forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze lustrzanki cyfrowej - Pierwsza lustrzanka do ok. 2500 zł (edycja 2015)

Wojmistrz - Czw 01 Sty, 2015
Temat postu: Pierwsza lustrzanka do ok. 2500 zł (edycja 2015)
Kontynuacja dyskusji na kolejny rok. Poprzednia dyskusja 2013/2014: http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=21139
fructo - Nie 04 Sty, 2015

To może ja zacznę w nowym roku. Pokrótce opiszę swoją przygodę z fotografią, a następnie wymagania co do nowego sprzętu.

Jeszcze do niedawna robienie zdjęć było częścią mojej pracy zawodowej. Fotografowałem na różnego rodzaju imprezach w mieście, przy okazji koncertów czy wydarzeń sportowych. Do tego używałem w największym stopniu Canona 550D + 18-135 + lampa Yongnuo, był okres że wykorzystałem kilka Nikonów - D90, D300, D7000, D600 z różnymi stałkami i zoomami typu 17-55/2.8 czy Tamron 17-50/2.8. Do tego co robiłem w zupełności wystarczał Canon 550D, którego zdarzało mi się również wykorzystywać prywatnie - spełniał swoje zadanie, a po podpięciu pożyczanej 50/1.8 był w zupełności zaspokajał moje potrzeby. Wiadomo - pozostałe aparaty dawały wyższe użyteczne ISO, mniejszą głębię itp. ale do tego co robiłem starczało co miałem.

Po zmianie pracy chciałbym nadal focić, czysto hobbystycznie, w trakcie np. wyjazdów wakacyjnych, spacerów po mieście czy spotkań ze znajomymi w domu, nie wykluczam "fejsbukowych" sesji portretowych.

Na zakup pragnę przeznaczyć około 2500 zł. Co w tej cenie warto wziąć pod uwagę?

mozer - Nie 04 Sty, 2015

fructo, nie bardzo Cię rozumiem. Skoro używałeś tyle sprzętu, to chyba możesz jakoś precyzyjniej określić swoje dylematy? Nie wiesz nawet czy Nikon, czy Canon? Przecież te sprzęty mają zupełnie inną klawiszologię...

Jeśłi pasuje Ci seria xxxD, to odpal ceneo i zobacz jaki najwyższy model znajdziesz do kwoty 2500 zł...

fructo - Nie 04 Sty, 2015

mozer - sęk w tym, że nie bardzo orientuję się w dostępnych obecnie sprzętach. Gdzieś wyczytałem, że kupując np. 700D niewiele zyskuje się względem 550D.

Nie wiem jak wygląda sytuacja w przypadku Nikonów D3200/D5100 itp. 550D mi w gruncie rzeczy odpowiadał jeśli chodzi o rozmiar i klawiszologię, choć wiadomo, taki D300 był dużo wygodniejszy.

Co do wyboru - Nikon czy Canon - jeden i drugi był OK, 2-3 dni używania i nie było większych pomyłek, serio.

Dodam, że sprzęt nie musi być nowy.

mozer - Nie 04 Sty, 2015

fructo, jeśli nie nowy, to może D7000+18-105+35/1.8?
fructo - Nie 04 Sty, 2015

Wspólnie z kolegą z byłej redakcji przerabialiśmy trzy modele D7000 zanim trafiliśmy na celny i bezproblemowy. Coś drgnęło w tej kwestii? Bo na tamten czas był niemały problem ze znalezieniem dobrze działającego.
xacobeo - Czw 08 Sty, 2015

Witam!

Poszukuję pierwszej, uniwersalnej lustrzanki. Zastanawiam się przede wszystkim czy lustrzanka to dobry wybór. Do tej pory fotografowałem aparatem hybrydowym Fuji S9600. Wystarczały mi jego możliwości - manualne ustawianie przysłony, czasu naświetlania, ISO, zapisywanie w RAW. Jednak mam wrażenie, że aparat zwyczajnie się zestarzał. Ciężko mi zrobić zdjęcie po zmroku, tak żeby bez wykorzystywania statywu nie było poruszone. Nie bardzo znam się na temacie, ale na ile się znam, to powiedziałbym że po prostu jest mało "światłoczuły", a po podbiciu ISO robi się niestety totalne ziarno. Dodatkowo jako "broń podręczną" mam też Nikona Coolpixa L25 i niestety ta małpka robi lepsze foty od wysłużonego Fuji. Jeśli wystarczy mi posiadanie trybów S,A,P, zmiana ISO, RAW i "kręcony" zoom, to lepiej kupić hybrydę i zmienić za np. 5 lat, czy wchodzić w system lustrzanek? Jeśli hybryda, to jaka?
Nie ukrywam, że chciałbym spróbować przygodę z lustrzankami, więc jeśli zauważę skok jakości (nie planuję póki co dokupować więcej obiektywów, ale w przyszłości przewiduję taką możliwość), to wolę wydać trochę więcej pieniędzy i zamiast hybrydy sprawić sobie lustro.
Co chciałbym fotografować? Przede wszystkim okolice "okołomiejskie" - jakieś wycieczki, wypady za miasto, za granicę. W grę wchodzą przede wszystkim "ludzie w mieście", więc potrzebowałbym czegoś co sprawdzi się przy pseudo-portretach. Czasem też może jakaś delikatna zabawa z makro w plenerze.
Za całość chciałbym dać do 2500 zł z obiektywem, najlepiej uniwersalnym, żeby uchwycił dość szeroko wnętrza, ale żeby można też było czasem zoomować co dalsze obiekty. Wiem, że nie można mieć wszystkiego na raz i to za 2500 zł, ale jeśli byłaby taka możliwość - prosiłbym o wskazanie w miarę uniwersalnego modelu.
Nie muszę mieć żadnych auto programów do podbijania kolorów, przydałby mi się za to dobry autofokus - nie musi być szybki, byle ostrzył dokładnie. Bardzo mile widziana jest też dla mnie możliwość podpięcia zasilacza - istnieje możliwość, że będę chciał wykorzystać aparat do statycznego kręcenia wideo o długości na tyle sporej, że akumulator mógłby paść w połowie.
Czytałem sporo tematów i przyglądam się m.in. Nikonom D3300, D5200, ale nie wiem dokładnie jakie są różnice między tymi modelami.
Aha - nie musi to być Nikon - nie mam preferencji, jednak mam sporo możliwości pożyczania Nikonowskich obiektywów, więc jest to jakiś tam plus. Jeżeli jednak miałoby to działać na zasadzie "Canon ma tańsze body, ale droższe obiektywy", wolałbym brać Canona, bo póki co nie będę dokupował obiektywów.

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam,
Marcin

dcs - Czw 08 Sty, 2015

Do lustrzanek są dodawane w zestawie obiektywy do (ekwiwalentu):
-80-90mm
-150-210mm
-300mm (czyli jak twój fuji) -ale w tej cenie to będzie cienki Tamron

Który?

muzyk - Czw 08 Sty, 2015

xacobeo napisał/a:
Zastanawiam się przede wszystkim czy lustrzanka to dobry wybór.

Zawsze najlepszy, oprócz sytuacji, gdy chodzi o wagę i gabaryty.
Wówczas jakiś bezlusterkowiec.
xacobeo napisał/a:
Czytałem sporo tematów i przyglądam się m.in. Nikonom D3300, D5200, ale nie wiem dokładnie jakie są różnice między tymi modelami.

Przede wszystkim są to aparaty z dwóch różnych półek.

Jeśli Nikon, to proponuję d7000 plus 18-105 VR.
Cóż, 18-105 to bardzo ciekawe, acz ciemne szkło - ze światłosiłą 3.5-5.6
Na początek, rok półtora będzie wystarczał.
Z czasem przyjdzie zainteresowanie jaśniejszymi szkłami.

Jako alternatywę proponuję k50/k30 (przy czym bardziej k50) plus Sigmę 17-50 2.8 DC EX.

Jeśli chodzi o Canona, to z entry level ewentualnie 650D, który moim zdaniem jak na jednokółkowiec, ma lepszą ergonomię od d3XXX i d5XXX.
Jeśli chodzi o jakość obrazu - w większości przypadków, też się sprawdzi, jednak w kwestii bardziej szczegółowej matryce Nikona np. d5100 czy d7000 będą tutaj zawsze lepsze.
Pentax też ma świetne matryce i dużej dynamice.

Jest jeszcze opcja kupić używany 40D Canona i do niego np. Sigmę 17-50 2.8 OS DC EX, ale nie wiem, czy by Cię taki stary używany, aczkolwiek bardzo przyzwoity aparat interesował.

xacobeo - Pią 09 Sty, 2015

Dziękuję bardzo za szybkie odpowiedzi. Jeśli chodzi o 300mm - nie potrzebuję aż takich wartości jak w Fuji, tak naprawdę zoomuję bardziej "pomocniczo" przy kadrowaniu, niż żeby uchwycić coś z bardzo daleka. Fuji przyzwyczaił mnie, że z dużych odległości mam blade kolory, mgłę i niską szczegółowość. Może przy lustrze się przekonam, ale czas pokaże, najwyżej za x lat dokupię tele :)
Co do D7000 - wszystko niby super, czytałem o tym aparacie, ale w moim całkowitym pułapie 2500 zł jest tu samo body, niestety. Używek trochę boję się kupować (a może nie ma czego?) - jakoś pewniej się czuję mając sprzęt którego zbyt wiele palców nie dotykało i jest w razie czego na gwarancji. Kolejny z wskazanych, D5100, to model z 2011 roku - stąd moje pytanie czy aparaty się zbyt szybko nie starzeją? Mam zamiar kupić sprzęt na lata (5? 10?) i nie wiem czy tak się zwyczajnie da. Czy możliwe jest kupno body z 2011 i ciągnięcie na nim bardzo długo wymieniając jedynie szkła, czy lepiej zainwestować w coś z 2014 i liczyć, że będzie żywotny o tych parę lat dłużej? Nie myślę tu np. o fizycznym zepsuciu czy zużyciu, tylko o słabych możliwościach w stosunku do nowo wypuszczonych modeli. Jeżeli technika fotograficzna poszła tak do przodu, że zrobili b. dobry D5100 i ciężko będzie coś ponad tą klasę wymyślić przez najbliższą dekadę, to rzeczywiście zdaje się on dobrym wyborem i do tego na moją kieszeń (obiecałem sobie nie wydać jednorazowo więcej niż jedna pełna wypłata - 2500 zł właśnie ;) ). Rodzi się wtedy tylko pytanie - dlaczego nie D5200? Mieści się w kwocie. Czy D5100 to jakiś wyjątkowy model, który nie ma uchybień późniejszych aparatów?
Z góry dzięki za rozwianie wątpliwości.

dcs - Pią 09 Sty, 2015

D5200 ma lepszy AF wiec jakbyś wziął z 18-105 (czyli ekw. 28-160) to byłby lepszy od D5100.
xacobeo - Pią 09 Sty, 2015

Rozumiem, więc na razie D5200 jest moim faworytem. A czy np. do D7100 warto dopłacić? Jeśli ma być kosmicznie-olaboga-lepszy, to zawsze można postarać się o nadgodziny i zawyżyć pułap cenowy ;) Chociaż zaczynam przeglądać oferty na D5200... ;)

[ Dodano: Pią 09 Sty, 2015 11:28 ]
Update: Poczytałem na forum nikoniarzy ( http://forum.nikoniarze.p...t=220829&page=4 ) i widzę, że poza ergonomią i drobnymi parametrami technicznymi nie będzie między D5200 a D7100 widać większych różnic. Postawię więc chyba na cenę i zdecyduję się na D5200. Pytanie - jaki obiektyw do niego, żeby był uniwersalny i żeby w zestawie udało się osiągnąć to max 2500 zł? :)

HycHoHYC - Pon 19 Sty, 2015

Witam niedlugo wyjezdzam z kraju i musze kupic aparat poniewaz moj stary canon d400 nie dziala juz tak jak powinnien mam dwa obiektywy 55-200 mm, 50 mm aparat w pelni mi wystarczal jedynie czego mi brakowalo to obiektyw szerokokatny. Wiec jesli mozecie polecic jakis aparat do 2500zl bo tyle mam aktualnie pieniedzy oraz jakis obiektyw szerokokatny. Myslalem nad canonem 700d ale z tego co czytalem ludzie pisza wiecej o 650d i zastanawia mnie jakie sa roznice tych dwoch aparatow. Jestem wdzieczny wszystkim za poswiecony czas.
muzyk - Pon 19 Sty, 2015

xacobeo napisał/a:
A czy np. do D7100 warto dopłacić?

Warto, jednakże d7000 wystarczyłby.
HycHoHYC napisał/a:
Myslalem nad canonem 700d ale z tego co czytalem ludzie pisza wiecej o 650d i zastanawia mnie jakie sa roznice tych dwoch aparatow. Jestem wdzieczny wszystkim za poswiecony czas.

Z tych dwóch wystarczy 650D.
Zobacz porównanie.(klik)

tagartgames - Pią 27 Lut, 2015
Temat postu: Lustrzanka do zdjęć na 300 m
Witam serdecznie


Jestem amatorem jeśli chodzi o robienie zdjeć. Dotychczas robiłem zdjęcia zwykłym aparatem cyfrowym, jednak taki aparat na większą odległość się nie sprawdza. Często jestem w lesie i lubię oglądać zwierzynę w ich naturalnym środowisku. Jednak dzikie zwierzęta są bardzo płochliwe dlatego za blisko nie można podejść.
Kolega powiedział mi żebym sobie sprawił lustrzankę z teleobiektywem, ale jako że się całkowicie nie znam w tym temacie przychodzę z prośbą o pomoc do Was.

 czego szukamy (rozważane modele lustrzanek),
Nie wiem, podobno Canon ma tańsze obiektywy
 jeśli pytamy o zestaw (lustrzanka + obiektyw) należy podać także modele obiektywów którymi jesteśmy zainteresowani,
Napewno lustrzanka do której będę mógł podłączyć teleobiektyw
 do jakich celów ma służyć lustrzanka (co chcemy fotografować),
Natura, zwierzęta, często duża odległość
 ile planujemy/możemy wydać na zakup,
2500 - 3000
 jakie jest nasze doświadczenie z fotografią oraz
Wcześniej robiłem zdjęcia aparatem cyfrowym
 czy zakup ma być jednorazowy czy w przyszłości planujemy rozwijać system.
Zamierzam się rozwijać
Proszę o dobre rady

Pozdrawiam

komor - Pią 27 Lut, 2015

tagartgames, na zestaw do przyrody kwota nie jest duża. Niestety nawet amatorskie (ale przyzwoite) teleobiektywy do przyrody mogą kosztować więcej niż Twój budżet na całość. Pozostaje więc zestaw standardowy (korpus+18-55) a do tego dokupić teleobiektyw klasy 70-300. Sam ten obiektyw będzie kosztował prawie połowę budżetu. Zwykle polecany jest tu ostatnio Tamron 70-300 VC, ewentualnie w przypadku systemu Nikona można pomyśleć o systemowym Nikkorze 70-300 VR. W systemie Canona analogiczny obiektyw jest starszy i wtedy lepiej wybrać wspomnianego wyżej Tamrona.
Usjwo - Pią 27 Lut, 2015

za 1000PLN mozna chyba dostac Canonowego 50-250, ale do przyrody "dalekiej" to polsrodek
muzyk - Pią 27 Lut, 2015

Usjwo napisał/a:
za 1000PLN mozna chyba dostac Canonowego 50-250, ale do przyrody "dalekiej" to polsrodek

Hmm, za tą kwotę można by spróbować Tamrona 70-300 VC używanego, albo troszeczkę dołożyć i nowego?

tagartgames - Nie 01 Mar, 2015

Witam
Dziękuje za odpowiedzi

Jednak na chwilę obecną zrezygnuje z teleobiektywu. Proszę doradźcie mi jakie body kupić + jakiś prosty obiektyw za cenę 2500 zł i żeby te body było przyszłościowe i w przyszłości zamontować do niego teleobiektyw. Raczej skłaniam się do firmy Canon, sam nie wiem dlaczego:)

Pozdrawiam

[ Dodano: Nie 01 Mar, 2015 13:36 ]
A co powiecie na ten używany sprzęt?

http://allegro.pl/canon-6...5120207085.html

dcs - Nie 01 Mar, 2015

http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/2241434

http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/4295058

http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/4596181

http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/1991876

http://www.skapiec.pl/szu...6.3+dc+macro+os + http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/4160345 lub http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/2231422 lub http://www.skapiec.pl/sit...CFaTnwgodoHoAuA

[ Dodano: Nie 01 Mar, 2015 14:02 ]
http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/5477783

tagartgames - Pon 09 Mar, 2015

Witam mam możliwość wzięcia od wujka grip-a canon 400d za symboliczną złotówkę. Co o tym sądzicie? Czy z takiej lustrzanki można jeszcze coś wykrzesać? Czy teleobiektywy współpracują z tym grip-em?
moronica - Pon 09 Mar, 2015

Korpus czy grip?
Jak daja to bierz, darowanemu koniowi...

tagartgames - Pon 09 Mar, 2015

Cały zestaw tzn korpus+ grip. Mam takie pytanie jak wybierać obiektyw, żeby pasował do tego canon 400d?
komor - Pon 09 Mar, 2015

tagartgames, wszystkie obiektywy Canon EF oraz EF-S będą z nim działały bez problemu. Wszystko to, co jest opisane w sklepie jako „do lustrzanek Canon”. Wykrzesać z tego aparatu można zacne zdjęcia, jeśli w niezbyt wysokich czułościach.
Andrzej.M. - Pon 16 Mar, 2015

tagartgames, proponuję albo Pentax KS2 albo K-50/K30 oraz Tamron 70-300 bez stabilizacji (Pentax ma ją w korpusie) . Dlaczego? Z prostej przyczyny - matryca lepsza niż w Canonach (mniejsze szumy na wysokich ISO) a korpus uszczelniony i z dedykowanymi pokrętłami/guzikami . Oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem byłby Pentax K-5II - jako że jest to już puszka semi pro z bardzo cichą migawką. Oczywiście możesz próbować tym canonem - ale zostają ci zdjęcia w pełnym świetle , bo w lesie czy o poranku jak go jeszcze mało - to z ISO nie poszalejesz. Ale pociesz się że matryca tego 400D nie odbiega jakością od matrycy 700D - tak samo marna rozpiętość tonalna i dynamika kolorów - od tamtej pory jak widać niewiele u Canona się zmieniło. Chyba że zaakceptujesz te szumy i rozpiętość tonalną. Powodzenia.

[ Dodano: Pon 16 Mar, 2015 16:11 ]
Możesz sobie popatrzeć na testy... http://www.dxomark.com/Cameras/Ratings/Sports

Wujek_Pstrykacz - Wto 17 Mar, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Tamron 70-300 bez stabilizacji (Pentax ma ją w korpusie)


Czy kolega zdaje sobie sprawę jaki shit proponuje do tych "wspaniałych" Pentaxów :razz:

komor - Sro 18 Mar, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Ale pociesz się że matryca tego 400D nie odbiega jakością od matrycy 700D - tak samo marna rozpiętość tonalna i dynamika kolorów - od tamtej pory jak widać niewiele u Canona się zmieniło.

Już parokrotnie zwracałem Ci uwagę, drogi Andrzeju, że wypisujesz nieprawdę.

Sandra2109 - Czw 19 Mar, 2015

Witam
Zgłaszam sie z prośba w doborze lustrzanki. Jestem teraz w stanach.
Chciałabym zacząć swoją przygodę z fotografia i kupić jakiś fajny aparat ogólnie chodzi mi o fotografowanie Krajobrazow
A w szczególności koni. Moj budżet wynosi ok 700$
Firma nie ma znaczenia . Na początek z obiektywem 18-55
Pózniej mam zamiar dokupić jakiś większy
Bardzo proszę o pomoc

mikis - Czw 19 Mar, 2015

Również mam dylemat. Planuję wymienić moją a500 na coś nowego.
Pod uwagę biorę:
nikon d5200
nikon d5300
canon 700d
I tutaj rodzi się kilka wątpliwości - czy różnica między d5200 a d5300 jest warta 600zł? Wodotryski w stylu GPS i WiFi nie są mi potrzebne. Canon 700d niby wypada gorzej pod względem szumu. Ma mniejszą matrycę. Na papierze ma też mniej punktów pomiaru AF i światła względem Nikona. Pytanie jak to wygląda w praktyce z autofocusem i pomiarem światła?
Szkła, które planuję kupić do tego:
Sigma 17-55/2.8 EX DC OS HSM
Tamron 70-300 mm F/4-5.6 AF VC USD
Co doradzacie?

forrest - Czw 19 Mar, 2015

Sandra2109, może ten Canon EOS 60D Cię zaciekawi.
Zostałoby jeszcze ponad 200USD na obiektyw.

Sandra2109 - Pią 20 Mar, 2015

forrest,
aparat w tej cenie znajduje sie w NY, a ja jestem na florydzie i w tutejszych sklepach jest
Za około 900$
Co myślisz o Nikonie d5200 /d5300 lub pentax k50?

Lucas1981r - Pią 20 Mar, 2015

Z tych co podalas napewno K-50 najlepiej wypada - najlepiej poszukaj promocje na:
bhphotovideo.com i adorama.com np.:
-> http://www.adorama.com/IPXK50B553DA.html jak 55-300 nie ebdzie Ci potrzebny to sprzedaz go spokojnie w Polsce jeszcze z nie malym zarobkiem ;)
a jak nie chcesz sie bawic to z samym 18-55 WR:
-> http://www.bhphotovideo.c...slr_camera.html
w sekcji "Buy Together and Save" dokupilbym 35/2.4 :wink:

Sandra2109 - Pią 20 Mar, 2015

Słyszałam o nim dobre recenzje lecz obawiam sie czy w Polsce dokupienie
Większego obiektywu czy lustra bedzie droższe niz np:canon bądź nikon ??

Lucas1981r - Pią 20 Mar, 2015

Sandra2109, a dokladnie jakiego "wiekszego" masz w planach?

Ja gdybym mial wymieniac kita to np. na Sigma 17-50 f/2.8

mikis - Pią 20 Mar, 2015

Co Waszym zdaniem jest lepszym wyborem
Nikon d5300 + Sigma 17-50/f2.8 czy
Nikon d7100 + N18-105/f.3.5-5.6?

komor - Pią 20 Mar, 2015

Czyli co lepsze, dżuma czy cholera, tak? :) Jeśli zdecydujesz się na D7100 to na lepszy obiektyw będziesz mógł dozbierać za jakiś czas. Jeśli kupisz D5300, to być może za jakiś czas będziesz chciał lepszy, wygodniejszy aparat. Zależy na ile wciągnie Cię fotografia.

Jak zapatrujesz się na kwestie ogniskowych? Lepsza Sigma ma mniejszy zakres, kitowiec Nikona za to kończy się na lekkim tele… 

mikis - Pią 20 Mar, 2015

Wkrótce i tak planuje zakup tele - Tamron 70-300 VC USD, także ogniskowa nie jest aż tak dużym problemem. Odnoszę wrażenie, że jakość obrazka między 5300 a 7100 winna być podobna - kwestie tylko w wygodzie, no ale brak górnego wyświetlacza i kilku przycisków mogę przeżyć. Ale jak to rzeczywiście jest z jakością zdjęć, AF i pomiarem światła między 5300 a 7100?
komor - Sob 21 Mar, 2015

Jeśli planujesz tele 70-300, to opcja z Sigmą 17-50 wydaje się rozsądniejsza. Jakość obrazka jest na tyle dobra z obydwu aparatów, że o wyborze powinny zadecydować właśnie inne kwestie – ergonomia, itd. Ale jeśli nie czujesz, że jest Ci to niezbędne, to moim zdaniem nie popełnisz błędu kupując tańszy korpus D5300. Choć wiele osób na tym forum może mieć inne zdanie i będzie doradzać, że lepszy korpus na start to podstawa. Moim zdaniem przede wszystkim ergonomia i wizjer to jest to, co pociąga w lepszym korpusie, ale do tego czasem trzeba „dorosnać”, żeby zauważyć różnicę.
Andrzej.M. - Sob 21 Mar, 2015

D7100+ s17-50/2,8 albo Pentax K-3 (K-5II) +s17-50/2,8 tańsza wersja - KS2+Sigma, lub najtaniej K-50 lub K-30 +S17-50/2,8
Wszystko zależy ile chcesz przeznaczyć i jak bardzo pobawić się fotografią .
Obrazki ze wszystkich aparatów będą bardzo podobne - a różnice - tylko trochę w wyglądzie aparatów, bo wszystkie wymienione są uszczelnione , z pryzmatami i wieloma udogodnieniami których nie mają inne puszki (tryby użytkownika, dedykowane przyciski, dwa pokrętła do wygodnej zmiany parametrów bez odrywania oka od celownika, ok. 100% obrazu w polu widzenia, itp). Różnica główna między Nikonem D7100, Pentaxami K-5II(s)/K-3 a Pentaxami tańszymi (KS2, K50/30) to różnica w ilości bitów kodowania RAW i że do tańszych nie ma możliwości dokupienia gripa do pionowego kadrowania.

komar54321 - Sob 18 Kwi, 2015
Temat postu: Prośba o pomoc
witam, poszukuje cyfrowej lustrzanki do ok. 2000- 2500 zł dla córki w prezencie która od roku bardzo interesuje się fotografią. Chodzi mi o sprzęt dzięki któremu córka mogłaby dalej rozwijać swoja pasję i uczyć się na nim fotografii. Jeżeli chodzi o cechy aparatu które najbardziej mnie interesują :
- porządna obudowa ( córka dużo podróżuje – tak aby aparat po lekkim upadku od razu się nie rozleciał
- nagrywanie filmów w hd
- wbudowana lampa błyskowa
- poziom skomplikowania obsługi na średnim poziomie, aby aparat był użyteczny i pozwalał na robienie także zwykłych szybkich zdjęć na imprezach rodzinnych itp.
- możliwość udoskonalania sprzętu z czasem ( kupno lepszego obiektyw itp.)

Prosiłbym o pomoc czy tej cenie znajdę coś interesującego . Jestem laikiem w temacie fotografii także z góry przepraszam za bardzo ogólny i mało profesjonalny opis sprzętu na jakim mi zależy. Jeżeli ktoś mógłby rzucić kilka nazw modeli nad którymi warto się zastanowić będę bardzo wdzięczny.
z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam

Wojmistrz - Sob 18 Kwi, 2015

http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=26445
WojciechW - Nie 19 Kwi, 2015

No nie wiem, dla córki czasami bardzo ważny jest zestaw kolorów. Może Pentax K-S1?

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

PS. Niezależnie od kolorów i diod powinno się nim dać robić się nim robić bardzo dobre zdjęcia.

Wojmistrz - Nie 19 Kwi, 2015

K-50 ma 120 odmian kolorystycznych.
komar54321 - Nie 19 Kwi, 2015

dziekuję za link odsyłający i wszystkie odpowiedzi, czy warty rozważenia jest aparat canon 600d który wiele osób mi polecało ??
Preskaler - Nie 19 Kwi, 2015

Tak, córka go kupił z mojego polecenia i jest z niego bardzo zadowolona. Do podstawowego KIT-a (18-55 IS) dokupiła jeszcze 75 - 300 i 50/1,8.Używa go ponad 2 lata. Nie jest to konstrukcja bardzo nowa ale jeszcze kilka lat można nią się cieszyć.
Lucas1981r - Nie 19 Kwi, 2015

komar54321 napisał/a:
dziekuję za link odsyłający i wszystkie odpowiedzi, czy warty rozważenia jest aparat canon 600d który wiele osób mi polecało ??


a w jakiej cenie?

Wojmistrz - Nie 19 Kwi, 2015

komar54321, patrząc na twoją listę, chyba zamiast 600D wolał bym używanego Canona 7D lub Nikona D7000.
Arleta - Wto 28 Kwi, 2015
Temat postu: Wybór pierwszej lustrzanki
Witam, bardzo prosiłabym o pomoc w wyborze pierwszej lustrzanki, moje ambicje co do nauki fotografowania na chwilę obecną są duże, ale niestety nie posiadam aż takiego budżetu. Bardzo prosiłabym o doradzenie jaka lustrzanka do kwoty 2500 byłaby dobrym wyborem. Na razie orientując się rozważałam albo Sony Alpha 58 albo Nikona D5100 ALBO Nikona D5200. Na chwilę obecną najczęściej fotografuję syna, ale nie wykluczam też innych zdjęć. Rozważałam zakup obiektywu 50 mm 1.8. Nie wiem czy lepiej kupować samo body czy wraz ze standardowym obiektywem 18-55 mm. Nie orientuję się w Canonach niestety. Bardzo proszę o radę :)
akira - Sro 29 Kwi, 2015

każda z tych lustrzanek będzie odpowiednia. kup w zestawie z obiektywem. w przypadku Nikonów możesz pokusić się o 18-105 zamiast 18-55. później dokup 35/1.8

przy zbliżonym budżecie masz bezlusterkowca Sony A6000 w zestawie z obiektywem 16-50.
moim skromnym zdaniem byłby to lepszy wybór niż lustrzanka EL.

komor - Sro 29 Kwi, 2015

Wolałbym starszy D5100 zamiast D5200 jeśli pozwoliłoby mi to na komplet z 18-105 zamiast z 18-55. Doradzany przez Akirę obiektyw 35/1.8 jest też fajny, ale jeśli wolisz 50/1.8 to nie musisz zmieniać planów. Do portretowania wolałbym 50/1.8, pod warunkiem posiadania też kitowego 18-55 lub 18-105.
starvin - Nie 31 Maj, 2015

Witam, jestem zainteresowany kupnem pierwszej lustrzanki do okolo 2 tys. Zalezalobymi na dobrej jakosci zdjec w dzien jak i w nocy oraz na nagrywaniu filmow. Biore pod uwage Nikona D5200 lub Canon 600d ? mozecie cos doradzic :)
matys - Pon 01 Cze, 2015

Do nagrywania filmów z reguły nadaje się lepiej Canon...
Musi być lustrzanka ??

starvin - Pon 01 Cze, 2015

Aparat glownie do zdjec ale dobrze by bylo aby przyzwoite filmy nagrywal. Zastanawiam sie ktory lepsze bo duzo ludzi poleca d5200 i ciezko mi sie zdecydowac.Za canonem przemawia to ze znajomy obiektywy moze mi pozyczyc.Chyba ze jeszcze jakis inny model polecacie.
Wojmistrz - Pon 01 Cze, 2015

starvin, jeśli głównie myślisz o fotografii, a filmować znaczy scenka raz w miesiącu bo akurat coś się działo u cioci na imieninach, to bierz Nikona. Jeśli myślisz o nawet troszkę sensowniejszym filmowaniu z zachowaniem bardzo dobrej jakości, bierz Canona.
Lucas1981r - Pon 01 Cze, 2015

starvin, jak znajomy bedzie Ci pozyczal obiektywy to nie ma nad czym sie zastanawiac. a od N D5200 wolalbym Pentaxa K-50 ;)
starvin - Pon 01 Cze, 2015

a jak brac Canona to ktorego?
Wojmistrz - Pon 01 Cze, 2015

Ty lepiej pomyśl jakie chcesz obiektywy, a nie aparat :) Model już chyba wybrałeś.
starvin - Wto 02 Cze, 2015

Ciężko mi się zdecydować bo to nie mała kwota jak za aparat.Jest sens więcej płacić za Canon EOS 600D + 18-135 IS czy jakiś inny model kupić z tym obiektywem? Czy może jednak zdecydować się na tańszego NIKON D5200 + 18-105 VR :> głownie do zdjęć nocnych jak i z wakacji :)
komor - Sro 03 Cze, 2015

Do zdjęć nocnych i wakacji D5200 z 18-105 VR będzie spoko. 600D to jednak już staruszek, choć obiektyw 18-135 nieco uniwersalniejszy, ale też droższy.
Wojmistrz - Sro 03 Cze, 2015

D5200 jest nawet młodszy od 650D.
starvin - Sro 03 Cze, 2015

a jak z cenami/wyborem jest u nikona a canona. Ktorych wiekszy wybor i czy jest duza roznica cenowa.Moze jakis canon polecicie z obiektywem 18-135 warty uwagi do 2,5 tys
komor - Sro 03 Cze, 2015

starvin, zarówno w jednym jak i drugim systemie są tanie i drogie obiektywy, perełki za niską cenę i knoty za wysoką. Wszystko zależy od tego co i jak lubimy fotografować. W Nikonie taniej można się wyposażyć w komplet podstawowych stałek f/1.8, gdzie jest dobry i tani 35/1.8, nowy 50/1.8 (akurat tutaj w Canonie też pojawia się nowość, więc ten argument po dobrych paru latach przestaje być aktualny), jest też nowsze 85/1.8. Z kolei w Canonie jest fajniejszy uniwersalny zoom reporterski 17-55/2,8 IS w lepszej cenie niż u Nikona (Nikon droższy i bez stabilizacji, za to pancerniejszy).

Generalnie korpusy Canona są nieco droższe od swoich odpowiedników w Nikonie. Jedni stwierdzą, że to w zamian za lepszą ergonomię, inni wskażą, że Nikon ma generalnie teraz lepsze matryce.

Wojmistrz - Sro 03 Cze, 2015

No i trzeba dodać, że Nikony z serii D3xxx i D5xxx nie działają z wszystkimi obiektywami systemowymi, posiadającymi jako taki Auto Focus, więc kupując obiektyw, trzeba na to uważać by posiadały własny silnik. Przy Canonie APS-C możesz zamontować każdy obiektyw z serii EF i EF-S jedynie z pominięciem EF-M, które są do systemu bezlusterkowców.
Lucas1981r - Sro 03 Cze, 2015

starvin, przedewszystkim jakie chcesz kupic pozniej obiektywy?
a dwa czy masz zamair obrabiac zdjecia - bo jak nie to lepiej kup moze jakiegos bezlusterkwca z dobrymi jpg'ami - Olympusa lub Fuji.

starvin - Czw 04 Cze, 2015

Zdecydowałem się na D5200 z 18-105 VR tylko jeszcze musze sprawdzic gdzie najtaniej kupie :D Dzieki za pomoc
komor - Czw 04 Cze, 2015

starvin napisał/a:
tylko jeszcze musze sprawdzic gdzie najtaniej kupie

Lepiej nie najtaniej tylko najbezpieczniej (co wcale nie musi oznaczać: najdrożej).

paula. - Sro 17 Cze, 2015
Temat postu: Amatorska fotografia przyrody
Witam.
Jestem zainteresowana kupnem swojej pierwszej lustrzanki.
Interesuje mnie totalnie amatorska fotografia przyrody (las, dzikie zwierzęta w lesie/na polanie, ptaki, rzadziej krajobrazy... głównie górskie).
Chciałabym żeby obiektyw i aparat zamknął się w cenie 2000-2500 zł. Nie mam nic przeciwko używanemu sprzętowi, co chyba że nie polecacie :)
Rozważałam kupno:
• Nikona D3100 lub D5100 + kit + obiektyw 55-200 lub 55-300
• Canona 600D lub 100D + kit + obiektyw 75-300
... Ostatecznie skłaniam się w kierunku Canona 600D.
Czy to dobra opcja na początek? Co Wy polecacie?

dcs - Sro 17 Cze, 2015

300mm na
paula. napisał/a:
dzikie zwierzęta w lesie/na polanie, ptaki,
może być za mało, ale powyżej -do 400-500mm to jest bardzo słaby wybór obiektywów za małe pieniądze.
To dobry i jeden z tańszych http://allegro.pl/listing...g=sigma+120-400

Nie pozostaje nic innego jak wybrać któryś z aparatów i drugi obiektyw do 300mm.
Może trochę pomóc wybór któregoś z Nikonów z bardziej napakowaną matrycą 24mpix.
Tyle że D5200 w zestawie z 55-300 kosztuje 3 tys. http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/5626358
a CASHBACK 210 ZŁ jest na D5300. Dodatkowo w tych modelach miałabyś lepszy autofokus od modeli wymienionych przez ciebie.

paula. - Sro 17 Cze, 2015

dcs napisał/a:
300mm na
paula. napisał/a:
dzikie zwierzęta w lesie/na polanie, ptaki,
może być za mało


Chciałabym żeby to był taki zestaw na początek, z możliwością rozszerzenia tego o lepsze obiektywy jeżeli uznam je za potrzebne i fotografia tak mnie wciągnie że będą mi niezbędne :)

Co o tym sądzisz?

dcs - Sro 17 Cze, 2015

Jasne.

Tylko że jak nie wciągnie i po pierwszych próbach dzikie zwierzęta i ptaki sobie odpuścisz,
to wygodniejszy w noszeniu byłby taki obiektyw http://allegro.pl/listing...m-isqm-4-e-0528
-dwa w jednym.
(wrzucam linka do dobrego, a nie wydmuszki 18-200mm która się szybko rozsypie)

paula. - Sro 17 Cze, 2015

dcs napisał/a:

-dwa w jednym.
(wrzucam linka do dobrego, a nie wydmuszki 18-200mm która się szybko rozsypie)


Świetnie! :)

Thandor - Nie 21 Cze, 2015
Temat postu: Zyciowy dylemat ;)
Servus! Stoję przed wyborem lustrzanki, którą używałbym w celach amatorskich do upamiętniania rodzinnych chwil, czy to w domu czy w plenerze. Tak więc będą robione zdjęcia dzieci, jak i krajobrazy z naszych wypraw.
Do tej pory jedyny kontakt miałem z Nikonem D90 kolegi i ogólnie fajna zabawka, ale jednak trochę za droga.
Zastanawiam się nad:
1. Canon 100D z 18-55 IS STM za około 410Euro
2. Pentax K-50 z 18-55 WR + 50-200 WR za około 500 Euro.
3. Canon 1200D z 18-55 IS II za około 390 Euro

Budżet jakim dysponuje to max 600 Euro. Chciałbym w tej kwocie zmieścić się z Body i szkłem lub szkłami. Chyba, że lepiej ewentualnie kupić samo Body i dokupić nie kitowe szkła? Bardziej się skłaniam do systemu Canona, ale jednak w głowie mam wątpliwości czy aby nie zaryzykować z Pentaxem (nie jestem pewny czy aparat kupiony na rynku niemieckim będzie posiadał polskie menu).
Bardzo bym prosił Was o doradzenie mi i rozwianie moich wątpliwości :)
Pozdrawiam.

komor - Pon 22 Cze, 2015

Thandor, 600€ to jest około 2500 zł, scalam ze zbiorczym wątkiem o wyborze lustrzanki w tym zakresie cenowym. Masz trochę porad, pewnie jeszcze ktoś coś podpowie.

Od siebie tylko dodam, że jeśli nie zamierzasz potem inwestować w kolejne obiektywy, to nie wybieraj zestawu z samym obiektywem 18-55. Bardzo szybko poczujesz, że to za mało. Poszukaj zestawu z Canonem 18-135 STM albo Nikona z 18-105 VR (jeśli nie wykluczasz Nikona). Zestaw z Pentaksem K-50 też jest fajny i przy okazji będzie najbardziej odporny na warunki atmosferyczne - obiektywy WR są uszczelniane.

dcs - Pon 22 Cze, 2015

http://cenowarka.pl/eu/ni...&v=e#filterform

http://www.ebay.de/sch/Di...=p2045573.m1684

http://www.ebay.de/sch/i....=p2045573.m1684

[ Dodano: Pon 22 Cze, 2015 11:44 ]
na dole http://cenowarka.pl/eu/?c...t=&mail=&sort=p

Wojmistrz - Wto 23 Cze, 2015
Temat postu: Re: Zyciowy dylemat ;)
Thandor napisał/a:
1. Canon 100D z 18-55 IS STM za około 410Euro
2. Pentax K-50 z 18-55 WR + 50-200 WR za około 500 Euro.
3. Canon 1200D z 18-55 IS II za około 390 Euro
Canona 1200D bym sobie odpuścił. K-50 fajny uszczelniany, ale wybrał bym 100D bo jest zarówno świetny do fotografii jak i filmowania, czego nie można powiedzieć o Pentaksie. Wolał bym dopłacić do zestawu z 18-135mm.
Thandor - Wto 23 Cze, 2015

Filmowanie mnie ogolnie nie interesuje. Wiec na polu walki pozostal 100D i doszedl Nikon D3200/5200. Nie Wien czy gdzies dostane jeszcze od reki 100D bo ostatnio w sklepach tylko 1200 i 700 z budzetowek widzialem.
dcs - Wto 23 Cze, 2015

Thandor,
100D to ogryzek -taki 1200D z dotykowym wyświetlaczem i prockiem z 650D. http://www.optyczne.pl/po...=1739&add4=1656
...ale wciąż z mało zaawansowanym AF i pomiarem światła oraz cienką matrycą (patrz testy na głównej, w których D5200 lepiej obrazuje nawet od 700D).

Jak widać Canon się ceni. Za słabszy, niższy model trzeba dać więcej niż za Nikona D5200.

[ Dodano: Wto 23 Cze, 2015 13:53 ]
Thandor napisał/a:
Chyba, że lepiej ewentualnie kupić samo Body i dokupić nie kitowe szkła?

http://cenowarka.pl/eu/ni...55.html?hloc=de

+

http://cenowarka.pl/eu/si...55-a511049.html
lub
http://cenowarka.pl/eu/si...5-a1052268.html
(dwa światy)

Thandor - Czw 25 Cze, 2015

A wybierając miedzy eos 700d a nikonem d5200 co byście polecili? Moge kupić 700d ze szkłem 18-55 za 400€ lub nikona ze szkłem 18-105 za 555€. Warto dopłacać do nikona? Czy wybrać canona a za różnice dokupić jeszcze jakies szkło?
komor - Czw 25 Cze, 2015

Do Nikona nie warto dopłacać :) natomiast warto dopłacić do obiektywu 18-105, który jest uniwersalniejszy. Sprawdź ile musiałbyś dopłacić do 700D + 18-135 IS STM. Może okaże się, że wychodzi podobnie co Nikon D5200 z 18-105 VR?
dcs - Czw 25 Cze, 2015

Niestety. http://cenowarka.pl/eu/ca...16-a920652.html + 18-135IS "bez STM" http://cenowarka.pl/eu/ca...05-a458230.html

z STM http://cenowarka.pl/eu/ca...35-a921457.html 735 Euro

Thandor - Czw 25 Cze, 2015

Akurat promocja jest tylko ze szkłem 18-55 is stm. Z innym niestety różnica jest kolosalna ale myślałem ze moze na jakies szkło sigmy czy tamtona by starczyło zeby dokupić.
komor - Czw 25 Cze, 2015

150€ to jest za mało na konkretny obiektyw. Można za to sobie kupić portretową stałkę 50/1.8, ale na przyzwoity zamiennik kitowego 18-55 – za mało. To wolę Nikona z 18-105 VR.
dcs - Czw 25 Cze, 2015

ale korpus 700D kosztuje od 460 Euro,
a D5200 od 380 Euro http://cenowarka.pl/eu/ni...ae-a861249.html

Konkretne obiektywy Sigmy lub Tamrona do Canona i Nikona mają zbliżoną cenę.

komor - Czw 25 Cze, 2015

dcs, tak, ale łącznie trzeba wydać więcej niż 2500 zł (granica w tym wątku) na korpus plus sensowny obiektyw Sigmy czy Tamrona. Mając wybór między 700D + 18-55 a D5200 + 18-105 wybrałbym to drugie. Albo zdecydował się dosypać kasy, żeby mieć Canona z 18-135 czy któryś z korpusów + Sigma 17-70.
dcs - Czw 25 Cze, 2015

To nie była odpowiedź na twój post -ten ostatni, poprzedzający z 14:10 komor.
Nie zdążyłbym w minutę z linkiem go napisać.

Ale jak już http://cenowarka.pl/eu/si...54-a488845.html

Odnosiłem się do
Thandor napisał/a:
Akurat promocja jest tylko ze szkłem 18-55 is stm. Z innym niestety różnica jest kolosalna ale myślałem ze moze na jakies szkło sigmy czy tamtona by starczyło zeby dokupić.

MarBlo - Pon 06 Lip, 2015
Temat postu: Pierwsza lustrzanka dla amatora
Chciałbym kupić lustrzankę, problem w tym, że jestem totalnym amatorem
Założony budżet to (około) 2,5k PLN (body + obiektyw)

Cel: robienie dobrych zdjęć na wakacjach, imprezach, wyjazdach, etc. - typowa amatorka :)

Trochę zacząłem czytać, ale ile ludzi tyle opinii.
Średnio też wiem na co zwracać głównie uwagę

Prośba o doradzenie jakie modele są warte uwagi w tych pieniądzach, czy też na co zwracać uwagę podczas zakupu

komor - Pon 06 Lip, 2015

MarBlo, scaliłem Twoje pytanie to już istniejącego wątku dokładnie na ten temat. Masz 6 stron porad.
stan33 - Pon 06 Lip, 2015

Witam.
Przymierzam się do zakupu pierwszej lustrzanki i trafiłem na forum w poszukiwaniu fachowej porady. Nie mam wielkiego doświadczenia w fotografowaniu ale to ma być sprzęt dla córki, ma zamiar się uczyć. Zdecyduję się prawdopodobnie na zestaw Canon EOS 700D z obiektywem EF-S 18-135mm. Na ebay znalazłem coś takiego
http://www.ebay.co.uk/itm...=item3f429249d9
Czy ktoś może mi poradzić czy jest to zestaw godny uwagi za tą cenę.
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

dcs - Pon 06 Lip, 2015

Ile ma lat?
stan33 - Pon 06 Lip, 2015

Dorosła, 21
dcs - Pon 06 Lip, 2015

A, to dobrze.
Obawiałem się że może być za duży. http://www.ebay.co.uk/sch...nc&LH_PrefLoc=1

Koki15 - Nie 19 Lip, 2015

Witam! Poszukuje lustrzanki do 2500 zł,i teraz pytanie czy lepiej na początek kupić Canona 700d czy Nikona d5300.Aparat ma mi służyć do zdjeć krajobrazu <plaże,pola,miasto,zachody lub wschody słońca> Oraz Zdjęć w nocy z jaknajwiekszym minimalizowaniem szumów.Bajery typu wi-fi lub GPS są mi zbędne,wiem także że lustrzanka nie będzie mi służyć do nagrywania filmów.Za 2 tygodnie wylatuje na północ Szwecji i wiem że mogę spotkać zorze polarne które jak najbardziej chciałabym uwiecznić.Zatanawiam się właśnie nad tymi dwoma modelami.Na początku kupiłabym raczej body +kit a potem chciałabym rozbudowywać o nowe obiektywy.Co polecacie w moim przypadku ,oczywiście mogę rozwarzyć też inne opcje .Z góry dziękuje za odpowiedź :)
dcs - Nie 19 Lip, 2015

D5300.

Lepiej jednak coś z 18-105 lub 18-135(140)mm.

A może używane + Drugi szerokokątny obiektyw Tokina 12-24 http://allegro.pl/obiekty...kie+dzia%C5%82y lub Samyang 10mm http://allegro.pl/samyang...5550113667.html (stówkę powinien spuścić)
lub jasny standard http://allegro.pl/obiekty...qm-ele-1-5-0629

Lucas1981r - Wto 21 Lip, 2015

Koki15, z tanich z dobrej cenie masz jeszcze Pentaxa K-50 - szczegolnie ze widze chcesz na plazy uzywac - uszczelniony aparat i uszczelione obiektywy WR.
Wujmer - Sob 25 Lip, 2015
Temat postu: Nikon D5200 vs Canon EOS 700D
Zamierzam kupić moją pierwszą lustrzankę i zastanawiam się nad
CANON EOS 700D+18-55IS STM
a
NIKON D5200 +18-105VR
mój budżet to 2600zł , aparat będzie służył do robienia zdjęć w większości plenery plus będę nagrywał nim sporo , co wybrać , będzie lepszym wyborem bo cenowo są bardzo podobne.

Wojmistrz - Sob 25 Lip, 2015

Jeśli chcesz filmować, to wybierz Canona.
Wujmer - Nie 26 Lip, 2015

A może taki wybór aby miał już zestaw

CANON EOS 700D+18-135 IS STM
lub
NIKON D5200 +18-105VR + GO PRO HERO 3 lub 4

Cenowo wychodzi podobnie a i tak będę zamierzał kupić kamerkę sportową na wiosnę to na razie bym miał nikona.
Potrzebuję waszej rady to nie jest to dla mnie mały wydatek i nie chciałbym potem żałować zakupu a sam mało sie znam do tej pory nagrywałem telefonem.

Wojmistrz - Nie 26 Lip, 2015

Wujmer, odpowiedz sobie, co chcesz filmować, w jaki sposób i jaka jest twoja ogólna wiedza w tym temacie. Jeśli do tego co chcesz filmować wystarczy ci smartfon lub kamera sportowa, to faktycznie może nie warto inwestować w sprzęt pokroju lustrzanki.
Wujmer - Nie 26 Lip, 2015

Wojmistrz, Głównie będę pracował w plenerze , smartfon jest dla mnie za słaby a nowego nie potrzebuję , potrzebuję czegoś dla amatora jako hobby bo zawsze lubiłem nagrywać czy robić zdjęcia tylko kasy nie było na lepszy sprzęt , wiedzy nie mam zbyt wielkiej bo nie była mi potrzebna do robienia zdjęć telefonem , lecz chcę to zmienić , zacząć naukę w tym kierunku ale potrzebuję jakiś aparat.
Wojmistrz - Nie 26 Lip, 2015

Canony są polecane do filmowania, ponieważ mają znacznie wyższy bitrate niż konkurencja, czyli masz lepszy materiał do dalszej obróbki, do tego w 700D i wyższych modelach całkiem nieźle działa AF podczas filmowania, szczególnie z obiektywami STM. Bitrate jaki zapewnić może ci Canon, daje szanse na super jakość filmu, której nie dostrzeżesz potem umieszczając filmy np na YouTube, gdzie obraz jest degradowany do zdaje się 8Mbps.
dcs - Nie 26 Lip, 2015

Wojmistrz, jaki bitrate ma 700D?
Wojmistrz - Nie 26 Lip, 2015

Około 45Mbps
dcs - Nie 26 Lip, 2015

Wojmistrz,
40Mbps z Magic Lantern?
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AgQ2MOkAZTFHdFFIcFp1d0R5TzVPTVJXOEVyUndteGc#gid=5

Wojmistrz - Nie 26 Lip, 2015

330MB/60s
40MB/s to widzę szybkość czytnika kart.

dcs - Nie 26 Lip, 2015

Wojmistrz, D5300 ma 36Mbps.

a tak poza tym http://www.reddit.com/r/p...mware_from_the/

https://nikonhacker.com/viewtopic.php?f=2&t=1821

Wojmistrz - Nie 26 Lip, 2015

Looz, tylko Canon nie potrzebuje do tego ML, a z ciekawości będę musiał przy jakiejś okazji sprawdzić, ile da się z ML wycisnąć. xxD nagrywają z bitrate ponad 90Mbps.
dcs - Nie 26 Lip, 2015

Wojmistrz napisał/a:
Looz, tylko Canon nie potrzebuje do tego ML

:lol: D5300 fabrycznie ma 36Mbps
z resztą d3300 -też

Wojmistrz napisał/a:
xxD nagrywają z bitrate ponad 90Mbps

ale w 700D, o którym tu mowa, wąskim gardłem są możliwości zrzucania na kartę SD.
Na CFa da się szybciej.

Wojmistrz - Nie 26 Lip, 2015

Na podesłanym linku jest zaznaczone jako "not bad" i się z tym całkowicie zgadzam. 40MBps to bardzo dużo, a ty może mylisz z 40Mbps? 40MBps=320Mbps więc nadal w zapasie zostaje dość sporo.
dcs - Nie 26 Lip, 2015

http://www.cameramemorysp...-sd-card-tests/
krzysztoof - Nie 26 Lip, 2015

Czytam ten temat i widze, ze rozbija sie ciagle o te same modele w tej kwocie, troche juz poczytalem testow, poogladalem yt, przejrzalem flickra, zdecydowac sie nie moge :(

Moze aby nakreslic troche moja historie to podam z czym mialem wczesniej do czynienia, najpierw byl canon photoshot serii a, nie pamietam modelu, ale byl z manualem, wycofali go szybko ze sprzedazy, ale udalo mi sie go jeszcze kupic, pozniej przesiadlem sie na kompakta lumix fz38 ktorego mam do teraz. Szczegolnie umilowalem sobie takie dziedziny fotografii jak zdjecia krajobrazow w hdr, zdjecia krajobrazow, zdjecia dzieci (tak ogolnie w wszelakich formach, sam mam corke 8mio miesieczna i z nia walcze duzo), architektura, makro (tu nawet ze spoko efektem dzialam na olympusie stylus tg-2 ktorego kupilem do innych celow ale tryb super makro okazal sie calkiem fajny), zdjecia "u cioci na imieninach" czyli ogol roznych dziedzin rodzinnych ;)

Teraz waham sie miedzy nikonem d5200, a canonem 700d
Czytami czytam i wszedzie pisza bierz nikona, lepsza jakosc zdjec, tanszy, warto.. Mnie natomiast kusi canon takimi rzeczami jak dotykowy ekran (robie czasem zdjecia w dziwnych pozycjach i miejscach, niby teraz z lumixem sobie radze, ale wygoda nieporownywalna), jak magic lantern, takich cudow w nikonie nie ma. A czy filmuje? W zasadzie nie, aczkolwiek swojego czasu montowalem pare materialow z wyjazdow robionych na lumixie, wiec od wideo nie chce sie odcinac, bo to czasem lepiej zrobic 2 minutowy film z ujeciami i krotkimi scenkami rodzajowymi w jakiegos wyjazdu niz ogladac 500 zdjec

Moje pytania:
1. Nikon czy canon?
2. Czy pierscien odwrotnego mocowania obiektywu tanim kosztem pomoze w robieniu amatorskiej makro fotografii? Ogladalem troche materialow w necie i nawet to wyglada, nie mam funduszy aby robic foty jak w national geo, aczkolwiek widzialem takie kombinacje z aparatami canona serii a, ze niektore zdjecia przy budzecie prawie zerowym wygladaly jak z discovery..
3. Czy lepiej wystartowac z obiektywem 18-55 czy 18-1xx ? W nikonie nie ma roznicy w cenie, oba kity z roznymi obiektywami sa w tej samej cenie, niestety w canonie 18-135 (mam nadzieje ze dobrze pamietam) to wydatek juz 3 tysiecy... Te wieksze zakresy daja wieksza swobode, ale cos czytalem ze na krancach ogniskowej wplywa to na jakosc zdjec dlatego polecane sa obiektywy staloogniskowe lub o jak najmniejszym zakresie? W sumie w moich zoastsowaniach bieganie z 18-55 + tele to srednio chyba..

Sorawa jest taka ze teraz canon ma cashback, w nikonie widzialem ze maja na koniec roku, chyba, ze to jest jakos zmienne? Orientujecie sie moze? Warto skorzystac, bo to zawsze kasa na plus

To chyba tyle, jak mi cos sie jeszcze nasunie z pytan to dam znac

dcs - Nie 26 Lip, 2015

To co się zastanawiasz jak 700D ma wszystko co chcesz.
Najlepiej oczywiście z 18-135STM.

A http://www.optyczne.pl/27...DMC-FZ1000.html widziałeś?
http://www.dpreview.com/r...x-dmc-fz1000/10

krzysztoof - Nie 26 Lip, 2015

Ten fz1000 poza moim budzetem..
Tak samo 700d z 18-135, swoja droga czemu w nikonie body + obiektyw niezaleznie od zakresu jest w tej samej cenie a w canonie 600 zl roznicy?

Jest mi blizszy canon ale strasznie mieszaja mi w glowie komentarze ktore widze na 90% stron, ze d5200 jest o wiele lepszy w tej kasie, a dodatkowo z 18-105 jest o wiele tanszy od canona, to moj pierwszy powazniejszy zakup aparatu, dlatego sie tak motam :)

Wojmistrz - Pon 27 Lip, 2015

krzysztoof, co do FZ1000, jak do sprzedaży trafi FZ300, to cena zejdzie o kolejne 10-15%, a to stanie się w najbliższych tygodniach więc oczekuj ceny około 2500zł. W UK już jest do dostania za £474,99.
dcs - Pon 27 Lip, 2015

Wojmistrz, tylko że FZ300 http://www.optyczne.pl/85...%C4%99kach.html to następca FZ200...
komor - Pon 27 Lip, 2015

dcs napisał/a:
:lol: D5300 fabrycznie ma 36Mbps

330 MB/minutę w Canonie daje 330 / 60 = 5.5 MB/s = 44 Mbps.

Wojmistrz - Pon 27 Lip, 2015

dcs napisał/a:
Wojmistrz, tylko że FZ300 http://www.optyczne.pl/85...%C4%99kach.html to następca FZ200...
Tak, zgadza się, jest następcą FZ200, ale jego pojawienie się na rynku zmieni ceny także FZ1000, który traktowany jest jako domowa uniwersalna kamera 4K.
dcs - Pon 27 Lip, 2015

To równie dobrze: pojawienie się G7 na rynku zmieni ceny także FZ1000.
http://www.bhphotovideo.c...Top+Nav-Search=
http://www.bhphotovideo.c...89304191&Ntt=g7
http://www.bhphotovideo.c...5412&Ntt=fz1000
ale najpewniej zrobi to dopiero FZ2000 (czy 1500)

Z resztą najpopularniejszymi domowymi uniwersalnymi kamerami 4K są telefony.

krzysztoof - Pon 27 Lip, 2015

wydaje mi sie, ze w tym lumixie cene robi tez to 4k, a mnie to w ogole nie interesuje, nie mam takiego kompa zeby pozniej to obrobic, ani gdzie tego odtwarzac :)

czy ten 39-polowy autofokus w nikonie d5200 to chwyt marketingowy czy faktycznie robi tak wielka roznice w porownaniu z 9-polowym w 700d? czy jest sie czym przejmowac porownujac te dwa?

tak jeszcze popatrzylem i wychodzi, ze w nikonie taniej z obiektywami (przynajmiej tymi od producenta) niz w canonie, co tez na przyszlosc jest plusem dla nikona, ale za to widze, ze nie wszystkie stare obiektywy wspolpracuja z autofokusem, a aparatu bedzie tez pewnie uzywac zona, zeby mi sie po glowie nie dostalo :) tylko z tymi obiektywami to jest tak, ze co czytam to lepiej uderzac w innych producentow.. mam taki metlik w glowie ze hej :D

dcs - Pon 27 Lip, 2015

krzysztoof napisał/a:
ten 39-polowy autofokus...

-w śledzeniu ostrością pomaga
no ima ma troszeczkę większą czułość

krzysztoof napisał/a:
widze, ze nie wszystkie stare obiektywy wspolpracuja z autofokusem

http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/specs.html -te z "AF-S" współpracują + masa kundli (niemarkowych)
a resztę podepniesz bez adaptera.

18-105 kosztuje w zestawie jakieś (6)700zł. [2300-16(7)00]
Jak chcesz wydać więcej, to nie ma sprawy:
http://www.skapiec.pl/szu...sie/sigma+17-50
http://www.skapiec.pl/szu.../sigma+18-200+c -do Nikona i Canona
lub http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/5626358

kreatywna77 - Wto 28 Lip, 2015

Witam ! Fotografia to moja pasja, robię zdjęcia od kilku lat hybrydą z sony. Z racji tego,że chciałabym mieć większą kontrolę nad zdjęciami, możliwie jak najlepszą jakość planuje zakup lustrzanki jak w temacie do 2500zł,fotografia portretowa,nie zależy mi na filmowaniu,gadżetach typu gps,wifi. Wyszłam z założenia,że bez sensu kupować body wraz z kitowym obiektywem,myślę o body+ 50mm.18. Moje typy:
Nikon d5100/5200
Canon 600d

Idę w dobrym kierunku,czy wybrać inną opcję? Patrząc przyszłościowo,który system w przypadku fotografii portretowej jest bardziej opłacalny?:)

Soniak10 - Wto 28 Lip, 2015

kreatywna77 napisał/a:
Idę w dobrym kierunku,czy wybrać inną opcję?

A musi to być lustrzanka? Ja się przymierzam dla siebie do Olympusa E-M5 mark2, ale to jest powyżej 2500 PLN, więc w tej kwocie sugerowałbym coś takiego:
Olympus OM-D E-M5 + 12-50 mm.
Albo body i dokupić jakąś stałkę, ale to byłoby mniej uniwersalne jak na początek.

dcs - Wto 28 Lip, 2015

kreatywna77, może od razu 50mm f/1.4 http://allegro.pl/obiekty...price_enabled=1
http://allegro.pl/obiekty...price_enabled=1
-oczywiście z AF.

kreatywna77 - Wto 28 Lip, 2015

Soinak10 nie musi być lustrzanka, ale później chciałabym mieć wybór przy wyborze kolejnych szkieł
A co do tego Olympusa faktycznie jest bardziej opłacalny niż lustrzanki z półki d5100,600d?

dsc myślałam o 50mm f/1.4 ale jednak nie zmieści się w budżecie a co do używanego sprzętu trochę bym się obawiała co się może trafić

dcs - Wto 28 Lip, 2015

Zmieści się http://allegro.pl/obiekty...price_enabled=1
http://allegro.pl/obiekty...price_enabled=1

http://allegro.pl/aparaty...ronics&buyNew=1

komor - Sro 29 Lip, 2015

kreatywna77 napisał/a:
Patrząc przyszłościowo,który system w przypadku fotografii portretowej jest bardziej opłacalny?:)

A jak zdefiniujesz opłacalność? Wydanie najmniejszych pieniędzy, czy uzyskanie najlepszego efektu? :)

kreatywna77 napisał/a:
A co do tego Olympusa faktycznie jest bardziej opłacalny niż lustrzanki z półki d5100,600d?

Nie patrz na to pod kątem opłacalności. Fotografia jest nieopłacalna :) same wydatki, a jak Cię wciągnie to studnia bez dna. Trzeba patrzeć pod kątem przyszłych zakupów i potrzeb, o co oczywiście ciężko jak się dopiero zaczyna. Na pewno kupno lustrzanki typu D5100 czy 600D jest bezpieczniejsze, bo w razie czego łatwiej sprzedać. Ale bezlusterkowce mają swoje zalety, choć nieco lepsze szkła są raczej droższe niż w systemach lustrzankowych. Ale to nie powinno być jedynym argumentem.

kreatywna77 - Sro 29 Lip, 2015

dcs Myślę,że twoja propozycja jest do rozważenia,dzięki ! :)

komor Dla mnie na dzień dzisiejszy opłacalność to znalezienie możliwie najlepszej opcji jeśli chodzi o jakość sprzętu w stosunku do ceny jaką mogę poświęcić :) Zdaję sobie sprawę,że fotografia to nie tanie hobby,ale nie zrażam się nie sam aparat robi fotki, także na pewno będę jak najwięcej wyciskała ze sprzętu i kształciła się w tym kierunku :) )

dcs - Sro 29 Lip, 2015

W lustrzankach będzie taniej, a efekt końcowy co najmniej taki sam albo lepszy. To jeśli chodzi o matryce.

Czasami dużo taniej. Wystarczy poszukać odpowiednika 50/1.4 z autofokusem do któregoś bezlusterkowca,
...odpowiednika 10-20/3.5 lub 11-16(20)/2.8 itd
albo porównać ceny Olympusa 75/1.8 z lustrzankowymi 85/1.8 lub 100/2. W obiektywach efekt za wydane pieniądze będzie dużo większy w lustrzankach.

Wujmer - Sob 08 Sie, 2015

Własnie kupiłem Canona 700D i wydaje się świetny.
Wojmistrz - Sob 08 Sie, 2015

Wujmer napisał/a:
Własnie kupiłem Canona 700D i wydaje się świetny.
Gratuluję wyboru. Liczę, że pochwalisz się za jakiś czas fotkami.
piotrek1004 - Nie 09 Sie, 2015

Witam, jestem na etapie poszukiwania jakiejś lustrzanki do ok 2500zł +/- 200zł. Moje doświadczenie jest mizerne bo w sumie fotografią to się zajmuję tak hobbystycznie. Najpierw zacząłem od starego Zenita 12XP, następnie Canon Rebel X(analog), i do 2014 Sony Alpha 300 kiedy nie zmienił nagle właściciela. Mam mętlik w głowie bo w sumie teraz nie wiem jakie aparaty są do wyboru. Fotografować będę przede wszystkim portretowe w plenerze, od czasu do czasu jakieś makro, czasami jakiś krajobraz, imieniny u cioci. Co byście zaproponowali?
Wojmistrz - Pon 10 Sie, 2015

piotrek1004, a po przeczytaniu 9 stron, nic ci się nie spodobało?
piotrek1004 - Pon 10 Sie, 2015

to co tutaj przeczytałem to w sumie najbardziej przekonuje mnie K-50 i 700D i teraz nie wiem co będzie lepsze.
Lucas1981r - Pon 10 Sie, 2015

Tabela -> http://www.optyczne.pl/23...dsumowanie.html

700D vs K-50:
-> http://www.dxomark.com/Ca...-K-50___870_890

Wojmistrz - Pon 10 Sie, 2015

piotrek1004 napisał/a:
to co tutaj przeczytałem to w sumie najbardziej przekonuje mnie K-50 i 700D i teraz nie wiem co będzie lepsze.
Jeśli poza fotografowaniem będziesz chciał filmować, to wybierz 700D, poza tym łatwiej o dobre szkła z drugiej ręki w tym systemie, bo Pentax jest mało popularny.
Lucas1981r - Wto 11 Sie, 2015

Jak do zdjec to Pentax, jak do filmu to Canon.
Wojmistrz - Wto 11 Sie, 2015

Tyle, że za 2500 ze względu na szkła chyba wolał bym Nikona niż Pentaxa, pomimo, że mam K-500.
Lucas1981r - Sro 12 Sie, 2015

Ja ze zwgledu na AF, ergonomie i szczelnienia wolalbym Pentaxa :)
a szkla - zalezy kto co potrzebuje - dla amatora taka Sigma 17-50/2.8 to az az :) - tym bardziej ze patrzac jak sie chodzi po miescie - to obstawiam ze w okolicach 80% jak nei wiecej amatorow zostaje ze szklem kitowym :mrgreen:

komor - Sro 12 Sie, 2015

Lucas1981r napisał/a:
Ja ze zwgledu na AF

Że AF będzie w tym Pentaksie lepszy niż w Nikonie czy Canonie?

Wojmistrz - Sro 12 Sie, 2015

Po doświadczeniach z K-5 i obecnie K-500, wiem, że AF będzie na pewno bardzo głośny. Szybkość jest całkiem całkiem, ale bez szans przy Canonie z STM. Co do Nikona nie mogę się wypowiedzieć, bo mam za małe doświadczenie.
Lucas1981r - Sro 12 Sie, 2015

komor, mialem przyjemnosc przez przyjaciol - kazdy w innym systemie - porownac jak jezdzilismy po mostach w nocy na rowerach AF puszek takich jak 60D , 7D, D7000, D7100, K-5 i K-5II - tam gdzie AF w Ci N mialy juz problemy o dziwo P nie mialo zadnych jeszcze. :)

Wojmistrz, zgadza sie ze glosniejsze - w koncu wiertarka ;) - ALE - rozumiem ze wlasnie mowisz o obiektywach bez wlasnego napedu? uzywales jakies z SDM lub DC?
Z ciekwosci - jaki miales firmware w K-5? bo pozniejszy (juz nie pamietam ktory to byl - musial bym pogrzebac na P-forum) bardzo wplynal na jego dzialanie.

Wojmistrz - Sro 12 Sie, 2015

Obiektyw Pentaxa mam SMC, a Sigmy jak to Sigmy :)
Nie pamiętam jaki miałem fw w K-5.
Jeśli chodzi o szybkość nowych puszek Canona z obsługą i szkłami STM, to moje eLki przy tym po prostu wymiękają, tak więc psioczenie na szybkość AF Canona to chyba tylko powtarzanie przeczytanego gdzieś hejtu.

Lucas1981r - Czw 13 Sie, 2015

Wojmistrz, SMC - czyli Super Multi Coated - to nie naped tylko powłoki :wink:
HD oznaczającej nowe powłoki (następca SMC)
Sigmy jako oznaczenie napedu maja HSM :wink:

slawekj74 - Czw 01 Paź, 2015

Witam, chciałbym poprosić o pomoc w doborze lustrzanki. Przymierzam się powoli do zakupu, a ponieważ nie korzystam na co dzień z aparatu a raczej okazyjnie, trwa już to trochę :)

Od 2008 r mam Canona S5IS
Kod:
http://www.optyczne.pl/49.1-Test_aparatu-Canon_PowerShot_S5_IS_Canon_PowerShot_S5_IS.html

który jest bardzo udanym produktem i dość zaawansowanym jak na kompakt na tamte czasy. Jestem bardzo z niego zadowolony, choć ma już kilka lat i pewnie niedługo zaczną się z nim problemy. Nie mniej jednak uważam, że robi doskonałe zdjęcia. Dobrze działa stabilizacja optyczna no i zoom. Po doinstalowaniu alternatywnego softu mogę również zgrywać RAW.

Nie jestem doświadczonym użytkownikiem jednak idąc w kierunku lustrzanki chciałby się nieco wyedukować.
Zdjęcia robione raczej okazyjnie. Rodzinne wypady, imprezy, wakacje itd. Raczej nie wyruszam z aparatem na całodzienne fotograficzne łowy :)

Myślałem o nowym aparacie bardziej pod kątem lustrzanki która dawałaby mi więcej możliwości.
Szukam czegoś z dobrą ceną wejścia co będę w miarę potrzeb mógł rozbudowywać.
Być może dobrym rozwiązaniem byłoby kupienie używanego zestawu na początek, choć nie jestem przekonany, że przy tak wrażliwych urządzeniach jak aparaty ma to sens. Wiadomo, każdy ma inne podejście do dbania o sprzęt.
Obawiam się też, że niskobudżetowa lustrzanka zwyczajnie mnie zawiedzie jakością zdjęć w stosunku do mojego Canona.
Będę wdzięczny za ciekawe propozycje.
Pozdrawiam

Aha, do filmów mam kamerę HD Panasonic'a i Galaxy Note 4 który równiez robi całkiem niezłe filmy HD i UHD

adas.woz - Sro 28 Paź, 2015
Temat postu: Lustrzanka, pełna amatorszczyzna - do ~2500 zł?
Hej,

po kilkudziesięciu latach nadszedł czas, żebym zakupił pierwszą moją lustrzankę w życiu. Pierwszą-pierwszą. Do tej pory zdjęcia robiłem marną cyfrówką kompaktową (jakiś Panasonic), i krew mnie zalewa jak widzę te braki kolorów, "trupie twarze" i tak dalej.

Na fotografii się raczej nie znam. Mowa o technikaliach - skróty, liczby, terminy nic mi (jeszcze) nie mówią, ale jestem zmotywowany poczytać, dokształcić się, a przede wszystkim - popraktykować (bo to najlepszy sposób na naukę ;) ).

Od czegoś trzeba zacząć, a jak przeglądam cenowy rozkład lustrzanek, to chyba muszę pogodzić się z wydatkiem rzędu około 2500 zł za body + obiektyw(y?).

No właśnie.

Póki co, wertując sieć, trafiłem na Nikona D3300 (lub 3200/3100) i różne konfiguracje obiektywów.

Do czego będzie używany aparat? Na pewno do zadań reportażowych (dziennikarstwo - relacje z imprez na świeżym powietrzy jak i w zamkniętych - ciemnych? - pomieszczeniach), co za tym idzie zdjęcia-pamiątki ze spotkań rodzinnych (chrzty itd.), ale nie stronię od wyjścia na zewnątrz i robienia zdjęć krajobrazom (ostatnio byłem zmuszony kręcić timelapse i... złapałem bakcyla, jak nic! - https://www.youtube.com/watch?v=1QHpbpdmLIQ - takie cuś, sekwencje zdjęć robione pożyczonym bezlusterkowcem cyfrowym, a potem przerabiane w Sony Vegas). Co za tym idzie - chciałbym móc podłączyć wężyk spustowy z interwałometrem + jakiś statyw - ale to standard. No i ewentualnie jakąś dodatkową baterię wpinaną w aparat (gryf to się zwie...?).

Niestety póki co nie mam pojęcia jakie obiektywy (a może jeden, standardowy lub jego lepszy i bardziej uniwersalny zamiennik) będą mi potrzebne.

Rozumiem, że kupując body najczęściej wiąże się z marką na długie lata. Nie wyobrażam sobie żebym miał kiedykolwiek więcej niż 3 obiektywy (chyba jestem z tych co wolą szerokie kadry niż zbliżenia z 3 kilometrów... ;) ).

Czy macie jakieś rady? Będę wdzięczny za każde propozycje i podpowiedzi!

Pozdrawiam serdecznie!

Wojmistrz - Sro 28 Paź, 2015

W tym timelaps spory efekt odgrywa odpowiedni slider. Zakup lustrzanki do TL to chyba najgorszy pomysł :) Jeśli już chcesz robić to koniecznie lustrzanką, lepiej kupić stare "złomy" i je dobijać. Żeby zobrazować ci o czym mówię. Migawka w takim Nikonie D3xxx jest na około 50000 przelotów, czyli każde włączenie trybu filmowania lub podglądu. jeśli chcesz nakręcić minutowy materiał w TL w szybkości 25fps to oznacza 25fps*60"=1500 klapnięć migawki. Oznacza to, że aparat posłuży do wykonania zaledwie 33 minut nagrania.
adas.woz - Sro 28 Paź, 2015

Ogromne dzięki za odpowiedź i pierwszą lekcję zarazem ;)

Wychodzi więc na to, że do fotografii timelapse trzeba używać bezlusterkowca cyfrowego, najlepiej z wymienną optyką. Który pewnie kosztuje ho ho i jeszcze trochę.

Pomijając całą fascynację TL - czy wspomniany Nikon będzie odpowiedni do opisanych przeze mnie zastosowań? Czyli fotografia mniej artystyczna, a bardziej reportażowa i "kronikarska", a czasem, dla treningu, wyjście w plener? :)



P.S.
A w timelapsie z linka żaden slider nie był używany... he he he... :D

P.P.S.
Jej, ślepiec ze mnie, że nie popatrzyłem na podklejone tematy z widełkami cenowymi... i jak ten baran zrobiłem nowy. Przepraszam moderację i administrację za kłopot i dziękuję za podłączenie!

Wojmistrz - Czw 29 Paź, 2015

Cóż, osobiście wolał bym animacje uzyskiwać sliderem niż potem przy montażu, bo daje to lepsze efekty. Bezlusterkowca do takich zastosowań warto kupić z funkcją elektronicznej migawki, a pojawia się ich coraz więcej.
Co do lustrzanki, to dziś prawie każdą zrobisz to samo, a cena wyraża ich ergonomię i trwałość. Ograniczeniem w wykonani jakiejś pracy są obiektyw i to na nich musisz się skupić w swoim budżecie. Korpus D3300 to wydatek 1400zł, a np z 18-140 VR podwaja ten koszt.
Dlaczego akurat Nikon? Warto przejrzeć ofertę Canona i Pentaxa, tego pierwszego szczególnie jeśli chciałbyś jeszcze pobawić się nieco bardziej w filmowanie.
(Grip nie gryf :P )

adas.woz - Czw 29 Paź, 2015

Gryf, grip... He he :D

Co do slidera - wiadomo. Naoglądałem się profesjonalnych TL na Vimeo i YouTube i wiem o co koledze chodzi :)

Absolutnie nie jestem zdecydowany na jakąś konkretną markę. Nikona przytoczyłem dlatego, że często pojawiał się w różnych rankingach lustrzanek amatorskich, dosyć tanich (wiem, że profesjonalne fotografowanie to kosztowne hobby...).

"Pobawić" w kontekście wydania 3000 zł na sprzęt trochę mierzi, ale tak jak pisałem wyżej - to hobby jest skarbonką bez dna...

To może tak: na teraz potrzebuję porządnego korpusu, z którym - jak sądzę - prędko się nie rozstanę, i do tego jeden uniwersalny, ale dobry obiektyw do zadań wspomnianych wyżej. Rozumiem że aparat to nie komputer, który musi być być dobrze złożony z parunastu elementów już w momencie kupna, a tutaj, jak dla amatora, mamy dwa elementy, przy czym jeden zostaje "na wieki" (do zepsucia :P ). Kolejne obiektywy do rozszerzenie możliwości pewnie z czasem będę mógł dokupić, o ile będzie taka potrzeba i o ile "pobawienie" faktycznie będzie dawać "radochę". :)

Dlatego jeśli jest jakaś sensowna alternatywa co do konfiguracji: czy to różne firmy + różne szkła, czy jedna firma + różne szkła - proszę o radę.
Nie musi być Nikon, nie musi być Canon, nie musi być Pentax - ma być w miarę porządnie jak na kasę, którą chcę teraz wydać - czyli ~2500 zł (z ew. dopłatą, jeśli znajdzie się dla niej sensowne uzasadnienie - jeśli lepszy obiektyw to kwestia dorzucenia 100-200 zł, a jakość zdjęć lub możliwości wykorzystania aparatu wzrosną - niech tak będzie!).

Filmowanie to miły dodatek, fakt...
A "KITowy" obiektyw pewnie lepiej od razu "olać" i wrzucić tę kasę, z dopłatą, w coś lepszego.

Dlatego zwracam się do Was z prośbą o porady. Jestem zielony, więc nawet nie wiem na co zwracać uwagę, i nie wiem czego się spodziewać, ani czego oczekiwać od siebie - wiem tylko do jakich zadań będzie mi, mam nadzieję, służył ten sprzęt... :)

Więc proszę o nie zaprzestawanie merytoryki i dziękuję za nią całym sercem! ;)

komor - Czw 29 Paź, 2015

adas.woz napisał/a:
To może tak: na teraz potrzebuję porządnego korpusu, z którym - jak sądzę - prędko się nie rozstanę,

Korpusy typu Nikon D3x00 to najniższy, najtańszy segment… Oczywiście też można tym robić świetne zdjęcia, choć mniej wygodnie niż aparatami z wyższej półeczki. Na rozstawanie się przez lata – lepiej nie liczyć. Może warto spojrzeć na D5x00, nieco większe i wygodniejsze? Oczywiście wszystko to wymaga odpowiednich budżetów.

dcs - Czw 29 Paź, 2015

adas.woz,
z obiektywów to ciebie interesują zoomy czy stałoogniskowe?

Wojmistrz - Czw 29 Paź, 2015

adas.woz, wspomniany przeze mnie 18-140mm to dobry pierwszy obiektyw, a potem sam zobaczysz czego Ci brakuje.
adas.woz - Pią 30 Paź, 2015

Absolutnie wszystkim dziękuję za zainteresowanie!

Myślę nad Nikonem z serii 3x00 lub 5x00, tylko nie wiem czy dopłata jest warta zachodu - tj. czy nie lepiej wrzucić kasę właśnie w obiektyw, a nie w body.

No i - naturalnie - nie wiem, czy interesują mnie zoomy czy stałoogniskowe (tak, wiem, marudny klient ze mnie, i ignorant, na dodatek...). O ile wiem czym jest (i jak wykorzystać - mniej więcej) duży zoom, o tyle nie wiem jakie profity daje stałoogniskowość (?).

Jeśli obiektyw o parametrach 18-140 mm (zapewne Nikkor?) to dobry wybór, to pewnie tak będzie wyglądał zakup... :)

Tylko teraz pytanie, czy jako stuprocentowy amator dostrzegę różnicę między korpusem 3x00 a 5x00...? Chyba najrozsądniej będzie iść do jakiegoś sklepu i po prostu "pomacać" oba warianty? Jeśli tak - kto które modele z tych serii są godne polecenia? Np. ten 3300 ma jakieś GPSy i Wi-Fi, których... no... raczej nie potrzebuję. To "ficzery" które przy robieniu zdjęć są chyba zbędne (?). Skłaniałbym się np. ku większej ilości punktów ostrości (??? :P ) niż dodatkach pobocznych nie wpływających na jakość fotografii.

Co koledzy na to? :)

EDIT:
Doczytałem sobie w Internecie o obiektywach stałoogniskowych i jestem zdania, że od takich zacznę. Podobno każdy przechodzi przez fascynację dużymi zbliżeniami i fotografią makro, ale na to - może - przyjdzie u mnie czas później. Tak jak pisałem - aparat przede wszystkim będzie mi potrzebny do zdjęć kronikarskich, więc jasność i wysoka jakość zdjęć bez dużych zbliżeń jest na teraz priorytetem :) Tak mi się wydaje, o ile wszystko dobrze zrozumiałem. Jeśli nie, to wrzeszczcie ;)
Wspominałem, że docelowo chcę mieć może trzy obiektywy, więc na zmiennoogniskowy przyjdzie pora. :)
A co za tym idzie - chyba 18-140 mm nie może być moim wyborem jako pierwsze szkło...?

WojciechW - Pią 30 Paź, 2015

Ja jestem zatwardziałym fanatykiem wysokiej rozdzielczości więc zdecydowania doradzam x=3, a jeżeli ktoś nie daj Boże namówi Cię na X=2 to może jeszcze zainteresujesz się Pentaxami K-S2 lub nawet K-S1.

Czy na pierwszym miejscu musi być 5, a nie może być 3, a inaczej mówiąc czy może być tzw. entry level. Jest to trochę niegodne prawdziwego fotoamatora, ale ja sam uważam, że można i nawet tak ostatnio sam zrobiłem kupujęc body K-S1 do posiadanego wcześniej K20d. Tyle, że ja miałem wymówkę, bo jestem nie tyle początkującym, co schyłkującym fotoamatorem, a oczywiście nie wszyscy taką wymówkę mają.

Co do obiektywów to oczywiście jaśniejsza stałka może załatwić wiele spraw, ale zwracam uwagę, że podstawowy obiektyw 18-55 w zestawie kalkuluje się tanio- poniżej 200 zł. Gdybyś kupował bez 18-55 (co uważam za nie do końca opłacalne) to stałka powinna być nieco krótsza, a więc 35 lub nawet 25 mm. Do zestawu z obiektywem 18-55 można dokupić "portretowy: 50 mm, który do wielu zdjęć jest troszkę mniej wygodny niż 35 mm, a zwłaszcza 25 mm.

18-140 jest dobry, ale już trochę kosztuje.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

komor - Pią 30 Paź, 2015

adas.woz napisał/a:
czy jako stuprocentowy amator dostrzegę różnicę między korpusem 3x00 a 5x00...?

Na początku nie, potem – być może tak. Oczywiście jeśli budżet mały to jeśli miałoby się to odbyć kosztem obiektywu, to przymusu nie ma.

adas.woz napisał/a:
Doczytałem sobie w Internecie o obiektywach stałoogniskowych i jestem zdania, że od takich zacznę. Podobno każdy przechodzi przez fascynację dużymi zbliżeniami i fotografią makro, ale na to - może - przyjdzie u mnie czas później. Tak jak pisałem - aparat przede wszystkim będzie mi potrzebny do zdjęć kronikarskich, więc jasność i wysoka jakość zdjęć bez dużych zbliżeń jest na teraz priorytetem

Moim zdaniem dcs niepotrzebnie zadał pytanie o te obiektywy, bo początkujący i tak nie wie o co biega, a pierwszy prosty zoom pozwala się wiele nauczyć. Zoomy to nie tylko duże zbliżenia, makro też nie. To wygoda kadrowania jednym obiektywem, co szczególnie przydatne początkującemu oraz w zastosowaniach kronikarskich (reporterskich) o których piszesz. Poza tym przy małym budżecie i tak w grę wchodzą raczej tylko lepsze lub gorsze zestawy kitowe.

Wojmistrz - Pią 30 Paź, 2015

adas.woz napisał/a:
Myślę nad Nikonem z serii 3x00 lub 5x00, tylko nie wiem czy dopłata jest warta zachodu - tj. czy nie lepiej wrzucić kasę właśnie w obiektyw, a nie w body.

No i - naturalnie - nie wiem, czy interesują mnie zoomy czy stałoogniskowe (tak, wiem, marudny klient ze mnie, i ignorant, na dodatek...). O ile wiem czym jest (i jak wykorzystać - mniej więcej) duży zoom, o tyle nie wiem jakie profity daje stałoogniskowość (?).
Czasem daję ludziom taką radę na tym forum, choć częściej swoim uczniom i znajomym i tobie też ją dam, nawet ją rozszerzę.
1. Kup najtańszą używaną lustrzankę jaką trafisz z obiektywem 18-55mm. Najlepiej wybierz coś z Canona lub Nikona, bo najłatwiej potem sprzedać taki sprzęt. Powinno udać ci się to zrobić za 500-800zł.
2. Zainwestuj w książkę o fotografii lub kurs. "Od biedy" możesz poszukać takiego w internecie, byle nauczył ciebie co to i jak używać PASM, kadrowania i różnic między .jpg i .raw.
3. Fotografuj kupionym aparatem przez około 3 miesiące. Nie dokupuj do niego przez ten czas żadnego kolejnego obiektywu. Zabieraj aparat zawsze i wszędzie. Rób przynajmniej 100 zdjęć dziennie i codziennie wieczorem je oglądaj od początku i kasuj te, które ci się nie spodobają.

Wnioski.
Po 3 miesiącach będziesz miał napstrykane z 10000 zdjęć z czego przy dobrych wiatrach pozostawisz z 1000, z czego z pierwszego miesiąca może 10 :) Będziesz potrafił obsługiwać swój aparat i jego menu, a co najważniejsze, będziesz wiedział czego ci brakuje, jakiego obiektywu i jakiej funkcjonalności aparatu. Tak przejechany zestaw sprzedasz dalej, w tym czasie dozbierasz do startowego budżetu i zaczniesz temat ponownie, ale z pełną świadomości swych oczekiwań i uwierz, po 3 miesiącach pięć razy pomyślisz nim naciśniesz spust migawki, bo lepiej zrobić 3 dobre zdjęcia niż 30 tylko do skasowania :)

dcs - Pią 30 Paź, 2015

Potrzebnie.

adas.woz napisał/a:
Do czego będzie używany aparat? Na pewno do zadań reportażowych (dziennikarstwo - relacje z imprez na świeżym powietrzy jak i w zamkniętych - ciemnych? - pomieszczeniach)
[/quote]
-jasny stałoogniskowy może w przyszłości się przydać

adas.woz napisał/a:
ale nie stronię od wyjścia na zewnątrz i robienia zdjęć krajobrazom

-szerokokątny zoom czy stałoogniskowy 12mm (albo fisheye)może w przyszłości się przydać
Szczególnie, że:
adas.woz napisał/a:
Niestety póki co nie mam pojęcia jakie obiektywy (a może jeden, standardowy lub jego lepszy i bardziej uniwersalny zamiennik) będą mi potrzebne.
Rozumiem, że kupując body najczęściej wiąże się z marką na długie lata. Nie wyobrażam sobie żebym miał kiedykolwiek więcej niż 3 obiektywy (chyba jestem z tych co wolą szerokie kadry niż zbliżenia z 3 kilometrów... ;) ).


adas.woz napisał/a:
...ostatnio byłem zmuszony kręcić timelapse i... złapałem bakcyla, jak nic!

-W niektórych bezlusterkowcach można wyłączyć przednią kurtynę -co zwiększy trwałość migawki.

adas.woz,
może kupić z Nikonów: D3200, D3300, D5100, D5200 lub D5300 z 18-105mm lub 18-140mm

lub bezlusterkowca.

komor - Pią 30 Paź, 2015

dcs, w przyszłości wszystko może się przydać, na razie adas.woz chce kupić zestaw startowy za okolice 2500 zł. Jeśli wybiera się do szkoły fotograficznej, to może postąpić według rady Wojmistrza. Jeśli bardzo konkretnie wie co chce robić i zamierza wkrótce inwestować dalej, to może kupić odpowiednią stałkę według rozważań dcsa. Jeśli jest fanem wysokiej rozdzielczości, to niech kupi korpus według rady WojciechaW (a potem nie wiem jaki obiektyw, żeby osiągnąć z tego rzeczywistą korzyść :) ). Natomiast jeśli jeszcze jest zielony w temacie i sam nie wie czy na tym zakupie się skończy i czy fotografia go wciągnie to moim zdaniem:
dcs napisał/a:
może kupić z Nikonów: D3200, D3300, D5100, D5200 lub D5300 z 18-105mm lub 18-140mm lub bezlusterkowca.

dcs - Pią 30 Paź, 2015

Ale wybierając lustrzankę nie znajdzie http://www.optyczne.pl/po...=1318&add3=1317
http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/4865021
jasnych, małych, lekkich i tanich
http://www.skapiec.pl/cat/47/1.3,4.10

komor - Pią 30 Paź, 2015

Dlatego cytując Ciebie zostawiłem i to:
dcs napisał/a:
ub bezlusterkowca.

dcs - Pią 30 Paź, 2015

bardzo ciekawy http://allegro.pl/listing...s0-uni-1-4-0907
WojciechW - Pią 30 Paź, 2015

Do m 4/3 21 mm to nawet jeszcze nie krótsza ogniskowa, a w dodatku tryb manualny.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

adas.woz - Sob 31 Paź, 2015

Koledzy - bardzo dziękuję za wszelkie rady. Chciałbym być kiedyś dla kogoś tak pomocny, jak Wy jesteście dla mnie. Jestem ogromnie wdzięczny!!!

Czytając, rozmyślając i wahając się - doszedłem do następującego wniosku:
kupię body D3300 lub D5300, zależnie na ile mi pozwolą fundusze w ciągu najbliższych tygodni. Zakup nie będzie "na już", ale chyba nie ma sensu wracać do tematu, bo wiele się w tym segmencie sprzętu nie zmieni (to nie rynek podzespołów PC ;) ).

Kupię obiektyw 18-140 mm.

Całość powinna domknąć się w budżecie do 3000 lub 2500 w zależności od body. Nadal nie wiem na które się zdecydować, bo różnice marginalne (ruchomy ekranik LCD z tyłu i więcej punktów ostrości, czy różnice w GPS/WiFi - dla mnie totalne pomijalne, bo mi do szczęścia niepotrzebne...).

I teraz tak: o ile body chcę kupić nóweczkę, o tyle obiektyw... hmm... może dałoby się utrafić używkę, z dobrych rąk fotografa dbającego o sprzęt? Popatrzyłem sobie "na teraz" na OLX.pl - obiektyw mogę kupić za 850-1100 zł, używalność jednego z nich to nie częściej niż 5 razy...: http://olx.pl/oferta/obie...html#a46f1cbcb7 .

Gdzie najlepiej (tj. tanio i bezpiecznie) dokonywać takich zakupów?

WojciechW - Sob 31 Paź, 2015

Gratuluje wyboru tak trzymać. A jeżeli tylko możesz to z d5300.

Ogólnie polecam ci raczej zakup całego zestawu tzn. aparatu z obiektywem w jakimś tańszym, ale cieszącym się dobrą opinią serwisie internetowym. Ogólnie trzeba śledzić oferty w serwisie ceneo lub skąpiec. Czasami trafiają się nawet d5300 z 18-140 mieszczące się w twojej cenie, ale realistycznie może będziesz musiał zapłacić raczej z 3300.

Nie polecam ci natomiast kupowania samego body i obiektywu, zwłaszcza kupowania tego ostatniego na allegro. Tam zwykle jest zwykle drogo, a obiektywy tanieją wolniej. Niestety 18-140 też ma trochę plastyku, więc może lepiej kupić go na pełnej gwarancji. A w zestawie może być dużo taniej.

Ja sam zwykle wybieram serwisy z możliwością odbioru osobistego, co ma pewne przyczyny subiektywne, ale przy okazji nie płaci się za dostawę i łatwo można się wycofać.

Do tej pory nie zawiodłem się na zakupie w ten sposób praktycznie żadnej rzeczy w internecie. Jedyny wyjątek dotyczy zaparzacza do herbaty zamówionego na stronie warsztatherbaty.pl, przed którą to stroną wszystkich ostrzegam.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

dcs - Sob 31 Paź, 2015

Dla 200zł oszczędności nie kupowałbym osobno.
http://allegro.pl/aparaty...v4-ele-1-5-0907
http://allegro.pl/aparaty...5-0907&buyNew=1

D5300 body: 2150-2200zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/8613495
D5300 z 18-140mm: 3500zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/8532566
18-140mm nowy 1300zł http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/7897864

D5300 z 18-105mm: 2900zł

D3300 z 18-105mm: 2200zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/9242469

D3300 body: 1400zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/9250204
i do niego możesz dokupić obiektyw Sigma C 18-200mm f/3.5-6.3 DC Macro OS HSM Nikon: 1400zł http://www.ceneo.pl/32696...Pn1ALE0khFnSew2 lub na allegro 1400zł http://allegro.pl/obiekty...v4-ele-1-5-0907
Tą Sigmę możesz też połączyć z:
D3200: 1100zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/4160345
lub D5200: 1600zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/5477782

Nikon D5200 Czarny + 18-140mm: 3100zł http://allegro.pl/listing...=d5200%2018-140

D5200 18-105: 2300zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/5477785

WojciechW - Sob 31 Paź, 2015

I ta przedostatnia oferta mówi sama za siebie. Ale drogo w porównaniu z ofertami promocyjnymi na 5300 z 18-140.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

adas.woz - Pią 20 Lis, 2015

Koledzy - po weekendzie dokonuję zakupu sprzętu.

D5300 + 18-140mm http://www.valuebasket.pl...iew/14548-AA-BK

Karta pamięci Kingston SDXC 64GB Class 10 UHS-I http://www.morele.net/kar...a3-64gb-627831/

Delta MeiKe Battery Grip MK-D5300 do Nikon D5300 http://www.cyfrowe.pl/apa...300,-d3300.html

Nikon EN-EL14a http://www.x-kom.pl/p/243...n-en-el14a.html



Błogosławicie? :)
Polecicie jakąś niedrogą torbę na ten zestaw (z ew. miejscem na +1 obiektyw).

tores - Pią 20 Lis, 2015

Ze sklepem valuebasket byłbym ostrożny, Warto pocztac opinie,
adas.woz - Pią 20 Lis, 2015

Wiem, wiem, czytałem kilkadziesiąt różnych stron z komentarzami.

Godzę się na możliwość długiej realizacji zamówienia, a nawet z negatywnych komentarzy można dowiedzieć się, że w przypadku przedłużającego się terminu dostawy na żądanie anulują zamówienie i zwracają pieniądze.

Gorzej, rzecz jasna, może być z postępowaniem gwarancyjnym (towar, jak podejrzewam, będzie leciał do Chin), ale skoro w kieszeni zostaje mi paręset złotych, to jestem gotów zaryzykować. A nuż widelec nigdy nie będę zmuszony korzystać... :)

WojciechW - Pią 20 Lis, 2015

Daj znać jak dostaniesz!

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

adas.woz - Pią 20 Lis, 2015

Napiszę na pewno! :)

A co z tą torbą? Jakaś by mi się przydała, żeby nie latać po świecie z aparatem na szyi... ;)

WojciechW - Pią 20 Lis, 2015

Ja używam toreb na ramię, tzw. A4 o wymiarach ok 20x30x10 cm. Jak jestem na wycieczkach z Małżonką to mieści się w niej co najwyżej mały Olek. A jak idę fotografować, to idę fotografować i bez trudu mieszczę któregoś z moich Pentaxów z dwoma lub nawet trzema obiektywami. Taką torbę można dostać na bazarze w cenie od ok. 50 zł (może nawt 35 zł). Trochę trudno wyobrażic mi sobie coś innego.

Serdecznie pozdrawiam,

Wojciech W

adas.woz - Pon 30 Lis, 2015

Cześć!

Prosiliście, żebym dał znać, jak sprzęt będzie u mnie...

Przybył.
Zamówiony z Value Basket w środę, opłacony w czwartek, wysłany w piątek, dziś (poniedziałek, 16.35) trafił w moje ręce.
Leciał z... Honk Kongu. Oszczędność - ok. 600 zł. Ani jednej ryski, ani jednego obicia, wgniecenia. Jedno rozdarcie na folii DHL - w celu sprawdzenia, czy w środku nie ma bomby... :D

Urząd celny naliczył cło + VAT - ok. 6% wartości zakupu. Wystarczy, że dostarczę potwierdzenie zapłaty, a sklep zwróci mi kasę.

Aparat jest... WOW. Zwyczajnie tylko tyle potrafię napisać: WOW.
Trochę minie, zanim ogarnę co i jak, ale czy to na automacie, czy na manualu, zdjęcia, które robi nawet przy słabym świetle są dla mnie 100 razy lepsze niż to, co do tej pory widziałem posługując się kompaktem Panasonica sprzed 8-9 lat...
Strach pomyśleć, co się będzie działo na 35mm f/1.8 :shock:

Z całego serca dziękuję Wam wszystkim za porady, cierpliwość i merytoryczne odpowiedzi. Dzięki Wam dobrze ulokowałem pieniądze i mam nadzieję, że jak wpadnę na forum za jakiś czas z pytaniami czy to o obiektyw, czy o zawiłości techniczne - również będziecie tak ochoczo zaspokajać moją ciekawość.

Po stokroć - dziękuję!



P.S.
Zdążyłem już rozładować akumulator, więc mogę przetestować ładowarkę (dostałem konwerter wtyczki dostosowany do europejskich warunków).
Ten grip i dodatkową baterię kupię prędzej niż później... :mrgreen:

P.P.S
Jeśli to niewłaściwe miejsce na taki post, to uprzejmie proszę moderację o przeniesienie go w bardziej odpowiednie miejsce. A nuż się komuś informacja o Value Basket przyda...? :)

komor - Pon 30 Lis, 2015

adas.woz, dziękujemy za raport otwarcia. :) Jeśli chcesz, możesz o pozytywnych doświadczeniach napisać też w temacie Valuebasket i jego negatywy, choć oczywiście nie zmienia to faktu, że kupno w tym sklepie to rosyjska ruletka.
seru91 - Wto 01 Gru, 2015

Witam,

zamierzam kupić swoją pierwszą lustrzankę. Zastanawiam się nad:

- Nikon D3300 + 18-105 VR - 2080 zł
- Nikon D3200 18-105 VR - 1900 zł
- Nikon D5200 + 18-105 mm VR - 2400 zł

Chodzi mi głównie o body (obiektyw i tak zmierzam kupić inny gdy już opanuje pewne tajniki fotografii) czy warto kupować d5200 za 2400 zł czy może lepiej tańsze 3200/3300 a zaoszczędzoną kasę odłożyć na lepsze obiektywy ?

Zastanawiałem się również nad zestawem z obiektywami Tamron AF 70-300 f/4-5,6 DiLD Macro 1:2, Nikkor AF-S DX 18 – 55 mm II, ale czytając opinie chyba nie najlepszy pomysł.

Pozdrawiam !

dcs - Wto 01 Gru, 2015

seru91 napisał/a:
czy warto kupować d5200

-warto
seru91 napisał/a:
obiektyw i tak zmierzam kupić inny

-jaki?
seru91 napisał/a:
Zastanawiałem się również nad zestawem z obiektywami Tamron AF 70-300 f/4-5,6 DiLD Macro 1:2, Nikkor AF-S DX 18 – 55 mm II, ale czytając opinie chyba nie najlepszy pomysł.

-zgadza się

Andrzej.M. - Sro 02 Gru, 2015

seru91 napisał/a:
- Nikon D3200 18-105 VR - 1900 zł

Jeśli ma to być na chwilkę i masz zamiar później kupić puszkę bardziej "pro" np. D7200 - to szkoda kasy na droższe. Swoją drogą może warto kupić używkę od razu z wyższejj półki ? Może np. Pentax K-5 - w podobnych pieniądzach i do tego obiektyw Sigmy 17-50/2,8 - używane można trafić całkiem sensownie. Raczej nie powinny być "zajechane" jak podobne Nikony D7000. Kitowy 18-55 jest całkiem porzadnej jakości optycznej więc na początek można się nim posiłkować. Modele K-50 czy K-30 uzywane też sensownie można kupić , a bywa że nawet nowe w sensownej cenie. Zostanie kasa choćby na 50/1,8.

WojciechW - Sro 02 Gru, 2015

Ja nie żałowałbym 2090 zł na d3300 z 18-105. D7200 oczywiście tak, jeżeli oczywiście się ma kasę.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Martinn - Pon 07 Gru, 2015

Dzień dobry,
jak w temacie budżet na body i obiektyw 2500zł (w ostateczności dozbieram jeszcze do tych 3000zł).
Czytałem naprawdę dużo, oglądałem recenzje, lecz dalej nie czuję się dość pewnie, żeby podjąć ostateczną decyzję.

Szukam aparatu, którym będę robił zdjęcia do lokalnej gazety. Na drugim planie będą zdjęcia portretowe. W planach mam także kręcenie krótkich amatorskich filmów.

Moje typy to:
Nikon d300s
Nikon d5300
Canon 60d
Canon 700d

Będzie to moja pierwsza lustrzanka. Nie wiem jaki obiektyw wybrać.

Pozdrawiam serdecznie.

TrissMerigold92 - Pon 07 Gru, 2015

też zamierzam kupić lustrzankę i zastanawiałam się nad tymi modelami Nikon d5300, Nikon d5500, Canon 700d, i Canon 60d..
i zdecydowałam się na Canona i teraz którego ? czytałam forum na temat który aparat wybrać 650d , 700d czy 60d (canon), i wiele postów było typu " bierz canona 60d, przynajmniej zadowoli cię na dłużej a jak kupisz tamte modele to będziesz miał niedosyt " i to chyba za mnie przemówiło :) ale kupuje swój pierwszy sprzęt więc moja wiedza osobista jest" minimalna" :)

Andrzej.M. - Wto 08 Gru, 2015

Martinn napisał/a:
Nikon d5300

To całkiem sensowny wybór, ale coś z serii siedemtysięcy bardziej by pasowało. Jak do gazety - to będziesz nieraz musiał robić w trudnych warunkach gdzie nie zawsze pozwolą ci z fleszem przcować i tu canony z szumami i słabą dynamiką obrazu odpadają. Pod tym względem D5300 wygląda dobrze.
Na tej stronie masz podane do jakiej czułości spokojnie wydrukujesz wysokiej jakości zdjęcie i jaką puszką. Oczywiście do cz-b gazety może być to krotność tej czułości. :)
http://www.dxomark.com/ca...ataType=rankLln
Obiektyw - albo Sigma 17-50/2,8 i coś dłuższego np. Sigma 50-150/2,8 - inni pewnie poradzą 70-200 /2,8 - też bym to doradzał, ale pod pełną klatkę , pod cropa 50-150 też spokojnie wystarczy a nie będziesz tyle musiał targać. No i 50-150 ma zajeb... ostrość.

Adi85 - Pon 14 Gru, 2015

Witam,

jestem tu nowy i mam prośbę.
Z żoną chcemy kupić lustrzankę, którą:
- szybko zrobimy zdjęcie,
- będziemy mogli nagrywać dobrej jakości filmy,
- robić zdjęcia w nocy bez dużego naświetlenia (dokładnie dziecku).

Czy jesteście w stanie podać mi jakiś produkt jaki mogę kupić???

Zastanawiałem się nad Nikon D5200 + 18-105 mm VR, czy to dobry zakup na początek??

dcs - Pon 14 Gru, 2015

Dobry,
ale pomyśl dodatkowo też nad http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/478148

Adi85 - Pon 14 Gru, 2015

Na początek chce coś podstawowego, oczywiście w przyszłości chciałbym dokupić inny obiektyw.

mam możliwość w zestawie z tym body kupić te obiektywy: AF-S DX Nikkor 18-55 mm VR II, Tamron AF 70-300 f/4-5,6 DiLD Macro 1:2

warte są uwagi??

dcs - Pon 14 Gru, 2015

Ja bym wolał ten pierwszy zestaw z 18-105mm.
Adi85 - Pon 14 Gru, 2015

dcs napisał/a:
Ja bym wolał ten pierwszy zestaw z 18-105mm.


to powiedz mi proszę czy może poleciłbyś inny aparat do 2500zł, który by spełniał moje oczekiwania?

dcs - Pon 14 Gru, 2015

Jak zejdziesz o oczko niżej i kupisz D3200 (a jeszcze lepiej D3300) z 18-105 + dodatkowo 35mm 1.8.

D5200 ma lepszy AF, gibany wyświetlacz, ale do:
Adi85 napisał/a:
robić zdjęcia w nocy bez dużego naświetlenia (dokładnie dziecku).

35/1.8 by się przydał.
[z 50/1.8 wyglądałoby ładniej, ale jak zacznie biegać, to możesz mieć problem z objęciem]

Adi85 - Pon 14 Gru, 2015

Dzieki za informacje na pewno coś z tego wybiorę :mrgreen:
Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

Adi85, Może raczej dwa oczka wyżej : http://www.ceneo.pl/25045...KHBUmerhs9_Ggs0 - i do tego od razu http://www.ceneo.pl/87385...7uhsJeY6Jd6vQA2 masz sprzęt nie dość że lepszyw obsłudze , o tej samej jakości obrazka , to jeszcze odporniejszy na zalanie czy zabrudzenia. :wink:
Adi85 - Pon 14 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Adi85, Może raczej dwa oczka wyżej : http://www.ceneo.pl/25045...KHBUmerhs9_Ggs0 - i do tego od razu http://www.ceneo.pl/87385...7uhsJeY6Jd6vQA2 masz sprzęt nie dość że lepszyw obsłudze , o tej samej jakości obrazka , to jeszcze odporniejszy na zalanie czy zabrudzenia. :wink:


To cos nowego bo nie zwracalem uwagi na Pentaxa. A do jakich zdjec jest ten maly obiektyw?

dcs - Pon 14 Gru, 2015

Pytasz o ten z zoomem tylko do 55mm,
czy ten ciemny 35mm?

Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

Adi85 napisał/a:
A do jakich zdjec jest ten maly obiektyw?

Ten 35mm o użytecznym świetle 2,4 na całej powierzchni - tak jak Nikkor 35mm/1,8, który osiąga te właściwości również w okolicach przysłony 2,8 - służy do fotografowania włąśnie przy słabym świetle , gdzie można wykorzystać jego właściwości, a poza tym daje ładne rozmycie tła dzięki małej głębi ostrości . Oczywiście możesz zamiast "standardowej" 35-tki kupić 50-tę ze światłem 1,8 - niezależnie od systemu. To taki obiektyw bardziej portretowy, odpowiednik analogowego 75mm. Im dłuższa ogniskowa - tym mniejsza głębia ostrości i większe rozmycue , ale też lepsze przybliżenie - mniejszy kąt widzenia. Niestety - wiąże się to również z koniecznością stosowania krótszych czasów naświetlania by zdjęcia nie wyszły poruszone. W Pentaksie pomoże ci w tym wbudowana w korpus stabilizacja, działająca ze wszystkim co do niego podepniesz.

jaad75 - Pon 14 Gru, 2015

dcs napisał/a:
Pytasz o ten z zoomem tylko do 55mm,
czy ten ciemny 35mm?
Pytania są tendencyjne... :razz:

[ Dodano: Pon 14 Gru, 2015 21:18 ]
AndrzejM.Makuch napisał/a:
W Pentaksie pomoże ci w tym wbudowana w korpus stabilizacja, działająca ze wszystkim co do niego podepniesz.
Fotografowałeś kiedyś dzieci? :roll:
Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

dcs napisał/a:
ciemny 35mm?
Pół przysłony i od razu ciemny... :lol: Jak chcesz mieć ostro w tym 1,8 i tak musisz go przymknąć do 2,8...
dcs - Pon 14 Gru, 2015

Zorką Piać :smile:
Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

jaad75 napisał/a:
Fotografowałeś kiedyś dzieci?

Owszem... zdarzało się ... nawet bez AF wyobraź sobie... :razz:

[ Dodano: Pon 14 Gru, 2015 21:24 ]
dcs napisał/a:
Zorką
wyobraź sobie że Canonem... :lol:
jaad75 - Pon 14 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
nawet bez AF wyobraź sobie...
Ale stabilizacja Ci w tym pomagała? :razz:
komor - Pon 14 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Ten 35mm o użytecznym świetle 2,4 na całej powierzchni - tak jak Nikkor 35mm/1,8, który osiąga te właściwości również w okolicach przysłony 2,8

Hm… Posłużę się Twoim ulubionym DXO…

http://www.dxomark.com/Le...378_914_313_919

Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

A nie Optycznymi? :lol: Tu też masz testy obydwu... Czyżby w Polsce sprzedawali gorsze Nikkory?
komor - Pon 14 Gru, 2015

No przecież DXO to Twoja Ostateczna Wyrocznia Wyższości Wszystkiego Nad Canonem, dlatego nie zawracałem Ci głowy jakimiś tam Aptecznymi, tylko powołałem się na Najwyższe Źródło. Możesz sobie nawet pozmieniać aparaty, na których testowane były obydwa te szkiełka, jakby nie wystarczyła jedna próbka.
Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

jaad75 napisał/a:
stabilizacja Ci w tym pomagała?

Jasne ! Żyroskopowa... :lol:

dcs - Pon 14 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Pół przysłony i od razu ciemny... :lol:

Od kiedy to
1/2 + 1/3 = 1/2 :?:

AndrzejM.Makuch napisał/a:
A nie Optycznymi? :lol: Tu też masz testy obydwu... Czyżby w Polsce sprzedawali gorsze Nikkory?

-optyczni zmieniali korpusy testowe Pentaksa jak rękawiczki.
Większość nowych obiektywów daje lepsze wyniki na bardziej napakowanych (od m.in. D200) matrycach.

Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

dcs napisał/a:

Od kiedy to
1/2 + 1/3 = 1/2

A od kiedy to 1/3 się dodaje? Zresztą , co tam , na jaśniejsze Sigmy A niż 2,4 dopiero zbieram - bo wszystko jasne leżało nieużywane - to mogłem zapomnieć jak ciąg między 1,8 a 2,4 wygląda... :lol: Co tam jest 2,0? I coś jeszcze? :lol:

dcs - Pon 14 Gru, 2015

http://www.scantips.com/lights/fstop.html
Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

dcs napisał/a:
Większość nowych obiektywów daje lepsze wyniki na bardziej napakowanych (od m.in. D200) matrycach.

No popatrz, Pentax tego nie przewidział? Może jednak wolą jak to oni - robić małe i lekkie obiektywy? Takie co się w kieszeni spodni czy koszuli bez problemu zmieszczą ? Zamiast wątpliwej korzyści rozjaśnienia o mniej niż 1 EV( 1przysłona). :wink:

dcs - Pon 14 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch, przecież to stara formuła optyczna, bazująca na http://kmp.bdimitrov.de/l...gle/FA35f2.html tylko w całości z plastiku.

[ Dodano: Pon 14 Gru, 2015 22:08 ]

Andrzej.M. - Pon 14 Gru, 2015

Tessar też stara formuła... zła? :razz:
Martinn - Sro 16 Gru, 2015

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Martinn napisał/a:
Nikon d5300

To całkiem sensowny wybór, ale coś z serii siedemtysięcy bardziej by pasowało. Jak do gazety - to będziesz nieraz musiał robić w trudnych warunkach gdzie nie zawsze pozwolą ci z fleszem przcować i tu canony z szumami i słabą dynamiką obrazu odpadają. Pod tym względem D5300 wygląda dobrze.


Aż tak źle z tym Canonem? Przemawia do mnie w nim ergonomia, uszczelnienie, czy dodatkowy wyświetlacz.


AndrzejM.Makuch napisał/a:
Obiektyw - albo Sigma 17-50/2,8 i coś dłuższego np. Sigma 50-150/2,8


Kupując sigmę nie zamknę budżetu w 3000.
Tamron 17-55? Może 50mm 1,8?

dcs - Sro 16 Gru, 2015

Martinn, kupując D5200 z Sigmą 17-50/2.8 zamkniesz budżet.

albo D5200 z 18-105 + Nikkor 35mm f/1.8 DX

Andrzej.M. - Czw 17 Gru, 2015

Martinn napisał/a:
Przemawia do mnie w nim ergonomia, uszczelnienie, czy dodatkowy wyświetlacz.

To , może oprócz wyświetlacza - mają niemal wszystkie Pentaxy - K-30 , K-50 , KS2... Ale spokojnie możesz brać używkę K-5(II i IIs). Nową sigmę 17-50/2,8 można było kupić jeszcze niedawno za 1500 złotych , nie wiem jak teraz...

akira - Sob 26 Gru, 2015

bardzo fajna oferta do 2500 zł jeśli ktoś jest zainteresowany bardzo udanym i wygodnym, niewielkim Pentaxem K-S2
http://www.morele.net/lus...r-13206-719991/
w znacznej większości sklepów cena za ten aparat to niespełna 2800 zł

Markowo - Nie 03 Sty, 2016
Temat postu: aparat niemal idealny (dla amatora)
Witam i o drogę pytam:)
Po wielu wątpliwościach jednak postanowiłem spytać o radę na forum fachowców. Piszę wątpliwościach, bo uważam, że człowiek na podstawie własnych doświadczeń oraz zdobytych informacji powinien umieć podjąć decyzję samodzielnie. Jednak im więcej czytam i analizuję tym mam więcej wątpliwości. Pierwotnie myślałem o zaawansowanym kompakcie - teraz doszedłem do lustrzanki. Przechodząc do sedna tematu: potrzebuje aparatu który zrobi bardzo dobre zdjęcia osób w ruchu w zamkniętych pomieszczeniach (np. dzieci na turniejach karate, tańcach czy basenie) oraz na zewnątrz (spacery z psem, wycieczki górskie). Do tej pory używałem cyfrowych kompaktów (był Olympus, Canon, Sony). Ostatnio używałem sony R1. Z uwagi na charakter zdjęć istotny jest zoom optyczny w kompromisie z w miarę jasnym obiektywem oraz dobry autofokus – przynajmniej tak sądzę (kwestia ustawień aparatu tylko uświetni zamierzony efekt) . Kompromis raczej trudny do osiągnięcia ale mam nadzieję że realny. Producent aparatu zupełnie obojętny. Wybór obiektywów średnio istotny ponieważ nie planuję zakupu więcej niż 2-3 szkieł. Interesuje mnie bardzo poprawne body z dobrym (bardzo) dobrym obiektywem w cenie do 2 500,- zł.

dcs - Nie 03 Sty, 2016

Nikon D5300 z 18-105mm
lub D5200 18-105.

komor - Nie 03 Sty, 2016

Scalone do istniejącego już wątku.
Andrzej.M. - Nie 03 Sty, 2016

http://www.cyfrowe.pl/apa...55-f-35-56.html
Albo samo body za 1929zł plus Tamron 17-50/2,8 (1275zł) , albo lepsza Sigma 17-50/2,8 jeśli zdecydujesz się dołożyć do budżetu ok. 1000zł.

Markowo - Pon 04 Sty, 2016

Dziękuję za odpowiedzi. Problem w tym, że odzwierciedlają one w pełni mój dylemat. Obiektyw 18-105 mm pozwoli mi zrobić zdjęcia z większej odległości ale jest stosunkowo ciemny. Obiektyw 17-50/2,8 jest jaśniejszy ale ogranicza możliwość robienia zdjęć z dalsza (tak mi się wydaje) no i przekracza zakładany budżet. Może jest jakiś inny zestaw?
komor - Pon 04 Sty, 2016

Zestawu bez dylematu światło/zakres nie ma, a już na pewno nie w tej cenie. Możesz jeszcze rozpatrzeć Sigmę 17-70 ale to też pieniądze podobne do 17-50/2,8.
Andrzej.M. - Pon 04 Sty, 2016

Możesz również kupić w zestawie z dwoma obiektywami 18-55 i 50-200 albo 55-300. Też nie będzie jasno ale zmieści się w budżecie. Na podanej stronie na pewno znajdziesz.
Albo zestaw z sigma i później dokupić 50-135/2,8, 50-150/2,8 70-202,8 ale te jasne obiektywy tanie nie są.

[ Dodano: Pon 04 Sty, 2016 19:06 ]
Jeszcze jedno mi do głowy wpadło - teleobiektywu używa się rzadko. Więc jeśli to pentax to można manualną używaną stałkę niedrogo dokupić. Pentax ma stabilizację w korpusie więc będzie z nim działać.

Markowo - Pon 04 Sty, 2016

OK, zatem dylematu światło / zakres nie rozwiążę. Czy słusznie zrobię jeśli w moim przypadku postawię na światło - czyli jaśniejszy obiektyw np. 17-50/2,8? Ograniczenie zakresu zniweluję w sposób naturalny i będę zajmował pozycje w odległości 10-15 m od sceny. Czy taki obiektyw dla takiego oddalenia od obiektu wystarczy? Czy jednak trzeba być bliżej? Drugi obiektyw będę mógł spokojnie kupić przed wakacjami - teraz wydatek ograniczyłby się do body + obiektyw.
No i drugie pytanie - wydaje mi się, że bardzo istotne będą: dobry AF i stabilizacja. Na które body postawić pod kątem tych parametrów?

P.S.
Jaka to niedroga stałka manualna?

Andrzej.M. - Pon 04 Sty, 2016

Co do tych tańczących dzieci. rzeczywiście przydałby się jaśniejszy obiektyw myślę że najlepiej się sprawdzi 50-tka ze światłem1,8. Tyle że w budżecie jej nie zmieścisz. Przekroczysz, o jakieś 300zł. I model też na KS2 bym zmienił.

[ Dodano: Pon 04 Sty, 2016 19:26 ]
10-25m od sceny to daleko. Bardzo daleko. setka to minimum. Ale im dłuższa ogniskowa tym krótszy czas ekspozycji potrzebny. Tu stabilizacja w korpusie się przyda. I długa stałka manualna, af dobra rzecz Ale jasny obiektyw dłuższy niż 100mm z af to może być krotność aparatu.

Markowo - Pon 04 Sty, 2016

Co do tych tańczących dzieci. rzeczywiście przydałby się jaśniejszy obiektyw myślę że najlepiej się sprawdzi 50-tka ze światłem1,8. Tyle że w budżecie jej nie zmieścisz. Przekroczysz, o jakieś 300zł. I model też na KS2 bym zmienił.

Tak właśnie zrobię - skupię się na jaśniejszym obiektywie i poczytam o KS2.

[ Dodano: Pon 04 Sty, 2016 19:26 ]
10-25m od sceny to daleko. Bardzo daleko. setka to minimum. Ale im dłuższa ogniskowa tym krótszy czas ekspozycji potrzebny. Tu stabilizacja w korpusie się przyda. I długa stałka manualna, af dobra rzecz Ale jasny obiektyw dłuższy niż 100mm z af to może być krotność aparatu.


To w jakiej odległości od sceny musiałbym być z obiektywem 17-50? I czy zwiększając budżet do około 3 000,- można coś znacznie lepszego skompletować?

Andrzej.M. - Wto 05 Sty, 2016

Zwiększenie budżetu do 3000 pozwoli ci na zakup body KS2 z obiektywem standardowym 18-50 4-5,6 WR.
Raczej zostałbym przy K-50 i 18-55WR i kupił DA 50/1,8 - powinno zostać na karty pamięci, zapasową baterię i torbę. Albo manualną stałkę .

novis - Sro 06 Sty, 2016

Witam,
nie chcą rozpoczynać nowego tematu postanowiłem się podpiąć pod wątek, mianowicie zależy mi na poradzie, otóż padła decyzja o przesiadce z wysłużonego kompaktu kodaka /z980/ na lustrzankę, niestety im więcej czytam, tym gorzej... po krótce może powiem czego szukam, budżet zbliżony do wątkowego, aparat ma być używany dość wszechstronnie, więc szkiełka będę kompletował z czasem, natomiast zależy mi na dobrej puszce na początek, zdjęcia często plener - kilkudniowe wypady w góry, dobrze by było, jeśli aparacik znosiłby różne warunki - pogoda często robi psikusy a do tego często wilgoć (namiot), i różne temperatury lato/zima, dla własnej wygody przydałby się też dodatkowy/górny wyświetlacz, w aparacikach które miałem w ręce bardzo ułatwiał życie. Moglibyście podrzucić jakiś pomysł? Nie ukrywam, że nie przykładam większej wagi do systemu, zależy mi po prostu na solidnej podstawie.

Markowo - Sro 06 Sty, 2016

Dziękuję za dotychczasową pomoc. Ostatecznie uznałem, że na kupowanie body z dwoma kitowymi obiektywami szkoda pieniędzy. Zdecydowałem, że skupię się na body + obiektyw typu 18-105, 18-140 lub 18-200. Pozostaje dylemat przy wyborze Nikon D5300 + 18-140, Nikon D5300 + 18-200 (obiektyw tamron) lub Pentax K-50 + 18-135. Co sądzie o takich zestawach? Szczególnie interesuje mnie opinia o zestawie z tamronem, który jest najtańszy z wymienionych. Zakup jasnego (lepszego) obiektywu będę niestety musiał odłożyć na kilka miesięcy :(
WojciechW - Sro 06 Sty, 2016

Z wymienionych przez ciebie polecam d5300 z 18-140 lub z 18-105. Tamrona 18-200 do Nikkonów nie polecam, bo tańsza wersja chyba nie ma stabilizacji i a pewno ma mniejsze zdolności rozdzielcze niż dwa wcześniej wymienione.

Sam zresztą używam Tamrona 18-200 do Pentaxa i może nie jestem aż takiej złej o nim opinii, ale w systemie Pentaxa nie ma do tej pory takich obiektywów jak wspomniane 18-140 i 18-105 Nikkora. 18-135 Pentaxa jest dość drogi, a zdolnością rozdzielczą akurat nie powala (za to jest stabilizacja matrycy i napęd AF z korpusu).

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Andrzej.M. - Pią 08 Sty, 2016

Markowo napisał/a:
Nikon D5300 + 18-200 (obiektyw tamron) lub Pentax K-50 + 18-135.

Jeśli miałbym kupować z Tamronem - to tylko z 16-300 , ale to ja.
Tobie poleciłbym raczej K-50 z 18-135. Jeśłi już musi być jeden.
Markowo napisał/a:
na kupowanie body z dwoma kitowymi obiektywami szkoda pieniędzy
Tyle że ma to swoje zalety - długimobiektyw bierzesz jeśli wiesz że będziesz go potrzebował od 18-135 długiego końca nie odepniesz. To jedno, drugie - dwa obiektywy w zestawie i tak kosztują znacznie mniej niż jeden długi, a dają zwykle dłuższy zakres ogniskowych i często lepszą ostrość.
Tak czy siak zakupu drugiego obiektywu raczej nie unikniesz - do wspomnianych fotografii albo 50.1,8 albo manualną stałkę o świetlke 2,8 będziesz musiał sobie sprawić. Bo nieależnie od marki wszystkie długie zoomy są dość ciemne na długim końcu. A w pomieszczeniach gdzie trzeba uchwycić ruszjaace się dzieci - potrzeba krótkich czasów i jasnego obiektywu. Dobrze że Pentax ma wbudowaną stbilizację więc i 50-tka i np. manualna 135-tka mogą z tej stabilizacji korzystać.
novis napisał/a:
kilkudniowe wypady w góry, dobrze by było, jeśli aparacik znosiłby różne warunki

Pentaxy będą dobrym wyborem choć w budżetowych modelach górnego wyświetlacza już nie ujrzysz. Ale uszczelniane są (KS2/K50/K30) i wizjery mają pentapryzmatyczne a nie lustrzane jak u innych producentów. Jeśli zależy ci na górnym wyświetlaczu - to uzywana K-5 będzie ok. Wiem że w góry zabiera się mało żeby nie targać kilogramów - więc ta marka się powinna sprawdzić. Tym bardziej że ma sporo malutkich, lekkich, poręcznych obiektywów od 15mm począwszy na 70/2,4 kończąc. Ostre toto... :cool:

[ Dodano: Pią 08 Sty, 2016 10:46 ]
WojciechW napisał/a:
w systemie Pentaxa nie ma do tej pory takich obiektywów jak wspomniane 18-140 i 18-105 Nikkora.

Sam piszesz że jest 18-135... i że jest drogi? Nikkor 1289zł a Pentax 1479zł - droższy o 190złotych... drożyzna! :lol:
Ale ma 16-85 - który jest co prawda droższy ale ma tę fajną ogniskową na krótkim końcu - 16mm - czyli odpowiednik tak lubianej przez reporterów 24-ki. No i jakościowo jest sporo lepszy.

WojciechW - Pią 08 Sty, 2016

AndrzejM.Makuch napisał/a:

WojciechW napisał/a:
w systemie Pentaxa nie ma do tej pory takich obiektywów jak wspomniane 18-140 i 18-105 Nikkora.

Sam piszesz że jest 18-135... i że jest drogi? Nikkor 1289zł a Pentax 1479zł - droższy o 190złotych... drożyzna! :lol:
Ale ma 16-85 - który jest co prawda droższy ale ma tę fajną ogniskową na krótkim końcu - 16mm - czyli odpowiednik tak lubianej przez reporterów 24-ki. No i jakościowo jest sporo lepszy.


Sam piszesz, że 18-135 Pentaxa jest o 190 zł droższy, a jak można łatwo w różnych testach sprawdzić, znacznie ustępuje 18-140 Nikona rozdzielczością. !6-85 chyba trudno jest natomiast traktować jako spacerzooma, niezależnie od tego, że jest jeszcze znaacznie droższy.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

dcs - Pią 08 Sty, 2016

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Sam piszesz że jest 18-135... i że jest drogi? Nikkor 1289zł a Pentax 1479zł - droższy o 190złotych... drożyzna! :lol:

-tyle że Pentax żąda 1479zł za słabiutki Pentax smc DA 18-135 mm f/3.5-5.6 ED AL [IF] DC WR.

Andrzej.M. - Pią 08 Sty, 2016

WojciechW napisał/a:
16-85 chyba trudno jest natomiast traktować jako spacerzooma
To jest spacerzoom, tyle że lepszy i o fajniejszym kącie widzenia. Po mojemu - te 900 złotych więcej jest wart.
Co od ceny 18-135 - to jeszcze niedawno Nikkor 18-105 kosztował tyle samo. :wink: Czemu tyle , a teraz o połowę mniej? Tego nie wie nikt. :zalamany: :lol:
dcs, Takiego obiektywu nie dotknę niezależnie od producenta. Bo taki zakres musi być ciemny i kiepściutki... Nawet jeśli gdzieś będzie przyzwoity... cudów nie ma . Nie za te pieniądze. :lol:

dcs - Pią 08 Sty, 2016

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Nawet jeśli gdzieś będzie przyzwoity... cudów nie ma . Nie za te pieniądze.

http://slrgear.com/review...uct/1384/cat/46
http://slrgear.com/review...uct/1522/cat/11
http://slrgear.com/review...uct/1632/cat/13

Pentax smc DA 18-135mm na tle konkurencji, w nawet niższej cenie, jest anty-cudem.
Co tu wiele mówić -gówn... jest za tą cenę.

No i parę testów/recenzji wskazuje na problemy z jakością montażu tego obiektywu.

[ Dodano: Pią 08 Sty, 2016 12:30 ]
A żeby mu tak konkretnie dokopać to proponuję porównać ze starą Sigma 18-125mm f/3.5-5.6 DC http://slrgear.com/review...duct/174/cat/31
starym Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS http://slrgear.com/review...uct/1292/cat/11
albo dziadkiem Nikon 18-135mm f/3.5-5.6G IF-ED DX AF-S Nikkor http://slrgear.com/review...duct/993/cat/13

albo Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM co ma nie najlepszą opinię http://slrgear.com/review...duct/136/cat/11

Markowo - Pią 08 Sty, 2016

[quote="AndrzejM.Makuch"]
Tyle że ma to swoje zalety - długimobiektyw bierzesz jeśli wiesz że będziesz go potrzebował od 18-135 długiego końca nie odepniesz. To jedno, drugie - dwa obiektywy w zestawie i tak kosztują znacznie mniej niż jeden długi, a dają zwykle dłuższy zakres ogniskowych i często lepszą ostrość.
Tak czy siak zakupu drugiego obiektywu raczej nie unikniesz - do wspomnianych fotografii albo 50.1,8 albo manualną stałkę o świetlke 2,8 będziesz musiał sobie sprawić. Bo nieależnie od marki wszystkie długie zoomy są dość ciemne na długim końcu. A w pomieszczeniach gdzie trzeba uchwycić ruszjaace się dzieci - potrzeba krótkich czasów i jasnego obiektywu.

Dziękuję za celne uwagi. Zgadzam się, że dwa obiektywy mogą być zaletą jednak o ile będą to dobre obiektywy. Kierując się funkcjonalnością skłaniam się jednak do zakupu body z obiektywem 18-135 lub 18-140. Miałem okazję testować dziś nikona 3200 z obiektywami 18-55 i 55-300 i ten podział na "55" nie przekonuje mnie. Wolę póki co zainwestować w jeden obiektyw a tak jak pisałem na początku później zainwestować w dodatkowe jaśniejsze obiektywy (pewnie tego typu o jakich piszesz). Póki co poznam aparat i sam zobaczę czego potrzebuję.

Dziękuję również dsc i WojciechW za dogłębną analizę obiektywów :)

Generalnie zdecydowałem się i zamawiam zestaw nikon d5300 + 18-140. Od czegoś trzeba zacząć:)

Wujek_Pstrykacz - Sob 09 Sty, 2016

Dobry wybór. Lustrzanka całkiem spoko, a obiektyw uniwersalny :grin:
novis - Nie 10 Sty, 2016

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Pentaxy będą dobrym wyborem


Nie ukrywam, że przyglądam im się bliżej, ze względu na to że w innych systemach nie orientuję się jak wygląda sprawa uszczelnień, choć wiadomo że nie mam zamiaru biegać w ulewe z aparatem w ręce, to jednak nie chciałbym uciekać jak się chmurzyć zaczyna...

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Jeśli zależy ci na górnym wyświetlaczu - to uzywana K-5 będzie ok


Z używką problem jest tego typu, że każda jest w idealnym stanie, a nie czuję się na tyle mocny żeby sam dobrze ocenić stan takiego ideału...
Chyba wolałbym nadszarpnąć budżet, niż ryzykować wtope...

Martinn - Nie 10 Sty, 2016

Dzień dobry,
od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem Nikona D5300 + 18-105.
Pod koniec stycznia dokupuję jeszcze Nikkora 50mm 1,8G.
Chciałbym podziękować każdemu, kto udzielił mi rady i rozwiał moje wątpliwości.

Dziękuje i pozdrawiam.

Matpol7 - Nie 10 Sty, 2016
Temat postu: Pomoc w wyborze aparatu.
Witam. Powoli chciałbym zacząć się przymierzać do kupna aparatu. Będzie to lustrzanka lub bezlusterkowiec. Nie znam się zbytnio w temacie, a aparatów w moim budżecie jest wiele i wiem że to wy doradzicie najlepiej. Mój budżet ogranicza się do 2500 zł. Aparatem będę i nagrywał i fotografował. Będę fotografował wszystko. Filmy też najróżniejsze. Przyda się stabilizacja. W przyszłości będę kupował obiektyw makro i zoom. Nie wydam na te obiektywy w przyszłości więcej niż 5 tys. Będę też dokupował mikrofon i specjalne uchwyty do nagrywania żeby się lepiej aparat trzymało. U mnie w domu jest żółte światło, a ktoś kiedyś pisał o jakimś aparacie któremu przy żółtym świetle szwankuje balans bieli. Za każdą pomoc z góry dziękuję. :mrgreen:
Sunders - Nie 10 Sty, 2016

Matpol7 napisał/a:
Mój budżet ogranicza się do 2500 zł.


Ten budżet to na samo body, czy z jakimś obiektywem?

Matpol7 - Nie 10 Sty, 2016

Z obiektywem. Ja dopiero zaczynam tę przygodę z fotografią.

[ Dodano: Nie 10 Sty, 2016 21:21 ]
Ja zobaczyłem Pentax k-30. Czy nadaje się do filmów?

Andrzej.M. - Pon 11 Sty, 2016

Nadaje się , aczkolwiek radziłbym sprawdzić czy ma wszystkie potrzebne gniazda. Z pentaxów najlepiej się sprawdzi K-3, który ma nawet gniazdo słuchawek stereo do odsłuchu nagrywanego dźwięku.
Jeżeli filmowanie jest ważniejsze niż zdjęcia - to na APS-C canony 7dII i 70D sprawdzają się najlepiej - tam producent który robi również kamery filmowe - stosuje specjalne pod filmowanie matryce - dzięki czemu jest łatwiejsze ostrzenie . oczywiście jeśli chcesz mieć stabilizację - w canonie musisz kupić obiektyw który będzie miał ją wbudowaną. Tak jak jeśli chcesz mieć ciche ustawianie ostrości w czasie filmowania w Pentaxie - obiektyw też musi mieć własny silnik - choć przy zamontowanym mikrofonie zewnętrznym wieratarki w k-3 też raczej na nagraniu nie usłyszysz. Ale przy wewnętrzym może być słyszalna. To rzecz jasna zależy też od poziomu czułosći mikrofonu jaki ustawisz (i od głośności dźwięku nagrywanego). To może są niepotrzebne dywagacje - bo jak ktoś na poważnie filmuje , to i tak ostrzy ręcznie albo zewnętrznym silnikiem sterowanym radiowo od monitora. Oczywiście do tego klatka i cały osprzęt. Mam wrażenie że jest to osprzęt uniwersalny - więc nie tylko do Canona ale też pod Nikona i Pentaxa - lecz lepiej się upewnić jaka konfiguracja Tobie będzie odpowiadać. Reasumując - pod względem filmowym - trzeba wyważyć co jest potrzebne i ile będzie kosztowało, pod względem zdjęć - lepszą jakość powinieneś uzyskać na matrycy Pentax lub Nikon. To też zależy czy beziesz robił duże powiększenia czy tylko do oglądanie na TV lub monitorze. (chyba że masz duży TV 4K - to już może być różnice widać). Przy takich "internetowych" formatach - bez różnicy.

Matpol7 - Pon 11 Sty, 2016

Napisałem że będę robił zdjęcia i filmy. Jednak raczej będzie więcej zdjęć a filmy rzadko. Pytałem czy nadaje się do filmów, bo wydaje mi się że niektóre aparaty to w ogóle się nie nadają do filmów. 4K mi nie jest potrzebne.

[ Dodano: Pon 11 Sty, 2016 17:19 ]
K-3 Pentax niestety drogi. Do używanych się nie przymierzam.

[ Dodano: Pon 11 Sty, 2016 17:32 ]
Jeden z użytkowników zakupił Nikona D3300.
Myślę o nim.
Tu mam ofertę z 2 obiektywami a jeden ma stabilizację drgań.
http://www.oleole.pl/lust...I28dxoC9FTw_wcB

Czy warto inwestować w dwa obiektywy czy lepiej w jeden a pieniądze zostawić?

Jeśli w jeden obiektyw to taka oferta: http://www.oleole.pl/lust...R65vhoCC_bw_wcB

Chyba że body, a obiektyw osobno?
http://www.agito.pl/lustr...ontent=11387047

[ Dodano: Pon 11 Sty, 2016 17:52 ]
Obiektywy:
Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5–5.6G ED VR
Nikon Nikkor AF-S DX 18-140 mm f/3.5-5.6G ED VR

[ Dodano: Pon 11 Sty, 2016 18:18 ]
W testach bardzo podobnie wypada również Nikon D5300.

[ Dodano: Pon 11 Sty, 2016 19:50 ]
Po rozważeniu sprawy dochodzę do wniosku że jeśli już nikon D3300 to body z obiektywem Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5–5.6G ED VR .

[ Dodano: Wto 12 Sty, 2016 06:43 ]
Widziałem jeszcze dzisiaj Pentaxa K-50. Jednak brak ciągłego autofocusa podczas nagrywania.
Odpada. Nikona D5300 porównywałem dwa razy z D3300 I wyniki takie same prawie a cena D5300 większa. Pentaxa K-30 nie mogę znaleźć ofert a jak już znajdę to drogie niestety.
Zostaje Nikon D3300. W jakich jeszcze aparatach popatrzeć?

[ Dodano: Wto 12 Sty, 2016 15:27 ]
Jakie polecacie bezlusterkowce?

Andrzej.M. - Sro 13 Sty, 2016

Pisałeś że chcesz pw przyszłośći podłączać mikrofon zewnętrzny - w specyfikacji nikona d3300 jakoś nie znalazłem takiej opcji. Co do ciągłęgo AF podczas ngrywania - to jak pisałem - jeśli to ważne ( osobiście ustawiam ręcznie przy zmianie planu, mimo że w K-3 go mam) - to sony powinien się sprawdzić albo canon. Pentax K-30 nie jest już produkowany , jego ulepszonym następcą jest k-50 oraz KS1 i KS2. http://www.euro.com.pl/lu...ialy.bhtml#opis
Z bezlusterkowców fajne są zarówno sony jak i olympusy w systemie 4/3 mogące wymieniać się optyką z Panasonicami.

Wojmistrz - Sro 13 Sty, 2016

D3300 ma wejście "MIC" - dolna pozycja w górnej klapce, czyli pod podłączeniem wężyka spustowego, aczkolwiek do filmowania, osobiście nie celował bym w Nikona, tylko Canona. Jeśli musiał bym wybrać Nikona do filmowania, to wybór by padł na coś nowszego z serii D5xxx.
Matpol7 - Sro 13 Sty, 2016

Matpol7 napisał/a:
Napisałem że będę robił zdjęcia i filmy. Jednak raczej będzie więcej zdjęć a filmy rzadko.


Jednak chciałbym aby to były fajne filmy. Nie mówię tu o nie wiem jakich cudach. Po prostu chciałbym żeby łapały ostrość i żeby dało się nagrywać przy nie zawsze dobrze oświetlonych pomieszczeniach, więc żeby nie było też dużych szumów. Dźwięk który nagrywa aparat nie musi być dobry bo jak będzie potrzeba to i tak dokupię mikrofon. Zdjęcia będą ważniejsze.

[ Dodano: Sro 13 Sty, 2016 18:57 ]
Wojmistrz napisał/a:
aczkolwiek do filmowania, osobiście nie celował bym w Nikona, tylko Canona.


To jakie by to były canony które robią dobre zdjęcia (zdj. będę robił często i w różnym oświetleniu.Na utofocusie zależy mi tylko do filmowania. ) i filmy takie jakie napisałem na górze?

Wojmistrz - Sro 13 Sty, 2016

Matpol7, sugerujesz, że Canon robi złe zdjęcia?
Matpol7 - Sro 13 Sty, 2016

Nie! Oczywiście że nie! Lubie canony. Tylko wy pewnie wiecie jakie najlepsze w tym budżecie. Ja jak pisałem się nie znam. Mam w rodzinie starego canona który robi wystrzałowe zdjęcia.
Wojmistrz - Sro 13 Sty, 2016

650D-700D z jakimś obiektywem STM.
Matpol7 - Czw 14 Sty, 2016

700d jak najbardziej. Cena pasuje.
Andrzej.M. - Pią 15 Sty, 2016

Matpol7 napisał/a:
Dźwięk który nagrywa aparat nie musi być dobry bo jak będzie potrzeba to i tak dokupię mikrofon
Nie do każdego aparatu go podłączysz.
Ostrzenie matrycowe przy filmowaniu w ciemnycjm miejscach i tak nie jest dobre , więc pewniej jest ostrzyć ręcznie. Chyba że w Sony - tam przy stalym lustrze może ostrzyć jak przy zdjęciach. I szumi mniej niż canon.

Wojmistrz - Pią 15 Sty, 2016

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Matpol7 napisał/a:
Dźwięk który nagrywa aparat nie musi być dobry bo jak będzie potrzeba to i tak dokupię mikrofon
Nie do każdego aparatu go podłączysz.
Ostrzenie matrycowe przy filmowaniu w ciemnycjm miejscach i tak nie jest dobre , więc pewniej jest ostrzyć ręcznie. Chyba że w Sony - tam przy stalym lustrze może ostrzyć jak przy zdjęciach. I szumi mniej niż canon.
To nie Pentax, który w modelach KS-1, K-50, K-30, K-500 (pomijam nie filmujące w FullHD) pożałował klientom wejścia MIC :) Canon poza 1200D, czyli najniższym modelu, we wszystkich filmujących w normalnym 1080p modelach umieścił wejście mikrofonu. W Sony też trzeba uważać, bo tylko wybrane modele posiadają wejście.
Jakie Sony i jakiego Canona przyrównujesz z tymi szumami? Na razie to straszne uogólnienie.

Andrzej.M. - Pią 15 Sty, 2016

PIszę żęby zwrócić uwagę na ten detal jak brak gniazda który się zdarza, co prawda niekoniecznie w moim sprzęcie ( a mam właśnie Pentaxy K-5 i K-3II) .
Wojmistrz napisał/a:
Na razie to straszne uogólnienie

Co do szumów - może faktycznie się zagalopowałem - to pólprzepuszczalne lustro jednak sporo zabiera i mimo lepszej matrycy - szumy są na podobnym poziomie nawet w a77II... ale dotyczy to modeli Canona z nowymi matrycami - jak 750/760D czy 7DmkII. Stary 700 D - to niestety jeszcze pozostaje w tyle pod tym względem. Tak chyba jest jeszcze matryca bez wspomagania AF filmowego , więc lepszym wyborem będzie chyba sony . Po mojemu albo nowszy canon, alboi soniak a jeszcze lepiej Nikon serii 5tysięcy.(5200/5300/5500)
http://www.dxomark.com/ca...ataType=rankLln

akira - Pią 15 Sty, 2016

AndrzejM.Makuch napisał/a:
soniak a jeszcze lepiej Nikon serii 5tysięcy.(5200/5300/5500)
http://www.dxomark.com/ca...ataType=rankLln


Ale seria 5x00 to nie jest konkurencja dla A77mk2, patrz półka wyżej.
Zresztą do Soniaka jest również uszczelniany transfokalny 16-50/2.8 z cichym SSM, co jest nie bez znaczenia przy filmowaniu.

Andrzej.M. - Pią 15 Sty, 2016

akira napisał/a:
seria 5x00 to nie jest konkurencja dla A77mk2

To aparaty z róznych pólek , zresztą a77 chyba w cenie się nie zmieści. Są tam inne soniaki. Zresztą K-3 II o którym pisałem na początku - też jest z innej półki. No cóż, z tej półki to mógłbym ewentualnie swojego K-5 odstąpić... :wink:

Matpol7 - Pią 15 Sty, 2016

Jeśli sony to widziałem a58 czy to byłby dobry wybór?
Jeśli nikon z serii 5xxx to może 5500?


Widzę ze każdy ma różne zdania ale sony widać ze naprawdę polecany. Oczywiście nie wykluczam tez innych opcji jak nikon czy canon oraz pentax.

Andrzej.M. - Pią 15 Sty, 2016

Jeśłi twoim priorytetem jest jakość obrazka i niskie szumy wybierz Nikona , jeśli autofocus filmowy - sony. Chociaż nie jestem pewien czy różnice będą aż tak widoczne dla ciebie. Kiedyś sony swoją konstrukcją i jakością matrycy był bardzo pożądany do filmowania. teraz te różnice bardzo zmalały - Nikon i Pentax te same matryce oprogramowali lepiej i dają lepsze obrazki. No i poprawili działanie AF przy filmowaniu - stąd różnice zmalały. A sony praktycznie wycofał się z tradycyjnych lustrzanek na rzecz SLT i bezlusterkowców . Więc opinie trzeba brać ostrożnie , bo nie wszyscy biorą pod uwagę najnowsze trendy i zmiany. Niektórzy wręcz nie wiedzą że sony nie robi lustrzanek , biorąc SLT ze stałym półprzepuszczalnym lustrem za lustrzankę. :lol: Obiegowe opinie często nie mające nic wspólnego z rzeczywistością dalej krążą i mogą zaciemniać obraz. Najlepiej u kogoś znajomego po prostu sprawdzić praktycznie jak sprzęt się zachowuje. Wejśc do słabo oswietlonego pomieszcenia i sprawdzić czy AF ostrzy. I jaki szum generuje matryca...
Matpol7 - Pią 15 Sty, 2016

Skoro różnice AF między sony a nikon zmalały to w tym porównaniu warto wybrać nikona bo jak AndrzejM. Makuch piszesz nikon ma jakość obrazka. Natomiast wojmistrz poleca canona który robi dobre filmy i zdjęcia. Czyli raczej obstawiać przy Nikonie i Canonie.[

[ Dodano: Pią 15 Sty, 2016 15:24 ]
A nikon i canon będą mieli porównywalną jakość obrazu?

Andrzej.M. - Pią 15 Sty, 2016

Canon w srtosunku do Nikona i Pentaxa ma słabszy obrazek wyższe szumy i mniejszą dynamikę barwną i rozpiętość tonalną. Szczególnie w przypadku 700D.
http://www.dxomark.com/ca...ataType=rankLln

akira - Pią 15 Sty, 2016

Matpol7 napisał/a:
Skoro różnice AF między sony a nikon zmalały to w tym porównaniu warto wybrać nikona


Dla przeciętnego kowalskiego te różnice w obrazku są pomijalne, natomiast AF w trybie video jest odczuwalnie lepszy w Soniaku (dla każdego kto weźmie te aparaty do ręki).

[ Dodano: Pią 15 Sty, 2016 15:49 ]
Matpol7 napisał/a:
A nikon i canon będą mieli porównywalną jakość obrazu?


Gdyby to miało mieć jakieś istotne znaczenie to na pewno wiedziałbyś na czym polegają te różnice. Na tym etapie możesz się nad tym nie zastanawiać i rzucić monetą, oba systemu oferują aż nadto abyś mógł się rozwijać i robić piękne zdjęcia :)

Wojmistrz - Pią 15 Sty, 2016

akira, ale znowu porównać vAF Sony i Canon od 650D w górę z obiektywami STM... to nawet Sony dostaje baty.

Zamiast na tabelkach, zerknij przykłady, jak to z tymi szumami jest na prawdę.
http://www.dpreview.com/r...314210968887227

Matpol7 - Pią 15 Sty, 2016

Ze strony którą pokazał Wojmistrz wynika że ogólnie aparaty mocno szumią. Najlepiej wypadł nikon d5500 i pentax ks-2
Andrzej.M. - Pią 15 Sty, 2016

Matpol7 napisał/a:
Najlepiej wypadł nikon d5500 i pentax ks-2

Fakt.
Matpol7 napisał/a:
wynika że ogólnie aparaty mocno szumią.

To nie wynika że mocno szumią , tylko że szumią dość mocno przy ISO 3200 !!! I to przy powiększeniu 1:1 - czyli jak zrobisz wydruk o długości ok 50-60cm to te szumy z bliska zobaczysz. Dla wielu ten poziom szumu jak w nikonie czy Pentaxie jest akceptowalny i nadaje się do redukcji w programach wywołujących /graficznych.

Matpol7 - Pią 15 Sty, 2016

Porównałem różne aparaty. Canon chyba odpada bo problemy były z filmami bo full HD tylko 30p. Autofokus tez naganie. Nikon 5500 był ok ale przebił go panasonic lumix dmc-g7. Wiec co myślicie o lumixie? W testach najlepszy.
Wojmistrz - Pią 15 Sty, 2016

Matpol7, ten poziom szumu już prawie nie ma znaczenia, bo zasadniczo trzeba wiele odwagi by fotografować w ciemnicy jeśli chce się mieć dobre zdjęcia :) ISO się tyka w ostateczności i trzeba znać swój sprzęt, czy mniejsze straty będą po większym otwarciu przysłony, czy kolejnej zmianie czułości.
Umiesz wykorzystać więcej niż 25fps przy filmowaniu?

G7 - ostatnio ulubiony sprzęt filmowców, amatorów 4K, okrzyknięty GH4 Light.

Matpol7 - Pią 15 Sty, 2016

Czyli g7 to dobry sprzęt. A w przypadku canona były problemy jeszcze duże z AF.
Wojmistrz - Pią 15 Sty, 2016

Stwierdzasz czy pytasz?
Nie wiem o jakich problemach z AF piszesz.

Andrzej.M. - Pią 15 Sty, 2016

Matpol7 napisał/a:
w przypadku canona były problemy jeszcze duże z AF.

Też nie słyszałem.

Matpol7 - Pią 15 Sty, 2016

Przepraszam, pomyliłem się tu chodziło tylko o fazowy AF który jest bardzo przeciętny według optyczne.pl.

Czyli jednak canon by pasował.

Andrzej.M. - Pią 15 Sty, 2016

Bierz lumixa - różnic w obrazku między nim a canonem nie zobaczysz - jesli nie zobaczysz między Pentaxem czy Nikonem a canonem.

[ Dodano: Pią 15 Sty, 2016 21:49 ]
http://www.dpreview.com/r...999252546015137

akira - Sob 16 Sty, 2016

Wojmistrz napisał/a:
akira, ale znowu porównać vAF Sony i Canon od 650D w górę z obiektywami STM... to nawet Sony dostaje baty.

Zamiast na tabelkach, zerknij przykłady, jak to z tymi szumami jest na prawdę.


Moduł AF z A77mk2 może śmiało konkurować z 7Dmk2, a każde choćby najstarsze i najtańsze SLT dosłownie miażdży 650D w temacie video AF-C gdzie obiekt się porusza.
https://www.youtube.com/watch?v=RggKJLT95xA to jest dramat w porównaniu z tym jak śledzenie obiektu wygląda w A58.

Co do szumów to sam sugerujesz się teorią w necie, a nie praktyką. Te aptekarskie różnice, które podlinkowałeś z dpreview mają w praktyce znikome znaczenie. Istnieje wąska grupa użytkowników, którzy w kilku procentach sytuacji zrobią z tego jakiś użytek. Pomijam, że świadomy fotograf może niwelować te różnice odpowiednią techniką. Fotografia bynajmniej nie jest liniowo zależna od poziomu szumów. To taka choroba w którą wielu się wkręca. Każdy z tych aparatów ma wystarczająco niski poziom aby robić wspaniałe zdjęcia tylko trzeba dorosnąć aby to zrozumieć.

Wojmistrz - Sob 16 Sty, 2016

akira, jeśli byś był łaskaw,
Wojmistrz napisał/a:
Canon od 650D w górę z obiektywami STM
A tak co do testów na YouTube, fajny jest ten: https://www.youtube.com/watch?v=Iye3on_RNas, za to tu świetnie widać, jak radzi sobie 70D z STMkami: https://www.youtube.com/watch?v=WV3ywV6qENw
Na co należy zwrócić uwagę? Każdy filmujący z jako takim doświadczeniem wie, ze vAF nie powinno:
1. Gubić się - nikt nie chce oglądać krzaków za obiektem.
2. Ostrzyć zwłaszcza wielokrotnie tył przód gubiąc odległość do obiektu - od razu czuć sztuczność.
3. Ostrzyć zbyt szybko - jest źle odbierane przez nasz mózg, dlatego najlepsze jest ostrzenie manualne, gdzie zawsze ostrzone jest w prawidłowym kierunku oraz posiada dwie fazy ostrzenia, wstępną - szybką oraz wykańczającą - wolną.
Te trzy cechy dyskwalifikują większość sprzętu jako filmowy i nawet STM często odpada z powodu nr 3. Tu wygrywają właśnie ciemniejsze szkła lub przymknięcie przysłony na f/4 i więcej. Pamiętać też należy, że film nie lubi płytkiej głębi, chyba, że jako efekt w jakiejś przebitce.


O szumach pisałem do Matpol7, ale na tablecie nie chciało mi drugiego nicku przekleić, a piszemy praktycznie o tym samym w dwóch tematach. Akurat też jestem zdania, że szumy na wysokich ISO to raczej zmartwienie onanistów sprzętowych.

Andrzej.M. - Pon 18 Sty, 2016

Wojmistrz napisał/a:
szumy na wysokich ISO to raczej zmartwienie onanistów sprzętowych.

Raczej ludzi którzy dużo fotografują na imprezach w świetle zastanym. :razz:

Inna sprawa że na filmie się tego nie zobaczy.

Wojmistrz - Pon 18 Sty, 2016

AndrzejM.Makuch, ale jak zestawisz dwie puszki na tym samym pułapie cenowym, to przepaści zasadniczo nie ma.
Andrzej.M. - Pon 18 Sty, 2016

Wojmistrz napisał/a:
dwie puszki na tym samym pułapie cenowym

a58 i k-50 TO RÓŻNE PUŁAPY CENOWE? I różnica miedzy ISO 750 a 11xx- jakieś 400 ISO - no przepaści nie ma . O guzikologii, pryzmacie i uszczelnieniach zapominając... Po co to komu... przecież to nie cwanon... :zalamany:

Wojmistrz - Pon 18 Sty, 2016

Jeśli dla ciebie 1250zł i 1700zł to tyle samo...
Andrzej.M. - Pon 18 Sty, 2016

Faktycznie - "drobna" róznica jest, więc pytanie powinno być do 2000... Nie sądziłem że można coś nowego poniżej 1500 kupić... Niesamowite! :cool: Zaczekam aż darmo będą wciskać... a może jeszcze za dopłatą... :shock:
Asiulenka_S - Sro 20 Sty, 2016
Temat postu: Jaką lustrzankę wraz z obiektywem do 2500 wybrać?
Witam. Planuję zakup pierwszej w życiu lustrzanki. Niestety nie mam się kogo w tej sprawie poradzić, więc zwracam się do Was. Liczę na podpowiedzi.
Do tej pory używałam aparatu cyfrowego Canon PowerShot SX120 IS. Teraz planuję zakup lustrzanki w kwocie niedużej, bo tak do 2500 zł. Wiem że to nie duża kwota, lecz póki co tylko taką mam. Cy poradzicie mi czy do tej kwoty jakąś możliwą znajdę? Dodam że chcę wykonywać głównie zdjęcie dzieciom, zdjęcie portretowe czy też rodzinne w domu ale tez w plenerze. Z czasem chciałabym dokupić dodatkową lampę, ale na razie musiałabym się nauczyć obsługiwać lustrzankę z obiektywem. Jako że nie bardzo się na wszystkich parametrach znam, to nie potrafię ich porównać i dokonać wyboru. Zwróciły moją uwagę takie modele jak:
Sony a58
Nikon D3300
Canon EOS 1200D
Te lustrzanki razem z obiektywami mieszczą się chyba w moim budżecie. Ale mogą być oczywiście inne propozycje.
Bardzo proszę o pomoc.

Sunders - Sro 20 Sty, 2016

http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=26445
blaine - Sro 20 Sty, 2016

Za 2600zł możesz kupić Canona 700D +18-55mm + 50mm/1.8, a to już przyzwoity zestaw do portretów.
wojtas32 - Sob 23 Sty, 2016
Temat postu: Aparat dla amatora(?) do 2500zł
Witam. Planuje zakup aparatu w cenie do 2500zł (+ 100zł). Zastanawiam się nad Canon 700D lub 750D, czy to dobry sprzęt na początek dla amatora fotografii czy moze jest w tej cenie cos lepszego? 750D posiada wifi, obrotowy wyswietlacz oraz gps które byłyby dla mnie bardzo przydatne :)

Bardzo proszę o wypowiedzi, sugestie - chciałbym byc zadowolony z zakupu i nie zaować niczego.

Katana - Sob 23 Sty, 2016

A zastanawiałeś się nad zakupem starszego aparatu, a za oszczędzone pieniądze lepszego obiektywu?
Moim zdaniem warto tak zrobić, bo lepszy obiektyw da większe możliwości, a GPS czy wifi są może i fajne, ale wpływu na zdjęcia nie mają. Na nowym sprzęcie dużo się traci, a jakość zdjęć wykonanych starszymi puszkami jest praktycznie taka sama.

wojtas32 - Sob 23 Sty, 2016

oczywiście że przeszło mi przez myśl aby kupic używke ale chyba jako dla świżaka najlepsza byłaby nówka, z gwarancją itd :) Taki aparat z pewnością posłuży mi na dłuzej a do tytułu Eksperta dążył nie będę ;)
Sunders - Sob 23 Sty, 2016

wojtas32 napisał/a:
750D, czy to dobry sprzęt na początek dla amatora fotografii czy moze jest w tej cenie cos lepszego? 750D posiada wifi, obrotowy wyswietlacz oraz gps które byłyby dla mnie bardzo przydatne


Tak, to dobry sprzęt dla początkującego amatora.
Przy takich wymaganiach z aparatów w podobnej cenie warto rozpatrzyć Nikona D5500 i Pentaksa K-S2.

Katana - Sob 23 Sty, 2016

W to czy posłuży dłużej to wątpię, w sensie że te aparaty są dość wytrzymałe i o ile nie mają wad fabrycznych to raczej się nie psują, a ich ceny szybko spadają.

750D nie jest zły, o ile nie przeszkadza Ci wąski uchwyt. Generalnie to 650D, 700D, 750D dają jednakową jakość zdjęć więc tutaj można co najwyżej porównać funkcje apataru. Same puszki też praktycznie takie same.

Pentax K-50 jest bardzo fajny. Puszka o niebo lepiej wykonana niż w canonie, dołączony obiektyw kitowy też lepiej zbudowany mechanicznie. Ma wbudowaną stabilizację w korpus, więc z każdym szkłem ta stabilizacja będzie. A cena jest nawet niezła. Nie posiada tyle bajerów co canon niestety, nie ma wychylnego ekranu, gps itd, ale na pewno więcej wytrzyma.

Andrzej.M. - Nie 24 Sty, 2016

Asiulenka_S napisał/a:
Teraz planuję zakup lustrzanki w kwocie niedużej, bo tak do 2500 zł
To spokojnie i Pentax K-50 jak i KS-2 Cię zadowoli. Jeśli wolisz więcej bajerów - to KS2 bo i WIFI sterowanie komórką itp...

wojtas32 napisał/a:
wifi, obrotowy wyswietlacz oraz gps które byłyby dla mnie bardzo przydatne
Tamte puszki są cłkiem cobre - jak każda w tym segmencie . Ale ich trwałość i ergonomia - to już inna kwestia. Lepszy będzie Pentax KS2.
Wojmistrz - Pon 25 Sty, 2016

Katana napisał/a:
750D nie jest zły, o ile nie przeszkadza Ci wąski uchwyt. Generalnie to 650D, 700D, 750D dają jednakową jakość zdjęć więc tutaj można co najwyżej porównać funkcje apataru. Same puszki też praktycznie takie same.
Nie, 750/760D mają zupełnie inną matrycę niż poprzednie modele, a każda kolejna generacja dawała np coraz lepsze wsparcie dla obiektywów STM.
Katana napisał/a:
Pentax K-50 jest bardzo fajny. Puszka o niebo lepiej wykonana niż w canonie, dołączony obiektyw kitowy też lepiej zbudowany mechanicznie.
Tak samo kiepski plasticzek jedynie co, to ma uszczelnienia. Pływać z nim nie można, ale na deszcz nie jest źle. Co do obiektywu, chyba dawno nie miałeś w rękach Canona zwłaszcza z serii STM.
Katana napisał/a:
Ma wbudowaną stabilizację w korpus, więc z każdym szkłem ta stabilizacja będzie. A cena jest nawet niezła. Nie posiada tyle bajerów co canon niestety, nie ma wychylnego ekranu, gps itd, ale na pewno więcej wytrzyma.
Mało wydajna stabilizacja, jak to zwykle w matrycowych, brak nawet wejścia na zewnętrzny mikrofon, a co do wytrzymałości... no cóż, każdy sam wybiera system :) ... a można trafić lepiej :razz:
AndrzejM.Makuch napisał/a:
Asiulenka_S napisał/a:
Teraz planuję zakup lustrzanki w kwocie niedużej, bo tak do 2500 zł
To spokojnie i Pentax K-50 jak i KS-2 Cię zadowoli. Jeśli wolisz więcej bajerów - to KS2 bo i WIFI sterowanie komórką itp...

wojtas32 napisał/a:
wifi, obrotowy wyswietlacz oraz gps które byłyby dla mnie bardzo przydatne
Tamte puszki są cłkiem cobre - jak każda w tym segmencie . Ale ich trwałość i ergonomia - to już inna kwestia. Lepszy będzie Pentax KS2.
Ty, który tak dbasz w innych tematach o jakość obrazu i jedziesz po innych systemach, że tak szumią na nieco wyższych ISO, doradzasz chyba najbardziej nieudany i szumiący model Pentaxa? No zmiłuj się! :zalamany:
Andrzej.M. - Pon 25 Sty, 2016

Wojmistrz napisał/a:
najbardziej nieudany i szumiący model Pentaxa?

Nie rozumiem dlaczego nieudany? To zupełnie inna puszka niż KS1 - z którą go zapewne pomyliłeś! Różnią się tak bardzo jak canon od Nikona. Ks1 jest najmniej udany - bardziej przypomina bezlusterkowaca k-01 (choć tamten miał lepszą matrycę) niż resztę lustrzanek Pentaxa. Różnica jest widoczna wręcz wizualnie , tak jak rózni się obrazowaniem choć zdawało by się że ma taką samą matrycę. A jednak ... różnice oprogramowania swoje robią. Zresztą - co tam , nawet KS1 ma mniejsze szumy od obydwu wspierających się canonów. I całej ich reszty - no może topowy 7DmkII jest dość blisko, ale i tak DR i kolorek jeszcze niekoniecznie... :lol:

Wojmistrz napisał/a:
No zmiłuj się!
Nie ma zmiłowania! :lol:

[ Dodano: Pon 25 Sty, 2016 16:03 ]
No dobra , przejechałem się po całości - to możemy poważnie - różnica w obrazku jest już na tyle niewielka między KS2 a K-50 i tymi nowościami Canona - że więkzość użytkowników jej nawet nie zauważy. Natomiast na pewno zauważy jakość wykonania i ergonomię - tak - nikt nie ma 6-tego palca do gmyrania kółkowybierakiem jeśli w ogóle w tych modelach to jest. Uszczelnienia canonierzy doceniają dopiero po wizycie w serwisie i tak już później uważają żę kupują różne "kondomy" na nawet uszczelnione puszki. Pentaxiarze takich problemów zwykle nie mają.

[ Dodano: Pon 25 Sty, 2016 16:04 ]
Wojmistrz napisał/a:
jedziesz po innych systemach

Nie po innych a powiedzmy wprost - po canonie - bo to on przez ostatnie kilka lat mocno odstawał.

Wojmistrz - Pon 25 Sty, 2016

Nie mnie jednak, KS-2 to puszka, gdzie Pentax dodał bajery, a skopał matrycę. To przecież szumi niemiłosiernie.
Andrzej.M. - Wto 26 Sty, 2016

Wojmistrz napisał/a:
a skopał matrycę. To przecież szumi niemiłosiernie.

Masz jakieś dziwne wyobrażenie - możliwwe że per piksel KS2 może szumieć nieco bardziej niż k-50 , ale w odniesieniu do tej samej wielkośćo obrazka - jest tak samo. Możesz sprawdzić sam.
Bardziej szumią canony - prawda?

Masz porównanie z najnowszymi Canonami... 760D i 7DmkII.
Tutaj na ISO 1600.
http://www.dpreview.com/r...974885028638317
Zminiając przy KS2 wartość ISO - zmieniasz dla wszystkicjh aparatów. Oczywiście do 12800 bo wyżej d760 nie działa. ;) Tak samo można zmienić z RAW-ów na jpg-i.

Wojmistrz - Wto 26 Sty, 2016

Już się wypowiadałem wielokrotnie na temat wiarygodności dpreview :D
komor - Wto 26 Sty, 2016

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Masz porównanie z najnowszymi Canonami... 760D i 7DmkII.

Andrzej, wedle Ciebie to porównanie wypada korzystnie dla K-S2? Np. dla ISO 6400 w RAW? Bo moim zdaniem szumi mocniej niż K-50 i Canony.

Swoją drogą zastanawiam się, czy te wycinki z DPReview to jest 1:1? Bo wszystkie mają jednakową wielkość obiektów, tymczasem matryce porównywane to 20mpix, 24mpix… Czy oni różne ogniskowe stosują w zależności od megapikseli, tak żeby per-piksel zawsze to samo powiększenie było?

Andrzej.M. - Wto 26 Sty, 2016

komor napisał/a:
porównanie wypada korzystnie dla K-S2? ...dla ISO 6400 w RAW? Bo moim zdaniem szumi mocniej niż K-50 i Canony.

No cóż - pomijając uwagę Wojtka - staram się być obiektywny. Można używać ISO 6400 i 51200 jak ktoś lubi - dla mnie użyteczne iso kończy się nieco wcześniej... :)
komor napisał/a:
Bo wszystkie mają jednakową wielkość obiektów, tymczasem matryce porównywane to 20mpix, 24mpix…

Są takie trzy znaczki przy napisie "image size" - jak dasz full - będą różnice wielkości. Jest też wielkość w druku czy jakoś tak... ja używam do porównań przeskalowanych - bo lepiej widać . Są bardziej porównywalne.

wojtas32 - Wto 26 Sty, 2016

Panowie, bardzo fajnie że sobie urządzacie dyskusję na zaawansowanym poziomie ale pamietajcie że większość tu zebranych prosi o rady jaki sprzęt wybrać - np amator i tak nie będzie się wpatrywał w szczegóły lub ich nie zauwazy :)

Zadaję i pytanie i oczekujęodpowiedzi :P Który/jaki aparat do 2500 będzie najlepszy? Już prawie wybrałem Pentaxa K-50 ale moze coś jeszcze sie trafi ;)

Jeżdżę dużo rowerem więc najlepiej gdyby aparat był uszczelniony, obrotowy wyświetlacz jest przydatny ale mogę z niego zrezygnować. W cenie 2300zł jest k-50 z dwoma kitowyi obiektywami i podejrzewam że dla mnie wystarczą gdyż ja sie nawet nie znam na nich a fotki i tak zrobię :mrgreen:

Zapomniałem dodac ze fotki w 90% będą robionę na zewnątrz, na otwartej przestrzeni (natura ogólnie itd.).

Wojmistrz - Wto 26 Sty, 2016

wojtas32, potrzebujesz uszczelnień, to nowego nic lepszego niż k-50 nie kupisz i to chyba tyle w temacie. Osobiście wolałbym jakiegoś używanego k-5_, ale od trzydziestu lat nie odczuwałem zbytnio potrzeb uszczelnień.
Andrzej.M. - Wto 26 Sty, 2016

wojtas32 napisał/a:
W cenie 2300zł jest k-50 z dwoma kitowyi obiektywami i podejrzewam że dla mnie wystarczą gdyż ja sie nawet nie znam na nich a fotki i tak zrobię

Bierz , lepiej raczej nie trafisz. Tylko zwróć uwagę by obiektywy miały WR na końcu - znaczy też uszczelniane.

wojtas32 - Wto 26 Sty, 2016

Wydaje mi się że uszczelnienie to dobra rzecz a żeby już sobie nie robić to wybiore K-50 ;) Teraz tylko problem co do koloru, miał być czarny ale ten biały fajnie wygląda - kojarzy się ze Snow Troopers z Gwiezdnych Wojen :mrgreen:

jasne Andrzej ale chyba tylko z WR sa dołączane ;)

Sunders - Wto 26 Sty, 2016

wojtas32 napisał/a:
Teraz tylko problem co do koloru, miał być czarny ale ten biały fajnie wygląda - kojarzy się ze Snow Troopers z Gwiezdnych Wojen


Wybór wersji kolorystycznych jest szerszy:


:mrgreen:

wojtas32 - Wto 26 Sty, 2016

haha wiem że jest więcej kolorów ale nie chcę wyglądac jak papuga :D Koniec OT

[ Dodano: Wto 26 Sty, 2016 23:15 ]
Jeszcze jedno pytanie - czy jeśli kupię tego Pentaxa za granica to jak bedzie realizowana gwarancja?

Kupując za granicą wyszło by jeszcze taniej o jakieś 300zł (razem z przesyłką DHL) :mrgreen:

Katana - Sro 27 Sty, 2016

Jak chcesz kupić za granicą to zobacz czy nie będziesz musiał dopłacić jakiegoś dodatkowego podatku czy coś. Ja się na tym nie znam ale trzeba by na to zwrócić uwagę.

Cytat:
750/760D mają zupełnie inną matrycę niż poprzednie modele

To prawda, ale różnicę w jakości trudno zauważyć.

Cytat:
Co do obiektywu, chyba dawno nie miałeś w rękach Canona zwłaszcza z serii STM.

Po długim używaniu sigmy 18-35mm f1.8 uważam canony STM za badziewne plastiki, ale to już zboczenie po kontakcie z bardzo dobrym, ciężkim, metalowym szkłem, bo to ogólnie dobre szkła. Znacznie lepsze niż wcześniejsze kity, nawet lepsze niż 17-85 które może i miało metalowy bagnet, ale luzy były duże.

Cytat:
Mało wydajna stabilizacja, jak to zwykle w matrycowych

Prawda, ale na krótkich ogniskowych wystarczy. Ze szkłami które nigdy stabilizacji nie posiadały tutaj ona jest (mnie to boli, bo teraz w żadnym szkle nie mam stabilizacji :sad: ). A długie szkła można kupić z osobną stabilizacją. W 18-55 STM stabilizacja też tyłka nie urywa, takie miałem wrażenie po krótkim sprawdzeniu tego szkła, ale mogę się mylić.

Jeśli chodzi o uszczelnienia w canonie, których nie ma - jak na złość mam 2 canony które dużo przeżyły i jakoś żaden się nie popsuł. 50D przetrwał nawet porządny prysznic i nic. 500D też nieźle obrywał. Podejrzewam, że kurz, brud i błoto powłaziło w szczeliny i zrobiło naturalne uszczelnienia :mrgreen:

Andrzej.M. - Czw 28 Sty, 2016

Katana napisał/a:
Po długim używaniu sigmy 18-35mm f1.8 uważam canony STM za badziewne plastiki

Wcale ci się nie dziwię, zresztą nie trzeba używać aż tak genialnego szkła - wystarczy się pobawić Sigmą 17-50/2,8 żeby przestać lubić "kitowe wynalazki".
Katana napisał/a:
50D przetrwał nawet porządny prysznic i nic.

Nie żebym się czepiał - ale 50 D to uszczelniony korpus. Służący wielu kolegom jako wół roboczy (oprócz pełnej klatki) do czasu wypuszczenia 7D.

Wojmistrz - Czw 28 Sty, 2016

Moment, moment, nie wszystkie nawet K-50 są sprzedawane z obiektywem WR, zwłaszcza w promocjach. Te modele bez WR są jeden z najbardziej rozklekotanych plasticzków jakie spotkałem, gorsze od leciwego 18-55 Canona w pierwszej wersji. I znowu, jak z tym uszczelnieniem na K-50 i WR? Ani korpus, ani obiektyw nie ma uszczelki tylko pasówka na metalowym bagnecie. Czym bardziej się rozklekocze tym więcej przepuści. Oj myło się Canony z błota pod kranem czy nawet w rzece i było git :) Z k-50 tego nie zrobię, bo to nie jest pełne uszczelnienie.
Katana, ale o co chodzi z tymi plastikami w 18-55mm? Przecież każdy i każdego producenta to plastik. Najważniejsze jest jak jest rozklekotany, czego nowym modelom Canona zarzucić nie można i jaki mają bagnet, a te mają przecież metalowy.

Andrzej.M. - Czw 28 Sty, 2016

Wojmistrz napisał/a:
nie wszystkie nawet K-50 są sprzedawane z obiektywem WR

Dlatego piszę zawsze żeby patrzeć czy ma napisane WR. Ale bez WR zdarza się coraz rzadziej - bo zwyczajnie dołożyli uszczelki do DAL i jest wszystko WR. Chyba że ktoś trafi na jakieś zaległości magazynowe od k-500. Co do plastiku - to tego poliwęglanu bym tak nie nazwał - owszem jest dość elastyczny , ale się nie wyciera - mam już kilka lat 35-tkę (od jej wypuszczenia) i na bagnecie luzów do dziś nie ma. Co do uszczelki - tej żaden Limited nie posiada, a przecież uszczelnione są. I działa! :lol:
Wojmistrz napisał/a:
myło się Canony z błota pod kranem czy nawet w rzece i było git Z k-50 tego nie zrobię, bo to nie jest pełne uszczelnienie.

Bzdury kolega wypisuje i tyle. :zalamany:

maciej 78 - Sob 13 Lut, 2016
Temat postu: pierwsza lustrzanka 2000-2500
witam. nosze sie z zamiarem kupienia swojej pierwszej lustrzanki. miałaby służyć przede wszystkim to zdjęć przyrody. na ta chwile używam już dość wysłużonego sony H7. aparat miałby służyć przede wszystkim na wycieczki przyrodnicze, których jestem pasjonatem, czyli ptaki, las, a także makro. potrzebuje dobrej bazy którą chciałbym sukcesywnie i rozsądnie rozbudować. po przeglądnięciu 2 razy całego internetu :mrgreen: mam taki oto dylemat


1. CANON 700D - wydaje mi sie że tutaj tańszy byłby 650D (chyba różnice są niezauważalne dla mnie jako amatora), ale zalezy mi na nowym korpusie a 650 nie znalazlem nowego w sprzedarzy

2 NIKON D5300 v d5200. jestem skłonny zrezygnować z wifi i gps w 5300, ale zastanawiam sie czy dla mnie istotne bedzie to ze 5300 nie ma filtra AA. teoretycznie szczególy powinny być lepsze, ale czy to bedzie miało znaczenie dla mnie (jako laika) w praktyce??

jezeli chodzi o makro to w przyszłosci (chyba odległej) chciałbym zainwestowac w obiektyw makro, a na razie eksperymentowałbym z piersćieniami pośrednimi ewentualnie konwerterem, także to nie jest najważniejsze. jezeli chodzi o obiektyw na razie zmuszony jestem zadowolic sie kitem czyli jakies 18-55 ze stabilizacją bądź 18-135, dostepny w obu opcjach

z góry dziękuje za wyczerpujace odpowiedzi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Andrzej.M. - Pon 15 Lut, 2016

maciej 78 napisał/a:
po przeglądnięciu 2 razy całego internetu mam taki oto dylemat

No to powinieneś wiedzieć że to aparaty pozbawione uszczelnień i wielu udogodnień które w fotografii przyrodniczej się przydają. Dlatego polecałbym raczej modele wyższe które są choćby uszczelnione co w plenerze raczej się przydaje - chyba że wybrałbyś Pentaxa - te w tej klasie mają lepsze korpusy a matrycowo są dość bliskie Nikonów. Jeśli zaś chcesz fotografować zwierzynę płową - to używany Pentax k-5 (II/IIs - jeśli ma być bez filtra AA) będzie lepszym wyborem gdyż jest najcichszy w swojej klasie (N d7x00 C 70/7d)jak porównać odgłos serii. K-3 jest jeszcze cichszy ale tanio używki nie kupisz. Oczywiście Pentaxy mają stabilizację wbudowaną w korpus więc wszystko co podłączysz może ją mieć na całkiem przyzwoitym poziomie. Zaraz rozlegną się głosy że Pentax ma najmniejszy wybór obiektywów - to prawda - tylko ile obiektywów każdy musi mieć? Niezależnie od odpowiedzi podpowiem - jest ich i tak wystarczająco wiele. :smile:

Wojmistrz - Pon 15 Lut, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Jeśli zaś chcesz fotografować zwierzynę płową - to używany Pentax k-5 (II/IIs - jeśli ma być bez filtra AA) będzie lepszym wyborem gdyż jest najcichszy w swojej klasie (N d7x00 C 70/7d)jak porównać odgłos serii.
Ze śmiechu spadłem z krzesła :)
Andrzej.M. - Pon 15 Lut, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Ze śmiechu spadłem z krzesła

Krzesła masz za małe? Śmiać się nie umiesz? :lol:
A właśnie - jak tam twój test? :lol:

Wojmistrz - Pon 15 Lut, 2016

Mój test się jeszcze nie zrobił, bo K-5 nie dojechał.
Andrzej.M. - Wto 16 Lut, 2016

To sobie kup tego -https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153875247158890&set=pcb.1022625287795454&type=3&theater - ma 80 000 klapnięć ale jeszcze posłuży... :lol: Za to jest za grosze. :razz:
Wojmistrz - Wto 16 Lut, 2016

Jednostka nie czyni reguły, bo tak samo mógłbym pisać, że Canon robi najlepsze migawki, bo mój pierwszy 30D padł po 156 tysiącach, a to nie jest prawda, to była akurat sztuka, która przypadkiem przeżyła swój limit żywotności.
I jeszcze jedna spraw, nie porównuj migawki z flagowców do entry, bo się przejedziesz. Co innego K-5 czy K-3, a co innego K-S1. W Canonie różnica jest ośmiokrotna, podobnie w Nikonie, a uważasz że Pentax daje tak samo dobrą migawkę w każdym sprzęcie? Super, Pentax to faktycznie najsolidniejszy sprzęt na świecie buahahahaha :razz:

komor - Wto 16 Lut, 2016

Co nie zmienia faktu, że jak właśnie sprawdziłem, na przykład Nikon w D7100 w materiałach chwali się 150.000 cykli. Choć nie jest napisane, że tyle gwarantuje. :)

http://imaging.nikon.com/.../features03.htm

The shutter unit of the D7100 achieves high durability as it has endured release testing over 150,000 cycles, with the shutter unit actually loaded on the camera.

Canon w serii 2-cyfrowej daje gwarancję 50 tysi, a np. w 7D ile?

Wojmistrz - Wto 16 Lut, 2016

komor, Canon od 30D daje 100k, a nie 50k, tyle co piszesz jest w 3 cyfrowych, a np aktualne 1D mają 400k.
maciej 78 - Wto 16 Lut, 2016

Pentax K 50 wydawał mi się ciekawy z racji właśnie stabilizacji w korpusie, jednak nie mogłem znaleźć nigdzie pierścieni pośrednich do makro, które by przenosiły automatykę. Pierścienie są ale takie zwykłe za jakieś 30 zico i jie wydają mi się za fajne. Co do używanych korpusów, to raczej wole nowe, z tego względu, że sam nie potrafiłbym ocenić z jak bardzo zużytym egzemplarze mam doczynienia. Na chwilę obecną skłaniam się ku nikon 5200 z 18-55 + za kilka miesiecy jakiś lepszy 70-300 ale to chyba temat na inny wątek ☺☺. 5200 to dobry wybór ? Jak myślicie ??
Wojmistrz - Wto 16 Lut, 2016

maciej 78, jeśli Nikon typowo pod makro, to wolał bym ze względu na matrycę wybrać D3300. Oczywiście nie pogardził bym D5500.
maciej 78 - Sro 17 Lut, 2016

Wojmistrz; jezeli mialbym wiekszy budżet wowczas tez wolałbym d5500. na razie myśle, jak napisałem wczesniej, o porządnych pierscieniach pośrednich + ewntentualnie konwerter, a jak nazbieram to jakis porządny obiektyw makro[/b]

różnica w matrycy pomiedzy D3300 i D5200 jest znaczna jezeli chodzi o fotografie makro??
chodzi mi o zauwazalne róznice dla mnie jako amatora ?

Wojmistrz - Sro 17 Lut, 2016

Według mnie jest, bo przy makro więcej pikseli = lepiej. Usunięcie filtra AA też. Oczywiście musi to być wsparte odpowiednio dobrym szkłem.
maciej 78 - Czw 18 Lut, 2016

Wojmistrz; może źle patrze, ale porównując specyfikacje techniczną to obie matryce sa chyba takie same. czy nie? :wink:
Wojmistrz - Czw 18 Lut, 2016

Teoretycznie tak, ale jak spojrzysz rozdzielczość D5200

a rozdzielczość D3300

to widać tę "delikatną" różnicę :D

maciej 78 - Czw 18 Lut, 2016

wspominałem, ze prosty chłopak ze mnie?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
a więc będe sie rozglądał za d3300 w korzystnej cenie
no chyba ze polecisz jakieś jeszcze inne body do makro hahaha
albo lepiej nie hahaha
dziękuje i pozdrawiam

Wojmistrz - Czw 18 Lut, 2016

Oczywiście że polecę :) Canon od 600D lub od 60D w górę + obiektyw Canon MP-E 65mm f/2.8 :D Idealny zestaw.
muzyk - Pią 19 Lut, 2016

maciej 78 napisał/a:
nne body do makro

Makro można robić dosłownie czym popadnie, byle mieć pomysł. :idea:
Mieszek, pierścienie, odwrotne mocowanie, Raynox DCR 250 bądź silniejszy itd.
Przykład. Sony H7 + bodajże Raynox DCR 250

Wojmistrz - Pią 19 Lut, 2016

muzyk, wszystko kwestia komu jakie makro odpowiada i co przez nie rozumie. Jedni chcą ważkę, inni muchę, a jeszcze inni tylko jej oko w kadrze.
muzyk - Pią 19 Lut, 2016

Wojmistrz napisał/a:
wszystko kwestia komu jakie makro odpowiada i co przez nie rozumie. Jedni chcą ważkę, inni muchę, a jeszcze inni tylko jej oko w kadrze.

Dlatego piszę, byle czym makro - a wybór jest spory.

Owszem, jak chce się 1:1 i wygodnie, to jakiś wypasiony makro obiektyw, nawet z bdb działającym AF (choć wiadomo, że w makro fotografii AF to sprawa czwartorzędna).

Andrzej.M. - Pią 19 Lut, 2016

maciej 78 napisał/a:
nie mogłem znaleźć nigdzie pierścieni pośrednich do makro, które by przenosiły automatykę

Bo nie ma takiej konieczności. Przy makro i tak robisz ze statywu więc przestawienie z pełnej jasności na przysłonę roboczą nie jest problemem. A aparat Pentax k-50 i tak zmierzy ile światła otrzymał. I sam dobuerze czas migawki jeśli będziesz pracował w trybie Av. A dla stabilizacji i tak ma informację którą ustawiłeś po włączeniu aparatu. Masz jeszcze 3 programowane tryby użytkownika co przy makro i innych zdjęciach może się przydać.

Wojmistrz - Pią 19 Lut, 2016

Pierścienie makro to nie tylko fotografia, to także filmowanie, a jeśli już ograniczymy się do samej fotografii, to bardzo precyzyjne zdjęcia i dobrze naświetlone ciężko bez przeniesienia elektroniki zrobić bez wielu prób. Z elektroniką jesteś w stanie ustawić wszystko do perfekcji za jednym razem.
maciej 78 - Sob 20 Lut, 2016

oczywiście, ze makro to przede wszystkim cierpliwość i pomysł. makro to będzie w moim przypadku mysle 70 % zdjęć. coraz bardziej jestem przekonany, ze zdecyduje po tym który z aparatów bedzie najlepiej leżał w dłoniach

bardzo dziękuje wszystkim za podpowiedzi
pozdrawiam

muzyk - Sob 20 Lut, 2016

maciej 78 napisał/a:
ze zdecyduje po tym który z aparatów bedzie najlepiej leżał w dłoniach

O! I to jest bardzo właściwe podejście.

Andrzej.M. - Sob 20 Lut, 2016

Wojmistrz napisał/a:
ciężko bez przeniesienia elektroniki zrobić bez wielu prób. Z elektroniką jesteś w stanie ustawić wszystko do perfekcji za jednym razem.

No właśnie i tp przemawia za Pentaxem... nawet jak założysz obiektyw odwrotnie - i tak ci wszystko zmierzy i naświetli jak trzeba. Bo z tego że do canona kupisz o stówę droższe pierścienie , jak przy odwrotnym mocowaniu - potrzebnym przy dużych powiększeniach - i tak nie zadziała. :razz:

[ Dodano: Sob 20 Lut, 2016 19:31 ]
maciej 78 napisał/a:
bedzie najlepiej leżał w dłoniach

Bardzo słusznie i jeszcze sobie popatrz co możesz zmienić w aparacie bez odrywania oka od wizjera. :wink:

ryszardo - Sob 20 Lut, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
No właśnie i tp przemawia za Pentaxem... nawet jak założysz obiektyw odwrotnie - i tak ci wszystko zmierzy i naświetli jak trzeba. Bo z tego że do canona kupisz o stówę droższe pierścienie , jak przy odwrotnym mocowaniu - potrzebnym przy dużych powiększeniach - i tak nie zadziała. :razz:


Ale w Canonie pomiar światła działa nawet bez elektroniki (obiektywu). Potrzebna jest ona wyłącznie do potwierdzenia ostrości. Chyba, że w nowszych modelach coś zmienili, ale wątpię.

Andrzej.M. - Sob 20 Lut, 2016

ryszardo napisał/a:
omiar światła działa nawet bez elektroniki

A tryb Av też? (preselekcja przysłony)
W pentaxie jest nie tylko potwierdzenie ostrości ale też pułapka ostrości bez dodatkowej elektroniki.

Wojmistrz - Sob 20 Lut, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
No właśnie i tp przemawia za Pentaxem... nawet jak założysz obiektyw odwrotnie - i tak ci wszystko zmierzy i naświetli jak trzeba. Bo z tego że do canona kupisz o stówę droższe pierścienie , jak przy odwrotnym mocowaniu - potrzebnym przy dużych powiększeniach - i tak nie zadziała. :razz:
No co ty Andrzeju opowiadasz? Może tak ma K-3 ale na pewno nie poprzednicy, bo nimi męczyłem trochę makro na Pentaxie. Przy pierścieniach pośrednich z przeniesieniem elektroniki w Canonie, mogę sobie regulować z puszki przysłonę, bo zazwyczaj wtedy używa się powyżej f/11, ślicznie łapie sam ostrość i mogę sobie strzelać fotki nawet na auto.
Andrzej.M. napisał/a:
A tryb Av też? (preselekcja przysłony)
Też.
Andrzej.M. napisał/a:
W pentaxie jest nie tylko potwierdzenie ostrości ale też pułapka ostrości bez dodatkowej elektroniki.
W Canonie "o dziwo" też, tylko nie nazywa się jej pułapką. Możesz nie pozwolić na wykonanie zdjęcia do momentu złapania optymalnej ostrości, czyli trzymasz wciśnięty przycisk i nie robi zdjęcia do puki nie potwierdzi ostrości. Poza tym w Pentaxie też opiera się ona na elektronice więc nie opowiadaj bajek :P ... a nie przepraszam, Pentax czerpie energię z kosmosu :D
maciej 78 - Nie 21 Lut, 2016

i juz ostanie pytanie (obiecuje :mrgreen: )
nikon D3300 i D5300 nie ma filtra dolnoprzpustowego na matrycy. czy jakość zdjęć w porównaniu z np canonem 700D bedzie zauważalnie lepsza dla mnie jako amatora, czy też nie zawracać sobie tym w ogóle głowy???
dziekuje za wyrozumiałość :wink:

Sunders - Nie 21 Lut, 2016

maciej 78 napisał/a:
nikon D3300 i D5300 nie ma filtra dolnoprzpustowego na matrycy. czy jakość zdjęć w porównaniu z np canonem 700D bedzie zauważalnie lepsza dla mnie jako amatora, czy też nie zawracać sobie tym w ogóle głowy???


maciej 78, to zależy od tego w jakim powiększeniu/formacie/ będziesz te zdjęcia oglądał i czy będziesz je obrabiał w jakimś programie do edycji zdjęć :smile:

WojciechW - Nie 21 Lut, 2016

Odpowiedź jest taka - jeżeli będziesz chciał to zauważysz. Wystarczy przeglądać różne drobne detale zarejestrowanych zdjęć (np. napisy) w dużym powiększeniu na komputerze, ewentualnie drukować małe wykadrowane fragmenty.

Ale oglądając całe zdjęcia na ekranie komputera lub ich wydruki w formacie do A4 na papierze (odbitce) to rozdzielczość 700d lub zbliżona Pentaxa K50 będzie w pełni wystarczająca.

Ja oczywiście jestem zwykle zainteresowany tym o czym napisałem na początku, więc występuje tu zwykle jako orędownik dużej rozdzielczości.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

komor - Nie 21 Lut, 2016

Wojmistrz napisał/a:
W Canonie "o dziwo" też, tylko nie nazywa się jej pułapką. Możesz nie pozwolić na wykonanie zdjęcia do momentu złapania optymalnej ostrości, czyli trzymasz wciśnięty przycisk i nie robi zdjęcia do puki nie potwierdzi ostrości.

A jak to zrobić i w których modelach jest toto?

WojciechW napisał/a:
Odpowiedź jest taka - jeżeli będziesz chciał to zauważysz. Wystarczy przeglądać różne drobne detale zarejestrowanych zdjęć (np. napisy) w dużym powiększeniu na komputerze, ewentualnie drukować małe wykadrowane fragmenty.

Wszystko pod warunkiem, że mieści się w przedziale głębi ostrości, a obiektyw daje radę. Przy optymalnej przysłonie i dobrze złapanej ostrości widać różnicę między matrycą z filtrem i bez.

Wojmistrz - Nie 21 Lut, 2016

komor, sprawdź, wciśnij od razu całkiem przycisk migawki, przy jednym punkcie AF.
muzyk - Pon 22 Lut, 2016

Wojmistrz napisał/a:
sprawdź, wciśnij od razu całkiem przycisk migawki, przy jednym punkcie AF.

racja :mrgreen:

komor - Wto 23 Lut, 2016

Wojmistrz, wyłączyłem ostrzenie pod spustem jeszcze w czasach 400D. :) Używam tylko przycisku AF-On. Pamiętam, że w lepszych modelach jest w Cust.Fn. dotyczącym AF ustawienie priorytetu migawki lub AF, ale on dotyczy AI-Servo. Przy obiektywie przełączonym na manual-focus to ustawienie nie ma znaczenia. To, o czym piszesz, nie można nazwać pułapką ostrości.
Wojmistrz - Wto 23 Lut, 2016

komor, dlatego nie nazwałem tego pułapką ostrości, bo ta typowa z Pentaxa jest wyłącznie do szkieł manualnych. Z drugiej strony, o ile dobrze pamiętam Magic Lantern ma Trap Focus na pierwszej pozycji od góry w piątej zakładce (focus) :D
khorne - Pią 26 Lut, 2016
Temat postu: Lustrzanka+obiektyw do 2500
Witam!

Jako, że jest to mój pierwszy post - na wstępie chciałbym się przywitać ze wszystkimi.
Przychodzę tu do Was z prośbą o radę w zakupie lustrzanki. Wybór na rynku jest ogromny, moje doświadczenie znikome, więc gdyby ktoś z Was znalazł chwilę czasu na pomoc - byłbym bardzo wdzięczny.

Budżet - 2000-2500 zł

Ogólnie skłaniam się najbardziej ku nikonowi d5200. Z informacji, które wyczytałem jest to solidna (nie mówie o jakości materiałów ;) ) lustrzanka b.dobra na początek. Na korzyść Nikona przemawia także koszt obiektywów w dalszej perspektywie czasu (w tym Sigmy itp.).

Myślałem nad d5200 + kit (2000zl). Dzisiaj trafilem takze na D5200+18-105 (2500zł, znalazlem także body+obiektywy oddzielnie jeszcze odrobine taniej).

Zastosowanie aparatu + obiektywu :
- jestem amatorem, zastosowanie zatem amatorskie ;)
- na chwilę obecną zdjęcia "codzienności", że tak powiem. Żadne makro.
- chciałbym by aparat+obiektyw był w miarę uniwersalny (poza makro oczywiście). Tak wiem, uniwersalność, często jest synonimem bylejakości.
Czemu? ponieważ jeżeli w późniejszym czasie będę chciał robić zdjęcia makro - kupie obiektyw do makro itp. Czyli pierwszy obiektyw uniwersalny, solidny do wielu zastosowań bez obsługi krańcowych wartości - środeczek :P , drugi w przyszłości już będzie specyficzny dla zastosowań zdjęcia.
- poza jednorazowym przypadkiem (ślub), zdjęcia będą robione raczej w w jasnych pomieszczeniach/plenerze

Co sądzicie o D5200+18-105 (to zapewne Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED?) ?
Jest coś w tej granicy cenowej bardziej opłacalne jeżeli chodzi o jakość/cenę ? Oczywiście niekoniecznie musi to być w/w Nikon. Myślałem nad także nad tym body + czymś z Sigmy, aczkolwiek niestety raczej mocno przekracza to mój budżet. No chyba, że jest coś "oh ah".. Jeżeli coś takiego by było (jeżeli zmienię kiedyś body, dobry obiektyw zawsze zostanie) to także proszę o wzmiankę.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam

blaine - Pią 26 Lut, 2016

Na początek zestaw z 18-105VR powinien ci wystarczyć do nauki i jest to dużo lepsza opcja niż 18-55.
Po jakimś czasie sam już zauważysz ograniczenia takiego zestawu i dokupisz obiektywy które będą spełniać twoje oczekiwania.

Sunders - Pią 26 Lut, 2016

khorne napisał/a:
Co sądzicie o D5200+18-105 (to zapewne Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED?) ?


Dobry wybór.

Andrzej.M. - Wto 01 Mar, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Możesz nie pozwolić na wykonanie zdjęcia do momentu złapania optymalnej ostrości, czyli trzymasz wciśnięty przycisk i nie robi zdjęcia do puki nie potwierdzi ostrości. Poza tym w Pentaxie też opiera się ona na elektronice więc nie opowiadaj bajek

W Pentaxie akurat działa niezależnie od tego czy podepniesz obiektyw z AF czy przytrzymasz lupę przed aparatem... niezależnie od jakiejkolwiek elektroniki wbudowanej w obiektyw czy jak to ma miejsce w canonie - w przejściówkę /adapter.
Wojmistrz napisał/a:
Może tak ma K-3 ale na pewno nie poprzednicy, bo nimi męczyłem trochę makro na Pentaxie.

No to się nie kompromituj - wstyd się przechwalać że się nawet nie przejrzało instrukcji , można było też zajrzeć na dowolne forum penatxowe - z pewnością znależli by się uprzejmi którzy by cię poinstruowali jak to zrobić... :lol: :lol: :lol:
maciej 78 napisał/a:
zy też nie zawracać sobie tym w ogóle głowy???

Na pewno będą momenty w których ta różnica będzie zauważalna. Szczególnie gdy czasem zecgcesz sprawdzić jakiś szczegól na zdjęciu.

Andrzej.M. - Wto 01 Mar, 2016

khorne napisał/a:
Co sądzicie o D5200+18-105 (to zapewne Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED?) ?

Lepszy byłby pewnie Pentax KS-2 (K-50) albo - D7100/7200 - gdyby Pentax miał taki 18-105 za takie pieniądze lub 7100 był w tej cenie. No chyba że trafisz na K-5(II/IIs) - które ostatnio mocno potaniały.
Nie wiem na ile długi koniec ( dość ciemny niestety) ci będzie potrzebny , bo może się okazać że lepiej kupić body od razu z jasną sigmą 17-50/2,8. Nikona czy Pentaxa - to już zależy na co trafisz.

Wojmistrz - Wto 01 Mar, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
W Pentaxie akurat działa niezależnie od tego czy podepniesz obiektyw z AF czy przytrzymasz lupę przed aparatem... niezależnie od jakiejkolwiek elektroniki wbudowanej w obiektyw czy jak to ma miejsce w canonie - w przejściówkę /adapter.
Wyobraź sobie, że w Canonie też.
Andrzej.M. napisał/a:
No to się nie kompromituj - wstyd się przechwalać że się nawet nie przejrzało instrukcji , można było też zajrzeć na dowolne forum penatxowe - z pewnością znależli by się uprzejmi którzy by cię poinstruowali jak to zrobić... :lol: :lol: :lol:
To ty się kompromitujesz, bo to był fragment mojej odpowiedzi na bzdurę, którą napisałeś na temat automatycznych pomiarów i ustawień w obiektywach np odwróconych. To że coś mierzy i coś ustawia, to chyba jak każdy, ale jest to dalekie od doskonałości, zwłaszcza przy wspomnianym fotografowaniu makro. Sorry, ale Canon na LV w takim samym układzie robi to znacznie pewniej.
Na tym forum każdy chyba zna twoje podejście do Pentaxa, ale zacznij trawić informację, że Pentax ma też wady, jak i każdy inny system. Nie rób z niego nadaparatu i nie "dodawaj nadnaturalnych mocy" bo się ośmieszasz. Przestań również traktować innych uczestników forum jak idiotów, bo już przekraczasz granice przyzwoitości. Nie jesteś z tego co wiem optykiem, nie jesteś elektronikiem ani programistą firmy Pentax, za to jesteś zwykłym użytkownikiem tego systemu i niestety dla tego systemu fanbojem. Jeśli Ci to odpowiada i chcesz bronić marki Pentax, to rób to publikacjami swoich prac, bo to na pewno lepiej przekona przyszłych klientów, niż walka z innymi systemami, zwłaszcza Canonem. Myślisz, że ponad połowa świata się myli wybierając właśnie Canona? Udowodnij to!

Andrzej.M. - Wto 01 Mar, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Canon na LV w takim samym układzie robi to znacznie pewniej.

Jak miałbym zawsze pracować w LV - to sorry - po co lustrzanka? :lol:
Wojmistrz - coś ci canon zaszkodził, do tego stopnia że wypowiadasz się o sprzęcie który jakoby miałeś i używałeś nie racząc go poznać czy choćby poczytać instrukcję. I wypisujesz banialuki.
Wojmistrz napisał/a:
Myślisz, że ponad połowa świata się myli wybierając właśnie Canona?

Niech sobie robią canonami - mi to ... :roll: A wiesz że najwięcej jest ludzi biednych i słabo wykształconych? To też jest prawda... niestety... :razz:

Wojmistrz - Wto 01 Mar, 2016

Jak pisałem
Wojmistrz napisał/a:
w takim samym układzie
Uprzednio robiłem to samo z wykorzystaniem Pentaxa i również na LV. Mowa o aparat + obiektyw M42 przez adapter. W przeciwieństwie do Canona, Pentax przez wizjer robił różne głupoty jeśli tylko czegoś się na sztywno nie ustawiło, co skutkowało źle naświetlonymi kadrami, czyli sprzecznie do tego co pisałeś, że automatycznie mierzy i ustawia.
Masz rację, nie czytałem instrukcji od K-500, czyli mojej drugiej lustrzanki Pentaxa, bo wszelkie standardowe ustawienia powinny być ergonomiczne.
Andrzej.M. napisał/a:
Niech sobie robią canonami - mi to ... :roll: A wiesz że najwięcej jest ludzi biednych i słabo wykształconych? To też jest prawda... niestety... :razz:
Jak by ci to ..., to właśnie ty byś na forum takich banialuków nie pisał.
Andrzej.M. - Pią 04 Mar, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Masz rację, nie czytałem instrukcji od K-500

No właśnie , a może właśnie w Twoim przypadku by się bardzo przydało... Do K-5 też... :lol:
Ale dobrze że zostałeś w canonie ... tylko nie pisz że znasz Pentaxy... :roll: :zalamany:

Wojmistrz - Pią 04 Mar, 2016

Andrzej.M., a ile instrukcji od cyfrowych Canonów EOS Ty przeczytałeś, że wypowiadasz się na temat ich funkcji? Pewnie o jedną mniej niż ja w Pentaxach.
Andrzej.M. - Pią 04 Mar, 2016

:lol: :lol: :lol:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group