forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - APSC czy m43 do ptaków

kamazz - Wczoraj 16:39
Temat postu: APSC czy m43 do ptaków
Witam, chciałbym zasięgnąć rady co do aparatu.
Szukam zestawu aparat + tele, o najlepszym stosunku wagi/wielkości do jakości/ceny. Nie chciałbym przekroczyć 1,5kg wagi. Mam A6000 i sony 70-350 i w zasadzie daje rade, ale... autofocus to chyba największy problem i mój a6000 chciałby już przejść na emeryturę. Dodatkowym atutem nowego sprzętu będzie możliwość kręcenia filmów.

Rozważam dwie opcje, celuje w sprzęty używane, ale budżet mogę powiększyć:
A6400 + 70-350 - opcja budżetowa, tylko wymiana aparatu. Czy różnica w szybkości AF będzie diametralna?
Micro 4/3 + np. Panas/Leica 100-400 - zmiana całego systemu, ale czy m4/3 da równie dobry obrazek co APSC i czy wzrost ogniskowej w przeliczeniu dla m4/3 da lepszy efekt niż crop w APSC? Jaką puszkę wybrać w m4/3?

Soniak10 - Wczoraj 22:45

Nie mogę się wypowiadać co do A6400, ale sam przeszedłem parę lat temu z systemu APS-C na m43 i teraz fotografuję Lumixem G90 z podstawowym teleobiektywem Panasonic 100-300/f4-5,6. Uważam że na początek jest to obiektyw zupełnie niezły, natomiast sposobię się do dokupienia korpusu OM-SYSTEM OM-3, o ile pojawi się ciekawa promocja. Ten aparacik nie tylko jest piękny, w stylu retro, ale ma sporo najnowszych funkcji, przydatnych m.in. w fotografowaniu zwierząt, w tym rozpoznawanie ptaków. O ile się orientuję, to A6400 takiej opcji nie posiada.
Nie podałeś limitu ceny, ale jeżeli jesteś gotów do zakupu zooma Panaleica 100-400mm, to jest to zakres cenowy od 5000 PLN (używany) w górę, plus aparat, to musisz się liczyć z ceną w okolicach 7-8 tys. PLN.
W tej sytuacji ja bym chyba jednak rekomendował skuszenie się na OM-3 lub tańszy OM-5 mk2, raczej nowy. Obiektyw - jak dla moich potrzeb, to 100-300mm do ptaków mi wystarcza i na pewno nie jest gorszy od Twojego Sony 70-350. Zwłaszcza że w przeliczeniu na FF daje to ogniskową 600mm. Ewentualnie Olympus M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS - droższy od mojego 100-300, ale tańszy od Panaleiki.
Jak widzisz, wybór w systemie m43 jest sensowny i od Ciebie zależy decyzja. No, fakt: w OM-SYSTEM mówi się, ze słabszą stroną są filmy, ale zależy, jak wielką wagę do nich przykładasz: czy są tak samo ważne dla Ciebie jak zdjęcia, czy tylko okazjonalnie będziesz filmował i w jakiej jakości? Filmów instruktażowych o tym systemie jest na YT sporo, więc radzę się zapoznać.
Ps: jak zamierzasz wykorzystywać te zdjęcia? Na jaki format chcesz je drukować? Bo ja swoje wysyłam czasem do druku na płótnie w formacie 30x50cm lub 40x60cm i jestem zadowolony.

A tu przykładowe linki:
OM-SYSTEM OM-3
OM-SYSTEM OM-5 mk2
Panasonic Lumix G Vario 100-300mm f/4-5.6 Power OIS
Olympus M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS
OM-SYSTEM OM-3 - film na YT
Opinia o Lumix G 100-300mm - film na YT


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group