filtry. Oprócz tego mamy większą ilość suwaczków z kolorami, które wybijają, bądź ukrywają składowe kolorystyczne oryginału. Ponadto na dole okienka jest pole TINTA odpowiedzialne za zabarwienie naszej monochromatycznej fotografii dzięki czemu możemy w prosty sposób uzyskać sepię bądź inne kolory. 10_czb_red.jpg Przykład filtra czerwonego.

6. Zmniejszenie nasycenia OBRAZ-DOPASOWANIA-ZMNIEJSZ NASYCENIE działa podobnie do najprostszych sposobów na zdjęcie w skali szarości.

7. Dobre wyniki otrzymamy również w pluginie ACR (tylko musimy mieć RAWa) Tam jest zakładka CALIBRATE w której również możemy mieszać w kanałach RGB uzyskując ciekawe bądź nie, efekty (zależnie od suwania)

To narazie tyle. Mam nadzieję że nie przynudziłem za bardzo ani nie potraktowałem tematu lajtowo. Oczywiście jak zaznaczyłem na początku nie jestem pro ani nauczycielem fotografii więc starałem się tylko przybliżyć narzędzia jakie oferuje PS i pokazać jakie są możliwości

Oczywiście w każdym przypadku można się potem pobawić kontrastem/gammą itd itp aby otrzymać zdjęcie nam odpowiadające. Te pokazane przeze mnie nie uległy żadnemu przekształceniu tego typu.

A teraz showtime

I proszę o jakiś komentarz bo muszę następne zdjęcia wkleić. Jest limit :razz: 5 zdjęć

5_mix_r100.jpg
mieszanie kanałów - filtr czerwony
Plik ściągnięto 6623 raz(y) 88,12 KB

4_Lab_jasność.jpg
Tryb Lab - wycięcie kanału Jasność
Plik ściągnięto 6623 raz(y) 66,34 KB

3_desaturate.jpg
zmiana w zakładce kolor/nasycenie nasycenie na min
Plik ściągnięto 6618 raz(y) 80,64 KB

2_bw.jpg
zmiana trybu na skala szarości
Plik ściągnięto 6615 raz(y) 63,84 KB

1_kolor.jpg
zdjęcie bazowe
Plik ściągnięto 6612 raz(y) 97,46 KB

 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

Skoro pojawiły się konkretne porady, to temat przesunąłem do pod-działu Porady, zgodnie z pomysłem.
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

hehe, dzięki i mogę resztę wkleić.

Radzę zgrać wszystkie pliki i przeglądać po kolei.
Uważam, że najlepsze wyniki dał Lab i wycięcie Jasności oraz mieszanie kanałami z poszczegółnymi filtrami (który filtr najlepszy - zależy od scenerii, czerwony przyciemnia niebo na ten przykład)

10_czb_red.jpg
tryb czarno-biały - filtr czerwony
Plik ściągnięto 6607 raz(y) 95,4 KB

9_mix_y.jpg
mieszanie kanałów - filtr żółty
Plik ściągnięto 6605 raz(y) 80,08 KB

8_mix_o.jpg
mieszanie kanałów - filtr pomarańczowy
Plik ściągnięto 6601 raz(y) 80,77 KB

7_mix_b100.jpg
mieszanie kanałów - filtr niebieski
Plik ściągnięto 6602 raz(y) 80,29 KB

6_mix_g100.jpg
mieszanie kanałów - filtr zielony
Plik ściągnięto 6601 raz(y) 81,06 KB

 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

Ja jeszcze jako użytkownik Lightrooma (nie dysponujący Photoshopem w wersji CS3 :( ) dopowiem, że w LR v1.4 jest moduł mieszania szarości z poszczególnych kolorów (nie kanałów RGB tylko większej ilości podstawowych kolorów). Poniżej widać te suwaczki w domyślnym ustawieniu Auto Adjust, które dobiera taki neutralny miks składowych.



Niestety we współpracy z moim Canonem 400D praca na tych suwaczkach jest dość trudna przy zdjęciach robionych na długich czasach, dlatego, że przy nieco mocniejszym wyciszeniu bądź wzmocnieniu jednego z kolorów wychodzi straszny szum, pochodzący prawdopodobnie z jednego wybranego kanału R, G lub B. Przy normalnych zdjęciach na krótkich czasach i względnie normalnych wartościach ISO nie ma tego problemu.
Dla obrazów eksponowanych w niewielkiej rozdzielczości (internet), nawet dla zdjęć w ISO 800 robionych za dnia krótkim czasem można pozwolić sobie na dość mocne ingerencje bez straty jakości. Jako przykład daję zmniejszony do rozdzielczości internetowej kadr w ISO 800, z domyślną konwersją do szarości, a poniżej ekstremalnie zmienioną wersję (zielony kanał na maks, niebieski w dużym stopniu obniżony):





Niestety w pełnej rozdzielczości zaczynają się już schody. Poniżej są wycinki 1:1 z pełnych kadrów przedstawionych wyżej. Najpierw domyślna konwersja do szarości, a potem ekstremum opisane powyżej (zieleń na maks, niebieski w dół):



 
 
Jesienny 
Optyczny
Spacerowicz



Pomógł: 22 razy
Posty: 1970
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

Tych schodów i tak nie będzie widać w pomniejszeniu/na wydruku. W/g mnie to najlepsza z funkcji - dająca najwięcej możliwości, ale nie należy przesadzać bo szumy i artefakty potrafią wyjść bardziej niż na tym przykładzie.
 
 
MichalP 
Optyczny
foto&moto



Pomógł: 15 razy
Posty: 1304
Skąd: Wrocław :-)
Wysłany: Sro 30 Lip, 2008   

Akurat mam to szczęście, że w pracy mamy zakupiony PS3, tak więc od czasu do czasu mogę skorzystać. Drugie zdjęcie bardzo mi się podoba ze wzgledu na te jasne listki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 29