Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana DPI na potrzeby konkursu.
Autor Wiadomość
einars 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   Zmiana DPI na potrzeby konkursu.

Witam,
problem jak w temacie, czyli: posiadam aparat Sony A300, w którym mam ustawiony rozmiar obrazu na Medium 5,6M natomiast jakość na Wysoka. Zdjęcia robię w rozdzielczości 2896x1936 i wychodzi mi 72DPI i tutaj pojawia się problem. Moja wiedza dot. tego tematu jest niestety mierna, mniej więcej wiem co to jest DPI tylko za Chiny nie wiem jak zrobić, na potrzeby konkursu modyfikację zdjęcia na 300 DPI.

W Photoshopie przy zmianie rozmiaru obrazu istnieje opcja zmiany "rozdzielczości" i tam mogę sobie zmienić DPI z 72 na 300 tyle tylko, że wtedy szerokość i wysokość zmienia się na 12066x8067 (organizatorom konkursu chyba nie o to chodzi). Po takiej zmianie zdjęcie wygląda jakbym zrobił potężny potocznie zwany cyfrowy zoom.

Drugą możliwością jest zmiana DPI w tym samym miejscu z 72 na 300 (tak jak chce organizator konkursu) z wyłączeniem opcji "metoda ponownego próbkowania" (na samym dole) i wtedy DPI wg. Photoshopa jest 300, szerokość i wysokość obrazu pozostaje bez zmian. Czy o to chodzi?

Problem polega na tym, że tak zmodyfikowane zdjęcie (opcję pierwszą wykluczam gdyż zdjęcie waży wtedy kilkadziesiąt mb) po kliknięciu w Windowsie prawego klawisza myszy -> właściwości -> podsumowanie -> zaawansowane - nadal jest 72.

To jest pierwsza spawa, druga to pytanie, czy można ustawić w aparacie żeby zdjęcia od razu były robione w rozdzielczości 300DPI?


Mam nadzieję że jasno przedstawiłem mój problem, dot. zmiany DPI.
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Niestety nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na mój problem, dlatego zdecydowałem się utworzyć ten wątek. :wink:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

no cóż.. DPI mówi nam o rozdzielczości na cal, które istotne jest w trakcie druku...
wystarczy, że w zakładce 'image size' odhaczysz opcję 'resample images' wtedy rozdzielczość się nie zmieni a zmieni się tylko dpi :)

mam nadzieję, że o to Ci chodziło :)
 
 
einars 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

mavierk napisał/a:
no cóż.. DPI mówi nam o rozdzielczości na cal, które istotne jest w trakcie druku...
wystarczy, że w zakładce 'image size' odhaczysz opcję 'resample images' wtedy rozdzielczość się nie zmieni a zmieni się tylko dpi :)

mam nadzieję, że o to Ci chodziło :)



dzięki, czyli tak jak myślałem, wystarczy odhaczyć "metode ponownego próbkowania" - pięknie przetłumaczone.
Powiedz mi tylko dlaczego w takim razie, gdy zdjęcie zostanie w ten sposób zmodyfikowane podczas sprawdzania w windowsie w ten sposób: prawy klawisz myszy -> właściwości -> podsumowanie -> zaawansowane, nadal rozdzielczość w poziomie i pionie wynosi 72 DPI, choć to samo zdjęcie w Photoshopie już ma 300 DPI?
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

einars napisał/a:
rozdzielczość w poziomie i pionie wynosi 72 DPI
bo Twój monitor ma 72DPI i tak na prawdę na komputerze DPI nie ma znaczenia, jedyne, co w photoshopie możesz w ten sposób zobaczyć, to jakie wymiary w centymetrach będzie miało zdjęcie w określonej liczbie pikseli na incz :)
 
 
einars 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

mavierk napisał/a:
einars napisał/a:
rozdzielczość w poziomie i pionie wynosi 72 DPI
bo Twój monitor ma 72DPI i tak na prawdę na komputerze DPI nie ma znaczenia, jedyne, co w photoshopie możesz w ten sposób zobaczyć, to jakie wymiary w centymetrach będzie miało zdjęcie w określonej liczbie pikseli na incz :)



tylko, że niektóre zdjęcia sprawdzane tą metodą mają 72, a innym aparatem (jakiś kompakt) nawet po 230.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

no to się nie przydam :(
 
 
einars 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

mavierk napisał/a:
no to się nie przydam :(


i tak dzięki za pierwszą część.
 
 
cra89 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 149
Skąd: Toruń
Wysłany: Sob 11 Lip, 2009   

Wiec teraz pierwsze pytanie: jakich wymiarow prace zyczy sobie organizator w cm calach czy tam innych jednostkach??
Od tego teraz zalezy czy np taka rozdzielczosc pozwala na wydruk pracy w odpowiedniej jakosci

podajac wymiar w pixelach nie ma juz mowy o czyms takim jak DPI. O DPI mowa jest tylko i wylacznie gdy podajemy wymiar w cm calach itd wtedy np 1x1 cal przy zalozeniu DPI 300 ma wymiary 300x300px
Podana przez Ciebei rozdzielczosc pozwoli na wydruk pracy w okolo 25 na 15 cm nie chce mi sie liczyc dokladnie
 
 
einars 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sob 11 Lip, 2009   

cra89 napisał/a:
Wiec teraz pierwsze pytanie: jakich wymiarow prace zyczy sobie organizator w cm calach czy tam innych jednostkach??
Od tego teraz zalezy czy np taka rozdzielczosc pozwala na wydruk pracy w odpowiedniej jakosci

podajac wymiar w pixelach nie ma juz mowy o czyms takim jak DPI. O DPI mowa jest tylko i wylacznie gdy podajemy wymiar w cm calach itd wtedy np 1x1 cal przy zalozeniu DPI 300 ma wymiary 300x300px
Podana przez Ciebei rozdzielczosc pozwoli na wydruk pracy w okolo 25 na 15 cm nie chce mi sie liczyc dokladnie



dzięki za pomoc, chyba można zamknąc temat.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11