Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
PasjonatNauk 
Nowy


Posty: 9
Skąd: Śląsk
Wysłany: Wto 05 Mar, 2024   

Po tygodniu mam porównanie kilkunastu modeli.
Dziś byłem prawie przekonany, że kupię Nikona MHG 10x42, ale podczas testów okazało się, że kompletnie nie podchodzą mi muszle. Mimo wysunięcia ich na max nie potrafiłem uzyskać ostrości bez delikatnego odsuwania oczu. Nikon Action 12x50 podobne problemy. Olympus 10x42 Pro o wiele wygodniejszy, ale delikatne wycieczki wzroku od centrum pola powodowały blackouty. Vortex Viper 12x50 nieco mniejsze fasolkowanie, ale to i tak nie to. Na samym początku tygodnia na szczęście zacząłem od Fujinoów 10x50 SX i 10x70 SX i mimo iż oko nie leżało mi całkiem wygodnie w muszli, to wodzenie wzrokiem po polu nie powodowało zniekształceń. Mam dość nietypowo długie rzęsy, może to być problemem? Fujinon ma ogromne okulary, które dzięki temu dają mi większą swobodę poruszania okiem?

Dodam jeszcze, że DO 10x50 ex.ED nie dawała już takiego komfortu podczas podglądu jak Fujinon. Też mi czasem fasolkowała, a po delikatnym oddaleniu się od obrazu ten efekt znikał. Może powinienem przyciąć rzęsy i wtedy porównać? 😆
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 05 Mar, 2024   

PasjonatNauk, to wszystko uzależnione jest od ustawienia muszli w oczodołach, jedne trzeba ustawić głębiej inne płycej, ale nie wciskać na siłę głęboko w oczodoły. Ja też mam długie rzęsy ale nie mam takich problemów o jakich piszesz. Jedyne problemy mam wtedy jak muszle mają dużą średnicę i wtedy muszę je odsuwać od oczu pod brwi, co powoduje inne problemy w postaci powstawania odblasków i zamgleń ale po odpowiednim ustawieniu muszli w oczodołach problem ten zanika. Mam tak z muszlami o średnicy 43-44mm. Nie mam tego np z lornetkami GPO, które mają płytkie muszle i trzymam je pod brwiami aby uniknąć tzw "fasolek"a pole widzę od brzegu do brzegu. Więc widać, że to są indywidualne preferencje użytkownika danej lornetki.
Co do uzyskania ostrości w MHG, o której piszesz, to nie za bardzo można zrozumieć o co Ci chodzi. Pierwszy raz czytam o czymś takim, że..."Mimo wysunięcia ich na max nie potrafiłem uzyskać ostrości bez delikatnego odsuwania oczu."
Jeszcze raz napiszę, problemy jakie masz i opisujesz to problemy z dokładnym dopasowaniem ustawienia muszli w lornetce i w Twoich oczodołach.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Mar, 2024   

columbo, W lornetce nie mniej ważna niż czyste parametry jest jej współpraca z oczami konkretnego osobnika.
Najlepsze rozwiązanie jest takie: zamów obie, potestuj w różnych warunkach, znajdź odpowiedź i odeślij do sklepu tę "złą".
 
 
PasjonatNauk 
Nowy


Posty: 9
Skąd: Śląsk
Wysłany: Wto 05 Mar, 2024   

Jan55 napisał/a:
PasjonatNauk Co do uzyskania ostrości w MHG, o której piszesz, to nie za bardzo można zrozumieć o co Ci chodzi.

Chodzi mi właśnie o to, że nie potrafiłem złapać optymalnego, fizycznego dopasowania do oczu. Dopiero po lekkim odsunięciu, muszle nie powodowały zniekształceń, ale wtedy pojawiały się już problemy z wpadającym "światłem wstecznym". Spośród Nikonów, które oglądałem, ten najtańszy czyli Action 12x50 EX był dla moich oczu "najłatwiej dopasowalny", tzn. najszybciej udawało mi się trafiać w pozycję, w której muszle nie zakłócały obrazu, jednak całościowo wypadł i tak dalece od moich oczekiwań. Wiem że to zależy od odpowiedniego ustawienia oczu w okularze, nie wciskam na siłę, nie wykręcam ani nie wywijam powiek. Potwierdza się więc to co od początku mi (oraz innym) pisaliście. Najpierw trzeba przyłożyć do oczu i popatrzeć, bo może okazać się, że nawet średniej klasy sprzęt mniej nam podejdzie od typowo amatorskiego. Teraz priorytetem dla mnie staje się jednak komfort przyłożenia. Zastanawiam się jednak, czy ma sens nadal porównywać i szukać, skoro Fujinon okazał się dla moich oczu niejako punktem odniesienia? Odnoszę wrażenie, że raczej mało prawdopodobne, żeby do 4k znaleźć coś dającego porównywalną "swobodę przyłożenia".

Columbo, tak jak Wojtas_B i pozostali wcześniej napisali, nie kupuj w ciemno bez praktycznego testu! Bardzo mało prawdopodobne, że wykorzystasz swój budżet optymalnie. Ja chcę wykorzystać swój budżet możliwie najlepiej.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Wto 05 Mar, 2024   

Mam dokładnie to samo z MHG i to zarówno 8 jak i 10x42. Wspaniała optycznie lornetka, ale po prostu nie sposób, abym uzyskał w niej komfortowe widzenie bez zaciemnień. Byłem kiedyś w Bea, walczyłem 30 min łącznie z trzema egzemplarzami, aby uniknąć wady osobniczej, ale nic z tego. W EDG patrzy mi się jak marzenie jakkolwiek przyłożę oczy do muszli, w MHG po prostu jest to niemozliwe. Co ciekawe, zero problemów z M7. Nie wiem o co chodzi...

Nie porównywałbym jakiejkolwiek dachówki z Fujinonem (tym bardziej 7x50) pod względem komfortu patrzenia. Nie dość że porro IF, to w dodatku u zarania robiona jako lornetka, przez którą masz bezproblemowo patrzeć na statku, w czołgu, pod ostrzałem nieprzyjaciela czy w środku huraganu.
 
 
qqla86 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

Chciałbym poradzić się w wyborze lornetki. Od razu powiem, że jestem zupełnym laikiem i co prawda przejrzałem część forum to w dalszym ciągu potrzebowałbym pomocy.

Na ten moment nie mam żadnego doświadczenia z lornetkami. Od niedawna zafascynowany jestem natomiast obserwacją ptaków i przyrody. Lornetka ma być przede wszystkim podręczna żeby można było zabrać ją ze sobą na spacer do kieszeni kurtki/ sakwy rowerowej (zaraz pod domem mamy stawy - natura 2000) / rower / lub do bagażu na zagraniczne wakacje (w tym roku w planach borneo) i niezbyt ciężka.

Co do budżetu chciałbym wydać nie więcej 700 PLN (chociaż niezbyt chętnie to mogę naciągnąć trochę ten budżet).

Zastanawiam się nad lornetkami o parametrach 8-10 x 30-32

Nie wiem czy powiększenie 8 będzie wystarczające do obserwacji ptaków.

Wstępnie zastanawiałem się nad następującymi modelami:
Nikon Prostaff P7 8 x 30 bądź 10 x 30
Delta One 8 x 32 bądź 10 x 32, lub z zupełnej innej beczki
Pentax Papillon 6,5 x 21 bądź 8,5 x 21

Będę wdzięczny za wszelkie polecenia!
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

qqla86, dołóż 200 zł i kup Vortexa DB HD 8x32 (898 zł), który jest lepszy pod każdym względem od tych, które wymieniłeś. Lornetki 8x30-32 to lornetki najbardziej uniwersalne, do obserwacji jak i turystyki.

Prostaff P7 to lornetki o marnej jakości obudowy i mechaniki, takie plastiki-fantastiki ale optycznie nie ma tragedii. To jedne z większych lornetek 8x32
Delta One 8x32 do przyjęcia ale trzeba trafić na dobry egzemplarz i mogą Ci nie spasować muszle oczne. Najmniejsza z 8x32.
O Pentaxach zapomnij, bo lornetki x21 to nie są lornetki do obserwacji tylko do podpatrywania. Mało komfortowe w patrzeniu.
Vortex to lornetka bardzo popularna i chwalona przez użytkowników, za optykę i jakość wykonania w stosunku do ceny. Jedna z najmniejszych lornetek 8x32.
Taka jest moja rada a czy Tobie się podoba , to już musisz sam ocenić :grin: .
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 154
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

Jan55 napisał/a:
qqla86.... Lornetki 8x30-32 to lornetki najbardziej uniwersalne, do obserwacji jak i turystyki...

Ale do ptaków się nie nadają, tylko 10x32-42
Poza tym pełna zgoda.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

browar napisał/a:
Jan55 napisał/a:
qqla86.... Lornetki 8x30-32 to lornetki najbardziej uniwersalne, do obserwacji jak i turystyki...

Ale do ptaków się nie nadają, tylko 10x32-42
Poza tym pełna zgoda.


Zbyt arbitralne stwierdzenie.
 
 
dzikidzik 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

Cześć !
Jestem tu nowy więc na wstępie się witam ze wszystkimi :)
Proszę pomoc w wyborze lornetki. Będzie używana zazwyczaj w dzień, nie mam konkretnego celu raczej po prostu sobie coś przez nią obserwować w mojej okolicy czasem coś w górach kiedy będę na wycieczce ot taka po prostu dla ciekawości :)
Wybrałem wstępnie Nikon Aculon 12x50 lub Delta Optical Discovery 16x50.
Co sądzicie o tych lornetkach?
Czy polecacie coś w budżecie do 400/500zl? Czy w ogóle w tym budżecie jest sens coś kupować czy to strata pieniędzy ? A może coś w innym rozmiarze 10x32 czy coś?
No nie znam się a chciałbym mieć fajną lornetkę właśnie w dość budżetowej cenie :(
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

Witaj dzikidzik... jeżeli chcesz dźwigać cegły to możesz kupić tego Aculona lub Deltę ale będziesz musiał pomyśleć też o statywie, bo wątpliwe jest abyś utrzymał w bezruchu takie ciężkie i duże lornetki i o takich powiększeniach.

Jeżeli już w cenie do 500 zł i do noszenia na wycieczkach i w górach to porro Delta Entry 8x42 (cięzsza i większa) lub Vortex Raptor 8,5x32 ( mniejsza,lżejsza i lepsza optycznie i mechanicznie od Entry).
Lepiej zrobisz jak dołożysz trochę ( bo warto) i kupisz dachówkę Deltę Forest II 8x42 lub 10x42, które są lepsze optycznie i mechanicznie od w/w Delty i Vortexa.
Na OLX, są chyba po około 580 zł. Najlepsza opcja do Twoich zastosowań i nie masz co się zastanawiać nad niczym innym :mrgreen: .
 
 
qqla86 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

Wojtas_B napisał/a:
browar napisał/a:
Jan55 napisał/a:
qqla86.... Lornetki 8x30-32 to lornetki najbardziej uniwersalne, do obserwacji jak i turystyki...

Ale do ptaków się nie nadają, tylko 10x32-42
Poza tym pełna zgoda.


Zbyt arbitralne stwierdzenie.


No to chyba przekonaliście do Vortexa.

Tylko czy wybrać 8x32 czy też 10x32?

Tak jak pisałem wcześniej zależy mi na obserwacji ptaków i małych wymiarach, żeby lornetkę można było brać na każdy spacer i rower.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

Aculon :)

Praktycznie kazda lornetka bedzie lepsza niz Aculon. Kasa wydana na ta optyke bedzie rownie efektywna, jakbys mi dal przeznaczone na nia pieniadze.

Z tego grona najlepiej Vortexy.
 
 
dzikidzik 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

Jan55 napisał/a:
Witaj dzikidzik... jeżeli chcesz dźwigać cegły to możesz kupić tego Aculona lub Deltę ale będziesz musiał pomyśleć też o statywie, bo wątpliwe jest abyś utrzymał w bezruchu takie ciężkie i duże lornetki i o takich powiększeniach.

Jeżeli już w cenie do 500 zł i do noszenia na wycieczkach i w górach to porro Delta Entry 8x42 (cięzsza i większa) lub Vortex Raptor 8,5x32 ( mniejsza,lżejsza i lepsza optycznie i mechanicznie od Entry).
Lepiej zrobisz jak dołożysz trochę ( bo warto) i kupisz dachówkę Deltę Forest II 8x42 lub 10x42, które są lepsze optycznie i mechanicznie od w/w Delty i Vortexa.
Na OLX, są chyba po około 580 zł. Najlepsza opcja do Twoich zastosowań i nie masz co się zastanawiać nad niczym innym :mrgreen: .


Boję się czy to powiększenie 8.5 nie będzie za małe? Chciałem żeby lornetka dawała mi też frajdę z tego że mogę obejrzeć coś co jest daleko :)
Jakie jest Wasze zdanie co do powiększenia powiedzmy 8,5x ?
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

dzikidzik, jedna uniwersalna i do wszystkiego to dla mnie 8x42, ale skoro chcesz w dzien to spokojnie 8x32. Mialem i z braku innej nawet w nocy uzywalem. Ale jak wiem, że będę obserwować na otwartej przestrzeni to biorę 10.5x44 i tutaj z obiektywami bym nie schodził nawet w dzień, chyba że rozmiar jest aż tak kluczowy.

A o jakiej 8.5x piszesz? mało jest takich
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,6 sekundy. Zapytań do SQL: 14