forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Test aparatu Samsung NX10

sz.starczewski - Sro 10 Mar, 2010
Temat postu: Test aparatu Samsung NX10
Zapraszam serdecznie do lektury testu Samsunga NX10 i dyskusji na jego temat.

http://www.optyczne.pl/12...msung_NX10.html

Jerry_R - Sro 10 Mar, 2010

Test potwierdzil co juz poprzednie sample pokazaly. JPGi z tej puszki sa slabe, szczegolnie w porownaniu do E-P1.
A kierunek zero szumow, malo detali - pokazuje do kogo producent kieruje ten aparat.

E-P1 (lub GF1, czy G1) + 20mm f/1.7 zostawilby NX10 bardzo daleko w tyle.

PS:
RE: "podczas gdy Lumix DMC-G1 z obiektywem 14–140 mm to koszt nawet około 5000 zł"
=> chyba chodzilo o GH1 +14-140mm. Ceny sa w granicach 4 200:
http://allegro.pl/listing...er=p&string=gh1

Ale bardzo dobrze, ze NX sie ukazal, niech bedzie wiecej konkurencji, a NX niech sie dalej rozwija i doskonali!

sz.starczewski - Sro 10 Mar, 2010

Jerry_R napisał/a:
chyba chodzilo o GH1 +14-140mm.


Zgadza się, już poprawiłem.

Jerry_R - Czw 11 Mar, 2010

Obejrzalem dopiero filmy. Do jakosci GH1 jeszcze duuuuuzzaaaaa przepasc.
Jello, AF...

MC - Czw 11 Mar, 2010

Widzę, że przy jakości wykonania "plastik" został zastąpiony "wzmacnianym włóknem szklanym tworzywem sztucznym" :wink:

Poza tym aparat całkiem fajny, ale nadal przy tym jego rozmiarze cała koncepcja jest dla mnie niezrozumiała.

Daniel*1977 - Czw 11 Mar, 2010

Nie wiem co masz do rozmiaru.
Aparat z naleśnikiem jest bardzo poręczny, mógł bym stwierdzić że wciśniesz go do tylnej kieszeni dżinsów ;)
Tu są dwa pliki prosto z aparatu bez obrabiania, wyostrzanie na 0 z możliwości +- 4.
Jeden plik prze konwertowany z SRW
http://forums.dpreview.co...thread=34759643

MC - Czw 11 Mar, 2010

Do rozmiaru mam to, że nie jest tak wiele mniejszy od najmniejszych lustrzanek. Do kieszeni dżinsów nie mam zamiaru nic wciskać. Jeśli już to bluza/polar. A tam wolę mieć jakąś Sigmę DP.
compucar - Czw 11 Mar, 2010

Ten aparat jest po prostu tragiczny - zarówno w sensie stylistycznym jak i funkcjonalnym. Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.
Daniel*1977 - Czw 11 Mar, 2010

O gustach się nie dyskutuje :)
Mi np kompletnie nie podoba się wygląd PENów, jeżeli już do G*, poza tym ma wizjer czego tamte nie mają.
Poza tym to co mogę uzyskać dzięki niemu mi wystarcza, nie jestem sprzętowym onanistą, nie czepiam się, że gdzieś coś szumi albo i nie.
Moim zdaniem jeżeli się chce i umie można wykorzystać potencjał jaki ma ten aparat czy podobne do niego.
Dziwi jeszcze jedno, nikt poza mną i kilkoma osobami nie miał tego aparatu a dużo ludzi napina się jak by zrobili nim kilak tysięcy zdjęć.
Ciekaw ile osób było by zachwyconych gdyby to był Nikon czy Canon NX :D

Jerry_R - Pią 12 Mar, 2010

Na DP Review pisza Ci Daniel co ja wczesniej - ten aparat - na ta chwile - bardziej nadaje sie pracy z RAW'ami, niz z JPG'ami.

Daniel*1977 napisał/a:
Ciekaw ile osób było by zachwyconych gdyby to był Nikon czy Canon NX :D

Poczekaj na komentarze - niedlugo Sony wypusci ich bezlustrowce ;-)

Daniel*1977 - Pią 12 Mar, 2010

No RAWy są rzeczywiście inne :)
krzysiek29 - Pon 15 Mar, 2010

To co najbardziej mnie zawiodło w NX10 to cena !! Cena praktycznie ( i wielkość ! ) Canona 550D z kitem.
To przeczy idei bezlusterkowców. Obrazu można się czepiać ale to ma być sprzęt dla amatora i cena też dla amatora.

festin - Wto 16 Mar, 2010

krzysiek29 napisał/a:
To co najbardziej mnie zawiodło w NX10 to cena !! Cena praktycznie ( i wielkość ! ) Canona 550D z kitem.
To przeczy idei bezlusterkowców. Obrazu można się czepiać ale to ma być sprzęt dla amatora i cena też dla amatora.


Tak, racja bo przecież C 550D (w przeciwieństwie do NX10) to aparat dla zawodowców. ;-)

Luke_S - Wto 16 Mar, 2010

krzysiek29 napisał/a:
To przeczy idei bezlusterkowców.


Pierwsze słyszę, aby ideą takich aparatów była cena niższa niż lustrzanek z segmentu entry-level. Chyba chodzi o to, aby w podobnej cenie zaoferować coś wyraźnie mniejszego, ale nie gorszego pod względem jakości obrazowania.

Arek - Wto 16 Mar, 2010

Nie pierwszy raz słyszysz, bo ze mną już na ten temat dyskutowałeś :)

Ja też uważam, że bezlusterkowce powinny siedzieć na poziomie cenowym najtańszych lustrzanek, aby mieć szanse poważnie z nimi konkurować.

Luke_S - Wto 16 Mar, 2010

Arek napisał/a:
Ja też uważam, że bezlusterkowce powinny siedzieć na poziomie cenowym najtańszych lustrzanek, aby mieć szanse poważnie z nimi konkurować.


Zaawansowane kompakty już są droższe od najtańszych lustrzanek (które można kupić za 1300 zł z kitem) i podejrzewam, że sprzedaje się ich jednak nieco więcej, niż tych lustrzanek. Widocznie mają jakieś inne bezkonkurencyjne zalety.

komor - Sro 17 Mar, 2010

No dobra, ale pomiędzy 1300 zetów a np. 4000 jest jeszcze spora rozpiętość. A żeby posiadać bezlusterkowca z kitem i powiedzmy jednym naleśnikiem szerokokątnym to ile kasy trzeba wyłożyć? Coś właśnie koło 4000, prawda? No powiedzmy z kita mogę zrezygnować.
Daniel*1977 - Sro 17 Mar, 2010

A jaka ma być właściwie u nas cena NXa?
Marian - Sro 17 Mar, 2010

Jeśli bezlusterkowiec nie będzie miał problemów z widocznością tego co chcę sfotografować, to dla mnie będzie zawsze więcej wart niż lustrzanka, a wtedy wyższa cena jest akceptowalna.
Oczekuję że nie tylko małe aparaty pojawią się w wersjach bezlusterkowych. Małe rozmiary to nie jedyny powód większej atrakcyjności bezlusterkowców. Najważniejszym jest brak lustra.

Daniel*1977 - Sro 17 Mar, 2010

Mam znajomego który zajmuje się fotografią dosyć poważnie, najgorsze co u niego widziałem do Nikon D300.
Jakiś czas temu kupił któregoś z 4/3 bo stwierdził, że "lustra" zaczynają go męczyć.
Oczywiście wiadomo, że jeden aparat jest dobry do tego inny do czego innego.
To ostatnia praca mojego koleżki:
http://web.mac.com/kozure...rnet/index.html

mavierk - Sro 17 Mar, 2010

Marian, na takie cuda trzeba jeszcze trochę poczekać :) Osobiście wierzę, że Szajsung wypuści coś wielkości Panasa GF1, wtedy będzie pierwsza poważna konkurencja dla Epsona Dr-1, jeśli ktoś popatrzy z takiej perspektywy na ceny, zauważamy, że te EVILe są dużo tańsze od dedykowanych dalmierzy :P
Marian - Sro 17 Mar, 2010

mavierk przypuszczam że pozbywanie się lustra dosyć szybko nastąpi.
Jeśli tylko będzie można uzyskać dostatecznie dobrą widoczność fotografowanych ujęć, a myślę że to dosyć szybko może nastąpić, to "po jaką cholerę" lustro w jakimkolwiek formacie? Dlatego spodziewam się, że wtedy ono zacznie znikać z wszelkich formatów.
Bardzo bym się cieszył z szybkiego nastania takiej epoki.

Samsungu "do roboty"! Nie poprzestawaj na NX. Nie ustawaj w przecieraniu szlaków, które wytyczył Olympus i Sigma. Prędzej spodziewam się takich kroków po wielkich firmach elektronicznych jak Samsung, Panasonic, czy Sony, niż po Nikonie i Canonie.

Arek - Sro 17 Mar, 2010

A ja bym nie mówił tak szybko papa... Wizjery optyczne w znacznej większości wciąż dają lepszy i jaśniejszy obraz, bez smużenia i opóźnień. Co więcej, nie zjadają prądu... No i
są bezawaryjne. Zastępowanie mechaniki i optyki elektroniką na pewno doprowadzi do większej awaryjności. A w wielu segmentach wcale nie jest potrzebne. Ot choćby w każdej lustrzance semi-pro i pro, gdzie jej małe gabaryty wcale nie są pożądane, ze względu na współpracę z całkiem sporymi obiektywami.

AM - Sro 17 Mar, 2010

Dotychczas nic nie wskazuje na to, by byly jakies konkretne korzysci z braku lustra. Aby EVILe byly porzadane musi sporo sie zmienic w obecnej technologii a koniec koncow i tak nie zaoferuja niczego ciekawego sporym rzeszom ludzi.

Co nie znaczy, ze jako jedna z idei jest ciekawa i znajdzie swoich zwolennikow.

Arek - Sro 17 Mar, 2010

AM napisał/a:
Dotychczas nic nie wskazuje na to, by byly jakies konkretne korzysci z braku lustra.


No tak radykalny w drugą stronę też bym nie był. Małe rozmiary, naleśniki, brak kłapania lustra. Idealne rzeczy w przypadku dyskretnego streetphoto.

AM - Sro 17 Mar, 2010

Arek napisał/a:

No tak radykalny w drugą stronę też bym nie był. Małe rozmiary, naleśniki, brak kłapania lustra. Idealne rzeczy w przypadku dyskretnego streetphoto.

Wyrazilem sie moze niejasno. Sa pewne korzysci, ale sa one dosc specyficzne i nie "ulepszaja" lustrzanki jako takiej.

Jeszcze rozwine te mysl, na razie nie mam czasu.

Marian - Sro 17 Mar, 2010

Wizjery EVF są coraz lepsze. Podobno już najnowszy wizjer do Olympusa jest bardzo dobry, a będą one jeszcze lepsze.
Do ekranów pewnie z kolei wejdą OLEDy.
Coraz szybciej następują w obu elementach korzystne zmiany.
Jeśli tylko osiągną wystarczającą jakość, to bez żalu pożegnam się z wadami optycznych wizjerów.

Gdy chodzi o pobór prądu to mogą być wygaszane gdy nie patrzy się w wizjer.

A co do zawodności: czy ulegający mechanicznym zanieczyszczeniom wizjer, nie pokazujący 100% obrazu, ciemny i malutki jak "światełko w tunelu", nie pozwalający zmienić powiększenia jakiegoś fragmentu obrazu, jest niezawodnym narzędziem fotografowania?

Nie wiem czy szybko osiągną wystarczającą jakość, więc tylko po szybkości zachodzących zmian spodziewam się, że nastąpi to szybko. Pelkowski twierdzi że w ciągu 24 miesięcy. Brzmi to sensownie.

Jeśli do tego dojdzie, to profi i semi profi to też dotknie. Najwyżej one dostaną najdroższe EVF i ekrany.

hijax_pl - Sro 17 Mar, 2010

Marian napisał/a:
Pelkowski twierdzi

Hm, coś ostatnio to centrala prostuje jego wypowiedzi ;)

A tak swoją drogą - jak jest rozwiązany w bezlusterkowcach układ pomiaru światła?

Marian - Sro 17 Mar, 2010

hijax_pl napisał/a:
ostatnio to centrala prostuje jego wypowiedzi
Za dużo powiedziane. To tylko pracownik działu DSLR w Olympusie więc może ma w tym interes.
Luke_S - Sro 17 Mar, 2010

hijax_pl napisał/a:
Hm, coś ostatnio to centrala prostuje jego wypowiedzi ;)


Przychodzą dziennikarze i pytają, to centrala odpowiada.

hijax_pl napisał/a:
A tak swoją drogą - jak jest rozwiązany w bezlusterkowcach układ pomiaru światła?


Tak jak w kompaktach, przez matrycę.

Jerry_R - Pon 22 Mar, 2010

Porownanie AF NX10 i G1: http://43rumors.com/focus...s-panasonic-g1/
Marian - Pon 22 Mar, 2010

Ciekawe.
Jerry_R - Pon 22 Mar, 2010

Marian napisał/a:
Ciekawe.

Marian,
jak mozesz - odswiez watek o X1 - to zadam zagadke dotyczaca AF, zeby nie mieszac w watku NX10.

Marian - Pon 22 Mar, 2010

Jerry_R napisał/a:
Porownanie AF NX10 i G1: http://43rumors.com/focus...s-panasonic-g1/

Po raz drugi obejrzałem ten test, bo przypomniałem sobie dlaczego takie testy mogą być nierzetelne, albo jeśli nawet są rzetelne to bywają nieprzydatne w praktycznym zastosowaniu.
No i niestety ten test przestał być dla mnie miarodajny. Zwróćcie uwagę, że czujnik w każdym aparacie celuje w trochę inne miejsce, o innym udziale powierzchni kontrastowych. Takie różnice mogą być przyczyną innego zadziałania AF.

Jerry_R - Wto 23 Mar, 2010

Marian, ten test pokazuje to samo, co wiele innych.

Akurat mailem u43, wiec moge spokojnie potwierdzic, ze rezultat z G1 jest taki w rzeczywistosci. NX10 z innych probek z netu - rowniez wyglada podobnie.

Mysle, ze ten test moze byc bardzo przydatny komus, kto chce miec pojecie, czego moze oczekiwac od tych puszek.

Malo tego - ten test pokazuje dokladnie przewage Lumixa, wzgledem calej reszty. Tzn. czy PEN'y, czy NX10, czy Leica X1 - kraza w podobny sposob, widoczny na tym filmie, przod\tyl. Dla mnie ten test jest tym bardziej wiarygodny.

PS: Marian, specjalnie dla Ciebie:
G1: http://vimeo.com/9548501
NX10: http://vimeo.com/9548351

Naprawde myslisz, ze taki test nic nie powie potencjalnym nabywcom?

Marian - Wto 23 Mar, 2010

Ja nie twierdzę, że któryś z nich nie jest szybszy, ale że dla mnie takie testy AF nie są miarodajne. Interesująca ciekawostka.

Zresztą nie widziałem nie budzących wątpliwości testów AF. Przy testowaniu AF "wyrastają" dodatkowe problemy i pytania, np. co ważniejsze, szybka "bylejakość" czy dokładna "powolność" w ustawianiu ostrości?
Dla mnie ważniejsze jest dokładne ustawienie, a nie szybkie ustawienie. Nie ekscytuję się tak zwanymi testami AF. Współczesny AF nie jest wart przywiązywania do niego dużej wagi.
Itd. Itp.

W pierwszej kolejności interesuje mnie na ile łatwo, przyjemnie i dokładnie w danym aparacie można ustawić ostrość za pomocą ręcznego układu. Większość współczesnych aparatów na to nie pozwala, a w miejsce takiego ręcznego układu oferuje jakiś AF. Nie miałem w rękach NX10 więc nie wiem co o nim sądzić, a X1 miałem, i ręczne ustawianie ostrości mi się w nim podobało, a to że ma on jeszcze jakiś AF, to przyjemna ale drugorzędna rzecz. Nie wiem czy tak będzie w NX10 gdy go wezmę do ręki.

Jerry_R - Czw 06 Maj, 2010

NX10 vs E-PL1 (z Lumix 20mm f/1.7): http://www.stevehuffphoto...-jonathan-wong/
Marian - Czw 06 Maj, 2010

Jakie z tego Samsunga brzydactwo bije w oczy gdy leży obok Olympusa.
Daniel*1977 - Pią 07 Maj, 2010

Kwestia gustu, ale tak to napisałeś jak by czerwony samochód był gorszy od czarnego :P
Jerry_R - Pią 07 Maj, 2010

Niech sie Samsung rozwija. Ma jeszcze sporo do zrobienia. Wszystko w ich rekach.

Sony oficjalnie oglasza swoje bezlustrowce za 4 dni, Leica oglosi FF bez lustra, typu EVIL, mniejszy od M9 - juz we wrzesniu, niektorzy juz mieli to body w rekach w Solms.

Marian - Pią 07 Maj, 2010

Oby tylko Leica lub Sony sensownie wybrały ogniskowe.
ghost - Pią 07 Maj, 2010

sony zapewne puści 16 f/2.8 i 18-55. na aps-c.
Marian - Pią 07 Maj, 2010

Bardzo bym chciał stałoogniskowe odpowiedniki dla FF 75mm i 42 albo 45mm, czyli w APS-C 50 i 28 albo 30.
ghost - Pią 07 Maj, 2010

no to nie w pierwszym rzucie. ;) z tego co krąży w sieci, to evil sonowski będzie raczej ukłonem w strone kompaktów niż aparatów typu nx10 czy e-p1. niedługo się przekonamy.
Marian - Pią 07 Maj, 2010

Zobaczymy.
GoOrange - Sob 16 Paź, 2010

Czy wiadomo coś o wejściu Sigmy w mocowanie Samsunga NX? Jakieś plotki, może oficjalne info...?
patlaik - Pon 18 Paź, 2010
Temat postu: Makro
Mam pytanie totalnie laickie. Mam Samsunga NX uczę się na nim podstaw fotografii, najbardziej podobają mi się fotki makro i chcialabym trochę pobawić się w tym kierunku. Moje pytanie czy do tego typu sprzetu można dokupić konwerter makro? :roll:
Chris62 - Czw 21 Paź, 2010
Temat postu: Re: Makro
patlaik napisał/a:
Mam pytanie totalnie laickie. Mam Samsunga NX uczę się na nim podstaw fotografii, najbardziej podobają mi się fotki makro i chcialabym trochę pobawić się w tym kierunku. Moje pytanie czy do tego typu sprzetu można dokupić konwerter makro? :roll:


Oczywiście. Raynox jak do większości będzie pasował.

Co do NX 10 dla mnie fajny sprzęt. Obecnie dużo tańszy od konkurenta czyli Panasonika G2. Jak tam kto woli ja jednak wolę większą matrycę APS-C niż 4/3.
SONY NEX i Olka PEN itp. nie biorę pod uwagę nie lubię do robienia zdjęć używać podstawek pod obiektywy. Nie lubię też wielkich ciężkich klocowatych aparatów które po 30 minutowym używaniu powodują bół nadgarstka.
NX10 to taka micro lustrzanka-aparat który można normalnie trzymać i operować jak lustrzanką (oczywiście z małymi różnicami) no a kiedy trzeba schować do kieszeni i iść dalej. Miałem małą lustrzankę nosiłem ją jednak w torbie. NXa mogę nosić w kieszeni!
Liczę na szybki rozwój systemu, który dostarczy stosunkowo dobre i tanie obiektywy.
Kity póki co są znakomite naleśniczek jeszcze lepszy no i oby udał się ten zapowiadany 18-200 bo na potrzeby turystyczne jest mi niezbędny.
Soft aparatu mógłby być lepszy niż obecnie miejmy nadzieję zę będzie poprawiany do doskonałości:)
Z aparatem dostałem oprogramowanie do RAWów oparte na Silkypix całkiem fajnie się na tym pracuje dodatkowo Samsung Master umożliwia wiele funkcji edycyjnych dla tiff/jpg tak, że PS znacznie mniej będzie potrzebny.

Daniel*1977 - Sob 13 Lis, 2010

Taka mała wstawka, niedługo powinna być większa.
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem 20mm do systemu NX.
Szkiełko jest minimalnie większe do 30mm, szkoda że ciemniejsze bo start jest od f/2.8
Wykonanie moim zdaniem rewelacja, metalowy bagnet, filtry 43mm, kąt 70 stopni, ostrzenie papierowo 17 cm, ale moim zdaniem 14-15cm. W porównaniu do reszty szkieł, pierścień ostrzenia działa bajkowo - czuć w końcu opór przy nastawianiu. iFn działa :) ale mi jakoś łatwiej w NX10 operować przyciskami na obudowie aparatu, jeden problem w tym, że w NX przycisk iFn lekko chowa się pod osłonę lampy błyskowej.

Kilka fotek:

protection by Daniel*1977, on Flickr


fabric by Daniel*1977, on Flickr


screw by Daniel*1977, on Flickr


AUSTRIA by Daniel*1977, on Flickr


O by Daniel*1977, on Flickr


towel by Daniel*1977, on Flickr


small knot by Daniel*1977, on Flickr

Tu sam bohater:
http://img560.imageshack....9676973w79.smil

[ Dodano: Czw 09 Gru, 2010 20:45 ]
Dostępny jest nowy FW do aparatów NX10 i NX100:
http://www.samsung.com/uk...agetype=subtype

[ Dodano: Wto 19 Kwi, 2011 10:13 ]
Pojawił się nowy firmware do aparatów NX10/NX100
http://www.samsungimaging...essageNumber=96

jannik - Nie 05 Cze, 2011

Witam
Gdzieś o tym było, ale nie mogę znaleźć.
Czy da się w PS-ie otworzyć RAW-y z NX10?
Ja mam PS5 najnowszym Camera RAW i nie potrafi odczytać RAW-a z NX :(

Chciałbym mieć możliwość zabawy w PS lub przynajmniej w LR .. nie lubię innych.

Czytałem gdzieś, że wyjściem jest konwersja do formatu DNG.
Nigdy nie miąłem z taką konwersją do czynienia, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie taki konwerter można "zdobyć", żeby RAW-y w Samsunga zmieniał do DNG.

z góry dziękuję
pozdro

hijax_pl - Nie 05 Cze, 2011

jannik napisał/a:
Gdzieś o tym było, ale nie mogę znaleźć.
W tak zwanych "release notes'ach" wydawanych przy okazji wypuszczania każdej wersji ACR. Wystarczy w google wpisać odpowiednie pytanie i pierwszy link wyskakuje taki.
jannik napisał/a:
Czytałem gdzieś, że wyjściem jest konwersja do formatu DNG.
Tak - o ile nie da się użyć ACR. Wtedy jest jeszcze możliwość skorzystania z DNG Convertera
jannik - Nie 05 Cze, 2011

Hijax
dzięki wielkie, ale..
po pierwsze nic nie kumam tutaj po angielsku (choć dogadać się potrafię)
jak bym umiał korzystać z takich angielskich stron, to bym tutaj o pomoc nie prosił :evil:
po drugie, co to są "ealise notesy" i co to są ACR?
po trzecie, co tam trzeba zrobić w tym linku, który mi podałeś? jakaś wtyczka do PS-a? czy co?
po czwarte, który converter DNG mam ściągnąć żeby konwertowało pliki RAW z NX-a? mam XP-eka

wybacz, ale takie rady to mi w niczym nie pomogą.
prosiłem o podanie mi ewentualnego linka do konkretnego konwertera RAW (nx) - DNG
lub jakiejś wtyczki do PS5 żeby czytał te rawy.

Do d... ściągnąłem i zainstalowałem ostatniego convertera i g... podstawiam folder gdzie są fawy z nx10 i mówi że "plik źródłowy nie zawiera pliki raw"
do d..

pitras - Nie 05 Cze, 2011

jannik, potrzebujesz Camera Raw wersję minimum 6.2 (najnowsza jest 6.4.1)
hijax_pl - Nie 05 Cze, 2011

jannik napisał/a:
po drugie, co to są "ealise notesy"
Informacje dotyczące danej wersji - między innymi wsparcie do jakich aparatów dodali...
jannik napisał/a:
i co to są ACR?
ACR - Adobe Camera Raw
jannik napisał/a:
o tam trzeba zrobić w tym linku, który mi podałeś? jakaś wtyczka do PS-a? czy co?
Podałem link do zestawienia, jaka wersja ACR jest potrzebna by odpowiedni aparat był wspierany. Dla NX10 to 6.2.
jannik napisał/a:
który converter DNG mam ściągnąć żeby konwertowało pliki RAW z NX-a? mam XP-eka
Każdy, który numerek będzie miał większy bądź równy 6.2 - czyli najnowszy.
jannik napisał/a:
wybacz, ale takie rady to mi w niczym nie pomogą.
Zatem nie szukaj rad, ale odpowiedzi na swoje pytania.
jannik - Nie 05 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
...Zatem nie szukaj rad, ale odpowiedzi na swoje pytania.

teraz wszytko jasne
będę walczyć..
:neutral:

hijax_pl - Nie 05 Cze, 2011

jannik, to tak na wszelki wypadek - nie każdy ACR będzie współpracował z każdym PS ;)
jannik - Nie 05 Cze, 2011

pitras napisał/a:
jannik, potrzebujesz Camera Raw wersję minimum 6.2 (najnowsza jest 6.4.1)


Dla jasności.
Mam zainstalowany ACR 6.3 i "program nie może przeanalizować pliku" :(

a poza tym to próbuję otworzyć pliki RAW zrobione NX5
A może te z NX5 nie są takie same jak z NX10 (bo w podanym przez was wykazie nie ma wogóle uwzględnionego NX5)?

pzodro

pitras - Nie 05 Cze, 2011

jannik napisał/a:
pitras napisał/a:
jannik, potrzebujesz Camera Raw wersję minimum 6.2 (najnowsza jest 6.4.1)


Dla jasności.
Mam zainstalowany ACR 6.3 i "program nie może przeanalizować pliku" :(

a poza tym to próbuję otworzyć pliki RAW zrobione NX5
czy takie same są z NX10?

pzodro

NX5 na dziś dzień nie jest obsługiwany przez ACR

hijax_pl - Nie 05 Cze, 2011

jannik napisał/a:
Mam zainstalowany ACR 6.3 i "program nie może przeanalizować pliku"
Jaki PS?
jannik napisał/a:
A może te z NX5 nie są takie same jak z NX10 (bo w podanym przez was wykazie nie ma wogóle uwzględnionego NX5)?
Skoro nie ma na liście - to nie ma jak na razie wsparcia. ;)
jannik - Nie 05 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
Jaki PS?...
Skoro nie ma na liście - to nie ma jak na razie wsparcia. ;)


mam PS5
....
no i wszystko jasne... a ja się męczyłem.. :???:
Dzięki panowie, miło jest iść spać z rozwiązanym problemem..
:)

komor - Nie 05 Cze, 2011

jannik napisał/a:
mam PS5

Wersję 5 z 1998 roku? ;)

jannik - Pon 06 Cze, 2011

komor napisał/a:
Wersję 5 z 1998 roku? ;)

Eee... no bez jaj.. aż tak zacofany nie jestem!
Moja wersja jest unowocześniona, bo z 1999r... prawie milenijna!!!
:cool:

hijax_pl - Pon 06 Cze, 2011

jannik napisał/a:
Moja wersja jest unowocześniona, bo z 1999r...
Czyli 5.5? No to muszę Cię zmartwić - zapomnij o RAWach, albo uaktualnij sobie PS chociażby do wersji 7 ;)
jannik - Pon 06 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
jannik napisał/a:
Moja wersja jest unowocześniona, bo z 1999r...
Czyli 5.5? No to muszę Cię zmartwić - zapomnij o RAWach, albo uaktualnij sobie PS chociażby do wersji 7 ;)

Kurde.. Hijux, żartowałem
Mam PS cs5
i do tego ACR 6.3.0.79
pozdro

hijax_pl - Pon 06 Cze, 2011

jannik napisał/a:
żartowałem
ja też :)
jannik - Wto 07 Cze, 2011

No cóż, po pierwszych zabawach aparat sprawia wrażenie bardzo pozytywne!
Ci, którzy porównują tego kurdupelka do Nikona D300 lub do innej podobnej lustrzanki, mogą się nieco zawieść i zniechęcić, ale dla kogoś, kto szuka optymalnego rozwiązania pomiędzy kompaktem a lustrem, to jest idealny sprzęt. Nie wiem jak się ma ta puszeczka do mikro 4/3, ale dla mnie brak wizjera dyskwalifikuje aparat!
Mam tylko nadzieję, że Samsung nie spłata mi figla i nie padnie haniebnie w najmniej odpowiednim momencie:
puszka:
solidne wykonanie, całkiem przyzwoity wizjer (manualne ostrzenie - bez problemów), b. ładny wyświetlacz, przystępne i wręcz przyjazne menu (znacznie lepsze niż w EX-ie), ergonomia elegancka i b. udana.
zdjęcia - na razie nie mam się czym pochwalić, ale z pierwszych testowych zabaw wnioskuję, że są bardzo porządne, obiektyw niezły, no i genialny AF!
No i bez problemów RAW-y otwierają się w ACRze.
Dziękuję wszystkim, którzy doradzili mi dołożenie trochę kaski i zakup NX10 (zamiast NX5). Teraz widzę różnicę! W sumie NX5 uszedłby w tłoku, ale brakowało by mi dobrego wizjera, bo lubię focić przez wizjer.
To tyle na razie.

pitras - Wto 07 Cze, 2011

Gratulacje, teraz tyko focić, focić, focić.... :)
mrawi - Wto 07 Cze, 2011

jannik napisał/a:
No cóż, po pierwszych zabawach aparat sprawia wrażenie bardzo pozytywne!

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze :grin:
Ja też gratuluję, nie będziesz żałował.

jannik - Pią 10 Cze, 2011

Drugie wrażenie też (jak na razie) jest nie najgorsze, a wręcz dobre.
Szczególnie miło jestem zaskoczony menu, które jest czytelne i wygodne.
Obiektyw, jak na kitowy, całkiem przyzwoity.

Na razie tylko nie mogę sobie zbyt dobrze poradzić z WB.
Ale to samo miałem, gdy pożyczałem od kolegów lustrzanki (Canon 450d, Nikon D40/60 itp).
Rawów mi się nie chce wywoływać (na razie), a przy jpg często nie potrafię sobie poradzić z nadmiernymi kontrastami i nasyceniem kolorów.
Tutaj akurat EX-1 lepiej sobie radzi (WB).
Podobnie przy użyciu wbudowanej lampy. Na razie - kupa. Czasem twarze przepala w odcieniu amarantowo-fioletowym, a jeśli w zasięgu jest trochę drewna lub żóltawej ściany to fotografowane osoby wychodzą jak żółtki.

No, ale to są drobiazgi do opanowania.
Mało miałem do czynienia z lustrzankami.. a tu chyba rządzą podobne zasady... :???:

Ogólne wrażenie - very positive!

pzodro

hijax_pl - Pią 10 Cze, 2011

jannik napisał/a:
Na razie tylko nie mogę sobie zbyt dobrze poradzić z WB.
Mówisz o AWB, czy presetach? Ustawiałeś może ze wzorca?
jannik napisał/a:
a przy jpg często nie potrafię sobie poradzić z nadmiernymi kontrastami i nasyceniem kolorów.
Ustawiłeś sobie poprawnie przetwarzanie kolorów (Picture Wizard)?
jannik - Pią 10 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
Mówisz o AWB, czy presetach? Ustawiałeś może ze wzorca?

Miałem na myśli kombinowanie przy afto łąjt balansie, ponieważ można tam różnicować przy każdym ustawieniu temperaturę od -3 do +3
nie zawsze udaje się ładnie wycelować
Wydaje mi się, że w NX automatyka WB jest jakby mniej precyzyjna niż np. w EX, że więcej przestrzeni pozostawia się fotografującemu.
a wedle wzorca jeszcze nie bawiłem się
wszystko w swoim czasie.. :)

hijax_pl napisał/a:
Ustawiłeś sobie poprawnie przetwarzanie kolorów (Picture Wizard)?

Masz na myśli to co u mnie się nazywa "przestrzeń kolorów", czyli sRGB i Adobe RGB?
nie wiem jak jest poprawnie
Z urzędu (po zresetowaniu) jest ustawione na sRGB, więc nie zmieniam.

pozdro

hijax_pl - Pią 10 Cze, 2011

jannik napisał/a:
Miałem na myśli kombinowanie przy afto łąjt balansie, ponieważ można tam różnicować przy każdym ustawieniu temperaturę od -3 do +3
nie zawsze udaje się ładnie wycelować
Mówiąc presety miałem na myśli wybór: żarówka, chmurka, cień, słoneczko, błysk itp ;)
jannik napisał/a:
Masz na myśli to co u mnie się nazywa "przestrzeń kolorów", czyli sRGB i Adobe RGB?
Nie - miałem na myśli ustawienie sposobu przetwarzania kolorów - tam masz takie ustawienia pre definiowane: standard, nasycony, portret, pejzaż, chłodne, cieple itd... Tak możesz podregulować sobie jasność, kontrast, nasycenie, ostrość.
jannik napisał/a:
Z urzędu (po zresetowaniu) jest ustawione na sRGB, więc nie zmieniam.
I nie zmieniaj dopóki nie będziesz miał realnej potrzeby ;)

Robiąc w JPG musisz zadbać o poprawnie ustawiony WB i profil przetwarzania - inaczej zdjęcie będzie "dziwne". I w zasadzie niewiele już w komputerze poprawisz.
Albo - strzelaj w RAWach i w kompie zmieniaj wielokrotnie te wszystkie parametry jak tylko Ci się podoba...

jannik - Pią 10 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
... miałem na myśli ustawienie sposobu przetwarzania kolorów - tam masz takie ustawienia pre definiowane: standard, nasycony, portret, pejzaż, chłodne, cieple itd..

W NX to się nazywa "kreator kolorów".. i oczywiście mieszam tam jak żyd w kaszance... i właśnie o tym pisałem.. znaczy się o tych temperaturach w WB (-3 do +3) i o kreatorze kolorów. A żeby było weselej to w tym kreatorze każda wybrana opcja może być podregulowana na 4 sposoby (odcień, nasycenie, ostrość, kontrast!). Jest też możliwość trzech własnych ustawień, no i za dużo tego wszystkiego :zalamany: :zalamany: :zalamany:
Ale zabawy co nie miara...
W EX-ie jest chyba trochę lepsza automatyka WB i lepiej dobiera do zastanej sytuacji, ale za to NX jest bardziej kreatywny.. :lol:

RAWy są dobre, jak się chce walnąć jakieś artystyczne arcydzieło, a przy fotkach wakacyjno rozrywkowych fajnie byłoby nauczyć się robić jako-tako gotowe jpg-i.

p[zodro

hijax_pl - Pią 10 Cze, 2011

jannik napisał/a:
znaczy się o tych temperaturach w WB (-3 do +3) i o kreatorze kolorów
To tylko korekcja koloru, a nie balans bieli. Jak masz AWB ustawiony i walczysz z tymi profilami - to nie dziwie się, że dostajesz... kota ;)
jannik napisał/a:
Jest też możliwość trzech własnych ustawień, no i za dużo tego wszystkiego
Albo ustawiasz tu w aparaciku, albo robisz RAWa by później w kompie:
- poprawnie ustawić balans bieli
- poprawnie skorygować ekspozycję
- ustawić odpowiednie przetwarzanie kolorów.
jannik napisał/a:
RAWy są dobre, jak się chce walnąć jakieś artystyczne arcydzieło,
A kto Ci takich głupot naopowiadał? RAW to przede wszystkim potrzebny jest by ratować dupsko jak się źle ustawiło aparat podczas robienia zdjęcia. I nie mówię o ustawieniu czasu migawki, przysłony i czułości...
jannik napisał/a:
a przy fotkach wakacyjno rozrywkowych fajnie byłoby nauczyć się robić jako-tako gotowe jpg-i.
To przełącz na SMART i skup się na kadrowaniu ;)
jannik - Pią 10 Cze, 2011

Hijax
Takie malutkie OT.
Masz gdzieś "powieszone" fotki zrobione EX-m?
W twoje galerianki to chyba tylko D90..
ciekaw jestem twoich zmagań z Szamszungiem .. :)

hijax_pl - Sob 11 Cze, 2011

jannik napisał/a:
Masz gdzieś "powieszone" fotki zrobione EX-m?
Mam parę :D
jannik napisał/a:
W twoje galerianki to chyba tylko D90..
Stare śmieci.. Jakoś tak nie mam czasu ani weny by tam coś dorzucać... :roll:
jannik napisał/a:
ciekaw jestem twoich zmagań z Szamszungiem ..
Muszę Cię zmartwić - robię w RAWach tylko ;)
Chris62 - Wto 14 Cze, 2011

Jeśłi robię jpgi to używam menu custom kontrast na -1 nasycenie na -1reszta 0 i wychodzą naturalnie.
WB można zmienić w jpg też chocby za pomocą ACR lun SRC.

RAW nalezy koniecznie stosować wprzypadku dużej rozpietości tonalnej sceny.

jannik - Wto 14 Cze, 2011

No i chyba zacznę powoli experymentować z rawami, bo wnerwia mnie zabawa z ustawianiem korektora barw.. :)
Ja czasem stosuję nasycenie -1 a reszta zero, lub kontrast -1 i reszta zero.
W zależności od sytuacji ..

PS
Właśnie wypstrykałem do końca baterię-zamiennik, którą dostałem wraz z zakupionym zestawem. Jestem pozytywnie zaskoczony - równe 400 zdjęć, w tym trochę z lampą!

[ Dodano: Wto 21 Cze, 2011 18:17 ]
Wyczytałem otake kilka artykułów o NX10 z Fotopolip
http://nx10.fotopolis.pl/index.php?n=10744

ale przysłodzili!

Aż ze zdziwienia wziąłem w rence aparata, ustawiłem na Smarta i zacząłem pstrykać w różnych sceneriach i ..

teraz już wiem dlaczego niektórzy twierdzą, że takie artykuły to są chyba opłacane przez Samsunga i inne firmy.. :(

Tak wogóle to NX10 jest niezłym aparatem, ale bez przesady z tym "auto".
Chyba że mam walnięty egzemplarz, bo to ca napstrykałem w "smarcie" to od razu ze wstydem szybciutko wykasowałem i raczej nie chcę już experymentować w tym ustawieniu :)

Chris62 - Sro 22 Cze, 2011

jannik napisał/a:
No i chyba zacznę powoli experymentować z rawami, bo wnerwia mnie zabawa z ustawianiem korektora barw.. :)
Ja czasem stosuję nasycenie -1 a reszta zero, lub kontrast -1 i reszta zero.
W zależności od sytuacji ..

Nie widziałem aparatu który by przewidział jakie nastawy dla konkretnej sceny będa optymalne. Mało tego przy wywoływani RAW często nie wiem czego chcę czuy ostrzej czy jaśniej czy więcej czy mniej kontrastu nasycenia itd itp.
Dla kogo są jpgi? Dla tych, którym to wszystko wisi. Jak mi ktoś mówi że Aparat X ma super jpgi to cóż :wink:
jannik napisał/a:

PS
Właśnie wypstrykałem do końca baterię-zamiennik, którą dostałem wraz z zakupionym zestawem. Jestem pozytywnie zaskoczony - równe 400 zdjęć, w tym trochę z lampą!

To dobry zamiennik mój jest beznadziejny pada zaraz po włożeniu. Zamówiłem HAMA możę będzie lepszy.
Nie polecam w każdym razie tych za 34,xx PLN z Pruszkowa.

jannik - Nie 26 Cze, 2011

Też mam jeszcze jeden zamiennik (taki za 34 zł) i jest do bani. To samo co u kolegi Chris62 - pada po kilkudziesięciu zdjęciach.. :( . (taki już dostałem przy zakupie i traktuję go jako dodatek extra.. :) )
Na tym dobrym zamienniku pisze "ANSMANN" i jeszcze A-Sam BP1310
polecam gorąco.

Co do jpg.
Tak jak pisałem, na razie prawie nie robią "arcydzieł artystycznych" natomiast lubię robić tzw. "reportażówki", czyli klikam 1000 zdjęć, wybieram z tego 100 jak tako udanych, a resztę wywalam.. :)
Więc jpg są mi b. potrzebne.
Po ostatniej sesji na Węgrzech (Mezokovezd) zauważyłem, że zdjęcia (jpg) plenerowe, czyli poranki, zachody, łąki, góry itp. wychodzą bardzo przyzwoicie, a nawet bardzo ładnie!
Niestety wciąż mam duży kłopot z zdjęciami ludziów (np. żony i syna), szczególnie w intensywnym oświetleniu słonecznym lub przy jaskrawym zachodzącym słońcu. Kolor skóry (szczególnie twarzy) wychodzi jakiś taki jakby byli metysami lub mieszańcami Indiach z Żółtakami z Korei północnej! Nie zawsze, ale często. Jakoś jeszcze tego nie mogę opanować.
Poza tym wciąż jeszcze walczę z ekspozycją. Czasem przy ustawieniu EV +2 lub +3 zdjęcia wychodzą super (bo 1 lub 0 jest za ciemne), a czasem w z pozoru podobnych warunkach ustawiając EV +2 i +3 zdjęcia wychodzą zupełnie prześwietlone... hm...
A najbardziej wpierdziela mnie ten pierdzielony wyświetlacz-łgarz (amoled!). Przekłamuje, upiększa i generalnie zdjęcia wychodzą miodzio, no i oczywiście po zrzuceniu na kompa wychodzi naga i okrutna prawda. Z kolei wizjer (zwany w instrukcji celownikiem) jest kiepściuni i niezbyt się nadaje do przeglądania pstrykniętych fotek. No cóż, trzeba się będzie jakoś nauczyć rozpoznawać z tego kłamliwego wyświetlacza co jest prawdą a co fałszem... można to potraktować jako dodatkową atrakcją (ot, taki gift od producenta Szajcunga.. :) )

Ale trzeba przyznać, ze głębia ostrości i zakres tonalny w porównaniu do tzw. hybryd kompatkowych jest o wiele ciekawszy .. o wiele.. no i ostrość!

pzodro

hijax_pl - Nie 26 Cze, 2011

jannik napisał/a:
Niestety wciąż mam duży kłopot z zdjęciami ludziów (np. żony i syna), szczególnie w intensywnym oświetleniu słonecznym lub przy jaskrawym zachodzącym słońcu.
A ekspozycja jest poprawna? Histrogram OK?
jannik napisał/a:
Poza tym wciąż jeszcze walczę z ekspozycją. Czasem przy ustawieniu EV +2 lub +3 zdjęcia wychodzą super (bo 1 lub 0 jest za ciemne), a czasem w z pozoru podobnych warunkach ustawiając EV +2 i +3 zdjęcia wychodzą zupełnie prześwietlone
Hm... Rozumiem, że korygujesz pomiar matrycowy?
jannik - Nie 26 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
A ekspozycja jest poprawna? Histrogram OK?

Hm... Rozumiem, że korygujesz pomiar matrycowy?


Hijaxksie.
Jeśłi można prosić, to jaśniej, bo nie jestem pewien o co pytasz.. :oops:
Co masz na myśli pod pojęciem "niepoprawnej" expozycji?
Z histogramem jeszcze się nie zaprzyjaźniłem.

Co do pomiaru.
Pomierzam sobie pomiarem "centralnie ważonym", bo jakoś tak mi bardziej pasuje.
No i koryguję sobie co nieco zakresem EV (skok mam ustawiony na 1/3).

PS
A tak poza tym to jako tako udało mi się zapanować nad jpg-ami ustawiając w korektorze kontrast na -2. Toteż większość zdjęć (prawie wszystkie) robię z takim ustawieniem.

hijax_pl - Nie 26 Cze, 2011

jannik, wrzuć po prostu jakieś przykładowe zdjęcie efektu o którym piszesz.
Chris62 - Pon 27 Cze, 2011

Korekcja + 2-3 EV? ło matko conajwyżej +1/3 to max.
Przy jpg dobrze kontrolować histogram na żywo pokazuje bardzo dokładnie i pozwala zauważyć ryzyko przepału.

Z kolorem skóry i innymi nie mam żadnych problemów - powiem wiecej NX deklasuje poprzednią lustrzankę.
Zresztą w tej kwestii posiadacze nawet Nikona D700 mogą też ponarzekać ze słynną żółcią.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę indywidualne upodobania jedni wolą "ciepłotę" Canona inni "chłód" Nikona a ja np. lubię "chłód" Samsunga :grin:
jannik[/b] spróbuj tak naświetlanie matrycowe korekcja 0 nasycenie -1, kontrast -1 ostrość
w zakresie -1 a 1 zależnie od upodobań ale pamiętaj zawsze mmożna podostrzyć w pp a jak załapiesz artefakty to po ptokach.
Ja mam duży monitor o wysokiej rozdzielczości (ponad fullHD) więc ostrość +1 daje radę ale na mniejszym monitorze może być za ostro i pojawi sie aliasing. Ustawienia, które podałem mają na celu uzyskanie możliwie naturalnego wyglądu zdjecia. Jeśli chcesz efekciarskie to musisz poszukać własnych nastaw.
Można jeszcze popróbować skorygowac lekko kolory np niebieski na -1 i czerwony +1 przy pozostawieniu zielonego na 0.

Z tego co piszesz wnioskuję lubisz ciepłłotę Canona więc w custo przesuń suwak odcienia na preforowaną wartość. Warto zrobić tą samą scenę przy różnych nastawach i je zapisać. Wszystko to ustawisz w sekcji Custom 1,2 lub 3. (Nie wiem jak w polskim menu to nazwali nie używam.)
Będzie działało w trybach PAM. Poza tym masz do dyspocji bracketingi naświetlania i odcienia a także możłiwości edycyjne w aparacie np smart range po zrobieniu zdjęcia itp.
Oczywiście możesz używać RAW+jpg jednocześnie i bawić się do woli w pp.
Nie wyciągaj pochponych wniosków z powodu prezencji zdjęćc na jednym monitorze. IMO amoled pokazuje właściwie kolory to monitor komputera nie jest w stanie takich uzyskać. Potrzebna jest kalibracja niestety. Trzeba się nieco napocić żeby zestroić lcd tak aby jako tako oddawał wiernie kolory. Polecam ustawienia systemowe i regulacje kolorów w odpowiedniej sekcji albo jesli to możliwe regulacje bezpośrednio na monitorze. Idealnie się nie ustawi ale zawsze to lepiej niż domyśłne ustawienia systemowe.


Ja dodatkowo używam Smart range choć czytałem że użycie tej funkcji wpływa na drobne detale i kolory. Musze sie kiedyś dokładnie przyjrzeć na ile to prawda. Póki co róznice z i bez SR są zauważalne w kwestii naświetlenia cieni i świateł oraz kolorów (czasem na + a czasem na - zależnie od sceny). Ja lubię mieć doświetlone cienie i jednoczesnie nie przepalone światła więc korzystam. W SRW też specjalne krzywe kontrastu sobie pozapisywałem, żeby szybko uzyskać to co lubię.
Po wgraniu ostatniego firmware nie zauważam żeby jpg były rozmydlone jak to było przy starszych wersjach więc ostatnio mniej RAWów przerabiam.

Ogólnie to polecam forum samsunga n dpreview - ludziska pokazują tam wiele fajnych zdjęć i cech aparatu a nawet świetne osiagi przy wyższych ISO, którego ja raczej nie stosuję (operuję między 100-800) ale poczytać można. Czasem może być to przydatne.

Tak czy inaczej ja skupiam sie głównie na ostrości, prawidłowym naświetleniu, doborze GO czyli odpowiedniej przysłony lub czasu migawki kiedy to jest wymagane (np w ruchu) oraz kadrze. Kolory i inne szmery bajery zostawiam na potem czyli postprcessing bo w trakcie pstrykania nie ma na to czasu i jakikolwiek aparat jest w moich rekach to procedura taka sama.
Dlatego kiedy robimy ważne zdjęcia najlepiej używać tylko RAW.

jannik - Pon 27 Cze, 2011

Chris
Dzięki wielkie za rady :)
Trochę mnie pocieszyłeś .. bo zacząłem zletka wątpić, czy się nauczę obsługiwać ten aparat (skądinąd całkiem fajny, bo niektóre fotki wyszły mi pięknie!... jak dla mnie).

Co do EV. Ustawiłem sobie skok co 1/3
Źle się wyraziłem, bo mając na myśli np. +0,3 napisałem +1
czyli: ustawiałem bracketing na -o,3 - 0 - +.03 itp itd

Mój ulubiony Custom to: nasycenie 0, ostrość 0, kontrast -2
muszę jeszcze spróbować obniżyć ostrość na -1 ..

Napisz mi dokładnie gdzie się ustawia minus i plus kolorów. Napisałeś, że można ustawić niebieski na -1, zielony na -1 itp itd

pozdrawiam

Chris62 - Sro 29 Cze, 2011

Kolorami bawiłęm się w Irfan View aby porównać czy te z aparatu są optymalne czy można je przestawić na ciut lepsze.
Na mój gudt własnie tak akombinacja dała minimalnie lepszą kolorystykę ale dla moich oczu.
Myślę, że zmieniająć w menu odcień (domyśłnie ustawiony na biały) można to samo uzyskać

jannik - Czw 30 Cze, 2011

Mały teścik:

Które z poniższych zdjęć jest wykonane Samsungiem NX10, a które Nikonem cp 8800?

Oba zdjęcia praktycznie są nie obrabiane (tylko trochę podciągnięta ostrość), a zdjęcie z NX-a było kolorystycznie zaingerowane tak, aby ujednolicić je w miarę ze zdjęciem z cp8800.

1.

2.

z pewnością fachowcy rozpoznają
ale proszę, powiedzcie mi w czym zdjęcia te różnią się na korzyść 3 razy droższego NX-a?

Zdjęcia robiłem w tym samym miejscu z roczną rozpiętością.. :)

pzodro

hijax_pl - Czw 30 Cze, 2011

jannik napisał/a:
Oba zdjęcia praktycznie są nie obrabiane (tylko trochę podciągnięta ostrość), a zdjęcie z NX-a było kolorystycznie zaingerowane tak, aby ujednolicić je w miarę ze zdjęciem z cp8800.
No to w końcu obrabiane czy nie? ;)
jannik napisał/a:
ale proszę, powiedzcie mi w czym zdjęcia te różnią się na korzyść 3 razy droższego NX-a?
W sumie takie zdjęcie można też zrobić telefonem, ale czego to dowodzi? :roll:
jannik - Czw 30 Cze, 2011

Nie wiem czy dowodzi, czy nie dowodzi, ale rodzi się pytanie po co amator ma wydawać kupę kasy na aparat skoro 3 razy tańszy aparat robi podobnej jakości fotki.. :)

pozdr

hijax_pl - Czw 30 Cze, 2011

To zrób teraz zdjęcia na najmocniejszej, dostępnej przysłonie. Oraz w półmroku domowym... I porównaj jeszcze raz ;)
jannik - Czw 30 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
To zrób teraz zdjęcia na najmocniejszej, dostępnej przysłonie. Oraz w półmroku domowym... I porównaj jeszcze raz ;)

No wiem, wiem...

Choć w całokształcie nie przepadam za nikonowskim odwzorowaniem kolorów, to niektóre widoczki robione 8800 całkiem ładnie wychodziły.
Troszkę musiałem popracować w PS-ie, żeby fotkę z NX-a upodobnić kolorystycznie do cp8800.
poniżej zamieszczam nie ruszony landszafcik (jeszcze przed kolorystyczną korekcją) powyższego zdjęcia z NX-a.




pozdro

hijax_pl - Czw 30 Cze, 2011

A mnie się ta kolorystyka nie podoba :)
No ale... de gustibus est non disputandum ;)

Tak swoją drogą - jak miałeś ustawiony WB?

jannik - Pią 01 Lip, 2011

hijax_pl napisał/a:
A mnie się ta kolorystyka nie podoba :)

Która?
Bo jeśli nikonowska, to mi też się średnio podoba... ale ta z Siamsiunga to też jakaś taka niezabardzo.
Nie ma to jak Canon lub Fuji

hijax_pl napisał/a:

Tak swoją drogą - jak miałeś ustawiony WB?

WB - auto

Teraz dopiero zauważyłem (w Exifie), że ustawiłem sobie aparat na preselekcję przysłony A f20 s1/90, EV + 0,3 bez statywu, więc ostrość zdeczka szemrana...

Poniżej ten sam landszafcik na innym ustawieniu - P (f8 s1/400), WB daylight EV +0,3:



jest jakaś różnica ... ?
:wink:

Luke_S - Pią 01 Lip, 2011

Te zdjęcia są chyba lekko niedoświetlone. Podciągnij ekspozycję, to i kolory się poprawią.
jannik - Pią 01 Lip, 2011

Luke_S napisał/a:
Te zdjęcia są chyba lekko niedoświetlone. Podciągnij ekspozycję, to i kolory się poprawią.

I tak były robione na EV + 0,3
To znaczy, że mam ustawić na +0,6 lub na +1 ?!
hm... w innym widoczku tak zrobiłem, to mi zdjęcie wyszło bladziutko jakoś tak..
:cry: :

komor - Pią 01 Lip, 2011

Bo i bardziej podnosisz ekspozycję, tym mniejsze nasycenie kolorów się robi (a ściślej: wzrasta udział jasności [luminosity] nad nasyceniem [saturation]), co trzeba odpowiednio skontrować. Dlatego też zabawa suwaczkami w programach do wywoływania plików daje naprawdę więcej możliwości i kontroli, niż jakieś tam JPG-i prosto z puszki. :)
hijax_pl - Pią 01 Lip, 2011

jannik, pozwoliłem sobie ciut podrasować Twoje zdjęcie:


jannik - Pią 01 Lip, 2011

Luke_S napisał/a:
Te zdjęcia są chyba lekko niedoświetlone. Podciągnij ekspozycję, to i kolory się poprawią.

komor napisał/a:
Bo im bardziej podnosisz ekspozycję, tym mniejsze nasycenie kolorów się robi ...


No to zara, zara.. bo czegoś tu nie zakumałem.

Luke pisze, żeby podciągnąć ekspozycję, bo jest niedoświetlone zdjęcie, czyli żeby ustawić EV wyżej (+) (czyli dłuższy czas naświetlania) i wtedy poprawią się kolorki. Dobrze odczytałem tę sugestię?

A kolega Komor że im bardziej podniosę expozycję, to tym mniejsze nasycenie kolorków, czyli raczej się kolory nie poprawią...

No to albo ja coś źle zrozumiałem z tych postów, albo któryś z kolegów się źle wysłowił, albo któryś z panów się myli.. :)

pzodro

komor - Pią 01 Lip, 2011

jannik, to są znoszące się tendencje – jedno w górę, to drugie w dół. Im bardziej podnosisz ekspozycję tym bardziej:
jannik napisał/a:
to mi zdjęcie wyszło bladziutko jakoś tak.

Więc trzeba nie przesadzić, ale znaleźć złoty środek. Albo przesadzić, a przedtem (w aparacie) lub potem (w komputerze) zwiększyć nasycenie. Przy tym wszystkim przyjmuję, że zależy nam na zdjęciu przyjemnym w odbiorze, a nie wiernie odwzorowującym rzeczywistość. (Pomijając zasadniczy problem, co to znaczy wiernie odwzorować rzeczywistość.)

h.s. - Sob 02 Lip, 2011

Jannik, Twoje zdjęcia są za ciemne, bo są niedoświetlone. Masz na nim duży udział białych chmur przy ustalaniu ekspozycji przez aparat i w efekcie za krótki czas naświetlania.
W takim przypadku skieruj obiektyw na trawę /powtórz to zdjęcie i zobacz efekt/. Wszystko też zależy od tego, czy masz ustawiony pomiar z całej matrycy, czy ze środka.
Poczytaj też w sieci trochę o ekspozycji. Swiatłomierze aparatów ustawione są tak, aby dobrze oddawały średnią szarość /18%/ i wszystko sprowadzają do tej szarości, czy to będzie biel sukni panny młodej, czy węgla. Dlatego niektóre zdjęcia trzeba korygować na +, lub - , a jeśli nie wiadomo o ile, to można przy pomiarach posługiwać się tablicami szarości

jannik - Sob 02 Lip, 2011

h.s. napisał/a:
Jannik, Twoje zdjęcia są za ciemne, bo są niedoświetlone. Masz na nim duży udział białych chmur przy ustalaniu ekspozycji przez aparat i w efekcie za krótki czas naświetlania.
W takim przypadku skieruj obiektyw na trawę /powtórz to zdjęcie i zobacz efekt/. Wszystko też zależy od tego, czy masz ustawiony pomiar z całej matrycy, czy ze środka.

Ustawiony mam zazwyczaj pomiar centralnie ważony.

Czy skierowanie obiektywu na trawę (czyli ciemniejszą część kadru) da ten sam efekt co podwyższenie wartości EV?
czy w takiej sytuacji warto zastosować bracketing (np. ze skokiem 0,6)?

No ale czy bardziej naświetlając zdjęcia z chmurami nie spowoduję przepalenia tych części gdzie są chmury?
i utratę intensywności kolorów?

czyli rozumiem, ze muszę znaleźć złoty środek expozyji?
cholera.. ale kupa..
i dlatego nie przepadam za "lepszymi" aparatami.. wolałbym mieć dobrej jakości małpkę, które by za mnie rozstrzygała takie skomplikowane akcje..
:mrgreen:

Luke_S - Sob 02 Lip, 2011

jannik napisał/a:
No to zara, zara.. bo czegoś tu nie zakumałem.

Luke pisze, żeby podciągnąć ekspozycję, bo jest niedoświetlone zdjęcie, czyli żeby ustawić EV wyżej (+) (czyli dłuższy czas naświetlania) i wtedy poprawią się kolorki. Dobrze odczytałem tę sugestię?


Nie. Ekspozycję podnosisz po to, żeby zdjęcie nie było zbyt ciemne. Kolory to inna sprawa, musisz je potraktować osobno. Zdjęcie powinno mieć i odpowiednią ekspozycję, i kolory zgodne z zamierzeniem fotografa. Na tym pierwszym możesz (a właściwie powinieneś) popracować z poziomu aparatu, ewentualnie lekkich zmian dokonać możesz w postprodukcji. Nad tym drugim pracujesz już na kompie z rawami. Zapomnij o zawsze dobrych kolorach na jpegach prosto z puszki.

jannik napisał/a:
A kolega Komor że im bardziej podniosę expozycję, to tym mniejsze nasycenie kolorków, czyli raczej się kolory nie poprawią...


Jak już mówiłem, kolory to osobny temat. Najpierw ekspozycja, potem kolory...

jannik - Sob 02 Lip, 2011

Luke...
Ale w tym oto zdaniu zasugerowałeś jednak, że istnieje zależność pomiędzy expozycją a kolorami .. :?:
Luke_S napisał/a:
Te zdjęcia są chyba lekko niedoświetlone. Podciągnij ekspozycję, to i kolory się poprawią.

a następnie piszesz, że:
Luke_S napisał/a:
... Ekspozycję podnosisz po to, żeby zdjęcie nie było zbyt ciemne... kolory to osobny temat. Najpierw ekspozycja, potem kolory...

no to jak to jest?
jest zależność czy jej nie ma
:)

komor - Sob 02 Lip, 2011

jannik, przeanalizuj jeszcze raz ostatnie kilka postów. Wyciągnij wnioski, zamiast łapać za słowa. :)
jannik - Sob 02 Lip, 2011

komor napisał/a:
jannik, przeanalizuj jeszcze raz ostatnie kilka postów. Wyciągnij wnioski, zamiast łapać za słowa. :)

żartowałem...
wnioski wyłapuję
dziś ćwiczę w terenie, w podobnej scenerii

A tak na zakończenie, to możecie mi podać jakieś ciekawe stronki (ale takie dla amatorów, a nie naszpikowane fachowymi wspaniałościami i niezrozumiałą dla przeciętniaka terminologią) na temat expozycyji?
I oczywiście PO POLSKU, a nie po angielsku, co niektórzy czynią zawzięcie (nie piję tutaj do nikogo z obecnych.. ale mi się to zdarzyło w innych wątkach kilkakroć).

pzodro

komor - Sob 02 Lip, 2011

jannik, stety/niestety po angielsku jest znacznie więcej ciekawych materiałów niż po polsku, co jest oczywiście zrozumiałe. A Szeroki kadr czytujesz?
hijax_pl - Sob 02 Lip, 2011

jannik, Tu nie chodzi o ekspozycje jako taka ale o sposób pracy światłomierza.
jannik - Sob 02 Lip, 2011

hijax_pl napisał/a:
jannik, Tu nie chodzi o ekspozycje jako taka ale o sposób pracy światłomierza.

No to tera mnie zastrzeliłeś..
To od czego mam zacząć, żeby rozgryźć problem ekspozycji?
Próbowałem czytać Szeroki Kadr... ale mnie uśpił.. :(
Kupiłem sobie nawet Książkę o Fotografowaniu pana A. Mroczka, ale to na mnie działa lepiej niż Relanium 0,5 mgr... :(
piękne fotografie, fajne opisy i wywody, ale niewiele z tego zakumałem

Nie ma jakiejś fajnej stronki, na której w kilku prostych zdaniach ktoś udziela praktycznych porad bez rozwodzenia się nad temperaturami kolorów, stopniami Kalwina czy innego Morozowa, itp. itd?

pozdro

komor - Sob 02 Lip, 2011

jannik, ale czego Ty w zasadzie oczekujesz? Że ktoś Ci łopatą do głowy włoży wiedzę? Jak Szeroki Kadr Cię usypia to już nic nie pomoże. Bo tam właśnie praktyczne porady bez rozwodzenia się, z tego co widziałem.
jannik - Nie 03 Lip, 2011

komor napisał/a:
jannik, ale czego Ty w zasadzie oczekujesz? Że ktoś Ci łopatą do głowy włoży wiedzę? Jak Szeroki Kadr Cię usypia to już nic nie pomoże. Bo tam właśnie praktyczne porady bez rozwodzenia się, z tego co widziałem.

OK, dzięki
No to nie pozostaje nic innego jak załatwić na uczelni trochę czarodziejskiego środka, dzięki któremu studenci zdają celująco egzaminy i uważnie przestudiować Szeroki Kadr.
dam znać jak się czegoś nauczę...
:)
pozdro

h.s. - Nie 03 Lip, 2011

Może też zerknij tutaj, proste podstawy

http://www.fotal.pl/foto-...kspozycja-cz-1/

pitras - Nie 03 Lip, 2011

h.s. napisał/a:
Może też zerknij tutaj, proste podstawy

http://www.fotal.pl/foto-...kspozycja-cz-1/


Fajna stronka, nie znałem jej. W innym artykule na tej stronie w ciekawy sposób opisywana jest zasada trójpodziału. Dla początkujących jak znalazł.

h.s. - Nie 03 Lip, 2011

Też jej nie znałem, ale wpisałem w wyszukiwarkę..... i
http://www.google.pl/sear...iw=1280&bih=609
lektury na tygodnie

Chris62 - Sro 06 Lip, 2011

jannik napisał/a:
Nie wiem czy dowodzi, czy nie dowodzi, ale rodzi się pytanie po co amator ma wydawać kupę kasy na aparat skoro 3 razy tańszy aparat robi podobnej jakości fotki.. :)

pozdr

He he CP8800 jak był nowy w sklepie to był droższy od wielu lustrzanek.

Tak czy inaczej nie widzę problemu aby uzyskać podobną tonację lub lepszą przy tych możliwościach które są w NX10.
Jak sobie nie radzisz w trybach manualnych to sorry ale włącz sobie program "krajobraz" i będziesz miał "małpę".

Sprawdź czy nie włączyłeś Smart range bo ten "przyciemnia" zdjęcie i zmniejsza kontrasty.

Zrozum, że ustawianie parametrów "na gotowo" niesie ryzyko przepałów i aby ich uniknąć celowo rezygnuje sie z ideału po to aby w PP go uzyskać.
Jak już chcesz robić w jpg to przede wszystkim patrz na histogram, który wspomaga przy doborze korekcji EV. Bracketing też nie zaszkodzi. Jakby co pomoże w obróbce HDR.

Taki CP880 z kwesti zakresu tonalnego leży i kwiczy jak każdy kompakt poza tym o kreowaniu GO można zapomnieć. Po to własnie kupuje sie aparaty z większą matrycą aby miec możliwoć kreacji GO oraz lepsze możliwości uzyskania dobrej jakości w gorszych warunkach oświetleniowych o szybkości działania nie wspominając.

No ale jak widzę to Ty trolujesz po wszystkich forach tu kupiłeś NXa i CP 8800 na innych forach masz np. Fuji HS10 "ciekawy" gość z Ciebie :mrgreen:

jannik - Sro 06 Lip, 2011

Oj tam.. od razu trolujesz..
Jakbym chciał trolować, to bym sobie różne nicki wymyślał.

po prostu szukam czegoś co by mnie ustatysfakcjonowało

Zaczęło się wszystko od Nikona cp8800, który pod względem jakości zdjęci w zupełności mnie satysfakcjonował
ale miał kilka drobnych wad, które skłoniły mnie do poszukiwania jakiejś nowej "hybrydy" o podobnych lub lepszych parametrach.
cp8800 był okropnie wolny (rawa zapisywał kilkanaście sekund.. nawet do 20-tu)
miał też masakrycznie malusi wyświetlacz
no i zamarzyło mi się coś o podobnych możliwościach, lecz bardziej nowoczesny
Wszystkie Nikony po cp8800 okazały się o wiele słabsze (gorsze zdjęcia)
No i zacząłem wędrówkę... :)
Lumix fz18 , Canon G11, Szajc EX1, Fuji HS10, Szajc NX10 (który właśnie sprzedałem :) he he he..
w między czasie kupiłem Canon A610 i na pewno się go nie pozbędę
Więc wszystkie te aparaty o których piszę posiadałem

Teraz rozważam Fuji s100fs.. ale nie wiem, czy to będzie TO
lub powrót do Lumix fz28 (bo najbardziej z tych wszystkich mi przypadł do gustu fz18.

Co do NX10
To doskonały aparacik dla trochę więcej niż amatorów... głównie do RAW-ów.
jotpegi tylko dla wielbicieli Szajcungowskiej kolorystyki i generalnie dla "znawców"

pzodro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group