forum.optyczne.pl

Edycja zdjęć cyfrowych i oprogramowanie - Lightroom 6

Wojmistrz - Pią 20 Cze, 2014
Temat postu: Lightroom 6
No i jest nowy Lightroom, niestety 5.5. Wy też, liczyliście na premierę LR6? :mrgreen:
muzyk - Pią 20 Cze, 2014

Ja liczyłem na 6 i 1/2 od razu z poprawkami do wersji 6 :razz:
Andrzej.M. - Pią 20 Cze, 2014

Od 5.4 właściwie się nie różni - może ma jakieś dodatkowe obiektywy i nowe aparaty i właściwie tyle. Jakby dodali warstwy - to byłoby hoho... :wink:
Wojmistrz - Pią 20 Cze, 2014

Ja czekałem an 6 licząc na wprowadzenia wsparcia przez CUDA/OpenCL.
muzyk - Pią 20 Cze, 2014

Lr6 pod linux :razz:
Wojmistrz - Pią 20 Cze, 2014

Darktable jest całkiem niezłe, ale przydał by się Lr na Linuxa :mrgreen:
fatman - Pią 20 Cze, 2014

A dołożyli może wsparcie dla Sigmy DP-1,2,3 Merrill ??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
kozidron - Sob 21 Cze, 2014

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Jakby dodali warstwy - to byłoby hoho... :wink:


tego nie dadzą, bo to nie jest soft do tego ;)

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Od 5.4 właściwie się nie różni


bo nie szuka się różnic tam gdzie patrzysz, to nie różnice w face panelu czy layout'cie stanowią postęp miedzy kolejnymi wersjami, tylko działanie np. algorytmu odszumiającego albo mozliwości wyciągania detali.
Dodanie kilku nowych szkieł do listy czy wsparcia dla kolejnych modeli aparatu to tylko kosmetyka.

Chociaż z tego co widać ta wersja chyba tylko takie poprawki wniosła :P

Wojmistrz - Wto 26 Sie, 2014
Temat postu: Lightroom 6
http://www.kdramastars.co...elease-date.htm

EDIT: Coś skopałem i jest jako dodatkowy temat pod tym samym tytułem. Proszę o scalenie.

komor - Wto 26 Sie, 2014

A cóż to za wiarygodne źródło ten Kdramastars… :)
paul80 - Wto 26 Sie, 2014

Wojmistrz napisał/a:


no super informacja, zwiększona prędkość działania minimum o 70% :wink:

Wojmistrz - Wto 26 Sie, 2014

paul80, niech najpierw pojawi się Lr6 :)
Andrzej.M. - Pon 29 Gru, 2014

wersja 5,6 działa szybciej niż poprzednie - więc coś jednak się zmienia. Wyszła też 5,7 - ale dopiero będę wypóbowywał.
Czy ktoś może mi powiedzieć czym różni się Adobe Photoshop Elements 13 Win PL BOX od samego LR? Taki okrojony PS? Czy może LR z dodanym interfejsem PS?
Dla mnie najważniejsze są funkcje LR ale kilka funkcji PS by się przydało. CO prawda mam starego PS (CS2) ale nie widzi plików PEF a jedynie DNG ... Dlatego się zastanawiam nad PS Elements 13. Osoby znające ten program bardzo proszę o głos. :smile:

Wojmistrz - Pon 29 Gru, 2014

Andrzeju, to się tyczy praktycznie wszystkich wersji. PSe to okrojona wersja PS, czyli oprogramowanie do tworzenia grafiki rastrowej. Jest zachowana większość funkcjonalności jaką zapewnia pełny PS, ale bez zaawansowanych funkcji jak konwersja do CMYK, zabawa kanałami itp. Jako wywoływarka RAW jest absolutnie do bani, bo odpalający się tam CameraRAW jest dramatycznie okrojony z funkcji. Lr to typowa wywoływarka z pełną funkcjonalnością samą w siebie, opartą na silniku CameraRAW, ale innym, bardziej użytecznym interfejsem.
Tutejszyn - Pon 29 Gru, 2014

AndrzejM.Makuch, logicznie rzecz biorąc algorytmy działania tych samych funkcji powinny być takie same. Trudno jest mi sobie wyobrazić, aby jedna firma rozwijała dwa sposoby realizacji tego samego narzędzia. Sam byłem ciekawy jak wygląda PSE 13, ale niestety nie ma wersji próbnej (albo nie potrafię jej znaleźć), więc sobie odpuściłem.
Ogólnie PSE od PS różni się brakiem inteligentnych warstw i filtrów, brakiem stylów warstw, brakiem zaawansowanych filtrów takich jak Formowanie. Ogólnie PS i PSE to to samo :) LR to znowu to samo co CameraRAw... ogólnie :)

Andrzej.M. - Pon 29 Gru, 2014

Wojmistrz napisał/a:
Andrzeju, to się tyczy praktycznie wszystkich wersji. PSe to okrojona wersja PS, czyli oprogramowanie do tworzenia grafiki rastrowej. Jest zachowana większość funkcjonalności jaką zapewnia pełny PS, ale bez zaawansowanych funkcji jak konwersja do CMYK, zabawa kanałami itp. Jako wywoływarka RAW jest absolutnie do bani, bo odpalający się tam CameraRAW jest dramatycznie okrojony z funkcji. Lr to typowa wywoływarka z pełną funkcjonalnością samą w siebie, opartą na silniku CameraRAW, ale innym, bardziej użytecznym interfejsem.

Dzięki - to właśnie chciałem wiedzieć - LR używam wersji testowych i jestem zadowolony do tego stopnia że wreszcie postanowiłem sobie go zafundować (choć wersje testowe wychodzą tak często że testuję sobie od roku... Myślałem o zakupie LR wzbogaconego o część PS (lżejszego niż pełny PS) ale widzę że "elements" to by była pomyłka ...

Wojmistrz - Pon 29 Gru, 2014

Mi Lr + PSe zdają egzamin, ale na 1 kompie mam CS6.
Tutejszyn - Wto 30 Gru, 2014

Ja mimo to, że mam PS CS6, to kupiłem licencję w Adobe na narzędzia dla fotografów. Za 50zł miesięcznie mam LR i PS (i oczywiście Bridge). Pomimo iż w tym momencie to niepotrzebny wydatek (PS pudełkowe prawie nówka sztuka), to jednak wziąłem tą licencję.. głupi ja, kurna... Ale nie o tym chciałem...
Chodzi o to, że tacy ludzie jak Wy, zamiast kombinować, powinni wziąć tą licencję. Na Waszym miejscu nie zastanawiałbym się nawet pół sekundy.

Wojmistrz - Wto 30 Gru, 2014

Tutejszyn, piszesz o abonamencie?
Tutejszyn - Wto 30 Gru, 2014

aha
Wojmistrz - Wto 30 Gru, 2014

E tam, ja lubię mieć pudełeczko, poza tym to kwestia potrzeb. Zaraz usłyszę o cudach niewidach nowszych wersji, ale dla mnie, połączenie nawet starszej wersji Lr 3.6 z PSe 9 całkowicie wystarcza do 99% prac. Latka lecą a licencja ta sama. Niby brak wsparcia, ale Adobe DNG converter się aktualizuje co jakiś czas i pozwala na coraz to lepsze puszki. Opłacam jedno stanowisko z PS i Ai, wystarczy :)
muzyk - Wto 30 Gru, 2014

Wojmistrz napisał/a:
E tam, ja lubię mieć pudełeczko

nie? Się wala tak pięknie :mrgreen:

Wojmistrz - Wto 30 Gru, 2014

muzyk napisał/a:
nie? Się wala tak pięknie :mrgreen:
Raczej dumnie zbiera kurz.
muzyk - Wto 30 Gru, 2014

Wojmistrz napisał/a:
Raczej dumnie zbiera kurz.

No ba, jak leży w jednym miejscu, to i zbiera :razz:

Tutejszyn - Wto 30 Gru, 2014

Wojmistrz napisał/a:
Latka lecą
No właśnie... To u mnie zdecydowało, że wziąłem li... abonament. Koszt niewielki, dlaczego miałbym sobie odmawiać przyjemności..?
Wojmistrz - Wto 30 Gru, 2014

No jak to ci przyjemność sprawia... ja wolę kobiety :D
Tutejszyn - Wto 30 Gru, 2014

A one co wolą? Pewnie "Salon sukni ślubnych" na TVN Style, jak u mnie.. ale kto tam zrozumie kobiety...
Andrzej.M. - Wto 30 Gru, 2014

Wojmistrz napisał/a:
Tutejszyn, piszesz o abonamencie?

Osbiście nie pasuje mi licencja na "świat w sieci" - zwyczajnie komputera wolę nie łączyć gdy obrabiam zdjęcia , nie ma (i nie będę miał) sztywnego łącza a jedynie tradycyjnie przez sieć komórkową. A to oznacza przerwy w transmisji. Wolę mieć cały program u siebie tak jak zdjęcia. Nikomu nie bronię, ale mnie na ciągłą kontrolę "big brothera" nikt nie namówi. :grin: :mrgreen:

Wojmistrz - Wto 30 Gru, 2014

AndrzejM.Makuch, ta licencja wygląda inaczej. Musisz się co najmniej raz na pół roku połączyć z internetem, aby ja odświeżyć. Tylko tyle.
Tutejszyn - Wto 30 Gru, 2014

AndrzejM.Makuch, zapomniałem o Twoim podejściu do sieci... Z drugiej strony skoro pobierasz co jakiś czas LR, to tak samo można pobrać PS. Program masz w komputerze i pierdziusiasz sieć. A łączysz się z siecią tak często, jak się łączysz. Nie namawiam, tak tylko mówię :)
Andrzej.M. - Sro 31 Gru, 2014

Jak tak - to może rzeczywiście nie jest tak źle , ja myślałem o tym obrabianiu w chmurze - tych najnowszych wynalazkach... Z drugiej strony CS2 mam , a LR 5.7.1 dokupię i mam spokój... co jakiś czas tylko pozwolę mu się zaktualizować ( poprzednie próbowały to robić same ale nie pozwalałem bo były testowe ;) ).
komor - Sro 31 Gru, 2014

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Jak tak - to może rzeczywiście nie jest tak źle , ja myślałem o tym obrabianiu w chmurze - tych najnowszych wynalazkach...

Już Ci kiedyś pisałem, że licencja chmurowa nie wymaga (ani nawet nie umożliwia) trzymania oprogramowania w chmurze. Masz je normalnie zainstalowane w komputerze, a dostęp do internetu jest potrzebny tylko do zweryfikowania ważności licencji. Przy starcie aplikacji, raz dziennie maks.

Wojmistrz napisał/a:
Zaraz usłyszę o cudach niewidach nowszych wersji, ale dla mnie, połączenie nawet starszej wersji Lr 3.6 z PSe 9 całkowicie wystarcza do 99% prac.

Sporo tracisz moim zdaniem. O ile pamiętam zmiany w wersji 4 były naprawdę znaczące, jeśli chodzi o modyfikację świateł i cieni, szczególnie jeśli używasz matryc Canona (a używasz). Z tego co widzę używasz takiej ilości aparatów, obiektywów, kamer i czego tam jeszcze, że kupno pudełka z LR5 naprawdę nie powinno stanowić dla Ciebie żadnego problemu (pardą za zaglądanie do portfela). Albo dla jednego z Twoich pracodawców, jeśli tak wygląda sprawa.

Wojmistrz napisał/a:
Opłacam jedno stanowisko z PS i Ai, wystarczy

Ale w abonamencie? A co to za oferta, że nie ma w niej też dostępu do LR?

Wojmistrz napisał/a:
Jako wywoływarka RAW jest absolutnie do bani, bo odpalający się tam CameraRAW jest dramatycznie okrojony z funkcji.

Łoj, to dość istotne. Czyli same „suwaczki” ACR nie są te same w PSE co w pozostałych produktach?

Tutejszyn - Sro 31 Gru, 2014

komor napisał/a:
Łoj, to dość istotne. Czyli same „suwaczki” ACR nie są te same w PSE co w pozostałych produktach?
Same suwaczki są te same, ale o ile pamiętam jest mniej zakładek. Nie ma krzywych, korekty aberracji chromatycznej i czegoś tam jeszcze.
Wojmistrz - Sro 31 Gru, 2014

Jeśli chodzi o Lr, to z uporem czekam na v6, teraz podobno ma być w marcu. Jak się pojawi to kupię upgrade. Cały czas wierzę, że wprowadzą wsparcie dla CUDA/OpenCL.

Jeśli chodzi o Camera RAW w PSe, to niezależnie od wersji wygląda to tak:

Tutejszyn - Czw 01 Sty, 2015

Wojmistrz napisał/a:
Cały czas wierzę, że wprowadzą wsparcie dla CUDA/OpenCL.
Przez chwilę musiałem pomyśleć, aby znaleźć zastosowanie CUDA w LR. Może przydać się jedynie przy eksporcie dużej ilości zdjęć, a czy tak często eksportujesz hurtem dziesiątki fotografii, aby aż tak tęsknić za CUDA?
Wojmistrz - Czw 01 Sty, 2015

Tutejszyn, OpenCL może być użyty do wszystkiego w Lr, kwestia tego co wymyślą programiści.
Tutejszyn - Czw 01 Sty, 2015

Jednak czas wykonania zdecydowanej większości operacji trwa chwilkę, do czego CUDA*) nie jest konieczne. Nie w LR.

Wojmistrz napisał/a:
OpenCL może być użyty do wszystkiego w Lr, kwestia tego co wymyślą programiści.
Chciałbyś słuchać, jak co chwilę rozpędzają się wentylatory karty graficznej? Normalny szum komputera jest irytujący, a dodaj to tego jeszcze amplitudę dźwięku.. Ile chciałbyś wydać na kartę, aby nie hałasowało?

*)Mówię CUDA, bo to bardziej domena Nvidii, którą akurat mam :)

Wojmistrz - Czw 01 Sty, 2015

OpenCL z tego co wiem, jest aktualnie łatwiej oprogramować. Ja lata temu przesiadłem się z Matroxa na ATI i tak zostało, dlatego głównie interesuje mnie OpenCL, ale jak by co nie widzę problemu załadować kartę Nvidia. Z tego co wiem, do pracy da się zmusić nawet zintegrowane karty graficzne Intela. Niby nic, ale zawsze jest te kilka % szybciej. Dla przykładu, na i7 i moich ATI, renderowanie filmów jest znacznie szybsze (3-10x w zależności od skomplikowania) ze wsparciem grafiki od samego procka i tego oczekuję od implementacji w Lr. To nie koniecznie tylko generowanie serii RAW do JPG, to nawet proste zadania jak usuwanie czerwonych oczu czy usuwanie plam - to inwencja programistów z Adobe, a przy momentalnym użyciu GPU, temperatura nie powinna skoczyć na tyle by zwiększyła się szybkość obrotów karty graficznej.
Tutejszyn - Czw 01 Sty, 2015

Wojmistrz napisał/a:
To nie koniecznie tylko generowanie serii RAW do JPG, to nawet proste zadania jak usuwanie czerwonych oczu czy usuwanie plam
Skoro redukcję czerwonych oczu procesor liczy bez najmniejszych opóźnień, to co da tutaj przyspieszanie tego procesu nawet o 99%? Zwał, jak zwał.. moim zdaniem obsługa CUDA w LR to przerost formy nad treścią. Zobaczymy jak będzie w LR6, aczkolwiek sądzę, że wątpię..
Wojmistrz - Pią 24 Kwi, 2015

No to się doczekaliśmy.

Jakie są wasze pierwsze wrażenia?

Ja przeszedłem z Lr 3.6 i jestem średnio zadowolony. Czas zastosowania efektów / reakcji na byle suwaczka jest dłuższy niż w 3.6; czuć, że coś korzysta z mocy karty graficznej po temperaturze i obrotach wentylatora na kartach graficznych, za to export do .jpg jest odczuwalnie szybszy ale kosztem 100% zajętości proca.

Komp - ważniejsze elementy: H77, i7-3770, 16GB Ram, 2x r6850/1GB (CrossFire), SSD 240GB (ATTO max 404MBps/482MBps), Win7HP x64

Napiszcie jak się spisuje na waszych maszynach.

Tutejszyn - Pią 24 Kwi, 2015

Wojmistrz napisał/a:
że coś korzysta z mocy karty graficznej po temperaturze i obrotach wentylatora na kartach graficznych, za to export do .jpg jest odczuwalnie szybszy ale kosztem 100% zajętości proca.
Aż musiałem sprawdzić... Rzeczywiście tam, gdzie użycie GPU miało sens - eksport obrobionych fotografii, tam liczy procesor. Poza tym GPU liczy modyfikacje tylko dla aktywnego okna. Wojmistrz, nie wiem, czy na to tak bardzo czekałeś, ale wygląda mi to bardziej na ciekawostkę, a nie użyteczną funkcjonalność.
Wojmistrz - Pią 24 Kwi, 2015

To pierwsze wrażenia, tak na prawdę, zobaczymy za kilka dni.
komor - Nie 31 Maj, 2015

No dobra, minęło trochę czasu. :) Jak tam stabilność LR6 i ocena nowych funkcjonalności? Bo ja nadal na LR 5.6 jadę i nie wiem czy przesiadać się. Rozpoznawanie twarzy powiedzmy mało mnie interesuje. :) GPU i tak mam słabe, bo tylko Intel HD 4000. Możliwość złożenia HDR może się przyda, jeśli pracuje nie gorzej niż w PS CS6. Coś jeszcze?
Wojmistrz - Nie 31 Maj, 2015

Generalnie jestem zadowolony z wydatku prawie £60 za upgrade, jedynie żal, że brak wersji pudełkowej, jedynie download.
Wkurza mnie, że pomimo używania Lr6, a nie Lr CC wyświetla mi pomarańczowy komunikat o tym, że wygasła wersja mobilna (trial), chociaż nigdy jej nie instalowałem.
Program działa stabilnie, nie odczuwam zbytnio różnic między piątką (na niej się nie napracowałem), poza tym, że wszystkie wentylatory mi szybko pracują, a nie tylko od czasu do czasu ten na CPU. Jedynie tryb sklejania panoram poległ, poza tym OK.

fatman - Nie 31 Maj, 2015

Jestem skazany na zkup 6.0 bo dopiero ta wersja rozpoznaje RAWy z Olka E-M5 mark II.
Sunders - Nie 31 Maj, 2015

fatman, zamieniłeś GX7 na E-M5 mark II?
komor - Wto 02 Cze, 2015

No i przesiadłem się z LR5 na LR6. Co ciekawe, choć karta Intel HD 4000 nie jest w dokumentacji wymieniona na liście obsługiwanych (minimum HD 4400) to komunikat inspekcyjny sugeruje, że jednak działa i moim zdaniem działa. Tyle że wolniej niż sam goły i7 2.9 GHz, który mam w laptopie. Po wyłączeniu obsługi GPU jest szybciej.
fatman - Sro 03 Cze, 2015

Sunders, tak.
GX7 jest do wzięcia w dziale "Sprzedam".

komor - Nie 07 Cze, 2015

Jeszcze jedno spostrzeżenie po przesiadce z LR5 na LR6. Przy wielordzeniowym procesorze eksport plików odbywa się teraz z wykorzystaniem wszystkich rdzeni, tzn. w przypadku mojego procka po dwa pliki naraz (każdy plik angażuje jeden fizyczny rdzeń). W przypadku LR5 tak nie było i puszczenie dwóch eksportów po 50 plików naraz zajmowało niemal o połowę mniej czasu niż jeden eksport 100 plików.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group