forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - D800?

mszczyrek - Sob 26 Lip, 2008
Temat postu: D800?
Nikon jeszcze nie pokazal D3x/D4, a plotki mowia juz o D800 - D700 z 24mpix matryca z D4/3x. Byly by wiec dwa "tandemy": reporterski D3/700, i studyjny D4/800. Ciekawe. To by byla wreszcie ta pelna klatka na ktora czekalem:) Tylko ile mozna zrobic premiej jedna po drugiej zeby jeszcze nie zdenerwowac zawodowcow ktorzy kupili premiere poprzednia?
Jesienny - Sob 26 Lip, 2008

A gdzie plotki mówią? ;)
mnich - Sob 26 Lip, 2008

poczekamy zobaczymy.
Skąd ma kolega takie wieści?

Jesienny - Sob 26 Lip, 2008

niech lepiej d90 wydadzą bo inaczej państwu nie dam zarobić i d300 w stanach kupię ;P
mnich - Sob 26 Lip, 2008

Jesienny, myślę że D300 ( zwłaszcza w stanach-taniej ) warto kupić, skok między D80 a D300 dla mnie był spory.
Jesienny - Sob 26 Lip, 2008

Nie wątpię, w końcu to spora różnica już w samych konstrukcjach, nowej matrycy itd.
Zresztą skok między d80 a d90 też będzie raczej spory. Choć pewnie kastracja 300 skończy się też np kastracją funkcji regulacji BF/FF.

W sumie nawet gwarancji się nie boję, bo moja rodzina bywa na tyle często w stanach, że spokojnie mogę tam gwarancję realizować. Sęk w tym że póki co jeszcze na d300 nawet w stanach muszę się zapożyczyć, a d90 mógłbym sprawić sobie w ratach (co w sumie też jest pożyczką). I nie odczuć tego aż tak.

mszczyrek - Sob 26 Lip, 2008

Oj, mowia juz wszedzie, nawet na nikonrumors.com juz napisali;) W sumie cos moze byc na rzeczy, okaze sie na Photokinie juz niedlugo...
mnich - Sob 26 Lip, 2008

Sytuacja zapowiada się wtedy niezwykle ciekawie. Ale jak narazie, Nikon powinien się skupić na uzupełnieniu braków w szkłach i odświerzeniu tych już bardzo starych.
Jesienny - Sob 26 Lip, 2008

Im mniej do tej photokiny tym bardziej się ten czas ciągnie :)
A co do plotek, to chyba najpierw należałoby wydać duży aparat z serii XD, a potem się brać za dwócyfrówki, zresztą czy komuś jest potrzebny mały aparat z taką matrycą?

komor - Sob 26 Lip, 2008

Ale po co komu budżetowy aparat 24Mpix FF? Jeszcze nie ma D3x a wy już chcecie jego tańszą wersję wypuszczać? :roll:
Jesienny - Sob 26 Lip, 2008

No ja też nie wiem, to Sony miesza ;)

tez z nikonrumours:

- Nikon D90 will have a swivel/movable display

to ja kupię d300, bo inaczej będą źle na mnie patrzeć poważni fotografowie (joke)

mszczyrek - Sob 26 Lip, 2008

Komor, on nie bedzie budzetowy, zapewniam Cie;) I jesli bedzie, to po D3x. A po co? Bo to bedzie przypuszczalnie ostatnia cyfrowka jaka w zyciu kupie... Wrocimy do czasow filmu, skonczy sie rozmyslanie o matrycach i zacznie o zdjeciach...
krisv740 - Sob 26 Lip, 2008

mszczyrek, mógłbyś wyjasnić o co ci chodzi? ciemny jestem i nie rozumiem "żaluzji" :oops: :mrgreen:
Jesienny - Sob 26 Lip, 2008

Rozumiem, dogadałeś się z Nikonem i wypuszczą aparat specjalnie po to być mógł go kupić i już więcej nie kupować. Cwany lis ;)

EDIT: Zwłaszcza, że nawet 24 mpix matryca z 2008 roku nie da np. pięknej rozpiętości tonalnej, która jest bardziej przydatna niż owe 24 mpix.

mszczyrek - Sob 26 Lip, 2008

Odpowiadalem na pytanie Komora - po co komu 24 mpix? Otoz wg mnie dla normalnego smiertelnika zmiana na 12mpx FF nie ma sensu (porownajcie zdjecia chocby na Dpreview). Nad 24mpix juz bym sie zastanowil powaznie;) I to bylo prawdopodobnie wszystko co mi w zyciu potrzeba, bo zawodowcem juz raczej nie bede...
jaad75 - Nie 27 Lip, 2008

Z fotograficznego punktu widzenia, 12MP FF w większości przypadków ma znacznie większy sens, niż 24MP FF...
MM - Nie 27 Lip, 2008

jaad75 napisał/a:
Z fotograficznego punktu widzenia, 12MP FF w większości przypadków ma znacznie większy sens, niż 24MP FF...


Dlatego wkurza mnie, że następcy 5D na 99% będą mieli więcej MPx :twisted:

krisv740 - Nie 27 Lip, 2008

może jakoś to przeżyjemy :twisted:
MichalP - Nie 27 Lip, 2008

Dlatego jestem za tym aby producenci zaczęli iść dwoma drogami wypuszczając nowe modele

1. wojna mpix - dla podatnych na reklamę i szpan (wersja de luxe)

2. stała liczba mpix - z systematycznie poprawianą ich jakością. (wersja "standard")

mnich - Nie 27 Lip, 2008

i jak myślisz czy badanie i technologie opracowane dla ulepszenia jakości pixeli zwrócą się producentom? Bo wydaje mi się jednak że wiekszość i tak wybierze więcej MP... :(
MichalP - Nie 27 Lip, 2008

A mi się właśnie wydaje, że coraz więcej jest osób (oczywiście nadal to znikomy procent w porównaniu do dzieci wojny) zwraca uwagę na jakość. Nawet na tym forum widać, że osoby pomijają kompakta i kupują od razu lustrzankę, albo są w fazie zmiany. Oczywiście jakakolwiek lustrzanka nawet ta posiadająca srylion Mpix będzie lepsza od jakiegokolwiek kompaktu pod względem oddania szczegółów, ale ... no zobaczymy.
mszczyrek - Nie 27 Lip, 2008

Nie placzcie tak, Canon/Nikon dojda do 25mpix na malym obrazku i sie zatrzymaja:) Tak jak zrobili przy 12mpix na APSC. To tego jakosc pojedynczych pikseli jeszcze sie poprawi, wiec nie bedzie zle (trzeba pamietac ze od premiery D300 minal juz rok).

[ Dodano: Nie 27 Lip, 2008 19:03 ]
A jesli chodzi o sens 24mpix FF, to np mi pozwoli wreszcie popastwic sie nad kadrami tak jak lubie (wiekszosc zdjec robie gdzies na ulicy i nie zawsze mam czas skadrowac tak jakbym chcial). Do tego oczywiscie krajobrazy, a dla zarabiajacych zawodowcow dodatkowa jakosc w stockach, modzie, fotografii produktu itp. No i wieksza gestosc pikseli pozwoli "wydłuzyć" obiektywy ptasiarzom i innym przyrodnikom...

MichalP - Nie 27 Lip, 2008

Miejmy nadzieję, że na tym się skończy :cool: 12/25 mpix uważam za wystarczające dla przeciętnego "pstrykacza" a i dla "pro" też styknie. W końcu ile razy przyjdzie nam drukować zdjęcie na całą ścianę?
Chociaż z drugiej strony masz rację - kadrowanie. Im więcej (dobrych) mpix tym więcej można wyciągnąć nawet z przypadkowo cykniętej fotki. Aż mi się przypomina BladyRuner.

jaad75 - Nie 27 Lip, 2008

Problem w tym, że na pełnej klatce, 25MP, to jest zbyt dużo, bo szkła nie są w stanie dać takiej rozdzielczości daleko od centrum kadru, a wszystkie wady optyczne rosną w zastraszającym tempie. Poza tym, dyfrakcja daje o sobie znać w już w okolicach f/8, co przy mniejszej GO, zaczyna być kłopotliwe. O ile tych problemów, nie widać przy nieupakowanych matrycach 12MP, to już przy 21MP matrycy 1Ds Mk.III problem daje o sobie znać. Tracimy więc wszystkie zalety FF, z wyjątkiem mniejszej GO - jaki to ma sens?
mszczyrek - Nie 27 Lip, 2008

Nowe szkla juz sa - przynajmniej w Nikonie. Polecam test np 24-70 na slrgear.com. Albo 14-24... A to przeciez zoomy. W drodze zapewne sa nowe stalki AFS... Jedyny problem to ile przyjdzie nam za nie zaplacic w gotowce i kilogramach, i to jest jedyna wada pelnej klatki dla mnie:(
MC - Nie 27 Lip, 2008

Albo np. test Zeissa 24-70. Cos mi mowi, ze plotka o zastopieniu Sony(Minolta)35mm/1.4G przez Zeissa o tych samych parametrach wynika wlasnie z tego, ze G nie daje rady na prawie 25mpix.
jaad75 - Nie 27 Lip, 2008

mszczyrek napisał/a:
Nowe szkla juz sa - przynajmniej w Nikonie. Polecam test np 24-70 na slrgear.com. Albo 14-24...

MC napisał/a:
Albo np. test Zeissa 24-70.

Ciekawe - testawano je na pełnoklatkowych matrycach 24MP?... :twisted:
To, że się wyrobią na 12MP, to nic dziwnego, niestety, przy wyższych rozdzielczościach, wymagania dla szkieł na brzegu pełnej klatki są gigantyczne... Obejrzyjcie sobie zdjęcia z 1Ds Mk.III, a przecież to "tylko" 21MP...

mszczyrek - Nie 27 Lip, 2008

Wszystkie nowe Zeissy sa gotowe na pelna klatke z tego co widac po wykresach MTF. 25mpix FF stawia takie same wymagania jak 12mpix APSC, po prostu robi to na wiekszej powierzchni. Jesli inzynierowie pomysleli o tym przy projektowaniu, to nie ma sprawy. To zadna sztuka zaprojektowac szklo o wiekszym kregu obrazowania, po prostu musi byc wieksze, ciezsze i drozsze:( Patrz N14-24. Troche mnie to martwi, ale co zrobic...
jaad75 - Nie 27 Lip, 2008

mszczyrek napisał/a:
25mpix FF stawia takie same wymagania jak 12mpix APSC, po prostu robi to na wiekszej powierzchni.

W tym problem...

mszczyrek - Nie 27 Lip, 2008

Jaad75 napisał/a:

Ciekawe - testawano je na pełnoklatkowych matrycach 24MP?... :twisted:
To, że się wyrobią na 12MP, to nic dziwnego, niestety, przy wyższych rozdzielczościach, wymagania dla szkieł na brzegu pełnej klatki są gigantyczne... Obejrzyjcie sobie zdjęcia z 1Ds Mk.III, a przecież to "tylko" 21MP...


Testowano na 21mpix. Obejrzyj sobie zdjecia Z N14-24 na 1Ds MkIII.

MC - Nie 27 Lip, 2008

jaad75, oczywiscie, ze go nie testowano na 25Mpix - oficjalnie. Ale jakos mam takie nieodparte wrazenie, ze w fabrykach Sony takie testy byly.
mszczyrek - Nie 27 Lip, 2008

Dokladnie. Jaad, uwazasz ze inzynierowie od szkiel tak nie lubia tych od puszek ze jedni z drugimi sie nie dogadali?;)
jaad75 - Nie 27 Lip, 2008

Uważam, że takie matryce będą wymagały zbudowania całego systemu nowych obiektywów od podstaw, a potencjalnych nabywców puszek zmuszą do wymiany szklarni...
mszczyrek - Nie 27 Lip, 2008

Zgadzam sie w zupelnosci. Ludzie wymiena szkła, bo bda musieli. Tzn ci, ktorych bedzie stac. Tak sie tworzy ruch w interesie, ktos musi placic za rozwoj:) Ja na razie zostane przy APSC i DXowych zoomach + starych stalkach dopoki nie bedzie mnie stac na wymiane wszystkiego za jednym zamachem. I to juz bedzie naprawde "na lata".
krzysiek - Nie 27 Lip, 2008

Ja na razie jeszcze nie wierze w D800. D3x tak i owszem i to szybko, ale D800 to za 1-2 lata....
mszczyrek - Nie 27 Lip, 2008

Rok - dwa lata byly by z mojej perspektywy idealne. Moj portfel moglby troche odetchnac:) Choc gdyby wszedl wczesniej zdazyl by staniec troche... Rozwazam zmiane na d300/d90 w miedzyczasie, i wtedy moge poczekac znacznie dluzej.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group