forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Dobry monokular do 300 zl

Kondzio41 - Pią 19 Sie, 2022
Temat postu: Dobry monokular do 300 zl
Witam. Moglibyscie mi doradzic jakis w miare dobry monokular o parametrach 20x50? Znalazlem cos takiego, ale za 400 zl.

https://www.astroshop.pl/...50-mono/p,45593

Mam lornetke DO 10x42. Ale fajnie byloby miec do niej cos w miare malego z duzo wiekszym powiekszeniem. Zeby zblizyc sobie dany obiekt. Sa monokulary do 200 zl, ale czy to, co na nich pisze to prawdziwe parametry. Watpie.

Kondzio41 - Pią 19 Sie, 2022

https://www.empik.com/mon...wE&gclsrc=aw.ds
Jan55 - Pią 19 Sie, 2022

Kondzio41, a czy miałeś kiedyś przy oku, taki monokular :?: :roll: . Chyba nie, bo jakbyś miał, to takie oferty omijałbyś szerokim łukiem. Pomyśl tylko, dwa, zwykłe i najtańsze szkła, np +1 do okularów, kosztują około 140 zł, w takim mono jest ich ze 3 szt + pozostałe szkła i pryzmat i obudowa, więc zastanów się, jaka to jest optyka za 150-200 zł. Do tego, jeszcze potrzeba statywu, który ustabilizuje obraz. Patrzenie przez mono a lornetkę to dwie różne sprawy, zwłaszcza przez mono o takiej aperturze i polu 2,5*. MZ, taki monokular to jakieś kuriozum optyczne, które może posłużyć za przycisk, do papieru na biurku. Za w miarę dobry monokular trzeba dać 500-1000 zł i to nie o takiej wielkiej aperturze, ale to jest moje zdanie i nie musisz się z nim zgadzać :wink: .
Kondzio41 - Sob 20 Sie, 2022

No tak. Ale tanie lornetki np. Delta Optical Discovery za 300 zl ponoc jakies minimum lornetki zapewniaja. U mnie jest jeszcze ten problem, ze mam zez prawego oka i ta prawa strona nie widze w pelni. Moje pole widzenia i tak jest przyciete. Czy w takim wypadku dalej jest to bez sensu? Bo ja rzeczywiscie nie patrzylem jeszcze przez zaden monokular.
Jan55 - Sob 20 Sie, 2022

Kondzio41, kupno mono o takiej wielkiej aperturze jest bez sensu, nie ma szans, abyś utrzymał to przy oku, w bezruchu. Utrzymanie lornetki 12x, już większości ludzi sprawia problem. DO Discovery jest lornetką jak się trafi, czyli rozrzut jakościowy między egzemplarzami jest duży, ale lornetkę 12x jest łatwiej utrzymać, jeżeli ktoś potrafi, w chwilowym bezruchu, bo opiera się ją o dwa oczodoły, natomiast większa apertura też wymaga podparcia czy statywu.
Kondzio41 - Sob 20 Sie, 2022

Mam DO Forest II 10x42. Mam Nikona EX 12x50. Dla mnie Forest lepsza. Jasniejsza. Powiekszenie tylko troszke slabsze, ale stabilniejsza. Chcialem uzupelnic to czyms mocniejszym. Ale juz wiem, ze monokular z takiki parametrami to kicha. Pamietam Yukon Scout 30x50. Spaba optycznie i ciezko sie patrzylo. Rozleciala sie. Chcialem uzupelnic asortyment o 16x50 albo 20x50.
Kondzio41 - Sob 20 Sie, 2022

Mam jeszcze ruskiego Kronosa 20x60. Realne powiekszenie ponoc 18 razy. Dla mnie slabawa.
Jan55 - Sob 20 Sie, 2022

No to sam widzisz, że żeby było dobrze to nie może być tanio, zwłaszcza przy dużych aperturach. :cry:
Kondzio41 - Sob 20 Sie, 2022

Dzieki

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group