forum.optyczne.pl

Lornetki - Lornetka, wada wzroku a nieskończoność

przybylskipawel - Nie 05 Maj, 2024
Temat postu: Lornetka, wada wzroku a nieskończoność
Hej!
Mam następujący problem:
Mam lornetką Nikon Action EX12x50CF oraz sporą wadę wzroku w granicach -6 dioptrii.
W okularach pole widzenia jest nieakceptowalne, po ich zdjęciu zakres regulacji ostrości jest za mały, żebym ustawił ostrość na nieskończoność, a nawet na więcej niż 200-300m.
Czy da się tę lornetkę jakoś niedrogo przerobić, żeby odrobinę zwiększyć zakres regulacji? Nawet odpowiednik połowy obrotu śruby pewnie zrobiłby różnicę.
Tylko błagam. Nie. Nie zamierzam kupować soczewek kontaktowych.
Pozdrawiam,
Paweł

Kot72 - Nie 05 Maj, 2024

przybylskipawel, moim zdaniem chyba się nie da . Prościej będzie poszukać lornetki która zapewni wystarczającą dla Ciebie rezerwę w nieskończoności .
Maciek - Nie 05 Maj, 2024

przybylskipawel, Niestety nie jest to możliwe. W lornetce z mostkiem ustawienie na nieskończoność odbywa się poprzez zbliżenie mostka do korpusu. Czyli bliżej się nie da. W odwrotną stronę pewnie jest to możliwe (o ile okulary nie wypadną :shock: )

Skorzystaj z rady Kota choć nie wiem czy są sprzęty z aż takim zakresem regulacji - zazwyczaj jest to +/- 3 dioprie.

Kot72 - Nie 05 Maj, 2024

Dachówki mogą mieć potrzebny zakres . Omawiany niżej Sky Rover posiada zakres 8 dpi poza nieskończoność . Z podobnych lornetek ( porro ) 12x50 jest Oberwerk SE 12x50 . Można wysłać zapytanie do firmy odnośnie zapasu .
przybylskipawel - Nie 05 Maj, 2024

Kot72 napisał/a:
Dachówki mogą mieć potrzebny zakres . Omawiany niżej Sky Rover posiada zakres 8 dpi poza nieskończoność . Z podobnych lornetek ( porro ) 12x50 jest Oberwerk SE 12x50 . Można wysłać zapytanie do firmy odnośnie zapasu .


Ciekawe jest to, że nie mam takiego problemu na Nikonie Action EX 7x35 CF

Kot72 - Nie 05 Maj, 2024

Podobnie jest z Opticronami TWP . Przy podobnej wadzie wzroku człowiek bez problemu ogarniał 6,5x32 ale 8x32 już na nieskończoność nie dał rady wyostrzyć .
Binokularnik - Pon 06 Maj, 2024

Okularnicy mają duży problem z doborem właściwej lornetki zwłaszcza kiedy chcą z niej korzystać w okularach lub bez. Specyfikacje, specyfikacjami ale polegać można tylko na własnej ocenie konkretnego modelu . Po pierwsze ER – ludzie mają rożne oprawki , różne grubości szkieł, różną odległość „szybek” od oka wynikającą z kształtu twarzoczaszki, po drugie kompensacja dioptryczna, a po trzecie korekcja dioptrii. Ja mam -4,75 i kowa bdiixd 6.5x32 ledwo daje radę (pewnie korekcję dioptrii ma na poziomie +/-5 ) Monarch m7 10x30 ma troszkę większy zapas, a malutka Terra 10x25 to pewnie -7 by ogarnęła.
zadra - Wto 07 Maj, 2024

w klasycznych ruskich lornetkach da się nieco zmodyfikować - można wykręcić gwintowany trzpień śruby odpowiedzialny za wysuw okulara i "inaczej" złożyć.
Kiedyś miałem problemy przy składaniu swoich starych ruskich tanich porropryzmatycznych właśnie przez możliwość nieprawidlowego złożenia trzpienia ze śrubą regulacji. W efekcie zmieniał się zakres ostrzenia i jego granice.
Nie wiem jak skladany jest Nikon i nie podjąłbym się regulacji na cudzej ale przy swoim na pewno w razie konieczności próbowałbym poprawić pod swoje oko.
Kwestia tylko tego, czy jesteś zdecydowany zaryzykować wartoscią lornetki, bo może się nie udać..

Kot72 - Wto 07 Maj, 2024

zadra, tym sposobem nic nie ugrasz bo ruchu ,, do przodu '' nie wydłużysz . W Nikonie jest zupełnie inna budowa focusera i nie ma typowego ślimaka jak w produktach ZSRR .
zadra - Wto 07 Maj, 2024

właśnie tak wpisałem przecież, że nie wiem jak jest w nikonie, ale czasami w klasykach się jednak da..
TRYTON7 - Sro 08 Maj, 2024

jeśli masz "-" to w nieskończoności brakuje ci max. wydłużenia ... a wiec jeśli lornetka jest tego warta to mozna zrobić okularowe pierścienie dystansujące ,które wydłużą tor optyczny i zmieścisz sie w ogniskowaniu... czasami tez mozna trochę nadrobić obiektywami umieszczając je bliżej pryzmatów o ile sie da bo korpusy tub są stożkowe :mrgreen:

jeśli masz "+" to należy podtoczyć okulary ty skrócić tor optyczny bądź umieścić obiektywy dalej od pryzmatów.

Swarovski Habicht wersja ogumowana - ogniskowanie indywidualne miał chyba skale do -8 ... mój stary Zeiss DDR porro 6x30 tez ma podobna skale.

A dlaczego nie pasują szkła kontaktowe ? zakładające je masz dostęp do wszystkich lornetek a bez nich tylko do niektórych ...

Obserwatorek - Czw 09 Maj, 2024

:-)
zadra - Czw 09 Maj, 2024

Kot72 napisał/a:
zadra, tym sposobem nic nie ugrasz bo ruchu ,, do przodu '' nie wydłużysz . W Nikonie jest zupełnie inna budowa focusera i nie ma typowego ślimaka jak w produktach ZSRR .

Ze zdjęć wynika, że jednak zasada działania jest taka sama, natomiast zakres pracy okularu należałoby już doswiadczalnie sprawdzić mając lornetkę w ręku.
Gdyby była moja, to bym miał 100% pewności. :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group