forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - Rozdzielczość obrazu w testach kompaktów

goffer - Sro 25 Kwi, 2007
Temat postu: Rozdzielczość obrazu w testach kompaktów
Witam

Na początku żeby nikt nie miał do mnie pretensji to się nie czepiam tylko chce wiedzieć, dlaczego tak jest.

W testach rozdzielczości obrazu aparatów kompaktowych często widać wyniki w okolicach 1800lw/ph dla przysłony f2,8, taka matryca ma jakieś 5mm wysokości a limit dyfrakcyjny dla przysłony f2,8 wynosi 263lpmm. To jak się przemnoży 5mm x 263lpmm to wychodzi jakieś 1300lw/ph. To jest i tak obliczone dla warunków idealnych a obiektyw ma też swoje aberracje, które powinny jeszcze obniżyć ten wynik (szczególnie dla niewielkich przysłon, jaką jest f2,8).

Proszę mi napisać, co jest źródłem tak zawyżonych wyników w stosunku do teorii. Czy ma to związek z kontrastem (bo to jedyna rzecz, jaka mi do głowy przychodzi)

Ps. Testy na stronie są naprawdę super. W końcu ktoś do nich podchodzi z jakąś logiczną metodologią.

eska - Sro 25 Kwi, 2007

Podawane przez nas wyniki obliczane sa na podstawie mtf50 (szerzej o tym tutaj).

Co do znacznie zawyzonej rozdzielczosci, to nalezy wziac pod uwage fakt, ze zdecydowana wiekszosc kompaktow nie ma zapisu RAW, tylko JPEG, a te drugie sa zawsze wyostrzane. Zeby moc porownywac kompakty miedzy soba podajemy rozdzielczosci takie jakie otrzymujemy (takie jakie sobaczy uzytkownik) z JPEGow.

konrad

Arek - Pią 27 Kwi, 2007

Goffer zobacz jeszcze tutaj:
http://www.optyczne.pl/58...A%B6%E6_II.html

Możesz tam zobaczyć jak wyostrzanie wpływa na MTFy.

Arek


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group