forum.optyczne.pl

Lornetki - Nadchodzi Nikon MONARCH HG 8x30 oraz 10x30!

bewithed - Czw 28 Cze, 2018
Temat postu: Nadchodzi Nikon MONARCH HG 8x30 oraz 10x30!
Oficjalna zapowiedź: https://www.nikon.com/new...narch_hg_01.htm
Abs - Czw 28 Cze, 2018

No i pięknie. Parametry bardzo ok - jest pole, jest lekka...Ciągle mamy za mało takich lornetek a gdy się pojawiają mają cenę...no właśnie - czekam na cenę.
koraf - Czw 28 Cze, 2018

Lornetki bardzo fajne, lekkie , ale pole w 8x30 takie, trochę słabawe :wink: , znam lornetki 8x30 z lepszym polem.
Arek - Czw 28 Cze, 2018

8.3 słabawe :) Kolega się do E2 przyzwyczaił i marudzi :)

I to się nazywa fajna kieszonkowa lornetka.

koraf - Czw 28 Cze, 2018

Do E2 i Kite Lynx 8x30 z mocnym 8,6 :grin: .
koraf - Czw 28 Cze, 2018

Arek napisał/a:
8.3 słabawe :) Kolega się do E2 przyzwyczaił i marudzi :)

I to się nazywa fajna kieszonkowa lornetka.

I oczywiście czekamy na test :grin: .

bewithed - Czw 28 Cze, 2018

Ja się pytam, kiedy i gdzie będę mógł zamówić, bo trochę mi się spieszy (wakacje tuż-tuż)?
RoboBat - Czw 28 Cze, 2018

Wpadka z ER!!! 15mm i 16mm w XXI wieku? Toć tak konstruowało się lornetki w poprzednim stuleciu. Ale to standard widzę w droższych lornetkach. Rzadko kiedy ER przekracza komfortowe 20 mm. Tylko Swarek EL wie jak robić porządne lornetki.
Arek - Czw 28 Cze, 2018

Nie, to nie wpadka lecz świadoma decyzja. Ogniskowa obiektywu to tutaj około 110 mm. A to oznacza, że w przypadku 8x30 okular ma ogniskową 13-14 mm, a w 10x30 około 11 mm. W takich okularach, przy zachowaniu dużego pola (a takie jest bo ma ponad 60 stopni) bardzo trudno zrobić ER większy niż 2/3 ogniskowej okularu. Tutaj zrobili i tak dobry. Jak by chcieli zrobić ER na poziomie 20 mm to okular wyglądałby zupełnie inaczej i lornetka by ważyła więcej i miała większą długość.

Moim zdaniem właśnie Swarek tutaj wtopił. Wysilił ER i przez to w klasie 8x32 i 10x32 ma lornetki bardzo duże - w szczególności długie. Na tyle duże i długie, że nigdy nie rozważałem ich zakupu.

Tym bardziej, że ER na poziomie 15-16 mm przy dobrej konstrukcji okularu i muszli starcza dla znaczniej większości użytkowników.

goornik - Czw 28 Cze, 2018

bewithed napisał/a:
Ja się pytam, kiedy i gdzie będę mógł zamówić, bo trochę mi się spieszy (wakacje tuż-tuż)?

Uuuuu - może być ciężko, pierwsze sztuki, przy dobrych wiatrach powinny być pod koniec lipca. JAk coś więcej będę wiedział, nie omieszkam się odezwać.

ptasiarz - Czw 28 Cze, 2018

RoboBat napisał/a:
Wpadka z ER!!! 15mm i 16mm w XXI wieku?

Bardzo dobrze, lornetki z ER 20mm lub więcej, nie nadają się dla mnie do użytku, gały wpadają mi w obraz-taka mam fizjognomię...
W wielu współczesnych modelach przeszkadzają mi właśnie dwie rzeczy: wyśrubowane ER i ogromny zakres obrotów śruby ostrzącej, zważywszy na GO przy powiększeniach 8-10 razy- absurd.

gaudemus - Czw 28 Cze, 2018

Poziom cenowy jest już znany:

ceny w $$$


Mnie ciekawi coś innego, różnica w wadze w stosunku do Monarcha 7 8x30 wynosi tylko 15g

porównanie

Wymiary na papierze są identyczne, obudowy są też zbliżone, to co w takim razie zmieniło się w środku - w budowie układu optycznego?
Obudowa HG z magnezu, nie jest cięższa od żywic??

Arek - Czw 28 Cze, 2018

Z cenami przesadzili. Na razie są droższe od 42 mm. Nikon ma dziwną politykę. Za 4000 zł nikt ich nie kupi.
Żeby ktoś to zaczął rozważać z przodu musi być 2.

ponidziak - Czw 28 Cze, 2018

Kupi, kupi tylko nie w PL. Nikon to globalny gracz. Z myślą o takich rynkach jak nasz wypuścili aculona.
goornik - Czw 28 Cze, 2018

Arek napisał/a:
Z cenami przesadzili. Na razie są droższe od 42 mm. Nikon ma dziwną politykę. Za 4000 zł nikt ich nie kupi.
Żeby ktoś to zaczął rozważać z przodu musi być 2.

Arek, ale za 24 000 tym bardziej nikt nie kupi.....

Poza tym - po wejściu M HG na rynek z czystym sumieniem mogą wycofać z produkcji EDG 32. Porównajcie masy i wymiary.

Co do 15 gram różnicy między M7 i MHG - w droższym modelu mamy metalowe muszle oczne i magnezową obudowę. +15 g to świetny wynik.

Szkoda, że ceną zabili tę lornetkę na najbliższe 2 lata....

Arek - Czw 28 Cze, 2018

ponidziak napisał/a:
Nikon to globalny gracz


Tak i globalnie będzie musiał konkurować np. ze Swarkiem CL Companion, Kową Genesis czy Leicą Trinovid HD, które są od niego tańsze.

bewithed - Czw 28 Cze, 2018

Arek, Wszystkie z wymienionych mają od HG gorsze parametry i/lub są znacznie cięższe. Jakieś argumenty w tym starciu Nikon więc posiada, ale... cena 30 większa od 42 to rzeczywiście spora przesada (w jaki sposób można to w ogóle uargumentować, poza "nowością"?). Pozostaje mi chyba poczekać na jakąś sensowną obniżkę i zabrać na te wakacje mojego Travellera.
ponidziak - Czw 28 Cze, 2018

Cena docelowo będzie przecież niższa od 8,10x42. To nie jest lornetka na polski rynek, a może nawet i nie na europejski. W Walmarcie pewnie w promocji będzie taniej :wink:
RoboBat - Czw 28 Cze, 2018

Arek napisał/a:
ER na poziomie 15-16 mm przy dobrej konstrukcji okularu i muszli starcza dla znaczniej większości użytkowników.


Dla okularników to za mało. Wiem coś o tym bo dla mnie to najważniejszy parametr przy wyborze lornetki na użytek własny a nie kolekcjonerski. Myślę, że ten parametr powinien być badany w testach bo ma wpływ na to co widzą okularnicy przez lornetkę, a deklaracje producentów w tej materii często są naciągane. A wracając do tematu, ile procent społeczeństwa nosi okulary? Ze 40? Nie wiem. W każdym razie coraz więcej. Właśnie o tyle procent Nikon zmniejszył sobie grono potencjalnych klientów na te modele.

ponidziak - Czw 28 Cze, 2018

Większość chyba jednak ściąga okulary przy obserwacji. No chyba że astygmatyzm, albo wada pow-# 5
ponidziak - Czw 28 Cze, 2018

Ja bym się tak bardzo o Nikona nie martwił. Umówmy się, każdy, bez względu na szerokość geograficzną i zasobność portfela w jego ofercie znajdzie coś dla siebie. I będzie to sprzęt prezentujący bardzo przyzwoity stosunek jakość / cena.
RoboBat - Pią 29 Cze, 2018

ponidziak napisał/a:
Większość chyba jednak ściąga okulary przy obserwacji. No chyba że astygmatyzm, albo wada pow-# 5


Ściąga bo musi. Takie ma lornetki. A tu właśnie chodzi o to, żeby tego nie robić bo to bardzo upierdliwe.

goornik - Pią 29 Cze, 2018

Monarch 7 30mm kosztuje około 1350 zł i to jest 67,5% ceny modeli 42mm. Gdyby ta sama relacja panowała w Monarchu HG, przy aktualnej cenie modeli 42mm (około 3900 zł), nowy maluszek powinien kosztować jakieś 2600-2650. Co jest I tak ogrmnym skokiem ceny w porównaniu do M7

Przy cenie 4000 będzie jak z WXem - każdy się zachwyci i nikt nie kupi :???:

bewithed - Pią 29 Cze, 2018

Za 2999 :) wziąłbym MHG 30 teraz przy premierze z pocałowaniem ręki...
ponidziak - Pią 29 Cze, 2018

Myślę że w ostatniej chwili i tak ogarnęły by cie wątpliwości. :wink: Ciesz się że go nie ma bo masz prostszy wybór. Chociaż jaka to przyjemność ze złapania króliczka?
Wiking69 - Pią 29 Cze, 2018

Czy to będzie Nikon ... made in Japan
bewithed - Pią 29 Cze, 2018

Wiking69 napisał/a:
Czy to będzie Nikon ... made in Japan


W zapowiedzi jest to wyraźnie zaznaczone: "As with other models in the MONARCH HG series, these new binoculars are made in Japan"

https://www.nikon.com/new...narch_hg_01.htm

3mnich - Sob 30 Cze, 2018

poczekajmy z ocenami, może się okazać że są warte tej ceny ?
jeśli nie, rynek ją zweryfikuje.
już nie raz byłem świadkiem sporej rozbieżności pomiędzy ceną, a wartością...

goornik - Sob 30 Cze, 2018

3mnich napisał/a:

już nie raz byłem świadkiem sporej rozbieżności pomiędzy ceną, a wartością...

Co to był za model i czy zaskoczenie było na + czy na - ?

m-day - Nie 01 Lip, 2018

Może ja odpiszę po swojemu.
Terra 8x25 - na plus, najlepsza kompaktowa lornetka w rozsądnej cenie, niewiele odstatająca od ~2+ droższych konkurentów.
M7 8x30 - na plus, optycznie miód za rozsądną cenę, wybaczam słabą i nieprzewidywalną pracę z bocznym i rozproszonym światłem.
Opticron Adventurer T WP 6,5×32 - na plus, super w centrum, chociaż reszta już nie taka, ale cena to rekompensuje.
Opticron SR.GA 8x32 - na minus, równie dobry jak Adventurer 6,5×32 T WP, ale jest 2x droższy i ma wady w mechanice - opadający mostek, nie wiem za co 2x tyle winszują sobie (a w dobrych czasach ze ~4x tyle szczekali).
Monarch HG 10x42 - na minus, AC również w centrum, słabo z ostrością w kierunku brzegu (jak się patrzy na ten sam motyw w M7 8x30 i MHG, to M7 wypada lepiej), problemy z bocznym światłem, jak na 4 kafle za mało miodu, mimo to lubię za wielkie pole jak na 10x i nie sprzedam jak już zapłaciłem jak za zboże.
Swaro Habicht 8x30 W - na minus, dokuczliwe odblaski i za krótkie muszle oczne jak za cenę, ale przynajmniej jest nagazowana i szczelna. Ma to coś w obrazie i jest nie do sprzedania.
Endeavor ED II 10x42 - na minus, odstaje ostrością w centrum, spora AC, nie jest to zła lornetka, ale spodziewałem się więcej patrząc na punktację w teście.
Nikony EX 8x42 i 7x35 - na minus po podwyżkach, ceny sprzed 1,5 roku odzwierciedlały ich rzeczywistą wartość.
Można to kontynuować, tylko po co...

ponidziak - Nie 01 Lip, 2018

Dla mnie pytanie nr 1 brzmi: Różnica miedzy m7 a mhg? Czy warto za nią dopłacić 2 tys. każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
ponidziak - Nie 01 Lip, 2018

Dopóki ktoś rozsądny tego nie obejrzy pozostają spekulację.
3mnich - Nie 01 Lip, 2018

:cool:
3mnich - Nie 01 Lip, 2018

[quote="3mnich"]
goornik napisał/a:
3mnich napisał/a:

już nie raz byłem świadkiem sporej rozbieżności pomiędzy ceną, a wartością...

Co to był za model i czy zaskoczenie było na + czy na - ?


kolega m-day zrobił już małe zestawienie, gdzie w większości pozycji mam podobne refleksje.
Jestem powściągliwy w krytykowaniu, zwłaszcza wiodących producentów, i nie zrobię tego, ogólnie zaznaczę, że jak się wystarczająco długo "poszpera", można znaleźć zaskakująco dobrą pozycję, pod warunkiem precyzyjnego zestawienia elementów optycznych w połączeniu z mechaniką, co przekłada się na spektakularny efekt jakości obrazu.
Często, kiedy biorę do ręki dobrego klasyka, który jest "dopieszczony", a kosztował ułamek ceny współczesnych flagowców, pada pytanie o sens...
Oczywiście, do specjalistycznych zastosowań, np. astro, nie ma miejsca na kompromisy, ale kiedy idę na dzienne wycieczki po zróżnicowanym
terenie, interesuje mnie, aby obraz był maksymalnie piękny ( co jest rzeczą umowną), niż technicznie perfekcyjny, ale nie dający tego smaczku absolutnej wyjątkowości chwili.
Jednym z ostatnich takich przykładów jest poruszony przeze mnie wcześniej "konkursowy" Opicron SRGA 8x32, nie najlepiej oceniony przez m-day za spadający mostek. To fakt, kupiłem dwa egzemplarze, będąc zafascynowanym jakością optyki, i oba mają tę przypadłość.
Rekompensatą tego mechanicznego uchybienia jest bardzo krótki skok fokusa i bardzo precyzyjna jego praca, co w połączeniu z ergonomią centralnego pokrętła ostrości z budową lornetki, która idealnie pasuje w moje dłonie, daje duży komfort złapania ostrości.
Jak wiecie ostatnie miesiące używałem Swarka 10x32 SV, który jest moim H. Graalem optyki sportowej, a w ostatnich kilku tygodniach gościł w mojej torbie również SRGA. Podróżowałem w tym czasie tu i tam.
Znacie pewnie to zjawisko "zachłyśnięcia" się nową zabawką, kiedy trzeba poczekać parę dni, aż kurz opadnie, i wtedy rzeczowo zabrać się do testów i porównań. Opticron zaskoczył mnie mocno, pomijam cenę - około tysiąca złotych. Nie pamiętam żadnej lornetki, niezależnie od ceny, gdzie byłem świadkiem takiego zjawiska w centrum obrazu jak tu.
To jest mocno zastawiające, czy ta optyka była zaprojektowana celowo, czy to był "wypadek" podczas projektowania i wyszło coś takiego...
Jak to w klasycznym designie peryferia obrazu tracą na ostrości, jest krzywizna liniowa poduszkowata. Ale to już znamy. Clu programu to centrum. Jest tylko jedna lornetka, do której mógłbym porównać to, co widać w SRGA - Swarovski Habicht 8x30 najnowsza edycja. Rozdzielczość - widzialna ostrość, neutralność koloru - chociaż Opticron trochę lepiej nasyca, minimalny poziom AC. Biorąc pod uwagę większe pole w SR, ogólnie wrażenie jest mocniejsze niż w Habichcie, minusem dla wielu będzie brak wodoszczelności, ale jest ogumowana, co chroni przed przypadkowymi obtarciami.
Jako obiekt do patrzenia "na" oczywiście Habicht, do patrzenia "przez" raczej... SR.
To jest moja osobista opinia, inni użytkownicy tego modelu pewnie mają własne przemyślenia i tak jest OK.
SV nadal pozostaje na pozycji, ale SR jest częściej brany do ręki, nie wiem dlaczego, ale to się dzieje samo...

Jak napisałem wcześniej, Brin Best umieścił Opticrona SRGA 8x32 wśród czołowki w tej klasie, pewnie również miał swoje powody....

Wiking69 - Nie 01 Lip, 2018

Pięknie powiedziane Adamie :) . Najważniejszym parametrem jest to , aby obraz był maksymalnie piękny . A nie technicznie perfekcyjny . Tak jak można się zakochać od pierwszego wrażenia ( nie zwracając uwagi na czyjeś wady ) . Tak można być oczarowany obrazem , który wyzwala w nas silne emocje . Skoro oczy są zwierciadłem duszy , skoro można w nich dostrzec radość i smutek , szczęście i rozpacz . To dzięki oczom czujemy świat , ludzi , zwierzęta , krajobrazy . Dlatego niektóre lornetki są pełne magii , można przez chwilę znowu poczuć się dzieckiem . Ciesząc się ( rzeczami ) na które nie zwracamy uwagi w życiu dorosłym .
ponidziak - Nie 01 Lip, 2018

Dobre info dla oszczędnych. TGA jak SRGA, SRGA jak Habicht. Potwierdza się że tanie porro jest w stanie obrazem w centrum dorównać pięć razy droższym lornetkom. A że poza centrum mydełko..., zależy jak bardzo komu przeszkadza. :???:
kimek27 - Nie 01 Lip, 2018

Fajna fota.
Miałem wszystkie 4 :mrgreen:

SE najdłużej mi służyła choć największa z 4ki, bedą z nią niezapomniane wspomnienia obserwacji zaćmienia słońca. Nigdy nie złapała wilgoci, ani też słona woda jej nie zaszkodziła.

EII sprzedałem szybko, za szybko ( miałem SE w tym czasie) gdyż ceny oszalały

Skwarki miałem 2, z 3ciego zrezygnowałem, oba miały wady mechaniczne :( wstyd Swarovski! Może jeszcze kiedyś przyjdzie czas na niego, jak znajde dobrą sztuke w sklepie.

SR.GA taka już jest, ma luźny focus, ostatnia moja sztuka nie jest taka zła (choć leży w pudełku). Starsze wersje miały lepki smar i nie było tego problemu

Może jak nowy Monarch trafi do redakcji to warto było by zrobić również test ogólny kilku 8x30
Kite, Skwarek, HG, może ultravid(32). Znalazł by kilka modeli

m-day - Nie 01 Lip, 2018

Wszystkim zachwyconym SR.GA szczerze proponuję spojrzenie przez uszczelnionego Adventurera T WP 6,5×32 za całe 340 pln-ów, który w centrum jest taki sam imo. Dodatkowo nie opada mu mostek i ma rozsądny ER - wykluczający szuranie rzęsami po okularach.
A Habicht 8x30W jest w centum lepszy od nich obu imo.

kimek27 - Nie 01 Lip, 2018

Sr.Ga ktore obecnie mam bylo lepsze w srodku od 2 habichtow ktore mialem.
Swojego czasu mialem tez 2 sztuki sr.ga w tym samym czasie i jedna byla lepsza od drugiej. Pierwsza byla cos zle poskladana, ciezko bylo wtrafic sie w ostrosc. Ciagle mielilem pokretlem.

Wiking69 - Nie 01 Lip, 2018

Kimek 27 :) . Czy możesz się przyznać ( tak szczerze ) ile masz lat . I ile lornetek miałeś w życiu . Ponieważ czytając Twoje wpisy odnoszę wrażenie :) że jesteś jak ( stary ) weteran który walczył w dwóch Wojnach Światowych . Czuję się przy Tobie jak cienki bolek :) .
ponidziak - Nie 01 Lip, 2018

Dla mnie sparawa oczywista, kimek to rocznik 1927, to by się zgadzało z tymi wojnami. Ale dobre masz oko kimek jak na ponad dziewięćdziesiątkę :wink:
ponidziak - Nie 01 Lip, 2018

Wiking trochę wiary w siebie na Odyna :twisted: widziałeś jak Islandia walczyła na MW, bierz przykład wszystko przed tobą.
kimek27 - Nie 01 Lip, 2018

Ja jak inz. Karwowski. Lornetek, hmmm nie wiem 100, 200,300 moze wiecej. Ciagle sie cos przez moze rece przewija. Choc zbieraczem nie jestem. Zaczelo sie kilka lat temu od Notarema 8x30 za 5 zlotych i przygody z ptakami. A na opto-mechanice( moze to za duzo powiedziane) to z 20 lat
Na stanie mam tylko CZJ 8x30, Conquesta 10x40, sr.ga 8x32 i 8x25 pocket i 8x42 Delta sl3

RoboBat - Nie 01 Lip, 2018

Tak zachwalacie SR.GA, że dziś okopalem swoją i poszedłem z nią na spacer nad pięknie meandrującą rzekę. Powaliłem się na brzegu w zaroślach i upajałem się krystalicznie ostrym obrazem. I poraz kolejny doszedm do wniosku, że to bardzo dobrze wydane pieniądze. Jest zacna.
kimek27 - Nie 01 Lip, 2018

RoboBat modernizowales w swojej muszle oczne zeby byly wieksze?
Polecam kazdemu ciut je powiekszyc. Problemy z osadzeniem muszli w oczodolach przestana doskwierac az tak bardzo.

RoboBat - Nie 01 Lip, 2018

Ze względu na mało komfortowy ER dla okularnika używam tej lornetki ,,od święta''. Dziś niedziela więc wyciągnąłem ją z szafy w celu przewietrzenia. Jak się nad rzeką w krzakach położyłem i zdiąłem okulary z nosa, i gapiłem się prawie pół godziny nie odrywając lornetki od oczu to było w porządku. Ale jeśli miałbym co chwilę zadzierać okulary na czoło w trakcie spaceru ,za każdym razem jak chcę zerknąć przez lornetkę to bym się chyba wściekł. Ze względu na używanie tej lornetki ,,od święta'' nie będę jej raczej modyfikował.
bewithed - Pią 13 Lip, 2018

Wygląda na to, że mamy już pierwszą polską ofertę sprzedaży: https://www.lanius-books....ch-hg-8x30-1112

Kiedy możemy się spodziewać jakiegoś testu na Optyczne.pl :) ?

goornik - Czw 26 Lip, 2018

Pewnie już niedługo: model 10x30 jest od dziś na zlocie, model 8x30 biorę jutro ze sobą na Low Gravity Show.

A tymczasem mały unboxing dla Was:

ryszardo - Czw 26 Lip, 2018

Ostatnie zdjęcie pięknie pokazuje, jak zgrabna jest ta lornetka. Czekam na porównanie wrażeń z obserwacji :)
goornik - Czw 26 Lip, 2018

Małe uzupełnienie: z rzeczy pozytywnych:
- wreszcie dają pasek neoprenowy
- tak jak w modelach 42 wraz z lornetką dają gumy na obiektywy z pokrywkami i - troche a'la ZEISS - same gumowe obwódki
- pokrywka okularów wreszcze pasuje do okularów.....To jest mały krok dla człowieka ale ogromny skok dla Nikona, po 101 latach doczekaliśmy sie poprawnie zrobionych pokrywek!
- futarał jest bardzo solidny i gustowny. Z nieznanych mi przyczyn, nie można go zaczepić do paska spodni
- poprawili wygląd pokrętła ostrości - napisy są tłoczone, a nie płaskie, jak w 42
- niestety zniknął napis Nikon z pokrętła ostrości i pokrywki gwintu statywowego.

Wiking69 - Czw 26 Lip, 2018

Goornik w tym przedziale cenowym i jakościowym kto jest największym konkurentem Nikona HG 8x30 ? .
Wiking69 - Czw 26 Lip, 2018

Zeiss Conquest wymięka przy nikonie , czy to ta sama liga ?
goornik - Pią 27 Lip, 2018

Wiking69 napisał/a:
Goornik w tym przedziale cenowym i jakościowym kto jest największym konkurentem Nikona HG 8x30 ? .

To trudne pytanie, bo ten Nikon powinien być w sklepie za 2000-2300 zł, czyli i tak duuuuużo drożej niż Monarch 7.
Przy aktualnej cenie 3900 zł atrakcyjność tego model jest znikoma, brałbym Swarovskiego lub dwa Dialyty ZEISSA.... (8x30 + 10x40, oba T*)

bewithed - Sob 28 Lip, 2018

To i ja się pochwalę moim 8x30, bo rzutem na taśmę udało mi się go wczoraj dostać na jeden dzień przed wyjazdem na wakacje! :mrgreen: https://drive.google.com/file/d/0B2SfM7GQrNuXZG0zNF8zLVVfNmc1X3RTR1hXNHZIbHR5Q0Vr/view

Pierwsze wrażenia, są bardzo, bardzo dobre! Teraz z czystym sumieniem mogę sprzedać mojego Travellera, bo ten Nikon jest równie lekki i jeszcze bardziej poręczny (lepiej leży w mojej dłoni): https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=32058

Wiking69 - Sob 28 Lip, 2018

Bewithed a za jaką kwotę udało Ci się kupić tego nikona 8x30 ? . Jeżeli to nie tajemnica :) . I jak wygląda porównanie z Travellerem , w czym jest Nikon lepszy ? . Jak oceniasz ostrość na brzegach ?
bewithed - Sob 28 Lip, 2018

Udało mi się kilkaset złotych mniej od ceny "oficjalnej". Sensowne opisanie porównania nie jest proste, bo mój Traveller jest x10 i jednak okazuje się, że dla małej lornetki ważącej tylko 450 gramów stabilność i przyjemność długich obserwacji przy 8x jest zdecydowanie większa...

Jak na razie najbardziej rzuciła mi się w oczy bardzo dobra ostrość obrazu w znacznie szerszym zakresie. Żeby zauważyć jakieś zmiękczenie na brzegu to trzeba już naprawdę na siłę szukać okiem samego brzegu pola. W Travellerze nieostrości są jednak zdecydowanie większe. W Nikonie jest również większa głębia ostrości i znacznie większa "plastyczność", ale na to mocno wpływa też pewnie x8. Do tego dochodzi bardzo dobra mechanika i przyjemne w dotyku materiały, wszystko do siebie idealnie pasuje. Jednym słowem, pozostaje mi tylko cieszyć się nową lornetką i... zbierać na małego Ultravida :) .

bewithed - Sob 28 Lip, 2018

Zapomniałem jeszcze dodać, że Traveller miał sporo problemów z dziwnymi odblaskami często przesłaniającymi sporą część obrazu. W moim Nikosiu na tym samym balkonie w podobnych warunkach oświetleniowych nic takiego nie występuje :) .
3mnich - Nie 29 Lip, 2018

Dzięki uprzejmości Marcina, mogliśmy z Arkiem zrobić pierwszy rzut oka na nowego Monarcha HG,
Arek zamieści na portalu wrażenia z tej zabawy.
Czy ktoś odgadnie jakie to lornetki ?

Arek - Nie 29 Lip, 2018

Ja wiem ale nie powiem :)
kimek27 - Nie 29 Lip, 2018

W srodku EL starsza wersja. Nie mieliscie nowego CL do porownania :(
Wiking69 - Nie 29 Lip, 2018

Skoro był tam Marcin , to muszą być dwa Nikony i Swarek . Nikon 8x30 Monarch 7 , Swarovski 10x32 EL i Nikon 8x30 Monarch HG . Ale to chyba za proste :)
Arek - Nie 29 Lip, 2018

Żeby Ci utrudnić dopowiem, że Marcina nie było.
Wiking69 - Nie 29 Lip, 2018

A więc ten na górze to musi być Nikon Prostaff 7s
3mnich - Pon 30 Lip, 2018

może trochę pomogę kolegom...
Arek - Pon 30 Lip, 2018

No i coś więcej ode mnie:

https://www.optyczne.pl/6...%C5%BCenia.html

goornik - Sro 01 Sie, 2018

Pozdrowienia z Dolomitów, gdzie testuję Monarcha HG 8x30
Wiking69 - Sro 01 Sie, 2018

Goornik :) napisz kilka zdań jak w praktyce sprawdza się nowy Nikon .
Abs - Czw 02 Sie, 2018

Ciekaw jestem także porównania optyki HG do M7. Piętą achillesową M7 są (podobno) odblaski...ale coś czuję, że poza tym przepaści nie ma.
PS. Ładne zdjęcie, tylko zastanawiam się czemu akurat Leica dotrzymuje towarzystwa Nikonowi?

ponidziak - Pią 03 Sie, 2018

M day napisał mądra uwagę na temat odblasków w m7. Brzmiało to mniej więcej tak, jeśli ci przeszkadzają skieruj lornetkę tam gdzie ich nie ma. :grin: M7 to lornetka typowo turystyczna, można przełknąć chwilowe ograniczenia. Mimo wszystko jest wyraźnie tańsza od konkurencji bardzo podobnych lornetek kite czy opticrona. To by było ciekawe zestawienie, m7, Hg, lynx, traveller bga.
goornik - Pią 03 Sie, 2018

Abs napisał/a:
Ciekaw jestem także porównania optyki HG do M7. Piętą achillesową M7 są (podobno) odblaski...ale coś czuję, że poza tym przepaści nie ma.
PS. Ładne zdjęcie, tylko zastanawiam się czemu akurat Leica dotrzymuje towarzystwa Nikonowi?

Bo ten mały Trinovid to od pewnego czasu jest moja ulubiona lornetka kieszonkowa. Podczas trekkingu w górach była na szyi cały czas. A Monarch HG "wynurzał się z futerału tylko na testy.

Co do optyki, przed ruszeniem z Polski na urlop, oczywiście nie omieszkałaem porównać pobieżnie M7 i MHG. Mechanicznie różnią się istotnie na korzyść MHG. Optycznie - są niemal takie same (jeśłi chodzi o kolor / kontrast / ostroś na brzegu). Chociaż nie - M7 jest w środku chyba lepiej wyczerniony....

kimek27 - Sob 04 Sie, 2018

Moze Kamakura w fabryce w Chinach uzywa czarniejszej farby, a w japońskiej fabryce farba jest jasniejsza bo np. dopuszczalne normy inne.
Czernidło czernidłu nie równe :twisted:

ponidziak - Sob 04 Sie, 2018

To m7 takie dobre czy mhg taki kiepski? :wink:
Maciek - Sob 04 Sie, 2018

goornik napisał/a:
Bo ten mały Trinovid to od pewnego czasu jest moja ulubiona lornetka kieszonkowa. Podczas trekkingu w górach była na szyi cały czas. A Monarch HG "wynurzał się z futerału tylko na testy.


No i to jest właśnie kwintesencja przydatności małej lornetki! Trekkingu - zwłaszcza mniej lub bardziej ostrego - nie sposób pogodzić z 10x50 czy chociażby 8x42 na szyi. W tym roku też ponad tydzień byłem w Dolomitach i towarzyszyła mi 8x25 (cały czas na szyi). Większej nawet nie zabierałem z domu.
Można małym sprzętem pogardzać, sekować go i nie umieszczać w bazie lornetek. Można nawet nazwać go gówienkiem - ale on jak widać sam się obroni :wink:
A tak przy okazji trochę szokuje porównanie HG i M7! Pytanie "To m7 takie dobre czy mhg taki kiepski?" jest tutaj mega trafione.

Abs - Sob 04 Sie, 2018

goornik napisał/a:
...
Co do optyki, przed ruszeniem z Polski na urlop, oczywiście nie omieszkałaem porównać pobieżnie M7 i MHG. Mechanicznie różnią się istotnie na korzyść MHG. Optycznie - są niemal takie same (jeśłi chodzi o kolor / kontrast / ostroś na brzegu). Chociaż nie - M7 jest w środku chyba lepiej wyczerniony....


Nie jest to dla mnie niespodzianka. W zasadzie chyba takiej odpowiedzi się spodziewałem po tym jak oceniłeś poziom cenowy HG na ok. 2200zł. O porównaniu M7 i HG w wersji 42 mm także ktoś pisał podobnie. Mimo wszystko nie umniejszałbym pozycji MHG. Ze względu na jakość wykonania i dobrą optykę (bo taka przecież jest) zajmuje godną pozycję obok Nikonowskich klasyków. Klienci obcujący z chińszczyzną czekają na takie produkty. Szkoda zawyżonej ceny ale i ta stanowi o pewnej elitarności.

Obserwatorek - Sob 04 Sie, 2018

Dwie uwagi odnośnie odblasków i wyczernienia :

1- [niepoważnie], patrząc na to zdjęcie porównawcze powyżej , na poziom odblasków,
to jakieś strasznie tandetne te lornetki, wstyd do ręki brać ...

2- [poważnie], materiał do wyczerniania lornetek jest już od kilku lat dostępny,
tylko niech dopracują sposób powlekania powierzchni (i cenę...) :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Vantablack

goornik - Sob 04 Sie, 2018

Nie rozbierałem ani M7 ani MHG, ale mam wrażenie, że - zgodnie z ukochaną przez Nikona filozofią "cutting cost" - Nikon nie wyczernia wewnątrz ani M7 ani MGF. A że włókno węglowe ciemniejsze jest od szargo magnezu, to i wnętrze lornetki sprawia lepsze wrażenie. Czekam na czasy, kiedy Nikon ta będzie wewnątrz wyczerniał lornetki jak to robił ZEISS i Leitz 40 lat temu.....
Arek - Sob 04 Sie, 2018

Z wyczernieniem faktycznie się nie popisali. Ale z ostrymi ocenami MHG poczekałbym kilka lat. M7 po 3-4 latach intensywnego użytkowania wygląda jak wrak lornetki. Ufam, że w MHG tego właśnie uda się uniknąć, stąd Made in Japan i inna klasa użytych w obudowie materiałów.
goornik - Sob 04 Sie, 2018

Mechaniczną solidnością zdecydowanie góruje nad M7, ale nie na tyle, by płacić 3x więcej....
Arek, obaj wiemy jakie lornetki z drugiej ręki można kupić za 3800-4000 zł....

Arek - Nie 05 Sie, 2018

Zgadza się. Dlatego kilka razy już pisałem, że ceny MHG 30 mm powinny zaczynać się od cyfry 2.
3mnich - Pon 06 Sie, 2018

a propos wyczernienia :
Wiking69 - Pon 06 Sie, 2018

Adamie a propos wyczernienia . Która lornetka Twoim zdaniem może być wzorem do naśladowania ? . Moim zdaniem w lornetkach porro łatwiej opanować ten problem . W Leicach BA i BN wyczernienie jest raczej szare , ale to wystarcza żeby nie było wewnętrznych odblasków . A wygląd źrenic wyjściowych był wręcz wzorowy . Dla mnie ideałem jest mały Zeiss 8x30 porro kupiony od Goornika .
RoboBat - Pon 06 Sie, 2018

Goornik pewnie sam go wyczernił.
3mnich - Pon 06 Sie, 2018

Wiking69 napisał/a:
Adamie a propos wyczernienia . Która lornetka Twoim zdaniem może być wzorem do naśladowania ? . Moim zdaniem w lornetkach porro łatwiej opanować ten problem . W Leicach BA i BN wyczernienie jest raczej szare , ale to wystarcza żeby nie było wewnętrznych odblasków . A wygląd źrenic wyjściowych był wręcz wzorowy . Dla mnie ideałem jest mały Zeiss 8x30 porro kupiony od Goornika .



Jarek, w starszych klasykach spotykałem bardzo ładne wyczernienie, ale prawdopodobnie było to konieczne z powodu słabej jakości powłok na optyce. Teraz producenci sądzą, że zaoszczędzą trochę ta tym zabiegu, bo mają wysokiej jakości powłoki. Może tak, a może nie...
Najbardziej staranne jak do tej pory wyczernienie spotkałem w Docter Decarem 10x50, Docter Nobilem 10x50 już słabiej...
Z wyglądem źrenic wyjściowych bywa różnie, miałem do czynienia z wzorowo czarnym otoczeniem źrenic, ale niestety komfort obserwacji nie był najlepszy z powodu pojawiających się zaciemnień bocznych podczas szukania optymalnego położenia oczu w muszlach.
Szczególnie to było irytujące podczas patrzenia na niebo. A im mniejsza średnica źrenicy tym trudniej. Z drugiej strony spotkałem konstrukcje gdzie otoczenie źrenic pozostawia wiele do życzenia, ale komfort obserwacji jest znakomity, z dużą tolerancją na nieprecyzyjne usadowienie oczu - przykład Swarovision 10x32.

goornik - Pon 06 Sie, 2018

Wiking69 napisał/a:
Adamie a propos wyczernienia . Która lornetka Twoim zdaniem może być wzorem do naśladowania ? . Moim zdaniem w lornetkach porro łatwiej opanować ten problem . W Leicach BA i BN wyczernienie jest raczej szare , ale to wystarcza żeby nie było wewnętrznych odblasków . A wygląd źrenic wyjściowych był wręcz wzorowy . Dla mnie ideałem jest mały Zeiss 8x30 porro kupiony od Goornika .

Wyczernienie klasycznego porro i współczesnej dachówki to dwie różne bajki. W porro za obiekytywem jest często "lejek" sięgający niemal do pryzmatyów (Carl Zeiss West / Swift mają to na pewno), za pryzmatami też już tylko okulary...
A w dachówkach jest soczwka ogniskowania ze swoją tuleją, potem cela pryzmatów dachowych i to właśnie ona świeci się najbardziej w Monarchu HG 30mm.

GAPik - Pon 03 Wrz, 2018

Witam, mam takie pytanie związane z nabyciem deszczochronu oraz muszli ocznych do nikona EDG 10x32. Mogę prosić numer tel.

Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group