Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Sro 02 Gru, 2009
Stabilizacja obiektywu vs stabilizacja matrycy
Autor Wiadomość
birdy
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   Stabilizacja obiektywu vs stabilizacja matrycy

Witam wszystkich

Czytając świeżo zamieszczony test Nikkora 18-200 spotkałem komentarze wskazujące na zdecydowaną przewagę stabilizacji obrazu poprzez ruch soczewek w obiektywie nad stabilizacją matrycy. Sprawa jest dla mnie wielce intrygująca, bowiem do tej pory miałem inne wyobrażenie. Jak działa stabilizacja matrycy jest dla mnie oczywiste. Mniej oczywiste - jak działa stabilizacja wbudowana w obiektyw. Oczywiście ruch soczewek, ale trudno mi sobie wyobrazić, że dzięki temu przesuwa się obraz redukując drgania... hmm, jednak to działa i na dodatek jak niektórzy twierdzą lepiej niż stabilizacja matrycy. Ktoś to porównywał? Może jakieś zdjęcia?
Ostatnio zmieniony przez goltar Sro 02 Gru, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Może to trochę pomoże:
http://www.optyczne.pl/index.php?art=32

Arek
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Ta wyższość stabilizacji w nowych szkłach wynika ze specyfikacji producenta. W matrycy niby można zejść o 2 EV a w nowych szkłach o 4 EV. Prawda leży .... wiadomo gdzie. Ostatnio robiłem zdjęcia Canonem 70-200/4 L IS USM. Choć łapkę mam stabilną (ponoć nawet bardzo), to jednak w te 4 EV nie bardzo daję wiarę. Na mój gust to jest raczej solidne 3 EV, nic więcej. Ale napisać musieli cztery bo skoro konkurencja tak pisze...
W obiektywach masz stabilizację żyroskopową, coś tam się rozkręca i po pół sekundy już działa. Jak to dokładnie wygląda to trzeba się producenta zapytać, ja tego rozebranego nigdy nie widziałem.
 
 
birdy
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Dzieki za odpowiedzi. Artykuł owszem dość ciekawy (sorki, że sam go nie wyszukałem).
Niemniej wątpliwości dalej pozostają jak w tytule. Zwłaszcza, że Arek w komentarzu do wspomnianego obiektywu napisał: "Nie stawiałbym zbyt pochopnie znaku równości pomiędzy stabilizacją matrycy a stabilizacją obiektywu. Warto bowiem nadmienić, że różnica pomiędzy najlepszymi stabilizowanymi szkłami a stabilizjacją matrycy jest tak duża, jak pomiędzy stabilizacją matrycy, a brakiem jakiejkolwiek stabilizacji... ".
Otóż artykuł zdaje się nic nie wspomina o takiej dramatycznej przewadze stabilizacji w obiektywie (chyba w ogóle nie wskazuje, że jest to lepsze rozwiązanie?). W obiektywie można osiągnąć poprawę nawet o 4 EV? Sony twierdzi zdaje się, że matryca może dać 3,5 EV... Wielkości dość zbliżone. Ale czy ktoś to testował? Arek wysunął dosyć śmiałe twierdzenie - widocznie masz do tego podstawy???
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Wyniki eksperymentów można znaleźć na jedynym słusznym portalu na temat sprzętu optycznego na świecie czyli na Optyczne.pl. Idealne do Twoich celów jest porównanie
wykonane w naszym teście Sony Alfa 100 gdzie użyto ogniskowej 70 mm i przy naszym teście Canona 70-300 mm IS USM, w którym też pracowano na 70 mm. I tak
Sony robiło nieporuszone zdjęcia do czasu około 1/15 sekundy, a Canon do około 1/3 sek.
Różnica o czynnik 5 czyli z zauważalnym zapasem ponad 2 EV.

Arek
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Ja tam bym w pisaninę Sony nie bardzo wierzył. Znając podejście tej firmy o wiekowej fotograficznej tradycji to zapewne podali jakiś szczególny przypadek osiągany w specyficznych warunkach po to tylko by podać jak najwyższą wartość. To tak samo jak z tym 4 EV u Canona. Ja Canona 4 EV ocenoam na 3 EV a Sony w codziennym użytkowaniu pewnie te 2-2.5 EV osiągnie. Arek troszkę uogólnił, ale faktycznie chwilowo stabilizacja szkła daje lepsze efekty niż stabilizacja matrycy.

Edit: Arek był szybszy jak widzę. Ja to bym te badania jeszcze z własnej łapki sprawdził (bo to jednak dużo od robiącego zdjęcia zależy), niemniej efekt jest taki jak widać. Sony manipuluje i tyle.
Ostatnio zmieniony przez MM Sro 21 Mar, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
protazy 
Bywalec


Posty: 155
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Wydaje mi się że pies jest pogrzebany w umiejscowieniu obu typów stabilizacji. W obiektywie jest to okolica "przewrotki" obrazu a więc miejsce gdzie najdrobniejszy ruch powoduje największe przemieszczenia, natomiast w matrycowej stabilizacji potrzebny jest zdecydowanie większy ruch dla skorygowania przesunięć obrazu, więc i skuteczność tego drugiego musi być słabsza. O bezwładności nie będę pisał :roll:
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Tak sobie teraz patrzę na te dane... Arku, ja bym sie tą 1/3 sekundy Canona nie nakręcał bo to raczej nie jest powtarzalny wynik. Test robiłeś na 20D który znasz i który ma dobrą ergonomię, jest cięższy i lepiej wyważony z takim tele a Sony trzyma sie jednak gorzej i z krótszym szkłem jest lżejszy i nie tak stabilny. To też ma swój wpływ.
Małe pytanko... do 20D masz gripa? Bo ten ostatni potrafi cudownie na nieporuszone zdjęcia działać.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Zdjęcie było bez gripa. Oczywiście wartości są orientacyjne. W takich wypadkach dużo zależy od ręki. Trzeba by ze 20-30 prób przeprowadzić i wyciągnąć średnią :) Uważam
jednak, że śmiało można mówić, że stabilizacja w obiektywach może przewyższać tą
w matrycy o wartość w okolicach 2 EV. A czy to jest np. 1.7 czy 2.2 to zależy od ręki i okoliczności.

Arek
 
 
birdy
Początkujący


Posty: 33
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Heh, myślę, że póki co, zgodzę się ze stwierdzeniem, że trzeba by ten test powtórzyc ze 20-30 razy. Na pewno byłyby wówczas miarodajne :D
Być może się mylę, ale dostrzegam też pewną różnicę (stronniczość?) w podejściu do sprzętu (może się mylę...). Sony miał jakiś obiektyw, a Nikon... wiemy jaki. Chodzi mi mianowicie czy w przypadku Alfy to też był tele, czy może kit? Tak sobie imaginuję, że mogło to mieć wpływ na wyniki. Oczywiście waga sprzętu jest tu również czynnikiem determinującym (również obiektywu - dot. poprzedniego zdania) - czyli dokładnie jak napisał MM. Ciekawe jak w takich testach wypada Pentax?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Rozumiem, że mamy powtarzać testy tak długo dopóki Sony nie wypadnie najlepiej :) Wtedy dopiero nie będzie stronniczości :)

Arek
 
 
eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

w zaleznosci od wagi calego sprzetu trzymanego w reku i predyspozycji fotografa, roznice w stabilizacji (czy to optycznej czy mechanicznej) wg mnie moga sie wahac nawet o 1 ev! warto tez pamietac, ze przy krotkich (tak 1/100 - 1/60 i krotszych) czasach, to stabilizacja matrycy jest rownie efektywna co optyczna, bo wtedy reka nam (zazwyczaj) mocno sie nie wyhyli, a mechanizm poruszajacy matryca (ktory ma maly zakres drgan) wylapie to rownie dobrze co mechanizm w obiektywie. przy czasach dluzszych oczywista jest przewaga stabilizacji obiektywu, ktora jest w stanie skompensowac wieksze dragnia reki.

co do miarodajnosci testu stabilizacji obrazu, to wg mnie jest tu tyle zmiennych do uwzglednienia + czynnik ludzki, ze ciezko jest o niej mowic.

p.s. jak chcesz polepszyc sprawnosc swojej "recznej" stabilizacji to radze pochodzic na silownie przez min. 1 m-c a potem nic nie brac do reki przez tydzien. wtedy przez kilkanascie minut, obiektywem rzedu 100mm, bedziesz robil nieporuszone zdjecia z czasami 1/3 sek ;-)

konrad
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

Poza tym nasze testy pozwalają się w pewnym sensie uniezależnić od tego jak się trzyma zestaw aparat+obiektyw. Trzeba porównywać nie maksymalne możliwe do utrzymania czasy, tylko różnice pomiędzy maksymalnymi czasami bez stabilizacji i z nią.
Mniej pewny uchwyt spowoduje bowiem skrócenie maksymalnego czasu, a pewniejszy
jego wydłużenie i to bez względu czy IS jest On czy Off. Porównanie takich czasów dla Canona daje ciut ponad 4 EV, dla Sony w okolicach 2 EV. Oczywiście sprawdzimy jak to jest u innych firm, mamy na tapecie Samsunga GX-10 także wyposażonego w stabilizację matrycy.

Arek
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

1/3 sekundy przy 100mm to moim zdaniem bardziej przypadek niż powtarzalny wynik. Też troszkę zdjęć z IS robię.Wątpię by ktoś był w stanie zrobić ponad 3/4 zdjęć nieporuszonych z takim czasem. Bo mnie się udało kiedyś zrobić żyletę obiektywem 135mm na cropie przy czasie 1/13 sekundy. Obiektyw był bez stabilizacji oczywiście. Czyli że mam niby w sobie wbudowaną stabilizację 4 EV? Nie, po prostu mi się udało, tak samo jak dość często mi się udaje schodzić z czasami do 1/30-1/20 s na 400mm plus crop przy starej stabilizacji 2 EV szkła 100-400L. Ale sam jestem świadom tego, że mi się UDAJE i nie są to dane miarodajne.
Tutaj i tak najwięcej zależy od fotografa, JEGO POSTAWY, SPOSOBU TRZYMANIA APARATU, PRACY ODDECHEM, PRACY NA SPUŚCIE MIGAWKI, SPOSOBU PRACY LUSTRA (w 20D potrafi załomotać) itd. Jak ktoś kiedyś strzelał z broni palnej to znane tam zasady może z powodzeniem stosować w fotografii, bardzo się to przydaje.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Mar, 2007   

MM napisał/a:
1/3 sekundy przy 100mm to moim zdaniem bardziej przypadek


Było przy 70 mm. Poza tym nie przypadek, bo my nie robimy jednego zdjęcia tylko zwykle około 5-10 dla danego czasu i wybieramy takie, które należy do najczęściej powtarzającej się grupy. Nie zmienia to faktu, że takie testy należy traktować orientacyjnie, bo wszystkie te czynniki, które opisałeś mają silny wpływ.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15