Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka jest przyszlość formatu APS-C?
Autor Wiadomość
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008   

piotr_u. napisał/a:
W takim razie kolejne pytanie nasuwa się niejako samo. Po co amatorowi dwa razy droższe FF skoro różnica w jakości zdjęć wynosi kilka procent?
żeby z X metrów zrobić portret jakiejś osobie, przyjmijmy od pasa do ok. 5cm nad głowę, przyjmijmy, że na FF potrzebujemy obiektywu 90mm. Przykładowo używamy również przysłony = 4. Żeby uzyskać ten sam kadr oraz taką samą głębie ostrości, używamy na DX obiektywu o ogniskowej 60mm i o świetle około 2.8.

Jeśli natomiast weźmiemy znowu 90mm na DX, to musimy się odsunąć te X metrów do tyłu znowu - a 90/4 to 90/4 - z większej odległości będzie inna perspektywa oraz inaczej rozłożona głębia ostrości.

jaad75 napisał/a:
Jeżeli zachowamy ten sam kąt widzenia, to zachowamy też odległość nie będzie różnic w perspektywie... :roll:
Przepraszam - chodziło mi o zachowanie mniej więcej takiego samego kadru(w/w pas do końca głowy np.) ale na 99,9999% wiedziałeś, o co mi chodzi - przecież na FF bez cropowania zrobisz zdjęcie jednego kadru z szerszym kątem widzenia, jak po cropnięciu tego 1,5 raza (no i odsuwając się do tyłu, żeby mieć ten sam kadr).

Browar temu, co rozumie, co napisałem i mi wytłumaczy!
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008   

mavierk napisał/a:
przecież na FF bez cropowania zrobisz zdjęcie jednego kadru z szerszym kątem widzenia, jak po cropnięciu tego 1,5 raza (no i odsuwając się do tyłu, żeby mieć ten sam kadr).

Ale chodzi o to, żeby się nie odsuwać, tylko użyć obiektywu o takim samym kącie widzenia na obu korpusach.... :smile:
Jeśli się odsuniesz, to z założenia zmienisz perspektywę i bokeh, a więc to co nazywamy w skrócie plastyką...
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008   

a nie mowilem, że wiesz o co chodzi? :mrgreen:
 
 
piotr_u. 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 474
Skąd: Dublin
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008   

Czasem trzeba się odsunąć, a czasem przysunąć, niezależnie jakiej matrycy się używa, więc może jakiś inny argument? :wink:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008   

piotr_u., duża klatka ma większe piksele niż w APS-C (chyba że Canon 1Ds lub Sony A900, to wtedy nie) więc łatwiej uzyskać lepszy obraz (zakres dynamiki, zachowanie na wyższych czułościach). Poza tym – o czym już była przed chwilą mowa – możliwość uzyskania mniejszej głębi ostrości.
A tak w ogóle to polecam przestudiować http://www.josephjamesphotography.com/equivalence/. Długie i trudne, ale mam nadzieję, że w pełni poprawne. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Niestety niezbędna znajomość języka.
 
 
RannyPoWstaniu 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Pon 10 Lis, 2008   

Podejrzewam, że to jest tak: Latwiej się produkuje małe matryce niż duże. Tańsze są małe obiektywy niż duże. Latwiej ze sobą zabrać mały aparat niż duży. Postęp prze w tym kierunku (patrz Lumix G1). Kto chciałby ze sobą taszczyć duży aparat jeśli tej samej klasy zdjęcie mógłby zrobić komórką. Myślę że ani FF ani APS-C tylko coś znacznie mniejszego. A teraz cieszmy się chwilą póki nasz cacka robią zdjęcia i można do nich dokupić akumulator :lol:
 
 
pursat 
Rozmowny


Posty: 252
Wysłany: Pon 10 Lis, 2008   

Sony-Erricson zapowiadaja, ze za kilka lat komorkowce beda mialy 12-20 Mega Pixeli. Czyzby APSC mialo trafic do komorek? :)
Wejda nowe technologie produkcji matryc i przezyjemy nowy rozdzial. Byle liczba niezaleznych graczy nie zmalala bo do zdrowego rozwoju technologii trzeba zdrowej konkrurencji.
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Pon 10 Lis, 2008   

Na szczęście do tego nigdy nie dojdzie. Bardzo mała optyka (czyt. małe apertury) skutkuje w radykalnym zmniejszeniu rozdzielczości ( :arrow: limit dyfrakcyjny). Poza tym dobry obiektyw zmiennoogniskowy powinien być dość długi, aby pomieścić wiele różnych soczewek ( :arrow: korekcja aberracji). Żeby tego było mało, czułość detektora jest proporcjonalna do jego powierzchni (a ta maleje kwadratowo z wymiarami liniowymi matrycy).
Zapewne kiedyś uda się wytworzyć technologię o znacznie mniejszych szumach termicznych, jednak nie pozbędziemy się tak "łatwo" fundamentalnych ograniczeń serwowanych przez fizykę (limit dyfrakcyjny, szumy Johnsona - Nyquista). Dlatego możemy być spokojni o fotografię w dotychczasowym formacie.

PS
Tylko w jednym urządzeniu udało się zejść z rozdzielczością poniżej limitu dyfrakcyjnego - w skaningowym mikroskopie optycznym bliskiego pola (SNOM), jednak nie ma to nic wspólnego z optyką jaką sobie wyobrażamy a limit dyfrakcyjny został tylko "oszukany" :)
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Lis, 2008   

palindrom napisał/a:
jednak nie pozbędziemy się tak "łatwo" fundamentalnych ograniczeń serwowanych przez fizykę

i całe szczęście :)
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Pon 10 Lis, 2008   

AQQ napisał/a:
i całe szczęście :)
nie gadaj, że nie chciałbyś mieć całkiem spoko matrycki chociażby 4/3 w telefonie + do tego nawet 25/4 wmontowane na stałe - ja bym bardzo chciał :)
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Lis, 2008   

mavierk napisał/a:
AQQ napisał/a:
i całe szczęście :)
nie gadaj, że nie chciałbyś mieć całkiem spoko matrycki chociażby 4/3 w telefonie + do tego nawet 25/4 wmontowane na stałe - ja bym bardzo chciał :)


A po jakiego diabła mi matryca w telefonie ? :mrgreen:
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 10 Lis, 2008   

palindrom napisał/a:

Tylko w jednym urządzeniu udało się zejść z rozdzielczością poniżej limitu dyfrakcyjnego - w skaningowym mikroskopie optycznym bliskiego pola (SNOM),
OT - Niedawno przeczytałem o ciekawym rozwiązaniu mikroskopu (?). Składa się z matrycy superminiaturowych kamer otworkowych na płytce, tak małych, że np. bakterie przepływając w cieczy nad płytką zawsze przesłaniają wiele z nich. Obraz jest składany oczywiście komputerowo i ponoć rozdzielczość jest zadziwiająca (obrazy są z tego co pamiętam "konturowe"). Nie jest to dokładnie SNOM, choć być może co nieco z niego ma. Jest natomiast tanie jak barszcz. Niestety w krótkiej notce (SA) nie podano konkretów. Może więc niebawem miast matryc światłoczułuych i obiektywów będziemy mieć matryce otworkowe...?
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 11 Lis, 2008   

AQQ napisał/a:
A po jakiego diabła mi matryca w telefonie ? :mrgreen:
Wtedy miałbyś aparat z funkcją wysyłania sms, przeglądarką internetową, dzwonieniem i odtwarzaczem mp3:)
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Lis, 2008   

mavierk, gdzieś mam komunikator nokii; leży zakurzony i zapomniany; bo ma prawie wszystko i wszystko jest prawie dobre.
Wolę stary 6310i który jest tylko telefonem ale za to b. dobrym.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 11 Lis, 2008   

ja mam SE w960i i rzadko korzystam z funkcji telefonu :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14