forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Test obiektywu Sigma A 18-35 mm f/1.8 DC HSM

Arek - Pon 17 Cze, 2013
Temat postu: Test obiektywu Sigma A 18-35 mm f/1.8 DC HSM
http://www.optyczne.pl/in...ywu&test_ob=297

Zapraszam!

MM - Pon 17 Cze, 2013

Gonisz swoich testerów w stachanowskim tempie ;)
Arek - Pon 17 Cze, 2013

Hehe... Weekend w plecy :)
pioroon - Pon 17 Cze, 2013

Arek dzięki za lekturę na dzisiejszy poranek, lepszej nie mogło być!! :)
Wszystko się zgadza i nie wiem czy nie odciągnie to mnie osobiście od przejścia na FF.
Dylemacik się zrobił po sprzedaży 17-40 mam dylemat co kupić.

hijax_pl - Pon 17 Cze, 2013

pioroon napisał/a:
i nie wiem czy nie odciągnie to mnie osobiście od przejścia na FF.
Faktycznie tak może być o ile ktoś używa ogniskowych do ekw 50mm
Gorzej jak chcemy np 135 czy 200mm mieć.

Osobiście na FF używam w zasadzie ogniskowych 16-35 oraz 70-200. Z czego ten pierwszy ciemnica, ale mi to nie przeszkadza.
By z moimi ulubionymi katami przesiąść się na APS-C potrzebowałbym szkieł 10-24 (takie jest) oraz 50-150/1,8 (wątpię, żeby coś takiego się pojawiło)

MC - Pon 17 Cze, 2013

W Canonie dylemat jest mniejszy, bo nie ma porządnej matrycy aps-c.
hijax_pl - Pon 17 Cze, 2013

Czyli się wszyscy rzucą na K-5II(s)? ;)
Arek - Pon 17 Cze, 2013

hijax_pl napisał/a:
Gorzej jak chcemy np 135 czy 200mm mieć.


A w czym problem? Kupujesz Sigmę 1.4/85 i masz ekw. 2/135 mm na FF :)

hijax_pl - Pon 17 Cze, 2013

Prawię o zumie :D
pioroon - Pon 17 Cze, 2013

hijax_pl napisał/a:
Faktycznie tak może być o ile ktoś używa ogniskowych do ekw 50mm
Gorzej jak chcemy np 135 czy 200mm mieć.

Na apcs tak jak przeglądam czasem statystycznie foty to sporo robię na 50mm ale najwięcej 20-35.
Teraz Sigma mnie 'załatwiła' bo kupiłem 35/1.4 z myślą o FF, z premedytacją bo 35 jest trochę za wąsko. A teraz wypuszczają takie ciekawe szkiełko jak 18-35. Kusi nie powiem ale kwestia przemyślenia sprawy, bo:
MC napisał/a:
W Canonie dylemat jest mniejszy, bo nie ma porządnej matrycy aps-c.

Może C7D mark II wydoli?

hijax_pl - Pon 17 Cze, 2013

pioroon napisał/a:
Na apcs tak jak przeglądam czasem statystycznie foty to sporo robię na 50mm ale najwięcej 20-35.
Jak zwykle wszystko zależy od subiektywnych potrzeb ;)
MC - Pon 17 Cze, 2013

pioroon napisał/a:
Może C7D mark II wydoli?

Jest na to szansa, bo w 6D zdecydowanie daje radę.

jaad75 - Pon 17 Cze, 2013

Arek napisał/a:
Hehe... Weekend w plecy :)
Co za poświęcenie... :razz:
Dzięki! :smile:

Mógłbyś jeszcze napisać coś więcej o jakości obudowy? Jest na poziomie jakichś innych Sigm, lepsza, gorsza?
Ta praca pod ostre światło - będę jej używał zapewne głównie otwartej, więc raczej nie będzie stanowiła problemu, sądząc po Twoich samplach. Widziałem jednak sample z tego japońskiego testu i tam wyglądało to trochę bardziej niepokojaco:
http://lcap.tistory.com/e...m-f18-RT-Review
Myślisz, że poprawili powłoki/wyczernienie w wersji produkcyjnej, bo u Ciebie nie widzę w ogóle tego małego kontrastowego bliku?
Jak ten AF ma się Twoim zdaniem do tego z 17-50/2.8?

hijax_pl - Pon 17 Cze, 2013

Patrząc na przykłady z 5Dmk2 oraz 1Dmk3 (z tego linku co jaad75 zapodał) śmiem twierdzić, że powinno być to szkiełko spokojnie używalne z nikonowym cropem 1.2x :)
Arek - Pon 17 Cze, 2013

jaad75 napisał/a:
Mógłbyś jeszcze napisać coś więcej o jakości obudowy? Jest na poziomie jakichś innych Sigm, lepsza, gorsza?


To jest ten sam poziom co 1.4/35. Moim zdaniem jakość jest bardzo dobra. Tyle, że za krótko są te obiektyw na rynku, żeby wiedzieć jak toto się będzie zachowywało w normalnej i długiej eksploatacji, a nie w szybkim teście.

A jeśli chodzi o odblaski, to faktycznie w ich kwestii można coś zrobić przechodząc od preproduction do final (powłoki, wyczernienie, baffle). Optyki przecież nie zmienili.

dcs - Pon 17 Cze, 2013

jaad75 napisał/a:
W każdym razie w takiej cenie, to czekam tylko na wersję z bagnetem K - mam nadzieję, że nie będą się zbyt długo zastanawiać, czy ją wypuścić.


A ja mam nadzieję, że na wersję z bagnetem A nie będę musiał czekać tak długo, jak jaad75 na swoją. :wink:

muzyk - Wto 18 Cze, 2013

Arek napisał/a:
Hehe... Weekend w plecy :)

No, ale testowanie takiego "milowego kroku" w fotografii... :wink:
Dzięki za test!

MM - Wto 18 Cze, 2013

Ja mam jedno pytanie...
Najpierw cytaty:
" Maksymalne MTF-y, jakie uzyskują najlepsze obiektywy testowane przy użyciu tego aparatu, sięgają 51–53 lpmm"

" Po lekkim przymknięciu do f/2.0 rozdzielczość wzrasta do 50 lpmm, a na przysłonach f/2.8 i f/4.0 sięga rekordowego poziomu 55 lpmm. Takiego wyniku nie osiągnął żaden z testowanych przez nas na Canonie 50D obiektywów. Niesamowite!"

Czy ostatnio zmieniliście "oprzyrządowanie" testowe, macie nową wersję wywoływarki RAW-ów, nowe tablice, lampy lub aparat 50D był w serwisie itd. Czy np. moglibyście na chwilę obecną sprawdzić na tym korpusie ten sam egzemplarz obiektywu, który już był testowany. Chodzi tylko o porównanie wyników.

Czy w systemie testowania nic się nie zmieniło od jakiegoś czasu? Czy wyniki rozdzielczości z szerokiego kąta można bezpośrednio porównać do tabelowych wyników z długiego tele?

Arek - Wto 18 Cze, 2013

MM napisał/a:
Czy ostatnio zmieniliście "oprzyrządowanie" testowe


Nie zmieniliśmy.

MM napisał/a:
macie nową wersję wywoływarki RAW-ów


Co chwila aktualizujemy, bo Coffin wypuszcza nowe wersje dcrawa. Tyle, że stara wersja daje takie same wyniki, więc nie w wołarce leży przyczyna.

MM napisał/a:
nowe tablice


Są takie jak w innych testach. Sigma była testowana na dwóch różnych i na obu dała takie same wyniki.

MM napisał/a:
lampy


Te same od długiego czasu.

MM napisał/a:
aparat 50D był w serwisie


Nie był.

MM napisał/a:
Czy wyniki rozdzielczości z szerokiego kąta można bezpośrednio porównać do tabelowych wyników z długiego tele?


Są minimalne różnice. Sprawa znana od lat i kilka razy o tym pisałem. Długie tele to większa podatność na drgania całego zestawu (choć statyw i głowicę mamy zacną - najlepsze Gitzo), większa odległość od tablic, a przez to więcej powietrza, jego drgań itp. Przy dużych powiększeniach dawanych przez tele, to zaczyna mieć znaczenie i te 1, góra 2 lpmm można zgubić.

A tak na marginesie. Znamy się na swojej robocie i gdy wychodzą nam jakieś nietypowe wyniki wiemy jak sprawdzić czy faktycznie są nietypowe, czy wynikają z innych czynników. Dlatego wyniki nowych Sigm są pewne. Tym bardziej, że potwierdzają je inne testy (vide LensRentals czy PZ).

hijax_pl - Wto 18 Cze, 2013

Arek napisał/a:
Tyle, że stara wersja daje takie same wyniki, więc nie w wołarce leży przyczyna.
Bo nie zmieniają się podstawowe algorytmy demozaikowania. To co Dave dodaje to zasadniczo wsparcie dla nowych puszek - w sensie definicji biasa i punktu saturacji oraz specyficznej macierzy konwersji koloru (macierz nie zawsze jest dodawana, albo nie jest prawidłowa.)
MM - Wto 18 Cze, 2013

Dziękuję za odpowiedź.

Teraz kolejne pytanie do speca od fizyki i optyki.

Czy jest możliwe, by zaprojektowano obiektyw zmiennoogniskowy dający możliwie najlepsze wyniki rozdzielczości (tzn. tak go zoptymalizowano) na konkretnym dystansie ostrzenia przez co na innych dystansach może być minimalnie gorzej? Jak bardzo dystans może wpływać na rozdzielczość w związku z ruchem soczewek. Nie chodzi mi o wpływ głowicy, statywu itd., tylko o to co może się dziać w samym obiektywie. Czy rozdzielczość jest raz na zawsze przypisana do szkła i KOMPLETNIE nie ma na to wpływu fakt na jaką odległość ostrzenia jest nastawione szkło?

Napiszę później o co mi chodzi.

Trochę z innej beczki to wkurza mnie, że ta świetna Sigma 35/1.4 tak pięknie działająca z bliska staje się dla mnie bezużyteczna przy pracy na więszych dystansach. Nawet kalibrowanie jej nie dawało pewności trafienia a jedynie znaczną poprawę.

Arek - Wto 18 Cze, 2013

MM napisał/a:
Czy jest możliwe, by zaprojektowano obiektyw zmiennoogniskowy dający możliwie najlepsze wyniki rozdzielczości (tzn. tak go zoptymalizowano) na konkretnym dystansie ostrzenia przez co na innych dystansach może być minimalnie gorzej?


Tak. Jest to możliwe nawet w obiektywie stałoogniskowym. M.in. dlatego wykonujemy test na 2-3 tablicach o różnej wielkości, tak aby stać z obiektywem w różnych odległościach od celu.

MM napisał/a:
Czy rozdzielczość jest raz na zawsze przypisana do szkła i KOMPLETNIE nie ma na to wpływu fakt na jaką odległość ostrzenia jest nastawione szkło?


To jest prawdziwe tylko w stałkach, które ogniskują przez ruch całego układu na raz. Tzn. w takich obiektywach, w których wzajemne odległości soczewek od siebie się nie zmieniają.

Arek - Wto 18 Cze, 2013

Dodam jeszcze, że w przypadku Sigmy 35 mm i 18-35 mm różnice na pewno nie będą duże. W przypadku największej tablicy staliśmy w odległości 1-2 metra od niej, a żeby przejść od takiej odległości do dystansów roboczych 5 m - nieskończoność trzeba ruszyć pierścieniem o kąt 5-10 stopni. Znacznie większa różnica jest przy ruchu w drugą stronę, a tam test był robiony na mniejszej tablicy i jak pisałem mierzalnych różnic nie było.
MM - Wto 18 Cze, 2013

Dzięki za pełną odpowiedź.

Pytałem w związku tendencją widzianą na rynku m.in. ... samochodowym.
Są producenci konstruujący pojazdy tak, by jak najlepiej wypadły w różnego rodzaju testach bezpieczeństwa/zderzeniowych, by zdobyły jak najwięcej punktów czy "gwiazdek" po dokładnej analizie przez producenta kryteriów oceniania - niekoniecznie kierując się faktycznym stuprocentowym bezpieczeństwem a dobierając pewne parametry tak, by jak najlepiej wypadły w testach.

Troszkę wiem jak na klientów działają testy sprzętu foto. Nie na tych znających się na fotografowaniu, raczej na tych masowo kupujących, ale początkujących pasjonatów (typowy początkujący pstrykacz najczęściej kompletnie nie wie co to testy).
Mądre firmy lub dystrybutorzy wysyłający sprzęt do testów już go odpowiednio wybierają i sprawdzają (to nie są domysły lecz fakty), więc czemu by nie chcieli ich pod tym kątem budować? Siła i znaczenie testów sprzętu jest naprawdę spora i producenci robią naprawdę DUŻO, by te testy wypadały jak najlepiej. Stąd moje wcześniejsze pytania.

Może zrobić z tego "problemu" jakiś oddzielny wątek? Ciekawy jestem co o tym sądzi sama Redakcja jak i inni forumowicze.

jaad75 - Wto 18 Cze, 2013

Zrobienie obiektywu tak, żeby dobrze wypadał w takim wszechstronnym teście, wymaga po prostu zrobienia dobrego obiektywu. Tyle.
kozidron - Wto 18 Cze, 2013

MM napisał/a:
Może zrobić z tego "problemu" jakiś oddzielny wątek? Ciekawy jestem co o tym sądzi sama Redakcja jak i inni forumowicze.


przez chwile myslałem, ze sugerujesz że do testów trafiają wybrane sztuki ale widzę, ze sugerujesz wiekszą inwigilację. Skoro obiektyw wypada akurat na tylu "wykresach" dobrze, to dlaczego miałby być zły. Zresztą w teście jest dość jasno napisane, czego nie mozna zbadać podczas tak krótkiego czasowo użytkowania.

MM - Wto 18 Cze, 2013

kozidron napisał/a:
sugerujesz że do testów trafiają wybrane sztuk


To akurat już nie są sugestie. Nie wszyscy i nie zawsze i niekoniecznie w pełni fachowo, ale to zaczyna już się dziać i to nie tylko na poziomie producenta, ale i dystrybutora. Dobry test to wyższa sprzedaż, czyli większa kasa. Ludzie sprzedający sprzęt to nie są idioci. Kiedyś oglądałem jak to działa ze sprzętem audio. Tam robili sporo by testy w różnych pisemkach wypadały dobrze. Łatwiej było o tyle, że jakość dzwięku ciężej było zmierzyć a każdy audiofilski redaktor chętnie widział u siebie w domu drogi sprzęt na kilkuletnim testowaniu...

kozidron napisał/a:
Skoro obiektyw wypada akurat na tylu "wykresach" dobrze, to dlaczego miałby być zły


Ja nawet przez chwilę nie twierdzę, że jest zły. Jest bardzo dobry. Ja tylko się pytam, czy jest możliwe takie zaprojektowanie szkła, by maksimum jego osiągów było widoczne w typowo tablicowo-testowych warunkach. Wiadomo jakie to są tablice, na jakich dystansach ustawia się sprzęt i być może konstruktorzy dostają zlecenie by optymalizować sprzęt do "szczytowania" w takich właśnie warunkach.

Na rajdach dobiera się przełożenia skrzyni biegów, zawieszenie czy opony do konkretnych warunków. Tutaj być może też tak można - oczywiście w bardzo mocno ograniczonym zakresie. Sigma to mądra firma i wie, że jakoś musi przekonać ludzi to kupowania kundla, który często ceną zbliża się do czegoś dedykowanego. Musi iść w jakość - to oczywiste - ale taką jakość pokazują właśnie testy.
Jedni robią szkła mocne w centrum a słabsze na brzegu, inni optymalizują je dla lepszej jakości w pełnym kadrze. Co złego jest w spytaniu czy możliwe jest zaprojektowanie obiektywu dającego szczyt rozdzielczości na typowo testowych dystansach?

komor - Wto 18 Cze, 2013

MM napisał/a:
Co złego jest w spytaniu czy możliwe jest zaprojektowanie obiektywu dającego szczyt rozdzielczości na typowo testowych dystansach?

Nie ma nic złego moim zdaniem, a wręcz przeciwnie. Ale wydaje mi się, że w przypadku testów optyki akurat odległości obrazowej nie da się „optymalizować”, bo nie ma normy której się trzymają wszyscy testujący. Tablic jest kilka rozmiarów, więc nawet jak się testuje na jednym rozmiarze, to różne portale/osoby będą korzystały z różnych wielkości. Jedyny potencjalny punkt wspólny to obrazki na tablicach (ich charakterystyka) oraz Imatest. Może tutaj da się coś czarować, nie wiem.

TS - Wto 18 Cze, 2013

komor napisał/a:
Jedyny potencjalny punkt wspólny to obrazki na tablicach (ich charakterystyka) oraz Imatest. Może tutaj da się coś czarować, nie wiem.

No pewnie, że się da :smile: . Na przykład w tutejszych testach rozdzielczość podaje się w sensie MTF50, co przecież nie określa jednoznacznie innych MTFów, które mówią bardziej o szczegółowości albo bardziej o kontraście. Podobnie test rozdzielczości mamy tylko w określonych polach (centrum i brzeg), a przecież rozdzielczość może zmieniać się bardzo różnie w zależności od miejsca w kadrze (zobacz np. przebiegi na dpreview). Na pewno różne wielkości mierzone przez Imatest można definiować na różne sposoby i konstrukcję optymalizować pod akurat przyjętą definicję.

Nie spodziewałbym się jednak optymalizacji konstrukcji akurat pod testy Optyczne/LensTip, już prędzej już DxO. Poza tym testy są różne. Oczywiście gdybym był dystrybutorem lub producentem, to przed przekazaniem obiektywu do testu sprawdziłbym go sam, zgodnie opisaną procedurą :)

hijax_pl - Wto 18 Cze, 2013

TS napisał/a:
Podobnie test rozdzielczości mamy tylko w określonych polach (centrum i brzeg), a przecież rozdzielczość może zmieniać się bardzo różnie w zależności od miejsca w kadrze (zobacz np. przebiegi na dpreview).
Tyle, że nie da się takiego rozkładu dostatecznie dobrze wyrazić arbitralnie dobraną jedna liczbą, bo zawsze ktoś będzie się czuł pokrzywdzony. Zresztą... Zawsze się taki ktoś znajdzie ;)
TS napisał/a:
Na pewno różne wielkości mierzone przez Imatest można definiować na różne sposoby i konstrukcję optymalizować pod akurat przyjętą definicję.
Ale Imatest liczy zasadniczo tylko profil krawędzi. Nic więcej. Z tego profilu można odczytać MTFy dla dowolnego poziomu.
TS napisał/a:
Oczywiście gdybym był dystrybutorem lub producentem, to przed przekazaniem obiektywu do testu sprawdziłbym go sam, zgodnie opisaną procedurą
I dlatego uważam, że fajnie sprzęt brać od sklepu - czyli zachowywać się jak niespodziewany nalot inspekcji handlowej ;)
komor - Wto 18 Cze, 2013

hijax_pl napisał/a:
niespodziewany nalot inspekcji handlowej

Ta, Barei nie oglądał chyba… ;)

hijax_pl - Wto 18 Cze, 2013

komor, oglądał, oglądał ;)
TS - Wto 18 Cze, 2013

hijax_pl napisał/a:
Tyle, że nie da się takiego rozkładu dostatecznie dobrze wyrazić arbitralnie dobraną jedna liczbą

Tak. Można by pewnie kombinować z jakimś uśrednieniem przebiegu MTF czy zmiennością, ale komplikacja rośnie tutaj bardzo szybko...

hijax_pl napisał/a:
bo zawsze ktoś będzie się czuł pokrzywdzony. Zresztą... Zawsze się taki ktoś znajdzie ;)

Z testem jest podobnie jak z modelem zjawiska. Ma być prosty i pokazywać w przybliżeniu to co najważniejsze. Zatem nigdy nie będzie oddawać 100% rzeczywistości.

hijax_pl napisał/a:
Ale Imatest liczy zasadniczo tylko profil krawędzi. Nic więcej. Z tego profilu można odczytać MTFy dla dowolnego poziomu.

Pytanie czy w ogóle MTF idealnie opisuje wrażenia wzrokowe :smile: . Były inne próby, sam chyba kiedyś linkowałeś.

Poza tym nie chodziło mi tylko o rozdzielczość. Choćby CA - czy to co widać jako kolorowe obwódki wyraża się przez pole pomiędzy ekstremalnymi składowymi? Czy środkowa naprawdę nic tu nie zmienia? Czy wizualne natężenie efektu faktycznie liniowo zależy od tego pola? A wady, które wymienia sam Norman Koren?

Każdy wskaźnik to jakieś uproszczenie i zarazem masa wątpliwości, to nie są pomiary masy czy długości ;)

hijax_pl napisał/a:
I dlatego uważam, że fajnie sprzęt brać od sklepu - czyli zachowywać się jak niespodziewany nalot inspekcji handlowej ;)

Nalot powie czego może spodziewać się przeciętny klient, wyselekcjonowana sztuka - jak dobra jest konstrukcja. Oba podejścia mają plusy. No i mieszanie ich to chyba większy problem niż niedoskonałości wskaźników... Ale lepiej mieć test wyselekcjonowanej Sigmy od razu, czy sklepowej - za parę miesięcy?

hijax_pl - Wto 18 Cze, 2013

TS napisał/a:
Można by pewnie kombinować z jakimś uśrednieniem przebiegu MTF czy zmiennością, ale komplikacja rośnie tutaj bardzo szybko...
Imatest domyślnie może liczyć średnią ważoną. Też niby jedna liczbą symbolizująca wszystko.
Dla geeków można szybko wyznaczyć współczynniki wielomianu 6-go stopnia z transformaty Fouriera. Pytanie tylko: po co?
TS napisał/a:
Pytanie czy w ogóle MTF idealnie opisuje wrażenia wzrokowe
Jeden z wielu. Ale ten sam używany nagminnie daje możliwość obiektywnego porównania. Bo przecież nie chodzi o to na ile dane szkło/aparat jest dobry ale o ile jest lepszy gorszy od tego czy innego.
TS napisał/a:
Choćby CA - czy to co widać jako kolorowe obwódki wyraża się przez pole pomiędzy ekstremalnymi składowymi?
Norman bardzo dokładnie to opisuje na swojej stronie.
TS napisał/a:
Czy środkowa naprawdę nic tu nie zmienia?
Jaka środkowa?
TS napisał/a:
A wady, które wymienia sam Norman Koren?
Wady jak to wady, jak się je rozumie, kontroluje i nie dopuszcza do zbytniej przypadkowości ich natężenia, można spokojnie ujarzmić i... pominąć.
TS napisał/a:
Każdy wskaźnik to jakieś uproszczenie i zarazem masa wątpliwości, to nie są pomiary masy czy długości
Każdy pomiar to przecież jakieś tam przybliżenie. Szczególnie komputerowy ;)
TS napisał/a:
Oba podejścia mają plusy.
Zgadza się.
TS napisał/a:
No i mieszanie ich to chyba większy problem niż niedoskonałości testów.
Nie mnie to oceniać, ale szefom tego portalu ;)
kozidron - Sro 19 Cze, 2013

MM napisał/a:
To akurat już nie są sugestie.


Arek wyraźnie i kilkukrotnie napisał nie tylko mi, że to nie możliwe a potem udostępnił informacje w jakich okolicznościach dostaje obiektywy.
Dostarczanie szkieł do testów wyglądało w niektórych opisanych przypadkach na "grubą amatorkę" (mam na mysli sposób podchodzenia dystrybutora/osoby przekazującej obiektyw do testujących).
Ja nie wierze w przypadkowe egzemplarze w testach, szczególnie jeżeli chodzi o tamrony :wink:

MM napisał/a:
Co złego jest w spytaniu czy możliwe jest zaprojektowanie obiektywu dającego szczyt rozdzielczości na typowo testowych dystansach?


nie, no pewnie że nic złego.

hijax_pl napisał/a:
I dlatego uważam, że fajnie sprzęt brać od sklepu - czyli zachowywać się jak niespodziewany nalot inspekcji handlowej ;)


no niestety, jak wiadomo tak się nie da :wink:

AM - Sro 19 Cze, 2013

MM napisał/a:
Kiedyś oglądałem jak to działa ze sprzętem audio. Tam robili sporo by testy w różnych pisemkach wypadały dobrze. Łatwiej było o tyle, że jakość dzwięku ciężej było zmierzyć a każdy audiofilski redaktor chętnie widział u siebie w domu drogi sprzęt na kilkuletnim testowaniu...

Tyle, że w świecie audio test sprzętu odpowiada artykułowi sponsorowanemu na optyczne a nie testowi.

Usjwo - Sro 19 Cze, 2013

AM napisał/a:
Tyle, że w świecie audio test sprzętu odpowiada artykułowi sponsorowanemu na optyczne a nie testowi.


Czy sugerujesz ze "audiofile" są większymi "głupkami" niż "fotografowie" :???:

kozidron - Sro 19 Cze, 2013

Usjwo napisał/a:
Czy sugerujesz ze "audiofile" są większymi "głupkami" niż "fotografowie" :???:


kolejny wątek i kolejny raz widzę, że nie zrozumiałeś :razz:

lotofag - Sro 19 Cze, 2013

Usjwo napisał/a:

Czy sugerujesz ze "audiofile" są większymi "głupkami" niż "fotografowie" :???:

IMHO zdecydowanie tak. Wojenki systemowe, pentaliban czy inni FFanatycy to mały pikuś w porównaniu z tym co potrafią wyczyniać ;)

TS - Sro 19 Cze, 2013

hijax_pl napisał/a:
Dla geeków można szybko wyznaczyć współczynniki wielomianu 6-go stopnia z transformaty Fouriera. Pytanie tylko: po co?

Ja też nie jestem za komplikacją, ale uproszczenia powodują, że wielu własności obiektywu się nie wychwytuje. Pamiętasz chyba tutejsze testy z czasów gdy nie było mowy o podłużnej CA ani nie było oceny bokeh czy aberracji sferycznej? Nadal nie ma nic o krzywiźnie pola, nie ma transmisji, itd. Czyli można zaprojektować obiektyw pod procedurę. I to nawet nie podważając definicji wskaźników.

Cytat:
Bo przecież nie chodzi o to na ile dane szkło/aparat jest dobry ale o ile jest lepszy gorszy od tego czy innego.

Jak dla mnie chodzi o jedno i drugie :) . Porównanie to coś w rodzaju sprintów - wszyscy są szybcy, ale ktoś musi wygrać. Mnie też to bawi. Mimo wszystko testy pomagają mi w ocenie jak dobry jest obiektyw bez odnoszenia go do innych, tylko najpierw musiałem odnieść testy do obiektywów, które znam. Różnicy między 50 i 55 lpmm nie widać, bo od tego się zaczęło.

Cytat:
Norman bardzo dokładnie to opisuje na swojej stronie.

Tak, i każde zdanie tego opisu to kolejne wątpliwości. Dlaczego przy CA patrzy na pole, a nie odległość krzywych, jaki wpływ ma algorytm demozaikowania, dlaczego przy CA pomija środkową składową (zielona na rysunku: http://www.imatest.com/docs/sfr_chromatic/ )... Nie chcę już tego ciągnąć, bo forum nie jest do tego dobrym miejscem, chodzi mi o to, że nie mierzymy tu jakiejś prostej wielkości fizycznej, ale próbujemy opisać wskaźnikiem złożone zjawisko.

Cytat:
Każdy pomiar to przecież jakieś tam przybliżenie. Szczególnie komputerowy ;)

Błędy pomiarowe czy tym bardziej numeryczne są tutaj pomijalne, dużo poważniejszy skutek mają przyjęte założenia.

pan.tadeusz - Sro 10 Lip, 2013

dcs napisał/a:

A ja mam nadzieję, że na wersję z bagnetem A nie będę musiał czekać tak długo, jak jaad75 na swoją. :wink:


ceny lecą w dół ;)
http://allegro.pl/obiekty...3388847525.html
za połowę wartości trochę ciemniej ale ciekawszy zakres
a to szkło też w testach wypadło bardzo dobrze
http://cfile8.uf.tistory....E51C209EA17D5FB
http://cfile22.uf.tistory...351A7583A263994
hmm :wink:

plan3s - Nie 14 Lip, 2013

Przyznać się czy było macanko na zlocie :P
hijax_pl - Nie 14 Lip, 2013

Było.
plan3s - Nie 14 Lip, 2013

hijax_pl napisał/a:
Było.


To kolejne pytanie, być może tym razem retoryczne: i jak? :D

pioroon - Pon 15 Lip, 2013

No właśnie dajcie jakieś wrażenia i najlepiej sample :)
pan.tadeusz - Wto 16 Lip, 2013

moc wrażeń jak dotąd :???:
pioroon - Wto 16 Lip, 2013

Pewnie nie pamiętają :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
plan3s - Wto 16 Lip, 2013

Pewnie Sigma dostarczyła takie sztuki wygłaskane że był tylko cud miód i malina - nic dodać nic ująć.
pan.tadeusz - Wto 16 Lip, 2013

pewnie rezerwują sztukasy w sklepach internetowych bo może zabraknąć gdy ludzie zaczną opisywać swoje wrażenia ;)
cybertoman - Sro 17 Lip, 2013

Wg. pomiarow DXO transmisji tez nie mozna nic zarzucic. A po sklepowym podpieciu pozostaly bardzo pozytywne wrazenia. Organoleptycznie bardzo przyjemny obiektyw.
pan.tadeusz - Sro 17 Lip, 2013

na ebay wiszą po 2.5k zł
Wujek_Pstrykacz - Sro 17 Lip, 2013

Na APSH winietka przy 18mm jest minimalna, dało by się to przełknąć. :grin:
Znika całkowicie przy 21mm :grin:

pan.tadeusz - Sro 17 Lip, 2013

patrząc na możliwości nie jest może najcięższy ale tak czysto praktycznie to jednak razem z body robi się półtora kilo na szyję :neutral:
moronica - Sro 17 Lip, 2013

sa paski przez ramie. poza tym nie przesadzajmy, 1.5kg to wcale nie tak duzo, byle co jasniejsze tele samo tyle wazy
pan.tadeusz - Sro 17 Lip, 2013

oczywiście ;) zwłaszcza, że ta Sigma jak dotąd w różnych testach wypada naprawdę fantastycznie. mimo wszystko to 810g w jednym kawałku czyli nawet odrobię więcej niż zestaw 18-105+35G. absolutnie nie poddaję tu w wątpliwość posunięcia Sigmy bo bez wątpienia jest szkłem przełomowym i zacnym. w wielu sytuacjach będzie niezastąpiona ale czy zawsze bardziej uniwersalna niż lekka stałka..? :wink:
moronica - Sro 17 Lip, 2013

pan.tadeusz, stalka nie rowna sie lekka ;) moj 35/2 wazy ponad pol kilo
pan.tadeusz - Sro 17 Lip, 2013

tak, to oczywiste :) stąd określenie lekka. generalnie prawie w każdym systemie jest 35 w okolicach 200g na dx choć czasem nie najwyższych lotów. tak sobie myślę... ale lubię wrzucić do małej torby 35 i 85, a biorąc tą Sigmę musiałbym targać ze sobą coś większego. podobnie kiedy biorę większy zestaw z ponad kilowym tele...to z Sigmą i rybą zrobi mi się z tego ciężko, a ja leniwy jestem ;) używki 16-50/2.8 poleciały z ceną i pewnie jeszcze spadną, a zakres ciekawszy...no muszę sobie przemyśleć bo ślinka leci jak się patrzy co ta Sigma wyczynia, a choć kotleta nie robię to na koncerty i inne takie wydaje się niezastąpiona...ale kiedy się głębiej zastanowię to chyba zainwestuję w jakiś wrześniowy wyjazd...zobaczymy ;)
nienietaktak - Czw 18 Lip, 2013

dwie stałki w plecaku bez jakiegoś kosmicznego tele i już jest 1675 gramów, a też jestem leniwy :mrgreen:
pioroon - Czw 18 Lip, 2013

nienietaktak, ty się nie odzywaj bo masz asystentkę do noszenia :P
35mm ponad 600 gram, to jednak zoom, więc waga jest w porządku.

Jak będzie możliwość to sobie wypożyczę i przestrzelam.
A nóż wyjdzie jakaś dobra puszka apsc... chociaż lepiej zbierać na ff.

pan.tadeusz - Czw 18 Lip, 2013

tak, waga jest ok jak na tak jasny zoomik ale mimo wszystko u mnie dwie stały ważą mniej i zajmą też mniej miejsca niż ta Sigma +85...ale Sigma kusi...przemyślę sobie ;)
muzyk - Czw 18 Lip, 2013

nienietaktak napisał/a:
dwie stałki w plecaku bez jakiegoś kosmicznego tele i już jest 1675 gramów

Jeden MFT, dwie stałki. Nieco ponad pół kilo. Dziękuję. :razz:

mozer - Czw 18 Lip, 2013

pan.tadeusz, a jakąż to masz stałkę 18/1.8? :P
pan.tadeusz - Czw 18 Lip, 2013

dlatego wspomniałem, że na koncerty czy w pomieszczeniach będzie niezastąpiona :)
aczkolwiek kiedy widzę, że 16-50/2.8 zaczyna schodzić do ceny 1500 zł za używkę to pojawia się dylemat ;)
poza tym to plastikowe 35 mogę schować w małej kieszeni...z samem 85 i body spokojnie mieści się w kolcie...lubię ten zestaw.
z drugiej strony całkiem często balansuje na granicy szumu w moim body i ta Sigma do pary z 80-200/2.8 byłaby świetnym szturmowym zestawem na moje różne imprezy...hmm, muszę przemyśleć mój budżet do końca roku bo nie zarabiam na zdjęciach, a mam już to całkiem przyzwoite 35/1.8. jakiś upgrade muszę zrobić na szerszym końcu i pozbyć się 18-55...nie wykluczam Sigmy ;)

mozer - Czw 18 Lip, 2013

pan.tadeusz, ja po prostu nie rozumiem porównywania do takich stałek - co innego jakby ta sigma była zoomem 35-50.
Ile ważyłby zestaw jasnych stałek 18, 24, 35 albo nawet samo 18 i 35?
IMHO samo wypuszczenie stałki 18 1.8 byłoby hitem (przy takim pułapie cenowym). Ja cały czas wietrzę tu gdzieś haczyk - może zrobili pierwsze egzemplarze specjalnie do testów ;)

pan.tadeusz - Czw 18 Lip, 2013

no właśnie... gdzie ta łyżka dziegciu ;)
Andrzej.M. - Czw 18 Lip, 2013

Obiektyw - no cóż - genialny można rzec zwłaszcza do imprez przy zastanym sztucznym świetle.
Kusi - rozdzielczość jak zrobiona pod K5IIs... Ciężki klocek , jak to sigma - musi ważyć - 12-24 też lekki nie jest... czy 70-200... Ktoś powie że marudzę , ale te 2 mm krócej ... eech pewnie cena była by o 1K za każdy mm... Jest nad czym myśleć...

kozidron - Czw 18 Lip, 2013

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Ciężki klocek , jak to sigma - musi ważyć - 12-24 też lekki nie jest... czy 70-200... Ktoś powie że marudzę , ale te 2 mm krócej ... eech pewnie cena była by o 1K za każdy mm... Jest nad czym myśleć...


przy takich osiagach, mozna napisać tylko kolokwialnie, że taka konstrukcja musi ważyć.

AndrzejM.Makuch a o sigmach nie napisałbym " jak to sigma - musi ważyć", bo ta firma produkuje kupe nierównego lekkiego badziewia, ktore często nie da się skalibrować a jak juz skalibrujesz to zdarza się że któraś ze stron mydli.

cybertoman - Czw 18 Lip, 2013

Wcale nie jest az taka ciezka. Oczywiscie subiektywne odczucie, ale ja tam lubie czuc obiektyw. A ostra na 1.8 jest jak diabli nawet na moi wysluzonym 50D.
mozer - Czw 18 Lip, 2013

cybertoman, a oglądałeś egzemplarz sklepowy, czy testowy? ;)
cybertoman - Czw 18 Lip, 2013

Sklepowy. Podejrzewasz, ze testowe sa lzejsze?
mozer - Czw 18 Lip, 2013

cybertoman, cięższe ;) A tak na serio odnosiłem się do ostrości.
Jaki sklep ma ten obiektyw na stanie?

cybertoman - Czw 18 Lip, 2013

mozer, zapominalski jestes... Tu
mozer - Czw 18 Lip, 2013

No nie, kolejny mieszkaniec rzeszy... ;)
cybertoman - Czw 18 Lip, 2013

Tak, pomiedzy zakladami Metza (ktory spoznia sie z 300Ws 1/5000) a Adidasem.

Zobacz, jaka cena tego obiektywu. Zanim dostali, to wisialo 8 stowek, a teraz rosnie z dnia na dzien. Jak tak dalej pojdzie, to bedzie wyzsza niz sugerowana.

mozer - Czw 18 Lip, 2013

cybertoman, już jest wyższa - miało być 3200.
cybertoman - Czw 18 Lip, 2013

To cena wywolawcza w Polsce, tutaj wywolawcza to 999 Euro.
muzyk - Pią 19 Lip, 2013

cybertoman napisał/a:
To cena wywolawcza w Polsce, tutaj wywolawcza to 999 Euro.

Nie kupuj u naciągaczy...
849 - początkowa

cybertoman - Pią 19 Lip, 2013

Poogladac mozna.
pan.tadeusz - Pią 19 Lip, 2013

masz jakieś sample z tego macania?
ciekawe czy to realne aby powiedzmy w przyszłym roku cena w zł zaczynała się od dwójki

mozer - Pią 19 Lip, 2013

Nie liczyłbym na to...
Natomiast można się cieszyć, bo cena 17-50/2.8 spadła drastycznie. Ciekawe czy Cwanon zdecyduje się na jakiś ruch w stosunku do swojego 17-55...

pan.tadeusz - Pią 19 Lip, 2013

hmm...a mnie się wydaje, że pisanie o tym iż cena pójdzie w górę to takie trochę bajanie ;)
plan3s - Pią 19 Lip, 2013

Faktem jest, że pierwsze kilka dostaw rozejdzie się jak ciepłe bułeczki. I niemal pewne, że przez ten czas, kiedy tego obiektywu nie będzie, a będzie on robił 'smaka', jego "alledroga" cena będzie nieco większa niż cena w oficjalnej dystrybucji.
pan.tadeusz - Pią 19 Lip, 2013

a coś Ty ;) to nie jest szkło na które rzucą się właściciele EL.
natomiast spora część bardziej zaawansowanych ma już jakąś stałkę w okolicy 2x-3x mm więc też nie zaczną kupować na potęgę. pozostali idą w kierunku FF. poza tym dla przeciętnego kowalskiego to jednak spory wydatek więc nie sądzę aby doszło do takiego scenariusza jak piszesz ;)

kozidron - Sob 20 Lip, 2013

plan3s napisał/a:
Faktem jest, że pierwsze kilka dostaw rozejdzie się jak ciepłe bułeczki. I niemal pewne, że przez ten czas, kiedy tego obiektywu nie będzie, a będzie on robił 'smaka', jego "alledroga" cena będzie nieco większa niż cena w oficjalnej dystrybucji.


chyba długo nie wyjeżdżałeś poza zaścianek, ten obiektyw to target do zaawansowanych amatorów z aps-c, 3 lata temu to byłby może hit w europie, teraz ta grupa docelowa albo już się przesiadła na ff albo mocno o tym myśli i nie będzie kupować szkieł pod aps-c.

Wyjatkiem może być uzytkownik pentaxa :razz: który i tak to szkło pewnie zobaczy ostatni :razz:

muzyk - Sob 20 Lip, 2013

kozidron napisał/a:
Wyjatkiem może być uzytkownik pentaxa który i tak to szkło pewnie zobaczy ostatni

:twisted:

kojut - Sob 20 Lip, 2013

muzyk napisał/a:
Nie kupuj u naciągaczy...
849 - początkowa

No to "u nas" jeszcze lepiej http://www.connscameras.i...26210540pd.html i do tego kalibrator gratis.

pan.tadeusz - Sob 20 Lip, 2013

kozidron napisał/a:
Wyjatkiem może być uzytkownik pentaxa :razz: który i tak to szkło pewnie zobaczy ostatni :razz:


a potencjalni nabywcy D7100 czy 70D?
zainteresowanie z pewnością będzie ale może nie aż takie aby cena rosła

plan3s - Sob 20 Lip, 2013

Ja nie wiem jak u Was, ale na Nikoniarzach 90% ludzi ma w stopce D90, D7000 i D7100 :P No i

Cytat:
3 lata temu to byłby może hit w europie, teraz ta grupa docelowa albo już się przesiadła na ff albo mocno o tym myśli i nie będzie kupować szkieł pod aps-c.


Z tym się absolutnie nie zgodzę. Teraz lustrzanki cyfrowe to jest absolutny hit marketingowy, kupuje je co druga rodzina w Polsce. Może Wasza grupa docelowa przesiadła się na FF, ale nowa grupa docelowa właśnie stwierdziła, że czas wydać na coś ciężko ukitrane pieniądze. Nie mówiąc już że ten obiektyw wcale drogi nie jest, jak na swoje parametry.

A poza tym, ja bym tam nie miał problemu tego używać z FF jakbym się kiedyś przesiadł.

mozer - Sob 20 Lip, 2013

kozidron, czyli ja nie zasługuję na miano zaawansowanego fotoamatora, chlip ;P
moronica - Sob 20 Lip, 2013

plan3s napisał/a:
Teraz lustrzanki cyfrowe to jest absolutny hit marketingowy, kupuje je co druga rodzina w Polsce.

tyle ze te lustrzanki sa zazwyczaj nawet o polowe tansze od tego obiektywu a ci, ktorych do zakupu lustrzanki popycha marketing, nie widza uzasadnienia roznicy w cenie miedzy 18-35 i 18-55

pan.tadeusz - Sob 20 Lip, 2013

moronica napisał/a:
tyle ze te lustrzanki sa zazwyczaj o polowe tansze od tego obiektywu


albo inaczej - taki rodzinny budżet to przeważnie 3k zł, a i tak temat cioci na imieninach oraz wakacji w Egipcie przejmują smartfony. btw widzieliście na rumorsach ten patent z obiektywami wyposażonymi w matrycę? dziwactwo trochę :neutral:

hijax_pl - Sob 20 Lip, 2013

moronica napisał/a:
nie widza uzasadnienia roznicy w cenie miedzy
Co więcej, pewnie z 90% takich osób nie wie, że obiektyw da się odkręcić ;)

pan.tadeusz napisał/a:
btw widzieliście na rumorsach ten patent z obiektywami wyposażonymi w matrycę? dziwactwo trochę
Droga, którą zmierza sony ze swoimi NEX (przynajmniej serią 3)

Inna sprawa, że zastanawiam się jak to opatentują, skoro dokładnie to samo ma Ricoh od lat ze swoim GXR. Chyba, że będzie to patent na szkiełko z matrycą do smartfonu (tylko). Bo tego Ricoh nie opatentował.

pan.tadeusz - Nie 21 Lip, 2013

http://www.fredmiranda.com/forum/topic/1225718
pioroon - Nie 21 Lip, 2013

Wygląda całkiem całkiem na tym 1.8. Tylko zastanawiam się czy tym razem 'wyjątkowo' :P kozi nie ma racji, z tymi grupami docelowymi itd. Pożyjemy zobaczymy.

Były przypadki dużych wzrostów cen u sigmy, dlatego to jest jak najbardziej możliwe.

mozer - Nie 21 Lip, 2013

pioroon napisał/a:
kozi nie ma racji, z tymi grupami docelowymi

A czy to ma znaczenie? :P

kozidron - Nie 21 Lip, 2013

mozer napisał/a:
kozidron, czyli ja nie zasługuję na miano zaawansowanego fotoamatora, chlip ;P


mozer, i jak długo będziesz się jeszcze bujał z aps-c, tym bardziej w canonie :razz: żeby sobie poprawić to już nie ma za bardzo innego wyjścia :razz:


poza tym rynek polski jest jak wcześniej wspomniałem poza rozmową, tu w zaścianku aps-c jeszcze chwile pożyje

pioroon napisał/a:
:P kozi nie ma racji, z tymi grupami docelowymi itd.


pioroon, poczekaj poczekaj jak dźwigniesz bakcyla, to sprzedasz brykę i zastawisz złoto żony :wink: żeby kupić szplajs pod twoje tematy fotograficzne :wink:

mozer - Nie 21 Lip, 2013

kozidron, myślę, że u mnie, jak u wielu innych osób, jest to kwestia finansów, a nie chęci.
kozidron - Nie 21 Lip, 2013

mozer napisał/a:
kozidron, myślę, że u mnie, jak u wielu innych osób, jest to kwestia finansów, a nie chęci.


nie chce mi się powtarzać ale:

kozidron napisał/a:
poza tym rynek polski jest jak wcześniej wspomniałem poza rozmową, tu w zaścianku aps-c jeszcze chwile pożyje


albo z jeszcze wcześniej:

kozidron napisał/a:
3 lata temu to byłby może hit w europie


mozer, duzo wody upłynie nim zarobki jakie są w zaścianku zrównają się z tymi z zach. europy, tym bardziej że ceny na usługi/ produkty mamy generalnie takie same od dawna (no może poza Szwecją).

mozer - Nie 21 Lip, 2013

kozidron, ale tak poza tym to ja naprawdę nie mam zapotrzebowania na FF - niech tylko canon dogoni konkurencję z szumami i będzie git. Wolałbym chyba wydać kasę na fajne szkła na APS-C (albo ewentualnie więszą ich ilość) niż przepłacać za porządny FF.
kozidron - Nie 21 Lip, 2013

mozer, no i stawiasz człowieka pod murem :wink:

mozer napisał/a:
ale tak poza tym to ja naprawdę nie mam zapotrzebowania na FF


nie mi to analizować, bo wiem że to się sprowadzi i tak do jednego (patrz wyżej)

mozer napisał/a:
niech tylko canon dogoni konkurencję z szumami i będzie git.


do tego czasu FF stanieje albo różnica będzie minimalna. No i między tym co interesuje cię w zaawansowanych aps-c (czyli duzy wizjer, dwie rolki i kupa innych rzeczy o których tu było tyle razy, że szkoda gadać) a tym co i tak znajdziesz w tanim FF dopłacenie tej stówki do raty chyba już nie zrobi.

mozer napisał/a:
Wolałbym chyba wydać kasę na fajne szkła na APS-C (albo ewentualnie więszą ich ilość) niż przepłacać za porządny FF.


Co więcej są już uzywane FF, które kładą osiągami nowości canona z półki aps-c i wychodzi to taniej więc ten argument o przepłacaniu chybiony.

mozer - Nie 21 Lip, 2013

kozidron, takie bajki o tanim FF to ludzie od co najmniej 5 lat opowiadają...

kozidron napisał/a:
Co więcej są już uzywane FF, które kładą osiągami nowości canona z półki aps-c

Znaczy co konkretnie - D700?

Dżozef - Nie 21 Lip, 2013

Żadne tam tanie ani drogie FF nie zastąpi APS-c. Co ma piernik do wiatraka.
Inna głębia ostrości ,rozmiary i waga obiektywu takie rozmiary ukształtowało realne zapotrzebowanie i nic się nie zmieniło w zdolności ludzkiego wzroku do odwzorowywania świata. Najpierw było APS-C a potem ktoś się podłączył i wykorzystał popularną taśmę filmową 35mm do fotografi.
Czas skończyć z tym pokracznym FF zwłaszcza że postęp zapewnia już wystarczająco dobrą rozdzielczość aby korzystać z najstarszego i najbardziej optymalnego formatu wszechczasów.

kozidron - Nie 21 Lip, 2013

mozer napisał/a:
kozidron, takie bajki o tanim FF to ludzie od co najmniej 5 lat opowiadają...


mozer, masz internet :razz: :twisted: ?

7d (czyli pólka która cie interesuje, wizjer, 2rolki itd.) = 5100 ziko
6d tanie budżetowe FF = 6900 ziko

różnica jest kolosalna :razz:

mozer napisał/a:
Znaczy co konkretnie - D700?


na przykład, można też pomysleć o sony, bo egzemplarze z tak zwanym "stanem sklepowym" - czyli prawie nówki kosztują 5 tysia i mniej.

mozer, jak czytam kanon deskę to mam takie wrażenie, że ci kanoniarze z aps-c to takie biedne misie w potrzasku skazane na ten system i na wieczne oczekiwanie na to :razz: :

mozer napisał/a:
niech tylko canon dogoni konkurencję z szumami i będzie git.


widzę, że jesteś w teamie :wink:






EDIT.

Dżozef napisał/a:
Inna głębia ostrości ,rozmiary i waga obiektywu takie rozmiary ukształtowało realne zapotrzebowanie i nic się nie zmieniło w zdolności ludzkiego wzroku do odwzorowywania świata.


akurat waga obiektywów chyba w tej dyskusji nie ma znaczenia, bo kolega mozer, pewnie ma także szkła na FF, które swoje ważą, to raz :razz:

Dżozef napisał/a:
Najpierw było APS-C a potem ktoś się podłączył i wykorzystał popularną taśmę filmową 35mm do fotografi.


Dżozef, piłeś ?

Dżozef napisał/a:
Czas skończyć z tym pokracznym FF zwłaszcza że postęp zapewnia już wystarczająco dobrą rozdzielczość aby korzystać z najstarszego i najbardziej optymalnego formatu wszechczasów.


a jednak piłeś :razz:

Dżozef, a jaki to jest ten niby "najstarszy i najbardziej optymalny format wszechczasów" bo po twoich poprzednich bredniach ciężko dojść :razz:

pan.tadeusz - Nie 21 Lip, 2013

pioroon napisał/a:
Były przypadki dużych wzrostów cen u sigmy, dlatego to jest jak najbardziej możliwe.
trwałe? z tego co kojarzę interfoto w pierwszym momencie powiesiło cenę 2950 zł więc to chyba taki realny pułap
muzyk - Pon 22 Lip, 2013

kozidron napisał/a:
tym bardziej że ceny na usługi

No, w Polsce usługi są jednak tańsze w wielu przypadkach niż np. w Niemczech. Jeszcze.

kozidron - Pon 22 Lip, 2013

muzyk, racja :oops:
pioroon - Pon 22 Lip, 2013

muzyk napisał/a:
No, w Polsce usługi są jednak tańsze w wielu przypadkach niż np. w Niemczech. Jeszcze.

Właśnie dlatego, że mniej zarabiamy. IMO nigdy się nie zrównamy z gospodarką Niemiec. Nie pamiętam teraz dokładnie ale gdy był temat tej fikcyjnej 'zielonej wyspy', że to Polska ma wzrost gospodarczy o tam powiedzmy 2%, to i tak żeby się z nimi zrównać Niemcy musieliby spaść o prawie 90% lub my wzrosnąć o jakieś kosmiczne procenty.

Ja bym chciał płacić za chleb 2EUR, za benzynę i tak już płacę tyle co Niemiec, za usługi mogę o wiele więcej płacić, tylko mi zamieńcie pensję na EUR :)

hijax_pl - Pon 22 Lip, 2013

pioroon napisał/a:
za benzynę i tak już płacę tyle co Niemiec
Naprawdę? Gdzie tak drogo tankujesz?
pioroon - Pon 22 Lip, 2013

No dobra naciągnąłem 30-40 groszy, w Niemczech w tej chwili w przeliczeniu 6.05pln za litr, ja tankuję dokładnie za tyle tyle że shell vpower. W przeliczeniu średnich zarobków i tak płacimy 3 razy więcej :( Gaz też mamy droższy (nie lpg ;) ). Cienko w tej Polsce tak patrząc na średnie...
mozer - Pon 22 Lip, 2013

kozidron napisał/a:
7d (czyli pólka która cie interesuje, wizjer, 2rolki itd.) = 5100 ziko
6d tanie budżetowe FF = 6900 ziko


To, że Canon chce wyjątkowo dużo za APS-C o niczym nie świadczy. Jakoś taki Pentax jest w stanie zrobić porządne APS-C za 3-4 tys., a w takiej sytuacji różnica w cenie jest dwukrotna. Może dla Ciebie to nic :P


kozidron napisał/a:
mozer, jak czytam kanon deskę to mam takie wrażenie, że ci kanoniarze z aps-c to takie biedne misie w potrzasku skazane na ten system i na wieczne oczekiwanie na to

No jest w tym trochę prawdy - zmiana systemu jest dość kosztowna...

Co do szkieł na APS-C to mam w tej chwili jedno - szeroki kąt.
Inna sprawa, że przy zastosowaniach tele pasuje mi wycinanie środka kadru. Canon póki co nie oferuje amatorskiej puszki FF, która ma gęstość pikseli pozwalającą zaspokoić to zapotrzebowanie.

Ja bym sobie chętnie skompletował na podróże zestaw porządnych, mniejszych i lżejszych szkieł na APS-C, ale takie cuś to tylko w Pentaxie...

pan.tadeusz - Pon 22 Lip, 2013

a jakich konkretnie mozer?
mnie tam brakuje tele w zakresie 70-200/2.8
jest Sigma OS...miałem jej poprzedniczkę (II), którą można wyrwać za 2k zł.
fajne szkło ale do tej starej Minolty 80-200 trochę jej brakuje.
jeśli różnica między nią, a Lką jest taka sama to chyba miałbym deficyt.

z tego co dzwoniłem to fotozakupy mają rezerwację na 3 Sigmy 18-35 i wszystkie pod canona (pytałem o Canona i Nikona). hmm...zastanawiam się czy sprawić sobie taką zabawkę z bagnetem A, który ostatnio trochę mnie poirytował ;)
no ale właśnie... zmiana systemu jest dosyć kosztowna :???:

hijax_pl - Pon 22 Lip, 2013

mozer napisał/a:
a w takiej sytuacji różnica w cenie jest dwukrotna.
Różnica do czego? Bo skoro wg Ciebie Canon woła 1.5x więcej za APS-C to porównywalny tani FF wyszedłby ok 4700zł ;) a to tylko 30% więcej od "taniego" APS-C.
lotofag - Pon 22 Lip, 2013

kozidron napisał/a:

Co więcej są już uzywane FF, które kładą osiągami nowości canona z półki aps-c i wychodzi to taniej więc ten argument o przepłacaniu chybiony.

Akurat APS-C Canona to kładzie obecnie chyba wszystko ;) W każdym razie nie jest to żaden wyczyn. A stare FF to po prostu stare FF - jak ktoś chce dla samej wielkości matrycy to ok (szerokie kąty, GO), bo kupno dla szeroko pojętej jakości jest co najmniej dyskusyjne, choć niektórzy oczywiście dalej żyją bajkami o "niezastąpionym 5D" i tym podobnych dyrdymałach :mrgreen:

pan.tadeusz - Pon 22 Lip, 2013

7D to nie jest dobry pkt odniesienia.
70D jest na tej samej półce cenowej co D7100 czy K5IIs.
przepłacać to można w Sony za A99 ale już 6D czy D600 celują z ceną w amatora.

kozidron - Pon 22 Lip, 2013

mozer napisał/a:
To, że Canon chce wyjątkowo dużo za APS-C o niczym nie świadczy. Jakoś taki Pentax jest w stanie zrobić porządne APS-C za 3-4 tys., a w takiej sytuacji różnica w cenie jest dwukrotna. Może dla Ciebie to nic :P


mozer biedny misiu :wink: ty masz canona nie pentaxa i odnosimy się do cen canona aps-c vs. ff canona, bo pentax nawet nie ma ff więc nie rozmydlaj tematu :twisted: proszę cię bardzo

pan.tadeusz - Pon 22 Lip, 2013

ale skoro Pentax wyznacza nowe standardy w klasie apsc to przywoływanie go jest tu całkiem uzasadnione.
kozidron - Pon 22 Lip, 2013

pan.tadeusz napisał/a:
ale skoro Pentax wyznacza nowe standardy w klasie apsc to przywoływanie go jest tu całkiem uzasadnione.


tak, w sumie masz rację, z tym że kolega mozer napisał to:

mozer napisał/a:
niech tylko canon dogoni konkurencję z szumami i będzie git.


a mi się rozchodzi o to, że to co interesuje go w aps-c (dwie rolki, porządny wizjer itd) jest już w tanim ff za naprawdę wcale nie większą kasę i nie ma co biadolić na drogie ff.
Zresztą teraz jest też najlepszy moment na a900, bo to bardzo zacna puszka a egzemplarze sklepowe chodzą poniżej 5K.

mozer - Pon 22 Lip, 2013

hijax_pl, kozidron, przestańcie rżnąć głupa ;)
Łopatologicznie - nowy użytkownik lub chcący zmienić system patrzy co jest na rynku i widzi APS-C Petnaxa o takiej samej dynamice jak droższy dwukrotnie FF Canona.
kozidron, misiu, nie wyjeżdzaj mi z 7D, bo nie mówiłem ani razu, że potrzebna mi aż ta półka. Może 70D by mi wystarczyło.

pan.tadeusz, no chociażby chciałbym mieć 100-300/400 na aps-c - czyli mniej szkła do dźwigania na dziką zwierzynę. ;)

kozidron - Pon 22 Lip, 2013

mozer napisał/a:
kozidron, misiu, nie wyjeżdzaj mi z 7D, bo nie mówiłem ani razu, że potrzebna mi aż ta półka. Może 70D by mi wystarczyło.


mozer zakładam, że poczytałeś troszku o tej puszce(70D), zakładam, że dodajesz ułamki i kojarzysz ile upływa czasu między jednym canonem XXD a kolejną premierą. Więc ostatecznie można podsumować, że do 80D będziesz jeszcze sporo czekał :razz: pomińmy już, że ta puszka pewnie nie będzie miała w nazwie ósemki.

mozer - Pon 22 Lip, 2013

kozidron, cała ostatnia strona to gdybanie. Rynek jaki jest to wiem i tu nie ma o czym gadać :)
Jak chcę coś u siebie ulepszyć muszę zmienić system lub zbankrutować na 6D ;)

Andrzej.M. - Pon 22 Lip, 2013

kozidron napisał/a:
AndrzejM.Makuch a o sigmach nie napisałbym " jak to sigma - musi ważyć", bo ta firma produkuje kupe nierównego lekkiego badziewia, ktore często nie da się skalibrować a jak juz skalibrujesz to zdarza się że któraś ze stron mydli.

Jeśli piszemy o tej marce - to wymieniłem obiektywy do których porównuję , mogę dodać do nich 8-16 czy 10-20/3,5; 50-150/2,8 , czy stałki 1,4 w rodzaju 35/50/85mm . Innych pod uwagę nie biorę - jako będących poza moimi zainteresowaniami - lekkie i "badziewiaste" po prostu dla mnie nie istnieją. Dlatego jestem głównie w systemie Pentaxa , bo lekkie mogę mieć stosunkowo dobrej jakości , jako że to cecha tego systemu. Nawet jeśli jest to też "lekkość cenowa" to jest w rodzaju 50/1,8 czy 35/2,4 - to i obiektyw lekki i jakość obrazu więcej niż dobra.

pan.tadeusz - Pon 22 Lip, 2013

mozer napisał/a:
Jak chcę coś u siebie ulepszyć muszę zmienić system lub zbankrutować na 6D ;)


mam ten sam problem i leciwa kobylasta A900 nie jest tu żadnym rozwiązaniem.
też nie lubię dźwigać, a dobry majdan trochę waży i po prawdzie im więcej w nim szkieł FF tym bardziej gramotnie. 80-200 lubię właśnie za to, że sztorcem mieści mi się w torbie i waży mniej niż konkurencja. jeszcze gdyby miała odpinany uchwyt pod statyw to byłoby cacy.
dla mnie jako amatora liczy się mobilność zestawu i już dawno doszedłem do wniosku, że im bardziej gramotnie tym rzadziej takie szkła wychodzą ze mną na spacer. gdyby coś na wzór D7100 albo K5IIs pojawiło się w Sony to wybór byłby całkiem oczywisty. FF jest super ale to jednak przynajmniej o połowę większy wydatek przy przesiadce (droższe body i update szklarni) więc jeszcze nie ten budżet zapewne przez kolejne 5 lat ;)


ciągle zastanawiam się jak będzie z ceną 18-35 :???:
po pierwszej ofercie interfoto można zgadywać, że w cenie startowej Sigmy jest jeszcze margines nowości... aczkolwiek patrząc na zagraniczne ceny i oferty sieciówek to wyłączając Fotozakupy i sieć Sigmy można zgadywać, że cena dąży do 3.5-3.9k zł
pytanie czy warto czekać aż spadnie poniżej trzech kloców i czy to realne :?:

moronica - Pon 22 Lip, 2013

alez narzekacie. a jeszcze dekade temu jak tesknie spogladalam w strone gabloty z lustrzankami w MM to ceny byly 5-cyfrowe za aps-c
Andrzej.M. - Pon 22 Lip, 2013

pan.tadeusz napisał/a:
pytanie czy warto czekać aż spadnie poniżej trzech kloców i czy to realne :?:

Nie sądzę , 3 tys. to chyba minimum - wystarczy spojrzeć na 8-16 - też trzyma się w tej cenie już długo.

mozer - Pon 22 Lip, 2013

moronica, człowiek czyta fora i narzeka - jakby for nie było, to by robił zdjęcia i był zadowolony ;)

[ Dodano: Pon 22 Lip, 2013 12:09 ]
pan.tadeusz napisał/a:
po pierwszej ofercie interfoto można zgadywać

Mam nadzieję, że nie masz na myśli tych felków od interfoto.eu

pan.tadeusz - Pon 22 Lip, 2013

nie wiem...waham się...musiałbym dołożyć dwa i pół tysiaka do kiciaka oraz 35tki (za tyle zejdą)...sporo :???:
myślałem, że będzie więcej wrażeń z macania na forum po zlocie a tu echo :neutral: dziwne bo wydawać się mogło, że obiektyw budzący spore zainteresowanie

hijax_pl - Pon 22 Lip, 2013

pan.tadeusz napisał/a:
dziwne bo wydawać się mogło, że obiektyw budzący spore zainteresowanie
Jak widać nie było to coś co ludzi mocno zainteresowało :D
Swoją drogą trzeba było jechać na zlot - miałbyś informacje z pierwszej (dosłownie) ręki ;)

hijax_pl - Pon 22 Lip, 2013

Dżozef napisał/a:
Najpierw było APS-C a potem ktoś się podłączył i wykorzystał popularną taśmę filmową 35mm do fotografi.
Proponuję zaktualizować informacje w wikipedii, bo to co tam wyczytuję ma się nijak do tego co piszesz. Jedyne co się zgadza, to wykorzystanie taśmy filmowej szerokości 35mm (pomysłu Edisona) i wrzucenie jej w mały aparacik przez Kodaka (rok 1934).
APS pojawił się 62 lata później ...

kozidron - Pon 22 Lip, 2013

hijax_pl napisał/a:
Swoją drogą trzeba było jechać na zlot - miałbyś informacje z pierwszej (dosłownie) ręki ;)


coś czuję hijax_pl, że nie dałbyś żyć koledze :wink:

pan.tadeusz napisał/a:
mam ten sam problem i leciwa kobylasta A900 nie jest tu żadnym rozwiązaniem.


to jest bardzo dobra puszka i moim zdaniem to jest najlepszy czas na zakup, sony może długo nie zrobić tak udanej konstrukcji.

pioroon - Pon 22 Lip, 2013

pan.tadeusz napisał/a:
trwałe? z tego co kojarzę interfoto w pierwszym momencie powiesiło cenę 2950 zł więc to chyba taki realny pułap

Gdzieś mi to umknęło. Tak trwałe, spójrz na cenę sigmy 20mm.

W teście w czasie premiery 1799pln.
http://www.optyczne.pl/55..._parametry.html

Teraz najmniej 2549pln.
http://www.ceneo.pl/;szukaj-sigma+20mm

No do pentaxa ciut mniej ;)

pan.tadeusz - Pon 22 Lip, 2013

hijax_pl napisał/a:
Swoją drogą trzeba było jechać na zlot - miałbyś informacje z pierwszej (dosłownie) ręki ;)

nie było takiej opcji...może następnym razem :)

kozidron napisał/a:
to jest bardzo dobra puszka i moim zdaniem to jest najlepszy czas na zakup, sony może długo nie zrobić tak udanej konstrukcji.

nie twierdzę, że jest zła ale to dla mnie za duże i AF-C z tego co czytam nie jest mocną stroną, a ja bardzo często korzystam z tego trybu. poza tym w tej cenie można mieć D600 ale to i tak nie jest mój pułap budżetowy
pioroon napisał/a:
Tak trwałe, spójrz na cenę sigmy 20mm.

cena sprzed kryzysu w 2007 więc trochę trudno ocenić ten realny wzrost ;)
ale faktycznie trzyma się

cybertoman - Pon 22 Lip, 2013

pan.tadeusz, jakich wrazen z macania oczekiwales? Co Cie drazy?
pan.tadeusz - Pon 22 Lip, 2013

jak leży w torbie i w łapie, jak się sprawuje AF na centralnym i bocznych, sample, praca pod światło i w trudnych warunkach...itd
im więcej opinii tym więcej spostrzeżeń :)

cybertoman - Pon 22 Lip, 2013

pan.tadeusz napisał/a:
jak leży w torbie i w łapie
Moja łapa, choć niezbyt duża, czuje się z tym obiektywem bardzo dobrze. Jest stosunkowo ciężki, jednak nie na tyle, by po kilku chwilach o tym zapomnieć. Achów i ochów nie wywołuje, ale jest ok.
Wycieczkowo używam 15-85 i tych 15 bardzo brakuje.

pan.tadeusz napisał/a:
jak się sprawuje AF na centralnym i bocznych
W porównaniu do 85 1.8 lub 15-85 jest wolniejszy. Im mniej światla tym ostrożniej (wolniej) ustawia ostrość. Egzemplarz którym się bawiłem potrzebował +5 mikrokalibracji. Tak na czuja, za poprawność nie ręcze. W każdym razie bez poprawki na pewno nie trafiał. Na bocznych zrobiłem tylko kilka ujęć - było tak samo jak na centralnym.

pan.tadeusz napisał/a:
praca pod światło i w trudnych warunkach.
Pod światło nie sprawdzałem. Trudne warunki czarne plecaki i torby w najciemniejszym kącie sklepu - AF spowalniał ale trafiał.

pan.tadeusz napisał/a:
sample
Jest ich multum w necie...

[ Dodano: Pon 22 Lip, 2013 21:13 ]
1/250 f1.8 35mm ISO100


[ Dodano: Pon 22 Lip, 2013 21:14 ]
crop 1:1

hijax_pl - Pon 22 Lip, 2013

Trzymalem w ręce na zlocie w drugiej trzymajac warkę i... jakos nie wprawił mnie w zachwyt. Ot obiektyw jak inne. Bardziej sie przygladałem tej nowej stylistyce. Nie przekonuje mnie. No ale ja nie jestem nim zainteresowany zatem moje opinie sie nie liczą ;-)
cybertoman - Pon 22 Lip, 2013

1/320 1.8 35mm


[ Dodano: Pon 22 Lip, 2013 21:20 ]

pan.tadeusz - Pon 22 Lip, 2013

hmm...dzięki za info :) muszę dobrze przemyśleć czy pompować teraz kasę w bagnet A
bo może faktycznie za rok przyjdzie pora na większą zmianę :neutral:

ostry piekielnie na tych sampelkach, dzięki

FuzBal - Sro 24 Lip, 2013

17-50/2.8OS vs 35/1.4 vs 18-35/1.8.... i bądź tu mądry ;/
pioroon - Czw 25 Lip, 2013

FuzBal napisał/a:
17-50/2.8OS vs 35/1.4 vs 18-35/1.8.... i bądź tu mądry ;/

Ee tam, trzeba metodą wykluczania.
Jest dobry szeroki zoom/stałka? Jeżeli tak to 35/1.4
Nie ma? 18-35/1.8 :)

pan.tadeusz - Czw 25 Lip, 2013

17-50/2.8 nówki są już po 1.2 zł
dobry deal

lotofag - Czw 25 Lip, 2013

Na pewno miałeś na myśli 1,2zł a nie 1,2k zł? Albo realniej 1,7k zł jeśli chodzi o Sigmę a nie Tamrona bez VC? ;)
kufel - Czw 25 Lip, 2013

pan.tadeusz napisał/a:
17-50/2.8 nówki są już po 1.2 zł
za złoty dwadziścia? biorę w ciemno! :mrgreen: :wink:
pan.tadeusz - Czw 25 Lip, 2013

oczywiście 1.2k zł :mrgreen: z VC chyba niewiele ponad 300 zł drożej... jeśli ktoś potrzebuje :wink:
lotofag - Czw 25 Lip, 2013

FuzBal użył skrótu OS co sugerowało Sigmę a nie Tamrona...
pan.tadeusz - Czw 25 Lip, 2013

nie odnosiłem się do jego wypowiedzi :)
przy tych cenach można mieć dylemat

[ Dodano: Wto 30 Lip, 2013 14:46 ]
a tu kilka sampli z porównaniem i krótka recka
http://forums.hexus.net/p...35-1-8-a-2.html
http://www.reikan.co.uk/f...gma-18-35-f1-8/

klausownik - Pon 30 Gru, 2013

Strasznie dużo postów i nie chce czytać wszystkich.
Mam pytanie odnośnie tego obiektywu: otóż, czy przy włączonym AF można ręcznie obracać pierścieniem ostrości??

Taka moja uwaga do Ciebie, Arku, że może warto o tym pisać w teście.

Pozdrówka!!

cybertoman - Pon 30 Gru, 2013

klausownik napisał/a:
czy przy włączonym AF można ręcznie obracać pierścieniem ostrości??
Tak.
klausownik - Pon 30 Gru, 2013

cybertoman napisał/a:
klausownik napisał/a:
czy przy włączonym AF można ręcznie obracać pierścieniem ostrości??
Tak.


Dzięki!!!

lenny-foto - Sro 09 Lip, 2014

Panowie a jak wychodzi z tego szkła BF FF ? Bo wiadomo że sigma nie lubi się z canonem kiedyś mając 400D i szkło 70-300 wysyłalem do Sigmy na kalibrację. Czy AF jest szybki ?
klausownik - Sro 09 Lip, 2014

lenny-foto napisał/a:
Panowie a jak wychodzi z tego szkła BF FF ? Bo wiadomo że sigma nie lubi się z canonem kiedyś mając 400D i szkło 70-300 wysyłalem do Sigmy na kalibrację. Czy AF jest szybki ?


W moim egzemplarzu niestety jest tragedia. Dla krótkich ogniskowych było FF, dla długich BF. Kupiłem USB Dock, ale to niezbyt ciekawa "zabawa". Trochę pomogło, ale pomyłki zdarzają się notorycznie i to w proporcjach ok. 60% dobrych - 40% złych.
Mam zamiar wysłać do kalibracji.

mozer - Sro 09 Lip, 2014

Heh, a tyle było podniecania się sigma dockiem...
dcs - Sro 09 Lip, 2014

A ile tą Sigmą. ..
Dżozef - Czw 10 Lip, 2014

A ja ciągle czekam że ktoś napisze jak to tą Sigmą robi: wesela, małe dzieci imprezy klubowe i jest zadowolony z niej bardziej niż z kita.
muzyk - Czw 10 Lip, 2014

Dżozef napisał/a:
i jest zadowolony z niej bardziej niż z kita.

No ale samo porównanie tego szkła do "kitowego" nie ma sensu.
Ta Sigma to kilka stałek f1.8 w jednej obudowie.

mozer - Czw 10 Lip, 2014

Cytat:
Ta Sigma to kilka stałek f1.8 w jednej obudowie.

Każda z różnym FF/BF :P

muzyk - Czw 10 Lip, 2014

mozer napisał/a:
Każda z różnym FF/BF :P

:P :P :P

a dock zapinasz i ogarniasz. :razz:

mozer - Czw 10 Lip, 2014

muzyk napisał/a:
a dock zapinasz i ogarniasz.

Jak widzisz powyżej - niekoniecznie.

nowam - Czw 10 Lip, 2014

mozer napisał/a:
Heh, a tyle było podniecania się sigma dockiem...


Ależ on działa, tylko że ustawienie zoom-a jest w nim bardzo pracochłonne i wymaga ogromnej dokładności oraz bezwzględnej powtarzalności warunków na poszczególnych etapach kalibrowania. Najlepiej mieć do tego ławę optyczną. Druga trudność to kalibrowanie na nieskończoność. Z doświadczenia wiem, że 250 m to dla niego jeszcze nieskończonością nie jest, ale 1000 m już tak. Przynajmniej dla rzeczonej Sigmy.

mozer - Czw 10 Lip, 2014

nowam napisał/a:
250 m to dla niego jeszcze nieskończonością nie jest, ale 1000 m już tak

To już dziwna sprawa - takich różnic to spodziewałbym się w długich, jasnych teleobiektywach, a nie w obiektywach standardowo-szerokokątnych...

nowam - Czw 10 Lip, 2014

mozer napisał/a:
nowam napisał/a:
250 m to dla niego jeszcze nieskończonością nie jest, ale 1000 m już tak

To już dziwna sprawa - takich różnic to spodziewałbym się w długich, jasnych teleobiektywach, a nie w obiektywach standardowo-szerokokątnych...


Prawda? Też się zdziwiłem. Ale jak przestałem sprawdzać nieskończoność z balkonu mieszkania na wieżowcu oddalonym o 250 m, a ruszyłem d... na wiadukt, z którego do innego wieżowca miałem (wg googlemaps) właśnie owe 1000 m, to reszta kalibracji nagle stała się łatwa i prosta :grin:

FuzBal - Czw 10 Lip, 2014

Z moim 7d ta sigma działa bez problemu. Ostrzy tam gdzie trzeba, a jak nie trafi to wiem czemu (czt. z mojej winy :mrgreen: ). Robiłem nią sporo zdjęć dzieciakowi w najróżniejszych warunkach, za 2 tydz będę robił nią ślub więc też zdam relacje czy sobie poradziła.
paul80 - Pią 11 Lip, 2014

FuzBal napisał/a:
za 2 tydz będę robił nią ślub więc też zdam relacje czy sobie poradziła.


czekam z niecierpliwością na relację.

[ Dodano: Nie 20 Lip, 2014 11:02 ]
Polecam lekturę, wiele wyjaśnia w kwestii AF body+obiektyw:

http://www.foto-service.pl/index.php?mode=6

FuzBal - Pon 21 Lip, 2014

Sigma poradziła sobie bardzo dobrze, w sumie to jestem bardzo mile zaskoczony bo nie spodziewałem się, że aż tak dobrze sobie poradzi :shock: Odsetek nietrafionych jest bardzo niewielki, a i spora część tych nietrafionych (było ich naprawdę nie dużo) wynikała z mojego błędu co od razu widzę. Jeśli chodzi o AF w naprawde paskudnych warunkach (ciemnice, pod BARDZO ostre światło itd itp) dał sobie świetnie rade. O obrazku nie będę wspominał bo wiadomo jaki jest :mrgreen:
paul80 - Pon 21 Lip, 2014

FuzBal, na wstępie dzięki za relację :wink: , ile zdjęć zrobiłeś ową Sigmą i jakich przesłon używałeś, czy często robiłeś na 1.8 ?
FuzBal - Pon 21 Lip, 2014

600 z małym hakiem, ciężko powiedzieć jak często było f1.8 ale myśle, że spokojnie połowa była na pełnej dziurze ;]
paul80 - Wto 29 Lip, 2014

klausownik napisał/a:
lenny-foto napisał/a:
Panowie a jak wychodzi z tego szkła BF FF ? Bo wiadomo że sigma nie lubi się z canonem kiedyś mając 400D i szkło 70-300 wysyłalem do Sigmy na kalibrację. Czy AF jest szybki ?


W moim egzemplarzu niestety jest tragedia. Dla krótkich ogniskowych było FF, dla długich BF. Kupiłem USB Dock, ale to niezbyt ciekawa "zabawa". Trochę pomogło, ale pomyłki zdarzają się notorycznie i to w proporcjach ok. 60% dobrych - 40% złych.
Mam zamiar wysłać do kalibracji.



Jak tam Klaus wysłałeś obiektyw do kalibracji?

dcs - Sob 23 Sie, 2014

http://www.getdpi.com/for...8-zoom-aps.html

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group