Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jakim obiektywem zrobić te zdjęcie?! :(
Autor Wiadomość
grafix 
Nowy


Posty: 6
Skąd: wawa
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   Jakim obiektywem zrobić te zdjęcie?! :(

Witam
chcę zrobić zdjęcie przedmiotowi o kształcie płyty chodnikowej 100cm/100cm
z odległości 1,5m max 2m
chciałbym zrobić zdjęcie ostre w każdym fragmencie przedmiotu
co niestety mi nie wychodzi - mój aparat to 5d + obiektyw 24-70
robię to zdjęcie nawet z przysłoną 20 i nic:(
1/3 lub więcej nie jest super ostra:(
w jaki sposób muszę to zdjęcie wykonać???
czy w ogóle da radę?:(
a może inny obiektyw powinienem mieć? np. Canon EF 16-35 mm?
oczywiście nie mam takiego więc nie mam jak sprawdzić dlatego Was bardzo proszę o odpowiedz.
Co jest nie tak?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

To jest pierwszy 5D? Jaką ma to mieć rozdzielczość końcową? Może lepiej użyć kompaktu z dość małą matrycą?
Przy 1,5-2m to pewnie fotografujesz to na ogniskowej 50mm. Mam nadzieję, że masz statyw :D Problem jest podobny to tych, jakie ludzie mają z fotografią makro na lustrzankach. Powinieneś spróbować poczytać o technice stackowania, a konkretnie w tym przypadku nie z wykorzystaniem sanek, a delikatną zmianą położenia pierścienia ostrzenia. Wykonać serię zdjęć przy zakresie przysłony f/5.6-8, zmontować choćby w ConbineZP i będzie git.
 
 
grafix 
Nowy


Posty: 6
Skąd: wawa
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

dzięki za odpowiedz ...mam statyw i lampy i jest to canon 5d II
co znaczy - stackowanie:(, mam wrażenie że to nie ma nic wspólnego z moim pytaniem :(
bo obrabiać to ja już sobie będę jakoś te zdjęcie.... na tę chwile chce wiedzieć jak je zrobić :(

[ Dodano: Nie 15 Lut, 2015 10:51 ]
a tu obrazek jak to wygląda:)

101.jpg
Plik ściągnięto 8422 raz(y) 16,69 KB

 
 
matys 
Entuzjasta
Raczkujący amator


Pomógł: 12 razy
Posty: 703
Skąd: Londyn/Lubin
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Nieważne jak przymkniesz przysłonę i tak głębia ostrości będzie niewystarczająco "głęboka" aby pokryć ten 1m. Dlatego stosuję się technikę zwaną stackowaniem. Załóżmy, że twoje głębia ostrości(czyli ta powierzchnia która jest ostra) ma około 15cm. 100cm/15cm= 6.66.. Więc musisz wykonać około 7 ujęć po kolei zmieniając punkt ostrości. Później się to składa w programie do obróbki aby stanowiło jedność.
Masz tutaj dwa filmy, zobrazują Ci o czym mówimy. Sorry, że po angielsku ale po polsku niestety nic nie znalazłem.
https://www.youtube.com/watch?v=intzev1gsbI
https://www.youtube.com/watch?v=0U2KU6gXlZA
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

grafix napisał/a:
a może inny obiektyw powinienem mieć
Najlepiej jakbyś kupił tlt & shift. Wtedy będziesz mógł przesuwać płaszczyznę ostrości w niemalże dowolny sposób. To umożliwi Ci robienie takich zdjęć :)
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Sprawdzałeś zdjęcie zrobione na szerszym kącie po mocnym domknięciu a potem po odpowiednim docięciu kadru?
Mnie wychodzi, że na ogniskowej 35mm przy dystansie 1,5m do środka obiektu i przy f/11, czyli dającej jeszcze dobrą ostrość, głębia ostrości wynosi około 1,5 metra. Jak widać powinno wystarczyć. Nie polecam zbyt mocnego domykania. Wtedy tracimy na ostrości zdjęcia.
 
 
grafix 
Nowy


Posty: 6
Skąd: wawa
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

matys - oki rozumiem... tylko w takiej sytuacji jest problem:)
np. jak mam wykonać 300 różnych chodników ... czyli 300 x 7 :( czyli 2100 zdjęć :( +łączenie tych zdjęć np. w lightroomie to z miesiąc mi zajmie:)

mavierk - obiektywy Tilt-shift? bo chyba o to chodziło - strasznie droga sprawa :(
jakiś możesz zaproponować?polecić? abym sobie o nim poczytał :/

MM - czyli uważasz że obiektywem 24-70 przy 35 mm przy dystansie 1,5 metra i przy f/11
będzie ostra płyta? hmm oki jutro sprawdzę to w praktyce

bardzo dziękuję za pomoc
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

grafix, im bliższy dystans tym gorzej będzie z utrzymaniem głębi, uważam, że MM źle doradza. Jak rozumiem robienie zdjęć prostopadle do płyty nie wchodzi w grę, bo nie o takie odwzorowanie chodzi, tak?
Moim zdaniem powinieneś np. obiektywm 100mm makro zrobić zdjęcie z dużego dystansu, ostrość ustawić w ok. 1/3 długości płyty, przymknąć do f/16 i otrzymasz w całym kadrze bardziej równomierną ostrość. Masz możliwość odejścia na 2-3 metry od planu?
 
 
mozer 
Temu Panu już podziękujemy
bo Pentax



Pomógł: 86 razy
Posty: 8591
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

komor, a co za różnica jaka ogniskowa? Przy tym samym wypełnieniu kadru obiektem głębia nie zależy przecież od ogniskowej.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

grafix napisał/a:
mavierk - obiektywy Tilt-shift? bo chyba o to chodziło - strasznie droga sprawa :(
jakiś możesz zaproponować?polecić? abym sobie o nim poczytał :/
Chciałem Ci polecić zabawkę, ale niestety nie mogę odnaleźć odpowiedniego wątku (nie chce mi się aż tak bardzo suzkać).

Ogólnie zawsze możesz zrobić to sam: kupujesz obiektyw do większego formatu, robisz przejściówkę: mocowanie - gumowa tuba (najlepiej z gumowej rurki od samochodu) - obiektyw. Wtedy będziesz miał możliwość przesuwania płaszczyzny ostrości w cenie do 1000zł (jak kupisz odpowiedni średnioformatowy obiektyw). Ewentualnie jakieś Ciamciamgi chyba są w wmiarę niskiej cenie?
 
 
grafix 
Nowy


Posty: 6
Skąd: wawa
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Komor - max oddalenie się od przedmiotu to 2.5 m
 
 
Dżozef 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Posty: 534
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Praw fizyki nie zmienicie :lol:
Oddal się mocniej i zmieniaj kąt aż zmieścisz się w głębi ostrości. Jeśli bardziej się nie da to pozostaje zmienić matrycę na mniejszą.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Nadal nie doczytałem się, do czego to :) Jeśli to na stronę sklepu, to na 90% wystarczy kompakt z trybem manualnym i fajnie jak by miał RAWy. Przy takiej matrycy 1/1.7", na statywie, ISO 50-100, przysłona domknięta z 1EV, ładnie oświetlić, dobrać czas i pracować. Foty pomniejszone o 20-50% wyglądają jak żyleta. Sam do pracy kupiłem kompakt, bo szkoda mi pstrykać po 300 fotek dziennie prywatną lustrzanką :P
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

komor napisał/a:
grafix, im bliższy dystans tym gorzej będzie z utrzymaniem głębi, uważam, że MM źle doradza. Jak rozumiem robienie zdjęć prostopadle do płyty nie wchodzi w grę, bo nie o takie odwzorowanie chodzi, tak?
Moim zdaniem powinieneś np. obiektywm 100mm makro zrobić zdjęcie z dużego dystansu, ostrość ustawić w ok. 1/3 długości płyty, przymknąć do f/16 i otrzymasz w całym kadrze bardziej równomierną ostrość. Masz możliwość odejścia na 2-3 metry od planu?



Drogi kolega doradza jak widzę wprowadzenie dyfrakcji w obiektywie i GO minimum dwa razy mniejszą. Co kto lubi. Ktoś ma tylko 24-70. Zresztą... Włącz sobie kalkulator fotograficzny, pomyśl i pisz potem kto ma rację.

Wszystko zależy od tego ile można z tego kadru wyciąć. Bo jak to jest na stronkę do netu to wyciąć można sporo.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Cóż z tego, że kalkulator głębi ostrości mówi, że będzie to samo (nie dwa razy mniejsze, nie dwa razy większe), jak z praktyki mi wychodzi, że nieostrość z tele jest mniej widoczna na takich zdjęciach niż z szerokiego kąta, a przy okazji unikamy przerysowania perspektywy, co raczej w takich zastosowaniach może być istotne.
Co do dyfrakcji, to lepsza dyfrakcja niż wypadnięcie poza GO. To też z praktyki mówię, nie z teoretyzowania. Co z żyletkowej ostrości części kadru jak reszta rozmyta? Niestety odejście 2.5 metra wyklucza użycie obiektywu 100 mm, jeśli na szerokość ma się zmieścić metrowy obiekt. Mając 24-70 ja bym jednak się od planu odsuwał, a nie przysuwał, czyli raczej 70 mm niż 35 mm.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 17