forum.optyczne.pl

Warsztat foto, literatura, teoria, art - Wyostrzanie RAW - proszę o opinie i pomoc

krisv740 - Nie 06 Lip, 2008
Temat postu: Wyostrzanie RAW - proszę o opinie i pomoc
Szukałem ale nie znalazłem tego tematu. jeśli się mylę proszę o podanie linka.
Pytanie do wszystkich "oblatanych" w temacie. Kiedy wyostrzać raw'a. Robić to powiedzmy w DPP lub LR przed konwersją do jpg, czy ew. już po transformacji w PS lub innym programie graficznym?
czytałem na Canon-board opinie i tam polecają nie wyostrzać raw.
mam więc dylemat :?:
po wykonaniu wyostrzania na raw i konwersji do jpg otrzymałem dość fajne zdjęcia-raz :mrgreen:
zaniepokoił mnie natomiast wynik na pomniejszonych jpg gdzie otrzymałem spadek ostrości i ogromny szum.
w związku z tym proszę o polecenie najlepszej metody wykonywania operacji wyostrzania i skalowania zdjęć.
liczę na Waszą pomoc
kris

MM - Nie 06 Lip, 2008

RAW-a się nie wyostrza, robisz to dopiero jako ostatni etap obróbki jpg-a lub TIFF-a. Wyjątkiem jest obróbka RAW-ów których potem już nie masz zamiaru obrabiać. Wtedy można wyostrzyć, ale w granicach rozsądku.
krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

czyli ? pierwszy etap konwersja do tiff/jpg ;drugi wyostrzanie i obróbka?
MM - Nie 06 Lip, 2008

Drugi etap to obróbka i na końcu wyostrzanie.
krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

MM ok. zrozumiałem-wielkie dzięki.
odpowiedz w związku z tym na ostatnie pytanie; napisałeś że można wyostrzać raw jeśli nie mam zamiaru obrabiać dalej. nie bardzo rozumiem. ja zawsze zostawiam oryginał raw. jeśli koryguje parametry zdęcia w raw to i tak zapisuję jako jpg/tiff tylko zmieniony plik. raw pozostawiam nienaruszony-jak negatyw.

MM - Nie 06 Lip, 2008

Nie zrozumiałeś skrótu myślowego. Jeżeli nie masz zamiaru dodatkowo obrabiać zdjęcia tylko np. przesłać komuś, pochwalić się na forum (pełne zdjęcie, zmniejszone, wykadrowane) takim gotowcem w jpg to wtedy można (a nawet należy) je delikatnie wyostrzyć tym co oferuje taki konwerter do RAW-ów. Oczywiście wyostrzone będzie zdjęcie przekonwertowane do jpg-a a z RAW-em będziesz cały czas mógł robić co dusza zapragnie. W każdej chwili możesz przecież wrócić do zapisów wyjściowych. RAW-a jako takiego nie możesz "zmienić", możesz tylko się nim pobawić i te zabawy program może zapamiętać. Tyle.
krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

MM dzieki, tak właśnie myslałem, ale nie byłem pewien. skrót myślowy lekko mnie zmylił :razz:
dzięki za pomoc i wyjaśnienia :smile:

MichalP - Nie 06 Lip, 2008

Sugeruję zabawę RAWem do zadowalającego poziomu i zapis do TIFFa. Potem wyostrazasz sobie jak chcesz/zmniejszasz i zapisujesz do JPEG. Podwójny zapis JPEG RAW-JPEG JPEG-wyostrzony JPEG równa się podwójna kompresja=kiszka kaszana.
maziek - Nie 06 Lip, 2008

IMO, może być JPEG pośredni o ile ustawisz w nim kompresję na zero.
jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

MM napisał/a:
Jeżeli nie masz zamiaru dodatkowo obrabiać zdjęcia tylko np. przesłać komuś, pochwalić się na forum (pełne zdjęcie, zmniejszone, wykadrowane) takim gotowcem w jpg to wtedy można (a nawet należy) je delikatnie wyostrzyć tym co oferuje taki konwerter do RAW-ów.

Tyle, że nie jest to najlepszy pomysł, bo po pierwsze nie ostrzysz na docelowej rozdzielczości (nie możesz dobrać właściwych parametrów ostrzenia), a po drugie ostrzenie w części konwerterów RAW jest delikatnie mówiąc takie sobie. Jedyny sens ostrzenia RAW-ów widzę gdy "ostrzysz" dekonwolucją (masz taką opcję np. w RAW Therapee). Ostrzenie dekonwolucją i tak wykonuje się w początkowej fazie obróbki, więc w tym przypadku "deblurowanie" RAW-a też ma sens. Osobiście wolę jednak użyć dekonwolucji na zdemozaikowanym obrazie już w PS - mam jednak wrażenie większej kontroli nad tym co dzieje się z plikiem.

krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

jaad - a po polsku? :mrgreen:
jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

Ale co jest nie po polsku? "Deblurowanie"? Wydało mi się lepszym określeniem niż "wyostrzanie" w tym przypadku... :smile:
Tu masz wyjaśnienie terminu dekonwolucja:
http://farad.prz.edu.pl/~...origin/conv.htm
Są programy i pluginy do PS oparte na tej metodzie i pozwalające "odzyskać" obraz, ale trudno nazwać to wyostrzaniem sensu stricto...

MichalP - Nie 06 Lip, 2008

maziek napisał/a:
IMO, może być JPEG pośredni o ile ustawisz w nim kompresję na zero.


hmm a gdzie coś takiego funkcjonuje. Jak dla mnie każdy kolejny zapis do JPEG to utrata danych.

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

MichalP napisał/a:
każdy kolejny zapis do JPEG to utrata danych.

Oczywiście, że tak. Pamiętam nawet taki eksperyment, pokazujący jak bardzo degraduje się obraz przy każdym kolejnym zapisie JPG-a, mimo najniższej kompresji... Po kilku razach straty jakościowe były naprawdę ogromne...

k1caj_ns - Nie 06 Lip, 2008

W takim razie najpierw RAW i obróbka później konwertujemy do tiffa lub jpeg i wyostrzamy?

Ja powiem szczerze ,że w DPP po prostu otwierałem RAW obrabiałem to co potrzebowałem łącznie z wyostrzeniem i zapisywałem do jpg-a. Ze zdjęć pod względem ostrości często nie jestem zadowolony ponieważ wyostrzenie na jpg się nie prezentuje nawet w połowie tak jak na raw.

Odnośnie programów do obróbki mam takie małe pytanie. Bawiłem się LR tylko ,że efekt ,który dostałem w programie po konwersji różnił się znacząco w gotowej wersji zdjęcia. Był chyba podobny wątek kiedyś na forum ale nie doczytałem czy da się to jakoś zniwelować i z czego tak na prawdę to wynika? :roll:

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

k1caj_ns napisał/a:
W takim razie najpierw RAW i obróbka później konwertujemy do tiffa lub jpeg i wyostrzamy?

Zasadniczo zapisujemy do formatu bezstratnego, czyli TIFF-a lub PNG i obrabiamy dalej, po czym skalujemy do docelowej rozdzielczości i wyostrzamy, a potem zapisujemy w formacie odpowiednim dla docelowego medium (czyli w praktyce najczęściej JPG)...
k1caj_ns napisał/a:
efekt ,który dostałem w programie po konwersji różnił się znacząco w gotowej wersji zdjęcia

Mógłbyś uściślić?

maziek - Nie 06 Lip, 2008

No nie wiem, szczerze mówiąc nigdy się nad tym głebiej nie zastaniawiałem. O ile wiem to jpeg 2000 na 100% oferuje kompresję bezstratną, ale uprzytomniłem sobie, że nie wiem, co u mnie działa w jpeg 2000, i czy LR np. też. Ogólnie jak zapisujesz do jpega to masz zwykle suwaczek jaka ma być kompresja (lub jakość) od 0 do 100%. W takim razie trzeba będzie zmienić przyzwyczajenia. Jak by to forum miało czółko to bym je w nie pocałował... ;-) .
k1caj_ns - Nie 06 Lip, 2008

[ Dodano: Nie 06 Lip, 2008 20:53 ]
maziek napisał/a:
Jak by to forum miało czółko to bym je w nie pocałował... ;-)


Dokładnie zrobiłbym to samo :wink:

jaad75 napisał/a:

Mógłbyś uściślić?


Chodzi mi głównie o zmianę kolorystyki. Otwierając TIFF w LR i obróbce (kanały,WB,kontrast itp...) Dostaję zdjęcie z którego jestem zadowolony (w oknie programu). Następnie po konwersji do jpeg otwieram zdjęcie w przeglądarce i kolorystyka kompletnie zmieniona. Mówiąc prościej to co widzę w oknie programu nie zgadza mi się z tym co widzę w przeglądarce po skonwertowaniu do jpeg.

Myślałem ,że może to wina ustawień ale po kilku reinstalach dalej to samo.

krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

jaad75,
dzięki za wyjasnienie tego trudnego słowa-poszedłem dzisiaj na łatwiznę :mrgreen:
ale do rzeczy :grin:
wg. ciebie powinienem robić nastepująco:
raw konwertuję do TIFF (16bit) , następnie obrabiam (wszelkie zmiany konieczne do poprawienia zdjęcia),następnie skaluję (zmieniam wielkość pliku?) , wyostrzam i konwertuję do jpg?
od razu pytania; jeśli nie wykorzystuję pełniego pliku raw-tylko wycinek - robic crop/kadrowanie w DPP/LR na pliku raw? -czy w PS/innym edytorze?
w LR usuwałem wady (plamki z matrycy) na raw, robić to dopiero w TIFF/jpg?

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

krisv740 napisał/a:
wg. ciebie powinienem robić nastepująco:
raw konwertuję do TIFF (16bit) , następnie obrabiam (wszelkie zmiany konieczne do poprawienia zdjęcia),następnie skaluję (zmieniam wielkość pliku?) , wyostrzam i konwertuję do jpg?

Tak teoretycznie powinien wyglądać prawidłowy workflow... Tyle tyko, że zmian typu podstawowa korekta tonalna i korekcja WB powinno się dokonywać jeszcze w konwerterze RAW, bo daje większe możliwości w tym zakresie. Ewentualnie przy dobrze naświetlonym pliku, eksportować jak najbardziej płaskiego i niskokontrastowego, 16-to bitowego TIFF-a do PS.
krisv740 napisał/a:
od razu pytania; jeśli nie wykorzystuję pełniego pliku raw-tylko wycinek - robic crop/kadrowanie w DPP/LR na pliku raw? -czy w PS/innym edytorze?

Jak Ci wygodniej, ale z tego co pamiętam, to LR skaluje plik na wyjściu w przypadku cropa... Musiałbym sprawdzić.
krisv740 napisał/a:
w LR usuwałem wady (plamki z matrycy) na raw, robić to dopiero w TIFF/jpg?

Ja wolę w PS na zdemozaikowanym pliku. PS daje nieporównywalnie większą swobodę, bo możesz stworzyć sobie warstwę korekcyjną o zmiennej przeźroczystości lub przesterować obraz na warstwie ustawień tak, by wady były bardziej widoczne, a po korekcie po prostu usunąć/wyłączyć warstwę ustawień.

krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

jaad75,
no kolego, jestes skarbnica wiedzy z której jeszcze coś trzeba wyciągnąć :mrgreen:
wszystko co napisałeś jest piekne i prawdziwe i na dodatek zrozumiałe i dla mnie :mrgreen: :mrgreen:
powiedz mi jeszcze tylko (w tym temacie), przekonwertowany plik do tiff zapisujesz i trzymasz na dysku czy po obróbce kasujesz? tak z własnej praktyki.

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

krisv740 napisał/a:
powiedz mi jeszcze tylko (w tym temacie), przekonwertowany plik do tiff zapisujesz i trzymasz na dysku czy po obróbce kasujesz? tak z własnej praktyki.

Trzymam RAW/oryginalny JPG i warstwowego PSD zawsze + czasem zrobionego z niego pełnowymiarowego JPG-a i zwykle małego JPG 800x536 do zastosowań sieciowo-mailowych. Pośrednie TIFF-y mi się zawsze gdzieś szwendają, ale zwykle staram się je kasować - na szczęście, przy korzystaniu z ACR nie mam tego problemu i z wygody najczęściej używam ACR właśnie...

mavierk - Nie 06 Lip, 2008

k1caj_ns napisał/a:
Mówiąc prościej to co widzę w oknie programu nie zgadza mi się z tym co widzę w przeglądarce po skonwertowaniu do jpeg.
Też tak mam, ale jakoś to załatwiłem, w sumie nie pamiętam już jak...
k1caj_ns - Nie 06 Lip, 2008

Cytat:
Też tak mam, ale jakoś to załatwiłem, w sumie nie pamiętam już jak...


Może sobie przypomnisz ? :wink: Jest to duży problem bo w takiej sytuacji program nie użyteczny :roll: może sam dam też jakoś radę ...

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

k1caj_ns napisał/a:
Chodzi mi głównie o zmianę kolorystyki. Otwierając TIFF w LR i obróbce (kanały,WB,kontrast itp...) Dostaję zdjęcie z którego jestem zadowolony (w oknie programu). Następnie po konwersji do jpeg otwieram zdjęcie w przeglądarce i kolorystyka kompletnie zmieniona. Mówiąc prościej to co widzę w oknie programu nie zgadza mi się z tym co widzę w przeglądarce po skonwertowaniu do jpeg.

LR operuje w przestrzeni ProPhoto, docelowego JPG należy przekonwertować do sRGB.

krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

jaad75,
dzięki za pomoc
i następne pytanie :mrgreen:
jak pisałem lenistwo to straszna rzecz :twisted:
ACR - o co znowu chodzi? :evil: :lol:

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

krisv740 napisał/a:
ACR - o co znowu chodzi? :evil: :lol:

Adobe Camera RAW... :smile:

krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

jaad75 napisał/a:
krisv740 napisał/a:
ACR - o co znowu chodzi? :evil: :lol:

Adobe Camera Raw... :smile:


no no... pięknie
a teraz rozwiń temat! :mrgreen:

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

Plug-in do PS z którego rozwinął się Lightroom. Daje niemal identyczne możliwości jak LR w kwestii wywoływania RAW, ale jest zintegrowany z PS. Jest też pozbawiony modułów katalogowania (od tego jest Adobe Bridge) i drukowania, czy tworzenia prezentacji sieciowej i slideshow. Ma też brzydszy interfejs... :mrgreen:
mavierk - Nie 06 Lip, 2008

nigdy nie udało mi się acra zainstalować :D Dlatego teraz korzystam już tylko z LRa :D
jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

mavierk napisał/a:
nigdy nie udało mi się acra zainstalować :D Dlatego teraz korzystam już tylko z LRa :D

Może chciałeś zainstalować zbyt nowego ACR-a na starym PS...

krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

jaad75,
nie nie. skrót zrozumiałem
nie wiem tylko skąd wziął się w twojej odpowiedzi, bo o nim wcześniej nie pisałeś :mrgreen:
czyli plik obróbki w PS zapisujesz sobie w archiwum? tak? katalogujesz obróbkę?

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

krisv740 napisał/a:
czyli plik obróbki w PS zapisujesz sobie w archiwum? tak? katalogujesz obróbkę?

Tak, ponieważ mam zawsze nieruszoną warstwę Background (czyli wynik konwersji RAW lub JPG wprost z aparatu) i kolejne warstwy z różnymi etapami obróbki, przezroczystościami, trybami mieszania itp. Ewentualnie mam warstwy dopasowania (adjustment layers) i w każdej chwili mogę zmienić ich parametry, czy je wogóle wyłączyć, jeśli uznam, że dane ustawienie nie było dobrym pomysłem.

krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

jaad75,
dzieki :smile:
naprawdę mi pomogłeś :!:

k1caj_ns - Nie 06 Lip, 2008

Mój problem z LR dalej aktualny. Zmieniałem SRGB na pro foto rgb i zarówno przy jednej jak i drugiej konwersji do jpeg lub tiff różnica w tym co widzę w programie podczas obróbki ,a w tym co widzę po zapisaniu pliku jest bardzo duża :???:
krisv740 - Nie 06 Lip, 2008

k1caj_ns,
gdzieś widziałem taki wątek na canon-board.
też było przeklamanie kolorów po obróbce w PS i zapisie
poszukaj

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

k1caj_ns, nie chodzi o proste przypisanie sRGB, a konwersję do profilu (polecenie convert to profile)...
k1caj_ns - Nie 06 Lip, 2008

Cytat:
k1caj_ns, nie chodzi o proste przypisanie sRGB, a konwersję do profilu (polecenie convert to profile)...


Z tego co wyczytałem na canon board to jakaś wielka sieczka jest ... Ja nie jestem w tym temacie aż tak obeznany ale z tego co tam wyczytałem to nic nie wynika w zasadzie. Każdy pisze o nie wiadomo czym myśląc ,że wszystko jest proste i logiczne :razz: Ja jako typowy użytkownik (nie informatyk) chciałbym po prostu z tego korzystać w taki sposób w jaki korzystam z DPP ale chyba się tka nie da.

jaad75 - Nie 06 Lip, 2008

Napisz może dokładnie krok po kroku co robisz. To naprawdę nie jest trudne - prawdopodobnie w którymś momencie o czymś zapominasz...
arietiss - Pon 07 Lip, 2008

Na początku korzystałem z DPP i miałem podobne problemy. Potem zainstalowałem LR i przez pewien czas robiłem tu i tu. Zauważyłem, że te same pliki wyglądają inaczej w obu programach (nie ruszane!). W DPP, były jakby bardziej "kolorowe", "ostre", ale i bardziej szumiące. Jednak dużo bardziej zmieniały sie po konwersji na JPG! Kiedy zrezygnowałem z DPP i zostałem przy LR ten problem zanikł. Oczywiście po konwersji do JPG jest jakas minimalna róznica, ale ta jest chyba zawsze ze względu na stratę danych...

[ Dodano: Pon 07 Lip, 2008 08:25 ]
Swoją drogą Jaad75, to ten sposób postępowania ze zdjęciami musi Cię kosztować sporo miejsca na dysku komputera.

[ Dodano: Pon 07 Lip, 2008 08:42 ]
Zastanawiam się czy jest sens takiego postępowania do skromnych amatorskich celów? Z pewnością jeśli ktoś z tego żyje, sprzedaje zdjęcia, to ma sens. Jednak kiedy moje zdjęcia są tylko dla mnie, to tak jak w moim przypadku wystarczy mi LR gdzie robię całą obróbkę, a na koniec nawet odszumianie i wyostrzanie i jesli chcę konwersja na JPG (dokładnie w takiej kolejności)! Pewno to nieprofesjonalne i na pewno nie zrobię tego wszystkiego co można zdziałać np. w PS! Jednak dla zwykłego amatora efekty sa zadowalające: poruszam się tylko w jednym programie, oszczędzam czas zmarnowany przed komuterem, zajmuję mało miejsca na dysku! Oczywiście nie odratuję w ten sposób zdjęć nieudanych i za bardzo spartolonych! Ale te mogę skasować, albo pokusić się jeśli jest to dla mnie wazne zdjęcie o kombinację w PS!

jaad75 - Pon 07 Lip, 2008

arietiss napisał/a:
Swoją drogą Jaad75, to ten sposób postępowania ze zdjęciami musi Cię kosztować sporo miejsca na dysku komputera.

Przecież nie robię tego z wszystkimi zdjęciami - część zostaje nie ruszona. Bawię się tymi, które uważam za dobre, a reszta idzie do archiwum lub kosza, w wersji nietkniętej...

arietiss - Pon 07 Lip, 2008

Rozumiem! A czy wielkim "grzechem" jest taki sposób postępowania jak opisałem? Oczywiście dla amatora!
jaad75 - Pon 07 Lip, 2008

Trudno mówić tu o "grzechach" - na pewno nie wyciągasz ze zdjęcia maksymalnej możliwej jakości, ale jeśli jest ona wystarczająca dla Ciebie, to po co sobie utrudniać życie... Sam często robię JPG-i, mimo, że zdaję sobie sprawę z tego, co można wyciągnąć jakościowo z RAW-a... Wiesz, dla mnie taki workflow jest naturalny - gdy zaczynałem zabawę z PS-em, o RAW-ach mało kto słyszał, więc RAW doszedł jako dodatek, punkt wyjścia do właściwej obróbki w PS, mający za zadanie wyprodukować optymalny plik dla niej...
arietiss - Pon 07 Lip, 2008

Otóż to! Jesli ktos, tak jak Ty jest mocny w PS, to zdecydowanie daje on największe pole popisu! Ja niestety nie mogę go rozgryźć, a na wnikliwą naukę popartą książką brak mi po prostu czasu (wolę ten czas poświęcić na zdjęcia :mrgreen: ). Ale kiedyś się wezmę...! :wink: Czasami chciałbym wycisnąć z jakiegoś zdjęcia więcej niż można w LR... :neutral:
A czy ta znaczna różnica pomiędzy tym co w koputerze w DPP, a później tym co w JPG, może być cechą tego programu?

jaad75 - Pon 07 Lip, 2008

arietiss napisał/a:
A czy ta znaczna różnica pomiędzy tym co w koputerze w DPP, a później tym co w JPG, może być cechą tego programu?

Nie, to jakiś błąd w konfiguracji programu lub systemu. Najprawdopodobniej błąd dotyczący zarządzania kolorem i konwersji do właściwej przestrzeni. Jeśli włączysz CMS w przeglądarce do zdjęć, to najprawdopodobniej wszystko będzie ok, ale programy nieobsługujące CMS (jak np. większość przeglądarek internetowych) dalej będą pokazywać kolory niewłaściwie, sądząc, że mają do czynienia z obrazkiem w sRGB.

arietiss - Pon 07 Lip, 2008

W każdym razie w LR nie ma tego problemu jeśli podczas konwersji na JPG zaznaczymy sRGB! :smile:
jaad75 - Pon 07 Lip, 2008

Więc w DPP masz pewnie AdobeRGB lub coś w tym stylu - sprawdź exify JPG-ów eksportowanych z tego programu...
kijos - Pon 07 Lip, 2008

Witam Wszystkich po krótkiej przerwie!
Zrobiłem sobie mały urlop od fotografii :)
Z wyostrzaniem jest tak jak z każdym innym procesem edycyjnym. W większości poradników uczą, że powinniśmy wyostrzać na końcu pracy z plikiem. Nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Wszystko zależy od tego, co chcemy zrobić. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest wstępnie wyostrzyć zdjęcie (może być RAW) przed dalszą pracą. Wyostrzmy także w czasie edycji. No i przed publikacją. Bardzo często też najlepsze rezultaty daje lokalne wyostrzenie albo wyostrzenie wyselekcjonowanych krawędzi. Kolejną sprawą jest sposób wyostrzania tj. filtr, parametry, metoda ponownego próbkowania itd. Najważniejsze to eksperymentować i porównywać efekty. Z czasem potrafimy przewidzieć rezultat.
O zarządzaniu barwą już kiedyś pisałem na tym forum.

k1caj_ns - Pon 07 Lip, 2008

Daję sobie spokój na razie z LR bo kupiłem książkę "Fotografia cyfrowa" edycja zdjęć Kellby-ego. Jutro wyjeżdżam na dwu tygodniowy urlop(nie od fotografii ). Mam zamiar popróbować trochę w PS i przestudiować przy okazji całą tę książkę.

Do szybkiej obróbki fotek rodzinnych wystarczy mi DPP ,a do zdjęć które mają dla mnie większe znaczenie i są bardziej artystyczne będę próbował obróbki w PS .

Ten problem to na pewno coś związanego z przestrzeniami kolorów ale sam do końca nie wiem w czym tkwi mój problem więc nie mogę nawet poprosić o pomoc do póki nie znajdę problemu.

arietiss - Pon 07 Lip, 2008

Owocnych "łowów"! :wink:
W każdym razie ten problem u mnie znikł odkąd przestałem robić w DPP!

k1caj_ns - Pon 07 Lip, 2008

arietiss, Dzięki :wink:

Tzn. Odinstalowanie DPP wystarczyło?

kijos - Pon 07 Lip, 2008

PS z takiej książki trudno się nauczyć ale jak najbardziej czytaj :) Kilka "trików" opisanych przez Kellbyego może cię zachwycić :)

Kolorki:

forum optyczne.pl

W wielkim uproszczeniu: Jeżeli chcesz oglądać zdjęcia na monitorze w niewyspecjalizowanym programie to upewnij się, że są w jednej z przestrzeni barwnych sRGB (możesz to sprawdzić w metadanych - chyba jaad75 o tym pisał ;) .

Miłego wypoczynku :)

arietiss - Pon 07 Lip, 2008

Tak! W LR jak ręką odjął! I wyraźnie mniej szumu! :mrgreen:

[ Dodano: Pon 07 Lip, 2008 14:41 ]
Cos musi być namotane w ustawieniach w DPP i dlatego takie efekty. Pewno da radę to odkręcić, ale trzeba by być oblatanym!

[ Dodano: Pon 07 Lip, 2008 14:50 ]
Nie znając dobrze angielskiego, ani nie bedąc informatykiem, nie mogłem dojść co jest nie tak. Jedno co udało mi się wychwycić to, że DPP przejmuje ustawienia z aparatu. W moim 400D jakiś pacan wymyślił profil standardowy, w którym ustawienie fabryczne wyostrzania było na +2, czy +3 (już nie pamiętam). DPP wprowadzał to przy wywoływaniu zdjęć i powstawały znaczne artefakty z przeostrzenia, szczególnie widoczne w wyższym ISO! Potem ustawiłem profil dokładny gdzie wszystkie parametry są na 0, ale co ciekawe i tak to samo zdjęcie wywołane w DPP wyglądało ostrzej i bardziej kolorowo niż w LR. Ale za to właśnie podczas knwersji na JPG dawało większe rozbieżności!

k1caj_ns - Pon 07 Lip, 2008

kijos napisał/a:
PS z takiej książki trudno się nauczyć ale jak najbardziej czytaj :) Kilka "trików" opisanych przez Kellbyego może cię zachwycić :)


Zachwycić nie zachwycić tak ją wziąłem i wydała mi się w miarę ludzkim językiem napisana to ją kupiłem. Podstawowe zagadnienia są omówione ,a do bardziej zaawansowanych to chyba jakaś dedykowana typowa książka o PS :razz:

Dzisiaj sprawdzę jeszcze z ciekawości jak to będzie z tym LR.

kijos - Pon 07 Lip, 2008

Język czyt. specyficzny humor Kellbeyego jak najbardziej mi odpowiada. Przyjemnie się czyta. Kto jest targetem książki?. Raczej amator, który zapoznał się z instrukcją obsługi ;) Żeby wykonywać świadomie te tutoriale to jakieś pojęcie o programie trzeba mieć. Jak ma się już trochę większe to jest raczej ciekawostką lub rozrywką ;)
k1caj_ns - Pon 07 Lip, 2008

Rozumiem :razz: Dla mnie na początek myślę ,że taka książeczka wystarczy. Samo połapanie się w tym gdzie jakich konkretnych funkcji szukać dużo daje bo później można już sobie samemu eksperymentować :smile: Jak dojdę do ładu z LR to może tą książkę o LR dzisiaj jeszcze kupię. Dwa tygodnie leżenia la plaży to stanowczo za długo więc przynajmniej się czegoś pożytecznego nauczę.

PS: Mi jego poczucie humoru też nie przeszkadza :smile: Takie książki o tematyce typowo komputerowej to przez to dużo fajniej się czyta.

[ Dodano: Pon 07 Lip, 2008 16:43 ]
Zainstalowałem na laptopie LR i wszystko gra. Jak wrócę to zrobię format bo całkiem możliwe ,że to przez DPP pośrednio lub bez pośrednio. Wszystko w LR działa już tak jak trzeba. Dzięki za porady i sorki za ten nie mały offtop.

mnich - Pon 07 Lip, 2008

k1caj_ns, jak już pochłoniesz tą książkę, to ja - i kijos, pewnie też - polecam Real World Adobe Photoshop CS2, świetna pozycja.

[ Dodano: Pon Lip 07, 2008 17:29 ]
Znajdziesz tam bardzo duzo informacji na temat zarządzania kolorami i innymi podstawowymi sprawami. Ważniejszymi niż wykorzystanie Ctrl + J i mieszania screen. ;)

k1caj_ns - Pon 07 Lip, 2008

mnich, Na pewno też ją pochłonę . Wszystko się przyda bo takich książek to nigdy za wiele . Dzisiaj skończę po raz drugi "Ekspozycję bez tajemnic" to zacznę sobie trochę wchodzić w temat obróbki :wink:
arietiss - Pon 07 Lip, 2008

Jeśli chodzi o LR to polecam: "Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelbyego. Edycja i obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop Lightroom." Jest tam wszystko co potrzeba do pracy z LR!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group