forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Canon, Panasonic, Olympus, Fuji - co kupić?

mikedb - Sro 06 Lut, 2008
Temat postu: Canon, Panasonic, Olympus, Fuji - co kupić?
Witam. Należę do ludzi którzy mają ogromny problem z wyborem aparatu. Od roku próbuje się zdecydować, ale nie mogę ;D
Wiem, że istnieje na pewno podobny wątek, ale ja mam dość konkretne wymagania i chciałbym żebyście mi doradzili kupno aparatu który w tym wypadku będzie najlepszy.

Otóż chodzi o fotografowanie przyrody, krajobrazów, makro, architektury. Absolutnie nie ma to być aparat uniwersalny do wszystkiego, szczególnie do imprez. Również nie jest moim celem fotografowanie w trudnych warunkach czy w nocy. A więc krótko mówiąc przyroda w dobrą słoneczną pogodę ;D

Cena nie większa niż 1300 (odpadają wszelkie 'dorzuć 200zł a będziesz miał ...').

Aparaty które spełniają mniej-więcej moje wymagania odnośnie jakości zdjęć [sample gł. z dpreview.com] i ceny to:

Panasonic FZ8, FZ18
Canon S3, S5
Olympus SP-560
ew. Fuji S6500

Proszę doradźcie coś, może jakieś inne?

PS mam nadzieję że w tym roku kupie aparat ;)

Ostegolectric - Sro 06 Lut, 2008

czemu fuji tylko ewentualnie? z tych tu przez ciebie wypisanuch wybieralbym wlasnie pomiedzy Fuji a Canonen. a tak nawiasem mowiac, jakbys dorzucil 200 zl...:P
mikedb - Sro 06 Lut, 2008

Szczerze mówiąc z tych wypisanych najbardziej zastanawiam się nad FZ18 i S6500, z lekkim wskazaniem na ten drugi właśnie... :wink:
Ostegolectric - Sro 06 Lut, 2008

s6500 to juz calkiem fajna rozbudowana hybrydka. no i ma sporo opcji. co do fz18... no coz co do tego zoomu 18x to nie jestem do konca przekonany... choc moze stabilizacja obrazu to wytrzyma:)
mikedb - Sro 06 Lut, 2008

A S9600? Przeglądałem trochę te fujijki i zauważyłem że cenowo S6500 i S9600 różnią się bardzo niewiele. Choć z drugiej strony ich parametry i możliwości też są prawie identyczne. Jedynie matryca jest nieco większa i ma większą rozdzielczość w S9600. Jakość zdjęć jest lepsza?
Ostegolectric - Sro 06 Lut, 2008

niestety o drugim modelu nie moge powiedziec nic, gdyz bardzo niewiele o nim slyszalem a i sam nie bardzo zglebialem wiedze na jego temat...
sluuurp - Sro 06 Lut, 2008

To są fotki robione z ręki z tego samego miejsca. Widać jednak, że stabilizacja w FZ18 ma sie dobrze












mikedb - Sro 06 Lut, 2008

No rzeczywiście całkiem ładnie to wychodzi. Kurcze znowu mam wątpliwości :?
mikedb - Sro 06 Lut, 2008

Chociaż jednak gorsza matryca i straszne szumy od ISO 400. Chyba jednak zostane przy Fuji
sluuurp - Czw 07 Lut, 2008

A Ty myślisz, że powyżej 400 ISO, to Fuji nie szumi, obyś sie po ewentualnym kupnie nie zdziwił. Jak już, to kup lustrzankę, szumu no powiedzmy nie będzie. Każdy kompakt jaki byś nie kupił SZUMI ponieważ kompakty maja małe matryce. Z szumem można sobie poradzić, wystarczy trochę umiejętności podczas fotografowania oraz wiedzieć kiedy wykorzystać dobrodziejstwo formatu RAW.

Sorry, ale nie obraź się. Jak już od roku nic nie kupiłeś tylko gdybasz, to mam poważne obiekcje, czy w ogóle kupisz jakiś aparat?
Ja bym nie wytrzymał tyle czasu się zastanawiać. Przed kupnem FZ18 zastanawiałem sie 7 dni, a raczej czytałem o nim.
W końcu ludzie domy szybciej kupują.

qadest1 - Czw 07 Lut, 2008

sluuurp napisał/a:
Przed kupnem FZ18 zastanawiałem sie 7 dni, a raczej czytałem o nim.


Ja nad kupnem swojego, zastanawiałem się tak: wpadła mi do ręki gazetka z MIX EURO AGD, zobaczyłem że jest i po dwóch dniach kupiłem... ...zastanawiałem się owszem, ale nad tym skąd wziąść kasę i czy ewentualny zakup na raty nie będzie zbytnio obciążał mojej kieszeni :)

I nie żałuję szybko podjętej decyzji :)
W ciągu trzech miesięcy strzeliłem ok 2000 tys. fotek - oczywiście z tej liczby trzeba odjąć odrzuty (głównie spowodowane moim niedoświadczeniem a nie brakami technicznymi aparatu) - sumie ok. 1500 fotek przyzwoitej jakości :)

Chłopie rok czasu??? Zastanawiać sienad kupnem aparatu - Pomyśl, Policz ile dobrych zdjęć w tym czasie nie Strzeliłeś

A wymienione tu aparaty są o podobnych parametrach - różnią siegłównie niuansami, które nie wymagają aż rocznych dywagacji - może spróbuj rzucić monetą i w ten sposób wyłonić kandydata do zakupu? Powodzenia ;)
Rok czasu... :roll:

mikedb - Czw 07 Lut, 2008

Złośliwi i toksyczni są wśród nas...

1. Szukam aparatu od lipca więc nie przesadzajmy, poza tym zima to nie są moje wymarzone warunki więc mam jeszcze troche czasu.

2. Nie lubie ulegać słomianemu zapałowi i kupować byle co jak najszybciej, czy ubzdurać sobie że musze mieć akurat ten aparat i potem żałować - nie spieszy mi się i chce jak najlepiej wybrać.

3. Zgadzam się ze kompakt to tylko kompakt, ale jeśli chodzi o różnice przy ISO w tych aparatach to jest bardzo widoczna, więc nie bagatelizuj tego i nie wrzucaj wszystkiego do jednego wora.

4. Nie wyżywaj sie na ludziach którzy są na nieco niższym szczeblu 'zaawansowania' niz Ty. Te beznadziejne ugryźliwe komentarze tylko zniechęcają i na prawde nie są nikomu potrzebne.

MC - Czw 07 Lut, 2008

Zeby Was pogodzic napisze tak:
ja bym aparatu nie kupil po lekturze gazetki reklamowej zastanawiajac sie tylko czy mam na to pieniadze, a nie jakie on robi zdjecia
z drugiej jednak strony prawda jest, ze zastanawianie sie pol roku (zakladam, ze aparatu nie posiadasz) powoduje, ze wiele okazji do zrobienia fajnych zdjec tracisz. Poza tym przez ten czas weszlo na rynek kilka nowych, calkiem udanych aparatow, innych ceny spadly. Postepujac w ten sposob mozna nigdy aparatu nie kupic :wink:
We wszystkim trzeba zachowac umiar...

mikedb - Czw 07 Lut, 2008

Nie no ok, faktycznie strasznie długo się zastanawiam. W lipcu i sierpniu tak naprawde zacząłem sie tym interesować. Czytałem o różnych aparatach, patrzyłem co jest na rynku. Potem we wrzesniu zaczeła sie szkoła, więc moja uwaga na niej sie skupiła. Poza tym jak mówiłem chce aparat do przyrody a takie zdjęcia najlepsze są w okresie wiosna - wczesna jesień. Stwierdziłem poprostu że poczekam do wiosny i moze w tym czasie sie cos fajnego pojawi, ale widząc nowe aparaty różnych producentów to ręce opadają, więc chyba rzeczywiście bez sensu zrobiłem z tym odkładaniem.
sluuurp - Czw 07 Lut, 2008
Temat postu: Re: Canon, Panasonic, Olympus, Fuji - co kupić?
mikedb napisał/a:
Od roku próbuje się zdecydować, ale nie mogę


No comments

qadest1 - Czw 07 Lut, 2008

mikedb napisał/a:
Złośliwi i toksyczni są wśród nas...

1. Szukam aparatu od lipca więc nie przesadzajmy, poza tym zima to nie są moje wymarzone warunki więc mam jeszcze troche czasu.

2. Nie lubie ulegać słomianemu zapałowi i kupować byle co jak najszybciej, czy ubzdurać sobie że musze mieć akurat ten aparat i potem żałować - nie spieszy mi się i chce jak najlepiej wybrać.

3. Zgadzam się ze kompakt to tylko kompakt, ale jeśli chodzi o różnice przy ISO w tych aparatach to jest bardzo widoczna, więc nie bagatelizuj tego i nie wrzucaj wszystkiego do jednego wora.

4. Nie wyżywaj sie na ludziach którzy są na nieco niższym szczeblu 'zaawansowania' niz Ty. Te beznadziejne ugryźliwe komentarze tylko zniechęcają i na prawde nie są nikomu potrzebne.


Do złośliwości jakiejkolwiek jest mi daleko.. co do toksyczności to musiałbym się ugryźć ;) żeby to stwierdzić, ale boję się że nie przeżyję :) ;)
A już na pewno się nie wyżywam i nie twierdzę, że jestem na wyższym stopniu zaawansowania niż Ty :)
Poprostu chciałem Ci uzmysłowić, że takie zastanawianie się (im dłuższe, tym gorzej) do niczego dobrego nie prowadzi, sam zresztą tak Przyznałeś w kolejnym poście, że może nie potrzebnie tyle odkadałeś kupno... Sam widzisz, im dłużej się zastanawiasz, tym większy masz dylemat, - niższe ceny, nowsze modele... Im dalej w las, tym więcej drzew... Wiosna Cię zastanie i nie pofocisz sobie budzącej się natury...
Więc szybka decyzja wskazana - bez żadnych złośliwości.. :)

mikedb - Czw 07 Lut, 2008

Absolutnie nie chodziło mi o ciebie, a o twojego przedmówcę :wink: (nałożyliśmy się z pisaniem postów)
Ostegolectric - Czw 07 Lut, 2008

mikedb napisał/a:
(...)Poza tym jak mówiłem chce aparat do przyrody a takie zdjęcia najlepsze są w okresie wiosna - wczesna jesień(...)

człowieku co ty opowiadasz?! Przyroda jest piekna i idealnie nadaje sie do fotografowania o kazdej porze roku:) chcesz żeby wszystkie twoje zdjecia pokazywaly słoneczko i kwitnące kwiatki?:P monotonia nuuuuudzi:)

mikedb - Czw 07 Lut, 2008

powiedzmy ze o gustach sie nie dyskutuje :D Ogólnie nie nawidze zimy
mare36 - Czw 03 Kwi, 2008

a ja juz nie kupie zadnego panasonica..mialem trzy fx9, tz1 i fz8..tego ostatniego mi zal bo ukradli wiec nie chce slyszec na temat panasów. Kolory ladne ale szumia i praktycznie z kazdego z tych apratow zdjecia w duzych pomieszczeniach (koscioly, muzea itp wychodza nedza)
Teraz nie wiem juz co kupic..moze ktos doradzi?
fuji f100fd
canon 960is
lub cos innego?

pozdr

qadest1 - Czw 03 Kwi, 2008

Jeżeli chcesz focić we wnętrzach kościołów, muzeów itp. to raczej zaopatrz sie w lusterko - tylko one poradzą sobie ze słabym oświetleniem i nie szumią uciążliwie przy wyższych ISO

Z kompaktów.. ..nie wiem, ale widziałem kiedyś fotki z Fuji S9600 zrobione w słabym świetle w kościela na ISO800 i przyznaję nie była wcale mocno zaszumiona, może więc popatrz w tym kierunku :?

sluuurp - Czw 03 Kwi, 2008

Jeszcze jest format RAW, w kościołach, kaplicach itp. w tym formacie FZ18 robi względnie dobre fotki, jpg, koszmar.
Jak tak czytam, to tylko jpg i jpg i nikt nie piesze o RAW, ja głównie w tym formacie robię zdjęcia, jeśli chodzi o panasa, nawet w piękną słoneczną pogodę.

mare36 - Pon 07 Kwi, 2008

dziekuje za porade ale nie chce juz zadnego Lumixa. Juz mialem z nimi potrojunego pecha..wiec nawet fz18 tez nie chce. Mialem fz8 i byl troche za duzy..nie chce nosic tobołków.
Chodzi mi o kompakt z z dobrym odszumnianiem i w miare najwiekszym zoomem.
Jak na razie przoduje Canon G9 i nad nim sie grubo zastanawiam. troche cena mnie odstrasza.
Nie wiem co jeszcze mogloby byc z nim porownywalne..myslalem o mnikonie p5100 ale szumy ma chyba wieksze niz canon a do tego maly zoom.
Moze canon 650is? czy lepiej dolozyc do G9? Nie chce znow wymianiac aparatu po roku uzytkowania. Kusi mnie ten TZ5 ale to nowosc i mozna sie rozczarowac.
A cos z ricohów?Nie znam w ogole tego sprzetu

fatman - Pon 07 Kwi, 2008

mare36 napisał/a:
dziekuje za porade ale nie chce juz zadnego Lumixa. Juz mialem z nimi potrojunego pecha..wiec nawet fz18 tez nie chce. Mialem fz8 i byl troche za duzy..nie chce nosic tobołków.
Chodzi mi o kompakt z z dobrym odszumnianiem i w miare najwiekszym zoomem.
Jak na razie przoduje Canon G9 i nad nim sie grubo zastanawiam. troche cena mnie odstrasza.
Nie wiem co jeszcze mogloby byc z nim porownywalne..myslalem o mnikonie p5100 ale szumy ma chyba wieksze niz canon a do tego maly zoom.
Moze canon 650is? czy lepiej dolozyc do G9? Nie chce znow wymianiac aparatu po roku uzytkowania. Kusi mnie ten TZ5 ale to nowosc i mozna sie rozczarowac.
A cos z ricohów?Nie znam w ogole tego sprzetu


Stary, kup sobie najnowszego Olka 570. Będziesz zadowolony, będziesz zadowolony, będziesz zadowolony .... :mrgreen:

moon - Wto 08 Kwi, 2008

U mnie na zegarku 14:50, a patrzę nad postem fatmana wpis: Wysłany: Dzisiaj 23:10 . Zawsze myślałem, że w Polsce jest czas europejski, a tu masz, wcale nie, tak na oko jak jest ok. 23** to pewnie przyjęto czas z Australii.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group