forum.optyczne.pl

Lornetki - Kolimacja Kronosa 20x60

Marcelixt - Sro 17 Cze, 2020
Temat postu: Kolimacja Kronosa 20x60
Podczas patrzenia przez Kronosa 20x60 mam wrażenie,że po odłożeniu lornetki od oczu czuję lekki zawrót głowy.Kiedy odkładając lornetkę robię to zamykając oczy efekt jest mniejszy.Czy lornetka jest leko rozkolimowana????Jak samemu to skolimować????
widoczek - Nie 21 Cze, 2020

https://astropolis.pl/topic/12916-amatorska-kolimacja-lornetek/#comments
sparblame - Wto 10 Paź, 2023

Być może dzieje się tak dlatego, że nie jesteś do tego przyzwyczajony. Dowiedz się więcej informacji na temat wygodnego użytkowania w skrócie snake io
Wojtas_B - Wto 10 Paź, 2023

Marcelixt, Mam od lat Tento 20x60, a to jest raczej to samo, co Kronos. Kupiłem ją ćwierć wieku temu na bazarze. Po jakimś czasie rozkolimowała się. Raz, będąc w Krakowie, wpadłem po jakiś sprzęt do ś.p. Janusza Płeszki z Astrokraka i dałem mu tę lornetkę do ręki. Wyszedł z nią przed sklep, odkręcił pierścienie blokujące soczewki obiektywów, i obracając palcami te soczewki, w minutę lornetkę skolimował. Dowiedziałem się wtedy, że te soczewki są na pierścieniach mimośrodowych i można właśnie w ten sposób kolimować.
Obiektywy były całe w odciskach palców, ale lornetka do dziś trzyma kolimację.

Dobry test kolimacji lornetki:
Patrząc centralnie na jakąś gwiazdę, odsuwasz powoli lornetkę od oczu, cały czas patrząc na tę gwiazdę. Jeśli gwiazda rozdwoi się, lornetka wymaga kolimacji.

Czasem lornetka jest minimalnie rozkolimowana, a człowiek nawet o tym nie wie. Można się zorientować, gdy po dłuższym patrzeniu zaboli głowa. Wynika do z wysiłku oka i mózgu, który automatycznie próbuje zgrać oba obrazy.

binocullection - Wto 10 Paź, 2023

Tak, to objaw utajonego rozkolimowania w lornetce.

Gdy rozjazd jest oczywisty, oczy nawet nie podejmuja tematu scalania obrazu (konwergencji) i glowa nie boli. Szczegolnie podly jest rozjazd w pionie, nawet przy nieznacznym wykroczeniu poza fizjologiczny zakres tolerancji, a to mocno osobnicze - ja na ten przyklad mam z tym spory i zdiagnozowany problem (sa na to cwiczenia).

Wracajac do problemu - nie robilbym tego na pewno samemu, tylko oddal np do Delta Optical, zeby wrzucili na kolimator i przede wszystkim sprawdzili, czy sprzet nie gubi osiowosci na mechanice lornetki.

moshica - Wto 10 Paź, 2023

Jak napisał Wojtas, regulacja w ruskich jest na mimośrodowych gwintach, co bardzo łatwo samemu skolimować. To zaleta ruskich wynalazków z tej epoki, tylko dziękować. Aby to zrobić, najlepiej na poziomych oddalonych liniach patrząc to ustawiać aby w obu okularach się w poziomą zeszły. Potem to samo z pionowymi. Robota na max kilka minut. Dużo jest tutoriali. Ja tak kilka lornetek skolimowałem, łącznie z Celestronami, ale tam już śrubami przy pryzmatach. Zasada podobna.
Wojtas_B - Czw 12 Paź, 2023

Moja Tento 20x60 ma bardzo ostry obraz. Gdyby jeszcze miała przyzwoite powłoki...
Obserwatorek - Wto 17 Paź, 2023

TENTO 20x60, na 99,9% to samo co KRONOS 20x60
gaudemus - Sro 18 Paź, 2023

@Obserwatorek

Może założysz osobny wątek na zdjęcia z prześwietleniami lornetek? :)
Z tego co kojarzę kilka już ich popełniłeś ;)
Fajnie byłoby mieć je w jednym miejscu.

Obserwatorek - Wto 24 Paź, 2023

Mam pewna koncepcję, ale czekam na obiecaną
jeszcze jedną lornetkę do zdiagnozowania.
A tymczasem... :

https://www.cloudynights....tro-binoculars/
https://www.cloudynights....rer-t-wp-65x32/


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group