forum.optyczne.pl

Lornetki - Swarovski CL companion 8x30 B wersja 2022

koraf - Pon 23 Sty, 2023
Temat postu: Swarovski CL companion 8x30 B wersja 2022
Szanowni, nie wiem czy jest wiadome, że od 2022 roku lornetka Swarovski CL companion 8x30 B ma nowszą wersję :shock: , która na mostku nie ma napisu CL companion.
Czym się różni nowa wersja od wersji z napisem? z tego co udało mi się sprawdzić w moim egzemplarzu (wersja 2022) to odległość ostrzenia wynosi ok. 3 m, ale też zakres ostrości w okularze wynosi ok. 97 %. Obraz nieostrości wręcz rewelacyjny - utrata ostrości na samej krawędzi to ok. max.30%.
Bardzo dobre oddanie bieli, brak duszków pod światło latarni i samochodów, świetna rozdzielczość i kontrast, duża GO, punktowe gwiazdy na niebie. AC jest duża na samym brzegu, ale absolutnie nie przeszkadza w normalnych obserwacjach (bo kto normalny patrzy przez lornetkę w zakresie ok. 3% od brzegu :razz: ). Pod słońce pojawia się bardzo znikoma mgiełka, utrata kontrastu również bardzo mała. W pudełku nie ma ściereczki jak zazwyczaj bywało u swarka, ale dali szczoteczkę i mydełko do czyszczenia obudowy lornetki-jest instrukcja w tym zakresie, no i oczywiście torba. Na razie tyle.

Wojtas_B - Pon 23 Sty, 2023

Z Twojego opisu nie mogę zrozumieć, jakie są te różnice.

Przy okazji zacząłem drążyć temat i widzę, że wciąż można kupić starą wersję, która jest niewiele tańsza od nowej, za to regulacja dioptrażu jest pod okularem i pole widzenia mniejsze o pół stopnia.

Nieco szokujące może wydawać się, że nowa w wersji NOMAD jest grubo ponad 2x droższa od normalnej! Tyle płacisz za skórzane obszycie?

koraf - Pon 23 Sty, 2023

Nie miałem zamiaru wskazywać różnice, gdyż nie mam obydwu wersji do porównania. Jak uważnie przeczytasz mój tekst to zauważysz znak zapytania ?. Opisałem możliwie wnikliwie moje obserwacje dla nowej wersji.
Wojtas_B - Pon 23 Sty, 2023

koraf napisał/a:
Nie miałem zamiaru wskazywać różnice, gdyż nie mam obydwu wersji do porównania. Jak uważnie przeczytasz mój tekst to zauważysz znak zapytania ?. Opisałem możliwie wnikliwie moje obserwacje dla nowej wersji.


Ok, nie zrozumiałem. Często w takiej formie ludzie opisują sprzęt: najpierw jest niby pytanie, a potem odpowiedź.

Może uznali, że to logo na mostku to za dużo bałaganu i bardziej elegancko będzie bez niego.

Wojtas_B - Pon 23 Sty, 2023

...albo księgowy policzył, że można zaoszczędzić na farbie.
koraf - Pon 23 Sty, 2023

Za doskonałą bazę do porównania może służyć test Arka z 2019 roku. W nowym egzemplarzu brak jest napisu companion CL i może faktycznie na tym chcieli zaoszczędzić. Dla mnie jest to lornetka (wersja 2022), która bardzo mocno zbliżyła się do wersji EL. Obudowa tej lornetki wg mnie jest nawet lepszą od EL.
Jan55 - Pon 23 Sty, 2023

koraf, napisał..."Obraz nieostrości wręcz rewelacyjny - utrata ostrości na samej krawędzi to ok. max.30%"

Tego nie rozumiem, albo rozumiem, że obraz jest ostry w 70% o środka pola, a pozostałe 30% to jest nieostre. Czy tak to jest ?
Cenę podnieśli, chyba, za usunięcie napisu z obudowy :mrgreen: i za szczoteczkę z mydełkiem.

koraf - Wto 24 Sty, 2023

Jan55 napisał/a:
koraf, napisał..."Obraz nieostrości wręcz rewelacyjny - utrata ostrości na samej krawędzi to ok. max.30%"

Tego nie rozumiem, albo rozumiem, że obraz jest ostry w 70% o środka pola, a pozostałe 30% to jest nieostre. Czy tak to jest ?
Cenę podnieśli, chyba, za usunięcie napisu z obudowy :mrgreen: i za szczoteczkę z mydełkiem.
Jan55 Obraz jest ostry w 97% od środka pola , a w tych 3% nieostrości na samej krawędzi wg mnie utrata ostrości wynosi max. ok. 30%. Inaczej mówiąc sama nieostrość w ok. 3% pola od brzegu jest bardzo czytelna.
Jan55 - Wto 24 Sty, 2023

koraf, dzięki za odpowiedź,teraz już złapałem o co chodzi.
ppv - Sro 25 Sty, 2023
Temat postu: Re: Swarovski CL companion 8x30 B wersja 2022
koraf napisał/a:
Szanowni, nie wiem czy jest wiadome, że od 2022 roku lornetka Swarovski CL companion 8x30 B ma nowszą wersję :shock: , która na mostku nie ma napisu CL companion.


nowa wersja, bardzo interesujące. bardzo nie wporządku jest jak producenci robią skrycie modyfikacje które wpływaja na jakość produktu. z opisu obrazu trudno ocenic czy cokolwiek sie zmieniło, patrząc na ostatnią modyfikację EL 32, to węszył bym raczej pogorszenia jakości, ale opis nie sugeruje by jednak to nastapiło. Najwieksze wady co były to nadal są :)
Skoro torba jest w komplecie (w końcu), wiec moze dlatego też cena wyższa.

Jan55 - Sro 25 Sty, 2023

ppv, za granicą, torba zawsze była w komplecie i cena była taka sama. To w Polsce ktoś wymyślił, aby sprzedawać osobno i podnosić z tego powodu cenę. Natomiast w "nowej" wersji dodali mydełko i szczoteczkę, więc i cena musi być wyższa :mrgreen: .
Być może okładzina tego CL-a bardzo zbiera brud i trzeba ją często myć mydełkiem, gorzej jak skończy się mydełko i co wtedy ? Może się okazać, że potrzebne jest tylko mydełko Swarovskiego za np 200 zł :mrgreen: , bo innego nie można używać.
Co do optyki, to dopiero porównanie 1:1 da nam porównanie, jaka jest różnica między "starą" a "nową" wersją CL B, czy w ogóle jest :wink: .
Co do nowej ceny, hmm, w/g mnie jest bardzo przeszacowana, jak na taką lornetkę, ale cóż, logo Swarovski bardzo się ceni. :wink:

koraf - Sro 25 Sty, 2023

Parametry optyczne (ogólnie) w nowej wersji są naprawdę z najwyższej półki, mam porównanie do EL 10x50 3 generacji. Obawiałem się AC, gdyż w teście Arka wykazana została jako duża i faktycznie jest, ale nie jest uciążliwa przy normalnym obserwowaniu, gdyż dotyczy bardzo małego obszaru okularu. Obudowa jest niezmieniona do wersji z 2019, mam porównanie do CL B new 10x30 , którą też mam. Jak pisałem ten rodzaj obudowy i użyty materiał do jej wykonania wg mnie jest lepszy niż w wersji EL.
Binokularnik - Sro 25 Sty, 2023

Jan55 napisał/a:
Być może okładzina tego CL-a bardzo zbiera brud i trzeba ją często myć mydełkiem, gorzej jak skończy się mydełko i co wtedy ? Może się okazać, że potrzebne jest tylko mydełko Swarovskiego za np 200 zł :mrgreen: , bo innego nie można używać.


Może to mydełko jest do umycia dłoni po korzystaniu z lornetki?

PS. Często myjecie swoje lornetki mydełkiem? ja sobie nie przypominam...

ppv - Sro 25 Sty, 2023

koraf napisał/a:
mam porównanie do EL 10x50 3 generacji. (...) materiał do jej wykonania wg mnie jest lepszy niż w wersji EL.

ja miałem w ręku CL B 10x30 i EL 10x32 jakies 2 lata temu, materiał wydawał się ten sam, chociaż pyłki chyba bardziej sie przyklejały do CL B. Może tak samo materiał obiciowy sie po cichu zmienia jak i własności optyczne
Mydełko w ofercie swarovskiego juz od dluzszego czasu jest. Nie dziwię sie, po tym jak brudne używane lornetki potrafią być wystawiane do sprzedaży, widać niektorym trzeba uzmysłowić że można umyć samodzielnie a nie oddawać w tym celu do serwisu :)
niedawno taka mocno styrana poszorowana brudna sztuka była na ebay, z wypłowiałym poprzecieranym miejscami paskiem, aż dziw że pomimo bardzo dużego zużycia, w komplecie było pudełko i dowód zakupu, podziwiałem te fotki jak intensywnie niektorzy eksploatują jako narzędzie pracy, a nie jak my tutaj głownie do relaksu

Jan55 - Sro 25 Sty, 2023

ppv, za granicą, posiadanie oryginalnego opakowania i dowodu zakupu, przy sprzedaży lornetki, nawet zużytej czy zniszczonej, jest traktowane jako dowód uczciwego pochodzenia lornetki. Dotyczy to też innych przedmiotów, np RTV czy foto, więc np mnie to nie dziwi. Pomijam oczywiście te bardzo stare, chociaż widziałem i takie z lat 60-70 z opakowaniami i papierami.
U nas wiadomo jak jest, nawet złom opisany jest jako sprawny i mało używany, od pierwszego właściciela :sad: .

Binokularnik - Czw 26 Sty, 2023

ppv napisał/a:
niedawno taka mocno styrana poszorowana brudna sztuka była na ebay, z wypłowiałym poprzecieranym miejscami paskiem, aż dziw że pomimo bardzo dużego zużycia, w komplecie było pudełko i dowód zakupu, podziwiałem te fotki jak intensywnie niektorzy eksploatują jako narzędzie pracy,


pamiętasz może jaka to była lornetka (firma, model, itp.)?

ppv - Czw 26 Sty, 2023

jedna z tych 4 kombinacji: Swarovski EL 8/10 x 32/42, były widoczne deformacje/ pofałdowania /wybrzuszenia zielonej gumy obiciowej. poprzecierana czarna farba przy zawiasach. Na pewno lornetka miała zagłębienia na kciuki w okolicach okularów, nie wiem czy wszystkie EL tak mają, tyle zapamietałem :)
Wojtas_B - Czw 26 Sty, 2023

https://www.youtube.com/watch?v=y42S4nhHbt0

0:29 - przed
5:55 - po

Jan55 - Czw 26 Sty, 2023

Tak odnawia lornetki z reklamacji (optyka,mechanika i obudowa), Nikon, i sprzedaje je jako nowe-odnowione za niższe ceny, ale tylko w USA. Ich ceny są niższe o około 25-30% od nowych, a ich jakość po odnowie nie jest gorsza od nowych. Dotyczy to głównie Monarchów HG i Monarchów 7 i 5, oraz EDG, ale bardzo rzadko.
ppv - Pią 27 Sty, 2023

Binokularnik napisał/a:
pamiętasz może jaka to była lornetka (firma, model, itp.)?

znalazła sie w historii przeglądarki, nadal można kupić i posłać na naprawe gwarancyjną ... choć nie był tym taki pewny czy tak wyremontują jak na tym filmiku z yt, czemu właściciel albo aktualny sprzedawca tego nie zrobił, moze pierwszemu właścicielowi tylko, albo tylko w usa takie rzeczy
https://www.ebay.pl/itm/165803132440

ppv - Pią 27 Sty, 2023

Jan55 napisał/a:
ale bardzo rzadko.

ta część wypowiedzi podoba mi się najbardziej :twisted:

Jan55 - Pią 27 Sty, 2023

ppv, to rzadko wynika z tego, że za cenę EDG, w Stanach wolą kupić Swarka, Zeissa lub Leicę, natomiast większą popularnością cieszą się Nikony z niższej półki. Do tego dochodzi jeszcze jakość serwisu danej firmy, a Nikon jak wiadomo, nie cieszy się nią za bardzo, stąd i sprzedaż EDG jest prawdopodobnie mniejsza niż MHG czy Monarchów 7-5, co nie znaczy, że EDG jest słabą lornetką. Po prostu cena EDG jest tak wysoka, że ja sam wybrałbym coś z "wielkiej trójcy" niż Nikona w podobnej cenie :mrgreen: .
_Tomek_ - Sob 28 Sty, 2023

Znalazłem takie porównanie transmisji (strona 9):
https://www.houseofoutdoo...-BINOCULAR3.pdf

Co prawda nie wiadomo na 100%, że chodzi o nową wersję CL Companion 8x30 B, bo wykres podpisany jest bez "B", ale reszta tekstu sugeruje że to jednak wersja "B" (pole widzenia jak "B", masa, podana cena nowej lornetki, itd.)

_Tomek_ - Sob 28 Sty, 2023

Jednak nie, chodzi o wersję z 2011 (bez literki "B" w nazwie) oraz 2017 (z "B"), bo dla nich jest taki sam wykres transmisji z różnicą ok 2%:
https://www.houseofoutdoo...dd-dec-2017.pdf

Jan55 - Sob 28 Sty, 2023

_Tomek_, w obu przypadkach chodzi o wersje CL z 2011 i 2017. Ta z 2017 r jest opisana jako 8x30 new, to samo dotyczy 10x30. Opisy są prawidłowe na obu wykresach.
koraf - Nie 29 Sty, 2023

Poniżej test i porównanie CL companion 8x30 (z napisem) do EL 8x32 do tych co wolą bardziej opis i cyferki niż wykres transmisji.
W teście obudowa cl companionon została oceniona wyżej niż EL 8x32, jak pisałem mam podobne odczucie :wink: .
https://bestbuybinoculars.com/swarovski-cl-companion-8x30-b-review-is-it-worth


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group