Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Swarovski CLC 8x30 B (2022r) vs Nikon Monarch M7 8x30
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2551
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   Swarovski CLC 8x30 B (2022r) vs Nikon Monarch M7 8x30

Mając obie lornetki, jak w tytule tematu, mogę je, w skrócie, porównać 1:1.
Obie lornetki mają taką samą aperturę, 8x30, ale pomimo znacznej różnicy cenowej, między nimi, porównam je głównie pod względem optycznym.
Obie lornetki to nowe wersje "starych" modeli, z tym że M7 to faktycznie nowa wersja starego Monarcha7, a CLCB 2022r, to wersja jakby „nowa”, różniąca się brakiem napisu CLC na mostku. Czy "nowa" wersja CLCB różni się czymś od poprzedniej to trudno mi stwierdzić, bo poprzedniej wersji nie miałem w rękach, dlatego opieram się tylko na moim subiektywnym porównaniu z testem Optycznych
Wracając do tematu porównania, jak w tytule tematu, to CLCB 2022r, jest ogólnie lepszą lornetką od M7.
W moim odczuciu :
- CLCB wykazuje większą jasność i lepszą ostrość obrazu, do tego wyższy kontrast, więcej ostrego pola, praktycznie od brzegu do brzegu.
- co do AC, to środek pola jest porównywalny z M7, natomiast na samym brzegu pola, AC w CLCB jest ciut mocniejsza, ale to jest tylko około 3% od diafragmy, co zauważył też kol Koraf, oceniający swoje CLCB. MZ, AC w M7, jest mniej widoczna niż w starym Monarchu7 (porównywałem) a w nim już była bdb skorygowana.
- mniejsze zniekształcenia czyli koma, astygmatyzm i dystorsja.
- natomiast, nie widzę różnicy w kolorystyce obrazu między nimi, wg mnie jest praktycznie taka sama, naturalna.
Sumując :
Monarch M7 8x30 to ogólnie bardzo dobra lornetka, a optycznie, MZ, niewiele się różni od droższego MHG, z wyższej półki, co świadczy o jej jakości optycznej. Widać w niej zmiany na lepsze, w stosunku do starego Monarcha7. Dotyczy to obudowy, mechaniki jak i optyki.
W porównaniu M7 do CLCB, widać jednak różnicę, na korzyść CLCB 2022r. Dla jednych ta różnica może być mała a dla drugich duża, ale ta różnica ma znaczący wpływ na ogólną ocenę, bo CLCB jest ogólnie, lornetką o trochę lepszej optyce, o zdecydowanie lepszej budowie i mechanice no i do tego dochodzi marka i gwarancja serwisowa po upływie gwarancji normalnej, czego w Nikonie raczej nie ma.
MZ, CLCB 8x30, to lornetka, którą można uznać (ja uznaję :mrgreen: ) za lornetkę klasy premium, wśród lornetek 8x30-32, znajdujących się obecnie w sprzedaży.
Gdybym miał kupić CLCB 2022 r za obecną cenę , to bym jej pewnie nie kupił, ale ją kupiłem, bo jak pisałem w temacie kol Korafa o CLCB, w połowie zasponsorowała mi ją Żona.
W innym przypadku wystarczyłby mi MHG lub M7, bo to też lornetki świetne, różniące się między sobą, w zasadzie, tylko obudową (magnez vs policarbon), bo optycznie, jest między nimi mała różnica.
Wspomnę jeszcze, że Monarch M7 10x30 jest optycznie na takim samym, bdb, poziomie co 8x30, różnią się tylko wielkością pól, 8,2* vs 6,7* i wielkością ostrego pola, 8x30 ma około 85% a 10x30 około 95%. Nieostrości brzegowe, w obu, są czytelne. Korekcja AC jest porównywalna, czyli bdb.

PS. Po porównaniu przed zakupem, 1:1, CLCB z Genessisem 8x33, „wygrał” CLCB, mimo że Genessis ma lepiej skorygowaną AC na brzegu pola. Na moim wyborze zaważyły : wielkość, waga, za duża nieostrość brzegowa, MZ, niewiele mniejsza AC oraz duże muszle oczne w Kowie.
Kowa 8x33 to też świetna lornetka, ale nie dla każdego (waga, wielkość i duże muszle oczne) do tego obecna jej cena to jakiś kosmos w stosunku do np. MHG, CLCB czy Conquesta HD.

Wszystko co napisałem powyżej jest oparte na moich, subiektywnych odczuciach, chociaż co do CLCB 8x30 2022 r, pokrywających się z odczuciami kol Korafa, ale inni użytkownicy w/w lornetek, mogą mieć swoje odmienne odczucia na ich temat :wink: , zwłaszcza w stosunku do M7, bo to lornetki z półki jakościowej, "jak się trafi" :wink: .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 546
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   Re: Swarovski CLC 8x30 B (2022r) vs Nikon Monarch M7 8x30

Jan55 napisał/a:
W porównaniu M7 do CLCB, widać jednak różnicę, na korzyść CLCB 2022r. Dla jednych ta różnica może być mała a dla drugich duża, ale ta różnica ma znaczący wpływ na ogólną ocenę, bo CLCB jest ogólnie, lornetką o trochę lepszej optyce, o zdecydowanie lepszej budowie i mechanice...

Różnic w optyce należało się spodziewać, ale ten trochę gorszy wynik można wybaczyć Monarchowi. Myślę, że M7 10x30, ze swoim dużym polem, ostrym w ponad 90% jeszcze lepiej wypadłby na tle odpowiedniego Companiona. Zastanawia mnie ta zdecydowanie lepsza obudowa i mechanika w przypadku Swarovskiego. Ja, w moim egzemplarzu M7, nie widzę i nie czuję żadnych wad tego dotyczących. Mostek idealnie wyregulowany, pokrętło ostrości chodzi płynie, bez zacięć i luzów w całym zakresie, muszle przyjemnie się ustawia (np. w kowie, wykręcanie muszli przypomina mi proces otwierania słoiczka z musztardą).

PS. Z czego mogą wynikać różnice w % ostrego pola miedzy M7 8x30 i 10x30?. Gorszy egzemplarz? trudniejsza korekcja wad w przypadku mniejszych powiększeń?
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 765
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

Pewnie to drugie (inne okulary). Nie ma co za bardzo przekładać wyników ósemek na dziesiątki w ramach tego samego modelu (choć akurat nasze Terry 8x25 i 10x25 wypadły jak dla mnie podobnie :) )

Teraz widze dostępnego Companiona za 5400 zł i chyba można to nazwać okazją...
  
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1031
Skąd: Francja

Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

Skwarek 8x30 cl jest juz od dawna na moim celowniku.
Jak piszesz "Jan55" dla jednych ta roznica jest mala (zwlaszcza jak wezmiemy cene promo MHG i normalna CL) dla innych ogromna ( MHG w normalnej cenie a CL na promo)
8x30 MHG u mnie zostal przekreslony ze wzgledu na brak mozliwisci demontazu muszli ocznych i bardzo slaby servis gwarancyjny nikona
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2551
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

Binokularnik...Co do obudowy i mechaniki w M7, to ja też nie mam zastrzeżeń, jak na razie :mrgreen: Na pewno są, zdecydowanie lepsze, od starych Monarchów7.
Lepszość obudowy i mechaniki w CLCB, wynika z materiałów zastosowanych w CLCB, czyli magnez (korpus i mostek) i muszle (metal) oraz płynność działania pokręteł oraz muszli, z czym w Nikonach różnie bywa, nawet w HG. Ja sam, pierwszy egzemplarz M7 8x30, musiałem zwrócić ( wypływający silikon i za lekko pracujące pokrętło dioptrii) i kupiłem następny, z innej serii, w innym sklepie i bez wad.

Wykręcanie muszli ocznych w Kowach BD II, jest dość "charakterystyczne", w stosunku do innych lornetek. Może to wynikać z ich "potężnej" budowy i średnicy, podobnie jest w DO Titanium HD ED, ale nie odczuwa się tego w Genessis 8x33, mimo, że mają taką samą, dużą średnicę.

Co do różnic w wielkości ostrego pola między 8x a 10x, to wynika to, prawdopodobnie, z trudniejszej korekcji, bo łatwiej jest, chyba, skorygować mniejsze pole np 6-7* niż 8* i więcej, ale to tylko moje przypuszczenia, może ktoś bardziej obeznany w optyce, zechce to wyjaśnić "jaśniej" :wink: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2551
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

_Tomek_...Kupiłem ciut taniej :mrgreen: , ale jak na dzisiejsze czasy to 5400 może być "okazją" :lol: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2551
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

kimek27...Cena za MHG 8x30 w granicach 3500 to full co powinno być, natomiast CLCB 4500-4800.
Niemniej jednak Nikon przegrywa warunkami pogwarancyjnymi a i gwarancyjne nie do końca są, podobno, spełniane.
W zasadzie CLCB 8x30, to chyba w tej chwili, najbardziej opłacalna, do kupienia, lornetka w tej aperturze, gabarytach i jakości optycznej. Później już jest tylko SFL 8x30 za 50% więcej, ale nie mający lepszych opinii na forach a i w porównaniu z GPO Passion ED 8x32, za 25% jego (SFL) ceny, nie wypadł aż tak dobrze.
Wybór jest dość mały. Natomiast dla mniej zasobnych w gotówkę, pozostają MHG, M7, GPO (nie w Polsce), Opticron Traveller BGA ED. To lornetki bdb, z BDB opiniami a cenami adekwatnymi do swojej jakości optycznej, oczywiście MHG gdy cena jest poniżej 4000 zł :mrgreen: .
 
 
Marek Marecki 
Początkujący


Posty: 39
Skąd: Lubliniec
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

ostatnio była promocja na swarki 8x30 Companion, były po 913 euro + 25 euro wysyłka. dodawali jaki zestaw do czyszczenia za darmo.
Ten swarek będzie na zlocie
 
 
Marek Marecki 
Początkujący


Posty: 39
Skąd: Lubliniec
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

obecnie takie promocje
https://www.idealo.de/pre...q=swarovski%20x
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2551
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

Marek Marecki...Super promocja, nic tylko kupować i się cieszyć :mrgreen: .
Taki zestaw do czyszczenia jest w Polsce w cenie lornetki, tylko cena nie promocyjna :oops: .
Podana stron nie otwiera się :cry: .
  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 15