forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - nx 30 vs omd em 10 - ostatnia prosta

Forneus - Nie 09 Sie, 2015
Temat postu: nx 30 vs omd em 10 - ostatnia prosta
Witam wszystkich na forum.
Od roku kupuje nowy aparat - super gdyby udało sie rozwiać ostatnie wątpliwości:

1. Czy różnica w wielkości matrycy wpłynie w sposób zauważalny na małą GO? Jeśli tak, to o ile procent? Proporcjonalnie do jej wielkości, czyli jakieś 20% ?

Jakby się zastanowić to mój kompakt xz-10 z matrycą 1. 2/3 powinien dać zdjęcia z GO jakieś 150% gorsze w stosunku do 4/3 i około 200% do apsc. Czy mniej więcej tak można to przeliczyć pod kątem TYLKO oczywiście samej GO a nie ogólnej jakości zdjęcia? Brzmi to absurdalnie ale jestem maniakiem GO i nawet z kompaktu udaje mi się ją czasem uzyskać :) .

2. Czy to prawda, że zapis zdjęć na nx30 trwa długo? Czy to kwestia szybkiej pamięci? Jeśli długo, tzn ile...5 sekund, pół minuty?


Który z tych aparatów byście wybrali? Fotografia dla mnie to nie tylko GO ale ogólna jakość zdjęć. Z tych co widziałem, wyglądają podobnie, tj. dobrze.

Cenowo wygląda to też dziś podobnie - olympus 2600 - 420 cashback, samsung 2500 (choć gdzieś czytałem na tym forum że ktoś kupił za 1500...ktoś coś słyszał na ten temat? )Chciałbym tez dokupić stałkę 45 mm, tutaj chyba ta od olympusa jest lepsza, tańsza i łatwiej dostępna.

Będe wdzięczny za każdą sugestię, pozdrawiam

snufkin - Nie 09 Sie, 2015

Zamiast porównywać korpusy (gdzie jakichś spektakularnych różnic raczej nie będzie) porównaj dostępność, jakość i ceny obiektywów, które byś miał do nich podczepiać.

PS Płytka GO to czasem zaleta, czasem wada. Twoje wyliczenia "lepszości" są trochę śmieszne.

dcs - Nie 09 Sie, 2015

Forneus napisał/a:
1. Czy różnica w wielkości matrycy wpłynie w sposób zauważalny na małą GO? Jeśli tak, to o ile procent? Proporcjonalnie do jej wielkości, czyli jakieś 20% ?

-1,3 X wieksza głębia ostrości przy tej samej przysłonie i skali odwzorowania.
więc jak na aps-c masz 40cmm głębi, to na 4/3 masz głębi ostrości 52cm -na tej samej przysłonie.

...albo inaczej:
na NX30 na przysłonie f/2.6 masz taką sama głębię jak na E-M10 na przysłonie f/2.0
albo na NX30 na przysłonie f/5.6 masz taką sama głębię jak na E-M10 na przysłonie f/4.3.

Forneus napisał/a:
2. Czy to prawda, że zapis zdjęć na nx30 trwa długo? Czy to kwestia szybkiej pamięci? Jeśli długo, tzn ile...5 sekund, pół minuty?

http://www.imaging-resour...sung-nx30A6.HTM
http://www.imaging-resour...pus-e-m10A6.HTM


Forneus napisał/a:
Fotografia dla mnie to nie tylko GO ale ogólna jakość zdjęć.

http://www.dpreview.com/r...191884453409052

http://www.dpreview.com/r...191884453409052


Forneus napisał/a:
choć gdzieś czytałem na tym forum że ktoś kupił za 1500...ktoś coś słyszał na ten temat?

-korpus.
Teraz masz z obiektywem za 1700zł http://allegro.pl/aparaty...v2-ele-1-3-0807

Arek - Nie 09 Sie, 2015

Forneus, weź pod uwagę, że Samsung wycofuje się ze sprzedaży foto w Polsce, a najprawdopodobniej w ogóle z Europy. Więc jak będziesz chciał rozbudowywać system, to mogą być problemy.
Forneus - Nie 09 Sie, 2015

Dzięki dcs ale nie dałoby się tak po polsku odpisać? Z tego co zrozumiałem to w przypadku samsunga po zrobieniu 12 rawów buffor czyści się przez 30 sekund a sam zapis zdjęcia trwa około sekundy?

Co do GO to chodzi mi o Wasze opinie na ten temat a nie żeróżnica wynosi 12 cm. Nic mi to nie mówi. Dla mnie mała GO to olbrzymia zaleta i zdaję sobie sprawę, że w różnych sytuacjach może być wadą. Pytałem czy jest zauważalna różnica w operowaniu GO pomiedzy 4/3 a apsc.

Coś te ceny samsungów są podejrzane, z opini na allegro ludzie często narzekają że są to egzemplarze po naprawach, z ekspozycji, itp. Chyba, że ta cena podyktowana jest tym wycofaniem się z rynku, to cenna informacja.

PS: Snufkin mam nadzieję, że nie zarejestrowałeś się specjalnie po to by mi "pomóc" i nazwać śmiesznym :mrgreen:

snufkin - Nie 09 Sie, 2015

Forneus napisał/a:
PS: Snufkin mam nadzieję, że nie zarejestrowałeś się specjalnie po to by mi "pomóc" i nazwać śmiesznym :mrgreen:

Nie nazwałem cię śmiesznym, a twoje obliczenia lepszości.

Cytat:
Coś te ceny samsungów są podejrzane, z opini na allegro ludzie często narzekają że są to egzemplarze po naprawach, z ekspozycji, itp. Chyba, że ta cena podyktowana jest tym wycofaniem się z rynku, to cenna informacja.

Cena niska bo to nie jest tak naprawdę nowy egzemplarz:
Cytat:
ROZPAKOWANY W CELU SPRAWDZENIA



STAN IDEALNY

Więc ktoś się nim już bawił. Pytanie tylko jak długo i w jaki sposób.

Forneus - Nie 09 Sie, 2015

Cytat:
Więc ktoś się nim już bawił. Pytanie tylko jak długo i w jaki sposób.



No niezupełnie. Jest napisane, że aparat jest nowy i jedynie rozpakowany w celu sprawdzenia. A jeśli jest tak jak piszesz to już rodzaj oszustwa

komor - Nie 09 Sie, 2015

Forneus napisał/a:
No niezupełnie. Jest napisane, że aparat jest nowy i jedynie rozpakowany w celu sprawdzenia.

Zawsze mnie ciekawi w takich ogłoszeniach, jaki był cel zakupu czegoś, rozpakowania w celu sprawdzenia i następnie wystawienia na sprzedaż. To po cholerę kupował, skoro tylko rozpakował?

dcs - Nie 09 Sie, 2015

komor napisał/a:
Zawsze mnie ciekawi w takich ogłoszeniach, jaki był cel zakupu czegoś, rozpakowania w celu sprawdzenia i następnie wystawienia na sprzedaż. To po cholerę kupował, skoro tylko rozpakował?

27 sztuk wystawionych, 18 zostało kupionych

-może po to żeby sprawdzić zawartość i żeby potem kupujący nie wciskał, że czegoś (albo wszystkiego) w pudełku nie było?

snufkin - Nie 09 Sie, 2015

dcs napisał/a:
komor napisał/a:
Zawsze mnie ciekawi w takich ogłoszeniach, jaki był cel zakupu czegoś, rozpakowania w celu sprawdzenia i następnie wystawienia na sprzedaż. To po cholerę kupował, skoro tylko rozpakował?

27 sztuk wystawionych, 18 zostało kupionych

-może po to żeby sprawdzić zawartość i żeby potem kupujący nie wciskał, że czegoś (albo wszystkiego) w pudełku nie było?

To optymistyczne założenie.
Jest jeszcze inna opcja: to jakieś modele powystawowe/używane przez klientów w sklepie.
Kolejna opcja: mogą to być zwroty klientów, kupujących przez internet i odsyłane po 10/14 dniach zabawy (zależy od terminu obowiązywania odpowiedniej ustawy).

dcs - Nie 09 Sie, 2015

a może dlatego http://allegro.pl/aparat-...5593275478.html
"aparaty były demonstracyjne na promocji samsunga - tylko 1 dzień" http://allegro.pl/listing...10620&buyUsed=1

jest jeszcze http://allegro.pl/aparat-...5564394575.html

RB - Nie 09 Sie, 2015

Forneus napisał/a:

Co do GO to chodzi mi o Wasze opinie na ten temat a nie żeróżnica wynosi 12 cm. Nic mi to nie mówi. Dla mnie mała GO to olbrzymia zaleta i zdaję sobie sprawę, że w różnych sytuacjach może być wadą. Pytałem czy jest zauważalna różnica w operowaniu GO pomiedzy 4/3 a apsc.


Trochę ułomne i powierzchowne ale popatrz tu:
http://dofsimulator.net/en/

komor - Pon 10 Sie, 2015

dcs napisał/a:
aparaty były demonstracyjne na promocji samsunga - tylko 1 dzień"

A sprzedawca płakał jak sprzedawał. :)

Forneus - Pon 10 Sie, 2015

Tak podsumowując...mam takie wrażenie, że odpowiedziano mi w taki sposób bym broń boże nie zrozumiał a żeby wyglądało to tak, że każdy konkretnie pomógł. Gdybym rozumiał te wykresy, rozumiał na czym polega różnica w detalach pomiędzy widzianymi zdjęciami, a przede wszystkim potrafiłbym OCENIĆ to wszystko - to nie pisałbym na tym forum. Próbowałem uzyskać opinie osób, które miały kontakt w praktyce z zagadnieniami o które pytałem i przy odpowiednim doświadczeniu potrafią pomóc.

I nadal nie znam różnicy między praktycznym operowaniem GO pomiędzy 4/3 a apsc. I nadal nie wiem co jest z tym buforem od nx 30 i czy 30 sekund to dużo czy mało i czy w praktyce to przeszkadza czy nie.

Chris62 - Pon 10 Sie, 2015

snufkin napisał/a:
dcs napisał/a:
komor napisał/a:
Zawsze mnie ciekawi w takich ogłoszeniach, jaki był cel zakupu czegoś, rozpakowania w celu sprawdzenia i następnie wystawienia na sprzedaż. To po cholerę kupował, skoro tylko rozpakował?

27 sztuk wystawionych, 18 zostało kupionych

-może po to żeby sprawdzić zawartość i żeby potem kupujący nie wciskał, że czegoś (albo wszystkiego) w pudełku nie było?

To optymistyczne założenie.
Jest jeszcze inna opcja: to jakieś modele powystawowe/używane przez klientów w sklepie.
Kolejna opcja: mogą to być zwroty klientów, kupujących przez internet i odsyłane po 10/14 dniach zabawy (zależy od terminu obowiązywania odpowiedniej ustawy).



Jaka by to opcja nie była można samemu sprawdzić.

[ Dodano: Pon 10 Sie, 2015 10:50 ]
snufkin napisał/a:
Zamiast porównywać korpusy (gdzie jakichś spektakularnych różnic raczej nie będzie) porównaj dostępność, jakość i ceny obiektywów, które byś miał do nich podczepiać.

PS Płytka GO to czasem zaleta, czasem wada. Twoje wyliczenia "lepszości" są trochę śmieszne.

Płytką GO zwiększa się przymykając przysłonę.
Aparat 4/3 z kitem oferuje ekwiwalent przysłon F8-F11 mniej więcej tyle samo co kompaktowy Lumix LX7.

Arek - Pon 10 Sie, 2015

Forneus, praktycznie GO w APS-C będzie mniejsza. Czy faktyczna różnica w tej kwestii będzie dla Ciebie ważna wiesz tylko Ty i nikt tego za Ciebie nie oceni.

30 sekund to dużo przy trybie seryjnym. W serii 9 klatek JPEG na sekundę NX30 robi przez 1.5 sekundy, potem się zapycha. Lepsza karta dużo tutaj nie pomoże. I znów, tylko Ty wiesz czy te 1.5 sek Ci wystarczy, czy nie.

Chris62 - Pon 10 Sie, 2015

komor napisał/a:
dcs napisał/a:
aparaty były demonstracyjne na promocji samsunga - tylko 1 dzień"

A sprzedawca płakał jak sprzedawał. :)


Ja kupiłem - nie wiem czy płakał ale skusiłą mnie stałka 16/F2,4 bo za cały zestaw dałem 2 tysie IMO warte ryzyka.
Co mogę powiedzieć - sprzęt z niemieckiego rynku oryginalny niemiecki FW zdjęć aż 3 żadnych rysek i wad nie stwierdziłem.
Obiektyw ideał żadnych zdecentrowań itp.
To samo mogę powiedzieć o kicie - nie wiem ale chyba dalej na Niemcy idzie towar top class a na Polskę wybraki niezależnie od marki.
Sam aparat nie ma wad ukrytych matryca czyściutka żadnych zadrapań itp.
Wgrałem najnowszy FW i hula.

Tak na marginesie w Polsce taki sprzęt z gablotki nie doczekuje takich zniżek - może 10-20% i do klienta.
W Niemczech przecena musiała być spora skoro komuś opłacało się importować tyle aparatów...
Ale mnie to nie dziwi znajomy w taki sposób sprowadził salonowe nowe BMW za 60% ceny, niestety takie zakupy nawet w Niemczech są możliwe tylko "po znajomości"

[ Dodano: Pon 10 Sie, 2015 11:11 ]
Arek napisał/a:
Forneus, praktycznie GO w APS-C będzie mniejsza. Czy faktyczna różnica w tej kwestii będzie dla Ciebie ważna wiesz tylko Ty i nikt tego za Ciebie nie oceni.

30 sekund to dużo przy trybie seryjnym. W serii 9 klatek JPEG na sekundę NX30 robi przez 1.5 sekundy, potem się zapycha. Lepsza karta dużo tutaj nie pomoże. I znów, tylko Ty wiesz czy te 1.5 sek Ci wystarczy, czy nie.


W wakacje używałem tylko RAW (bo zaszyty jpg ma pełne 20 MP więc inna opcja jest zbędna)
Seryjny tryb uważam za wystarczający. Nie wiem po co komu seria przez 30 sekund.
Naciskam na pół sekundy i puszczam jak mam coś utrafić to wystarczy.
Jeżeli komuś trzeba więcej to jest jpg.
Jednak osobiście wolę tryb bracketingu głębi ostrości - w każdym trybie z wyjątkiem S (wtedy otrzymamy różne ekspozycje) uzyskuję 3 zdjęcia na różnych przysłonach.
Dla mnie kapitalna opcja bo mam wybór różnych wersji GO - małej średniej i dużej.
Przy tele to ma znaczenie choćby w przypadku nawet małej pomyłki AF.
AF ze szkłem 50-200 też dał radę w różnych warunkach i dynamicznych ujęciach.
Marzy mi się 50-150/F2,8

[ Dodano: Pon 10 Sie, 2015 11:44 ]
Forneus napisał/a:

I nadal nie znam różnicy między praktycznym operowaniem GO pomiędzy 4/3 a apsc. I nadal nie wiem co jest z tym buforem od nx 30 i czy 30 sekund to dużo czy mało i czy w praktyce to przeszkadza czy nie.


Praktyczna różnica nie jest duża ale jest.
Jak to różnica to zależy od konkretnych obiektywów - ich ogniskowych.
Jeżeli masz jakiś aparat albo doświadzczenie z analogowym choćby Zenitem to organoleptycznie możesz sprawdzić.
Np. Zenit używany z Helisem 50mm na przysłonie F5,6 oferował taką GO jak obecnie aparat 4/3 oferuje na przysłonie F2,8 i obiektywie 25 mm.
Z kolei F5,6 na 4/3 oferuję GO równoznaczną z F11 na aparacie pełnoklatkowym.
Aparat z matrycą DX(APS-C wymaga obiektywu 35 mm i przysłony F4.

Jeżeli używałeś kiedyś Zenita na przysłonie F2 to możesz sobie przeliczyć że mając aparat 4/3 dla uzyskania GO F2 Zenita dla takiego samego kadru potrzebujesz obiektywu 25 mm/F1,0!!!
Taki 25/F1,0 będzie bardzo drogi.
Idąc dalej gdybyś miał np. analogowego Canona z obiektywm 50 F1,4 (lun cyfrowego pełnoklatkowego) to w 4/3 nie ma obiektywu mogącego przy 25 mm dać tak płytką GO bo tu nawet F1 nie pomoże.


Gdzieś kiedyś widziałem na internecie praktyczne interaktywne ilustracji porównawcze GO dla różnych ogniskowych i przysłon spróbuj to odszukać może pomoże.

Ja z praktyki powiem tak - używając zooma 50-200 F4-F5,6 na DX odczuwam wciąż brak możliwości spłycenia GO w sytuacjach kiedy obiekt jest nieco dalej od obiektywu.
Natomiast z bliska nawet tak ciemny obiektyw oferuje ładny bokeh.
Natomiast stałka 30/F2 jako ekwiwalent 50/F4 już mnie zadowala i w tym zakresie mniejszej GO nie potrzebuję szczególnie przy bardzo bliskich obiektach (można fotografować w odległości od 20 cm wzwyż)

Ważniejsze są więc standardowe i szerokie kąty gdzie krótka ogniskowa oznacza dużą GO i tu jasność optyki i wielkość matrycy jest bardzo istotna.
A im mniejsza matryca tym krótsza ogniskowa rzeczywista i większa GO.

Nic tu nie wymyślimy - jeżeli zależy Ci na dużej kontroli GO to im większa matryca tym lepiej. Kwestia jak duża ta kontrola ma być.
Apart DX (jakikolwiek z CaNikona) i np. Sigma 35/F1,4 (albo 18-35/ F1,8) już oferują przyzwoitą kontrolę GO i będzie to najtańsza opcja.

Z bezlusterkowców masz Sony A7 lub Samsung NX lub Sony NEX ewentualne Canon EOS M ale akurat Canon ma nieco w d..e bezlusterkowce niestety.

Oprócz tego warto potrzymać sprzęt w ręce i porobić nieco zdjęć - ja lubię NX30 bo jest wygodny jak lustrzanka, świetnie wyposażony a przy tym dużo lżejszy i mniejszy do tego ma atrakcyjną cenę - nawet te 2 tysiaki jest wart.
Co do przyszłości zobaczymy ja się nie martwię kwestia podejścia - są ludzie kupujący bardzo drogie kompakty z przyspawaną stałką np. Fuji X100, które prędzej czy później wylądują w śmieciach dlaczego nie trakować w ten sposób bezlusterkowca, który może posłużyć znacznie dłużej z uwagi na wymienną optykę?
Wszystko jest kwestią opłacalności.

snufkin - Pon 10 Sie, 2015

Chris62 napisał/a:
Płytką GO zwiększa się przymykając przysłonę.
Aparat 4/3 z kitem oferuje ekwiwalent przysłon F8-F11 mniej więcej tyle samo co kompaktowy Lumix LX7.

A światło wtedy sam Pan Bóg z nieba zsyła...
Nie ma czegoś takiego jak "ekwiwalent przysłon".

komor - Pon 10 Sie, 2015

snufkin napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jak "ekwiwalent przysłon".

No kiedy właśnie jest :) bo umawiamy się, że – analogicznie do ekwiwalentu ogniskowej – oznacza to, jaką przysłonę musielibyśmy użyć w referencyjnej matrycy (FF), żeby uzyskać taką samą GO. Fakt, że ów ekwiwalent przysłon nie wpływa tak samo na parametry ekspozycji jest osobnym zagadnieniem, i owszem – wartym zaznaczenia. To znaczy (pomijając oszustwa kalibracyjne producentów), te same parametry czułość/czas/przysłona dadzą mniej więcej tę samą ekspozycję, bez względu na rozmiar matrycy.

Forneus - Pon 10 Sie, 2015

Dzięki, widzę, że teraz naprawdę klika osób postarało mi się pomóc ale chyba dalej tego nie ogarniam. Może powinienem jednak najpierw iść na jakiś kurs? Mam cały czas kompakt xz-10 ale to wcale nie jest taka głupia małpa na jaką wygląda. Mam wrażenie, że albo jestem za głupi albo nic więcej już z niego nie wyciągne, a napewno nie GO bez przystawiania komuś do nosa aparatu. Tak naprawdę matryca przy 4/3 jest tylko troche ponad 2x większa od tej w moim kompakcie, czy ja w ogóle zauważę różnicę? (ja=przeciętny człowiek amator fotograf pasjonat).

Chyba to trzeba jednak po prostu samemu sprawdzić i się przekonać...a dwóch naraz się nie da. :neutral:

a stabilizacja którą ma olek a nie ma nx 30? Też pewnie trzeba samemu się przekonać czy to przeszkadza i jak bardzo

snufkin - Pon 10 Sie, 2015

komor napisał/a:
snufkin napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jak "ekwiwalent przysłon".

No kiedy właśnie jest :) bo umawiamy się, że – analogicznie do ekwiwalentu ogniskowej...

Ale przecież przysłona to jasno sprecyzowana wartość fizyczna obiektywu, niezależna od aparatu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%82ona_fotograficzna

@Forneus:
Jeżeli najważniejsza jest GO to wybierz aparat z większą matrycą i tyle.
Jeżeli to tylko jedna z istotnych cech - przeczytaj jeszcze raz wszystkie wypowiedzi w tym wątku i sam sobie to poukładaj w głowie. Twoja kasa - twój wybór.

dcs - Pon 10 Sie, 2015

Akurat to otwór względny https://pl.wikipedia.org/wiki/Otw%C3%B3r_wzgl%C4%99dny_obiektywu i liczba przysłony https://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%82ona_fotograficzna są wartościami wtórnymi wymyślonymi żeby mniej rozgarnięci nie mieli problemów z ekspozycją na różnych obiektywach (znając źrenicę wejściową i mając przysłony: 1, 2. 3. 4...)
lcf - Wto 11 Sie, 2015

dcs To żeś chłopie pojechał, z otworem względnym jako pojęciem dla mniej rozgarniętych - po kilku ładnych pokoleniach fotografów :mrgreen: .
komor - Wto 11 Sie, 2015

snufkin napisał/a:
Ale przecież przysłona to jasno sprecyzowana wartość fizyczna obiektywu, niezależna od aparatu.

Ale my mówimy o ekwiwalencie przysłony, a nie o przysłonie. Przecież to jest całkiem przydatny termin, podobnie jak ekwiwalent ogniskowej.

Forneus - Wto 11 Sie, 2015

Zdecydowałem się ostatecznie na samsunga, tylko ta cena...1699 z kitem...na moje w miarę kulturalnie zadane pytanie, zawierające interpunkcje, powitanie, pożegnanie - otrzymałem odpowiedź cyt :

aparat pochodzi z wystawy sklepowej jest org zapakowany niema żadnych śladów urzywania

Kto tam pracuje? Kto to sprzedaje? Skąd to pochodzi? Czysta chyba loteria...

RB - Wto 11 Sie, 2015

Forneus napisał/a:
Zdecydowałem się ostatecznie na samsunga, tylko ta cena...1699 z kitem...na moje w miarę kulturalnie zadane pytanie, zawierające interpunkcje, powitanie, pożegnanie - otrzymałem odpowiedź cyt :

aparat pochodzi z wystawy sklepowej jest org zapakowany niema żadnych śladów urzywania

Kto tam pracuje? Kto to sprzedaje? Skąd to pochodzi? Czysta chyba loteria...


W zasadzie zastosowanie zwyczajowych form grzecznościowych, poprawnej interpunkcji, pełnych zdań oraz unikanie podstawowych błędów ortograficznch (czyli - nie owijając w bawełnę - chęć bądź umiejętność zastosowania automatycznego sprawdzacza pisowni) nie spowoduje od razu, że oferta będzie mniejszą loterią. Niemniej muszę się zgodzić, że będzie na bardziej wiarygodną wyglądała.

Nota bene - większość sprzętu w sklepach nieinternetowych też nie jest z pudełka a z wystawy. I ten sprzęt działa.

Forneus - Wto 11 Sie, 2015

Czytałem jakiś czas temu wypowiedź użytkownika jednego z foto forów, iż w ramach testowania wytrzymałości aparatu rzucał nikonami po ścianach w niemieckim markecie. W efekcie nawet tolerancyjna niemiecka obsługa "wyprosiła" go z salonu. Po mojemu, jeśli ktoś oferuje aparat (wart około jednak 500 euro) za 1699 pln, to widząc problemy z ortografią a domyślając się pazerności - to kupił go za góra 250 euro. Więc coś z tym sprzętem musi być nie tak...

W ogóle coś dziwnego dzieje się z tymi samsungami, znikają właściwie z oferty a widać jedynie to co opisałem - z wystawy. Z drugiej strony 2 sieci naziemne mają ostatnie sztuki w cenie 2600-2900. Kosmos

RB - Wto 11 Sie, 2015

Forneus napisał/a:
Czytałem jakiś czas temu wypowiedź użytkownika jednego z foto forów, iż w ramach testowania wytrzymałości aparatu rzucał nikonami po ścianach w niemieckim markecie. W efekcie nawet tolerancyjna niemiecka obsługa "wyprosiła" go z salonu. Po mojemu, jeśli ktoś oferuje aparat (wart około jednak 500 euro) za 1699 pln, to widząc problemy z ortografią a domyślając się pazerności - to kupił go za góra 250 euro. Więc coś z tym sprzętem musi być nie tak...


Cóż, z moich doświadczeń ze sklepami, wykonawcami, kontrahentami wynika, że sposób pisania w necie, w tym ortografia, zdecydowanie nie jest skorelowany z uczciwością.
Niemniej nie mam zamiaru Cię namawiać na zakup akurat tego sprzętu w akurat tym sklepie. Sprzętu - choćby z powodu przewidywanych braków w kompatybilnym osprzęcie do tego aparatu w chyba całkiem niedalekiej przyszłości. W tym sklepie - bo pojęcia nie mam o nim żadnego.

dcs - Wto 11 Sie, 2015

http://www.faxtel.com.pl/...0-18-55-mm.html ?
Forneus - Wto 11 Sie, 2015

dcs napisał/a:
http://www.faxtel.com.pl/aparaty-cyfrowe/kompakty-z-wymienna-optyka/samsung-nx30-18-55-mm.html ?


Hmm...a może to jest wyjście? Cena gdzieś tak po środku a czytając o niej negatywne komentarze nawet ją polubiłem :) . Na wszystkie odpisują :)

matti05 - Sro 12 Sie, 2015

http://www.saturn.pl/apar...arny,id-1090113
lub jeszcze lepsza oferta
http://www.mediamarkt.pl/...arny,id-1060921

Forneus - Sob 15 Sie, 2015

Skorzystałem z tej ostatniej oferty, jutro odbieram go w markecie. Obsługa zaklina się, że jest to fabrycznie zapakowany nowy egzemplarz, tyle że ostatni. Na coś konkretnego zwrócić uwagę? Coś co potwierdza, że na prawdę jest nowy, a coś co to wyklucza?

Tak czy inaczej wielkie dzięki wszystkim za pomoc w wyborze, mam wrażenie że dobrze zrobiłem

matti05 - Nie 16 Sie, 2015

Powinna być plomba na opakowaniu. Jeżeli jest zerwana, to sprawdzenie przebiegu.
Chris62 - Pon 17 Sie, 2015

Forneus napisał/a:
Skorzystałem z tej ostatniej oferty, jutro odbieram go w markecie. Obsługa zaklina się, że jest to fabrycznie zapakowany nowy egzemplarz, tyle że ostatni. Na coś konkretnego zwrócić uwagę? Coś co potwierdza, że na prawdę jest nowy, a coś co to wyklucza?

Tak czy inaczej wielkie dzięki wszystkim za pomoc w wyborze, mam wrażenie że dobrze zrobiłem


W media markt to raczej za szybką stał ale niekoniecznie bo 1 mógł być za szybką do podziwiania a drugi w pudełku leżeć i czekać na..Ciebie:)

Pobierz najnowszy Firmware i aktualizację Lightroom 5 do najnowszej wersji.
Firmware trzeba też wgrać do obiektywu - każdy obiektyw NX ma własne.
Oczywiście szukaj okazji na naleśnika 30/F2 bo to szkło trzeba mieć. (ewentualnie 45/1,8)

Jeżeli aparat ma oryginalne FW 1 i zerową liczbę zdjęć to nie powinien być używany.
Skontroluj czystość matrycy fota białej powierzchni na F22 wykaże śmieci na matrycy.
Oczywiście na zewnątrz wszystko powinno być głądziutkie bez rysek odcisków itd. itp..
Ekran jest dotykowy jak w telefonie więc ktoś mógł zdjąć folię ochronną dla wypróbowania.

Włącz w menu oczyszczanie matrycy np. przy wyłączaniu aby zapobiec osiadaniu pyłków.
Obiektyw sprawdź na zdecentrowanie - przy dobrym egzemplarzu obydwie strony kadru powinny być jednakowo ostre.
Na F3,5 mogą być ciut mniej ostre niż w centrum ale jednakowe.
(Zrób zdjęcie kontrolne prostopadłe do płaszczyzny zawierającej drobne detale)

Czytaj instrukcję zawiera bardzo dużo wiadomości no i zaopatrz się w zapasowy akumulator oraz ładowarkę. Polecam Newell (35 PLN)
Karta San DISK 64 GB/ szybkość 80MB/s działa mi idealnie, zero zawieszeń itp. (na starej Extreme 16GB 30MB/s zdarzyło się że musiałem wyjąć akumulator choć mogła to być też kwestia Firmware gdyż pierwsze próby robiłem na oryginalnym)

HDR w trybach PASM nie działa jeżeli użyjesz trybu ustawień koloru użytkownika (ja nie mogłem się z początku połapać dlaczego to piszę) oczywiście ten HDR (śmisznie przetłumaczony) w programach tematycznych będzie działał (tematyczne nie zapisują w RAW).

No cóż, życzę miłego zapoznawania się z nowym nabytkiem:)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group