forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - Białe niebo

miland - Nie 02 Lip, 2006
Temat postu: Białe niebo
Zauwazyłem że na prawie każdych moich zdięciach wychodzi białe niebo
co zastosować by niebo było normalne , jaki filtr by pomógł i czy osłona przeciwsłoneczna zdała by tu egzamin
A może wogule robię coś zle proszę o porade
Jestem amatorem i dopiero się uczę.

eska - Nie 02 Lip, 2006

Oslona przeciwsloneczna nie pomoze tutaj. Radze zastosowac dobry filtr połowkowy lub filtr polaryzacyjny kolowy. Mysle, ze kazdy milosnik fotografii powinien miec oba w zestawie, gdyz znacznie pszerze to mozliwosci.

Filtr polaryzacyjny wydobedzie Ci ladniejsze kolory nieba i poprawi kontrast pomiedzy niebem a chmurami (jesli takowe beda w kadrze) oraz pozwoli robic ladne zdjecia krajobrazow z woda (nie bedzie odblaskow pod woda, a zancza byc widoczne ewentualne ryby, lub wszystko to co pod powierzcgnia wody).

filtr polowkowy (taka przyciemniana szybko, ktora na "dole" jest przezroczysta a na "gorze" robi sie coraz ciemniejsza) pozwoli Ci poprawnie nasiwtlic jakis krajobraz, a niea nie przeswietli, dlatego jego kolor bedzie bardziej "soczysty". Jesli bedziesz robil zdjecia w nocy, wystarczy ze zalozysz filtr do ogry nogami, i przyciemni Ci on swiatla lamp, a pozwoli lepiej naswietlis np. rozgwiezdzone niebo.

Konrad

miland - Nie 02 Lip, 2006

Przymieżałem sie do filtra Hoya UV SUPER HMC
wersia czarna 12 powłok
piszą o nim że poprawia ostrośc kontrast i zapobiega winetowaniu
czy bedzie pasował do obiektywu Nikon 18-70 DX
no i czy rozwiąże problem białego nieba
czy lepiej kupić polara
z góry dzięki za odpowiedz

eska - Nie 02 Lip, 2006

Filtr UV pomoze (zwiekszy kontrast i "ociepli" troche zdjecie), ale nie w takim stopniu jak filtr polaryzacyjny. Przewaga UV nad polarem jest to, ze UV tylko wplywa nie kolor niebieski, zas polaryzacyjny "ociepli" tez inne kolory.

Zeby filtr pasowal naslezy dobrac wlasciwy rozmiar (srednice filtrow masz podana w mm na obiektywie, przy glownej soczewce).

Jezeli chodzi o samo niebo, to UV powienien wystarczyc. Filtr polaryzacyjny bedzie bardziej uniwersalny a w dodatku (w filtrze kolowym) mozesz sobie plynnie ustawic jak bardzo chcesz zmienic kontrast, dla nieba.

P.S.
Filtr nie poprawi CI winietowania samego obiektywu, tylko co najwyzej nie wprowadzi swojego. Dory filtr nie powinien w ogole winietowac. Jak jest z Hoya o ktorej piszesz, nie wiem bo nie uzywalem?

Konrad


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group