forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Pomoc w wyborze mikroskopu

artst - Pon 01 Maj, 2023
Temat postu: Pomoc w wyborze mikroskopu
To mój pierwszy temat na tym forum, więc witam serdecznie wszystkich!

Przez pewien czas zajmowałem się astrofotografią, także ogarnąłem lekko temat optyki pod względem różnych złączek itp, ale ostatnio naszło mnie na mikroświat.

Chciałbym kupić sobie mikroskop aby pooglądać różne rzeczy: biologiczne tj organizmy z różnych miejsc (rzeki, ziemia) oraz mniejsze owady (kleszcze, muszki, pająki). Dodam, że co do owadów to będę zbierać pod mikroskop martwe sztuki, o ile jest to istotne.

Problem polega na tym, że chcę w przyszłości się przebranżowić i zająć trochę elektroniką, więc fajnie gdyby taki mikroskop był dobry do spoglądania na techniczny świat. Tutaj zaczyna się zagwozdka, bo wydaje mi się, że powinienem wybrać mikroskop stereoskopowy, ale czy będzie on w porządku do oglądania obydwóch światów(biologiczny+techniczny)?

Proszę o poradę co wybrać, jaki model jest warty zachodu. Niestety na tym się nie znam, ale czytam czytam i czytam, ale wiecie jak jest.. im więcej czytam tym mniejszą mam pewność co mam wybrać. W temacie złączkologii, dodatków, chemii mam nadzieje, że sobie poradzę - mam zamiar w przyszłości podłączyć do takiego mikroskopu kamerkę/aparat i wyświetlać obraz na komputerze. Jeśli chodzi o budżet to tu jest elastyczna sprawa, mogę dać 500zł ale jeśli mam kupić chłam i trzeba dorzucić tysiąc na
"profesjonalny" - jak dla amatorów - sprzęt to jestem w stanie to zrobić.

Będę bardzo wdzięczy za pomoc, już przy astrofoto przechodziłem przez podobny problem.. tyle sprzętu, im więcej człowiek czyta tym mniej w pewnym momencie ma pewności.. lecz mimo wszystko udało mi się ustrzelić fajny sprzęt:)

Pozdrawiam serdecznie o/

Jar - Czw 11 Maj, 2023

Z opisu wynika, że potrzebny jest Ci mikroskop w świetle odbitym. W praktyce będzie to mikroskop stereoskopowy, tzw. binokular.
Na forum w tym dziale jest wątek o wyborze mikroskopu do celów warsztatowych, udzielał się w nim Dark Raptor i ja. Zajrzyj tam, dużo się dowiesz.
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=33730
Pozdrawiam
-J.

airmanfur - Wto 23 Kwi, 2024

Biorąc pod uwagę Twoje zainteresowania zarówno biologią, jak i elektroniką, mikroskop stereoskopowy może rzeczywiście być dobrym wyborem, ponieważ zapewnia wszechstronność oglądania różnych okazów, w tym organizmów biologicznych i komponentów technicznych.
x trench run


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group