forum.optyczne.pl

Warsztat foto, literatura, teoria, art - Panasonic LUMIX GH5 - problem z jasnymi barwami

Arbogast - Sro 17 Cze, 2020
Temat postu: Panasonic LUMIX GH5 - problem z jasnymi barwami
Cześć,

Zajmuję się fotografią produktową. Dlatego najważniejszym aspektem jest dla mnie jak najwierniejsze odwzorowanie kolorów produktu. Używam aparatu Panasonic LUMIX GH5 z obiektywem Leica 12-60mm (DG VARIO-ELMARIT 12-60mm F/2.8-4.0 ASPH. POWER O.I.S.). Większość zdjęć, które wychodzą z tego aparatu jest obłędna. Kolory żywe i dokładnie takie jak w rzeczywistości. Ale część barw wychodzi zupełnie inna. Szczególnie jaskrawy róż oraz fluorescencyjna zieleń i fluorescencyjny żółty. Te kolory nie wychodzą zbyt szare czy za ciemne. Wychodzą po prostu inne. Jakby barwa była zamieniana na inny kolor. Wiem, że ten aparat oferuje potężną mnogość funkcji i ciągle się go uczę. Czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie szukać odpowiednich ustawień? I co zmienić?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Arek - Sro 17 Cze, 2020

A jakiego oświetlenia i jakiego trybu balansu bieli używasz?
Arbogast - Sro 17 Cze, 2020

Oświetlenie to pięć silnych lamp LED (trzy paski na górze i dwa halobary od przodu) oraz szósty LED w blendzie (wbudowany z tyłu platformy obrotowej). Na razie zaczynam z małymi produktami typu buty - kupiłem do tego celu OrangeMonkie Foldio 360 (http://orangemonkie.com/product/foldio360-20-full-set/).

Temperaturę barwową ustawiłem manualnie na 6500K. Wiedziałem, że jest ona zależna od warunków oświetleniowych dlatego wykonałem serię zdjęć tego samego produktu zmieniając tylko temperaturę co 100K od 5500K do 8000K. Wyrzuciłem zdjęcia, których tło było zbyt ciepłe lub zbyt zimne. I wyszło mi, że najlepszy efekt daje 6500K (dla mojego aparatu i moich warunków oświetleniowych).

Nie wiem jak rozwiązać temat bo temperatura zdjęć jest bardzo dobra. Pomijając niektóre jaskrawe kolory tło i cały produkt wychodzą bardzo naturalnie - dokładnie tak jak w rzeczywistości. W produktach zawierających problematyczne kolory pozostałe barwy również wychodzą naturalnie - ani zbyt ciepłe, ani za zimne. Tak jakby aparat korzystał z innej palety barw...

TS - Sro 17 Cze, 2020

Zobacz czy w menu aparatu masz przestrzeń sRGB, a nie przypadkiem AdobeRGB. Nie wiem gdzie to w Panasie ustawić, ale w instrukcji na pewno jest opisane.

Jeśli jest sRGB, kolory innych zdjęć są okej, to winiłbym te lampy LED. One nie mają ciągłego widma i niestety czasem na przykład zamiast brązowego widać fioletowy. Zobacz jak jest w innym oświetleniu.

Skoro temperatura 6500 jest w porządku, to bym zostawił, choć ja każdorazowo ustawiam według wzorca (kawałka białego podkładu - brystol). Ja używam świetlówek foto, one potrzebują trochę czasu, żeby się rozgrzać i ustabilizować pracę, w tym czasie ustawiam sobie plan, a na koniec balans bieli. LEDy chyba też muszą się ,,rozgrzać''.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group