forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - filtr szary

Mayol - Wto 27 Paź, 2015
Temat postu: filtr szary
Mam pytanie , pewnie laickie ale musze je zadać, czy filtr szary pomoże mi w następującej sytuacji , robię zdjęcie portretowe pod światło, na pełnej przysłonie takie z efektem bokeh , i wychodzą miejscami przepalenia na tle , czy filtr szary będzie pomocny przy takich zdjęciach ?
komor - Wto 27 Paź, 2015

Mayol napisał/a:
na pełnej przysłonie

Masz na myśli: na w pełni otwartej przysłonie i nie możesz już skrócić czasu naświetlania? Jeśli o to Ci chodzi, to tak, filtr szary pomoże wydłużyć czas ekspozycji. Ale jeśli do zdjęć pod słońce stosujesz dodatkowe doświetlenie twarzy, to oczywiście filtr szary osłabi także błysk lampy, nie tylko światło słońca. No i oczywiście, jeśli nie stosujesz doświetlenia, to niebo nie będzie tak przepalone, ale twarz też odpowiednio ciemniejsza, więc – do zmniejszenia kontrastu między niebem a twarzą – nie nadaje się.

Ja filtr szary stosuję czasem w podobnych sytuacjach po to, żeby z czasem ekspozycji pozostać jeszcze w granicach czasu X, czyli u mnie 1/250 s i móc stosowań normalne (bez HSS) doświetlenie. Oczywiście wtedy też muszę energię błysku lamp zwiększyć odpowiednio do zastosowanego filtra.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group