forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Organiczny sensor Fuji

hijax_pl - Sro 16 Lis, 2011
Temat postu: Organiczny sensor Fuji
Idzie nowe?



Opis technologii jest tu: http://www.fujifilm.com/a...d055_004_en.pdf



http://www.mirrorlessrumors.com

luke130 - Sro 16 Lis, 2011

Z elektronicznego na ludzki poproszę. No chyba, że jest to jakieś dzieło impresjonistyczne. Jak tak, to ja jestem na nie.
hijax_pl - Sro 16 Lis, 2011

W skrócie:

Dzięki zastosowaniu cienkiej warstwy organicznej która "zbiera" fotony na całej swej powierzchni nie potrzeba już stosować mikrosoczewek oraz (dzięki własnościom samej tej warstwy) filtru podczerwonego.

Plusy - większa czułość na światło + brak przesunięcia barwy, prostsza technologia i możliwość uzyskania większego upakowania senseli oraz względna niewrażliwość na kąt padania światła (piksele w rogach matrycy)

komor - Sro 16 Lis, 2011

Nowy sensor dla czerwonej kropki na literę L? :)
hijax_pl - Sro 16 Lis, 2011

Wiesz komor - też o tym pomyślałem ;)
TS - Sro 16 Lis, 2011

Póki co plotuje się, że ma to być sensor, najprawdopdoobniej APS-C, dla zapowiedzianego już bezlusterkowca Fuji. Strach myśleć ile będzie to kosztować ;) .
sigmiarz - Czw 17 Lis, 2011

nie jest oczywiste ze będzie drożej, już sam fakt niestosowania mikrosoczewek
powinien zmiejszyć koszt, a nie jest to droga w produkcji matryca a la foveon..
fuji nigdy nie produkowało sprzętu bardzo drogiego, nie wiem jak jest z obiektywami
filmowymi ale przykład fuji x100 pokazuje że jest nieco drożej jednak nie bez powodu..

[ Dodano: Czw 17 Lis, 2011 11:20 ]
co do Leica to moze ona dostawać matryce z tego samego źródła,
nie jest pewne że fundusz ktory przejął dział matryc kodaka
zacznie tłuc matryce do tanich komórek :)

dcs - Czw 17 Lis, 2011

Jeżeli fotony będą grzęznąć w tej warstwie organicznej, to dobrze.
Mikrosoczeweki w cyfrówkach mają tendencję do odbijania światła /brak powłok, czy co?/.
Miejmy nadzieję, że filtry RGGB, które są pierwsze i na wszystkich granicach ośrodków będzie mniej odbić.

TS - Pią 18 Lis, 2011

hijax_pl napisał/a:

Opis technologii jest tu: http://www.fujifilm.com/a...d055_004_en.pdf

Ciekaw jestem na jakim są teraz etapie - ten papier powstał pod koniec 2009, sensor musieli miec sporo wczesniej... Przez 2-3 lata chyba mogli zbudować działający prototyp o dużej rozdzielczości.

sigmiarz napisał/a:
przykład fuji x100 pokazuje że jest nieco drożej jednak nie bez powodu..

O to właśnie mi chodzi. Jeśli ten sensor będzie dawać lepszą niż w obecnie stosowanych jakość obrazowania, to mimo tańszej (po zwróceniu się kosztów badań) technologii, może być sprzedawany drożej, a i tak będzie zbyt.

Trzymam kciuki za Fujifilm, kiedyś kupiłem ich małpkę z nowatorskim sensorem Super CCD 6 Mpix, do dziś z przyjemnością używam :) .

hijax_pl - Pią 18 Lis, 2011

TS napisał/a:
Przez 2-3 lata chyba mogli zbudować działający prototyp o dużej rozdzielczości.
Tak sądzę... Ciekaw jestem czy przypadkiem w tych nowych bezlusterkowcach, które są przedmiotem plotek owa matryca się pojawi? :)
agat1 - Pon 21 Lis, 2011

Organiczny ... modne słowo aczkolwiek ostatnio troche jakby wypłowiałe tak samo jak bio-

Jest szansa , że bedzie go można kompostować.. dać w ciepłe wilgotne miejsce i sam sie zregeneruje no i teraz kazdy posiadacz o dopłaty unijne bedzie mógł wystapić od hektara powierzchni.... :)

A tak na serio to na tym etapie nie wiemy prawie nic, póki co sam marketing i obiecujące założenia, czasami jednak jedna wada może położyć pomysł a wiele rozwiazań z bardzo obiecującymi cechami które miały zrewolucjonizować branże okupuje poboczne marginalne segmenty rynku...

Ale innowacyjność warto wspierać ... go Fuji go

hijax_pl - Pon 21 Lis, 2011

Cytat:
“Komori-san says that the sensor quality of Fujifilm X mirrorless will exceed that of current full-frame sensors, although its sensor size will likely be smaller than 24x36mm. The claim reminded me of something…I have a hazy memory of someone with knowledge of the industry telling me long ago that an official of Canon said that Fuji is the only company Canon is scared of—not Panasonic, not Sony, not Nikon—because of Fuji’s expertise with sensors. (I might not have that right, so please don’t quote me.)”

http://www.petapixel.com/...organic-sensor/

jaad75 - Pon 21 Lis, 2011

agat1 napisał/a:
Organiczny ... modne słowo aczkolwiek ostatnio troche jakby wypłowiałe tak samo jak bio-
Taa... Organiczny, oznacza w ogólności, że ma budowę opartą na węglu i niekoniecznie musi mieć cokolwiek wspólnego z "bio"... :roll:
agat1 napisał/a:
póki co sam marketing i obiecujące założenia
To wciąż lepiej, niż sam marketing i mało obiecujące założenia - czyż nie?... :razz:
hijax_pl napisał/a:
an official of Canon said that Fuji is the only company Canon is scared of—not Panasonic, not Sony, not Nikon—because of Fuji’s expertise with sensors.
Jak widać wyżej, niektórzy "unofficial of Sony" mają podobne obawy... :mrgreen:
ov_Darkness - Nie 27 Lis, 2011

Ja chcę S6pro z tym cudem. Najlepiej FX na body D700!!
:mrgreen:

Byłoby tak pięknie... A tak, to pewnie będę musiał się złamać i kupić D700kę :(

sigmiarz - Nie 27 Lis, 2011

jaad75 napisał/a:
Taa... Organiczny, oznacza w ogólności, że ma budowę opartą na węglu i niekoniecznie musi mieć cokolwiek wspólnego z "bio"...


na pewno będzie miał wzięcie wśród zwolenników organic food


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group