forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Panasonic Lumix DMC-G1

michalwisnia - Czw 27 Lis, 2008
Temat postu: Panasonic Lumix DMC-G1
Co to za stwór reklamują w TV??

Lustrzanka czy kompakt??

Jesienny - Czw 27 Lis, 2008

Opcja "szukaj" nie boli :}

noooo dooobra:
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=4011

edmun - Czw 27 Lis, 2008

michalwisnia, polecam przejrzeć kilka gazet. nawet tych z początku roku 2008 i poszukać informacji o G1 bo nie po to Panasonic wydał grube miliony złotych w ten system oraz setki tysięcy złotych w marketing, żeby ktoś się pytał "co to jest" :)
Podpowiem że otoczka wokół G1 jest pompowana porządnie od kilku miesięcy i nawet osoby które nie bawią się fotografią, o tym słyszeli.
Nie bez powodu.
google też nie gryzie
http://www.google.pl/sear...lient=firefox-a

cube007 - Czw 27 Lis, 2008

OMG - z marsa wrociles czy jak?
Lustrzanka czy kompakt?? - prawdziwa hybryda :)

tomekh - Pią 28 Lis, 2008

na www.dfv.pl można już test poczytać
wulf - Pią 28 Lis, 2008

U konkurencji, na "fotocity" :wink: jest już teścik i to dość pochlebny.
MC - Pią 28 Lis, 2008

Dokladnie to tutaj:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8154&p=0

WojciechW - Pią 28 Lis, 2008

cube007 napisał/a:
OMG - z marsa wrociles czy jak?
Lustrzanka czy kompakt?? - prawdziwa hybryda :)


No ale jest pewien problem. Niby wiadomo co to jest, ale nie wiadomo jak to nazwać.

Można powiedzieć, że w aparacie tym usunięto pewien element - wlaściwie nieistotny dla jakości zdjęć lustrzanki, a jednak decydujący o dotychczas stosowanej nazwie i jakże wazny dla całego zjawiska socjo-fotograficznego jakim jest obserwowany od paru lat "kult lustrzanki cyfrowej".

Ale na razie jest to chyba bardziej "lustrzanka bez lustra" niż "hybryda z wymienną optyką" bo ta druga może się jeszcze narodzi z wspólczesnych hybryd, w których parametry megazoomów ograniczają dalszy wzrost rozdzielczości.

Pozdrawiam,
WojciechW

mavierk - Pią 28 Lis, 2008

Dobrze optyczni to nazwali - aparat systemowy :D

No a jak dla mnie jest to nowa generacja dalmierzy :)

Piotr_0602 - Pią 28 Lis, 2008

czyli rewolucja, pierwsza jaskółka, pionier przecierający szkla, innowacja...

Coś co może tym razem przeminie bez echa, ale może coś co jest początkiem końca lustrzanek "z lustrem". W perspektywie lustro umrze, jak dinozaury. Ale czy to będzie za sprawą Panasonica G1, czy może jakiegoś innego modelu innego producenta... zobaczymy.
Na razie to Panas jest najbardziej zaawansowany w temacie "lustra bez lustra".

Liszu - Sob 29 Lis, 2008

Jak dla mnie Panasonic G1 jest wydarzeniem roku w fotografii cyfrowej. O tym jak poważnie został ten "wynalazek" potraktowany przez świat foto niech świadczy fakt, że już Samsung pracuje nad własną wersją Micro 4/3, a przed tygodniem przymiarki do podobnego rozwiązania zapowiedział Canon.

@Piotr_0602: jeśli lustro faktycznie któregoś dnia umrze to właśnie za sprawą omawianego tu aparatu. Będą pewnie lepsze bez względu na producenta, ale wejście G1 wyznaczyło zupełnie nowy kierunek i teraz pozostaje nam podziwiać efekt kuli śniegowej. Ciekaw jestem czy Nikon także pójdzie w tym kierunku. Kompakty tego producenta nie sprzedają się tak dobrze jak Canon czy Panasonic, ale czy Nikon podaruje sobie walkę o ten segment? Trudno powiedzieć. Canon nawet nie czekał na pierwsze dane dotyczące sprzedaży G1. Samsung poszedł jako pierwszy za Panasem - nie powinno to dziwić ze względu na klienta docelowego obu firm. Zastanawia mnie też jak inni producenci podejdą do tematu od strony technicznej. Matryce 4/3 można spokojnie pakować do takiego G1 w celu zmniejszenia gabarytów aparatu i optyki. Czy Samsung i Canon opracują także matryce tego typu czy załadują większe sensory ze swoich luster? Jeśli zrobią to drugie to sens tworzenia takiego systemu będzie raczej znikomy, bo rozmiary sprzętu będą większe. Z drugiej strony może to nie rozmiary, a wyeliminowanie lustra okaże się kluczowym elementem rozwoju tej koncepcji.

@WojciechW: problem z przyporządkowaniem do kategorii może mieć spory wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Tak już wszyscy mamy, że jak nie potrafimy czegoś nazwać, określić przynależności itd. to nie mamy do tego zaufania. Myślę, że w ciągu jakichś trzech miesięcy znajdzie się na świecie na tyle kreatywny dziennikarz, który podczas pisania recenzji G1 palnie od niechcenia wymyśloną na poczekaniu nazwą. Historia pokazała tysiące razy, że w taki sposób rodzą się gatunki muzyczne, filmowe i cała reszta :)

Pomimo tego, że bardzo entuzjastycznie przyjąłem info o G1 wciąż nie mogę wymęczyć wniosku, dla kogo ten aparat ma być? "Imieninowi" pstrykacze odpadają. Profesjonaliści i posiadacze lustrzanek także, bo jakość zdjęć nadal nie jest lustrzankowa, choć wyraźnie lepsza od 99% hybryd i zdjęcie robione na ISO 1600 można spokojnie drukować w formacie 10x15. G1 jako support? Tu już prędzej, ale wolałbym usłyszeć to od jakiegoś profesjonalisty niż snuć domysły. Pozostają jeszcze klienci tacy jak np. ja - małpka to za mało, lustrzanka za dużo, więc nabyłem ultrazooma, który - co jest oczywiste - mydli na dłuższym końcu, ale daje możliwość pobawienia się w fotografa :) Czy gdybym miał rok temu do wyboru Fz18 i G1 dałbym około 1000 zł więcej za ten drugi? Wtedy raczej nie, bo wymienne obiektywy budziły u mnie proste skojarzenia ze skomplikowaną obsługą. Tymczasem już po zobaczeniu reklamy w TV trudno nie krzyknąć "jakie to proste!". I tu - jak zawsze zresztą - tkwi siła Panasonica. Reklama i cała marketingowa otoczka nauczy ludzi nowego sposobu myślenia. To potrwa z pewnością miesiące, więc na racjonalne prognozy dotyczące Micro 4/3 przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na powodzenie nowego systemu pozytywny wpływ na pewno będzie mieć reakcja Samsunga i Canona. Swoją drogą ciekawi mnie co na to wszystko wybitnie elastyczna firma, jaką jest Sony :)

edmun - Sob 29 Lis, 2008

Liszu, wiele ciekawych zdań napisałeś, więc podpisuję się pod Tobą.
O G1 jest głośno, tak jak pisałem wcześniej, nawet koledzy na uczelni zazwyczaj nie związani z aparatami pytają mnie o ten aparat.
Można dużo domniemywać, ale mam nadzieję że G1 zadziała inaczej na rynku.
Amator kupi ten promowany G1, po czym po nauce obsługi przejdzie na lustrzankę.
Ja tak podejrzewam.... sam z FZ18 przeszedłem na lustro, bo jednak Lumix mi nie wystarczył, natomiast z G1 może być podobnie. Dostajesz porządny sprzęt który nadaje smaczku w stronę lustra, kwestia kiedy ta osoba przejdzie, to tylko i wyłącznie sprawa czasu i finansów

rsms - Sob 29 Lis, 2008

Cytat:
Dostajesz porządny sprzęt który nadaje smaczku w stronę lustra, kwestia kiedy ta osoba przejdzie, to tylko i wyłącznie sprawa czasu i finansów

Z tym bym się zdecydowanie nie zgodził, i to z dwóch powodów. Po pierwsze cena: niejeden z kompaktów kosztuje drożej niż najtańsze lustrzanki, i mimo różnicy w jakości kompakty te znajdują jednak nabywców. Po drugie to właśnie jakość: jeżeli ktoś nabędzie G1 tzn. że z jakichś względów nie zdecydował się na lustrzankę (i na pewno nie ze względu na cenę :mrgreen: ) Dostaje zdecydowanie lepszą jakość niż w jakimkolwiek kompakcie, więc tym mniej ma powodów by przesiadać się na lustrzankę. Jeśli kierunek który zapoczątkował G1 będzie nadal się rozwijał to moim zdaniem w przyszłości kwestia wyboru będzie wyglądała tak: kompakt czy coś innego, a to coś innego to czy lustrzanka czy coś mikro 4/3.

xneon - Sob 29 Lis, 2008

najlepiej byłoby wyprzeć kompakty i podzielić rynek między micro 4/3 a regularne DSLR APS-C i FF
WojciechW - Sob 29 Lis, 2008

Parę uwag dla podtrzymania dyskusji w stronę kol. liszu i endmun

Napiszę w tali sposób - gdyby podobny chwyt zrobił np. Olympus przerabiając jakąś swoją lustrzankę serii E usuwając lustro i dodając ulepszony wizjer elektroniczny to chyba by zdjęcia z obydwu aparatów tzn. lustrzanki bez lustra i z lustrem się zupełnie nic nie różniły. O atrakcyjności "lustrzanki bez lustra" decydowały by ewentualne zalety wynikające z zastosowania wizjera elektronicznego. Wymienię parę przychodzących mi na myśl - mozliwość uzyskania większej jasności obrazu, możliwość wprowadzenia czegoś w rodzaju elektronicznego dalmierza, możliwość kręcenia video w pelnej rozdzielczości, pełny life - view i inne, które na pewno ktoś wymyśli.

Jeżeli G1 robi niezodowolające kogoś zdjęcia to oczywiści problem takich, a nie innych wlaściwości zastosowanej matrycy i dostępnej do tego aparatu optyki. Realizacje podobnego pomysłu można sobie natomiast wyobrazić w przypadku APS-C, FF czy nawet aparatów średnioformatowych jak Hasselblad. A w G1 jest oczywiście problem zestawu dostępnych obiektywów. Jest prosta sprawa - każdy obiektów stosowany do mniejszego formatu matrycy (filmu) ma w odpowiedniej proporcji gorsze parametry. Co z tego, że liczba linii na milimetr pozastaje taka sama gdy radykalnie zmniejsza się liczba linii na caly crop.

W dalszym etapie rozwoju obecnych hybryd (tych z malutkimi matrycami) można sobie np. wyobrazić zastosowanie zamiast megazooma 15 x dwa łatwo wymienne jaśniejsze zoomy po 4x odpowiadające dwu typowym zakresom 17-70 i 70-300 i pozwalające na sensowne zastosowanie matrycy 15 MP. Mnie by taki aparat korcił

Nie wiem czy G1 to już taki przełom i rewelacja roku - to będzie zależeć od tego jaka będzie kontynuacja tego pomysłu.

Pozrawiam serdecznie

WojciechW

[ Dodano: Sob 29 Lis, 2008 16:07 ]
xneon napisał/a:
najlepiej byłoby wyprzeć kompakty i podzielić rynek między micro 4/3 a regularne DSLR APS-C i FF


O tym to zadecyduje "niewidzialna ręka rynku".

Marian - Nie 30 Lis, 2008

mavierk napisał/a:
jest to nowa generacja dalmierzy
Nie ma dalmierza, więc nie jest dalmierzowcem.

Nie jest też hybrydą bo nie jest jednocześnie i analogiem i cyfrą.

Pojawienie się G1 pokazuje jak dalece lustrzankowo-kompaktową "monokulturą" zdeformowano rynek sprzętu foto. Już nawet słów nie mamy innych poza kompaktem, lustrzanką i dalmierzowcem. Fotograficzne oligopole (wieloletni rynkowy duopol Nikona i Canona) pozbawiły wyboru i doprowadziły do takiej deformacji w zaspokajaniu potrzeb. Mam nadzieję że G1 zwiastuje koniec monokultur na rynku sprzętu foto. Ja np. nie potrzebuję aparatów z wymiennością obiektywów, z lustrem, z autofokusem, a tym bardziej z wielopunktowym autofokusem, z filtrem Bayera itd i itp.

wulf - Nie 30 Lis, 2008

MC napisał/a:
Dokladnie to tutaj:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8154&p=0

Nie mam czasu i ochoty śledzić różnych dziecinnych "chwytów" służących do ignorowania konkurencji stosowanych na różnych portalach, stąd moje "fotocity".
Co do G1 to wysoka cena oprócz tego, że jest to nowość musi wynikać z drogiego telewizora w wizjerze o sporej liczbie pikseli, dlatego najtańsze lustrzanki będą o wiele tańsze choć wcale nie muszą dawać więcej możliwości jak to było dotychczas.

Arek - Nie 30 Lis, 2008

Dziecinnych chwytów u nas nigdy nie było. Nikt nie wycinał linków do konkurencji, ani żadna nazwa innego portalu traktującego o fotografii nie była zabroniona.
nasir - Nie 30 Lis, 2008

również test G1: http://www.dfv.pl/aparaty.html?id=684
Liszu - Nie 30 Lis, 2008

Początek testu jest conajmniej śmieszny (te historyjki), ale potem już lepiej. Przyznam się, że jak przeczytam jeszcze ze trzy podobne recenzje tego aparatu to dam sobie spokój z planami dotyczącymi lustrzanki. Na półprofesjonalne lustro szkoda mi pieniędzy, a i potrzeb takich raczej nie mam, natomiast amatorskie lustrzanki przerażają mnie swoimi ułomnościami wynikającymi z cięcia cen. G1 poza brakiem opcji nagrywania filmów nie prezentuje w moim odczuciu żadnych istotnych dla mnie wad, za to posiada wszystkie zalety, dla których czuję potrzebę przejścia na lustro.

Przy okazji staję się powoli grupą docelową tego wynalazku. Mój FZ18 przestał mi wystarczać pod względem jakości zdjęć (wszechobecne ziarno), ale cały czas nie jestem przekonany do lustrzanki, gdyż boję się tego, że więcej czasu będę musiał poświęcać sprzętowi niż zdjęciom (być może jestem w błędzie). Piszę to myśląc o bardziej zaawansowanych lustrach, bo te stricte amatorskie traktuję raczej w kategorii "niedorobionych produktów" z racji tego, ze to zawsze są obcięte wyższe modele.

Do podjęcia ostatecznej decyzji będę jednak potrzebował testu na Optyczne. Wspomniana przez Arka konkurencja strzela recki bardziej w stylu pierwszego wrażenia, choć po złożeniu w całość danych z dwóch podanych tu testów mogę już mówić o pewnej wiedzy na temat mozliwości G1. Przede wszystkim nadal nie wiem kompletnie nic o jakości szkieł, które będą (są?) sprzedawane w zestawie, a to właśnie one bardzo mnie interesują. Czy zamiana FZ18 na G1 pozwoli mi cieszyć się świetną jakością na krótkim i długim końcu jednocześnie? Na to pytanie muszę znać odpowiedź.

WidMo - Nie 30 Lis, 2008

dla mnie ten aparacik to nic specjalnego...wszystko już było.
tomitom - Nie 30 Lis, 2008

aparat z wymienną optyką ot co...
nasir - Nie 30 Lis, 2008

pierwsza sztuka na allegro w cenie 1999 zł

http://allegro.pl/item495...aktura_gwa.html

Marian - Pon 01 Gru, 2008

Raport Reichmanna na temat G1. Korzystny dla G1.
edmun - Pon 01 Gru, 2008

Liszu, mógłbym poprzeć większość co napisałeś, jednakże i tak będę obstawał przy swoim, że G1 jest wstępem do lustrzanek w podobnej cenie, niż aparatem który je wyprzedza. Denerwuje mnie jak na razie test autofocusa w jednym testów, w którym pokazują jego super prędkość. Szkoda że w tak pięknych warunkach.
Czekam na więcej testów, będę mógł więcej powiedzieć. Na razie jest to bardzo ciekawa propozycja, odrobinę droga, jeśli chodzi o eksperymentowanie, jednakże można by się zastanowić czy nie warta swojej ceny

cube007 - Pon 01 Gru, 2008

Liszu napisał/a:
Czy Samsung i Canon opracują także matryce tego typu czy załadują większe sensory ze swoich luster? Jeśli zrobią to drugie to sens tworzenia takiego systemu będzie raczej znikomy, bo rozmiary sprzętu będą większe. Z drugiej strony może to nie rozmiary, a wyeliminowanie lustra okaże się kluczowym elementem rozwoju tej koncepcji.

Nie mam pod reka linka, ale z zapowiedzi Samsunga wynikalo jasno - sensor APS-C, znany z Samsunga GX20 i Pentaxa K20D (innego aps-c Samsung na razie chyba nie ma)
Piszesz o rozmiarze - lustrzanka APS-C nie musi byc duza, patrz Pentax K-m. Wywalajac lustro mozna jeszcze bardziej zmniejszyc korpus.

Liszu napisał/a:
Pomimo tego, że bardzo entuzjastycznie przyjąłem info o G1 wciąż nie mogę wymęczyć wniosku, dla kogo ten aparat ma być? "Imieninowi" pstrykacze odpadają. Profesjonaliści i posiadacze lustrzanek także, bo jakość zdjęć nadal nie jest lustrzankowa, choć wyraźnie lepsza od 99% hybryd i zdjęcie robione na ISO 1600 można spokojnie drukować w formacie 10x15. G1 jako support?

Popatrz na oferte Panasa, przed pojawieniem G1. Kompakty, prostsze i bardziej zaawansowane konczace sie na leciwym FZ50, czarna dziura, niszowa seria L (ceny!). G1 ladnie pasuje w puste dotychczas miejsce...
Tych nieprofesjonalistow robiacych cos wiecej niz zdjecia u cioci na imieninach tak malo nie jest - to min. dla nich jest ten aparat.

edmun napisał/a:
Denerwuje mnie jak na razie test autofocusa w jednym testów, w którym pokazują jego super prędkość.

Super predkosc w porowaniu z innymi kontrastowymi AF...

mavierk - Pon 01 Gru, 2008

cube007 napisał/a:
Super predkosc w porowaniu z innymi kontrastowymi AF...
Jak jest szybszy od tego w R1, to jest z pewnością szybszy od większości wiertarek podpiętych pod większość amatorskich puszek :)
wulf - Pon 01 Gru, 2008

Arek napisał/a:
Dziecinnych chwytów u nas nigdy nie było. Nikt nie wycinał linków do konkurencji, ani żadna nazwa innego portalu traktującego o fotografii nie była zabroniona.

Moja wina, moja wina moja bardzo wielka ....
Pomyliłem się, to nie u Was o Nich ale u Nich o Was :lol:
http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=6713
Jak na razie można jeszcze pisać na różnych forach pod tym samym nickiem ale kto wie, kto wie...

Pawel-wroc - Pon 01 Gru, 2008

Wyciągnięty przełącznik zmiany trybów AF i pomiaru ekspozycji, przycisk funkcyjny, jeden przysci programowany, dobry ruchomy wyświetlacz, Szybki AF, dużo pikseli a przy tym matryca formaty 4/3 - na takiej matrycy hula E3, E520 ... migawka :) , dużoooo możliwości personalizacji, SZYBKI AF :) po raz drugi, ciekawe innowacyjne funkcje, które całkiem możliwe a nawet pewne pojawią się u konkurencji czy to w jakimś formacie micro czy amatorskich plastikowych lustrzankach...Bezpośrednie przełączenie trybów pracy podobny do tego z G1 ma K20 D - przełączasz bezpośrednio-w D80 naciskasz przycisk i wybierasz czyli wykonujesz dwie czynności...Widać że Panasonic podchodzi poważnie do tematu.
Gdybym teraz kupował aparat i przy podobnych relacjach cenowych jak dwa lata temu to zamiast FZ-50 wziął bym G1 choćby ze względu na AF (za FZ-50 dałem 2000 zł i to z z zachodu-w Polsce kosztował 2300) . Nawet dziś nie jest to zły wybór- 2000 zł z obiektywem- ok drożej niż najtańsze lustrzanki....ale.... która najtańsza lustrzanka ma choćby taki LCD i wiele funkcji które on ma...a to dopiero początek. Jak dla mnie np. Live view ma sens ale przy ruchomym LCD, wtedy można zrobić zdjęcie z poziomu żabki nie żabyi nie pobrudzić sobie spodni i nie kłaść się na ulicy...

nasir - Pon 01 Gru, 2008

następny znaleziony test : http://www.swiatobrazu.pl...ix_dmcg1.html,1
kesiek - Sro 03 Gru, 2008

jestem ciekaw jakie ten aparat ma wady bo napewno ma jak każdy troszke kosztuje ale kazdy aparat ma zalety i wady
Marian - Sro 03 Gru, 2008

Można będzie do niego zamontować przez adapter obiektywy Leici M, a więc i innych producentów z bagnetem M. Już można 4/3, Nikona, Canona, M42. Robi się coraz ciekawiej, dlatego chciałbym zapytać Optycznych kiedy będzie test G1?
WojciechW - Sro 03 Gru, 2008

Myśle, że o oplacalności zakupu będzie decydować cena i zestaw dostępnych obiektywów. Na razie cena (chyba coś około 2300 zł) jest ceną nowości i delikatnie mowiąc nie jest konkurencyjna z normalnymi lustrzankami. Ponadto dedykowane obiektywy są na razie slownie dwa i na razie brak ich pełnych testów. Niestety przy używaniu obiektywów od lustrzanek normalnego formatu 4/3 obiektyw staje się od razu bardziej długoogniskowy (a przez to brak dobrych obiektywów szerokokątnych) i mniej ostry w przeliczeniu na crop. Nie wspominam o prawdopodobnie większych szumach, bo sam rzadko fotografuję przy gorszym świetle, ale myśle, że wielu kolegów nie zostawi w przyszlości suchej nitki.

Ale jak powiedziałem sam pomysl mi się podoba.
Pozdrawiam,

WojciechW

nasir - Sro 03 Gru, 2008

aparat w Media Markt dostępny z podstawowym obiektywie w cenie 1999 zł i myślę, że będzie sukcesywnie spadać...

co do testów obiektywów:
- http://www.slrgear.com/re...date/1221620308
- http://www.slrgear.com/re...date/1221620308
- http://www.photoreview.co...a-ois-lens.aspx

Poniżej ine obiektywy

mavierk - Sro 03 Gru, 2008

WojciechW napisał/a:
delikatnie mowiąc nie jest konkurencyjna z normalnymi lustrzankami.
Ale w jaki sposób G1 miałby konkurować z lustrem.. przecież to coś zupełnie innego :D
WojciechW - Sro 03 Gru, 2008

mavierk napisał/a:
WojciechW napisał/a:
delikatnie mowiąc nie jest konkurencyjna z normalnymi lustrzankami.
Ale w jaki sposób G1 miałby konkurować z lustrem.. przecież to coś zupełnie innego :D


Jak napisałem wcześniej analogiczną lustrzankę bez lustra można sobie wyobrazić dla wszystkich typów większych matryc i z takich aparatów wyniki już niczym by nie były różne od równoważnych im lustrzanek z takimi samymi matrycami. Myślę, również że w przypadku G1 producent myślał rzeczywiście o uszczknięciu części rynku luster, mająć nadzieję na amatorów nieco lżejszego sprzętu o podobnych możliwościach wymiennej optyki.

Ja na przyklad tyle się już w życiu nalustrzyłem, że samo ruchome lustro nie jest mi na nic potrzebne, a jedynie to by aparat robił dobre, odpowiadające mi zdjęcia.

Pozdrawiam,
WojciechW

mavierk - Sro 03 Gru, 2008

a ja myślę, że raczej chciał wyprzeć hybrydy :D
WojciechW - Czw 04 Gru, 2008

mavierk napisał/a:
a ja myślę, że raczej chciał wyprzeć hybrydy :D


To może by wyposażył G1 w mozliwość kręcenia video.
Pojedyńczy aparat nie opanuje 1/3 rynku, ale idea może w przyszłości zmodyfikować to co się dzieje na obecnych dwu trzecich rynku to znaczy obecne lustrzanki i hybrydy.

cube007 - Czw 04 Gru, 2008

prosze bardzo - krecenie video tez jest/bedzie w modelu HD. Opoznienie jest spowodowane koniecznoscia dopracowania AF podczas filmowania. Skoro nie kazdy potrzebuje video wypuszczono aparat bez filmikow. Aparat zadebiutuje najprawdopodobniej razem z nowym szklem 14-140mm

http://img142.imageshack....72/56521bs8.jpg

kesiek - Czw 04 Gru, 2008

hehe ale poco kręcenie filmu w aparacie moim zdaniem od tego jest kamera a nie aparat bo nigdy nie będzie takiej samej jakości filmu
WojciechW - Czw 04 Gru, 2008

cube007 napisał/a:
prosze bardzo - krecenie video tez jest/bedzie w modelu HD. Opoznienie jest spowodowane koniecznoscia dopracowania AF podczas filmowania. Skoro nie kazdy potrzebuje video wypuszczono aparat bez filmikow. Aparat zadebiutuje najprawdopodobniej razem z nowym szklem 14-140mm

http://img142.imageshack....72/56521bs8.jpg


I to rzeczywiście będzie spora konkurencja dla hybryd.

[ Dodano: Czw 04 Gru, 2008 10:53 ]
kesiek napisał/a:
hehe ale poco kręcenie filmu w aparacie moim zdaniem od tego jest kamera a nie aparat bo nigdy nie będzie takiej samej jakości filmu


Z kupowaniem oddzielnej kamery video jest tak jak z "kupowaniem browaru do napicia się szklanki piwa". Jeżeli mamy kompakcik do lustrzanki, lub niezłą hybrydę z możliwością video to właściwie po co jeżeli nie ma się ambicji być dodatkowo filmowcem.

Pozdrawiam,
WojciechW

cube007 - Czw 04 Gru, 2008

kesiek napisał/a:
hehe ale poco kręcenie filmu w aparacie moim zdaniem od tego jest kamera a nie aparat bo nigdy nie będzie takiej samej jakości filmu

Zgadzam sie w 100%, ale sa tez osoby ktore wybieraja aparat pod katem mozliwosci krecenia filmow ;)

Mialem przez 2,5 roku aparat z filmikami - nakrecilem jeden, testowy :mrgreen:

tomekh - Pią 05 Gru, 2008

Witam wszystkich.
Wczoraj miałem okazję wziąść do ręki w sklepie i ...
powiem szczerze, że musiałem się z całej siły powstrzymać żeby go od razu nie kupić.
Zawsze chciałem mieć aparat o sporych możliwościach i dobrej jakości zdjęć, ale nie tak duży jak lustrzanka. Od roku jestem posiadaczem Lumixa FZ18, który gdyby nie to że dobrej jakości zdjęcia można robić właściwie tylko na czułości ISO 100, byłby prawie ideałem. No a wczoraj zobaczyłem prawie ideał - trochę większy od FZ18, ale jednak mniejszy niż najmniejsza lustrzanka Olek E420. Przyjemny materiał, dobrze leży w ręce, no i te wyświetlacze - jeden obrotowy z możliwością zamknięcia do wewnątrz i drugi prawie "optyczny". Oba dają b. ładny, płynny obraz, fajnie działa też automatycznie przełączanie na wizjer przy zbliżeniu. Jakości zdjęć oczywiście nie byłem w stanie ocenić, ale testy w necie są obiecujące.
No ale jeszcze poczekam aż trochę stanieje, będzie do kupienia z dwoma obiektywami, no a może i poczekam na ten model z filmami (a może wypuszczą firmware z filmami do G1). Wczoraj widziałem w cenie 1899 zł z jednym obiektywem.
pozdrawiam

nasir - Pią 05 Gru, 2008

tomekh napisał/a:
Wczoraj widziałem w cenie 1899 zł z jednym obiektywem.


no, i już tanieje:) możesz podać gdzie taka cena występuje?

tomekh - Pią 05 Gru, 2008

mam nadzieję że nie robię jakiejś kryptoreklamy :wink: ale w Saturnie
cube007 - Pią 05 Gru, 2008

tomekh napisał/a:

No ale jeszcze poczekam aż trochę stanieje, będzie do kupienia z dwoma obiektywami, no a może i poczekam na ten model z filmami (a może wypuszczą firmware z filmami do G1).

Wez pod uwage ze G1 nie ma mikrofonu, G1HD ma mikrofon stereo. Wiec co najwyzej kino nieme ;)
Trzeba czekac. Pamietacie w jakiej cenie, nie tak dawno, debiutowal fz28? Dzis kosztuje ponizej 1000zł...

tomekh - Pią 05 Gru, 2008

cube007 napisał/a:

Wez pod uwage ze G1 nie ma mikrofonu


- no, tak dokładnie go nie oglądałem :mrgreen: ale zgadzam się, co zresztą napisałem wyżej, że lepiej poczekać do wiosny, choć pokusa jest duża...
pozdr

edmun - Pią 05 Gru, 2008

tomekh napisał/a:
(a może wypuszczą firmware z filmami do G1)


na to bym nie liczył. sam się rozczarowałem że nie ma nawet na necie hackowanego softu do FZ18 aby choć miał kilka opcji z FZ28

Andrzej19 - Nie 07 Gru, 2008

Dla mnie zachęcające do wdania się w ten system może być pojawienie się małych obiektywów stałoogniskowych. Chciałbym w G1 wkręcać jakiś stary obiektyw analogowy, np z gwintem L39 - ciekawe, czy to ma szansę zadziałać?
Marian - Nie 07 Gru, 2008

Andrzej19 napisał/a:
Chciałbym w G1 wkręcać jakiś stary obiektyw analogowy, np z gwintem L39 - ciekawe, czy to ma szansę zadziałać?
Skoro już się pojawił adapter z bagnetem M Leici to L39 jest pewnie możliwy.
mavierk - Nie 07 Gru, 2008

no właśnie będzie można leice podpinać, nawet szkiełka M :D Ten system będzie właściwie kompatybilny z wszystkimi innymi aktualnie istniejącymi :)
Dzemus - Nie 07 Gru, 2008

tylko jak z przysłoną?
i focus będzie ręczny.

mavierk - Wto 16 Gru, 2008

Byłem wczoraj macać w Saturnie tego Panasa - zrobił na mnie na prawde pozytywne wrażenie - szybki AF (nie przelatuje po całym zakresie), wygodny obrotowy wyświetlacz, sporo przycisków na obudowie, świetnie się trzyma i przypomina mi wyglądem stare manualne nikony :D

Jednymi słowem - sprzęt, który jest godny polecenia :D

edmun - Sro 17 Gru, 2008

Miałem wczoraj przyjemność pobawić się dość długo sławnym G1.
Wrażenia jak najbardziej pozytywne.
Oprócz samego rozładowanego modelu w Saturnie (na zdjęciu), miałem przyjemność pobawić się dłużej na stoisku Panasonica obok Saturna w Magnolii Park Wrocław.

Sam Panasonic wywarł na mnie dobre wrażenie.
Świetny autofocus (sprawdzałem również na ISO1600)... jego prędkość rozbroiła mnie dokumentnie, próbowałem nawet w gorszych warunkach i jestem pewien że G1 jest szybszy niż niejedna starsza lustrzanka.
Przy ISO1600 ziarno na podglądzie jest mało zauważalne w światłach, w cieniach już je widać, oczywiście na powiększeniu jest już lekko tragicznie ale są to lata świetlne w porównaniu z FZ18 i FZ28. W poprzednich Lumixach szumy były akceptowalne do ISO400, tutaj w G1 jest o wiele wiele lepiej.
Co do dziwnych minusów. Wszystko jest malutkie, o ile sam korpus miło trzyma się w dłoni, o tyle przełączniki są dla mnie za małe, większość włączana paznokciem a nie palcem.
U mnie jeszcze dochodzi fakt, że trzymam cały czas w ręku Canona 40D i nawet wracając na chwilę do FZ18, czuję jakbym trzymał miniaturkę. Tym dziwniej obsługiwało mi się G1.
Zmieniła się obsługa G1 w porównaniu z poprzednimi Lumixami.
Brak joysticka do którego byłem tak przyzwyczajony (choć mogę się mylić, ale nie znalazłem go tam gdzie zawsze), jednak ustawienia ładnie chodzą.
Zmieniło się również logo Lumix przy wyłączaniu aparatu, teraz ma błyszczące obrzeża, chyba że to wersja HD :D
Nie podoba mi się wizjer, jednak wizjer optyczny a nie cyfrowy to dalej coś lepszego, więc wizjer pozostawiłbym bez komentarza. Wyświetlacz LCD miły i przyjemny dla oka, klarowny i przede wszystkim te możliwości jego obracania :D Aż ciężko na nim kadrować i na pewno trzeba się przyzwyczaić.
Trochę denerwujące oznaczenia na pokrętłach. O ile prawe pokrętło ustawień jest ok, o tyle lewe (AFS, AFC, MF) dobiło mnie kompletnie. Nie dość że malutkie, to literki na nim jakieś nieproporcjonalne do pokrętełka.
Na moje oko również za gładko chodzą przełączniki, lekkie dotknięcie i pstryk, przełącznik poszedł na inną pozycję (w szczególności ten od wyboru pracy migawki i włącznik).
Odnoszę wrażenie że jest to za delikatne. Odznacza się od konkurencji, ale im więcej takich odstających rzeczy, tym łatwiej je popsuć (chyba)....
Zdziwił mnie również przycisk usuwania zdjęć (na dole po prawej). Chodzi inaczej od wszystkich przycisków, jakby pod nim była mała sprężynka. Dziwne uczucie, w szczególności że inne przyciski chodzą gładko, ten jeden chodzi inaczej.
Lampy nie sprawdzałem, jednak wysuwa się gładko i wysoko.
Ostatnim dla mnie minusem jest jednak pokrętło do zmiany ustawień przysłony czy migawki (pod palcem wskazującym). Pomimo bawienia się aparatem jakiś czas, spust migawki wskakiwał mi pod palec, pokrętło natomiast w ogóle.

Wszystkie moje opinie są tylko i wyłącznie moim odczuciem co do G1, ogólnie sprzęt jest naprawdę fajny, miły i nieźle wykonany. Jakość zdjęć jest niezła.
Sam aparat jest naprawdę ciekawy, dobrze wykonany, gdybym wszedł do sklepu i miał wybrać jakiś aparat kompaktowy, brałbym G1 bez żadnego wahania. Choćbym miał brać na niego kredyt

I jeszcze jedno. O ile czerwony model ma tylko odrobinę uroku w sobie (w końcu jakiś inny kolor), o tyle mojej dziewczynie bardziej podobał się model czarny.

Pozdrawiam

Bilbo - Pią 19 Gru, 2008

ktoś pytał czemu te G1 jest takie głośne podczas wyzwalania migawki ?
ktoś znowu odpowiedział że te dźwięki można regulować co do głośności ;)
A ja się pytam: czemu to jest takie głośne i ... czemu czuć uderzenie w korpusie niczym walnięcie lustra ?? Z pewnością nie jest to z głośnika ponieważ aparat drży w chwili wyzwolenia migawki.
Dźwięk ten jest podwójny (w bardzo krótkim odstępie czasu).

edmun - Pią 19 Gru, 2008

Bilbo, skąd masz takie odczucia? sam bawiłem się i po pierwsze - niczego nie czułem, po drugie - niczego nie słyszałem.
Bilbo - Pią 19 Gru, 2008

edmun bawiłem się w MM w Gdańsku.

to odczucie stukania jest bardzo wyraźne.
BTW. nie widziałem też w menu ustawień języka i poziomu głośności "dźwięków" ale chyba za krótko macałem ;)

BTW 2
nie mam lustrzanki i stąd te pytanie:
czy wyzwalając migawkę (przy długich czasach bez statywu) zdjęcie nie jest lekko poruszone pod wpływem uderzenia lustra ? Takie mam odczucie że w dłoni aparat aż podskoczy ;) a może ja taki wrażliwy jestem ? ;P
Stali użytkownicy lustra pewnie napiszą że to bzdura ale jednak ci którzy po raz pierwszy pomacają lustro będą mieć odmienne zdanie.

[ Dodano: Pią 19 Gru, 2008 13:06 ]
po za tym G1 też nie powinien być chyba bez głośny ponieważ ma mechanikę w obiektywie w postaci migawki, podczas jej wyzwalania jednak powinien być stukot (??)

cube007 - Pią 19 Gru, 2008

migawka G1 - http://pl.youtube.com/watch?v=-dK6Qa1Iy4Y

W lustrzankach jest cos takiego jak wstepne podnoszenie lustra.

Bilbo - Pią 19 Gru, 2008

szkoda że film bez dźwięku.
czy taki element migawki (jak na filmie) też występuje w klasycznej lustrzance ? (wewnątrz korpusu) ?
Czyli nie myliłem się że dźwięk stukotu jest podwójny. (w lustrzance jest pojedynczy).
edmun , z tego wychodzi że jednak G1 stuka i nie jest to z głośnika jak ktoś inny napisał.

edmun - Pią 19 Gru, 2008

hmm sadzac po filmiku pewnie to stuka :)
jest tez mozliwosc ze jest to jakas wada akurat konkretnego modelu,
ale nie daje za to glowy.
w lustrzance rowniez masz dwa stuki... jeden jak sie lustro podnosi, drugi jak opada.
przy czasach rzedu 1/10 s i dluzej mozna spokojnie takie dzwieki uslyszec.

nie wiem... sam bawilem sie wlasnie G1, ale nic takiego nie zauwazylem.
moze po prostu otoczenie bylo za glosne

xneon - Pią 19 Gru, 2008

http://www.youtube.com/watch?v=7gfQHRP6r2s tu słychać...albo i nie - bo cichutkie to strasznie (porównajcie sobie z głosem pana)
cube007 - Pią 19 Gru, 2008

Bawilem sie G1 w 2 marketach i nie slyszalem/czulem specjalnego lomotania czy drgan migawki - moze gruboskorny jestem :mrgreen:
Inna sprawa ze wrazliwosc na te aspekty osoby na codzien uzywajacej lustrzanki jest pewnie inna niz posiadacza kompaktu.

xneon - Pią 19 Gru, 2008

tyci offtop: lustro opada "klimatycznie" (sprawdzone na 40D) w porównaniu do kompaktu (sprawdzone na DSC-H2) - inna sprawa, że w pierwszym przypadku wszyscy wiedzą, że robisz zdjęcie (czyli zaskakujący street z nienacka staje się grą logiczną ;) ), a koty , które podchodzę odskakują albo jeżą się - cóż, coś za coś :)

G1 jest cichutki

Dzemus - Sob 20 Gru, 2008

Dziś w MM sobie to zobaczyłem. W trybie auto nic takiego nie było. W Av zaczęłem to słyszeć, a później... nie chciał już robić zdjęć w Av - tylko auto działało.
Czy w ten sposób chciał mi powiedzieć o swoich odbiorcach? :razz:

Jacek Z. - Nie 21 Gru, 2008

Czyli jednak się nie przesłyszałem - coś jak wystrzał z wiatrówki :wink: Czasem przy robieniu zdjęć "na żywioł" takie dźwięki mogą być pomocne, bo - podobnie jak z lustrem - wystarczy wytężyć ucho i... słychać jaki aparat dobrał czas naświetlania do danej przysłony.

Trochę mnie zafrapowała budowa tej migawki w G1. Czy nie jest tak, że najczęściej szczelina między kurtynami migawki przebiega w pionie, i nieco ukośnie? Tu zaś najwyraźniej kurtyny schodzą się w poziomie w centrum kadru - coś na zasadzie powieki ludzkiego oka...

Ciekawe: Czy taki układ w jakikolwiek (pozytywny lub negatywny) sposób może wpływać na deformacje przy zdjęciach obiektów ruchomych? I czy to stukanie w jakikolwiek sposób może obniżać mechaniczną wytrzymałość (ilość możliwych cykli pracy) migawki?

banan11 - Sro 31 Gru, 2008

Nie uważacie że dodawany kitowy obiektyw jest zbyt ciemny?
Luke_S - Sro 31 Gru, 2008

banan11 napisał/a:
Nie uważacie że dodawany kitowy obiektyw jest zbyt ciemny?


Zbyt ciemny do czego?

I czy inni producenci sprzedają w tej cenie jaśniejsze kity?

Jacek Z. - Sro 31 Gru, 2008

banan11 napisał/a:
Nie uważacie że dodawany kitowy obiektyw jest zbyt ciemny?


Uważamy :smile: Bo skoro użytkownicy tańszych modeli Panasonica przyzwyczaili się już do obiektywów o większych jasnościach (na najszerszym kącie np. 2.8, 3.3, a w LX3 nawet 2.0), to czemu w wyższym modelu im to "zabierać"...

Pewnie wiąże się to z jakimiś ograniczeniami gabarytowymi szkła. Ale fakt, jaśniejszy obiektyw to pewniejsze działanie AF i więcej pracy na najniższych czułościach (tym bardziej, że wg obiegowej opinii na wyższych czułościach czy przy dłuższych czasach matryca 4/3 szumi więcej niż APS-C czy FF). Do tego może będą stałka 20mm i nowy obiektyw specjalnie do HD.

WojciechW - Sro 31 Gru, 2008

Jacek Z. napisał/a:
banan11 napisał/a:
Nie uważacie że dodawany kitowy obiektyw jest zbyt ciemny?


Uważamy :smile: Bo skoro użytkownicy tańszych modeli Panasonica przyzwyczaili się już do obiektywów o większych jasnościach (na najszerszym kącie np. 2.8, 3.3, a w LX3 nawet 2.0), to czemu w wyższym modelu im to "zabierać"...

Pewnie wiąże się to z jakimiś ograniczeniami gabarytowymi szkła. Ale fakt, jaśniejszy obiektyw to pewniejsze działanie AF i więcej pracy na najniższych czułościach (tym bardziej, że wg obiegowej opinii na wyższych czułościach czy przy dłuższych czasach matryca 4/3 szumi więcej niż APS-C czy FF). Do tego może będą stałka 20mm i nowy obiektyw specjalnie do HD.


Ale G1 jest "optycznie" i "matrycowo" równoważny lustrzankom 4/3 i tylko z takimi można na razie porównywać jego optykę. W lustrzankach dobre światło jest drogie, a kity z reguły są ciemniejsze co trochę równoważy możliwość łatwiejszego stosowania wyższej czułości.

WojciechW

Jacek Z. - Czw 01 Sty, 2009

[quote="WojciechW"]
Jacek Z. napisał/a:
W lustrzankach dobre światło jest drogie, a kity z reguły są ciemniejsze co trochę równoważy możliwość łatwiejszego stosowania wyższej czułości.


Oj, tak... Z perspektywy mojej jedynej póki co (i ostatniej być może) lustrzanki, można zaryzykować twierdzenie, że często wychodzi praktycznie na to samo.

Z wykresów rozdzielczości, szumów i dynamiki dla G1 wynikałoby, że przynajmniej do ISO400 radzi on sobie dobrze ( http://www.dfv.pl/aparaty.html?id=684 ) - albo, że ta właśnie czułość może być wręcz dla niego optymalna (przy ISO800 rosną szumy, zaś rozdzielczość spada).

[ Dodano: Pią 02 Sty, 2009 23:00 ]
P.S. Tutaj ciekawe linki odnośnie G1 i systemu Micro 4/3:

Ciekawe zestawienie ogniskowych dostępnych obiektywów:
http://panasonic.net/avc/...lens/index.html

Arkusz systemowy:
http://panasonic.net/avc/...ystem_chart.pdf
...z którego wynika, że można podłączać m.in. takie cuda jak Sigma 50-500 serii EX czy Sigma 70-200/2.8. Niestety - obiektywy Leica mają ograniczone ogniskowe i są drogie, obiektywy Zuiko nie mają stabilizacji bo w Olkach np. E-510/E-520 jest ona w kurpusie, zaś Sigma ze względów zapewne cenowych. Czyli dużo ich i niedużo...

Oficjalne zdjęcia testowe:
http://panasonic.net/avc/...gallery/g1.html
Trzeba przyznać, że się zbytnio nie wysilili - tym bardziej, że brak próbek powyżej ISO100.

zbylu - Nie 04 Sty, 2009

Poniżej link do kolejnego prototypu. Z ważniejszych rzeczy dołożono kręcenie filmów i mikrofon stereofoniczny.

http://www.photographyblo...sonic_lumix_hd/


banan11 - Pon 05 Sty, 2009

Gdzieś wyczytałem, że G1 HD ma dodane nagrywanie filmów w HD i oprócz tego nie będzie się niczym różnił od G1. Nie wiem ile w tym prawdy, ale pojawiły się też głosy na innych forach iż do G1 HD mają być dodawane dwa obiektywy.
Jacek Z. - Pon 05 Sty, 2009

Zdaje się, że Saturnom obiecano zwykłego G1 w "Dual Kit" (14-45 plus 45-200) jeszcze przed świętami. Teraz zmieniło się to na "około dwa tygodnie po Nowym Roku" (jak to w handlu, teraz remanenty itp.) Ale jak zobaczymy polską, ludzką cenę (bo w internecie nieludzkie już są) za taki zestaw to pewnie "cenka nam opadnie" :wink:
krzysiek29 - Pią 23 Sty, 2009

Czy jest już jakiś odważny posiadacz G1 ?
tomekh - Pią 30 Sty, 2009

A czy ktoś może coś wie kiedy będzie w sprzedaży w zestawie z dwoma obiektywami?
marekf - Pią 30 Sty, 2009

Już jest:http://www.e-cyfrowe.pl/panasonic-lumix-dmc-g1-ob-14-45mm-45-200mm-czarny-p-9524.html?PHPSESSID=eb1eb9d3d8ae1f7f6709bb41792b22a1
nasir - Nie 01 Lut, 2009

Info na stronie: wkrótce w sprzedaży.

na stronce E-Cyfrowe.pl ta informacja wisi już od ponad miesiąca.

tomekh - Pon 02 Lut, 2009

Podobno Olympus ma w okolicach marca zaprezentować 2 modele z systemu Mikro 4/3. Podobno standardowe obiektywy do nich mają być 14-45 (światło 2.4-2.8 !!!) i 45-150 (2.8-4.0). Ciekawe czy się potwierdzi.
pozdrawiam
Tomek

ketof - Pon 02 Lut, 2009

tomekh napisał/a:
Podobno Olympus ma w okolicach marca zaprezentować 2 modele z systemu Mikro 4/3. Podobno standardowe obiektywy do nich mają być 14-45 (światło 2.4-2.8 !!!) i 45-150 (2.8-4.0). Ciekawe czy się potwierdzi.


To chyba tylko w erze :wink:

nasir - Wto 03 Lut, 2009

G1 z dwoma obiektywami: http://www.allegro.pl/ite...y_g1_f_vat.html

W zestawie vario 45-200 kosztuje ok. 450 zł, osobno - od 1200 zł, pięknie:)

mavierk - Sro 04 Lut, 2009

byłbym bardzo zobowiązany, gdyby ktoś mi napisał czy i jeśli tak, to gdzie są dostępne adaptery pod m4/3 do innych systemów.

Chodzi mi o FD, Minolte MD i 4/3 :)

Marian - Sro 04 Lut, 2009

mavierk napisał/a:
Chodzi mi o FD
Proszę bardzo, jest tutaj.

Do Leici M? Proszę, tutaj

No i tutaj do innych aparatów opis.

mavierk - Sro 04 Lut, 2009

:) Piękna sprawa - szkoda tylko, że nie mam zbędnych 20k zł - zainwestowałbym w szkła FD, zanim zaczną przybierać na cenie ;)
panaser - Sro 11 Lut, 2009

To mój pierwszy post na tym forum, więc witam gorąco wszystkich zebranych.

Zarejestrowałem się, gdyż mam do Was pytanie.

"Bawiłem" się ostatnio Panasonic G-1 i zauważyłem, że nie ma on podglądu ekspozycji na żywo. O co mi chodzi? Wiem - ma możliwość podglądu głębi ostrości i czasu ekspozycji - ale to nie to samo o czym piszę. Chodzi mi o możliwość obserwowania obrazu na ekranie w miarę zmiany parametrów ekspozycji. W moim obecnym canon s-80 na trybie manualnym w miarę zmiany wartości przysłony lub czasu obraz staje się jaśniejszy lub ciemniejszy (odpowiednio aż do całkiem białego lub czarnego) (sorry za łopatologiczne opisy - ale nie chcę namnażać postów i być źle zrozumianym).

Zauważyłem, że w Panasonicu niezależnie od wprowadzonych parametrów obraz w wizjerze lub na LCD pozostaje taki sam. Domyślam się, że konstruktorzy chcieli go upodobnić do stałego obrazu widzianego w wizjerze lustrzano-pryzmatycznym, ale tym samym zrobili na złość użytkownikom kompaktów przyzwyczajonych do Live View.

Rzeczywisty podgląd zdjęcia przydaje się w specyficznych warunkach i nie zastąpi tego nawet histogram czy gruszki na wierzbie

Rozumiem, że w Panasonicu G1 tak samo jakw niektórych starszych lustrzankach trzeba zrobić fotkę i dopiero ją obejrzeć, by zobaczyć efekty?

Czy ja coś przeoczyłem, czy rzeczywiście jest tak jak piszę?

edmun - Sro 11 Lut, 2009

jak dociśniesz spust do połowy to dostaniesz podgląd ekspozycji zgodnie z Twoimi ustawieniami

chyba nie ma innej opcji

panaser - Sro 11 Lut, 2009

o kurcze :) to już po raz trzeci muszę się wybrać do sklepu i to obadać bo szczerze - nie sprawdzałem

ostatnio byłem sprawdzić czy to czasami nie efekty działania funkcji LCD Mode (ale nie > z resztą na 80% wykluczałem taką możliwość)

(nie wiem dlaczego nie pomyślałem o wciśnięciu go do połowy. Być może zauważyłbym zmiany, gdyby moja ekspozycja w trakcie robienia zdjęć testowych była zła. A tak to nic się nie zmieniało na ekranie)

w canonie s80 obraz zmienia się bez wciskania spustu do połowy (przyzwyczajenie)

Ale jeśli masz rację - to nawet lepiej dla matrycy Panasonica - bo zdażało mi się czasami nieco nadwyrężać matrycę s80 (mocne prześwietlenie po włączeniu LCD przez display - efekt poprzedniej ekspozycji)

edmun - Czw 12 Lut, 2009

musiałbym poszukać dokładnie ale raczej na pewno jest tylko takie ustawienie, że modyfikujesz sobie parametry zdjęcia i wciskasz spust do połowy to masz efekty.
Dodatkowo można trzymając wciśnięty spust, zmieniać par. ekspozycji i na bieżąco masz efekty zmian. Dla mnie jest to wygodniejsze pod tym względem, że mam zawsze podgląd neutralny (lub może.. mam zawsze ekspozycję na 0) na LCD, a dopiero po przymknięciu go spustem, dostaję efekt

panaser - Czw 12 Lut, 2009

O :) jeszcze lepiej - bo obawiałem się, że po wciśnięciu spustu migawki do połowy nie będzie można regulować ekspozycji. Zatem jedyny mankament, to trzymanie spustu do połowy. W sumie, to mogli zrobić jakiś dodatkowy przycisk, pod jednym z palców na gripie który należałoby wciskać.


na innym forum dostałem jeszcze taką odpowiedź:

[quote=cezar;280365]Witam!
G1 ma taki podgląd. Ustawiasz tryb manualny, wciskasz Delete, a następnie Display - od tej chwili widzisz każdą zmianę ekspozycji. Tak to działa przy oprogramowaniu G1 w wersji 1.1. Przy 1.0 (zapewne tylko to jest dostępne w sklepach) może to nie działać - poprawka 1.1 dotyczy głównie właśnie obsługi WYSYWIG.
Pozdrawiam[/quote]

takie rozwiązanie byłoby najlepsze. W ogóle to powinni byli zrobć jeden dedykowany przycisk przełączania tych dwóch trybów i byłoby po kłopocie. Czasami przydaje się jedna a czasami druga możliwość.

edmun - Czw 12 Lut, 2009

pomyliłem się... nie wiem jak to jest dokładnie w G1 (gdyż bawiłem się nim tylko chwilę), jednakże myślę że nie będziesz musiał trzymać cały czas spust migawki, a jedynie raz go nacisnąć do połowy, po czym zmieniasz parametry i naciskasz ponownie.
bazuje na innych lumixach a instrukcji od G1 na stronie moge znalezc

panaser - Czw 12 Lut, 2009

tu jest instrukcja ale po angielsku
http://panasonic.jp/suppo...1.1_web_ENG.pdf
ale nie zauważyłem w niej niczego co mogłoby rozwiązać problem. Wręcz na stronie 88 widzę, że naciśnięcie del i display (o czym pisał kolega z innego forum) służy do podglądu efektów czasu migawki (rozmycie albo zamrożenie)


Jedyną rzeczą, dla której nie chciałem lustrzanki było istnienie zbędnego lustra i brak dobrego Live View i słaby autofocus na live view. Po wypuszczeniu Lumixa G1 spodziewałem się, że ten doskonały wizjer da to czego potrzebuję. Czyli, że zaoferuje mi to, co dawało lustro (podgląd GO itd) a czego brakowało mi w canonie s80 (również ze względu na braki w GO ze względu na małą matrycę) a jednocześnie da więcej niż zwykłe lustro (widok prawdziwej ekspozycji).
No i tu zaczynają się widzę schody - Panasonic coś nieźle namieszał :)

Przypuszczam, że przyszły canonowski m4/3 będzie miał to czego potrzebuję, ale obawiam się o jakość kitowej optyki i jakość wizjera

system m4/3 rzeczywiście jest w stanie zrewolucjonizować rynek - pod warunkiem, że będę mógł patrzeć na rzeczywistą ekspozycję w wizjerze


ja bym to widział tak:
wybieram tryb:
- stały podgląd ekzpozycji (więc w wizjerze widzę efekty zmiany przysłony i czasu [ciemniej jaśniej])
- naciskam spust do połowy - widzę efekty rozmycia tła - dodatkowo przyciskam jakiś przycisk na gripie i widzę efekty rozmycia ze względu na czas migawki

[ Dodano: Czw 12 Lut, 2009 15:29 ]
sorry za dwa posty pod rząd, ale nie chcę robić tasiemca

tak sobie pomyślałem, że powodem, dla którego Panasonic nie wprowadził bezpośrednio w trybie manualnym funkcji o jakiej piszę może być ochrona "profesjonalnego" gremium fotografów lub chęć wypuszczenia w przyszłości bardziej profesjonalnej wersji m4/3 (paradoksalnie oferującego te "laickie" rozwiązania)

no bo w instrukcji, dla każdego laika wystarczyłoby napisać:

włącz tryb manualny i obserwując obraz na ekranie dobierz taki wygląd zdjęcia jaki Ci się podoba - używając przy tym funkcji x i y (ten ktoś nie musiałby nawet wiedzieć, że to przysłona i czas)

niewątpliwie byłoby to sprowadzenie całej "trudności" fotografowania do poziomu przedszkola.
I byłaby to największa rewolucja od czasu zastąpienia analogów przez cyfrówki

[ Dodano: Czw 12 Lut, 2009 22:12 ]
Ok byłem dziś w sklepie i potwierdzam:
można zobaczyć to co chcę po wciśnięciu Del (ikona kosza i przysłony) a następnie display

niestety w trudnych warunkach oświetleniowych obraz przestaje być płynny
[/b]

[ Dodano: Pią 13 Lut, 2009 12:59 ]
Przespałem się z tym, i powiem tak:

Byłem cholernie napalony na ten aparat - gdyż jest w 100% taki jak potrzebuję (nawet wszystkie parametry obrazu itd mi odpowiadają)

ale

nie kupię go niestety ze względu na trudności w używaniu "Exposure Preview".

Nie wyobrażam sobie np. 200 zdjęciowej sesji w plenerze, gdzie za każdym razem, by zobaczyć preview muszę wcisnąć przycisk kosza a później display. A co najśmieszniejsze preview znika po wciśnięciu spustu migawki (np do połowy). No i od nowa trzeba... kosz, display
Że już nie wspomnę o trudnościach bo exposure preview połączone jest z shuter preview - i na dłuższych czasach jest taki lag, że można dostać cholery.
To już chyba szybciej zrobić fotkę i zobaczyć ją w podlądzie, a później skasować

Panasonic wprowadził na rynek rewolucyjną maszynkę do mięsa, która robi wszystko poza najważniejszym: mieleniem mięsa.

a w przeciwieńśtwie do wszystkich innych aparatów - w końcu to mieso mogło być dobrze zmielone.


To jest tak, jakby wynaleźć dvd, które po wprowadzeniu do produkcji, robi wszystko (np odtwarza płyty gramofonowe, kasety) poza odtwarzaniem dvd.


Mógłbym go kupić jutro - gdyby wprowadzili szybko odpowiednie firmware.

mogą zrobić w menu opcję:
manual with SLR preview /
manual with Digital preview

Jerry_R - Czw 23 Kwi, 2009

Czy ktos z Was uzywa zewnetrznej lampy?
Jesli tak to Panasonica czy innej?

PS: Zapraszam do watku o GH1: http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=6874

tomekh - Sro 13 Maj, 2009

Od niedawna mam wreszcie ten aparat, udało mi się kupić stosunkowo niedrogo za 1515 zł z jednym obiektywem. Jak na razie jestem bardzo zadowolony, polecam.
pozdrawiam wszystkich
Tomek

cube007 - Czw 14 Maj, 2009

tomekh napisał/a:
Od niedawna mam wreszcie ten aparat, udało mi się kupić stosunkowo niedrogo za 1515 zł z jednym obiektywem.
Tomek

nowy czy uzywka?

tomekh - Pią 15 Maj, 2009

Nowy. W Media Markt 2 maja była promocja.
nibo1 - Czw 04 Cze, 2009

Witam! Jestem od kilku dni szczęśliwym posiadaczem G1. Czy jest ktoś komu udało się odszukać w instrukcji opis jak ustawić w MOJE MENU swoje własne 5 funkcji?
alsimair - Sob 20 Cze, 2009

@nibo1

Aparat sam przyporządkowuje do zakładki Moje Menu ostatnie 5 funkcji, których używałeś. Zdaje się, że samemu nie możesz ich zdefiniować. Trochę to przeszkadza, ale dobrze, że chociaż taki "automatyczny" tryb istnieje.

Jerry_R - Wto 23 Cze, 2009

G1 +14-45mm w ofercie SELGROS (W-Wa, nie wiem czy w calej Polsce):

http://www.selgros.com.pl...obowiazywanie=0

http://www.selgros.com.pl...24&idhosta=2493

1 828.78 PLN

tomekh - Wto 07 Lip, 2009

Czy ktoś zna może jakieś źródło dostępu do obiektywu 45-200 do Lumixa G1 ? Poluję na niego ale nie mogę na razie nigdzie znaleźć? a przydałby się na wakacje.
pozdrawiam
Tomek

alsimair - Wto 07 Lip, 2009

tomekh, http://www.panasonic.totu...hp?item_id=3158
Jerry_R - Wto 07 Lip, 2009

1 099 PLN:
http://allegro.pl/item679...f_5_6_mega.html

cube007 - Sro 08 Lip, 2009

1100zł... cena nawet nie zabija ;)
tomekh - Wto 14 Lip, 2009

niestety już sprzedane, ale dzięki za dobre chęci
pozdr

nibo1 - Czw 24 Wrz, 2009

Witam! Powtarzam pytanie kolegi: Czy ktos z Was uzywa zewnetrznej lampy? Próbuję uruchomić od tygodnia lampę Metz 48AF-1 digital dedykowaną do Panasonica i nic!!! Niby jest tryb auto TTL a tylko pozornie bo aparat nie przekazuje info o ISO i przesłonie. Dystrybutor na Polskę twierdzi, że to niemożliwe a Panasonic Polska twierdzi, że nie ma takiej lampy w swoim wykazie lamp dedykowanych. Czy ktoś wie o co tu chodzi? Kolejny pomysł Panasonica aby używać tylko ich oryginałów?!?!
Jerry_R - Czw 24 Wrz, 2009

Ja uzywam METZ 48 AF z GH1 i zero problemow. Wszystko dziala swietnie!

Do konca stopki wpychasz lampe?
Masz palnik dokladnie na wprost, a nie pod katem?

nibo1 - Czw 24 Wrz, 2009

Super! Nareszcie ktoś kto ma podobny sprzęt!! Ja używam G1, wpycham lampę do końca, palnik dokladnie na wprost z zaskoczoną blokadą. I nic! Zero informacji o ISO i przysłonie! A na dodatek teraz sprawdziłem wiarygodność wartości ogniskowej, którą wskazuje lampa. I kolejna porazka: obiektyw 45 a lampa 70, obiektyw 25 a lampa 35, itd. Proszę powiedz jak to zrobileś, że to u Ciebie działa? ja używam trybu P.
Jerry_R - Czw 24 Wrz, 2009

OK Nibo, zaraz zrobisz u siebie maly test i bedziemy wiedzieli, czy naprawde aparat nie przekazuje info o przyslonie oraz ISO do lampy. A moze powiesz czym to sie objawia, jaki masz rezultat?

Na poczatek tylko powiem - ogniskowa pokazywana na lampie jest podawana dla 35mm (pelnej klatki), czyli nie masz sie czy martwic. 45 to 90 dla pelnej klatki, akurat lampa dobrala sobie odpowiednik 70mm. U mnie tez tak w przyblizeniu jest.

Wazne, ze jak zmieniasz ogniskowa obiektywu - zmienia sie rowniez ogniskowa na lampie i slychac odglos pracy silniczka w lampie.
UWAGA: nie bedzie sie zmieniac ogniskowa lampy, gdy wyjmiesz wbudowany dyfuzor, wtedy ustawi sie na stale na 18mm (dla pelnej klatki). To normalne nie tylko w tej lampie.

OK, wlaczylem swoj aparat, podpialem lampe i zrobilem w pokoju ponizszy test.
Jak mozesz to powtorz u siebie.

PS: Ja nie uzywam akurat trybu P, ale najczesciej M, czasem A - ale na potrzeby testu ustawilem P, zeby sie dostosowac do Ciebie. Aparat ustawia wtedy czas na 1/30 sekunde.

OK:
1) ustawiam ISO 100, ustawiam ogniskowa na lekkie tele, przyslona np. f/4.7, robie zdjecie
2) zmieniam przyslone na f/20 i robie zdjecie
3) zmieniam ISO na 1600 i robie zdjecie
4) zmieniam ogniskowa i robie zdjecie
...
mozesz dalej dowolnie zmieniac ogniskowa, przyslone oraz ISO.

Wazne jest to - ze na potrzeby testu - kazde zdjecie robilem z wlaczona lampa, palnik na wprost (nie pod katem) i kazde mam naswietlone poprawnie. Nie za ciemne, nie za jasne. Histogram rowniez to potwierdza.

Gdyby aparat nie przekazywal do lampy informacji o przyslonie, ogniskowej, ISO - zdjecia bylyby raz za jasne, raz za ciemne...

Sprobuj powtorzyc u siebie i daj znac.

PS: mam najnowszy firmware wgrany do lampy ze strony Metza.

tomekh - Pią 06 Lis, 2009

Witam.
Trochę zdjęć zrobionych moją G jedynką zarówno obiektywem 14-45 jak i 45-200 pod tymi adresami, co prawda nie w pełnej rozdzielczości, ale dają pewne pojęcie o tym jakie robi zdjęcia.
http://picasaweb.google.p...Szczyt01092009#
http://picasaweb.google.p...laPerc20092009#
nie muszę dodawać że jestem zadowolony ze sprzętu (mam od maja br) także jeśli ktoś się zastanawia to polecam, choć teraz chyba trochę drożej w sklepach jest niż ja kupowałem.
pozdrawiam
Tomek

ketof - Pon 09 Sie, 2010

Przymierzam się do nabycia G1 i mam pytanko dotyczące firmware: chciałem sobie od razu pobrać, ale na oficjalnej stronie jest już tylko wersja v15, ale ponoć ta jest mocno przekombinowana, a myślałem o v1.1 i v1.2, można skądś to jeszcze pobrać? Można od razu na v1.0 ładować v1.2 ?

z góry dzięki.

Jerry_R - Pon 09 Sie, 2010

1.4 dawala bardziej odszumione (mniej szczegolow) JPG'i. 1.5 jest w porzadku.
tomekh - Sro 11 Sie, 2010

Jerry, to pytanko do Ciebie jako do eksperta od lumixów G - czy warto w ogóle instalować najnowsze oprogramowanie - czy w czymkolwiek pomoże (ja mam 1.2 w Lumixie G1), pozdrawiam
Jerry_R - Sro 11 Sie, 2010

To zalezy ;-)

Z wersja 1.5 - wreszcie dziala dobrze lampa (wbudowana i zewnetrzna) - dla szkiel manualnych. Wczesciej uzycie lampy bylo dosc mocno losowe, choc od razu dzialalo dobrze w GF1.

Dodano rowniez dzialanie AF dla niektorych szkiel 43.

Wiec zalezy, czy powyzsze ma znaczenie dla Ciebie. Wiecej info oraz co tam jeszcze zmienili tu:
http://panasonic.jp/suppo.../fts/dl/g1.html

ksztynort - Nie 06 Lut, 2011

A jaki wersja 1.5 generuje obraz w porównaniu do wersji 1.2?
Pozdrawiam.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group