Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Szybkość AF w Canonie 5D
Autor Wiadomość
chesky 
Początkujący



Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   Szybkość AF w Canonie 5D

Witam,

Jest to mój pierwszy post na portalu i mam nadzieje,że nie ostatni. Na obecną chwilę strzelam fotki Sony R1 ( od około 2,5 roku, zaawansowany amator ) i postanowiłem przesiąść się na lustro. Sony R1 w większości przypadków mi wystarcza ( portrety oraz krajobrazy ) ale moja rodzina powiększyła się o małego brzdącą na którego AF w Sony jest delikatnie mówiąc za wolny. Robię wszystko, żeby uchwycić małego człowieczka i jedyną blokadą jest AF. Wiem, że tego typu pytań było już wiele i nie zdziwię się jak zostanę objechany za brak umiejętności "szukaj" ( co już i tak zrobiłem ).
Mój wybór padł na Canon 5d i mam dylemat....AF. Wszędzie przeczytałem, że jest on wolny, nieprecyzyjny, wolny :) .Czy ktoś mógłby sprecyzować co oznacza "wolny AF w Canon 5D" jeśli ten w R1 jest "żółwiem"? Chciałbym raczej zostać już przy jednym systemie i nie wymieniać potem na system nikona biorąc pod uwagę jakość i cenę szkieł Canona.

pozdr
CHESKY

//Zmieniono tytuł - goltar
Ostatnio zmieniony przez goltar Nie 03 Sie, 2008, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

Ja czasami na 5D robię zdjęcia sportowe, zdjęcia lotnicze, reporterkę i daję radę. AF w porównaniu do Sony R1 będzie zabójczo szybki. To co się pisze o kiepskim AF w 5D to raczej w odniesieniu do coraz lepszej konkurencji z wyższej profi półki, aparatów typu Mark, D3 lub choćby takie D200/300. 5D ma AF lepszy niż Canon 20D czy 30D, lepszy niż 350D lub 400D, lepszy niż chyba wszystkie lustrzanki Sony, większość Pentax-ów, Nikonów i Olków. Więc nie jest to zły wybór :wink:
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

Ale gorszy niż 40D.
BTW Do robienia zdjęć dynamicznych scen nie potrzebny jest szybki AF. Wogóle nie potrzebny jest AF. Ważniejsza jest przewidywalność poruszającego się obiektu.
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

kijos napisał/a:
Do robienia zdjęć dynamicznych scen nie potrzebny jest szybki AF. Wogóle nie potrzebny jest AF. Ważniejsza jest przewidywalność poruszającego się obiektu.


Niestety nie zawsze jest tak prosto. Szczedgólnie jak coś jest blisko, pędzi kilkaset kilometrów na godzinę a Ty masz szkło 400mm. Przy takim 17-85 jest faktycznie łatwo coś przewidzieć, im większa ogniskowa tym, im szkło jaśniejsze tym stopień trudności bardzo wzrasta.
 
 
chesky 
Początkujący



Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

Dziękuję MM za rozwianie moich wątpliwości. Czas na zakupy i kompletowanie szklarni.

pozdr
CHESKY
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

MM napisał/a:
kijos napisał/a:
Do robienia zdjęć dynamicznych scen nie potrzebny jest szybki AF. Wogóle nie potrzebny jest AF. Ważniejsza jest przewidywalność poruszającego się obiektu.


Niestety nie zawsze jest tak prosto. Szczedgólnie jak coś jest blisko, pędzi kilkaset kilometrów na godzinę a Ty masz szkło 400mm. Przy takim 17-85 jest faktycznie łatwo coś przewidzieć, im większa ogniskowa tym, im szkło jaśniejsze tym stopień trudności bardzo wzrasta.

Nie napisałem, że jest prosto. Abstrahując od tego czy jest to 17mm i f/4, czy 400mm i f/2.8.

[ Dodano: Nie 03 Sie, 2008 11:54 ]
Jakie znaczenie ma ogniskowa/przysłona do toru po jakim porusza się obiekt?
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

kijos napisał/a:


[ Dodano: Nie 03 Sie, 2008 11:54 ]
Jakie znaczenie ma ogniskowa/przysłona do toru po jakim porusza się obiekt?


A jak chcesz sobie te stałe tory wyznaczać w bardzo dynamicznym sporcie lub choćby właśnie w pokazach lotniczych? Czasami głębia jest bardzo mała. Czasami stoimy bardzo blisko. Często nie możemy dokładnie przewidzieć co będzie za chwilę lub wszystko dzieje się tak szybko, że nie damy rady "myśleć" nad kadrem. Oczywiście są sporty, gdzie z góry znany jest tor obiektu i jak uprzemy się na jakiś kadr to zdjęcie zrobimy bez AF-u. Tylko co jeżeli w czasie np. rajdu samochodowego chcę zrobić więcej niż jedno zdjęcie w konkretnym miejscu? Jeżeli chcę zrobić zdjęcie Małysza nie tylko na wybiciu? Jeżeli chcę zrobić zdjęcie lekkoatlety nie tylko w czasie skakania przez konkretny płotek? Oczywiście gry zespołowe (np. piłka nożna), gdzie wszystko jest nieprzewidywalne, gdzie możemy mieć 600/4L na bliskim dystansie i chcemy mieć kilkanaście zdjęć akcji a nie jedną też będziemy robić bez AF-u? Na koniec mam pytanie, czy robiłeś zdjęcia niesamowicie dynamicznych sportowców (głupi tenis stołowy, badminton czy squash) będąc tuż obok nich? Nie wiemy w którym miejscu będzie super kadr, światło jest słabe, optyka jasna (tak do 200mm) i czasami nawet super AF nie daje rady. Próbowałem wtedy MF. Mordęga - czasem coś się trafi, ale to nie ma być CZASEM tylko PRZEWAŻNIE. Czasem to mogę robić zdjęcia koledze, jak mi za to płacą to zdjęcia MUSZĄ wyjść i tyle. Dlatego fotoreporterzy mają takie korpusy jakie mają.
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

Proponuję zapoznać się ze zdjęciami sportowymi. Żeby nie było wątpliwości szczególnie tymi robionymi przed 1980.
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

kijos napisał/a:
Proponuję zapoznać się ze zdjęciami sportowymi. Żeby nie było wątpliwości szczególnie tymi robionymi przed 1980.


Proponuję samemu takie zdjęcia porobić, sprawdzić na własnej skórze łatwość w ich robieniu, kadrowaniu, ilości uchwyconych ciekawych momentów i SKUTECZNOŚCI czyli procencie udanych kadrów. Obecnie każdy fotoreporter może mieć setki trafionych zdjęć z jakiejkolwiek imprezy i ma z czego wybierać coś wybitnego, dawniej często pokazywał co wyszło. To co kiedyś zachwycało teraz agencja foto często by odrzuciła jako słabe zdjęcie. Kiedyś cudem techniki była Syrenka albo Trabant - da się tym jeżdzić, ale co to za jazda. Do tego kiedyś pole manewru było ograniczone i skupiano się na tym co można było zrobić na ówczesnym sprzęcie. Obecne korpusy pozwalają na więcej i pozwalają na większą kreatywność.
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

...ignorancję i lenistwo.

[ Dodano: Nie 03 Sie, 2008 14:13 ]
MM napisał/a:
Kiedyś cudem techniki była Syrenka albo Trabant

Było też ferrari, porsche i chevrolet :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

Kijos, kiedyś nie było AF ani światłomierzy, ale te czasy raczej lepiej pamięta MM niż Ty czy ja, więc lepiej słuchać niż pisać... :) Zmienił się sprzęt, zmieniły się wymagania, jak pisze MM. Zresztą jak w każdej branży. W mojej kiedyś miałem dzień lub dwa na to, czego teraz wymaga się ode mnie w cztery godziny. Wszystko przez gigaherce w procesorach, gigabitowy ethernet i łącza internetowe szybsze od dawniejszej sieci lokalnej...
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

komor napisał/a:
więc lepiej słuchać niż pisać...

Dlaczego twierdzisz, że nie słucham? Prócz tego dużo oglądam, czytam i robię.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

kijos napisał/a:
...ignorancję i lenistwo.


A myślisz, że kiedyś było inaczej? Czytałem kiedyś wspomnienia fotografa sportowego, który opowiadał, jak wybrał się na swój pierwszy rajd Dakar z analogową Minoltą i kilkunastoma rolkami filmu. Obok niego usiadło dwóch gości z jakiejś poważnej zagranicznej redakcji. Mieli dwa zestawy: body plus białe tele. Jeden robił zdjęcia, drugi był ładowaczem filmów. Jeden samochód, jeden zakręt, jedna długa seria, jeden film. Zmiana korpusu. I od nowa...
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

Pewnie, że tak było i jest obecnie. Fotograficy się z tym nie kryją. Ważne jest to, że ich zdjęcie wygrywa WPP. Napisałem to z przekory ;)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 04 Sie, 2008   

Bo tu nie chodzi o ignorancję i lenistwo, tylko o to, o czym MM już kilkakrotnie pisał: zawodowcowi MUSI się udać, bo za to mu płacą, żeby przywiózł do redakcji zdjęcie, a nie informację, że wyszło nieostre i zdjęcia nie ma. :)

Ale z ignoracją też bywa wesoło. Pamiętam, że na jednym z tych filmików, co są na YouTube, doświadczony fotograf-paparazzi opowiadający o swoim sprzęcie i technikach wspominał o nowym pokoleniu paparazzich, które przychodzi z wypasionym korpusem i obiektywem L, ale nie wiedzą, że obiektyw ma zoom, więc podchodzą niemiłosiernie blisko, bo przecież na tych 16 milimetrach nic nie widać... :lol: Jakoś tak to szło, szczegółów nie pamiętam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15