forum.optyczne.pl

Nasze zdjęcia - FOTOGRAFIE HDR

arietiss - Sro 22 Lip, 2009
Temat postu: FOTOGRAFIE HDR
Tego tematu chyba jeszcze nie ma? Nie jest to prawdziwa fotografia według mnie, tylko taka zabawa z fotografią, ale efekty czasem są bardzo ciekawe... Efekt zawsze jest trochę baśniowy i w różnym stopniu nierzeczywisty, ale przez to czasem bardzo fascynujący. Zapraszam do prezentacji!
Na początek:
Zwykły-niezwykły widoczek...

veenee - Sro 22 Lip, 2009

moze dobrym zwyczajem by bylo podawanie w jakim sofcie zdjecie zostalo obrobione, z ilu ekspozycji i takie tam szczegoliki? :mrgreen:
Usjwo - Sro 22 Lip, 2009

i poniewaz to poczatek to numerowac tak jak na "ptakach"
MC - Sro 22 Lip, 2009

Kilka w moim albumie to hdry, wiec nie bede wrzucal tutaj zeby nie dublowac. To zdjecie mi sie podoba.
arietiss - Sro 22 Lip, 2009

veenee, słusznie! Moje to 3 ekspozycje z jednego RAW-a, eksport w TIFF-y do Photomatix Pro. Tu wiadomo - zabawa suwaczkami! Nie chodziło mi o efekt dużej realności, a raczej o uciekawnienie takiego sobie zdjęcia. Później tylko drobna kosmetyka w LR.
veenee - Sro 22 Lip, 2009

bardzo przyjemne kolory z tego wyszly...
Monastor - Sro 22 Lip, 2009

Nie rozumiem wątku. HDR to żaden temat, a technika fotograficzna. To tak jakbyś założył temat o zdjęciach z filtrami połówkowymi :P
Podobnie z fotografią w podczerwieni, ale tam przynajmniej fotografujemy coś na kształt jednego, nieco innego świata. HDR to może być wszystko.

arietiss napisał/a:
Nie jest to prawdziwa fotografia według mnie, tylko taka zabawa z fotografią, ale efekty czasem są bardzo ciekawe..

Czy chcesz czy nie chcesz, to jest fotografia.

arietiss napisał/a:
Efekt zawsze jest trochę baśniowy i w różnym stopniu nierzeczywisty

To zależy czy się tę technikę wykorzysta poprawnie czy tak, żeby wszystkim pokazać, że się ściągnęło photomatix :smile:

arietiss - Sro 22 Lip, 2009

Monastor, chodzi mi o to, że nie jest to fotografia sama w sobie, a jak to ładnie nazwałeś technika fotograficzna. Może i faktycznie temat niepotrzebny, bo można te HDR-y wrzucac do poszczególnych tematów, tylko pomyślałem sobie, po co je zaśmiecać? Nawet "poprawne" zastosowanie techniki HDR zostawia zawsze jakiś ślad. Można go bardzo zminimalizować, ale jednak takie zdjęcia zawsze wzbudzają jakiś niepokój, że coś tu nie gra. Poza tym dla tych co chcą może to być okazja do popuszczenia wodzy fantazji i stworzenia własnej wersji rzeczywistości.
Jesli admin stwierdzi, że to temat niepotrzebny, to niech skasuje wątek i już!

Usjwo - Sro 22 Lip, 2009

Jak temat sie nie przyjmie to sam umrze smiercia naturalna, nie ma co angazowac admina. Niech lud zaglosuje klawiatura :mrgreen: (i zdjeciami).
arietiss - Sro 22 Lip, 2009

Monastor napisał/a:
arietiss napisał/a:
Efekt zawsze jest trochę baśniowy i w różnym stopniu nierzeczywisty

To zależy czy się tę technikę wykorzysta poprawnie czy tak, żeby wszystkim pokazać, że się ściągnęło photomatix :smile:


I właśnie liczę na to, że zobaczę jak tą technikę wykorzystywać jak najlepiej w Waszych zdjęciach. Więc może coś zaprezentujesz? :smile:

mnich - Sro 22 Lip, 2009

Ja tam jestem za tym żeby taki temat był. Może sam coś wstawię, jak znajde czas.
ihsahn - Sro 22 Lip, 2009

Wrzucałem tę fotę do innego wątku, ale wrzucę i tutaj. To jest HDR :)

1.


I to:

2.


I to:

3.


HDR to faktycznie jest technika, można stosować do wielu dziedzin fotografii, ważne, żeby z umiarem :)

[ Dodano: Sro 22 Lip, 2009 15:25 ]
Acha i jeszcze to :mrgreen:

4.

alsimair - Sro 22 Lip, 2009

IMO HDR to nie jest fotografia. Przynajmniej nie ta prawdziwa, gdzie potrzebny jest tylko aparat i fotograf. HDR nie powstanie bez pomocy komputera. Nie lubię HDRów. Tyle ode mnie.
arietiss - Sro 22 Lip, 2009

ihsahn, jak robione?
zug - Sro 22 Lip, 2009

ja jestem za pozostawieniem tego tematu aby właśnie nie mieszać HDRów z normalnymi zdjęciami, nie mam nic przeciwko takiej obróbce :razz:
ale właśnie dobrym pomysłem jest aby miała swój odrębny temat.

arietiss - Sro 22 Lip, 2009

alsimair, niestety nawet i przy normalnych zdjęciach teraz co raz więcej postprocesingu... :neutral:
Monastor - Sro 22 Lip, 2009

alsimair, ciemnia też nie była elementem fotografa, ani aparatu.
Najwięcej na obróbkę marudzą zawsze ci, którym brakuje warsztatu żeby ją przeprowadzić, taka prawda :roll:
Nie umiem zrobić naprawdę fajnego zdjęcia to pocieszę się tym, że robię PRAWDZIWĄ fotografię, prosto z aparatu :zalamany:

Chcesz powiedzieć, że to nie jest fotografia: http://www.lonelywolf.pl/galeria/ ? :)
Co prawda autor sporo też robi na samych warstwach, ale trochę HDRów się tu przewija. Zresztą, warstwy w PSie też nie są wbudowane w aparat, ani tym bardziej w fotografa.

Swoją drogą spory kawałek mojej własnej galerii też chyba nie podlega pod fotografię... dziwne :???:

arietiss - Sro 22 Lip, 2009

Bo to chyba taki znak czasów... :roll:
Monastor - Sro 22 Lip, 2009

arietiss, tak samo na pewno biadolili przy wejściu kolorowych filmów, autofocusu i samej cyfry :P
alsimair - Sro 22 Lip, 2009

Do retuszu nic nie mam - był obecny zawsze i przeważająca większość fotografów coś tam potem przy zdjęciach poprawia; nie jestem w tej materi wyjątkiem.
Ale HDR, przynajmniej dla mnie, jest już bardzo daleko od fotografii. To już jest efekt komputerowy, programowy. Na pewno nie powinien to byś sposób na ratowanie słabych zdjęć, uatrakcyjnianie ich. Jeśli ktoś potrafi zrobić dobre zdjęcie - zainteresuje nim odbiorcę bez tak skrajnej obróbki.

Jak w takim razie uwiecznić szeroki zakres tonalny sceny? Polecam klisze :)

Co do wątku nic nie mam - niech sobie istnieje. Po prostu mam własne zdanie na temat tego typu "zdjęć" i nie widzę powodu, by go tu nie zaprezentować.

Monastor - Sro 22 Lip, 2009

Monastor napisał/a:
Do retuszu nic nie mam

Czyli wsadzenie kiepskiego portretu do szopa, podbicie jasności i kontrastu, dodanie winiety to fotografia, a podbicie zakresu tonalnego w wymagającej scenie krajobrazowej to już grafika. Ciekaawe :smile:

alsimair napisał/a:
Ale HDR, przynajmniej dla mnie, jest już bardzo daleko od fotografii. To już jest efekt komputerowy, programowy

Po prostu nie rozumiesz na czym polega.

alsimair napisał/a:
Na pewno nie powinien to byś sposób na ratowanie słabych zdjęć, uatrakcyjnianie ich. Jeśli ktoś potrafi zrobić dobre zdjęcie - zainteresuje nim odbiorcę bez tak skrajnej obróbki.

I nie rozumiesz do czego służy.

alsimair napisał/a:
Jak w takim razie uwiecznić szeroki zakres tonalny sceny? Polecam klisze :)

A może jednak rozumiesz, ale piszesz jak stary analogowiec, który obraził się, że został w tyle z nowinkami technicznymi. Nie żebym miał coś do kliszy, ale co to za argument? :lol:

alsimair napisał/a:
Co do wątku nic nie mam - niech sobie istnieje.

Ja też nie. Zdziwiło mnie jego powstanie, ale niepotrzebnie założyłem pewne rzeczy.

alsimair napisał/a:
Po prostu mam własne zdanie na temat tego typu "zdjęć"

Nikt Ci nie broni ograniczać sobie warsztatu, masz ku temu pełną swobodę :wink:

alsimair - Sro 22 Lip, 2009

Jejku, Monastor, skąd tyle zajadłości w Twoich postach? Obraziłem Ci matkę czy co?
Wg. mnie HDR jest w takim samym stopniu fotografią jak jest nią fotomontaż. HDR (tak samo jak fotomantaż) może być i często jest sztuką, ale moim zdaniem nadużyciem jest obwoływanie go "fotografią".
Takie jest moja opinia i jest ona na tyle ugruntowana, że nie zanosi się, bym miał ją zmienić. Jeśli jednak tak bardzo się uparłeś na nawrócenie mnie - zamknij dziób (haha, to mi się udało :) ), zaprzestań "osobistych wycieczek" i zaprezentuj swoje prace. Obrazki jakoś bardziej do mnie przemawiają.

ihsahn - Sro 22 Lip, 2009

A wg mnie nie sztuką jest poskładać 3 ekspozycje w photomatix czy innym programie, a potem czekać, aż odbiorcy zaczną rzygać na monitory. Sztuką jest zrobić taki HDR, żeby odbiorca NIE WIEDZIAŁ, że to jest HDR :) Do tego ta technika służy, żeby mniej więcej "wyrównać" światło na fotografii :) Jak ktoś lubi wykorzystywać to do tworzenia nierealnych scen - proszę bardzo :) Ale wszystko z umiarem...
Monastor - Sro 22 Lip, 2009

ihsahn napisał/a:
Sztuką jest zrobić taki HDR, żeby odbiorca NIE WIEDZIAŁ, że to jest HDR :)

I do tego ta technika służy, choć często jest wykorzystywana w celu krzyknięcia "patrzcie, mam program do robienia HDR!" :)

alsimair, fotomontaż to komponowanie obrazu z dowolnie dobranych elementów. Nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek istniejącą sceną. HDR to po prostu sposób na obróbkę zarejestrowanego obrazu, zbliżenie wyglądu zdjęcia do tego, co widzi oko albo do stworzenia konkretnej atmosfery. Jest takim samym odejściem od fotografii jak konwersja do czerni i bieli czy podbicie kontrastu, to korekcja globalna.

Zresztą, co ja tłumaczę. Za jakiś czas sam na to wszystko wpadniesz ;)

alsimair napisał/a:
zaprzestań "osobistych wycieczek" i zaprezentuj swoje prace. Obrazki jakoś bardziej do mnie przemawiają.

Jest trochę moich HDRów w odpowiednich wątkach, między innymi w fotografii ptaków i krajobrazów, czyli tam gdzie ich miejsce. Zmasakrowanych photomatixem też może parę się na dysku znajdzie z ery kompaktowej, ale nie ma co takich dziwadeł publikować :)

alsimair - Sro 22 Lip, 2009

Nie wiem, być może dorosnę do HDRów, zacznę je bardziej lubić czy cenić. Być może jestem zrażony całą górą śmieci opatrzonych plakietką "HDR", którą już dane mi było widzieć. Być może pozbędę się z czasem przekonania, że HDR to technika mająca naprawić niedostatki fotografa w kwestii poprawnej ekspozycji.
veenee - Sro 22 Lip, 2009

zupelnie nie pamietam, czy to juz kiedys wrzucalem, w kazdym razie to tez HDR - wg mnie wyglada w miare nie-bajkowo...

6(?).


trzy ekspozycje (-2,0,2) Photomatix i pozniej Lightroom

edmun - Sro 22 Lip, 2009

alsimair, powiem tak. gdyby nie hdr to miałbym zdjęcia z Chin jako zdjęcia przepalone słońcem bez nieba, lub miałbym ładne niebo a stare świątynie jako czarne plamy. ze względu na dosyć duże ograniczenie bagażowe nie mogłem sobie pozwolić na targanie ze sobą 2 x body + setki filtrów, plus w biegu później cały sprzęt rozstawiać, kombinować z filtrami, męczyć się z pomiarem ekspozycji, bo rozpiętość jest poza skalą nawet kliszy.

poszedłem na łatwiznę, bo nie pojechałem tam żeby przywieźć zdjęcie prosto do National Geographic (choćby dlatego że na miejscu w Chinach też mają Canony/Nikony itp i spokojnie materiału jest dosyć) tylko żeby wrócić z jakimikolwiek zdjęciami które:
a) nie będą grą światła i cienia i nic więcej
b) nie będą na tyle super że na nich zarobię fortunę.

Więc akurat mi hdr jak najbardziej pasuje. Ok - zdarzało mi się przeholować z postprocessingiem wiele razy, jednakże wiele moich zdjęć to hdr'y u których nie dostrzeżesz choćby odrobiny kolorowanki której teraz staram się unikać :)

litlfisch - Sro 22 Lip, 2009

dołącze swój głos na TAK
każdy ma swoje zdanie zdanie na HDR ale to jest forum i taki temat się przyda
jak komuś nie pasuje to niech tutaj nie zagląda i już

arietiss - Czw 23 Lip, 2009

Mam prośbę o pomoc. Co i jak zrobić aby uniknąć w HDR efektu szarego nieba? Chodzi o najczęstszy przypadek kiedy sięgamy po HDR, czyli jakis widoczek i przepalone niebo na nim. Zawsze wychodzi wtedy niebo w szarości jak tego uniknąć, albo co zrobić, żeby to zmienic/podmienić. Pewno tylko PS, ale nie wiem jak to zahaczyć, bo nie jestem w nim biegły.
Oto przykład:

veenee - Czw 23 Lip, 2009

wg mnie jesli nie masz ekspozycji, na ktorej niebo nie jest przeswietlone, to zaden program Ci tego nie naprawi - natomiast z bialego(przepalonego) zrobi szare.
to robione z jednego czy wiecej zdjec? na ktoryms z nich niebo jest ok?

MC - Czw 23 Lip, 2009

Tez mi sie tak wydaje. Niestety, miewam podobny problem czasami. Te swiecace miejsca wygladaja na wypalone.
arietiss - Czw 23 Lip, 2009

Właśnie nie. Niebo było ewidentnie przepalone! Przy zdjęciu -2EV rysują się tylko ślady tych obłoczków, reszta szczegółów utracona... :sad:
MC - Czw 23 Lip, 2009

No to chyba mamy odpowiedz.

[ Dodano: Czw 23 Lip, 2009 10:25 ]
Pobawilem sie tak na szybko z balkonu. Robiac trzy rozne ekspozycje i laczac je w Photomatix niebo wyszlo ok. Gdy zrobilem jedna ekspozycje wywolana z roznymi parametrami w LR i potem je skleilem - czesc nieba wyszla wlasnie taka jak u Ciebie. W oryginale nawet po wyciagnieciu -4EV w LR bylo przepalenie w tym miejscu.

arietiss - Czw 23 Lip, 2009

No tak to ma sens! Skoro dane zostały utracone to zmiana EV nie spowoduje nagle ich pojawienia się!
Czyli pozostaje tylko fotomontażyk w PS np.wklejenie nieba z innego zdjęcia... :neutral: Ale na to jestem za cienki w PS i nie wiem jak się do tego zabrać... :oops:

mavierk - Czw 23 Lip, 2009

Monastor napisał/a:
Czyli wsadzenie kiepskiego portretu do szopa, podbicie jasności i kontrastu, dodanie winiety to fotografia, a podbicie zakresu tonalnego w wymagającej scenie krajobrazowej to już grafika. Ciekaawe :smile:
to jeszcze nic! zdjęcia robione za pomocą Velvii 50 to też już nie fotografia :D (zakres tonalny pod 20EV! przecież tyle to tylko w hdr!)
Misek - Czw 23 Lip, 2009

Ok to ja zapytam...
Chce uzyskać coś takiego:


Mam plik RAW, wywołuje go w LR i robie 3 fotki -2EV, 0, +2EV, kombnowałem też na -4EV, -2EV, 0. HDR robie w Photomatix wersja darmowa.

Chce uzyskać HDR z tej fotki:


Dziękuje za pomoc :smile:

LoveBeer - Pią 24 Lip, 2009

pare wgniecen w karoserie, potem 3km po szutrze na pelnej pycie i zdjecie wtedy bedzie sie nadawalo zeby zrobic z nim co powyzej. pytanie - po co ci cos takiego ? ;)
arietiss - Pią 24 Lip, 2009

Misek, taki efekt to widziałem kiedyś na tutorialu do PS-a. Ale nie zanotowałem nigdzie linku... Wychodziły właśnie takie komiksowe fotki!
mnich - Sob 25 Lip, 2009

Misek, to ja Ci odpowiem bo byłem przy robieniu akurat tego konkretnego zdjęcia. :)

[1] 5 ekspozycji co 1v ( -2. -1 0 +1 +2) i pięć plików z nich powstałych połączone w photomatix'ie

[2] odpowiednie oświetlenie- widać na zdjęciu. W tym wypadku parking TGG we Wrocławiu

Misek - Sob 25 Lip, 2009

mnich dzięki. Mam tylko taki problem w jakim programie to zrobić. Pobrałem sobie darmowe Photomatix i przeczytałem turtorial ze strony producenta. Niestety wersja free jest dość uboga jeśli chodzi o opcje tone mapping. W turtorialu jest zdecydowanie wiecej opcji pokazanych, a sam poradnik jest napisany pod wersje pro. Zaraz się pobawię tak jak radzisz i zrobie 5 ekspozycji.
Monastor - Sob 25 Lip, 2009

Misek, to ściągnij wersję pro. Nie ma z tym problemu, jest darmowa, tylko zostawia znak wodny. Swoją drogą bardzo łatwo się go pozbyć :P
Misek - Sob 25 Lip, 2009

Monastor napisał/a:
Misek, to ściągnij wersję pro. Nie ma z tym problemu, jest darmowa, tylko zostawia znak wodny. Swoją drogą bardzo łatwo się go pozbyć :P


No chyba będe musiał. Od pewnego czasu staram się używać darmowych programów jeśli nie stać mnie na oryginał :razz: dlatego pobrałem wersje free.

Monastor - Sob 25 Lip, 2009

Misek, wersja Pro też jest darmowa, tylko dodaje znak wodny, poza tym dostępne są wszystkie funkcje ;)
Płacisz na dobrą sprawę za pozbycie się znaku wodnego *mrug* mrug* :wink:

Misek - Sob 25 Lip, 2009

Wersją Pro to można działać :)
Nie wyszło tak jak ten 206, ale troche treningu i będą fotki jak z komiksu :wink:

mac.serafin - Sob 25 Lip, 2009


Pierwszy hdr. Lekki, ale nie lubie tych agresywnych : )

Bumber - Nie 26 Lip, 2009

mac.serafin, dziwne zdjęcie. Przede wszystkim brakuje w nim... kontrastu?

No i widać znak wodny :P

nazgul - Nie 26 Lip, 2009

Bumber napisał/a:
mac.serafin, dziwne zdjęcie. Przede wszystkim brakuje w nim... kontrastu?

No i widać znak wodny :P


Znak wodny to nie problem. Problemem jest użycie detail enhancera a w zasadzie jego brak. Mój Giewont wygląda tak:



Kontrastem aż wali po oczach. Szkoda ze nie dał się bardziej wygładzić..

Bumber - Nie 26 Lip, 2009

nazgul, ostatnio preferuje "ręczne" HDR-y, czyli kilka ekspozycji, PS i praca na warstwach. Pracochłonne, ale póki co uzyskuję lepsze efekty niż w Photomatiksie.

A na Twoim Giewoncie niebo jest ciemniejsze od drzew. :P

candy - Nie 26 Lip, 2009

nazgul, chmury sa za brazowe :S
skasowany - Nie 26 Lip, 2009

nazgul, już trochę przegiąłeś :wink:
nazgul - Nie 26 Lip, 2009

Miało być groźnie ;) Lubię takie klimaty, nie poradzę :D

candy napisał/a:
nazgul, chmury sa za brazowe :S


Brązowe? Nie, u mnie są ciemnoszare :)

kmosw - Nie 26 Lip, 2009

Potwierdzam - brązowe, taki ciemny brąz :)
lama - Nie 26 Lip, 2009

U mnie również brązowe, kogoś czeka kalibracja monitora :wink:
Monastor - Nie 26 Lip, 2009

nazgul, mają brunatne zabarwienie.

kmosw, lama, candy i ja będziemy musieli skalibrować monitory. Mój jest kalibrowany pi razy oko, czyli jakby wcale.

koraf, gdzie jesteś?! Niech się na coś przyda ten Twój wynalazek :mrgreen:

nazgul - Nie 26 Lip, 2009

Monastor napisał/a:
nazgul, mają brunatne zabarwienie.

kmosw, lama, candy i ja będziemy musieli skalibrować monitory. Mój jest kalibrowany pi razy oko, czyli jakby wcale.


Ja także nie kalibrowałem :) Chodzi po cyfrze na ustawieniach fabrycznych :) No, może minimalnie brązowy zafarb mają ale nie wiem czy to autosugestia czy faktycznie :)



Też z Photomatixa - ale nowsza wersja. Z wygładzaniem. na kadr nie patrzcie, to sampelek tylko.

Kocur - Pon 27 Lip, 2009

Temat mnie trochę zaciekawił, więc ściągnąłem Photomatix'a 3,2 i zacząłem się bawić pstrykami z wyjazdu w góry, które z racji warunków oświetleniowych wyszły w większości marnie. I tak oto po krótkiej zabawie z suwaczkami udało mi się z takiego czegoś:



Otrzymać takie coś:

arietiss - Pon 27 Lip, 2009

nazgul, mnie się podoba! Jeśli kryterium nie jest jak największy realizm, a oddanie jakiegoś nastroju, to faktycznie wygląda groźnie! A kościółek bardzo łagodny i przyjemny. To ekspozycje z jednego RAW-a?
Kocur, trochę takie mydlane, ale i oryginał chyba też?
Ja dam taki widoczek:


Tyma razem to ekspozycja z 3 RAW-ów, seria z ręki na bracketingu -1,0,1 i HS. Może trochę przesłodziłem z tym niebem... Ale chodzi mi o to, że można robić i bez statywu. Przy użyciu szybkiej serii ewentualne powstałe przesunięcia nie dają się bardzo we znaki! :mrgreen:

teodor2424 - Pon 27 Lip, 2009

Kocur, Jak Ty żeś to zrobił?? Mi krótka zabawa suwaczkami skończyła się totalnym nieporozumieniem, a dłuższa zabawa stwierdzeniem że program jest do kitu :/ :grin:
Robiłeś z jednego pliku RAW?? Opisz trochę tę procedurę :)

skasowany - Pon 27 Lip, 2009

Kocur, co tam z jakością na oryginale tak poleciało? A poprawiona wersja trochę taka baśniowa, lekko rozmazana :wink:
nazgul - Pon 27 Lip, 2009

arietiss napisał/a:
nazgul, mnie się podoba! Jeśli kryterium nie jest jak największy realizm, a oddanie jakiegoś nastroju, to faktycznie wygląda groźnie! A kościółek bardzo łagodny i przyjemny. To ekspozycje z jednego RAW-a?


Nie, z trzech. Giewont -2, 0 +2 a kościół -1, +1, +3 z pomiarem punktowym na witrażu.

Kocur - Pon 27 Lip, 2009

arietiss, Ruslan, to wina oryginału, jest rzeczywiście trochę zmydlony, a takie HDR-owanie jeszcze to tylko pogłębiło. Zmniejszenie tez mu nie pomogło, w pełnym rozmiarze wygląda niego lepiej. Ale nie to jest dla mnie w tym eksperymencie najważniejsze, tylko ile można wyciągnąć z byle jakiej fotki. :)

teodor2424, Przepis jest prosty i krótki. ;) Otwierasz obraz w PS, odejmujesz 2EV czy ile tam potrzebujesz, zapisujesz plik. Potem dodajesz 2EV i zapisujesz jako drugi plik. Trzecim plikiem jest oryginał. Potem tylko Wrzucasz do Photomatix'a czy innego ustrojstwa do HDR-ów i wychodzi takie coś. Potem wrzucasz z powrotem do PS-a i obrabiasz wedle życzenia. Można najpierw jeszcze wziąć RAW-a i powyciągać z niego co się da, i potem HDR, ale ja jestem na to zbyt leniwy i pojechałem z JPEG-a :P

Bumber - Pon 27 Lip, 2009

Kiedyś bawiłem się w HDRy w Photomatikie. Efekty zamieszczam poniżej.

1.


2.


3.


Ogólnie starałem się, by uzyskać jak najbardziej realistyczny efekt, tj. nie przesadzić z suwakami. Patrząc z perspektywy czasu, mogłem pobawić się jeszcze w PSie, ale rok temu chyba brakowało mi trochę umiejętności. W sumie zdjęcia nie wypadają strasznie źle. ;)

Mam jeszcze coś z wnętrza zamku w Książu, a także kilka HDRów ze skałek w Górach Stołowych. Wkrótce zamieszczę. :)

arietiss - Pon 27 Lip, 2009

Bumber, bardzo fajne i realistyczne! :smile:
MC - Pon 27 Lip, 2009

Bumber, i bardzo ciekawie Ci to wyszlo!
lama - Pon 27 Lip, 2009

arietiss napisał/a:
Ale chodzi mi o to, że można robić i bez statywu. Przy użyciu szybkiej serii ewentualne powstałe przesunięcia nie dają się bardzo we znaki! :mrgreen:


Oczywiście że się da. Ja zwykle robię z ręki. 3 rawy co 2EV w serii. Poszczególne klatki zawsze są nieco przesunięte względem siebie, ale od czego jest Auto-Align Layers w PS :) W photomatixie też jest podobna opcja, ale moim zdaniem PS robi to lepiej.

arietiss - Pon 27 Lip, 2009

Funkcje są, ale pisza o nich, Ze lepiej z nich nie korzystać i robić ze statywem. A tu okazuje się, że program radzi sobie z tym zupełnie nieźle! :wink:
lama - Pon 27 Lip, 2009

Problemy się pojawiają gdy fotografujemy szkłem typu fish-eye obiekty z niewielnikch odległości. Wtedy nawet niewielkie przesunięcia powodują trochę inne zniekształcenia każdego zdjęcia i całość już bardzo trudno poskładać. Tutaj tylko statyw. Ale w innych sytuacjach można się obejść bez :)
ihsahn - Pon 27 Lip, 2009

Taki trochę przebajerowany widoczek, ale celowo przebajerowany dla zbudowania odpowiedniego klimatu w galerii na naszej stronie paintballowej :)


Bumber - Pon 27 Lip, 2009

ihsahn, fajne. Nie widać tego "przebajerowania", całkiem naturalnie to wygląda. Użyta technika nie rzuca się w oczy, a efekt jest sympatyczny. :)

Tylko kadr trochę leci w lewo :P

[ Dodano: Pon 27 Lip, 2009 13:02 ]
O, dzięki arietiss i MC za miłe słowa. Nie zauważyłem wcześniej. :)

lotr15 - Pon 27 Lip, 2009

ihsahn, bardzo ładne zdjęcie, wygląda nawet naturalnie :grin:
Bumber - Pon 27 Lip, 2009

Zgodnie z tym, co wcześniej napisałem - kilka HDRów z wnętrz zamku w Książu.

4.


5.


6.


7.


Zasada ta sama, czyli jak najwięcej naturalności. Tutaj chyba mniej mi się to udało. Trafiłem na paskudną pogodę (ostre słońce), przez co nawet HDR z trzech RAWów nie nadążał za zakresem tonalnym. Ale jakaś tam pamiątka z wyjazdu jest. ;)

arietiss - Pon 27 Lip, 2009

Bumber, na prawdę bardzo przyjemnie zrobione! :smile:
MC - Wto 28 Lip, 2009

Swietnie. Ciezko poznac, ze to hdr.
lotr15 - Wto 28 Lip, 2009

Bumber, super zrobione, bardzo trudno poznać , że hdr. Taki delikatny hdr:razz:
Super

Bumber - Wto 28 Lip, 2009

Dzięki za komentarze. Ja jestem trochę bardziej krytyczny wobec tych zdjęć, ale co tam ;) Fajnie, że się podoba.

Jedno się nie załadowało.

7.

alsimair - Wto 28 Lip, 2009

Bumber, a mnie nie powalają. I nie chodzi o to, że HDR, tylko o kadry. Piątka jeszcze ujdzie, ale 4, 6... Szczególnie na czwartm jest bałagan i po lewej i po prawej.

No chyba, że zdjęcie HDR jest dobre już wtedy, kiedy nie widać, że to HDR :D
W tym przypadku - powinszować ;)

Bumber - Wto 28 Lip, 2009

alsimair, kadry to wiem, że kiepściutkie. Nie miałem czasu, żeby się przyłożyć, przewodnik poganiał. ;)

Bardziej chodziło mi o samą technikę HDR, niż kadry. Może poniżej z kadrowaniem jest lepiej? (z samym wykonaniem HDRa mam nadzieję, że też ;) ) :)

8.



9.



10.

piwonia - Wto 28 Lip, 2009

skalne miasto :)

gdybym zobaczyła te zdjęcia bez wiedzy, że są to HDRy nigdy bym na to nie wpadła.
nie widać tego po prostu.
a kadry... zwyczajne takie... wycieczkowe :)

Groni - Wto 28 Lip, 2009

Bo najważniejsze nie jest to czy fotografowi się coś podoba czy nie skoro pstrykoli to co pstrykoli dla siebie,a to czy się innemu fotografowi dany kadr podoba czy nie.
Głęboki sens w tym ukryty :wink:

tupisac - Wto 28 Lip, 2009

Witam,

Jeden z moich eksperymentów z HDR. Lekkie modyfikacje w PS (ciut podbite kolorki, tekstura, kontrasty). Zdjęcie z 5 ekspozycji co 1 EV, Photomatix.

Jestem bardzo świeży w temacie fotek więc wszelkie krytyczne uwagi bardzo mile widziane.



BTW, moje trzy grosze odnośnie HDRów... [EDIT]: Monastor i inni już wszystko powiedzieli ;)
Z mojej strony polecam galerię pana el silencio, szczególnie wczesne HDRy. Możliwe że kolorowanki się co poniektórym opatrzyły, ale mi się z kolei opatrzyły poprawne widoczki i inne pałacyki w mojej DTPowej robocie.

Skubik - Wto 28 Lip, 2009

tupisac: super efekt, mi się to podoba.

A tutaj moja pierwsza próba HDR i Fotomatixa - widok z okna:)


MC - Wto 28 Lip, 2009

tupisac, podoba mi sie. Mocna obrobka, ale ma swoj urok.
Skubik, ja mam ladniejszy :mrgreen:

arietiss - Wto 28 Lip, 2009

Górski widoczek...

tupisac - Wto 28 Lip, 2009

Nie dziękuję coby nie zapeszać ;)

Tak trochę mam że jak siądę do photoshopa to mi trudno odejść. Jedna warstwa, czyszczonko, druga warstwa, krzywe, tu mi ta ściana nie ten tego to może jeszcze jedna warstwa wymaskowana, na to filterek a potem jeszcze teksturka, o i od razu lepiej.

Jak się zbierze pięć chętnych osób to napiszę tutorka na przykładzie tej foty ;)

[ Dodano: Sro 29 Lip, 2009 00:03 ]
arietiss, fajne rytmy. Tylko chmury całe wyżarte i tak ciemno i szaro jakoś... Masz RAWy? Patrząc na te mokre kamienie naszedł mnie klimat na remix, aż się proszą o fortissimo :)

anulka666 - Sro 29 Lip, 2009

tupisac fajnie to wyszło . A oto mój bajkowy hdrek :mrgreen:


arietiss - Sro 29 Lip, 2009

tupisac, wyżarte chmury, bo prześwietlone, a HDR z jednego RAW-a. Eksperymentuję ile można z tego wycisnąć, bo prześwietlone niebo często się przytrafia. :wink:

[ Dodano: Sro 29 Lip, 2009 09:06 ]
A po liftingu?

Bumber - Sro 29 Lip, 2009

arietiss, z chmur zrobiła Ci się biała papka. Po drugie niebo jest ciemniejsze od ziemi i wygląda bardzo nienaturalnie.

Ciekaw jestem wyglądu tego zdjęcia bez efektu HDR. :)

veenee - Sro 29 Lip, 2009

Bumber napisał/a:
arietiss, z chmur zrobiła Ci się biała papka.


szara papka :mrgreen:

arietiss - Sro 29 Lip, 2009

Macie rację! Niestety HDR nie da rady nadrobić skwaszonej ekspozycji zdjęcia. Jak już prześwietlimy to utraconych danych się nie odczaruje. Myślałem, że może w ten sposób będzie można odratować niepoprawnie naświetlone zdjęcia. Mówie tu oczywiście o HDR z jednego RAW, juz po fakcie, kiedy widzimy, że daliśmy ciała.
Co innego kiedy robimy prawdziwego, świadomego HDR z kilku RAW.
A tak to wyglądało:

Bumber - Sro 29 Lip, 2009

arietiss, zakup sobie szarą połówką i masz problem z głowy. Nie trzeba się później męczyć i gimnastykować z HDRami.
arietiss - Sro 29 Lip, 2009

Bumber, tak, wiem, wiem... Niestety ta lista potrzebnych zakupów ciągle mi się wdłuża i nie nadąża za stanem finansów... :sad: :roll:
teodor2424 - Sro 29 Lip, 2009

tupisac, Ja jestem chętny żeby zobaczyć turtolial w Twoim wykonaniu z obróbki fotki z sofa :)
arietiss - Sro 29 Lip, 2009

Ja też!
tupisac - Sro 29 Lip, 2009

No to dajcie mi nockę na ogarnięcie ;)

arietiss, jakby nie patrzeć oryginał wygląda najlepiej ale chyba fota jest niemożliwa do poprawnego ustrzelenia "wszystkiego" bez HDRów lub bardzo dobrej puszki.
Możesz zawsze zrobić wałka i dokleić niebo z innej foty, ale te choinki w tle też wyjarało i nie wyglądają najlepiej. Dużo roboty żeby mogło iść do druku... No i woda też niestety jest lekko wypalona...

[ Dodano: Sro 29 Lip, 2009 17:48 ]
Ja bym to widział jakoś bardziej tak... Lubię kolorki :) Tylko niebo i linia choinek i tak jest skaszaniona. Jak się ma tablet i czas to można się bawić dalej.


Ten brzydki syf na kamieniach wszedł z jpega.

arietiss - Sro 29 Lip, 2009

tupisac, zręczna robota! Niestety ciągle nie mogę się zabrać za głębszą naukę PS i zwyczajnie nie potrafię wkleić czegoś z drugiej fotki... :???: LR jest do tego za cienki, a raczej poprzestaję na nim. Ale kiedyś się wezmę...! :wink:
edmun - Czw 30 Lip, 2009

Praga

Bumber - Czw 30 Lip, 2009

edmun, łaaadne. :)

Fajnie zaakcentowałeś promienie słoneczne.

arietiss - Czw 30 Lip, 2009

Mnie też się podoba! :smile:
tupisac - Czw 30 Lip, 2009

Ale mnie na Pragę naszło ;)

BTW, obiecany tutorek podlinkowałem w tym wątku.

kmosw - Czw 30 Lip, 2009

W takim razie ja także - to co na szybkiego udało się obrobić, oba z Pragi:





edmun - Czw 30 Lip, 2009

tak trochę bardziej bajkowo. oczywiście Praga :)

litlfisch - Czw 30 Lip, 2009

kmosw edmun powiem krótko, ja chcę do Pragi
krzys13k - Czw 30 Lip, 2009

kmosw, pierwsze bardzo fajnie uchwycone, gdyby zieleń roślin była bardziej nasycona i cieplejsza byłoby chyba fajniej :)

edmun, podoba mi sie, samyangiem robione? :D

tupisac - Czw 30 Lip, 2009

edmun, tak mię się wydaje albo fota jest gibnięta z prawej w górę. Linijeczką jakbyś pojechał po skrajnych punktach fontanny i lekko ściął z prawej. Jak symetria to pełna, bo potem coś w oczach się gnie i jeździ ;)

Praga jest śliczna, cudowna i w ogóle. Mój numer dwa.

nazgul - Czw 30 Lip, 2009

litlfisch napisał/a:
kmosw edmun powiem krótko, ja chcę do Pragi


Ja też, ja tez...

litlfisch - Czw 30 Lip, 2009

nazgul napisał/a:
litlfisch napisał/a:
kmosw edmun powiem krótko, ja chcę do Pragi


Ja też, ja tez...


zrzuta na paliwo i w drogę :mrgreen:

arietiss - Czw 30 Lip, 2009

Faktycznie, fontanna jakby ciut przekoszona, ale ogólnie ŚWIETNE! Co za efekt!
goltar - Pią 31 Lip, 2009

Bardzo ładna ta Wasza Praga.
mavierk - Pią 31 Lip, 2009

litlfisch napisał/a:
zrzuta na paliwo i w drogę :mrgreen:
masz na myśli czeski browar? :mrgreen: :mrgreen:
zug - Pią 31 Lip, 2009

mavierk, przy takiej fontannie to jak by inaczej :razz:
mavierk - Pią 31 Lip, 2009

przy takiej fontannie to tylko tankować :razz:
edmun - Pią 31 Lip, 2009

fakt. prostowalem delikatnie i nawet przed publikacja widzialem ze jeszcze delikatnie leci. robione wlasnie samyangiem. moze w drodze na zlot wynajde jeszcze jakies ladne pstryki to jeszcze wrzuce :-)
ihsahn - Pią 31 Lip, 2009

mavierk napisał/a:
litlfisch napisał/a:
zrzuta na paliwo i w drogę :mrgreen:
masz na myśli czeski browar? :mrgreen: :mrgreen:


Czeski browar jest drogi jak cholera!

To ja też coś z Pragi




arietiss - Pią 31 Lip, 2009

ihsahn, fajne! To pierwsze to juz podobne widziałem, ale oba ekstra! :smile: Te drzwi to co to?
edmun - Pią 31 Lip, 2009

katedra w centrum. dokładnie wejście do niej :)


Niestety pogoda nie rozpieszczała :)

arietiss - Pią 31 Lip, 2009

Ale monumentalna! Świetne miejsce!
ihsahn - Pią 31 Lip, 2009

Ja byłem pod takim wrażeniem jak zobaczyłem tę katedrę, że zapstrykałem całą kartę, lecz w taki sposób, że praktycznie żadne zdjęcie się nie nadaje do prezentacji :mrgreen:
Mnie też pogoda nie rozpieszczała, byłem w ostatnich dniach lutego tego roku i padał jakiś mix deszczowo - śniegowy

To wrzucam jeszcze jedno ujęcie Katedry Św. Wita, tym razem "od tyłu" :) (Oczywiście pomijamy fakt, że technicznie jest nieudane pod kątem poprawnej fotografii architektury)


adam_ - Sob 01 Sie, 2009

Mój pierwszy HDR -za obwódkę dookoła zamku sam nie mogę spać po nocach, no cóż żyć trzeba :razz: . Czekam na konstruktywne opinie. Pozdrawiam
Michalis - Sob 01 Sie, 2009

Zainteresowała mnie technika HDR , ale chyba nie do końca mi to wychodzi.
Wywołuje z RAW-a i Photomatix.

Proszę o komentarz.

1.
Dolina Chochołowska


2.
"Pod Nosalem"

mavierk - Sob 01 Sie, 2009

edmun napisał/a:
Niestety pogoda nie rozpieszczała :)
no i dobrze, przynajmniej jakieś niebo widać, a z racji, że nie rozpieszczała, przynajmniej kontrast sceny był mniejszy i nie trzeba było hdra robić :P
litlfisch - Sob 01 Sie, 2009

mavierk napisał/a:
litlfisch napisał/a:
zrzuta na paliwo i w drogę :mrgreen:
masz na myśli czeski browar? :mrgreen: :mrgreen:


takich pytań się nie zadaje ...... po prostu się zamawia :mrgreen:

hijax_pl - Nie 02 Sie, 2009

Zdjątko z Brunowa..



+- 1EV przy stałym czasie 1/60s

tupisac - Pon 03 Sie, 2009

Tym razem mniej kolorowy HDRek w swojskich klimatach...

AdrianD - Pon 03 Sie, 2009

A ja też coś mam :wink:

MC - Pon 03 Sie, 2009

AdrianD, moim zdaniem swietne. Wyglada jak z gry komputerowej :smile:
arietiss - Pon 03 Sie, 2009

AdrianD, super!
AdrianD - Pon 03 Sie, 2009

Dzięki :wink: bardzo fajnie że się Wam podoba :smile:
skasowany - Pon 03 Sie, 2009

tupisac, na hdrkach się nie znam, bo nigdy żadnego nie zrobiłem :wink: ale na Twojej focie ta dziewczyna jest jak wklejona! :) W ogóle jak z innej... bajki! Coś w sobie ma :smile: Nawiązując do Twojego wpisu w wątku powitalnym, będę mieć do Ciebie pytanko, ale to juz na PW :wink:
AdrianD, gdzie robione? Fajne :wink:

AdrianD - Pon 03 Sie, 2009

A trafiłem na taki skansen będąc przejazdem w Radwanie,aż na sam jego widok mi się AEB włączył w aparacie :wink:
tupisac - Wto 04 Sie, 2009

Ruslan, twarz (ramię, część dekoltu, światło generalnie) to jedna z ekspozycji, reszta to HDR niespecjalnie mieszany (taki jaki wyszedł z photomatixa). Dziewczyna się ruszała i się fajnie porozmazywała na krawędziach - dodaj kontrast ostre-nieostre do jasne-ciemne i masz efekt wklejenia w fotę (nawet bardziej przed fotę).

Przygotowuję kilka alternatywnych wersji - efekt trójwymiaru mi się podoba i jest bardzo malarski, ale w tym ustawieniu twarz faktycznie za bardzo wychodzi do przodu. Jutro się pochwalę, ale już chyba w dziale "fotografia inna" ;)

Co do pytań - wal śmiało.


AdrianD, skoro tak chwalą to ja z kolei łyżeczka dziegciu ;) .
Dla mnie to nie jest HDR tylko zwykła fota graciarni - płaska i jakaś taka cała szara i jednolita. Owszem, pełna detali ale bardziej w temacie foty do inwentury. Miałaby milion ton magii więcej jakbyś nie zatrzymał się w połowie drogi na przystanku kompromis. Czyli albo mroczne, zakurzone pomieszczenie pełne kontrastów, z grą świateł i cieni i ciemnym tłem, albo ostry, płaski i mocno pojechany HDR ukazujący pełnię tych wszystkich niesamowitych faktur. Taki co by na flickerze dostał parenaście awardów ;)

BTW, to jest tylko i wyłącznie moja opinia, no offense i w ogóle rispekt (twój autoportret jest prima sort). Ja po prostu leżę ciut poza dzwonem gaussa i szukam w fotach raczej czystej wizualności zamiast poprawnego skatalogowania otoczenia.

[ Dodano: Wto 04 Sie, 2009 03:53 ]
Wersja po poprawkach:


arietiss - Wto 04 Sie, 2009

tupisac, według mnie lepsze jak pierwsza wersja. Te buty dziewczyny są zarąbiste! Jak zobaczyłem tą fotkę, to na myśl przyszedł mis tarożytny Rzym...
mavierk - Wto 04 Sie, 2009

tupisac, zarąbista jest ta fota - jeśli kobieta to miała być południca, wabiąca do tańca, ołł jee :D tak sobie wykminiłem słowiański klimat i zacząłem to czuć :)
skasowany - Wto 04 Sie, 2009

tupisac, druga wersja lepsza (horyzont :wink: ), bardzo dobra! :wink: Nie dziwię się Mavierkowi, że wyobraźnia działa!!! :grin:

Chciałem zapytać o drukowanie map, ale już sobie poradziłem :wink:

AdrianD - Wto 04 Sie, 2009

tupisac dzięki ale jestem za "cienki" w uszach na zrobienie z tego czegoś fotki która miałaby milion ton magii więcej :wink: .HDR to nie tylko przekolorowane przekontrastowane rysuneczki,rodem z innej planety,ale pokazałem że można także być w tej płaszczyźnie delikatnym :wink: .Bardzo dziękuję za Twój komentarz do fotki, wiem że na pewno miałbyś pomysł na to zdjęcie(podziwiam Twoją sofę 3 strony wcześniej,ale jak zobaczyłem ilo to roboty to :roll: :oops: ,ale efekt daje po oczach za to :smile: ) ale ja tak nie umiem i pozostało mi zrobić jak jest.Dzięki za opinię :wink:

A panienka naprawdę urodziwa :smile:

stultus - Wto 04 Sie, 2009

ja spróbuje
1

2

edmun - Wto 04 Sie, 2009

adriand nie sluchaj tupisaca. moim zdaniem jest to jeden z najlepszych hdr'ow jakie widzialem. a hdr'y znam :-)
tupisac - Sro 05 Sie, 2009

Hehe ;)

Drogi Edmunie, a wrzuć kilka referencyjnych linków do innych najlepszych HDRów jakie widziałeś w życiu...

AdrianD, dałeś radę rozkminić astromagiczny program do dróg mlecznych to i dasz radę z PSem. Masz łeb, masz pomysły, łapiesz fajne kadry, teraz dołóż sobie kolejne narzędzie do warsztatu.

Obecnie niestety jest tak, że photoshop stał się takim dodatkowym elementem cyfrowej ciemni. Klyenci się nie znaju, tylko patrzą żeby było ŁAŁ i w ogóle jak widzieli w reklamach. A ostatnio w reklamach widzą dużo ostrych, mocnych HDRów albo innych mega sharpów z ciągnięciem kolorów w stratosferę. Mój kolega dopiero zaczął dostawać zleconka na eventy oraz sensowaną kaskę za foty jak rozpoczął ostry post-processing RAWów.

Osobiście jak coś jest nazwane HDRem to oczekuję konkretów, a nie jakiś delikatnych retuszy. Tak samo w dziale B&W oczekuję prawdziwego duotone z mega kontrastami a nie jakiś stonowanych na pół gwizdka kolorków.
Jak ludzie pewien czas temu składali w ciemni foty krajobrazów z dwóch negatywów albo kupowali specjalne filmy by chwycić więcej zakresu to nikt tego nie nazywał HDRem. Takowy krajobraz lądował w zbiorze "krajobrazy" a nie "retusze" albo inne eksperymenty.

Groni - Sro 05 Sie, 2009

Co to znaczy "rozkminić" ?
Monastor - Sro 05 Sie, 2009

Groni, w tym wypadku "rozpracować zasady działania" ;)
skasowany - Sro 05 Sie, 2009

tupisac, przewinęło się w Twojej wypowiedzi 'oczekuję...', 'osobiście...' i ok. Tylko, że Ty 'siedzisz w tym po uszy' w jak najbardziej pozytywnym sensie i nie wyobrażam sobie, że mógłbyś napisać inaczej :wink: Mi osobiście 'pojechane' kolory nie odpowiadają do końca, nie mówiąc o tym, że często są nadużywane bez sensu :wink: Rozumiem Edmuna, rozumiem Ciebie, ilu ludzi, tyle podejść do fotografii, hdr-ków i całej reszty :wink:
tupisac - Sro 05 Sie, 2009

Generalnie racja. Materiał mi odpowiednio zagrał i zobaczyłem potencjalne kierunki w jakie bym z nim poszedł, co nie znaczy wcale że jest to jedyna i słuszna droga. Nie spodziewałem się po awatarze z karabinem takiej ugodowej dyplomacji ;)

No ale racja czy nie racja, indywidualna rada pod warunkiem minimum konstruktywności to towar deficytowy i chyba oczekiwany. Wnioski z sumy przeciwstawnych opinii pozostają i tak w gestii autora foty. Mam cichą nadzieję że interesuje was lekko pozafotograficzny punkt widzenia i nie chcecie bym się zamknął ;)

Co mnie dziwi to spory opór fotografów przed ostrymi HDRami. Znudzenie tematem? Nieumiejętność obsługi photoshopa?

BTW, myślałem że "rozkminiać" to ogólnopolska gwara ;)

skasowany - Sro 05 Sie, 2009

tupisac napisał/a:
Nie spodziewałem się po awatarze z karabinem takiej ugodowej dyplomacji ;)


To dla ściemy, tak naprawdę mam serce anioła :lol:

tupisac napisał/a:
No ale racja czy nie racja, indywidualna rada pod warunkiem minimum konstruktywności to towar deficytowy i chyba oczekiwany.


Zdecydowanie :!:

tupisac napisał/a:
Mam cichą nadzieję że interesuje was lekko pozafotograficzny punkt widzenia i nie chcecie bym się zamknął ;)


Ależ skąd?! Kontynuuj w tym że duchu! :wink:

tupisac napisał/a:
Co mnie dziwi to spory opór fotografów przed ostrymi HDRami. Znudzenie tematem? Nieumiejętność obsługi photoshopa?


Mi osobiście taki styl po prostu nie do końca podchodzi. Szczególnie krajobrazy. Nie widzę większego sensu w poprawianiu przyrody i robienia nieba bardziej niebieskiego niż jest. HDRy widziałbym bardziej przy dziełach rak ludzkich, autach, technice itd. Ale to moje skromne zdanie. Co do PS-a, totalnie się na nim nie znam :oops: Też się tak zastanawiam co bym zrobił z HDR-em, jeżeli już udałoby mi się go zrobić? Chyba mógłbym tylko pokazać Wam na forum, nic więcej :wink: Podsumowując, ze mną o HDR-ach nie pogadasz :wink:

tupisac napisał/a:
BTW, myślałem że "rozkminiać" to ogólnopolska gwara ;)


Może nie chodzi o rejon, tylko o wiek? :wink:

arietiss - Czw 06 Sie, 2009

tupisac, ja myślę, że właśnie bardziej nieumiejętność obsługi PS. Myslę, ze wielu z nas tak jak ja zna PS tylko bardzo powierzchownie. Ja osobiście niewiele w nim kumam i wykorzystuje go tylko do kilku operacji, które w LR wychodza słabo. Przymierzałem się juz kilkakrotnie do nauki ale: a) brak czasu b) autonauka na podstawie dostępnych tutoriali w internecie, które są w różnym stopniu do kitu, jest tez do kitu c) opracowania książkowe są dla takiego laika jak ja mniej lub bardziej zrozumiałe. Ale kiedyś się wezmę...! :wink: Ja myślę, że w dzisiejszych czasach retusz zdjęć to już konieczność, szczególnie gdy ktoś "robi" zdjęcia do prasy itp. Do rodzinnego albumu mi to niepotrzebne, ale większość ludzi w czasopismach chce oglądać iluzję, coś "lepszego" niż w rzeczywistości. Po prostu lubimy być oszukiwani i zwodzeni.
tupisac - Czw 06 Sie, 2009

Ruslan, jaki wiek, 30 krzyżyk mi stuknął w maju... Chociaż w sumie to taki ni pies ni wydra, jeszcze transformersy ale już nie pokemony ;)

Krajobrazy faktycznie, tutaj raczej delikatnie chociaż wszystko zależy od zastanych warunków. Tylko jakoś się nie zgadam z nieużytecznością HDRów. Są tematy które aż się proszą o ten efekt i na 100% jestem przekonany że tam prędzej sprzedasz HDRa niż zwykłą fotę. Już sobie przygotowałem odpowiednią listę "potencjalnych klientów" i teraz czaję na okazję by się wybrać ;) .
Weźmy taki paintball. Ile to już fot w tym temacie było... Splaty, wślizgi w jeżyny... A wystarczy upozować kilka fotek w tym stylu i od razu chłopaki oszaleją.

arietiss, najlepszy tryb nauki to tryb zadaniowy. Takie sobie tam czytanie książeczek albo robienie losowych tutorków to o kant dupy se rozbić. Najlepsze jest konkretne zlecenie i musisz sobie poradzić w określonym czasie ;) . Wtedy szukasz odpowiednich tutorków i jedziesz :) . Jeden ból to angielski - trzeba znać, bo po ichniemu są tutorki praktycznie pod wszystko (pa ruski też może być, ruski design przegina). Plus, do trybu zadaniowego warto dodać magiczny adres lynda.com. Każdy fotograf powinien sobie chociaż raz zobaczyć serię "Enhancing digital photography with Photoshop with Chris Orwig".

[ Dodano: Czw 06 Sie, 2009 16:29 ]
I bym zapomniał... HDR tak naprawdę jest najprostszy jeśli chodzi o konkretniejsze retusze. Wystarczy photomatix, trochę zabawy suwakami i potem połączenie w PS (jeśli konieczne). Maskowanie i łączenie fot to są absolutne podstawy PSa, od tego się zaczyna.
Tutaj jest świetny pretekst aby postawić sobie konkretny target i spróbować się wkręcić ;)

[ Dodano: Czw 06 Sie, 2009 16:46 ]
Jakiś jestem zgryźliwy ostatnio... Tutaj macie kawałek ryneczku webowego. Fotografia zredukowana do puzzli i skromnego narzędzia na drodze do celu. HDRy to taki fajny bastionik który nie jest jeszcze "ciężkim" CG a sam się broni.

skasowany - Czw 06 Sie, 2009

tupisac napisał/a:
Ruslan, jaki wiek, 30 krzyżyk mi stuknął w maju...


Ja nie o Tobie, lecz o osobie, która nie zrozumiała słówka 'rozkminiać' :wink:

Groni - Czw 06 Sie, 2009

Osoba rozumie doskonale.
Tak się składa,ale czy wszystkim się składa tak samo.
To tak na marginesie.

skasowany - Pią 07 Sie, 2009

Osoba niech wyluzuje i innym się nie przejmuje, poradzą sobie i bez osoby :wink:
maziek - Pią 07 Sie, 2009

MC napisał/a:
AdrianD, moim zdaniem swietne. Wyglada jak z gry komputerowej :smile:


Ale komplement.
O tempora, o mores...

:wink: :mrgreen:

(moim zdaniem też jest fajne :grin: )

Groni - Pią 07 Sie, 2009

Ruslan może masz na myśli taki luz kompletny jak mowienie o kims w 3 osobie?
Jak tak dalej będziesz luzował to ci coś odpadnie.Być może klepka :cool:

incognitox - Pią 07 Sie, 2009
Temat postu: moja próba
Angielski HDR :)



AdrianD - Pią 07 Sie, 2009

Fajny :smile: ale większy byłby fajniejszy :grin:
incognitox - Pią 07 Sie, 2009

AdrianD napisał/a:
Fajny :smile: ale większy byłby fajniejszy :grin:


wystarczy tak duzy? :)



[ Dodano: Pią 07 Sie, 2009 14:54 ]
to samo miejsce..



[ Dodano: Pią 07 Sie, 2009 16:08 ]
cos nie tak.... wyswietlaly sie zdjecia i juz sie nie wyswietlaja... :(

misio2008 - Sro 12 Sie, 2009

żuławskie klimaty


Kocur - Pią 14 Sie, 2009

Wakacyjny kiczyk znad Bugu :)


skasowany - Pią 14 Sie, 2009

Kocur, ale pojechałeś :wink: Bug, to nie Lazurowe Wybrzeże :wink:
dr11 - Sob 15 Sie, 2009

Większa wersja po kliknięciu.


markus383 - Nie 30 Sie, 2009



Jakość może być??

ma_ciek - Pon 31 Sie, 2009

Harsha:

Neraxes - Pon 31 Sie, 2009

Kadr mi zupełnie nie podchodzi (siatka, liście, centralnie) :neutral:
Ale generalnie jako HDR ładnie, choć może dałoby radę trochę tą obwódkę wokół psa zredukować?

ma_ciek - Pon 31 Sie, 2009

Neraxes napisał/a:
Kadr mi zupełnie nie podchodzi (siatka, liście, centralnie) :neutral:
Ale generalnie jako HDR ładnie, choć może dałoby radę trochę tą obwódkę wokół psa zredukować?

Ciężko złapać psa na sekundę w bezruchu (tyle trwa zrobienie trzech zdjęć), więc nie miałem za dużego pola do polemiki z kadrem, ale...

Siatka - co zrobić, tak się składa, że tam stoi, więc jest na zdjęciu, lepiej by było, gdyby jej nie było, ale według mnie da się przeżyć :wink:

Liście - specjalnie łapałem kadr nieco od dołu, żeby psa było widać za "krzakiem", w skali całego obrazu liście są dość dyskretne i mają za zadanie zamknąć dolną krawędź zdjęcia

Obwódka - biorąc pod uwagę aspekt czysto techniczny, trzeba by z nią powalczyć, bo jest efektem "przemycenia" części nieba ze zdjęć bardziej naświetlonych i niejako przeczy idei HDR sensu stricto, ale takie obwódki moim zdaniem też stanowią o specyfice tego typu zdjęć i ze względów artystycznych są ok (pies wygląda trochę jak bohater jakiegoś horroru :wink: ).

Bumber - Pon 31 Sie, 2009

dr11, w ogóle nie widać, że to HDR. ;)

Ładna panoramka. Mogę zapytać, jakim programem sklejana? :)

hijax_pl - Pon 31 Sie, 2009

Bumber, bo dobry hdr to taki, gdzie nie widać że to hdr ;)
Bumber - Pon 31 Sie, 2009

hijax_pl, jestem tego samego zdania. :)
dr11 - Pon 31 Sie, 2009

Właśnie. I tu przedstawię swój punkt widzenia na HDR. Niekoniecznie jest on poprawny, ale przynajmniej ja tak sobie myślę. HDR dla mnie jest techniką służącą jako narzędzie a nie efekt. Pozwala wydobyć z otoczenia szczegóły, które w gruncie rzeczy widzimy, ale poprzez ułomność technik rejestracji nie możemy wprost otrzymać. Staram się otrzymać HDRa jak najbardziej zbliżonego do tego, co widzimy, lub interpretujemy widząc. To, że podczas użycia tej techniki wyłażą nam mikrokontrasty, to dla mnie trochę jak skutek uboczny. Oczywiście inni lubią takie efekty, ja natomiast staram się, żeby nie przeszkadzały w odbiorze :)
Program to PTGui
Panorama złożona z 3x6 fot (-2, 0 ,2; fisz w pionie, co 60 stopni).

hijax_pl - Pon 31 Sie, 2009

dr11, masz całkowicie poprawny punkt widzenia :wink:

A mikrokontrasty też się przydają.

Zwrócę tylko uwagę na jeden skromny fakt. Przy plikach JPG więcej niż 8 EV się nie wyciśnie wynika to z formatu zapisu. No a to 8 EV to nie jest dużo - w rzeczywistości sceny mają często po 10 EV i więcej. A raczej ludzkie oko ma taki zakres postrzegania :wink:

dr11 - Pon 31 Sie, 2009

No ja nie mówię, żeby bez mikrokontrastów. Dostałbyś bladą, jałową papkę a nie zdjęcie. Chodziło mi raczej o to, że wolę, jak te kontrasty nie stają się tematem zdjęcia :)
edmun - Wto 01 Wrz, 2009

dr11 dokładnie tak. choć nie ukrywam że lubię używać hdr'ów zarówno aby nie było tego widać, jak i żeby było widać :D
arietiss - Sro 02 Wrz, 2009

Z wyprawy na grzyby...
1 (zaczynam numerację)

muzyk - Sro 02 Wrz, 2009

2.
Neustadt


2a. Tak to mniej więcej wyglądało bez kombinowania. Póki co, raczkuję w temacie HDR.

Zawsze mnie fascynowało, jak można takie ciekawe "przejścia" pomiedzy barwami uzyskać -
jakieś specjalne rozmycie, czy jak?
Używam programu Photomatic - darmowego.

AuThoR - Sro 02 Wrz, 2009

muzyk, ten szum to dodany czy tyle go wyszło z aparatu?
muzyk - Sro 02 Wrz, 2009

Dodany.
MC - Sro 02 Wrz, 2009

"Wspaniale" lato w naszych gorach :mad:
Smola - Sro 02 Wrz, 2009

Gasiennicowy z widokiem na Kozi - tam za tym szarym na górze ;-)
MC - Sro 02 Wrz, 2009

O dokladnie. Za tym szarym zimnym i wilgotnym :lol:
veenee - Sro 02 Wrz, 2009

cos troszke innego niz krajobraz. Co ciekawe, sklejone z pieciu klatek ;-)

4.

arietiss - Sro 02 Wrz, 2009

MC, ładny widoczek! :smile:
veenee, świetne! Jak zdążyłeś 5 razy bez rozmycia? Taki zastygnięty był?

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

Może to fotka z muzem a ptaszek wypchany? :wink:
edmun - Sro 02 Wrz, 2009

muzyk, sorry ale ja nie widzę nic z HDR'a
veenee, Twoje to raczej taka ciekawostka :D kontrast wciąż zbyt duży, ale też zdziwiony jestem że z pięciu klatek.

MC, Twoim Stawem nabrałeś mi ochoty żebym w końcu siadł do swoich zdjęć z gór :)

MC - Sro 02 Wrz, 2009

edmun, ze niby fajny ten moj staw :???: Mi pogoda odebrala ochote na robienie tam zdjec...
mavierk - Sro 02 Wrz, 2009

MC, czy czasem tinta nie jest na Twojej fotce nie dobrze ustawiona? :D
MC - Sro 02 Wrz, 2009

mavierk, takie cos mi wyplul Photomatix. Pokombinuje w LR i wrzuce jutro do galernikow, ale z tego co widze to ewentualnie temperature troche mozna zmniejszyc.
edmun - Sro 02 Wrz, 2009

MC, na szczęście Tatry są tak ładne, że niezależnie od pogody lubię po nich chodzić. głównym powodem mojego zadowolenia jest fakt dobrego ubioru, choć nawet i pomimo tego musiałem zbiegać z grani do schroniska kiedy napotkałem burzę (przedarłem się na grani przez mgłę i dopiero ujrzałem co mnie czeka jeśli tam pozostanę). Może na początku przyszłego tygodnia wrzucę coś z górskich hdrów
muzyk - Sro 02 Wrz, 2009

edmun napisał/a:
muzyk, sorry ale ja nie widzę nic z HDR'a


Hmm, to wyszło z 3 zdjęć z Photomatix.

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

muzyk, użycie Photomatixa nie oznacza że będzie HDR - trzeba dobrze przygotować foty na wejściu :wink:
muzyk - Sro 02 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
muzyk, użycie Photomatixa nie oznacza że będzie HDR - trzeba dobrze przygotować foty na wejściu :wink:

ooo :sad:
Jest jakis fajny prosty sposob na HDR, poza tym, ze musza byc 2 3 zdjecia z roznym poziomem naswietlania?
Podpowie ktos w skrocie? Prosze :razz:

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

No to jak "szeroko" będziesz naświetlał zależy od sceny.

Najprostszy sposób - zmierz punktowo w najjaśniejszym i najciemniejszym miejscu. Masz już dwie klatki z tego. Trzecią zrób gdzieś po środku. A jak jest szeroko warto robić od jednego końca przesuwając się o 1 EV - wtedy może ci wyjść 4, 5 albo 7 fot.

krzys13k - Sro 02 Wrz, 2009

muzyk napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
muzyk, użycie Photomatixa nie oznacza że będzie HDR - trzeba dobrze przygotować foty na wejściu :wink:

ooo :sad:
Jest jakis fajny prosty sposob na HDR, poza tym, ze musza byc 2 3 zdjecia z roznym poziomem naswietlania?
Podpowie ktos w skrocie? Prosze :razz:


Przede wszystkim musisz zadbać, aby dobrze naświetlone były te elementy kadru, które chcesz. W Twoich fotach widać brak światła w cieniach, mogę domyslać się że brakło dłuższej, prześwietlonej ekspozycji (to jest też przyczyną dużego szumu).

Ile robić ekspozycji? Minium trzy, ale często warto zrobić więcej, szczególnie w nocnych scenach, które mają bardzo duże kontrasty - od jasnych świateł po prawie nie oświetlone miejsca. Warto eksperymentować i przede wszystkim zastanowić się i próbować dobrać parametry indywidulanie do danej sceny.

pozdrawiam i powodzenia :D

muzyk - Sro 02 Wrz, 2009

Ja robię serię 3 zdjęć z korektą sekwencji naświetlania - bracketingiem naświetlania.
Ustawiam na MF, WB nie na auto, do tego ISO 400, 800 - też nie auto i pstryk.

krzys13k - Sro 02 Wrz, 2009

muzyk napisał/a:
Ja robię serię 3 zdjęć z korektą sekwencji naświetlania - bracketingiem naświetlania.
Ustawiam na MF, WB nie na auto, do tego ISO 400, 800 - też nie auto i pstryk.


Ja bym zjechał z ISO do najniższego z podstawowego zakresu Twojego aparatu czyli 100-200 (chyba, że są jakieś szczególne warunki, że nie możesz), jesli chodzi o ekspozycje to hijax_pl bardzo dobrze to wyjaśnił. Oczywiście jak robisz więcej niż trzy foty to pewnie nie skorzystasz do końca z bracketingu więc pozostaje ręczne kręcenie kółkiem aby ustawić odpowiedni czas.

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

Do więcej fot to statyw i tryb full M i niskie ISO.

Bracketing jest dobry jak coś musisz na szybko z ręki strzelić do dalszej obróbki. Tylko, że robienie na matrycowym pomiarze będzie dawało średni wynik. Musisz wiedzieć/znaleść jakieś neutralne miejsce i pomiar punktowy. No i z ręki rób na +/- 2 EV dla lepszych rezultatów. :wink:

Więcej zdjęć (niż 3) pomaga też w kontekści usuwania tzw ghosting artifacts.

Ale w kontekście Twojego zdjęcia to tylko statyw i dłuuugie czasy...

veenee - Sro 02 Wrz, 2009

edmun napisał/a:
veenee, Twoje to raczej taka ciekawostka :D kontrast wciąż zbyt duży, ale też zdziwiony jestem że z pięciu klatek.


nie podoba mi sie wersja z mniejszym kontrastem, bo wyglada mniej naturalnie:

4a.

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

veenee, a mi ta druga wersja się bardziej podoba :)

BTW kontrast i dynamika to dwie kompletnie różne sprawy :wink:

veenee - Sro 02 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
BTW kontrast i dynamika to dwie kompletnie różne sprawy :wink:


OK ale w zwiazku z czym mowisz o roznicy miedzy kontrastem a dynamika?

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

Mimo że to hdr kontrast może być raczej miekki. Tak jak napisałem - osobiście bardziej podoba mi się ptaszek mniej skontrastowany :wink:
veenee - Sro 02 Wrz, 2009

"mimo" :?:
no ale to wlasnie HDR "zmniejsza kontrast" :!: :wink:

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

Zmniejsza?
veenee - Sro 02 Wrz, 2009

"zmniejsza" czyli obraz wydaje sie mniej kontrastowy - rozszerza rozpietosc tonalna natomiast.
dobrze kombinuje? :cool:

dr11 - Sro 02 Wrz, 2009

HDR nic nie robi z kontrastem sam z siebie. HDR to metoda rejestracji scen o duzej dynamice. Dostajemy plik o rozpietosci np 32bity. Dopiero Tone Mapping pozwala nam odwzorowac taka szerokosc tonalna na formatach przyjaznych prezentacji (8, 16bit). A Tone Mapping mozna zrobic na krzywych, levelsach, mikrokontrastach itd. :)
W pliku HDR kontrast jest normalny, tylko nam sie wydaje, ze jest mdly, bo kompresujac duza dynamike do malej (w celu np wyswietlenia) zaburzamy wzajemne stosunki obszarow swiatlo-cien. Do ich poprawy wlasnie sluza mikrokontrasty.

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

veenee, tak jak dr11 pisze. samo złożene kilku obrazków nie modyfikuje kontrastu.
veenee - Sro 02 Wrz, 2009

tak jak mowi dr11, kontrast wyglada na mniejszy w obrobionym HDR - i tylko o to mi chodzi :!:
hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

veenee, aaaaa... no to się nie zrozumieliśmy :wink:
Misek - Sro 02 Wrz, 2009

5.

Bumber - Sro 02 Wrz, 2009

Misek, ładne. Udało Ci się pokazać promienie słoneczne.
edmun - Sro 02 Wrz, 2009

Misek, obciąłbym ten dół i byłoby naprawdę fajnie :)
Misek - Sro 02 Wrz, 2009

edmun napisał/a:
Misek, obciąłbym ten dół i byłoby naprawdę fajnie :)


Ja obiciąłem troche góry, ale i tak horyzont jest niżej niż w 1/3 kadru. Ale przetestuje twój pomysł ;)

Kamcio649 - Sro 02 Wrz, 2009

Tak jak mówi edmun, obciąć dół i będzie git :razz:
hijax_pl - Czw 03 Wrz, 2009

Misek, ale przeciez nie musisz się na siłę trzymać proporcji 3:2... możesz pokombinować z innymi :wink:
tupisac - Pią 04 Wrz, 2009

Arietiss, gratulacje :)
arietiss - Pią 04 Wrz, 2009

tupisac, masz na myśli Fotosika? Dzięki! :mrgreen:
edmun - Pią 04 Wrz, 2009

również przyłączam się do gratulacji :)
arietiss - Pią 04 Wrz, 2009

edmun, dzięki! :smile: Tak się sfarciło... :mrgreen:
MC - Pią 04 Wrz, 2009

arietiss, Ty nie badz taki skromny, bo to nie wypada. Zdjecie bylo swietne to i zostalo docenione.
arietiss - Pią 04 Wrz, 2009

Czasem trafi się ślepej kurze... :mrgreen: W każdym razie dzięki, było to dla mnie ogromne zaskoczenie! :smile:
dr11 - Pią 04 Wrz, 2009

Nie jestem w temacie, ale rowniez gratuluje :D
arietiss - Pią 04 Wrz, 2009

dr11, jeszcze raz dzięki! :wink:
tupisac - Pią 04 Wrz, 2009

Bardzo mnie cieszy twoja wygrana z dwóch względów - raz że cenię twoje fotki i umiejętności (fota konkursowa była inspiracją dla moich shotów z pola), a dwa, że wygrał całkiem mocny HDR :D
kufel - Pią 04 Wrz, 2009

a mi hdr'y w ogóle nie wychodzą :???: i nie wiem w czym problem. zapewne cos robie zle ,ale nie bardzo wiem co :smile: stad pytanie, czy jesli robie hdr z załozmy 3 ekspozycji to czy kazda z nich musi sie roznic naswietlenim o te samą wartość? np o 1EV ? czyli np -1,0+1. czy jest to razcej mało istotne ? uzywam photomatixa. czy ten program "wypluwa" gotowego hdr'a czy trzeba cos jeszce majstrowac?
hijax_pl - Pią 04 Wrz, 2009

kufel, jest to mało istotne. W photomatixie w helpie jest niezły tutek :wink:
edmun - Pią 04 Wrz, 2009

kufel, podstawa jest naswietlic tak klatki, aby miec jedno kontrolne, jedno ktore wyciaga Ci detale z cieni i jedno ktore np. kierujesz na niebo aby nie przeswietlic chmur itp.
kufel - Pią 04 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
W photomatixie w helpie jest niezły tutek
no tak, z czystego lenistwa nie zerknąłem na tutorial. wydawało m isie ze ten dziwny obraz po sklejeniu zdjec to juz efekt końcowy, a to dopiero początek zabawy :) . ok. oto moj pierwszy hdr :mrgreen: troche malo szcegołow w cieniach, mysle ze przydałaby sie jeszcze jedna ekspozycja +3 np :)


edmun - Pią 04 Wrz, 2009

już lepiej :) Nawet nie wygląda na porządnego HDR'a :)
kufel - Pią 04 Wrz, 2009

edmun napisał/a:
już lepiej :) Nawet nie wygląda na porządnego HDR'a :)

tzn? co poprawic? instrukcje prosze :)

tupisac - Pią 04 Wrz, 2009

Bo tutaj się ścierają dwie szkoły - jedna głosi że dobry HDR to taki który wygląda jak zwykła fota, a druga że dobry HDR to odlot w kosmos i widok jak po spożyciu wielu różnych środków halucynogennych.

Ja np. należę do tej drugiej szkoły i tutorka małego zrobiłem ;)

mnich - Pią 04 Wrz, 2009

7. Ogórek w HDR.

Isis - Pią 04 Wrz, 2009

Tupisac ja tez naleze do tej drugiej szkoly jak sie dzis okazalo :)
Moje pierwsze hdr wykonane w programie Machinery.







Co sadzicie?
Wszystkie rady / uwagi bardzo mile widziane.

mnich - Pią 04 Wrz, 2009

Isis, ekstra!
ostatnie bardzo mi się podoba!

hijax_pl - Pią 04 Wrz, 2009

Isis, Jakbym grał w crisis :D Super :!:
Black!end - Pią 04 Wrz, 2009

Isis, bardzo przyjemne i udane zdjęcia :)
komor - Pią 04 Wrz, 2009

Tragedia. Przestańcie palić to co palicie :D To nie jest ani fotografia ani HDR tylko wszystko idzie na jedno kopyto. Moim zdaniem klimat przemaksowanego konstrastu jest fajny, ale nie w każdym przypadku. Akurat w krajobrazie widzę duże pole do popisu dla takiego HDR, w którym nie widać za bardzo integerencji.
Owszem, ta druga szkoła też ma rację bytu, ale trzeba zachować umiar, bo inaczej wychodzi coś takiego, co ja w Lightroomie mogę osiągnąć w trzy sekundy, przesuwając suwaczek Clarity oraz Vibrance na skrajną pozycję. Dużej różnicy nie będzie. A to już nie jest sztuka, tylko automat.

No to teraz mnie zjedzcie… :)

mavierk - Pią 04 Wrz, 2009

komor napisał/a:
zjedzcie… :)
amamamamam mlask, mlask,
jesteś już zjedzony :mrgreen:

arietiss - Pią 04 Wrz, 2009

14


W przypadku obiektów, jakiś brył, konkretnych kształtów daje ciekawy efekt.
Przy krajobrazach szczególnie w trawiastych szczegółach - niespecjalnie mi wychodzi...

komor - Pią 04 Wrz, 2009

O właśnie, arietiss, to mi się podoba. No, za wyjątkiem tego bokehu, który stanowczo odciąga uwagę, ale rozkład świateł przypomina bardziej rzeczywistość bez tych mikrokontrastów przypominających Clarity=1.000.000%
arietiss - Pią 04 Wrz, 2009

Tam akurat był niezły przepał w stosunku do pierwszego ciemnego planu, dlatego wziąłem to na próbę. Programik nawet nieźle sobie z tym poradził, ale faktycznie i tak ostro. Można by trochę stonować jeszcze w LR, czy PS, ale chodziło mi o możliwości tylko samego programu.
tupisac - Sob 05 Wrz, 2009

Zestaw Isis very nice. MMM już ma kolejne shoty na pudło :)

Co do ogórka (7) to bym rozmył tło, albo dał z jednej ekspozycji. Ciuchy, buty i dechy wyszły super.

Komor, na moje w życiu nigdy z tym clarity i vibrance, ale pochwal się efektami...
Może w PS jest inaczej niż w LR.

komor - Sob 05 Wrz, 2009

tupisac, ja chciałem podać jaskrawy przykład ostrego przerysowania w trzy sekundy, a nie przepis na coś fajnego. Niektóre HDR-y tak wyglądają, jakby ktoś tylko suwaki poprzesuwał. To musi mieć jakiś cel i sens, a nie zabawa dla zabawy. Ale to oczywiście moje zdanie. Ty możesz mieć inne, swoje, niesłuszne. :P
arietiss - Sob 05 Wrz, 2009

tupisac napisał/a:
Bardzo mnie cieszy twoja wygrana z dwóch względów - raz że cenię twoje fotki i umiejętności (fota konkursowa była inspiracją dla moich shotów z pola), a dwa, że wygrał całkiem mocny HDR :D


Niezmiernie mi miło! :smile: :oops:

tupisac - Sob 05 Wrz, 2009

komor napisał/a:
Ty możesz mieć inne, swoje, niesłuszne. :P


lol :D

Ale widzisz - w tej drugiej szkole też istnieje podział na kiszki i wypasy ;) . Materiał na dobrego HDRa też trzeba umieć dostrzec, zdjąć a potem jeszcze wysuwakować.

Zresztą... Jeszcze ciepły disney od jednego z konkretniejszych HDRowców:
http://www.flickr.com/pho...her/3788183111/


Arietiss, cieszę się że ci miło ;) Ale zdania o graciarni nie zmieniam :D

hijax_pl - Sob 05 Wrz, 2009

Ludzie - spokojnie. Obie "szkoły" podnoszenia kontrastu mają rację bytu. Mikrokontrasty się przydają. Każde zdjęcie można przerobić w kierunku "Doom'a" bo z każdego zdjęcia można zrobić inny mniej lub bardziej baśniowy świat.

Ja osobiście jestem zwolennikiem szkoły nieprzerysowującej choć mikrokontrastów nie wystrzegam się jak diabeł święconej wody
komor, pamiętasz konkursową fontannę ze zlotu w Brunowie? :wink:

edmun - Sob 05 Wrz, 2009

Dlatego ja przeszedłem już powoli na tą pierwszą stronę albo wciąż jestem gdzieś pomiędzy.
hijax_pl - Sob 05 Wrz, 2009

edmun, każdemu mija początkowe zafascynowanie i zaczyna używać danego narzędzia rozsądnie :wink:
Isis - Sob 05 Wrz, 2009

gdybysmy wszyscy lubili te same rzeczy to fotografia bylaby przenudna, wiec milo mi slyszec podzielone zdania ;-)
To troche jak z czarno-biala fotografia - jedni lubia subtelne cienie i szarosci inni cenia sobie wysoki kontrast i wyrazistosc (dla niektorych to tez tylko kwestia suwaczkow)
Ja osobiscie nie wybieram polsrodkow i wole konkretnie niz bezpiecznie.

HDR to juz bardziej grafika niz fotografia.. W kazdym razie pole do popisu jest wielkie w tym temacie.

hijax_pl - Sob 05 Wrz, 2009

Isis napisał/a:
HDR to juz bardziej grafika niz fotografia..


Nie zgadzam się. HDR to pojęcie rozciągające się od techniki fotografii po grafikę. Można przecież zrobić tak subtelnie HDR, że nie będzie widać że to .. HDR. Można robić pseuda-HDR korzystając z RAWa pojedynczego.

Isis napisał/a:
W kazdym razie pole do popisu jest wielkie w tym temacie.


Bez dwóch zdań :)

dr11 - Sob 05 Wrz, 2009

Takie jak 14 lubie, tylko bokeh na drzewach do zamaskowania :)

A w sprawie sporow na temat stosowania HDR to polecam wcisnac dolny guzik ;) Jedni sie beda zachwycac efektem graficznym, drudzy mozliwosciami techniki...

15. (duza wersja jest totalnie inna kolorystycznie)



16. (juz bylo w temacie krajobrazu, ale dorzucam z linkiem do wiekszego)

AdrianD - Sob 05 Wrz, 2009

tupisac napisał/a:
Ale zdania o graciarni nie zmieniam :D


No dobra tak patrząc teraz to widzę że może ciut za mało wyciągłem.Wersja specjalnie dla tupisaca :wink: .Ale wcale nie wiem czy jest lepiej(nie żebym przechodził na ciemną stronę mocy :smile: )
17.
[/URL]
Robione Maszynerią,bardzo fajny program :!:
Teraz za to przesadziłem
18.



dr11 15. baaardzo fajne a kolorystycznie bardziej odpowiada mi to mniejsze :smile:

Misek - Sob 05 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
Można robić pseuda-HDR korzystając z RAWa pojedynczego.


Ja robie z jednego RAW-a :wink:

AdrianD numeruj fotki. Ta oststnia to rzeczywiście hardcore, ale ta pierwsza z tego samego posta jest ok.

ophiuchus - Sob 05 Wrz, 2009

AdrianD, pierwsza wersja zdecydowanie lepsza
zug - Sob 05 Wrz, 2009

mam to samo zdanie zdecydowanie pierwsza :wink:
AdrianD - Sob 05 Wrz, 2009

O kurcze dałem się złapać na numeracji,ja :!: :shock: :lol:
Oryginalnie kolory były jak na 18. i dlatego je zmieniłem na odcienie brązowego i mam zdanie dokładnie takie jak Wy :!:

dr11 - Sob 05 Wrz, 2009

17 fajnie wyszlo. Przy duzej ilosci detali mozna poszalec z mocnymi akcentami :)
Ale dluzej moge patrzec na http://forum.optyczne.pl/...p=144562#144562 , nie wydlubuje tak oczu ;)

RoMus - Sob 05 Wrz, 2009

Zwłaszcza, że ciemna strona mocy kusi..
AdrianD Właśnie dla takich ujęć, kadrów, miejsc aż prosi się zastosować HDR. Chociażby po to, żeby zobaczyć "więcej" a na pewno inaczej.
Ta wyżej, jak najbardziej ok. Uczta dla oka. Przynajmniej dla mojego.

ophiuchus Pierwsza - masz na myśli górną z tych dwóch, czy tą "najpierwszą"? :D

zug - Sob 05 Wrz, 2009

ja bynajmniej miałem na myśli 17 :wink:
mnich - Sob 05 Wrz, 2009

19.
Ogórek -wersja poprawiona.

tupisac - Sob 05 Wrz, 2009

Ekhem... chyba poszło małe faux pas i pokręciło mi się autorstwo graciarni. Ups ;) .
W każdym razie dzięki za 17, o to mi chodziło :)
18 już nie takie dobre. Kolory się żrą z tematem. Osłabienie kolorów to był dobry krok.

mnich - Sob 05 Wrz, 2009

20.
Czysta 5link - wersja HDR



[ Dodano: Sob 05 Wrz, 2009 20:18 ]
chyba przeostrzyłem.... :/

edmun - Sob 05 Wrz, 2009

mnich, ja jestem na nie
zug - Sob 05 Wrz, 2009

zdecydowanie wolę Czystą 5 w formie "czystej" :wink: :razz:
MC - Sob 05 Wrz, 2009

I tak wiekszosc preferuje Czysta 0.5 (l) :mrgreen:
tupisac - Sob 05 Wrz, 2009

Ja mimo wszystko też ;)

BTW, czy leci z nami ten pan?

muzyk - Nie 06 Wrz, 2009

Pomny na to, że HaDeeRy składa się z kilku zdjęć (ma być w końcu trochę baśniowo, czy tylko bardziej kontrastowo-kolorowo? :roll: ) wstawiam zdjęcie mojego kota - pseudo HDR zrobiony z ... jednego zdjęcia. I jak?
21.

tupisac - Nie 06 Wrz, 2009

Baśniowe się zawiera w zbiorze bardziej kontrastowych i kolorowych ;)
Szninkiel - Nie 06 Wrz, 2009

MC napisał/a:
I tak wiekszosc preferuje Czysta 0.5 (l) :mrgreen:


nie mówiąc o 0,7 ;-)

Co do "stylu HDR'ów" to każdy jakiś swój styl ma i swoją wizję pokazuję, nie da się dogodzić każdemu :cool:

hijax_pl - Nie 06 Wrz, 2009

Szninkiel napisał/a:
Co do "stylu HDR'ów" to każdy jakiś swój styl ma i swoją wizję pokazuję, nie da się dogodzić każdemu :cool:


True.. true..

[ Dodano: Nie 06 Wrz, 2009 11:24 ]
22 Próbka z exposure fusion.

Szninkiel - Nie 06 Wrz, 2009

Mój pierwszy "HDR" :cool:

Ja tego "HDR'a" traktuję jako zabawę suwaczkami - na zdjęciu zabawka dziecka leżąca na ławie, obróbka z pojedynczego jpga

arietiss - Pon 07 Wrz, 2009

Ciągle testując Machinery.
24


25

muzyk - Pon 07 Wrz, 2009

Machinery to bardzo fajny programik jest. W zasadzie to jest to, o co mi chodziło.
26. Bardejov - śliczne miasto i na UNESCO liście zapisane.

27. Hamburg mniejsza, wewnętrzna część jeziora Alster

28. Tutaj sosna, gdzie z jednego pnia wyrastają trzy. Niedaleko jest jeszcze potrójny buk.

zug - Pon 07 Wrz, 2009

i daj ludziom program za darmo :razz: :mrgreen:
arietiss, 23 fajnie bardzo miłe dla oka :grin:
muzyk napisał/a:
W zasadzie to jest to, o co mi chodziło.

jesteś pewien :razz:
dla mnie to już hardcor szczególnie pierwsze :roll:

mavierk - Pon 07 Wrz, 2009

okej, to ja się przyznam, że wg mnie to już przeginacie :P

To może ja poproszę HDRa firanki ;)

zug - Pon 07 Wrz, 2009

mavierk napisał/a:
To może ja poproszę HDRa firanki

ja się wcale nie zdziwię :twisted:
program jest od niedawna, nie wszyscy jeszcze o nim wiedzą na forum :razz:

muzyk - Pon 07 Wrz, 2009

zug napisał/a:

jesteś pewien :razz:
dla mnie to już hardcor szczególnie pierwsze :roll:

Cóż, chciałem żeby to była ala sephia, więc coś tam z tego pewnie jest.
Ogólnie, to podoba mi się podkręcanie fotek w tym programie.
Mimo to, wiem, że to nie to. Widziałem gdzieś w necie fotki HDR zrobione w lesie. Niestety, nie pamiętam jaka strona - o, coś takiego mi się podoba.
To co tu wklejam, to raczej zabawa. W sumie HDR to jednak ociera się o grafikę...

hijax_pl - Pon 07 Wrz, 2009

muzyk, las - ma tak szeroki zakres tonalny że tylko HDRem można to przedstawić. Jasne niebi, głebokie cienie itp...
tupisac - Pon 07 Wrz, 2009

Biedne te HDRy, nikt ich nie chce ;) Dla fotografów zbyt graficzne, a dla grafików zbyt fotograficzne...

IMO z tego co widzę podział zdjęć jest ze względu na tematykę, a nie technikę. Jeśli bawimy się w zwykłe exposure blending to umieszczajmy foty w odpowiednim dziale, tak jak robią lotnicy ;) . Ważne jest to co chcemy pokazać a nie którą ścieżką tam dojdziemy. W dziale HDR powinny leżeć HDRy (stanowiące same w sobie temat obrazka). Las to natura, a kościółek to architektura.

hijax_pl - Pon 07 Wrz, 2009

Kościółek pasuje i tu i tu :) Ten dział nie jest tylko dla cukierkowych światów, ten dział jest dla techniki HDR jako takiej. Techniki dającej różne efekty :)
tupisac - Pon 07 Wrz, 2009

Tylko że jak robisz to tak subtelnie że tego wcale nie widać... Czy to nadal jest temat tej foty?
Jakbyśmy się mieli trzymać kurczowo techniki, to każde wystemplowanie kropki syfu z matrycy kwalifikuje od razu fotkę do działu "retusze".

Zresztą ja nie do Ciebie tylko do krytykantów piłem, kościółek się niefortunnie zaplątał jako przykład ;)

hijax_pl - Pon 07 Wrz, 2009

tupisac, ale kościółek pokazuje, że można też delikatnie :wink:

Swoją droga nie popadajmy w absurdy bo dojdziemy do wniosku, że zakładanie szarej połówki to już HDRowanie :D

Wizjerioner - Wto 08 Wrz, 2009

Mili Państwo, oto żem popełnił pierwsze w swoim życiu HDR. Starałem się nie przesadzić.

mnich - Wto 08 Wrz, 2009

Wizjerioner napisał/a:
HDR

no... z komórki wychodzą takie.
Gdzie tu HDR?

muzyk - Wto 08 Wrz, 2009

mavierk napisał/a:

To może ja poproszę HDRa firanki ;)

Poczekaj no :lol:

Wizjerioner - Wto 08 Wrz, 2009

mnich napisał/a:
Wizjerioner napisał/a:
HDR

no... z komórki wychodzą takie.

:lol:
Czyli pierwsza próba nieudana. Próbuję dalej.

Monastor - Wto 08 Wrz, 2009

mavierk, pojawienie się Machinery spowodowało u rzeszy ludzi ZZP (zespół zassania photomatixa). Można powiedzieć, że to taka nowa zmutowana forma. Trochę jak ze zwykłą i świńską grypą. Poczekaj trochę, za jakiś czas 95% znudzą się takie eksperymenty :)
szaleniec - Wto 08 Wrz, 2009

To może ja dam swój efekt;)



Robione z jednego jpega!

Czy tu obowiązuje numeracja?

Usjwo - Wto 08 Wrz, 2009

szaleniec Mnie sie wcale nie podoba :sad: , ale nieartw sie mam podobny :mrgreen:

szaleniec napisał/a:


Czy tu obowiązuje numeracja?

Chyba wszedzie obowiazuje, wiec zaczynam od 101

101.

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

szaleniec, Naprawdę z jednego JPGa robiłeś? :shock:
muzyk - Wto 08 Wrz, 2009

W lesie bieszkowickim (niedaleko Gdyni) idąc w stronę jeziorka Wygoda.
Zdjęcie z Olympusa Camedia C-310. :mrgreen:
102.

102a. Mniej "zhadeerowane" :razz:

kmosw - Wto 08 Wrz, 2009

Jak oglądam te zdjęcia, to przypomina mi się jedno, które zrobiłam dawno temu. Zanim jeszcze lubiłam pstrykać, polubiłam LR. Takie coś wyszło mi ze zdjęcia Edmuna, też z jednego jpg :) To chyba pierwsze zdjęcie, które obrabiałam. Było już kiedyś na forum, teraz wrzucam, w sumie tak, z sentymentu i dlatego, że mi przypomnieliście :)

103.

muzyk - Wto 08 Wrz, 2009

Niezła chata za wsią :razz:
hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

kmosw, to jest HDR czy suwaki w LR?
kmosw - Wto 08 Wrz, 2009

suwaki w LR
hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

Tak też mi się tak wydawało :wink:
MC - Wto 08 Wrz, 2009

Firanki jak firanki, ale niedlugo pojawi sie przejarana, gladka, biala sciana :lol:
Chyba jednak umiaru troszeczke by sie przydalo...

krzys13k - Wto 08 Wrz, 2009

Takie coś wymyśliłem:

104.

Usjwo - Wto 08 Wrz, 2009

MC napisał/a:
Chyba jednak umiaru troszeczke by sie przydalo...


Popieram w 100%. Dla wyjasnienia, ten moj 101 to poprostu pojechana saturacja na maxa a nie zaden HDR :mrgreen:

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

No więc właśnie. Obnażacie koledzy nagą prawdę.

Że HDR to nie to samo co saturacja i mikrokontrasty :D

muzyk - Wto 08 Wrz, 2009

No dobra, ale ten Machinery nie tworzy HDR - mimo, że z jednego jotpega się soki wyciąga?
hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

muzyk, oficjalnie sie przyjmuje że wywolywanie jednego RAWa na 3 sposoby (z korekcją eksozycji na +/-1 EV) nazywa się PseudoHDR.

Z JPGa trudno zrobić HDRa czy nawet pseudo HDR - chodzi o zakres tonalny który ten format oferuje. Więc będzie to po prostu to samo zdjęcie wyedytowane np poprzez podniesienie lokalnych kontrastów.

szaleniec - Wto 08 Wrz, 2009

Usjwo,
Usjwo napisał/a:
szaleniec Mnie sie wcale nie podoba :sad:


A możesz wyjaśnić dlaczego, tak po prostu czy może kadr zły albo za bardzo zjechałem z kolorkami, czy może jeszcze coś innego?

hijax_pl,
hijax_pl napisał/a:
szaleniec, Naprawdę z jednego JPGa robiłeś? :shock:

Czy to zdziwienie jest pozytywne? Ale raczej nie - bo wyczuwam tu nutkę sarkazmu;) I jeszcze widziałem Twoje ostatnie wypowiedzi, że HDR z jednego zdjęcia to nie HDR! No nie znam się na tym ale skoro tak mówisz to pewno tak jest ale w sumie to dział do HDR więc chyba można tu dawać pseudo HDRy?:)

A mimo że Machinery jest może dobry to i tak chciałbym rozkminić Photomatixa ale coś nie umiem zapisać moich wyników:/ Ale to opisałem w innym dziale!

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

szaleniec, PseudoHDR z JPG to nie to samo co z RAWa.

RAW zapisuje dane na 12/14 bitach per kolor/pixel. W JPG masz tych bitow 8. Dlatego da sie skompresować zamapowanie tonalne idąc z RAWa do JPGa. Bawienie sie JPGiem to de facto jego edycja - nie wytworzysz 3 zdjęc o innym naświetleniu.

Photomatix w najnowszej wersji sam robi tzw PseudoHDR z jednego RAWa. W porzednich wersjach trzeba bylł wywoływać ręcznie RAWa trzykrotnie i dopiero te JPGi się wrzucało do Photomatixa.

A moje zdziwienie - no tak. Bo to jakby ktoś powiedział : "nagrałem starą kasetę VHS na płytę DVD i teraz mam DVD" - DVD w sensie nośnika - tak, jakość obrazu - nadal VHS może lekko upscalowana :wink:

szaleniec - Wto 08 Wrz, 2009

NO więc jak, byłeś pozytywnie zaskoczony moim projektem, czy nie?;)
Usjwo - Wto 08 Wrz, 2009

szaleniec napisał/a:
Usjwo,
Usjwo napisał/a:
szaleniec Mnie sie wcale nie podoba :sad:


A możesz wyjaśnić dlaczego, tak po prostu czy może kadr zły albo za bardzo zjechałem z kolorkami, czy może jeszcze coś innego?


Saturacja i kontrast. Ja na 101 w PS ustawilem saturacje na max i wyglada podobnie, nic wiecej nie robilem :mrgreen:

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

szaleniec, ja już przeszedłem etap fascynacji podkęcania na maksa saturacji i mikrokontrastów :wink: Dla mnie HDR teraz to po prostu narzędzie na obejście problemu słabych zakresów matryc. I dąże do uzyskania zdjęcia o szerokim zakresie tonalnym. Zdjęcia - nie grafiki
tupisac - Wto 08 Wrz, 2009

Prawda jest taka że nikt dobrego HDRa przez ostatnie n stron nie pokazał. I mam na myśli konwencję i tematykę, a nie protezy dla leśnej czy innej reporterki w rodzaju exposure blending.
hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

tupisac, A co to jest dobry HDR?
arietiss - Wto 08 Wrz, 2009

tupisac, a 17? Jest niezła!
tupisac - Wto 08 Wrz, 2009

17 jest ok, fakt. Tylko że autora trzeba było lekko przycisnąć aby odblokować jego fantazję ;)

Hijax - naprawdę dobre HDRy:

El Silencio - pierwsze kilka stron jego galerii to w większości genialne HDRy, potem ścieżka poszła w głębszy art. Mój nr 1.

5y12u3k - rodak. Robi zwykłe foty + HDRy.

No i z małym mrugnięciem oczka favorities niejakiego Richarda, aczkolwiek tam już też wchodzi czasem głębsza edycja.

[ Dodano: Wto 08 Wrz, 2009 15:36 ]
Nasz rodak zrobił też kościółek, o którym można spokojnie powiedzieć że jest utrzymany w konwencji lub o tematyce HDRowej.

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

tupisac, a dla mnie to np prace Macka Duczynskiego - to jest dobrym HDRem dla mnie

np:




Monastor - Wto 08 Wrz, 2009

hijax_pl, a jakie to jest dobre zdjęcie? HDR nie zwalnia od podstawowych zasad panujących w fotografii, a już na pewno nie zwalnia z kompozycji :grin:

Dla mnie jest jeszcze jeden warunek, dobry HDR to taki, po którym nie widać że to HDR... ale jak to ma być sztuka dla sztuki to nie ma o czym mówić :smile:

hijax_pl napisał/a:
tupisac, a dla mnie to np prace Macka Duczynskiego - to jest dobrym HDRem dla mnie

O, dla mnie też :)

tupisac - Wto 08 Wrz, 2009

Dla mnie to nie są HDRy tylko ciągnięta fotografia natury (czy w LR czy sklejane exposure w PS, czy photomatix, whatever). Intencją autora było pokazać piękny kawałek świata taki jakim się jawi dla jego oczu, a nie szukanie nowych jakości i eksperyment.

Jeszcze raz - równie dobrze te fotki można nazwać retuszami bo na pewno były czyszczone.
Temat, konwencja... Ja nie wiem czego tutaj można nie rozumieć. Liczy się efekt i to co chcemy pokazać. Wychodzi na to że chcecie przekazać "Co prawda nie mam sprzętu za 100000$ ale za to potrafię połączyć ekspozycję i ukazać naturę tak jak powinna wyglądać na porządnej focie do albumu"

Dział ten powstał właśnie po to, by tych cukierkowych i nierzeczywistych światów nie mieszać z innymi wątkami.

[ Dodano: Wto 08 Wrz, 2009 15:47 ]
Inny przykład. Swego czasu niektórzy poprawiali niedostatki fot ołówkiem. Czy wynik należałoby wrzucić do działu "rysunek ołówkiem" czy może do działu odpowiadającemu tematyce foty?

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

Monastor, dobre zdjęcie to tak jak piszesz, kompozycja, kontrast, barwa, wzór, faktura, dynamika itp... Są podręcznikowe regułki.

W skrócie - takie, które przeciąga uwagę. Które zatrzymuje oko, takie które się widzowi podoba. Nie widzom - widzowi.

Cytat:
Dla mnie jest jeszcze jeden warunek, dobry HDR to taki, po którym nie widać że to HDR


Zgadzm się z tym.

Dla mnie HDR to narzędzie w dążeniu do uzyskania fotografii, a nie radosne przesuwanie suwakami w celu stworzenia mechanicznej grafiki.

[ Dodano: Wto 08 Wrz, 2009 15:52 ]
tupisac, ten temat wg mnie jest też po to żeby pokazać to mniej cukierkowe oblicze HDRa :)

Usjwo - Wto 08 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
tupisac, a dla mnie to np prace Macka Duczynskiego - to jest dobrym HDRem dla mnie

Oto wlasnie chodzilo. Dobre to takie gdzie tego HDRa na "pierwszy rzut oka" jak najmniej widac, ze to hdr. Mnie sie jeszcze podobal tu na forum "bird's nest" edmuna, gdzies w architekturze powinno byc.

tupisac - Wto 08 Wrz, 2009

Ale to po co w takim razie chwalić się że to HDR? Jaki jest sens stawiania jednego z narzędzi na piedestał?
hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

Chwalić się - tym że się dostrzegło szeroką dynamiczną scenę i potrafiło się ją zarejestrować tak jak się widziało.

A co do takiech zakamuflowanych/niecukierkowych HDRów - jeden rzut oka na taką fotę i wiadomo że to HDR. Przecież wiemy jaki zakres EV mają nasze aparaty :wink:

Monastor - Wto 08 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
Monastor, dobre zdjęcie to tak jak piszesz, kompozycja, kontrast, barwa, wzór, faktura, dynamika itp... Są podręcznikowe regułki.

W skrócie - takie, które przeciąga uwagę. Które zatrzymuje oko, takie które się widzowi podoba. Nie widzom - widzowi.

To teraz zastanówmy się ile zdjęć z ostatnich N stron powstało zgodnie z tymi zasadami, a ile dla samego HDRa?
Mechanizm jest dość prosty, ściąga się programik i szybko obrabia pierwszego pstryka z brzegu zalegającego na dysku, ba, nawet nie potrzeba więcej niż jednej ekspozycji. Starczy pojedynczy RAW albo nawet JPEG, który powstał kiedyś przypadkiem. Jest też druga opcja, specjalnie robimy zdjęcia do sklejenia, tylko na ogół bez większego zamysłu. Stawiamy na balkon i strzelamy.

Mnie się nawet takie cukierkowe maszkarony mogą podobać, o ile widać w nich zamysł i obróbka pasuje do koncepcji :wink:

Usjwo - Wto 08 Wrz, 2009

tupisac napisał/a:
Ale to po co w takim razie chwalić się że to HDR? Jaki jest sens stawiania jednego z narzędzi na piedestał?


a po co sie chwalic :?:

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

Monastor, A dokładnie. Nie mówie że każdy mój pstryk to ideał. W sumie mogę policzyć takie ideały na palcach (jednej, dwóch rąk :D )

A i cukierki mi się podobają. Jak na przykład rybiooczkowe widoki wybrzeża, które pstryknięłą Isis.

dr11 - Wto 08 Wrz, 2009

Zdjecia wstawia sie, gdy chce sie cos pokazac. Jesli zdjecie jest ciekawe to moze warto, zeby ktos inny je zobaczyl. Pokazywanie nieciekawych kadrow, ktore sa potraktowanie jakas masakryczna obrobka ma na celu pokazanie, ze sie ma program, ze sie wie (czasem niekoniecznie) ze ten suwak robi taaaakie efekty. No i dobrze, ze sie wie :) Wie o tym tez cala rzesza amatorow masakratorow, ktorzy zalewaja internet pod szyldem HDR, wytworami softu, przesycajac u odbiorcow granice tolerancji ich czopkow i precikow ocznych. Nawet cukier przestaje smakowac slodko w momencie, gdy nim wymiotujesz :roll:
Monastor - Wto 08 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
Nie mówie że każdy mój pstryk to ideał. W sumie mogę policzyć takie ideały na palcach (jednej, dwóch rąk :D )

To gratuluję warsztatu. Ja ideału jeszcze nigdy nie popełniłem.

dr11, o, to to! :)

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

Monastor, :) eee.. spoko woda.. jeszcze żadne moje zdjęcie na 1x nie zainstaniało. O ile 1x jest jakąś wyrocznią :wink:
dr11 - Wto 08 Wrz, 2009

Macka foty znam, dla mnie genialne i chyba nie tylko dla mnie, bo zostal wyrozniony. Jak pokazal kadry z Norwegii, to wszystkim na boardzie kopary spadly... :)
muzyk - Wto 08 Wrz, 2009

tupisac napisał/a:
naprawdę dobre HDRy:

El Silencio - pierwsze kilka stron jego galerii to w większości genialne HDRy, potem ścieżka poszła w głębszy art. Mój nr 1.

5y12u3k - rodak. Robi zwykłe foty + HDRy.

Moment. Przecież te HaDeeRy wyglądają jak jotpegi z machinery, z tą różnicą, że mają mniej podkręcone pewne elementy.
Np. ten http://www.flickr.com/pho...368104/sizes/l/
czy ten: http://www.flickr.com/pho...062533/sizes/l/
Nie piszę, że koleś robił pseudo HDR z jednego jotpega czy rawa, ale, że efekt jest podobny, jak nie taki sam.
hijax_pl napisał/a:
[ np prace Macka Duczynskiego - to jest dobrym HDRem

Istotnie, inspirujące. Czyli przykłady tego fotografa należy traktować jako prawdziwy HDR - czyli trochę podkręcone, ale nieodrealnione?

tupisac - Wto 08 Wrz, 2009

Wszystko o czym mówicie to komentarz do rzeszy amatorskich i nieprzemyślanych zabaw suwakami. To samo można powiedzieć o rzeszy amatorskich, nieostrych, odtwórczych i przeraźliwie nudnych kwiatków, motylków, ołtarzyków czy innych rykowisk.

I tak jak powstały wątki dla odpowiednich polowań, to tak powstał wątek do zabawy w cukierkowe, nierzeczywiste i baśniowe sprawy - przynajmniej ja tak zinterpretowałem pierwszy post w tym wątku.

[ Dodano: Wto 08 Wrz, 2009 17:05 ]
muzyk napisał/a:

Moment. Przecież te HaDeeRy wyglądają jak jotpegi z machinery, z tą różnicą, że mają mniej podkręcone pewne elementy.
Np. ten http://www.flickr.com/pho...368104/sizes/l/
czy ten: http://www.flickr.com/pho...062533/sizes/l/
Nie piszę, że koleś robił pseudo HDR z jednego jotpega czy rawa, ale, że efekt jest podobny, jak nie taki sam.


Jak widać, nie sam efekt się liczy ;) . Do zabawy suwakami trzeba mieć materiał i plan co chcemy wysuwakować. Bardzo chciałbym dojść do tego poziomu co prezentuje ostatnio, ale te prace wykraczają grubo poza ciasne ramki powszechnie rozumianej fotografii.

hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

Tak sobie poprzeglądałem ten wątek od początku. I od początku ścierają się dwie "szkoły" - cukierkowa kontra zawoalowana. Tak samo jak wątki o wyższości Nikona czy Canona. Czy filtr UV jest potrzebny, czy marketing Sony jest bee, czy kultura i fotografia jest tożsama - niekończące się dyskusje.

Jestem zdania, że nie da się pogodzić zwolenników przerysowań i naturalności. I trzeba się z tym pogodzić....

Chciałbym tylko przypomnieć jaki jest opis tego tematu: "mniej lub bardziej baśniowy świat". Więc można tu umieszczać foty takie przerysowane i zwykle. Ładne i mniej. Przecież chodzi o to żebyśmy się wymieniali doświadczeniami, wskazywali kierunki poprawy, uczyli od siebie, doskonalili swój warsztat.

Czy się mylę?

Tak czy siak myślę, że możemy skończyć ta czczą dyskusje co jest i co komu i po co.
Wrzucajmy swoje lepsze czy gorsze foty - ale przemielone przez HDR. Wrzucajmy, omawiajmy, oceniajmy...

muzyk - Wto 08 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
Przecież chodzi o to żebyśmy się wymieniali doświadczeniami, wskazywali kierunki poprawy, uczyli od siebie, doskonalili swój warsztat.
Czy się mylę?

Wręcz przeciwnie. Dzięki za takie zdanie.

105. Lubeka. Zdjęcie w oryginale było za ciemne na budynku i za jasne na niebie.
Coś tam podkręciłem w Machinery, ale nie z myślą o efekcie HDR, ale żeby bardziej rozczytelnić obraz.

Kamcio649 - Wto 08 Wrz, 2009

hijax_pl, zarąbista fotka tak trzymaj :D
hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

Kamcio649, która?
dr11 - Wto 08 Wrz, 2009

22 ?
hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

dr11, eeee... myślę że to jednak pomyłka z fotami Maćka z Norwegii :wink:

[ Dodano: Wto 08 Wrz, 2009 18:55 ]
Żeby nie było że mikro kontrastów się wystrzegam jak święconej wody :wink:

106

arietiss - Wto 08 Wrz, 2009

Mnie tam podobają się zdjęcia zarówno te ostro podkręcone, jak i te delikatnie zrobione. Ważne żeby miały w sobie to coś. Jest to raczej trudno zdefiniowalne i zależne od naszego nastroju i szeroko pojetych gustów. Gdzie jest powiedziane, że coś mocnego jest od razu be. Wystarczy zajżeć do jakiegoś czasopisma, do reklam. To się ludziom podoba! To wzmacnia przekaz! Ważne jest tylko, żeby ten jakiś przekaz był!
szaleniec - Wto 08 Wrz, 2009

arietiss napisał/a:
Mnie tam podobają się zdjęcia zarówno te ostro podkręcone, jak i te delikatnie zrobione.

I z tym się w pełni zgadzam!

Wiem że mocne HDRy te podkręcone to już prawie jak grafika ale można popatrzeć, czemu nie! I docenić bądź nie, ludzką koncepcję!
Ja dopiero zacząłem zabawę z fotografią i z HDRami więc pewno zobaczycie nie raz moje zwykłe fotki jak i te na których będę chciał pokazać swoją wizję tego przemienionego świata;) i tak jak wspomniał wcześniej hijax_pl, wstawiamy tu po to te zdjęcia żeby się czegoś nauczyć, pochwalić itd. a wiadomo że każdy lubi co innego (jeden lubi techno inny metal;)! A tu mamy się też uczyć więc przestańcie się spierać i oceniajcie prace innych :)
Pozdro!

Kamcio649 - Sro 09 Wrz, 2009

no zaszła pomyłka nie doczytałem i myślałem że to twoje fotkihijax_pl, a 106 nawet nawet :twisted:
tupisac - Sro 09 Wrz, 2009

Dobra, ale kto wskaże kierunki poprawy, pomoże w warsztacie i oceni ostatnie fotki?
arietiss - Sob 12 Wrz, 2009

107


Tu chodziło mi tylko o wyciągnięcie "strefy mroku". W miarę? Bardzo widać dotyk Photomatix?

edmun - Sob 12 Wrz, 2009

arietiss, nie widać że Photomatix, ale nie widać też tego piękna :)
tak moim zdaniem to otworzyłbym lightrooma - recovery na maxa i powyciągał by trochę więcej niebieskiego z nieba :)

tupisac - Sob 12 Wrz, 2009

Zgadzam się z przedmówcą, ale polecam od razu siąść do PS.

Shadows/Highlights, maski, może jeden overlay i wyciągniesz fotę dużo fajniej niż po prostu mieszając ekspozycję w photomatixie. Chyba że bardzo potrzebujesz w batchu zrobić 1000 fot, ale taki krajobrazik zasługuje na indywidualne macanko.

arietiss - Sob 12 Wrz, 2009

Macie Panowie rację! W pracy z jpg-a się nie dało, ale w domu z raw-a dużo lepszy efekt wyszedł z LR. :wink:
ihsahn - Nie 13 Wrz, 2009

Troszkę hadeerków ;) Z Biebrzańskiego Parku Narodowego

108.


A tu już ostro pojechane:

109.


110.


Co o TYM sądzicie? :roll:

hijax_pl - Nie 13 Wrz, 2009

ihsahn, tak się zastanawiam tylko czy tematyka tych zdjęć uzasadnia użycie techniki hdr.

Ale - 108 fajny widoczek - fajny bo prosty. 110 - ciekawie "zniszczona" fota - ma klimat :)

Monastor - Nie 13 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
ihsahn, tak się zastanawiam tylko czy tematyka tych zdjęć uzasadnia użycie techniki hdr.

:?: :zalamany:

zug - Nie 13 Wrz, 2009

Monastor napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
ihsahn, tak się zastanawiam tylko czy tematyka tych zdjęć uzasadnia użycie techniki hdr.

:?: :zalamany:

krótko i na temat :razz:

hijax_pl - Nie 13 Wrz, 2009

zug, Monastor, No zastanawiam się tylko czy lepiej to wygląda w HDRze. ;) A zastanawiam się - bo nie mam porównania ;)
tupisac - Nie 13 Wrz, 2009

108 - Fajny strzał. Osobiście bym ciut inaczej wykadrował żeby horyzont nie szedł przez środek, ale i tak mi się podoba.

109, 110 - Też mi się podoba, HDR nice, chociaż na 109 bym się jeszcze w shopie popastwił i wywalił tą ciemną plamę z nieba nad horyzontem po lewej stronie. Teksturka nice. 110 trochę lo-res, kadrowałeś?

arietiss - Nie 13 Wrz, 2009

ihsahn, 110 fajne! Ciekawy żużel wyszedł. W 109 faktycznie za duża ta plama. :wink:
Misek - Wto 15 Wrz, 2009

111.

112.

hijax_pl - Sro 16 Wrz, 2009

Misek, 111 fajna. Co to jest za śmieć w środku kadru? (myślałem że mam paproch na ekranie :) )
Misek - Sro 16 Wrz, 2009

hijax_pl, to ptak :P
Chyba go wyretuszuje, no i do poprawki jest lewa strona bo stoi tam ten choreny bus.

muzyk - Sro 16 Wrz, 2009

Misek napisał/a:
hijax_pl, to ptak :P
Chyba go wyretuszuje

hehe, fajny spolt słów :grin:

mike21 - Sro 16 Wrz, 2009

Troszke HDRów własciwie to były początki :razz:

113
http://img15.imageshack.us/i/lassp.jpg/

114
http://img15.imageshack.us/i/76t56yu.jpg/

115
http://img132.imageshack.us/i/40873560.jpg/

116
http://img132.imageshack.us/i/45trre.jpg/

117
http://img15.imageshack.u...gyhujkijhg.jpg/

118
http://img15.imageshack.us/i/56ygtr.jpg/

119
http://img43.imageshack.us/i/30930114.jpg/

120
http://img132.imageshack.us/i/32621935.jpg/

121
http://img132.imageshack.us/i/55705565.jpg/

hijax_pl - Sro 16 Wrz, 2009

mike21, po pierwsze to numeeracja jest ciagla w ramach watku, a nie postu ;) po drugie moze umiesc te linki w tagach [img] ?
Strzała - Sro 16 Wrz, 2009

Jak się robi takie focie :?: Jakiś obiektyw, przesłona, czy tylko ustawienie :)
Monastor - Sro 16 Wrz, 2009

Strzała, to składanie kilku zdjęć z tym samym kadrem i różnymi parametrami ekspozycji. Normalnie w celu zwiększenia zakresu tonalnego, a w tym wątku w celu zrobienia ze zdjęcia kolorowej kaszanki.
Zapytaj wujka google, w internecie jest sporo samouczków i parę programów, które można do tego wykorzystać. Parę linków znajdziesz pewnie i w tym wątku jak go przeczytasz od początku.

Strzała - Sro 16 Wrz, 2009

Monastor napisał/a:
Strzała, to składanie kilku zdjęć z tym samym kadrem i różnymi parametrami ekspozycji.


Ok, bo te zdjęcia są genialne. Mam wrażenie, że są 3D. Tylko do takich zdjęć trzeba mieć statyw pewnie. Nie to, żebym się podlizywał xP

Monastor napisał/a:
Zapytaj wujka google, w internecie jest sporo samouczków i parę programów, które można do tego wykorzystać. Parę linków znajdziesz pewnie i w tym wątku jak go przeczytasz od początku.


Przeczytam, bo zaciekawiło mnie to :)

Monastor - Sro 16 Wrz, 2009

Strzała napisał/a:
k, bo te zdjęcia są genialne. Mam wrażenie, że są 3D. Tylko do takich zdjęć trzeba mieć statyw pewnie

Jak chcesz zrobić prawdziwy HDR to tak, potrzeba statywu. Natomiast taką obróbkę można wykorzystać nawet do obrobienia pojedynczego zdjęcia, najlepiej zapisanego w pliku RAW.

tupisac - Sro 16 Wrz, 2009

Statyw obowiązkowo i kabelek. Da się bez ale to płacz i zgrzytanie zębów.
Strzała - Sro 16 Wrz, 2009

Ale żeby ładnie wyszło... Wiem, że to nie ten dział, ale jaka karta jest dobra, żeby robić zdjęcia w RAWie. Bo są lepsze itd. Jeszcze żeby robić serie... Żeby nie zaśmiecać tematu, to napiszcie na PW.
Misek - Sro 16 Wrz, 2009

Strzała napisał/a:
Ale żeby ładnie wyszło... Wiem, że to nie ten dział, ale jaka karta jest dobra, żeby robić zdjęcia w RAWie. Bo są lepsze itd. Jeszcze żeby robić serie... Żeby nie zaśmiecać tematu, to napiszcie na PW.


Ty naprawde testujesz naszą cierpliwość... :???:

Strzała - Sro 16 Wrz, 2009

Wiesz co... Nie wiem o co Ci chodzi i chyba nie chcę wiedzieć... :/
hijax_pl - Sro 16 Wrz, 2009

Strzała, karta nawet najgorsza wystarczy.. serii nie robisz a jak nawet i robisz to i tak w większości aparatów ci wejdzie w bufor aparatu - i chwile potrwa zanim zapisze na kartę...
Misek - Sro 16 Wrz, 2009

Strzała napisał/a:
Wiesz co... Nie wiem o co Ci chodzi i chyba nie chcę wiedzieć... :/


Jak wybierałeś lustro to nie chciałeś sam nic poczytać, bo po co skoro nie masz lustra. Teraz je masz i nadal o byle ...... się pytasz, zamiast użyć takiej strony, google.pl się nazywa. O to mi chodzi...

Strzała - Sro 16 Wrz, 2009

Dobra. Spoko. Już po problemie :P Masz rację. Nie chce mi się szukać, ale zacznę.
Isis - Sro 16 Wrz, 2009

122.

123.

124.

125.

Misek - Sro 16 Wrz, 2009

122 super :wink:
Kamcio649 - Czw 17 Wrz, 2009

Dla mnie też 122 najlepsze :mrgreen:
Wizjerioner - Czw 17 Wrz, 2009

Głosuję na 122. Połączenie efektu HDR z fisheye'em też niczego sobie.
maziek - Czw 17 Wrz, 2009

Stawiam na 123. Bardzo umiejętne użycie fiszaja.
kmosw - Czw 17 Wrz, 2009

maziek, mamy podobny gust, 123 najlepsze z serii.
hijax_pl - Czw 17 Wrz, 2009

A ja powiem tak : 122 jako HDR, 123 jako fisz i HDR :)
Isis - Nie 20 Wrz, 2009

Kolejne 2 hdry z zamku St. Mawes
126.

127.

AuThoR - Nie 20 Wrz, 2009

Moi są osoby, które nie lubią hdr-ów lub innych obróbek...ale jak dla mnie takie zdjęcia jak najbardziej na TAK.
SUPER UJĘCIA

hijax_pl - Nie 20 Wrz, 2009

Isis, 127 jest super :)
Wizjerioner - Nie 20 Wrz, 2009

Isis, nie widziałem jeszcze złego HDR w Twoim wykonaniu. Jesteś Królową HDR optyczne.pl :) Jeśli chodzi o 126 to boję się...
szaleniec - Sro 23 Wrz, 2009

A co powiecie na to zdjęcie?
Może nie widać że to hdr ale jednak jest bo złożony z 3 .jpgów (-1EV, 0, +1EV)
tam tak na prawdę jest po porostu bajecznie pięknie:D
A jest to skalne miasto w Czechach a dokładnie w Adrspachu :)

edmun - Sro 23 Wrz, 2009

Adrspach w południe.. ja jestem na nie :)
Bumber - Sro 23 Wrz, 2009

szaleniec, miałem podobne warunki pogodowe jak Ty, kiedy odwiedzałem Skalne Miasto, i także ratowałem się HDRem. Powiem tak: zdjęcia są na pewno lepsze niż bez zastosowania tej techniki, ale nadal daleko im do statusu dobrej fotografii. Z Twoim ujęciem jest podobnie. :)
tupisac - Czw 24 Wrz, 2009

129.

AuThoR - Czw 24 Wrz, 2009

tupisac,
Świetne - jak z horroru - bardzo mi się podoba :)

arietiss - Czw 24 Wrz, 2009

tupisac, fajne! :smile:
dr11 - Czw 24 Wrz, 2009

tupisac, interesujące :) Domyślam się, że to pochmurna, księżycowa noc?
tupisac - Czw 24 Wrz, 2009

W sensie na załączonym obrazku czy w oryginalnym RAWie?

Podobno po 2012 tak będzie wyglądać lipcowe popołudnie.

dr11 - Czw 24 Wrz, 2009

Chodziło mi o efekt końcowy. Ale, ugh, przybiłeś mnie z 2012 ;)
tupisac - Czw 24 Wrz, 2009

Efekt końcowy jest taki że muszę się tam wybrać jeszcze raz ze statywkiem no i nad kadrem popracować ;) .
zug - Czw 24 Wrz, 2009

tupisac napisał/a:
jeszcze raz ze statywkiem

i z drabiną aby zdjąć "fortunę" :wink:

tupisac - Czw 24 Wrz, 2009

No właśnie z fortuną nie wiem. Zdjąć mogę nawet zaraz i to bez drabiny, ale zakłady bukmacherskie i solarium w zestawie... Taka mała wyspa szczęścia w ciemnych czasach dla ciemnych umysłów ;)
AdrianD - Pią 25 Wrz, 2009

No ciekawe to 129. :smile:
tupisac - Pon 28 Wrz, 2009

130: walka z morą... Rady i porady mile widziane ;)



131: Centralka kwadrat

arietiss - Pon 28 Wrz, 2009

tupisac, lubię Twoje podejście do tematu! Świetne! :smile:
hijax_pl - Pon 28 Wrz, 2009

tupisac, 131 bardzo fajne :)
AdrianD - Pon 28 Wrz, 2009

Nom 131. fajne :smile:
makanaki - Pon 28 Wrz, 2009

130 ma fajny klimacik
AuThoR - Pon 28 Wrz, 2009

tupisac, 131 z tym rozwalonym oknem i czerwonym grafitti rewelka :) świetny pomysł
zug - Pon 28 Wrz, 2009

i ja się podłącze 131 ;)
arietiss - Pon 28 Wrz, 2009

132
Rureczki...

tupisac - Wto 29 Wrz, 2009

Bardzo dziękuje za miłe komenty. 131 to chyba moja pierwsza w miarę ostra fota ;)

Arietiss, chcesz miło czy szczerze acz konstruktywnie?

arietiss - Wto 29 Wrz, 2009

tupisac, zawsze szczerze! :mrgreen:
tupisac - Wto 29 Wrz, 2009

Szczerze to fajne miejsce ale to ujęcie. To zamknięcie kadrem na styk po bokach średnio mi leży. Do tego kolory mi się jakoś gryzą i średnio do siebie pasują plus że wyglądają na strasznie mocno podbite. Tak mi jakoś nie pasują do miejsca i siebie nawzajem. Może lepiej by było spróbować zrobić z tego b&w? No i w tle te rozmycia są do likwidacji.

Przxeglądając różnorakie HDRki plus produkując własne zauważyłem że mała GO zupełnie nie pasuje do konwencji i zazwyczaj wygląda kiepsko. Tutaj też przeszkadają rozmyte rury...

arietiss - Wto 29 Wrz, 2009

Powiem szczerze, że nad szerszym ujęciem też od razu pomyślałem. Niestety miałem wtedy podpiętą 100. Wrócę tam jeszcze, ale na razie pogoda się s... Wtedy i GO będzie większa. Tu i tak dałem f10, ale to za mało. Zrobiłem najpierw wersje mniej podbitą, ale wydawała mi się taka "ciepły Józek"... :mrgreen: W B&W może faktycznie, ale to już pokombinuję jak będę tam znowu. Miejsce ma potencjał!

[ Dodano: Wto 29 Wrz, 2009 10:06 ]
133


I jak?

dr11 - Wto 29 Wrz, 2009

arietiss napisał/a:
I jak?

No tak szaro-szaro i w prawo leci ;)

arietiss - Wto 29 Wrz, 2009

No to może...?
134

dr11 - Wto 29 Wrz, 2009

No moze.... :D
Ba, zdecydowanie moze ;)

mavierk - Wto 29 Wrz, 2009

arietiss, może coś nowego :P
muzyk - Wto 29 Wrz, 2009

No to taki zachodzik w Ploen.
135.

dr11 - Wto 29 Wrz, 2009

muzyk, w oczy od razu rzucil mi sie blad obrobki u gory kadru - jasne miejsce obrysowane galeziami...
muzyk - Wto 29 Wrz, 2009

Może to dlatego, że Machinery demo :mrgreen:

Wyciąłem to miejsce.

[ Dodano: Wto 29 Wrz, 2009 18:56 ]

135 B.

fatman - Sro 30 Wrz, 2009

Muzyk - bardzo wieczorowo. Podoba mi się również dlatego, że sam próbuję coś "lanszaftować". Poniżej jedna z pierwszych prób.

136.

tupisac - Sro 30 Wrz, 2009

Fatman, widoczek fajny, ale niebieski jest za mocny - przez to góry z tyłu wychodzą przed to rude zbocze i się robi płasko. Oólnie kolorki do poprawy.

Muzyk - Rozmiękczyłbym fale na dalszym planie, bo się jakaś brzydka pikseloza robi.

fatman - Sro 30 Wrz, 2009

Dzięki tupisac za uwagi.
Widziałem tę niebieskość ale ciężko coś z tym zrobić, żeby nie zepsuć pięknego koloru rudziejącej trawy.
Spróbuję powalczyć jeszcze.
Jeszcze jeden...

137.

tupisac - Sro 30 Wrz, 2009

Ogólnie tak mi się zdaje że krzywdzisz te landszafty HDRem. Na moje dużo lepsze i naturalniejsze rezultaty byś osiągnął w photoshopie - najlepiej łącząc dwa pliki (ekspozycja na niebo i resztę). Takie to wszystko jest teraz za mocne, co nie pasuje mi do tematu fotki. No i płasko sie robi.

Drugie co mi się rzuca w oczy to nieostrości przy krawędziach. Nie wiem czy to abberacje czy lekko poobracane kolejne kadry, ale ta nieostrość mnie przeraża patrząc na Twój sprzęt ;)


Żeby nie było samego dziegciu - kadry bardzo fajne znajdujesz.

fatman - Czw 01 Paź, 2009

Nie wiem co z tą ostrością.
Zobacz prosze tupisac składowe pliki nieobrabiane
Płasko jest bo taki układ słońca był... niestety.
Na składowych też jest płasko.
Robiłem to Canonem EF-S 10-22

Co byś doradził ?

tupisac - Czw 01 Paź, 2009

tak na szybko... Sam trzeci plik. Kolorki, kontrasty, ostrzenie. Sorry za artefakty, ale jpeg->jpeg 80% to czego się spodziewać... Żadnego HDRa - tym płaszczysz i niszczysz realizm. Do HDRa trzeba mieć odpowiedni materiał ;)

edit - nie byłem przy oryginalnej scenie i nie wiem jak wyglądała kolorystyka, ale tak jakoś mi wygląda naturalniej ;) :

138 (czyli 137 by tupisac)


oryginał do 137:


Oryginalny HDR (137):

fatman - Czw 01 Paź, 2009

Dzięki tupisac. Wygląda bardzo dobrze.
Nie mogłem dać tu większych plików niż 200k bo by mi aplikacja forum nie przyjęła dlatego takie małe zamieściłem. Ot... w celach szkoleniowych.

Robię zazwyczaj JPEG+RAW oba w najwyższej rozdzielczości.
Problem jest taki, że JPEG (obrobiony przez aparat --> ustawienia Landscape) wygląda super lepiej niż RAW bezpośrednio po otwarciu w Camera Raw :mrgreen:
Trzeba się nieźle namordować z RAWem, żeby dostać ładnie kolorowe zdjęcie,
takie żeby się podobało.
Ze sprzedawania prawidłowych histogramów - jak gdzieś przeczytałem - jeszcze nikt nie wyżył :wink: :lol:

tupisac - Czw 01 Paź, 2009

A co to jest histogram? ;)

Dobrze oklikany RAW będzie wyglądał o niebo lepiej niż oryginalny jpeg. Wychodzi na to że musisz odłożyć na jakiś czas puszkę i skupić się na cyfrowej ciemni...



139: A mi znowu wyszło nieostro... Opuszczony kościół Jehowych. Nawet nie zdążyli do końca zbudować a już było pozamiatane.

MC - Czw 01 Paź, 2009

tupisac, uuu lala. Wyszlo moim zdaniem swietnie.
Isis - Czw 01 Paź, 2009

tupisac, brawo!! na okladke plyty blackmetalowej kapeli!!
amv - Czw 01 Paź, 2009

:lol: :lol: dokładnie :mrgreen: ....choć to chrześcijan sprawka :twisted:
świetne zdjęcie :smile:

dr11 - Pią 02 Paź, 2009

tupisac, dobre, ale słupy won ;)
tupisac - Pią 02 Paź, 2009

Bardzo dziękuję za komenty, szczególnie od tak zacnych userów(-rek).

Niestety ja tam wciąż widzę wkurzającą kaszkę w niskiej rozdziałce (tekstura była nakładana na plik 1:1, więc wymagała wstępnego rozdmuchania) oraz pogiętą perspektywę z lekką beczką. To jeszcze nie jest fota na główną galerię ;)

Czy słupy won... Głosujmy - ja się wstrzymuję bo ni cholery nie wiem.

Isis - Pią 02 Paź, 2009

sadze ze gdyby slupow bylo wiecej klimat bylby jeszcze lepszy
AuThoR - Pią 02 Paź, 2009

Cytat:
tupisac, dobre, ale słupy won


Już nie przesadzaj :P nie masz się czego czepiać? :) jest dobrze - słupy nie przeszkadzają :P

komor - Pią 02 Paź, 2009

Tak, wyszło świetnie, tylko moim zdaniem to już nie jest zdjęcie :) Podokładane tekstury na tło, „brudy” na „odbitce”, do tego HDR – wyszła piękna grafika, może być na okładce, owszem. Ale to nie jest zdjęcie.

No i lekko leci w prawo. :P Słupy mi przeszkadzają, ale zauważyłem je dopiero jak dr11 o nich napisał. :D

dr11 - Pią 02 Paź, 2009

AuThoR, praca jest ogólnie dobra i ciekawa. Z racji tego że wzrok mi uciekł automatycznie na napis na budynku, słupy w linii horyzontu według mnie niepotrzebnie przyciągneły uwagę. Napisałem tylko moją opinię, nie chodzi tu o żadne czepianie :|
tupisac - Pią 02 Paź, 2009

Primo - dobrowolnie rezygnuję z adwokatów i zdedydowanie poproszę o uwagi teraz i w przyszłości. Miałem styczność z akademickimi korektami gdzie nauczyłem się cenić konstruktywną krytykę. Tam to lecieli jak anonimus ;) .

Słupy patrząc czysto kompozycyjnie też mi lekko przeszkadzają, aczkolwiek same w sobie stanowią ciekawy element który niesie ze sobą określone rytmy, odczucia i niepokoje. Na oryginale było ich więcej, patrząc na scenę widziałem ją ze słupami i tak ją ująłem. Potem i tak poszedł lekki crop - jednak matówka to nie ekran w domku ;) . Teraz ew. mogę je przesunąć bliżej pod okap albo usunąc całkowicie, ale wtedy będę musiał robić kolejny crop. Generalnie im dłużej myślę tym bardziej jestem za usunięciem - reguła "simplify" no i nie są niezbędnym elementem przekazu.

Komor, masz trochę racji ale generalnie bym polemizował. Teoretycznie odpowiednio manipulując w ciemni (kilkukrotne naświetlanie z róznych negatywów, filtry czy inne wałki znane fotografom) mógłbym uzyskać efekt HDR - akurat tutaj nie jest specjanie mocny. Potem bym nałożył teksturkę wylewając trochę kawy na odbitkę i odpowiednio mszcząc się szczoteczką czy kawałkiem szmaty (albo kawę od razu na negatywy ;) ). To są tylko zabiegi "warsztatowe" mające na celu wydobycie ciekawych jakości i wzmocnienie przekazu istniejącej, niezmanipulowanej sceny zarejestrowanej przez matrycę. Teoretycznie usunięcie słupów bardziej mi oddala tę prackę od fotki niż teksturka.

Jak mam do wyboru i umiem to wolę głosniej niż ciszej - fotka sama w sobie była zbyt mdła i sielankowa, nawet jako HDR bez tekstury. Jako mańkut i prawomózgowiec myślę kategoriami klimatu, przekazu i ogólnego wrażenia ;)

Isis - Nie 04 Paź, 2009

140.

141.

hijax_pl - Nie 04 Paź, 2009

Isis, obcy? ;)


Bardzo fajne zdjęcia :)

skasowany - Nie 04 Paź, 2009

tupisac, a moim zdaniem słupy powinny zdecydowanie zostać :wink:
lupo57 - Nie 04 Paź, 2009

izis a na 141 to czasem nie maridzułana :wink:
dr11 - Nie 04 Paź, 2009

lupo57 napisał/a:
izis a na 141 to czasem nie maridzułana :wink:

W każdym razie jakaś konopa :D
izis, fajne :)

Isis - Nie 04 Paź, 2009

Tak, to cannabis. Cale pole cannabis legalnie rosnacej w Kornwalii.

Zainteresowanych samym krajobrazem zachecam do zobaczenia zdjecia przedstawiajacego zdjecie tego miejsca 10 lat temu, zanim Eden Project powstal http://www.gardenaction.c...oor_14_1998.jpg (zdjecie znalazlam w google)

hijax_pl - Nie 04 Paź, 2009

Ja jak to widzę od razu mi się kojarzy z J.M.Jarre ;)

A group of men and women entered the biosphere one month ago, to live in a self-sust
ained world. Body movements, emotions and ........ activity are to create the energy to survive. A total mistery surrounds this experiment. Thïs project`s codename: teo and tea.

mavierk - Nie 04 Paź, 2009

Isis napisał/a:
141.
czy to liście konopii? :) (przeczytałem) Taaaak. Bardzo fajne zdjęcia.
tupisac - Nie 04 Paź, 2009

Ciekawe co kręcą z tej kanaby - liny czy blanty...
ma_ciek - Pon 05 Paź, 2009

Hol poczty głównej w Walencji:
142.


Zdjęcie o pośredniej ekspozycji:


PS. Kadr jest jaki jest - chodziło mi głównie o różnicę między witrażem a wnętrzem, nie miałem statywu, musiałem się mocno oprzeć o filar :wink:

sl0w0rm - Sob 10 Paź, 2009

Jak na razie jedyny hdr mojego autorstwa który mi się podoba :]

143. Akwedukt w Arkadii koło Łowicza


edmun - Pon 12 Paź, 2009

sl0w0rm, za ostro z tą obróbką.
sl0w0rm - Pon 12 Paź, 2009

edmun napisał/a:
sl0w0rm, za ostro z tą obróbką.


Hmm.. a możesz rozwinąć myśl? ;) Bo wnioskuję, że chodzi Ci o za duże nasycenie, bo poza podbiciem nasycenia i co oczywiste mapowaniem tonalnym nic nie robiłem z tym zdjęciem.

edmun - Wto 13 Paź, 2009

powiedzmy że zdjęcie się spłaszczyło, nie ma żadnych mocnych punktów i jest tak przesycone, że nie wiadomo na czym zawiesić oko
veenee - Wto 13 Paź, 2009

mozna by tez wyczyscic to fioletowe przebarwienie w lisciach - aberracje?
quake222 - Wto 13 Paź, 2009

Oto moje odzorowanie HDR-ÓW
zniszony budynek + fajny układ chmur i można wynaleźć cos super : )
dla mnie to klimat z gry stalker [ bieganie po prypeci, po wycieku reaktora ] ;)
taki ciemny klimat może ta fota to nie to, ale jeszcze pocwicze i bedzie super...
chyba z niebem przesadziłem ? ; )
144
145
146
Busik podoba mi sie najbardziej...
jutro postaram wbić sie jakoś na teren pks i sfocić bez tej cholernej siatki :D
będzie super moim zdaniem

pozdrawiam

ps: będę starał się dążyć do profesionalizmu:)

arietiss - Sro 14 Paź, 2009

147

hijax_pl - Sro 14 Paź, 2009

arietiss, bardzo mi się podoba :)

Wyciągane z jednego czy składanka?

arietiss - Sro 14 Paź, 2009

hijax_pl, z jednego.
muzyk - Czw 15 Paź, 2009

Arietiss, jeśli to nie tajemnica, można wiedzieć gdzie to jest?
arietiss - Czw 15 Paź, 2009

Widok Beskidu Wyspowego, Kasina Wielka. Fajnie, że się podoba. :smile:

[ Dodano: Sob 17 Paź, 2009 08:08 ]
Dam jeszcze drugie z innego miejsca :mrgreen: (obiecuję, że ostatnie :roll: ).
148

tupisac - Pon 19 Paź, 2009

Kilka HDRowych pstryków z małego wypadu do Walii.

149. Ruiny zamku Ogmore. Te kamyczki to regularna przeprawa turystyczna a ze mnie d*pa a nie fotograf :/


150. Domek w XIV wiecznej wiosce niedaleko Ogmore. Koleś który tam mieszka powinien się nazywać Baggins


151. Drugi domek, ta sama wioska


152. J.w., detal który mnie ujął :)


153. Ogrody Dunraven. Na tych kamieniach Merlin wychędożył kilka driad. Palmy pewnie posadzono niedawno - w każdym ogródku walijczycy mają takie palmy. Dostawałem palmy bo te palmy cały klimat psują ;)


154. Ogrody Dunraven - za barierkami gdzie ścieżka nie sięga


155. Plaża


156. Plaża 2


157. Punkt poboru myta


158. Tutaj już byłem pewien że źle skręciłem na tamtym rondzie

arietiss - Pon 19 Paź, 2009

tupisac, mnie najbardziej 154, 156 i 158. Domek na 150 bardzo ciekawy jak na XXI wiek! :smile:
veenee - Pon 19 Paź, 2009

eee w UK to zaden rarytas :wink:

jak dla mnie pod wzgledem efektu HDR najbardziej 157., choc kadr nie jest przeciekawy...

edmun - Pon 19 Paź, 2009

mój typ na tak to 149 i 157 ale 157 naprostowałbym
hijax_pl - Pon 19 Paź, 2009

tupisac, a dla mnie 150 i 157 (też głosuję za prostowaniem ;) )
LoveBeer - Pon 19 Paź, 2009

wyglada jak obrazki z risena w ktorego wlasnie lupie a nie zdjecia... :P
hijax_pl - Pon 19 Paź, 2009

LoveBeer, wyłącz sobie na karcie akcelerację hdr i włącz antyaliasing - a wrócisz do świata rzeczywistego ;)
darek-dorado - Wto 20 Paź, 2009

tupisac, świetne, a najlepsza 157.
kmosw - Wto 20 Paź, 2009

tupisac, rewelacyjna seria, hdry idealnie pasują do takich widoków. Narobiłeś mi ogromnej ochoty, żeby tam pojechać... Najbardziej podobają mi się 154, 155 i 157. Domek ze 150 - bossski :)
tupisac - Sro 21 Paź, 2009

Dzięki za opinie, każda wzięta do serca - niedługo rezultaty.

Hijax, zasadniczo to się zastanawiam czy nie powiniennem się obrazić za ten antyaliasing ;)

hijax_pl - Sro 21 Paź, 2009

tupisac, :D

Czekam na rezultaty - bo bardzo mi się zdjęcia pdobały. na tyle że się tam chyba też wybiorę :)

Strzała - Sro 21 Paź, 2009

A ja nadal nie wiem, jak robi się HDR.
edmun - Sro 21 Paź, 2009

Strzała, najważniejsze abyś znalazł na tyle kontrastową scenę, abyś wiedział jak ją naświetlić, a jak ją naświetlić, to podpowiem tak.
Pierwszy strzał najlepiej na centralnie ważonym, po czym przestawiamy na punktowy
i sprawdzamy jakie parametry ekspozycji są w najjaśniejszym punkcie i jakie w najciemniejszym punkcie, po czym wykonujemy właśnie trzy takie zdjęcia (albo i więcej) i sklejamy do kupy za pomocą dostępnych programów

Pebal - Sro 21 Paź, 2009

Strzała napisał/a:
A ja nadal nie wiem, jak robi się HDR.

Wrzuca się kilka, różnie naświetlonych, zdjęć tego samego kadru do programu SNS-HDR.

hijax_pl - Sro 21 Paź, 2009

... albo photomatixa, albo photoacute, albo easyhdr'a, albo photoshop (ale nie elements), albo inne

sns-hdr niestety nie wyrównuje (podobno jeszcze) zdjęć, czyli albo statyw, albo wyrównanie w kompie przed składaniem.

Pebal napisał/a:
Wrzuca się kilka, różnie naświetlonych,


To dośc ogólny przepis na ogół nie dający spodziewanych rezultatów. edmun już napisał jak to robić: ustalamy ekspozycje dla najciemniejszych i najjaśniejszych partii.. To są skrajne zdjęcia. Później jedna mniej więcej po środku, lub kilka od najciemniejszej do najjaśniejszej co 1 lub 2 EV

Pebal - Sro 21 Paź, 2009

hijax_pl napisał/a:
... albo photomatixa, albo photoacute, albo easyhdr'a, albo photoshop (ale nie elements), albo inne

Żaden z wymienionych przez Ciebie programów, nie złoży zdjęć HDR tak dobrze jak SNS-HDR, nie wspominając już o tym, że nie zrobią tego automatycznie.

hijax_pl napisał/a:
sns-hdr niestety nie wyrównuje (podobno jeszcze) zdjęć, czyli albo statyw, albo wyrównanie w kompie przed składaniem.

Już wyrównuje.

hijax_pl napisał/a:
To dośc ogólny przepis na ogół nie dający spodziewanych rezultatów. edmun już napisał jak to robić: ustalamy ekspozycje dla najciemniejszych i najjaśniejszych partii.. To są skrajne zdjęcia. Później jedna mniej więcej po środku, lub kilka od najciemniejszej do najjaśniejszej co 1 lub 2 EV

Też mogę napisać, że to bardzo ogólne bo nie napisałeś, jakie operacje należy wykonać w cytowanych przez Ciebie programach, aby złożyć obraz HDR.

hijax_pl - Sro 21 Paź, 2009

Pebal napisał/a:
nie złoży zdjęć HDR tak dobrze jak SNS-HDR


Co to znaczy dobrze?

I miło że już wyrównuje :) Po cechach charakterystycznych? Hm.. Zaraz sprawdzę :)

Pebal - Sro 21 Paź, 2009

hijax_pl napisał/a:
Co to znaczy dobrze?

Dobrze znaczy tak, aby obraz wyglądał jak najbardziej naturalnie.

edmun - Sro 21 Paź, 2009

Pebal, nie wnikajmy już dalej w Twoje wywody na temat naturalności lub nienaturalności.

Samo tworzenie HDR'a sprowadza się do przygotowania materiału, jakim programem chcemy tworzyć efekt, zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, a poszczególne instrukcje do programów, można wygooglować

hijax_pl - Sro 21 Paź, 2009

Pebal, Noooo. sns-hdr wyrównuje. Fajnie. Jedyne co mi w tym programie przeszkadza to zbyt mała możliwość kontroli nad efektem końcowym ;)
Pebal - Sro 21 Paź, 2009

edmun napisał/a:
Pebal, nie wnikajmy już dalej w Twoje wywody na temat naturalności lub nienaturalności.

Nie musisz wnikać. Nikt kto patrzy na naturę nie widzi kreskówki a więc da się ramy naturalności zdefiniować.

edmun napisał/a:
Samo tworzenie HDR'a sprowadza się do przygotowania materiału, jakim programem chcemy tworzyć efekt, zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, a poszczególne instrukcje do programów, można wygooglować

To, że w programach do HDR trzeba coś ustawiać, wynika jedynie z ich niedoskonałości. I wcale nie twierdze przy tym, że SNS-HDR jest doskonały.

hijax_pl - Sro 21 Paź, 2009

Pebal napisał/a:
To, że w programach do HDR trzeba coś ustawiać, wynika jedynie z ich niedoskonałości.


To dosyć odważne stwierdzenie. Tym bardziej że w takim PhotoAcute się nic nie ustawia ;)

Pebal - Sro 21 Paź, 2009

hijax_pl napisał/a:
To dosyć odważne stwierdzenie. Tym bardziej że w takim PhotoAcute się nic nie ustawia ;)

W Enfuse też można nic nie ustawiać i też jakoś daje radę. Gdyby proces tworzenia obrazów HDR wymagał zewnętrznej ingerencji, można by zapomnieć o zdjęciach HDR wprost z aparatu.

Strzała - Sro 21 Paź, 2009

Dobra. Już wiem. Nie kłóćcie sie już tak :!: :D
quake222 - Sro 21 Paź, 2009

sprawdzcie lepiej dynamic photo hdr i powiedzcie jak moje zdjecie z rozwalonym autobusem : )
tupisac - Czw 22 Paź, 2009

quake222, generalnie wybrałeś dobre tematy pod HDRy. Sugeruję jeszcze kilka wizyt w tej miejscówce, przeskoczenie przez płot i może coś z tego będzie ;)
muzyk - Wto 27 Paź, 2009

159. Park nad Alsterem w Hamburgu

pursat - Wto 27 Paź, 2009

Ze swiatlem sobie poradziles, ale leci w lewo i detale cos pozarlo. Osobiscie wypelnilbym dol kadru. Poszedlbym dalej do przodu. Jesien jest piekna.
arietiss - Wto 27 Paź, 2009

Oj tak, detale zlały się w jednolitą masę...
muzyk - Wto 27 Paź, 2009

arietiss napisał/a:
Oj tak, detale zlały się w jednolitą masę...

Może przez to, że "z ręki" była seria 3 zdjęć robiona :neutral:
W sumie, do HDR powinno się używać statywu, ale nie było możliwości akurat.
Może spróbuję jeszcze raz to samo ze statywem :grin:

Pebal - Sro 28 Paź, 2009

muzyk napisał/a:
arietiss napisał/a:
Oj tak, detale zlały się w jednolitą masę...

Może przez to, że "z ręki" była seria 3 zdjęć robiona :neutral:
W sumie, do HDR powinno się używać statywu, ale nie było możliwości akurat.
Może spróbuję jeszcze raz to samo ze statywem :grin:

Spróbuj złożyć tego HDR-a w programie SNS-HDR.

hijax_pl - Sro 28 Paź, 2009

muzyk, czym składaleś? ja robie praktycznie 100% z ręki i jakoś nie mam problemów :???:
muzyk - Sro 28 Paź, 2009

Photomatix'em :roll:
tupisac - Sro 28 Paź, 2009

muzyk, bez sensu zabawa w HDR. Dużo lepiej i naturalniej obrobisz taki widoczek używając narzędzia Shadows/Highlights w PS.
Swoją drogą mi też Photomatix dobrze składa przesunięcia.

Pebal, trochę nachalny jesteś z tym swoim spamowaniem. Zrób lepiej jak kolega od Machinery - załóż osobny wątek, wstaw kilka screenów, opisz zalety programu i daj ludziom potestować. Przynajmniej nikogo nie zrazisz do softu jarmarcznym marketingiem a'la cudowna maść na porost włosów i hemoroidy.

160. Kamulce na mocno

hijax_pl - Sro 28 Paź, 2009

tupisac, fajne te klamoty :)

Wygląda jakby był od dołu nałożony połówkowy filtr hdr'owy ;)

pursat - Sro 28 Paź, 2009

Tupisac, hijax_pl chcial napisac fatalne te kamloty.
Solaryzacja sie wdarla i w konsekwencji kladzie zdjecie.

hijax_pl - Sro 28 Paź, 2009

pursat, napisałem "fajne klamoty" bo... podobają mi się kamienie.

Ale góra nie pasuje mi do zdjęcia.. Tak po prostu. Może HDR złożony nie z tych ekspozycji co potrzeba? Nie wiem, nie wnikam. Przekazałem swój odbiór tylko ;)

muzyk - Sro 28 Paź, 2009

Pebal napisał/a:

Spróbuj złożyć tego HDR-a w programie SNS-HDR.

Te same trzy zdjęcia złożone tym programem, który podałeś.
161.

hijax_pl - Sro 28 Paź, 2009

muzyk, hm... wyrównanie takie samo.. W Photomatixie wieksza saturacja i wyostrzanie. Ogólnie patrząc na to co SNS zrobił - mam wrażenie że niebo lekko dotknięte- reszta jakby zdjęcie poprawnie naświetlone. Tak sobie myślę.
muzyk - Sro 28 Paź, 2009

Cóż, trzeba będzie spróbować ze statywem, albo pozostaje tylko pseudo HDR w Machinery, czy czymś podobnym :neutral:
hijax_pl - Sro 28 Paź, 2009

muzyk, photomatix przecież też robi pseudo...
muzyk - Sro 28 Paź, 2009

Pseudo? Ale nie takie pseudo jak Machinery z jednego zdjecia. W Photomatixie mozna zlozyc kilka, a w Machinery ... zdaje sie, że nie, czy się mylę?

To jaki jest właściwy program do porządnych HDR? :neutral:

palindrom - Sro 28 Paź, 2009

pursat,
gdzie solaryzacja?

tupisac - Czw 29 Paź, 2009

Hijax, Pursat, trafne uwagi. W środkowej części zmasakrowałem światła aby skierować uwagę na kamulce w pierwszym planie, selektywnie ostrzone i kontrastowane. Oczywiście zaprezentowany obrazek to składak z kilku HDRowych ustawień. Za dużo chciałem na raz i wyszedł pasztet cioci Basi ;)
Jazda wynika z tego, że prócz winiety (kadr 100%) miejscówka tonęła w coraz głębszym cieniu w moim kierunku. Pierwszy plan jest ciemniejszy i mniej kontrastowy od środkowej części kadru i wszelkie HDRowanie dodatkowo wzmacnia ten efekt. By wydobyć z cienia najbliższe kamienie musiałem przepalić te w centrum. Aby zrobić to solidnie potrzeba by wypuścić kilka tiffów na same kamulce... Trochę zabawy będzie, ale jest to na pewno ciekawe wyzwanie.

Oczywiście nie ma tam solaryzacji - jest odpowiednio wymaskowana warstwa z obniżonymi światłami.


Muzyk
, w Machinery z tego co wiem możesz też z kilku. Fota nadal nieciekawa tylko inaczej. Uważam że nie jest to materiał pod HDRowanie - tylko wyciągniesz cienie które mogą nadawać fajny klimat. No i jeśli był wiatr, to wszelkie składanie z kilku ujęć tylko ci zmasakruje drzewa.

Chyba najbardziej znany i wiodący pod względem ilości userów jest Photomatix, ale to kwestia osobistych preferencji. To chyba jedyny program który daje ci taką kontrolę nad efektem. To dobrze i źle, bo potrafię spędzić godziny szukając idealnych ustawień. Czasem też się nie można zdecydować i robią się potem takie babole jak moje kamulce ;)

hijax_pl - Czw 29 Paź, 2009

muzyk, pseudo hdr to potoczna nazwa wywoływania trzykrotnego z tego samego RAWa w celu złożenia tych trzech wywołan w jedną ekspozycje. To coś pdoobnego w działaniu jak funkcja zwiększanie dynamiki w korpusach (np nikon). I taką funkcję oferuje też Photomatix - z tym że nie zrobisz tego z jednego JPGa. Potrzebny jest RAW.
arietiss - Czw 29 Paź, 2009

muzyk, Photomatix też robi jak najbardziej z jednego RAW-a, ale koledzy maja rację, że to ujęcie to słaby materiał na HDR. Wystarczy tam tylko trochę sie pobawić i będzie na pewno efekt lepszy.
Machinery jest fajne, ale według mnie lepsze do jakiś brył i ostrych efektów. Photomatix według mnie daje większe pole manewru.

Pebal - Czw 29 Paź, 2009

tupisac napisał/a:
muzyk, bez sensu zabawa w HDR. Dużo lepiej i naturalniej obrobisz taki widoczek używając narzędzia Shadows/Highlights w PS.

[Edit]
W tym przypadku masz rację.

tupisac napisał/a:
Pebal, trochę nachalny jesteś z tym swoim spamowaniem.

Program jest całkowicie nieznany, więc trudno aby promował się sam. Gdybym o nim nie pisał, nic byś o nim nie wiedział.
Polecam coś, co w mapowaniu wielu ekspozycji, jest jednym z najlepszych narzędzi na rynku (opinia ludzi z branży).

Tutaj dostępny jest plik w formacie OpenEXR, powstały z połączenia 9 ekspozycji. Co potrafisz z niego wyciągnąć?
Dla porównania, zdjęcie HDR wygenerowane w programie SNS-HDR, na podstawie tego samego pliku.

Zdjęcie HDR pełnej wielkości.

tupisac napisał/a:
Zrób lepiej jak kolega od Machinery - załóż osobny wątek, wstaw kilka screenów, opisz zalety programu i daj ludziom potestować. Przynajmniej nikogo nie zrazisz do softu jarmarcznym marketingiem a'la cudowna maść na porost włosów i hemoroidy.

Wątek dotyczący programu SNS-HDR swego czasu założyłem.
Sample z programu można oglądać na Flickr . Źródłowe pliki w formacie OpenEXR można pobrać ze strony Marka D. Fairchilda .

muzyk - Pią 30 Paź, 2009

hijax_pl napisał/a:
muzyk, pseudo hdr to potoczna nazwa wywoływania trzykrotnego z tego samego RAWa w celu złożenia tych trzech wywołan w jedną ekspozycje.

Kurcze, gdzieś raz czytałem o tym, a później cały czas wydawało mi się, że TYPOWY pseudo HDR, to taki np. z jednego jpg popodkręcany w Machinery, albo czymś podobnym.
Zatem zdjęcia - jeden jpg - obrobione w Machinery czy podobnym programie, to też pseudo HDR, ale "innego rodzaju".
Rozumiem, że aby zrobić HDR z kilku ekspozycji z aparatu, potrzeba po prostu statywu i baaaardzo nieruchomego fotografowanego obiektu, przestrzeni.

P.S. W ogóle dzięki Wam Wszystkim, za cierpliwość i podpowiedzi. Szczerze mówiąc, interesuję się trochę HDR... stąd próby.

hijax_pl - Pią 30 Paź, 2009

muzyk napisał/a:
Kurcze, gdzieś raz czytałem o tym, a później cały czas wydawało mi się, że TYPOWY pseudo HDR, to taki np. z jednego jpg popodkręcany w Machinery, albo czymś podobnym.
Zatem zdjęcia - jeden jpg - obrobione w Machinery czy podobnym programie, to też pseudo HDR, ale "innego rodzaju".


Pseudo HDR - to podkręcenie jednego zdjęcia. To czy to będzie JPG czy RAW determinuje tylko elastyczność wyciągania z cieni i świateł. Przecież JPG ma tylko 24bit a RAW 36/42bit na piksel. Po prostu z RAWa da się wywołać -1, 0, +1 EV, a z JPGa to de facto takie same korekcje zrobisz na krzywych ;)

muzyk napisał/a:
Rozumiem, że aby zrobić HDR z kilku ekspozycji z aparatu, potrzeba po prostu statywu i baaaardzo nieruchomego fotografowanego obiektu, przestrzeni.


Nie. HDR to proces tworzenia fotografii o zakresie tonalnym przekraczającym możliwości aparatu. Ja rzadko robię ze statywu... Fakt że jak robisz na wietrze to masz problem bo wiele elementów będzie zmieniało położenie - no ale czemu to przeszkadza? Ulicę z ludźmi też można "zhadeerować"...

veenee - Pią 30 Paź, 2009

przyklad pseudo HDR - z jednego RAWa - glownie odzyskane jest dzieki temu niebo:

163.


przy poruszajacych sie szybko obiektach to chyba jedyna metoda...

hijax_pl - Pią 30 Paź, 2009

veenee, to w kontekście edukacjyjnum, mógłbyś zrobić jeszcze pseudo z jpga - żeby widzieć różnicę? ;)
fatman - Pią 30 Paź, 2009

Coś dla początkujących w HDR --> patrz obrazek okładki
Kawał rzetalnej wiedzy na 344 stronach.
Facet robi w Photomatix RAWy wywołując w Lightroomie.
Wszystko wyłożone kawa na ławę.

Link do jego tutoriala:
http://www.vanilladays.com/hdr_tutorial/

Dzwoniłem wczoraj do heliona żeby zapytać o plany wydawnicze.
Ten poradnik ukaże się po polsku w kwietniu 2010.
Również ukaże się w serii "warsztaty" poradnik o fotografii w IR ( z tej samej pomarańczowej serii). Kończą już tłumaczenie.

veenee - Pią 30 Paź, 2009

IR poradnik czytalem, mocno taki sobie, na szczescie mialem go z biblioteki bo kupowac wg mnie warto.

A ten poradnik HDR online jest calkiem git, wiec ksiazka pewnie tez warta grzechu (choc recenzje na Amazonie ma takie sobie)...

Helium - Pią 30 Paź, 2009

Moje pierwsze HDRy. Ponieważ fotografowanie to także dziedzina, w której dopiero raczkuję, więc wszelka konstruktywna krytyka (dowolnego aspektu tego co widzicie) baaardzo mile widziana.

164.


165.

hijax_pl - Pią 30 Paź, 2009

Helium, numeracja w wątkach zdjęciowych jest ciągła dla tematu - nie postu ;)

164 fajne, 165 - wydaje mi się że tu HDR nie potrzebny...

Helium - Pią 30 Paź, 2009

Thx za upomnienie w sprawie numeracji - źle zrozumiałem "regulamin" :oops: Niemniej poprawiłem "usterkę".

165 bez HDR: niebo było białe jak ściana w szpitalu, a liście na gałęzi na pierwszym (rozmytym) planie czarne jak lepik w baterii, dlatego zdecydowałem się na "zabawę" w HDR :)

hijax_pl - Pią 30 Paź, 2009

Helium, to tak dla celów czysto edukacyjnych może się pobaw krzywymi tonalnymi w PS czy czymś takim - jak dla mnie tu HDR raczej nie jest potrzebny ;)
Helium - Pią 30 Paź, 2009

Pokombinuję :) Wielkie dzięki za wskazówkę !
fatman - Pią 30 Paź, 2009

Helium czym robiłeś?

Nie żebym się czepiał, nie przeostrzyłeś, kolory piękne ale...
jakbyś jeszcze ten kamień z dolnego rogu 164 wywalił... odciąga wzrok niepotrzebnie.

Helium - Pią 30 Paź, 2009

fatman, jeśli chodzi o soft to Photomatix + PS.
Jeśli chodzi o sprzęt to 400D + Sigma 55-200 + statyw + "wężyk spustowy" (archaizm ? ;) ).

Dzięki za wskazówkę. Szczerze mówiąc zastanawiałem się nad tym kamieniem, ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że nie przeszkadza... jak widać myliłem się :)

jaad75 - Pią 30 Paź, 2009

hijax_pl napisał/a:
Pseudo HDR - to podkręcenie jednego zdjęcia. To czy to będzie JPG czy RAW determinuje tylko elastyczność wyciągania z cieni i świateł. Przecież JPG ma tylko 24bit a RAW 36/42bit na piksel. Po prostu z RAWa da się wywołać -1, 0, +1 EV, a z JPGa to de facto takie same korekcje zrobisz na krzywych ;)
To o czym piszesz, to nie żaden "pseudo HDR", a EDR (Enhanced Dynamic Range). Nie wychodzi z JPG-a, bo JPG ma obcięte, 8-bitowe kanały i z zasady nie zawiera więcej informacji, a cała zabawa polega na składaniu jednego RAW-a wywołanego na + i na -, tak by tą informację z oryginalnego pliku uzyskać.
hijax_pl - Pią 30 Paź, 2009

jaad75, a każdy wynik operacji HDR daje nam LDR, bo przecież nie da się w 8 bitach JPGa zapisać takiego zakresu tonalnego ;)
kamyk8_80 - Pon 02 Lis, 2009

166.

takie coś mi wyszło.

czym otworzyć pliki RAW i TIFF oprócz PS ?

veenee - Pon 02 Lis, 2009

kamyk8_80 napisał/a:


takie coś mi wyszło.

yyy a co chciales osiagnac, bo wyglada dosc szpetnie...

kamyk8_80 napisał/a:
czym otworzyć pliki RAW i TIFF oprócz PS ?

na pewno programem dolaczonym do aparatu

kamyk8_80 - Pon 02 Lis, 2009

veenee napisał/a:

yyy a co chciales osiagnac,


pierwsze HDR :razz:

dokładnie co jest szpetne?

hijax_pl - Pon 02 Lis, 2009

kamyk8_80, a gdzie ten HDR? Cienie pozostaly cieniami, poza tym chyba cos nie tak z balansem bieli...
kamyk8_80 - Pon 02 Lis, 2009

wrzuciłem do photomatix-a.
może za mała różnica w naświetleniu.
WB dałem na auto.

ile potrzeba średnio zdjęć do HDR-a?

hijax_pl - Pon 02 Lis, 2009

kamyk8_80, a jak robiłeś te zdjęcia?
kamyk8_80 - Pon 02 Lis, 2009

Statyw, tryb M.
BKT co 0.7 EV jeśli się nie mylę.

hijax_pl - Pon 02 Lis, 2009

kamyk8_80, coś mało... spróbuj +/- 2 EV, albo zmierz rozpiętość tonalną sceny i wtedy się okaże jak powinieneś zrobić..
Helium - Pon 02 Lis, 2009

kamyk8_80, pliki RAW i TIFF możesz otworzyć także np. IrfanView po zainstalowaniu odpowiedniego plugina.
Co do Twojego zdjęcia: +/- 0.7EV to zdecydowanie za mało dla HDRa (w mojej opinii). Poza tym polecam zrezygnować z Auto-BKT - lepsze efekty osiąga się podążając za radą edmun'a

edmun napisał/a:
Pierwszy strzał najlepiej na centralnie ważonym, po czym przestawiamy na punktowy i sprawdzamy jakie parametry ekspozycji są w najjaśniejszym punkcie i jakie w najciemniejszym punkcie, po czym wykonujemy właśnie trzy takie zdjęcia (albo i więcej) i sklejamy do kupy za pomocą dostępnych programów


Sposób sprawdza się bardzo dobrze.

kamyk8_80 - Pon 02 Lis, 2009

Helium, hijax_pl, dzięki za rady, popróbuję jeszcze.
Głównie HDR najlepiej widać na niebie?

hijax_pl - Pon 02 Lis, 2009

kamyk8_80, HDR najlepiej widać na scenach o szerokim zakresie tonalnym. To może być niebo, dom, kamień... cokolwiek :)
edmun - Pon 02 Lis, 2009

wszędzie tam gdzie wiesz, że aparat nie da rady zarejestrować tak wiele

[ Dodano: Pon 02 Lis, 2009 17:40 ]
np. tutaj choć specjalnie podciągnąłem kontrast i zdjęcie nie jest perfekcyjne

167.

arietiss - Wto 03 Lis, 2009

168
Linia kolejowa...

fatman - Sob 07 Lis, 2009

Dzis była piękna mgła więc pojechałem do Rogalina potrenować i doskonalić technikę.

Zobaczcie fotki poniżej obrobione dwoma metodami bez przesadzania kolorystycznego.
Która Wam się bardziej widzi?
Jak Wy byście to zrobili?
Tylko błagam... wiem , że horyzont w połowie. Tak ma być :mrgreen:

169. D(ąb) nad rozlewiskiem - wersja DETAIL ENHANCER



170. D(ąb) nad rozlewiskiem - wersja TON COMPRESSOR


dr11 - Sob 07 Lis, 2009

170 wg mnie, ale jakby miało saturację zmniejszoną. Poza tym fajny widoczek. Wciąga :D
fatman - Sob 07 Lis, 2009

dr11 napisał/a:
170 wg mnie, ale jakby miało saturację zmniejszoną. Poza tym fajny widoczek. Wciąga :D


Będzie więcej. Właśnie obrabiam wycieczkę :lol:
No właśnie... nie chciałem przeginać z nasyceniem. Wolałem bliżej realu.
Często mam wrażenie, że oglądane na forach HDRy są "przesaturowane".

Obniżyłem lightsmoothing o 2 działki i klimat robi się bardziej ponury. O to mi chodziło !

171.


dr11 - Sob 07 Lis, 2009

fatman, no właśnie miałem na myśli, żeby trochę mocniej zmniejszyć nasycenie w 170 :) W żółci i zieleni. Bo niby tak mgliście ale kolorowo-wyraziście jest ;)
Monastor - Sob 07 Lis, 2009

fatman, 169 najlepsze.
fatman - Sob 07 Lis, 2009

Też mi się tak zdaje monastor. Dzięki za uwagi.
Teraz coś z miasta:

172.


Monastor - Sob 07 Lis, 2009

fatman, ała... to się spodopa tupisac-owi :)

edmun, czym jest ta jaśniejsza plama po lewej, w cieniu? Jakiś budynek?

krzys13k - Nie 08 Lis, 2009

173.

edmun - Nie 08 Lis, 2009

Monastor, dokładnie. będzie więcej z tej serii ale naprawdę nie mam więcej czasu ostatnio
fatman - Nie 08 Lis, 2009

Mam problem z ładowaniem RAW-ów do Photomatixa. Jak załaduję bezpośrednio (takie jak zrobił aparat) to po wygenerowaniu dostaję jakiś pasztet zamazanych linii przeważnie we wściekle zielonym kolorze z domieszką magenty. Zdjęcie przypomina mi wyglądem stan "zawieszenia się karty graficznej w starych kompach". Po prostu przesunięte względem siebie poziome linie grubości kilkunastu pikseli z różną fakturą.

Jeżeli otworzę RAW-y w CR i zachowam jako 16-bitowe TIFFy (oczywiście bez żadnej obróbki w Cr) a potem załaduję je do Photomatixa - wszystko przebiega płynnie i bezproblemowo. HDR tworzy się ładnie

Jakieś rady ???


krzys13k - spróbuj dać więcej czerni. Na moje oko potrzebny wiekszy kontrast pierwszego planu. W BW kontrast jest kluczowy. Nie bój się. Klimat mgły nie zniknie przez to (jak nie będziesz oczywiście wyostrzał :lol: )

trosiek - Nie 08 Lis, 2009

cześć, jestem nowy na forum i prosiłbym o ocenę tego zdjęcia :) oczywiście do HDR nocą, złożony lightroomem i photomatixem i podretuszowany jeszcze w photoshopie.
174.

fatman - Nie 08 Lis, 2009

Jakbyś jeszcze zrobił coś z tą zielonkawą plamą na niebie byłoby nieźle...
Występluj innym kawałkiem nieba albo zamaskuj.
I jeszcze jedna mała uwaga (ale sam prosiłeś) :lol:
Te tabloidy na parkingu na pierwszym planie i wystawy w budynku... spróbuj przyciemnić.
Teraz straciłeś wszystkie szczegóły w nich a światło wali za mocno.
Pozdro !

krzys13k - Nie 08 Lis, 2009

fatman, dzięki za radę, za chwilę spróbuję co z tym zrobić. Co do tworzenia HDR bezpośrednio z RAW'ów, nie mam tego problemu, który opisujesz, a mam 450D. Myślę, że trzeba by zapytać czy ten problem występuje u kogoś z takim samym aparatem jak Twój.

trosiek, popracowałbym nad 2 rzeczami. Coś jest nie tak z nasyceniem kolorów, niebo jest jakieś zbyt niebieskie, a lampy zbyt pomarańczowe, przez to wygląda to nienaturalnie. Po drugie ta niebieska plama na niebie wygląda na przepalony fragment zdjęcia, a cienie są z kolei niedoświetlone.
Z ilu ekspozycji jest złożone to zdjęcie?

trosiek - Nie 08 Lis, 2009

Dzięki wielkie za opinie fatman! no te bilbordy właśnie chciałem, żeby tak wyglądały:) myślałem że takie coś ładnie wygląda. Może faktycznie zmniejsze glowa. Docelowo to będzie drukowane na papierze 15x21cm (oczywiście większa rozdziałka) i mam nadzieję że będzie to jakoś wyglądać.

edit:
zdjęcie złożone jest z 4 ekspozycji. -2, -1, 1, 2 - takie były chyba. Czyli zmniejszyć nasycenie kolorów?

krzys13k - Nie 08 Lis, 2009

trosiek napisał/a:
zdjęcie złożone jest z 4 ekspozycji. -2, -1, 1, 2 - takie były chyba. Czyli zmniejszyć nasycenie kolorów?


W nocnych HDR'ach zaczynam nawet od -3, -4 EV, dzięki temu bardzo jasne światła, np lamp, wychodzą ładniej. Spróbował bym najpierw wydobyć więcej detali z cieni i coś zrobił z tą plamą na niebie. Wg mnie to jest najważniejsze. A nasycenie to już bardziej subiektywna rzecz, nad tym można popracować w drugiej kolejności :)

I jeszcze wrzucam moje z poprawionym kontrastem.
175.

Helium - Nie 08 Lis, 2009

trosiek, [ad. 174] za mała rodzielczość żeby wyrokować ale mam wrażenie, że wyszło Ci mydło (brak ostrości). Jakim szkłem i przy jakiej przysłonie robiłeś ekspozycje ? Trochę to można uratować w PS aplikując filtr "Unsharp Mask" na kanał Lightness w przestrzeni LAB ( tylko bez przegięć z suwakami ;) ). Poza tym wydaje mi się, że horyzont leci leciutko na lewo... no i przekadrowałbym to troszkę inaczej: głównie chodzi mi o budynek przy prawej krawędzi - wyraźnie "wali się" w bok (wina dystorsji ? Tak czy owak geometrię da się skorygować w PS filtrem "Lens Correction"). Nie wiem co jest poza kadrem ale spróbowałbym obrócić aparat nieco w lewo i pochylił trochę w dół. Kombinuj, kombinuj, bo już teraz efekt jest całkiem niezły :)

krzys13k, [ad. 175] moim skromnym zdaniem amatora teraz jest lepiej.

Misek - Nie 08 Lis, 2009

Klif na plaży między Sopotem, a Gdynią
176.

Monastor - Nie 08 Lis, 2009

edmun, spróbowałbym go trochę rozjaśnić. Będzie wtedy korespondował z plamą po prawej i uwidoczni się sylwetka drzewa.
trosiek - Nie 08 Lis, 2009

Helium - no niestety w najbliższym czasie nie będę mieć możliwości zrobienia zdjęcia z tego miejsca :) Robiłem alphą a200 i kit-owym obiektywem 18-70, więc cudów nie ma. Będę próbować jeszcze coś podratować w ps-ie. Dzięki za poradę!
Helium - Nie 08 Lis, 2009

trosiek, kitowy 18-70 też potrafi nie najgorzej ostrzyć pod warunkiem dobrego doboru ogniskowej i przysłony. Z wykresu rozdzielczości dla tego obiektywu wynika, że największą ostrość można uzyskać dla ogniskowej 18mm i przesłonie 8. Idąc dalej: w zakresie ogniskowych 30-50mm najlepszą rozdzielczość obiektyw wykazuje dla przysłony 11, a przy ogniskowej 70mm dla przysłony 16. Oczywiście mam na uwadze centrum kadru. Właśnie dlatego pytałem o przymknięcie obiektywu podczas ekspozycji.
Pamiętając o tych relacjach wycisniesz ze swojego szkła względnie przyzwoite ostrzenie :)

Misek, nieprzyjemnie przepalone niebo. Robiłeś na autobracketingu ? Z ilu zdjęć i z jakim odstępem EV robiłeś ?

Misek - Nie 08 Lis, 2009

Helium to jest jeden RAW wywołany w 3 JPG-i -2, 0, +2 EV. Zrobione w Photomatix. Co do nieba, to zobaczyłbyś oryginał :razz: tam to było przepalone niebo. Nie umiem tego lepiej zrobić, kombinowałem, ale ciemne chumry barwiły się na niebiesko/zielono.
veenee - Nie 08 Lis, 2009

fatman napisał/a:

Jeżeli otworzę RAW-y w CR i zachowam jako 16-bitowe TIFFy (oczywiście bez żadnej obróbki w Cr) a potem załaduję je do Photomatixa - wszystko przebiega płynnie i bezproblemowo. HDR tworzy się ładnie

Jakieś rady ???
)


nie laduj RAWow bezposrednio do Photomatixa - odradzaja to sami jego tworcy.
zabieg z TIFFami to dobry wybor...

Helium - Nie 08 Lis, 2009

Misek, wywołaj RAWy na trzy 16-bitowe TIFFy z odstępem 2EV - możliwe, że zostanie Ci trochę więcej dynamiki do dyspozycji ( pewności nie ma ale co szkodzi spróbować ? ;) )
fatman - Nie 08 Lis, 2009

krzys13k, [ad. 175] - duzo lepiej niż pierwotnie.

Veenee - dzieki za wskazówki.
Zmylił mnie facet na kursie Photomatixa. On ładował RAWy wprost. No ale on pracował na MAC-u. Może maki tak mają, że można bezpośrednio ładować a pod windows nie ?

Ale chyba wiem gdzie leży problem... chociaż musze to jeszcze sprawdzić.
Myslę, że jest to sprawa przestrzeni barwnej.
Wyczytałem, że do Photomatixa można wczytywać RAWy ale muszą być w sRGB
a ja cykam w Adobe RGB. Może tu jest pies pogrzebany?
Spróbuję i dam znać.

edmun - Pon 09 Lis, 2009

hmm cykam w sRGB i RAWY wczytuje mi w sRGB w photomatixie. problemów nie znalazłem :)

[ Dodano: Pon 09 Lis, 2009 07:54 ]
Monastor, a przy okazji dzięki za info. obrobię wkrótce zgodnie ze wskazówkami

hijax_pl - Pon 09 Lis, 2009

fatman napisał/a:
wczytywać RAWy ale muszą być w sRGB

edmun napisał/a:
cykam w sRGB i RAWY wczytuje mi w sRGB


A co ma sRGB/AdobeRGB do RAWów? :shock:

Przecież ustawienie przestrzeni w aparacie ma za zadanie poprawną konfigurację kolorystyki dla JPGa. Tylko JPGa...

veenee - Pon 09 Lis, 2009

podobnie jak przedmowcy, nie sadze, zeby Adobe RGB jakos wplywalo na koncowy efekt wywolywania RAW w Photomatix.

a jesli chodzi o konwersje RAW bezposrednio w Ptx, to jego tworcy twierdza:

"...However, the RAW conversion of Photomatix is not as good as the RAW conversion done in Photoshop, Lightroom, Aperture, DxO or other applications specialized in RAW conversion.
This is why you should process your bracketed RAW files in an application that is specialized in the RAW conversion task. Then, use the converted output as source images for Photomatix. "

dlatego konwertujac najpierw RAWy do TIFFow teoretycznie mozemy uzyskach nieco lepsza jakosc (czy roznica bedzie zauwazalna, to juz inna sprawa)

hijax_pl - Pon 09 Lis, 2009

veenee, no własnie - chodzi o demozaikowanie tylko ;)

Teraz należałoby postawić pytanie, czy mniejsza jakość obrazu zrednerowanego z RAWa przez Photomatixa efektywnie wpłynie na jakość wynikowego TIFFa. Przecież zlożenie 3 źródłowych plików spowoduje skorygowanie abberacji, usunięcie szumów, może odzyskanie części szczegółów dzięki temu?

Co innego gdy się obrabia w phtomatixie pojedyńczego RAWa...

edmun - Pon 09 Lis, 2009

hijax_pl, faktycznie. nie wiem czemu zapomniałem zupełnie :D

a co do jakości z raw a tiff... nie wiem.. różnicy nie widzę. mam za słaby monitor do tego

hijax_pl - Pon 09 Lis, 2009

177 Jesienna alejka


Składane w photomatixie z 2 ekspozycji: 0 i -2EV (tiffy)

veenee - Pon 09 Lis, 2009

jak na HDR to niebo troche jasne/przepalone...
hijax_pl - Pon 09 Lis, 2009

Cytat:
Składane w photomatixie z 2 ekspozycji: 0 i -2EV (tiffy)


Pomyłka - miało być 0 i +2EV.

Dlaczego zdecydowalem się na zrobienie HDR bez wyraźnego nieba? Ano dlatego że z tym niebem robił się jak dla mnie śmietnik, a tak jest alejka ;)

edmun - Pon 09 Lis, 2009

I to sie wlasnie nazywa swiadome podejscie do fotografii
fatman - Pon 09 Lis, 2009

edmun napisał/a:
hmm cykam w sRGB i RAWY wczytuje mi w sRGB w photomatixie. problemów nie znalazłem :)


Dzięki edmun, bardzo użyteczna dla mnie wskazówka

edmun - Pon 09 Lis, 2009

no właśnie nie wiem o co chodzi. w lightroomie wczytuje mi CR2 w sRGB, z photomatixie też domyślnie mi to ustawił. nie wiem czy jest to jakaś pomoc. czasami po prostu nie mam ochoty walczyć z komputerem, więc ustawiam tak, jak on mi każe ;)
hijax_pl - Pon 09 Lis, 2009

edmun napisał/a:
w lightroomie wczytuje mi CR2 w sRGB


A gdzie to widzisz? Może ja za cienki w operowaniu LR jestem... Ale szukam szukam i nie mogę znaleźć :|

veenee - Wto 10 Lis, 2009

Lightroom uzywa color space zblizonej do ProPhoto, wiec nie bardzo wiem skad to sRGB...

Dopiero przy wyborze zewnetrznego edytora mozna wybrac jaki profil bedzie mial obrabiany plik.

fatman - Sro 11 Lis, 2009

Na baśniowo przed snem...

178.

hijax_pl - Sro 11 Lis, 2009

fatman, płonące łąki :)
edmun - Sro 11 Lis, 2009

hijax_pl napisał/a:
A gdzie to widzisz? Może ja za cienki w operowaniu LR jestem... Ale szukam szukam i nie mogę znaleźć


ja chyba zamilknę na trochę bo faktycznie za dużo błędów robię :neutral:

hijax_pl - Sro 11 Lis, 2009

edmun, spoko... :D

Zawsze uważałem że w LR jak np używasz selektora WB to widzisz składowe RGB podane w procentach bo... na tym etapie jeszcze nie wiadomo jakie to bezwzględne wartości będą.

A to się ustala przy eksporcie zdjęcia dopiero... I to może być 8 lub 16 bit na kolor + zmiany wynikające z przestrzeni kolorów: sRGB, ProPhoto czy AdobeRGB.

http://www.brucelindbloom...CheckerRGB.html

arietiss - Sob 14 Lis, 2009

179
Potok...

fatman - Sob 14 Lis, 2009

Arietiss... nie szkoda Ci takiego fajnego zdjęcia na HDR?
Obrobiłbyś klimatycznie i byłby ładny strumyczek.
Kamienie wyszły dobrze, woda (jako że ruchliwa.. trochę płasko) ale wiaterek musiał być bo drzewa na górze nieostro wyszły. Ja bym pozostał tu przy wersji "zwykłej"

Z dzisiejszego wypadu do WPN:
"cukierkowość" kolorów jest zamierzona.
180.


Pebal - Nie 15 Lis, 2009

fatman, jak na takie ładne kolorki, zdecydowanie za mało lokalnego kontrastu.
Moim zdaniem, tak byłoby lepiej http://www.mmj.pl/~snibis..._6_7_TC-HDR.jpg

sizgar - Nie 15 Lis, 2009

z wyskoku do Borne Sulinowo

niestety kawałki nieba przepalone :/

181.


dr11 - Nie 15 Lis, 2009

182.

darek-dorado - Nie 15 Lis, 2009

sizgar, Bardzo ciekawie pokazane.Podoba mi się!

dr11, jak zawsze świetne, czy to składane z kilku różnych zdjęć?

dr11 - Nie 15 Lis, 2009

darek-dorado, jak to w HDR bywa, tak :)

Może być, czy za ostro pojechane?

darek-dorado - Nie 15 Lis, 2009

Że HDR, to wiem, tylko myślałem, że może dodatkowo coś w rodzaju panoramy :oops:
dr11 - Nie 15 Lis, 2009

darek-dorado, to jest jeden kadr z 3 zdjęć. Fiszaj.
Bumber - Nie 15 Lis, 2009

dr11, o! Fajne zdjęcie.

Czym składałeś i hdrowałeś? ;)

hijax_pl - Nie 15 Lis, 2009

dr11, no widzę że na tunnelbane czekałeś zbyt długo :D
dr11 - Nie 15 Lis, 2009

Bumber, eksport z LR do tiff, potem Photomatix.
hijax_pl, nie mogłem sobie pozwolić drugi dzień nudy, a że pogoda do bani to zszedłem do podziemia :P

hijax_pl - Nie 15 Lis, 2009

dr11, no to ja już Ci czas zorganizuję,.. strzeż się ;) :lol:
xneon - Nie 15 Lis, 2009

183.


fatman - Nie 15 Lis, 2009

Pebal napisał/a:
fatman, jak na takie ładne kolorki, zdecydowanie za mało lokalnego kontrastu.
Moim zdaniem, tak byłoby lepiej http://www.mmj.pl/~snibis..._6_7_TC-HDR.jpg


Nie ma zgody na takie "kontrastowanie" Pebal.
Zgubiłeś cały klimat miejsca gdzie byłem...
Zobacz co się stało z krawędziami drzew, cały drugi plan do wyrzucenia, głóg po lewej się rozlał. Nie! Nie zgadzam sie z Twoją wizją.

Pebal - Pon 16 Lis, 2009

fatman napisał/a:
Nie ma zgody na takie "kontrastowanie" Pebal.
Zgubiłeś cały klimat miejsca gdzie byłem...
Zobacz co się stało z krawędziami drzew, cały drugi plan do wyrzucenia, głóg po lewej się rozlał. Nie! Nie zgadzam sie z Twoją wizją.

Patrzysz na ostrość zdjęcia, która jest zbyt duża a nie o to mi chodzi.
Czym się różni to zdjęcie od Twojego poza tym, że jest lepiej doświetlone?

veenee - Pon 16 Lis, 2009

kolorowo, jak na jesien przystalo...

184.

dr11 - Pon 16 Lis, 2009

veenee, no i fajnie. Jest na co popatrzeć :)
arietiss - Pon 16 Lis, 2009

veenee, i mnie się podoba. :smile:
darek-dorado - Pon 16 Lis, 2009

veenee, pikne!
fatman - Pon 16 Lis, 2009

veenee ! - gratulacje !
dr11 - Pon 16 Lis, 2009

hijax_pl napisał/a:
dr11, no to ja już Ci czas zorganizuję,.. strzeż się ;) :lol:


Tylko nie targaj statywu, jakoś się podzielimy ;)

fatman - Pią 20 Lis, 2009

Krążyłem po wsiach i taki manor wpadł mi w obiektyw.
Muszę powrócić jak odpowiednia jakość chmur się nad nim zgromadzi :lol:
A na razie...

185.


dr11 - Sob 21 Lis, 2009

fatman, jak dla mnie to ciut za ciemne...
fatman - Sob 21 Lis, 2009

Chciałem jakośc atmosferę zaciemnić bo chmur dramatycznych nie było.Dałem gradient niepotrzebnie... masz rację.
Z tego samego spaceru:

186.


edmun - Sob 21 Lis, 2009

186 już lepiej, choć brakuje mi na nim światła, albo w drugą stronę - zrobić bardziej mroczne
piotr_u. - Sob 21 Lis, 2009

Mnie takie zdjęcia się nie podobają. Każde z tej strony wygląda sztucznie, jak obrazek a nie fotografia. Wiem, że to mało ważne, ale tak mnie jakoś naszło... szczególnie przy... Nie, najmniej się to rzuca w oczy na przedostatnim zdjęciu.
fatman - Sob 21 Lis, 2009

Dzięki edmun

Mój warsztat hdr ma jeszcze sporo do nauczenia się ale powoli do przodu.
Jechałem wczoraj przez Wrocław i taki fajny "gołębnik" stoi przy jednej z ruchliwszych ulic:

187.


AuThoR - Sob 21 Lis, 2009

fatman, 185 i 186 na tak...ale ten ostatni na nie bo jakiś taki jednolity
fatman - Sob 21 Lis, 2009

Rynna stanowi element rozgraniczający pomiędzy "jednolitościami" :wink:
AuThoR - Sob 21 Lis, 2009

Cytat:
Rynna stanowi element rozgraniczający pomiędzy "jednolitościami"


:mrgreen:

Monastor - Nie 22 Lis, 2009

fatman, kadr taki trochę ni z gruchy, ni z pietruchy :P

fatman napisał/a:
Rynna stanowi element rozgraniczający pomiędzy "jednolitościami" :wink:

Masz zadatki na artystę fotografika. Jeszcze trochę o transcendentalności i będzie spoko ;) :mrgreen:

dr11 - Pon 23 Lis, 2009

188. Riksdag (z wersją big - klik).

hijax_pl - Pon 23 Lis, 2009

dr11, Duchy straszą po nocy ;)
amv - Pon 23 Lis, 2009

ładnie wykorzystana fiszka :grin:
fatman - Pon 23 Lis, 2009

dr11 - pięknie i właśnie BW tutaj na miejscu ale... czy musiała być to fiszajka?
dr11 - Pon 23 Lis, 2009

fatman, a co, lepiej tak ;) ?

188b.

zug - Pon 23 Lis, 2009

dr11 napisał/a:
a co, lepiej tak ?

wydaje mnie się że nie ;) :P
dla mnie zdecydowanie pierwsza wersja :wink:

koraf - Pon 23 Lis, 2009

188 jest dużo lepsze :razz: , 188b za bardzo się "kładzie"
dr11 - Pon 23 Lis, 2009

Może jakbym robił z horyzontem w połowie kadru byłoby lepiej. Ale wtedy cofka, żeby objąć bramę. Fisz mi tu pasował. Pomimo zagięcia kolumn, linie dachów budynków są w miarę proste.
arietiss - Wto 24 Lis, 2009

dr11, pierwsze lepsze i świetne! :grin:
189
Rogale...

edmun - Wto 24 Lis, 2009

dr11, co do 188 to chciałbym jednak trochę przyciemnić bramę aby bardziej się od tła uwypukliła....
fatman - Wto 24 Lis, 2009

dr11 napisał/a:
a co, lepiej tak ?


No nie. To już lepiej z fiszajką. Takiego "położenia" nie da się wyprostować no chyba, żebyś wyżej chwycił ale teraz to już musztarda... :wink:
Dobry pomysł edmuna... może by tak trochę winiety dołożyć, żeby "wyprowadzić" widza w światło tej bramy ?

dr11 - Wto 24 Lis, 2009

edmun, fatman, dzięki! Zgadzam się, chyba tak jest lepiej: (sorry, że Was tak męczę tą fotką, to już ostatnie podejście ;) )

190.


arietiss, obróbka nawet niezła :) Przeszkadza mi jednak w kadrze, że stosik włazi na górę.

comatus - Wto 24 Lis, 2009

arietiss, to niebo po lewej to nie widzi mi się.
Monastor - Wto 24 Lis, 2009

dr11, ja tam nie lubię jak coś świeci na szaro :roll:
To samo jest u arietissa

dr11 - Wto 24 Lis, 2009

Słońce u niego? Lampki u mnie? Miałem je wywalić ale jakoś nie mam siły na dłubankę :P
edmun - Wto 24 Lis, 2009

myślę że teraz jest lepiej :)
Monastor - Wto 24 Lis, 2009

dr11 napisał/a:
Słońce u niego? Lampki u mnie? Miałem je wywalić ale jakoś nie mam siły na dłubankę :P

dr11, w takim razie ja nie mam siły na to patrzeć :grin:
A tak poważnie, warto by je wystemplować.

dr11 - Wto 24 Lis, 2009

Monastor, dzięki za uwagę. Po dłuższym spojrzeniu też zaczęło mi to przeszkadzać ;) Ale po prostu myślałem, że za długo się wpatruję :)
fatman - Wto 24 Lis, 2009

dr11 - no teraz 190 jest cool !
arietiss - podniósłbym jedną działkę na smoothingu i ruszył lekko luminancją, żeby to niebo z lewej poprawić. I wydaje mi się, że trochę szumu z lasu trza by wygonić :wink:

191.


arietiss - Wto 24 Lis, 2009

dr11, mnie i tak najbardziej pierwsze!
fatman, fajna miejscówka.
Przyznam szczerze, że mnie się własnie najbardziej podoba słońce...

192
Tor...


A to?

veenee - Wto 24 Lis, 2009

arietiss, jest dobrze! :mrgreen:
sigmiarz - Sro 25 Lis, 2009

HDR ma uzasadnienie kiedy są trudne warunki oświetleniowe, a zdjęcie ma być naświetlone możliwie równo, tzn. możliwie dużo szczegółów w światłach i cieniach, dlatego robi się kilka zdjęć na różnyc czasach i później łączy np. w ps. Większość zdjęć hdr jakie widziałem to są zdjęcia na których widać głównie to że są zdjęciami HDR, ale brakuje im przez to głębi, są płaskie, sa po prostu za bardzo "shadeerowane" :( i sporo takich fotek jest w tym wątku, u Fatmana jest dużo lepiej.
fatman - Sro 25 Lis, 2009

arietiss - 192 - jest ładnie, centralnie, lekko dramatycznie i nie przehadeerowane na smoothingu. Dla mnie Ok (po występlowaniu zielonego śmiecia z pierwszego planu).
Wygląda na opuszczony tor...

sigmiarz - zgadzam się po części z Twoją wypowiedzią, często ludzie (włączajac mnie) hadeerują nawet nie bardzo "rozpięte" tonalnie fotki, które z powodzeniem "załapują się" histogramowo poprawnie w jednym ujęciu tylko po to, żeby dać upust swoim artystycznym wizjom. I dobrze. Eksperymentujmy. Ale niektóre zdjęcia robią się przesadzone.
Ja w zależnosci od tego co chcę osiągnąć robię albo bardzo "fotograficznie" (lubię zdjęcia ostre i łagodnie nasycone ale nasycone nie blade) i wtedy smoothing max albo high (Luminosity zazwyczaj 2) albo... jeżeli chcę poposterować i podramatyzować idę w lewą stronę ze smoothingiem a wszystko inne na maxa (oprócz nasycenia i microsmoothingu półtonów).
Przykład - te 2 ujęcia:

193.



i wersja "grzeczna" 194.



Początkującym w HDR jak i zaawansowanym mogę polecić tę książkę, którą niedawno przeczytałem. naprawdę facet podszedł warsztatowo do sprawy i omówił trzy podejścia: PS, Photomatix i FDRTools. Które kiedy dobre a które do czego sie nie nadają. Przewodnik polowy oraz obszerne wskazówki co do obróbki. Za niecałe 17$ (sic!!!). Warto !

http://www.amazon.com/Pra...59140413&sr=8-1

oczywiście polecam również to. Ale w mniejszym stopniu. Gościu robi posteryzację ze wszystkiego na maxa. PDF krąży po sieci. Kto szuka ten znajdzie...

http://www.amazon.co.uk/C...pd_bxgy_b_img_b

Helion w przygotowaniu ma też książkę Blocha (ma być w kwietniu).
http://helion.pl/ksiazki/tehdri.htm

Fragment całkiem spory (33 strony) można sobie poczytać tutaj:
ftp://ftp.helion.pl/online/tehdri/tehdri-6.pdf

edmun - Sro 25 Lis, 2009

arietiss, co do 192... odrobinę mydlane się jak dla mnie zrobiło
arietiss - Sro 25 Lis, 2009

edmun, tez to właśnie zauważyłem... :neutral:
I dlatego:
195


Natomiast tego śmiecia zostawiłem celowo bo trochę "zakłóca" zdjęcie co mi pasuje.

darek-dorado - Sro 25 Lis, 2009

fatman, 193 super! wersja "grzeczna" mnie się " nie widzi".
arietiss, 195 dla mnie świetne!

fatman - Sro 25 Lis, 2009

arietiss - co właściwie zmieniłeś w 195 ?
Wygląda lepiej. Jakby nabrało więcej powietrza i głębi.

arietiss - Sro 25 Lis, 2009

Zdjąłem trochę jasności i podbiłem kontrast. Wczoraj wieczorem na laptopie patrzyłem pod złym kątem i dopiero dzisiaj w pracy zobaczyłem, że blado. Taka uroda siajskich matryc... :roll:
tupisac - Sro 25 Lis, 2009

I dlatego nic nie wrzucam ani nie komentuję - monitor mi zdechł i siedzę na 17" TN. Nawet z karty nie zgrywam aż nie wleci nowy sprzęt ;) .

Tak na półślepo to 184 + jak zwykle dr11's collection. Arietissowe tak jakoś średnio - słońce przepalone a na torach śmieci do szparowania.

Helium - Sob 28 Lis, 2009

arietiss, taka uroda LCD :)
... właśnie dlatego ja cały czas mam "bańkę" (iiyama Vision Master Pro 454) i do obróbki kadrów podpinam pod CRT laptopa lub przeżucam na stacjonarny - IMHO warto ;)

fatman - Sob 28 Lis, 2009

196. Chata za wsią...


Monastor - Sob 28 Lis, 2009

fatman, te kolory wziąłeś chyba z najgłębszych, nieuczęszczanych odmętów przestrzeni RGB, gdzie diabeł mówi dobranoc.
hijax_pl - Sob 28 Lis, 2009

Helium napisał/a:
arietiss, taka uroda LCD

Taka uroda kiepskiego LCD :)

Helium - Nie 29 Lis, 2009

hijax_pl, temat do szerszej polemiki (i offtopowy), ale faktycznie np. EIZO zrobiło LCDa dla grafików :) Niestety nie miałem przyjemności się z nim "zapoznać" i porównać go z dobrą "bańką" więc nie będę się upierał przy swoim ;)
fatman - Nie 29 Lis, 2009

Monastor napisał/a:
fatman, te kolory wziąłeś chyba z najgłębszych, nieuczęszczanych odmętów przestrzeni RGB, gdzie diabeł mówi dobranoc.


Monastor, tak... pogrzebałem w narożnikach gamutu tam, gdzie obszar odwzorowania niektórych monitorów nie sięga :lol: U nie widać ładnie aczkolwiek jest przesada w niebieskościach. Zależało mi właśnie na przerysowaniu tej nudnej jak flaki z olejem białaśnej chałupy na tle koszmarnie szmaragdowego bajkowego morza i dlatego przepusciłem zdjęciepodwójnie. Najpierw przez DE a potem dowaliłem jeszcze z TC, żeby przekłamać brązy i niebieskości.

Może tymi chmurkami złagodzę jakoś grunge'owy nastrój poprzedniego obrazka. :wink:
To nie Toskania ale nasza rodzima ziemia (okolice Międzyrzeca).

197.


Sunders - Nie 29 Lis, 2009

fatman, 197 fajne. Gdzie robiłeś chatę za wsią?
fatman - Nie 29 Lis, 2009

Sunders - chata stoi jak idziesz prosto nad morze z Rena Majore (północna Sardynia), w obszarze tzw. Costa Paradiso. Jest tam naprawdę rajsko :mrgreen:
Opis np. tu: http://www.marein.pl/Sard...illette_10.html

krzys13k - Nie 29 Lis, 2009

fatman, 197. mi się bardzo podoba, kolorystyka jest przyjemna no i mocny efekt hdr też tutaj pasuje, choć mam wrażenie że brakuje trochę prawej strony - te drzewa widziałbym nieco mniej centralnie
sizgar - Nie 29 Lis, 2009

Niestety, nie pamiętam z jakiej części naszego wybrzeża ten pstryk pochodzi.

198.


edit :

właśnie zauważyłem, że coś mi ramkę w ldr i pgr nadgryzło ...

LoveBeer - Nie 29 Lis, 2009

hyhyhy no to mamy pierwsza w historii ramke hdr :D
arietiss - Nie 29 Lis, 2009

fatman, 197 fajne! :smile:
sizgar, 198 teżmi się podoba pomimo ramki, których nie cierpię! :wink: Fajna dynamika.

199
O jeden most za daleko...

fatman - Nie 29 Lis, 2009

arietiss - graty za ten most ! Delikatnie acz dobitnie i nie za bardzo grundziarsko !
Jakby nie ten rzepak w tle pomyślałby człek... Czarnobyl :wink:
przejrzłem swoją "szufladę" i widzę, że same grzeczne robię zdjęcia i układne landszafciki.
Żadnego zarrrrdzewiałego żlastwa. Czas to zmienić :mrgreen:

sizgar - dobre chłopie!
Jak miałbym się czegoś czepić to ten kolor czubka tej lampy bym stonował. Za bardzo odciąga uwagę.

muzyk - Pon 30 Lis, 2009

arietis, sizgar jak zrobiliście te zdjęcie: z jednego rawa, czy z kilku plus obróbka i w czym?
Będę wdzięczny za podpowiedź.

Powiem szczerze, że fascynują mnie zrobione przez Was fotki :razz:

quake222 - Pon 30 Lis, 2009

zdjęcie fali napewno z jedneog raw, aczkolwiek mozna tez z jpg.
zasada prosta jezeli mamy czas i obiekt nie ruchomy robimy 3 rawy.
jezeli obiekt sie porusza jak np" fala to z jednego tez mozna wycisnac fajne kolorki.
a co do chaty za wsia chyba 100 razy lepsze bylo by bez obrobki raw.

maput - Czw 03 Gru, 2009

Dawnom nic nie pisał więc mały HDR-ek wrzucę, żeby mi konta nie skasowali ;)

ps. Wiem, że przesadzony, ale dawno się nie bawiłem i musiałem się wyżyć ;)

muzyk - Czw 03 Gru, 2009

maput napisał/a:
Wiem, że przesadzony

Oj tam, fajny "hadeerek" :smile:

amv - Czw 03 Gru, 2009

maput, dla mnie bombeczka,bo fajny temat :smile: .
Nie ma roślinności,więc nie ma nienaturalnej paskudnej sztucznej zieleni :wink:

arietiss - Czw 03 Gru, 2009

No to ja dam trochę tej "nienaturalnej paskudnej sztucznej zieleni"... :wink:
201
Foto szopy...

amv - Czw 03 Gru, 2009

:mrgreen: :wink:

dobry tytuł :lol:

f11whocares - Pią 04 Gru, 2009

To moze i ja sprobuje hdr

202

veenee - Pią 04 Gru, 2009

dodalbym troszke kontrastu bo wyglada to troszke szaro
arietiss - Pią 04 Gru, 2009

Taaaa...! Bladziutkie. :neutral:
f11whocares - Pią 04 Gru, 2009

Poprawilem 202, dzieki za opinie, to mozze jeszcze jeden

203


Karipu - Pią 04 Gru, 2009

f11whocares, gdzie były robione te zdjęcia?
Andrzej Olender - Pią 04 Gru, 2009

f11whocares, Świetne kadry, piękne miejsce. Pokusiłem się aż o zabawę na przedstawionych zdjęciach.
Jak się zgodzisz to mogę tutaj wkleić :)

AuThoR - Pią 04 Gru, 2009

maput, powiem ci że mi się ten twój hdr bardzo podoba....ma coś w sobie.
Może i mocno pojechany ale nie potrafiłem wzroku oderwać :)

fatman - Sob 05 Gru, 2009

maput - bardzo, żeś to fajnie chłopie zrobił...
Widoczek niby wszystkim znany ale szacun za hadeerowskie podejście !

f11whocares - popracowałbym z krzywymi. Mało kontrastowe mi się to widzi...
Klatki fajne.

A ja byłem wczoraj w barze...

204.


arietiss - Sob 05 Gru, 2009

fatman, niezły bar! Wprost stworzony do HDR-owania...! :grin:
hijax_pl - Sob 05 Gru, 2009

fatman, faaajne... przypomina mi to pub dragon ;)
f11whocares - Sob 05 Gru, 2009

Karipu napisał/a:
f11whocares, gdzie były robione te zdjęcia?


Robione w Manarola i Vernazza w italii na terenie parku 5terre.

arsen napisał/a:
f11whocares, Świetne kadry, piękne miejsce. Pokusiłem się aż o zabawę na przedstawionych zdjęciach.
Jak się zgodzisz to mogę tutaj wkleić

Pewnie, nie ma problemu, dle mnie te hdr to tylko takie 1 podejscie zeby zobaczyc co i jak.
Z szaroscia i brakiem soczystosci kolorow to zastanawiam sie czy to czesciowo nie jest przez moj laptop :???:

Teraz "poprawione" wersje

to bylo 201


to 202
staralem sie tak zrobic zeby nie wygladalo bardzo hdr.

Andrzej Olender - Sob 05 Gru, 2009

f11whocares, drugie bardzo fajne, pokusiłem się o modyfikację twojej 202.


AuThoR - Sob 05 Gru, 2009

f11whocares, poprawka 201 jakoś mi się średnio widzi....zdjęcie ogólnie wygląda jakby miało skopany WB...wiem wiem....taka aura.

Natomiast poprawione 202 jest super - tzn jak dla mnie :)

maput - Sob 05 Gru, 2009

Jak się podobało to jeszcze jedno wrzucam ;) Trochu mniej spektakularne, ale przypadkowy ptaszek podoba mi się najbardziej ;)
fatman - Nie 06 Gru, 2009

Maput - jest miodnie. Tak jakby ołóweczkiem pociągnął. Super. czym robisz?

206. Madonna z wanną


xneon - Nie 06 Gru, 2009

lepsze
światło na półpiętrze nienaturalnie przyciemnione, ale za to mniej razi

AuThoR - Nie 06 Gru, 2009

maput, jak zwykle dobre....

ale jak się nie odezwiesz na gg to dostaniesz w pałę :P

Helium - Nie 06 Gru, 2009

O poranku:

207.

fatman - Nie 06 Gru, 2009

Helium - może te bliki da się jakoś elegancko występlować ?
Szczególnie ten w lewym dolnym rogu.
Spróbowałbym też przymaskować lekko (albo rozmglić) sam środek tarczy słońca, żeby zmniejszyć ten efekt przepalenia.
Sam klimat piękny.

Helium - Nie 06 Gru, 2009

fatman, bliki próbowałem stęplować ale bez dobrych efektów (chyba za cienki jestem na taką obróbkę), więc zdecydowałem się zostawić surowiznę :)
Co do tarczy słońca - zdecydowanie masz rację. Zupełnie nie pomyślałem o blurze !
Dzięki za porady i słowo uznania ;)

fatman - Nie 06 Gru, 2009

Baru cd.

208.


edmun - Czw 10 Gru, 2009

Nie wiem czy już takie wrzucałem czy też nie:

209.


210.


211.

Sz@kal - Czw 10 Gru, 2009

no mi się podobają!
edmun - Czw 10 Gru, 2009

sprawa jeszcze wygląda tak że żadne z tych zdjęć tak praktycznie HDR'em nie jest, ale powstało na bazie płaskiego i sztucznego HDR'a (czyli po zrobieniu HDR'a - podnosiłem kontrast i zakrywałem czernią to co miało być cieniami... stąd też brak detali w całym kadrze)
fatman - Sob 12 Gru, 2009

edmun - zdecydowanie najbardziej podoba mi się 209.
Byłeś w Czarnobylu? :mrgreen:

edmun - Sob 12 Gru, 2009

fatman, nie Czarnobyl, ale za pomocą różnych źródeł można takie wynalazki znaleźć nawet niecałe 30 km od miejsca zamieszkania. Obiekt ten służył jako Świniarnia. klimat tam, nawet opustoszały o poranku - wywoływał właśnie takie a nie inne skojarzenia

dziękuję za opinię :razz:

Paulie - Nie 13 Gru, 2009

edmun, 210 wyszło super. W naszych okolicach faktycznie nie brakuje takich miejsc. :)
fatman - Nie 13 Gru, 2009

Nieco klasycznie...
Zacna brama pamiętająca zapewne czasy monarchii A-W.

212.


Bumber - Pon 14 Gru, 2009

fatman, dobre. :) Ciekawą kolorystykę uzyskałeś. Na końcu kadru jest ciepła, jednak w większości dominują chłodne kolory. Podoba mi się. :)
zwirek210 - Pią 18 Gru, 2009

Fatman, świetna barwa w czym robisz HDR . Moje próby kończą sie zawsze chorymi barwami :)
fatman - Sob 19 Gru, 2009

zwirek210 - robię w photomatixie 3.2, czasami jeszcze dodatkowo blenduję albo robię podwójnie (TC+DE lub odwrotnie) w zależności od tego co chcę uzyskać.
Na początku też jechałem suwaczkami "po całości" ale z czasem nauczyłem poskramiac swoje zapędy. Przyrodę i krajobrazy najczęściej obrabiam globalnym TC a zdjęcia architektury i takie z dużą ilością szczegółów obrabiam bardziej szczegółowym DE.

Ta brama na przykład: - 3 ekspozycje +2,0,-2
a następnie dwukrotne obróbka: DE a potem jeszcze wygładzające TC
Chcesz wiedzieć więcej - pytaj.

Bumber - Sob 19 Gru, 2009

fatman, mógłbyś rozwinąć skróty TC i DE? :)
edmun - Sob 19 Gru, 2009

DetailsEnchancer i ToneCompressor
fatman - Nie 20 Gru, 2009

Dzięki edmun.

Bumber - Jak chcę mieć efekt "bliżej fotografii" a nie "pojechany" robię tylko TC.
Na przykład to wnętrze budapesztańskiej bazyliki robione jest TC.
Ekspozycje: -3, -1, +1
Ustawienia Photomatix:
Ton Compressor
Brightness: 0,0
Tonal range compresor: 10,0
Contrast adaptation: -8,0
White point: 0,0%
Black point: 0,0%
Temperature: 2,0
Saturation: -1,0

213.



A tu nie najszczęśliwszy składak z ISO 800.
Zwielokrotnienie szumu w takich HDR-ach jest praktycznie nieusuwalne.
Tak to jest jak się nie chciało statywu dźwigać do kościoła :oops:

214.


Bumber - Nie 20 Gru, 2009

edmun, fatman, dzięki za wyjaśnienie. Zawsze mam problem z zapamiętaniem skrótów ;)

fatman, w tej katedrze faktycznie było aż tak pomarańczowo? O_o

zwirek210 - Nie 20 Gru, 2009

Fatman, Wielkie dzięki za podzielenie sie wiedzą. Ja też zacząłem robić w pHotomatix ale narazie były mocno pojechane, musze trenowac i go poskromić.
Strzała - Nie 20 Gru, 2009

HDR robi się w trybie PASM :?:
lama - Nie 20 Gru, 2009

PASM to są cztery tryby (P, A, S i M). Robi się w A i M, aby przysłona była jednakowa.
fatman - Nie 20 Gru, 2009

Bumber napisał/a:

fatman, w tej katedrze faktycznie było aż tak pomarańczowo? O_o


Tak bumber... jest tak pomarańczowo. Będziesz tam kiedyś to sam zobaczysz.
Jeżeli natomiast chodzi Ci o balans bieli to... zobacz kolor nieba w oknach na obu zdjęciach.
Każdą obróbkę zaczynam od korekty WB. :wink:
To tak jak przeżegnanie się przed pacierzem :mrgreen:

Strzała - Pon 21 Gru, 2009

lama napisał/a:
PASM to są cztery tryby (P, A, S i M). Robi się w A i M, aby przysłona była jednakowa.


Dzięki :D

edmun - Wto 22 Gru, 2009

hmm dziwi mnie Strzała to Twoje pytanie i dziwi mnie odpowiedź, bo na upartego jestem w stanie zrobić HDR'a nawet na Tv (czyli Twoje S) czy nawet na P :/

Po raz kolejny przypominam, abyś poszukał co znaczy HDR i w jaki sposób się go wykonuje. Bo samouczek typu:
1) znajdź obiekt
2) włącz bracketing -2/0/+2
3) zrób zdjęcie
4) odpal photomatixa

i tada - masz hdr'a... to dla mnie po prostu pójście na łatwiznę i ograniczanie się do poznania tylko "pseudo" hdr'a a nie robienia faktycznie hdr'a.

Tylko że w tym momencie przechodzimy do pamiętnej dyskusji czy HDR ma być dobry czy też ładny (cukierkowy) oraz wszystkie punkty pośrednie pomiędzy tymi dwoma metodami.

Dlatego też proszę co poniektórych żeby trochę się douczyli :) pozdrawiam

Strzała - Wto 22 Gru, 2009

Ja szukałem i nic nie znalazłem. Tylko znalazłem "co to jest: i jak to wygląda.
fatman - Wto 22 Gru, 2009

Słabo szukałeś Strzała... oj słabo...
W sieci jest kila dobrych a nawet długich samouczków o HDR.
Osobny o wnętrzach, osobny o krajobrazach. Cenne artykuły Pana Duczyńskiego...

Mógłbyś się dowiedzieć dlaczego nie -2/0/+2 ale czasami -5/-3/-1/0 na przykład
i jak ruszać którymi suwaczkami, żeby nie przedobrzyć....

LoveBeer - Sro 23 Gru, 2009

http://www.vanilladays.com/hdr_tutorial/
xneon - Sro 23 Gru, 2009




Strzała - Sro 23 Gru, 2009

xneon, 215- zajebiste :mrgreen: . Najładniejszy HDR jaki widziałem. Serio :P
mavierk - Sro 23 Gru, 2009

Strzała, który to 215, bo numerków nie widzę :D

xneon, w przypadku pierwszych dwóch to... polecialeś :]

Strzała - Sro 23 Gru, 2009

mavierk, 215 to ta zieleń z wodą :D
fatman - Sro 23 Gru, 2009

xneon - to zdjęcie z kolumnami.. bardzo nieostre stary. Z łapy widać trzepałeś no i w obróbce też mógłbyś się bardziej postarać. Trochę za bardzo pojechałeś.

To poniżej... popraw WB. Firanki i kartka w oknie na parterze są po prostu fioletowe.
Wysteplowałbym też te karteczki wskazujące, że okna są prosto z fabryki.
Dzewa z wodą... sądząc po "wodzie" to robiłeś z jednego RAWa. Czyż nie?

Pracuj xneon, dobrze Ci idzie !

kamyk8_80 - Pią 25 Gru, 2009

218. (?)

Przepraszam za logo programu, ale jeszcze go nie zakupiłem.

Liczę na krytykę. :razz:

PS. gdzie dostanę (legalnie) pełną wersję tego programu?

edmun - Pią 25 Gru, 2009

ciężko skrytykować kiepskie zdjęcie
kamyk8_80 - Pią 25 Gru, 2009

to pisz co jest źle, itd.
edmun - Pią 25 Gru, 2009

niepotrzebna listwa przypodłogowa, dodatkowo z lewej strony jakiś kabel (po co ? do czego?).
Po co HDR aby przedstawić taki zestaw (bardzo mocne pytanie - po co HDR tutaj ?) ? Po co prezentować zdjęcie z zabezpieczeniem wodnym programu którego się używa ? (czytałem opis, przypominam że pytanie brzmi - Po co prezentować)

Nierównomierna kompozycja zdjęcia, ot taki pstryk. Gitarę można przedstawić w wiele sposobów, Ty postawiłeś na prezentację sprzętu jak na allegro za pomocą telefonu komórkowego.

Więc tak jak mówiłem. Popracować nad pomysłem, kompozycją, wykonaniem zdjęcia, jego prezentacją (usunąć napisy) i zastanowić się przede wszystkim co chcemy uzyskać, a później za to w ogóle się brać, bo taka gitara to nie ptaszek czy sarna, która za chwilę ucieknie, więc można zacząć od wyobraźni i dopiero przejść do wykonania.

Ja uważam to zdjęcie za zupełnie nietrafione.

Serdecznie pozdrawiam i czekam na coś lepszego.

Strzała - Pią 25 Gru, 2009

No to poleciałeś po całej linii.
maziek - Pią 25 Gru, 2009

edmun napisał/a:
niepotrzebna listwa przypodłogowa
Edmun, ale to by myszy lazły...
fatman - Sob 26 Gru, 2009

edmun ma rację. Tonalnie zdjęcie zmieściłoby się w jednym pstryku. Po co tu Hdr???
hijax_pl - Sob 26 Gru, 2009

kamyk8_80 napisał/a:
gdzie dostanę (legalnie) pełną wersję tego programu?


http://www.hdrsoft.com/order.php

Bumber - Sob 26 Gru, 2009

Dawno już nic nie wrzucałem. :)

219. Międzyzimie

arietiss - Pon 28 Gru, 2009

220
A tymczasem stoję pod gruszą...

litlfisch - Pon 28 Gru, 2009

popełniłem w swojej karierze 2 HDR y
pierwszy widać przy każdym poście
drugi poniżej

mając to na względzie poproszę o wyrozumiałość :smile:

221

arietiss - Pon 28 Gru, 2009

litlfisch, pasuje do tej malowanej elewacji. Dzięki temu całość nabrała cech jak by szkicu.
Jesienny - Pon 28 Gru, 2009

A gdyby tak jeszcze usunąć ten kabel.... :)
edmun - Pon 28 Gru, 2009

kamyk8_80, minęły już 3 dni od mojego wpisu na temat Twojego zdjęcia.
będę teraz twardo czekał na odpowiedź od Ciebie, bo odrobina szczerości nagle sprawiła że nie krzyczysz już tak bardzo.. Proszę więc ustosunkuj się do mojej wypowiedzi i proszę daj znać czy jeszcze żyjesz (od razu proszę o coś lepszego w formie zdjęcia oczywiście)

kamyk8_80 - Wto 29 Gru, 2009

Żyję, żyję.

Za szczerość dziękuję, (naprawdę). :mrgreen:
Już po świętach więc na dniach coś wymyślę.
Wyślij mi na pm jakiegoś maila czy coś.

litlfisch - Wto 29 Gru, 2009

Jesienny, mówisz i masz, jest o "niebo" lepiej
pozbyłem się jeszcze narożnych szafek, chyba jakieś elektryczna

arietiss, kombinowałem jako przedwojenna kartkę pocztową

221/2

arietiss - Wto 29 Gru, 2009

litlfisch, i udało Ci się! :smile:
litlfisch - Wto 29 Gru, 2009

arietiss, trochę dłubania ale poszło

jeszcze jedna poprawka - szafa telefoniczna

221/3

mavierk - Wto 29 Gru, 2009

co nie odpalę tego wątku, to ciągle to samo zdjęcie, ciągle zastanawiam się, czy to jakaś choroba psychiczna :sad:
litlfisch - Wto 29 Gru, 2009

mavierk napisał/a:
co nie odpalę tego wątku, to ciągle to samo zdjęcie, ciągle zastanawiam się, czy to jakaś choroba psychiczna :sad:


nie z tej butelki polewasz :wink: i to jest jedyna przyczyna Twoich omamówi wzrokowych :mrgreen:

arietiss - Wto 29 Gru, 2009

222
Zimowo/nie-zimowo...

litlfisch - Wto 29 Gru, 2009

arietiss, widzę ze snieg na wieczór zwijają :grin: jaki to rejon ?
arietiss - Wto 29 Gru, 2009

Beskid Wyspowy, Kasina Wielka niezmiennie... Okolice domu rodzinnego mojej małżonki. Pierwszy raz odkąd jesteśmy po ślubie, trafiły mi się tam bezśnieżne święta... :sad: A mówią, że klimat się nie zmienia! :idea:

[ Dodano: Sro 30 Gru, 2009 13:28 ]
223
Machina...

degol - Sro 30 Gru, 2009

arietiss 222 super !
arietiss - Sro 30 Gru, 2009

:smile: :smile: :smile:
224
Foto w szopie...

Jesienny - Czw 31 Gru, 2009

dobra nazwa ;]

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group