forum.optyczne.pl

Wolne tematy - Jak zdigitalizować najprościej audio?

Preskaler - Nie 08 Lis, 2020
Temat postu: Jak zdigitalizować najprościej audio?
Niby to nie jest problem ale w noim przypadku... i owszem. Można to zrobić na wiele sposobów ale w moim "mac-u" nie mam wejścia liniowego. Jedynie mam złącza USB i... mikrofon. Jakość nagrywanego audio przez mikrofon nie jest jednak do przyjęcia. Są niby takie konwertery A/V grabber USB ale zwykle współpracujące z "Windows", "Linux" itp. a mnie potrzeba takiego aby działał z "mac-iem". Siedzę już kilka dni i szukam ale jak się trafi taki, który może być do "mac-a" to okazuje się, że do systemu "catalina" nie jest przystosowany (iOS poniżej 10). Co zrobić abym mógł nagrywać dźwięk w formie cyfrowej na moim komputerze?
Nie muszę chyba dodawać, że wolał bym rozwiązanie bardzo ekonomiczne i proste.
Tak wyglądają parametry mojego kompa:

maziek - Wto 10 Lis, 2020

Najekonomiczniej będzie kupić staroć z windowsem za 5 dych z przesyłką, do którego podłączysz wszystko poza spawarką ;) . I za darmo, legalnie, ściągniesz oprogramowanie do czegokolwiek. Mówię serio. Za laptopa dasz troszkę więcej. Nie znam się kompletnie na macach ale jak widzę trudy mego przyjaciela, który posiada - to sądzę, że tak będzie najprościej.
Negatyw - Wto 10 Lis, 2020

Są emulatory, np. https://techsviewer.com/run-windows-10-in-macos-catalina-with-a-free-emulator/ ale ile są warte to nie wiem, bo zawsze miałem Windows. No, kiedyś miałem DOS.
FotoTomek - Wto 10 Lis, 2020
Temat postu: Re: Jak zdigitalizować najprościej audio?
Preskaler napisał/a:
Niby to nie jest problem ale w noim przypadku... i owszem. Można to zrobić na wiele sposobów ale w moim "mac-u" nie mam wejścia liniowego. Jedynie mam złącza USB i... mikrofon. Jakość nagrywanego audio przez mikrofon nie jest jednak do przyjęcia. Są niby takie konwertery A/V grabber USB ale zwykle współpracujące z "Windows", "Linux" itp. a mnie potrzeba takiego aby działał z "mac-iem". Siedzę już kilka dni i szukam ale jak się trafi taki, który może być do "mac-a" to okazuje się, że do systemu "catalina" nie jest przystosowany (iOS poniżej 10). Co zrobić abym mógł nagrywać dźwięk w formie cyfrowej na moim komputerze?

Mam taki konwerter USB i działa z Makiem bez żadnych sterowników, system wykrywa go od strzału. Nazywa się C-Media USB Headphone Set. Urządzenie jest dość stare, więc nie wiem, czy jest gdzieś dostępne. Działa bardzo dobrze z GarageBand.

Preskaler - Wto 10 Lis, 2020

Dzięki za info Tomku!
Tak na szybko przeglądnąłem googla ale są tylko stare opisy a ofert nie ma. Jeszcze poszperam. Może coś znajdę w używkach?
Negatyw - dzięki! Będę trawił ten materiał po kawałku bo przez translatora.

maziek - Sro 11 Lis, 2020

To co wrzucił Negatyw to może być dobry trop, ogólnie znajdziesz sporo materiału po polsku - pierwszy z brzegu: https://www.youtube.com/w...=AndrzejIwaniuk jak zainstalować wirtualną maszynę i nie jest to specyficzne dla systemu na którym instalujesz (pomijając, że plik instalacyjny powinien być dla tego systemu). Natomiast możesz natrafić na problem taki, że wirtualna maszyna sama z siebie po instalacji nie będzie widziała portów i trzeba będzie je dodać wpisując odpowiednie linie poleceń. Miałem tego typu problem z portem LPT. VBox ma bardzo dobrą dokumentację (niestety po angielsku, ale sporo pewnie można znaleźć i po polsku, bo jest popularna).
Preskaler - Sro 11 Lis, 2020

maziek napisał/a:
Najekonomiczniej będzie kupić staroć z windowsem za 5 dych z przesyłką, do którego podłączysz wszystko poza spawarką ;) . I za darmo, legalnie, ściągniesz oprogramowanie do czegokolwiek. Mówię serio. Za laptopa dasz troszkę więcej. Nie znam się kompletnie na macach ale jak widzę trudy mego przyjaciela, który posiada - to sądzę, że tak będzie najprościej.


Przepraszam, że na raty ale miałem tyle do sprawdzania, że nie wyrobiłem do rana. Z tym jest pewien kłopot. Bo zwykle te starocie mają kiepskie procesory (po wczytaniu się w oferty) a do tego procesu są te wymagania dość wysokie. Poza tym musi być legalny program a jak ja to sprawdzę na "Alle..."? Laptop mnie nie interesuje. Mam w domu stary komp. ale też nie dam rady na nim tego zrobić z powyższych powodów. Wid. 7 słaby procesor i pamięć. Jeszcze jednego rupiecia nie będę kupował. Dostaję też febry na samą myśl o konieczności ściągania, instalacji i uruchamiania tych programów. Dlatego wolał bym rozwiązanie sprzętowe i już wolę "zarżnąć się" i kupić coś takiego:



Jest też wejscie liniowe i przyda się do filmowania.

Preskaler - Sro 11 Lis, 2020

Kupiłem "videograbber". Spróbuję może się jakoś uda? Koszt poniżej 30,- zł. Spróbuję na tym swoim, starym kompie. Tak to wygląda:


TomPL2 - Czw 12 Lis, 2020

Ale że duże wymagania sprzętowe są?! Audio to ja "digitalizowałem" i 15 lat temu na kompie z Windows XP, bez żadnych problemów.
FotoTomek - Czw 12 Lis, 2020

Preskaler napisał/a:
Kupiłem "videograbber". Spróbuję może się jakoś uda? Koszt poniżej 30,- zł. Spróbuję na tym swoim, starym kompie.

Domyślam się, że jeszcze tego nie masz i nie próbowałeś, czy działa. Natomiast coś mi się przypomina z dawnych czasów, że kiedyś testowałem podobne urządzenie i wyszło na to, że nie da się tym zgrać samego audio bez podpięcia sygnału wideo. Pewnie brakowało jakiegoś sygnału synchronizacji, czy coś. Ale może w tym przypadku będzie inaczej.

Preskaler - Czw 12 Lis, 2020

Może jutro przyjdzie "Grabber"? Komputer odpaliłem i mysz oraz klawiaturę dokupiłem. Najpierw sprawdzę samą fonię. Jeśli nie pójdzie to będę kombinował z wizją. Dzięki za cenną radę Tomku.
Preskaler - Sro 25 Lis, 2020

Grabber przyszedł i uruchomiłem go na Windows 7 w starym komputerze. Obraz działa świetnie ale głosu nie mogę w żaden sposób uruchomić. W międzyczasie znalazłem podobne urządzenie współpracujące na "macu". Nazywa się to "zewnętrzna karta dźwiękowa USB za ok. 20,- zł. Podłączyłem do "maca" i DZIAŁA! Bez żadnych sterowników i dodatkowo ściąganych programów. Działa z "QuickTime Player'em". Miałem pewien kłopot w ustawianiu wejść/wyjść ale jakoś przez noc mi się to udało zrobić. Okazało się, że konieczne było pogrzebanie w "Preferencje systemowe" > "Ochrona i prywatność" . "Mikrofon" > "Daj poniższym aplikacjom dostęp do mikrofonu" . Odhaczyłem "Q.T.P." i przy okazji jeszcze kilka innych programów. Możliwe, że z tym grabber'em też tak trzeba by było zrobić ale nie mam już takiej potrzeby jeśli na "mac'u" wszystko działa. Stary komputer idzie nadal w odstawkę.
:mrgreen:

FotoTomek - Wto 01 Gru, 2020

Rozumiem, że "zewnętrzna karta dźwiękowa" to nazwa, pod jaką komputer widzi to urządzenie. Czy jednak jest to jakaś nazwa handlowa tego gadżetu?
towner - Sro 02 Gru, 2020

mac os potrafi nagrywać dźwięk z linii, podłączasz kabel jack do wejścia mikrofonu w macu, drugi koniec wtykasz w out analogowego playera i klikasz record, nagrywałem tak kasety taśmowe, mam sporo mp3 tak uzyskanych.
Preskaler - Sro 02 Gru, 2020

FotoTomek napisał/a:
Rozumiem, że "zewnętrzna karta dźwiękowa" to nazwa, pod jaką komputer widzi to urządzenie. Czy jednak jest to jakaś nazwa handlowa tego gadżetu?


Jest dokładnie tak jak pisze "towner". Urządzenie nazywa się i wygląda tak:

https://obrazki.elektroda.pl/5533874600_1606926417.png

Cała operacja nagrywania jest prosta i sprowadza się do podłączenia złączy "chinch" do źródła audio (np. dekodera sat) i włożenie wtyczki USB do kompa. A potem trzy kroki tak jak na obrazku:
https://obrazki.elektroda.pl/3335360900_1606927180.jpg
A komp widzi to tak:
https://obrazki.elektroda.pl/5437811900_1606929246.png

towner - Czw 03 Gru, 2020

trzeba wyłączyć kompresję w recorderze, standardowo jest dość wysoka kompresja.
towner - Czw 03 Gru, 2020

czytnąłem trochę i nowe np. macbooki mają line in tylko mono, nie tak jak drzewiej bywało stereo,
nie rozumiem tej polityki Apple.

FotoTomek - Pią 04 Gru, 2020

towner napisał/a:
czytnąłem trochę i nowe np. macbooki mają line in tylko mono, nie tak jak drzewiej bywało stereo, nie rozumiem tej polityki Apple.

Politykę Apple rozumieją chyba tylko ichniejsi księgowi. Normalnemu człowiekowi trudno to pojąć.
:wink:

towner - Sob 05 Gru, 2020

FotoTomek, no nie sądzę żeby między mono a stereo jack była taka rujnująca różnica,
szczególnie że wielu kupuję macbooka głównie dla Logic Pro

Negatyw - Sob 05 Gru, 2020

towner napisał/a:
...nie rozumiem tej polityki Apple.
Już zrozumiałeś? W końcu jak użytkownikowi to żadna różnica to taniej zrobić jeden tor akustyczny niż dwa.
FotoTomek - Pon 07 Gru, 2020

towner napisał/a:
trzeba wyłączyć kompresję w recorderze, standardowo jest dość wysoka kompresja.

O jakim rekorderze piszesz?

Studyjny czy koncertowy sprzęt audio to trochę nie moja działka i nie wiem, ile MacBooków (Pro), iMaców, Maców Mini czy Maców Pro sprzedaje się dla samego Logica. Natomiast wydaje mi się, że mini jack to nie jest profesjonalne złącze. Zawodowcy i tak kupią pewnie jakiś interfejs podłączany do kompa przez USB/Thunderbolt.

A co do polityki Apple, to Negatyw napisał dokładnie to, o co mi chodziło.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group