Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Panorama w Canon 400D
Autor Wiadomość
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 16 Sie, 2008   Panorama w Canon 400D

Witam.
Kiedyś często po powrocie do domu i wrzuceniu zdjęć do komputera miałem uczucie lekkiego niedosytu. Przeciez tam było tak fajnie, a zdjecia (a raczej ich autor) nie do końca potrafią oddać tej atmosfery. Na zdjęciach jest tylko mały wycinek sceny. Gdyby mozna bylo więcej.. szerzej..
Rozwiązaniem wydawał się obiektyw szrokokokątny, ale to jednak nadal nie było to. Szerki kąt owszem jest fajny w ciasnych pomieszczeniach, jednak zbyt szeroki w pejzażu nie daje mi tego co chcę zobaczyć na fotografii.
Pierwsze próby z panoramą zacząłem praktycznie od pierwszej cyfrówki, jaką kupiłem. Były dość prymitywne, ale mnie bardzo cieszyły efekty. Teraz zdjęcia łaczę w Photoshop Elements 6.0 Program tani i doskonały. Dzieki niemu mogę robić zdjecia pod panoramy praktycznie wszedzie i zawsze. W pomieszczeniach, z ręki, przy sporej róznicy w owietleniu z lewej i prawej strony kadru.. Naprawdę miodzio.

Ale do rzeczy.. Robiąc zdjęcia pod panoramę aparat musi mieć zamrożone parametry, to znaczy wyłączone AF/AE. W Canonie do zamrozenia AE służy (słynna?) gwiazdka. Ale co z AF? Czy istnieje coś podobnie sprytnego dla AF w modelu 400D zamiast przełacznika na objektywie?
Prubowałem ustawić Custom Functions w częsci Shutter/AE lock button i co mam:
- 0: AF/AE lock (ustawienie domyslne)
- 1: AE lock/AF
- 2: AF/AF lock, no AE lock
Opcje 1 i 2... Działa to jakoś tak.. nie bardzo łapię jakie to daje korzysci.. :(

To chyba tyle co chciałem powiedzieć. Postaram się streszczać nastepnym razem :)
Jeszcze tylko link do typowej panoramki jakie lubię :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 16 Sie, 2008   

Co do parametrów naświetlania to oczywiście dobrze jest ustawić jedne, żeby nie mieć różnic w naświetleniu pomiędzy poszczególnymi ujęciami. Możesz to osiągnąć gwiazdką, albo zmierzyć parametry, popatrzyć w wizjerze lub na ekranie jakie wyszły i ustawić je tak samo w trybie M. Tak jest wygodniej, bo nie musisz pamiętać o gwiazdce, która zdaje się trzyma parametry tylko przez jakiś czas.
Dobrze jest tylko pamiętać o ustawieniu ekspozycji na jakimś uśrednionym miejscu, gdzie nie jest ani za jasno, ani za ciemno. Drobne modyfikacje czasu przy kolejnych ujęciach też czasem się sprawdzają, program do łączenia panoram radzi sobie z tym jakoś. Ma to czasem sens przy dużych zmianach tonalnych sceny, żeby uniknąć totalnych niedoświetleń lub prześwietleń.

Nie rozumiem jaki masz problem z wyłączeniem AF na obiektywie. To jest dobre rozwiązanie, ustawiasz przysłonę na jaką się decydujesz, ustawiasz ostrość ręcznie lub przy pomocy AF (albo ustawiasz hiperfokalną) i wyłączasz AF na obiektywie. Co za problem?

Co do funkcji C.F. o której piszesz to korzyści mogą być takie, że nie każdy i nie zawsze chce mieć aktywację AF po wciśnięciu spustu do połowy. Jeśli często stosujesz technikę przekadrowywania po złapaniu ostrości to się to przydaje. Albo właśnie przy krajobrazie i pracy ze statywu. Ja obecnie, po podpatrzeniu kolegi (pozdro, Tomek!), mam ustawione tak, że gwiazdka aktywuje AF, a wciśnięcie spustu do połowy chyba aktywuje AE-lock. Czyli chyba :) mam ustawioną opcję nr 1.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 16 Sie, 2008   

komor napisał/a:
Nie rozumiem jaki masz problem z wyłączeniem AF na obiektywie.

To jest taki sam problem, jaki czesto tutaj na forum wy macie na przykład z umiejscowieniem przycisku ISO. Dla was koniecznie musi być koło spustu :)
Gwiazdka "pamięta" ustawienia do czasu wygasnięcia wyswietlacza w okularze. Idealnie by bylo podpiać pod gwiadkę również AF. Naciskam spust migawki do połowy, naciskam gwiazdkę, potem dwa-trzy zdjecia: cyk, cyk, cyk i daj mogę mysleć o niczym..
Wydaje mi się, że C 40D ma już coś takiego. Koło gwiazdki widzę klawisz AF ON. Trudno mi jednak znaleźć argument, aby kupować 40D dla jednego klawisza. Moze trochę potem, jak już nie bedę maił na co wydawać pieniedzy :)

komor napisał/a:
mam ustawione tak, że gwiazdka aktywuje AF, a wciśnięcie spustu do połowy chyba aktywuje AE-lock

Popatrzę..
 
 
k1caj_ns 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1138
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Sob 16 Sie, 2008   

Tutejszyn napisał/a:
Trudno mi jednak znaleźć argument, aby kupować 40D dla jednego klawisza. Moze trochę potem, jak już nie bedę maił na co wydawać pieniedzy :)


Zapewniam Cię ,że to nie jedyna różnica :wink:
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Nie 17 Sie, 2008   

Tutejszyn, jezeli roznica 450D - 40D to dla Ciebie tylko jeden klawisz, to faktycznie kup 450D.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 17 Sie, 2008   

MC napisał/a:
Tutejszyn, jezeli roznica 450D - 40D to dla Ciebie tylko jeden klawisz...

Powiem przewrotnie, ze tak. To tylko jeden klawisz więcej. Nie bardzo chciałbym się tutaj spierać o wyższosci Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia. Powiem tylko, że na forum w jednym zdaniu trudno jest wyluszczyć wszystkie niuanse problemu, a jest ich, z czym się na pewno zgodzisz, wiele. Aby uciąć dyskusję wymienię tylko jeden z powodów, które zdecydowały o wyborze 400D. Na ten aparat mnie stać.
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Nie 17 Sie, 2008   

Tutejszyn napisał/a:
Na ten aparat mnie stać.

To oczywiscie jest chyba najwazniejsze. Chociaz dla mnie roznic 450D-40D jest mnostwo od wielkosci poczynajac.
 
 
k1caj_ns 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1138
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Nie 17 Sie, 2008   

Tak jak napisał MC, różnic jest na prawdę sporo. W ogóle porównywanie tych aparatów jest trochę bez sensu IMO.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15