forum.optyczne.pl

Serwis sprzętu i usterki - Odchylenie od płaszczyzny poziomej w d90

paulus - Pon 01 Gru, 2008
Temat postu: Odchylenie od płaszczyzny poziomej w d90
Witam wszystkich.
Od niedawna użytkuję nikona d90 + 18-200vr, zauważyłem że fotki mają odchylenie od płaszczyzny poziomej o jakieś 0,5-0,7 stopnia wg PS w którym zrobiłem korektę lub o jakieś "dwie działki" jeśli koryguję z poziomu aparatu. Ktoś miał juz taki problem w Canonie i droga do wywalczenia swojego u sprzedawcy była katorgą.
Pytanie dotyczy : czy ktoś miał taki problem w Nikonie i czy jest jakaś możliwość innej korekty. Podpinałem też drugie szkło i efekt jest ten sam. Wszystkie fotki "lecą" w lewo i niby nie ma się co czepiać ale przy kadrach w których obiekt fotografowany wyraźnie wyznacza płaszczyznę poziomą i fotografowany jest "centralnie od czoła" efekt zaczyna drażnić.
Dzięki z góry za jakieś opinie i podpowiedzi.

ghost - Pon 01 Gru, 2008

zrób zdjęcie aparatu w lustrze. jeżeli aparat na zdjęciu będzie prosty, to wina poruszenia przy naciskaniu spustu.
jeżeli jest krzywo, znaczy że matryca ma jakieś skrzywienie względem aparatu.

MC - Pon 01 Gru, 2008

paulus, a czy w wizjerze jest prosto z cala pewnoscia? Zrob to, o czym pisze ghost. Byc moze matryca jest przekrzywiona.
paulus - Pon 01 Gru, 2008

czynnik w postaci zwykłego ludzkiego błędu myślę że wyeliminowałem. Zrobiłem planszę z wyraźną wypoziomowaną linią poziomą i dla pewności wyświetliłem linie pomocnicze w wizjerze. zgrałem to wszystko idealnie w poziomie i zrobiłem kilkanaście prób na różnych ogniskowych i jest ciągle przechył w lewo.
Ktoś mi pisał na czacie że to niemożliwe bo matryca jest montowana bardzo precyzyjnie ale innej przyczyny nie widzę bo aparat do prób był idealnie wypoziomowany. :(

ghost - Pon 01 Gru, 2008

sprawdź w lustrze. metoda prosta jak drut i pewna.
AQQ - Pon 01 Gru, 2008

D90 ma siatkę na matówce? Pewnie ma. To postaw aparat na statyw, linię pionową siatki zgraj z np krawędzią szafy/lustra itp i będzie wiadomo.
Jak wyjdzie krzywo, to serwis ma robotę.

[ Dodano: Pon 01 Gru, 2008 13:26 ]
paulus napisał/a:

Ktoś mi pisał na czacie że to niemożliwe bo matryca jest montowana bardzo precyzyjnie


Zdarzają się kiksy. Kilka lat temu była to dość powszechna niedoskonałość D70

ghost - Pon 01 Gru, 2008


na zdjęciu w lustrze matryca zawsze będzie idealnie ułożona względem krawędzi fotki.

jeżeli coś jest nie tak w mocowaniu matrycy to krawędź aparatu nie będzie równoległa do krawędzi zdjęcia.

paulus - Pon 01 Gru, 2008

ok. spróbuję wieczorem. dzięki serdeczne za podpowiedzi.

[ Dodano: Pon 01 Gru, 2008 18:08 ]
Niestety test z lustrem potwierdził moje obawy. Dokładnie o 0,5 stopnia mam przekoszoną matrycę. Dumam teraz czy wdrożyć działania serwisowe (a idą święta i bez aparatu kijowo) czy żyć z tym dalej. Eeeech .....złośliwość rzeczy martwych.

[ Dodano: Pon 08 Gru, 2008 17:56 ]
Na początku stycznia aparat powędruje do serwisu.
Napiszę po jego powrocie jak przebiegła cała sprawa bo opinie o serwisie Nikona są bardzo skrajne (z przewagą na : niepochlebne) a dla części (mam nadzieję jak najmniejszej) użytkowników może przytrafić się podobny problem.
Pozdrawiam wszystkich.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group