forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Panasonic Lumix GX7 - test aparatu

sz.starczewski - Pią 25 Paź, 2013
Temat postu: Panasonic Lumix GX7 - test aparatu
Zapraszamy serdecznie do lektury testu aparatu Panasonic Lumix GX7 oraz dyskusji na jego temat.

http://www.optyczne.pl/23...ix_DMC-GX7.html

fatman - Pią 25 Paź, 2013

Test OK. Słabo w darkach ale... Nie będę nim robił na długich czasach na czułości 12800 :mrgreen:
Dobrze, że aż 4 guziki można żaprogramować.
Wyposażenie w różnorodne funkcje tego modelu jak również świetna guzikologia (do której jestem przyzwyczajony bo mam GX-1) spowodowało, że znalazł się na mojej liście jako aparat "do miasta" i "na wypady z plecakiem". Do tego lekki statyw i voile!
Użyteczność do 3200 powinna każdemu normalnemu fotografującemu wystarczyć aż nadto.
No i na pochwałę zasługuje tryb cichy, szczególnie w "ulicznej" oraz muzeach i związanych świątyniach.
Zakupiłem wersję srebrno-czarną i przetestuję go po swojemu.
Tak jak pisałem pod testem. Do pełni szczęścia brakuje mi... Livebulb :mrgreen: [/b]

Arek - Pią 25 Paź, 2013

fatman napisał/a:
Test OK. Słabo w darkach ale... Nie będę nim robił na długich czasach na czułości 12800 :mrgreen:


Ale ten test pokazuje też co się dzieje z matrycą po dłuższym filmowaniu... A nie dzieje się dobrze...

ryszardo - Pią 25 Paź, 2013

No i wykrakałem, że panasy są kiepskie przy długich ekspozycjach :sad:
Ogólnie na papierze aparat idealny, w rzeczywistości w sumie dobry lub bardzo dobry, ale kilka rzeczy będzie denerwować.
Długie naświetlanie to jedno. Druga rzecz to wizjer. Obraz daje fajny, ale pierwsze co zrobiłem po chwyceniu aparatu, to uderzyłem się wizjerem w oko.
Czujnik zbliżeniowy też przewrażliwiony. Bawiłem się aparatem przez może 10 minut i co najmniej trzy razy wyświetlacz mi zgasł.

Ale zawsze są jakieś plusy. Na przykład szansa, że dzięki niemu stanieje starszy OM-D.

fatman - Sob 26 Paź, 2013

ryszardo napisał/a:


Ale zawsze są jakieś plusy. Na przykład szansa, że dzięki niemu stanieje starszy OM-D.


Ne ebay jak dobrze wyczekasz można trafić za ca. 2.300 PLN.

[ Dodano: Sob 26 Paź, 2013 07:20 ]
Arek napisał/a:
Ale ten test pokazuje też co się dzieje z matrycą po dłuższym filmowaniu... A nie dzieje się dobrze...


Na to tež jest rada. Trzeba będzie krótkimi sekwencjami kręcić. :wink:

muzyk - Sob 26 Paź, 2013

Aparat wg. mnie jest aż za dobry, do np. ulicznej:
ruchomy ekran,
cicha migawka,
wizjer odchylany,
super szybki af
ostrość od -4EV,
bardzo duża programowalność wielu przycisków,
multiekspozycja
af wyzwalany dotykowo,
af utawiany w jakimkolwiek miejscu ekranu

bdb jakość zdjęć.

Cóż... że Bulb słaby, trudno.
Do wielu ekspozycji wystarcza czas 20 - 30 sek naświetlania, czyli te dwie minuty wystarczą.

Do astrofotografii - nie bardzo.
No ale, to dosyć specjalistyczny temat i ktoś kto się nim zajmuje, nie kupuje malutkiego bezlusterkowca. :razz:

RB - Pon 28 Paź, 2013

fatman, dojechał Ci juz rzeczony aparat?
fatman - Pon 28 Paź, 2013

31.10 jest dniem jego chrzcin. W Warcie nie będę zanurzał :mrgreen:
RB - Pon 28 Paź, 2013

OK. Jak już ochrzcisz i pomyślisz, daj znać na ile on się "poprawil" w widoczkach (w praktyce) w stosunku do jedynki. Proszę :-)
fatman - Pon 28 Paź, 2013

Będzie zrobione i fotki porównawcze z GX-1 wstawione i omówione.
Te same obiektywy/czasy/przysłony/miejscówki
Mam jeszcze body GX-1. Wystawię na allegro po testach.

I zrobie po swojemu na dlugich czasach bo coś mi te darki w teście nie pasują na przełożenie praktyczne. Pofocę z filtrem 10x do max 2 min na różnych ISO i sprawdzę.

RB - Pon 28 Paź, 2013

W zasadzie to i wg tutejszego testu na najniższych czułościach jest podobny do jedynki, a do robienia 2 minutowych ekspozycji na czułościach powyżej 200 to chyba jeszcze nie dojrzałem :neutral: . Na cuda bym nie liczył, w końcu po coś tam ograniczenie czasu ekspozycji Panasonik wsadził...
Ale jak pisałem - bardzo chętnie dowiem się, co facet od krajobrazu sądzi o siódemce i wszelakich aspektach takiego jej wykorzystania.

vulkanwawa - Pon 20 Paź, 2014

Witam,
Przymierzam się do zakupu GX7 chce go także wykorzystywać do MACRO
Interesuję mnie czy z poziomu telefonu,tabletu itp. można sterować tak żeby w GX7 zdjęcia zapisywały się w aparacie w formacie RAW a na telefonie mieć tylko podgląd?
nie znalazłem takiej informacji w instrukcji aparatu a wiem że niektóre aparaty i aplikacje na smartfony itd mają zablokowaną lub nie mają możliwości zapisu zdjęć w RAW.

fatman - Czw 23 Paź, 2014

vulkanwawa, jak najbardziej dziala to.
JPEGi transferujesz od razu do iPada i ogladasz w dużym formacie a RAWy oraz rowniez te JPEGi zostaja na karcie SD.

vulkanwawa - Sob 25 Paź, 2014

fatman napisał/a:
vulkanwawa, jak najbardziej dziala to.
JPEGi transferujesz od razu do iPada i ogladasz w dużym formacie a RAWy oraz rowniez te JPEGi zostaja na karcie SD.

Dziękuje fatman
Tak właśnie chciałem żeby to działało.Super.

agent - Czw 05 Lis, 2015

Witam,
W teście optycznych wyniki rozdzielczości na migawce elektronicznej są lepsze niż na migawce mechanicznej. Ja wiem że liczby swoje a zdjęcia swoje ale w końcu testy służą do porównywania i dają jakiś obraz rzeczywistości. Pytanie moje jest czy ktoś porównywał na przykładzie swoich zdjęć czy rzeczywiście ten problem istnieje i jak to wygląda? Może jakieś linki? Trochę innych testów też poczytałem ale nie znalazłem opisu tego problemu.
Pewne wątpliwości że może to być realny problem tego modelu a nie egzemplarza wzbudził we mnie również fakt że aparat ten notuje zawsze gorsze wyniki na tych samych obiektywach niż zbliżona konkurencja:
- Olympus E-P5 - Sharpness 11 Mpix
http://www.dxomark.com/Le...s-PEN-E-P5__883
- GX7 6 Mpix
http://www.dxomark.com/Le...ix-DMC-GX7__901

dcs - Czw 05 Lis, 2015

Bo Olki mają wywalony filtr AA

E-P5 http://www.optyczne.pl/23...5%9B%C4%87.html



GX7 "Sądzimy jednak, że jest on w mniejszym stopniu osłabiony niż ma to miejsce w Olympusie E-P5, dlatego też GX7 zanotował nieco niższe wyniki." http://www.optyczne.pl/23...5%9B%C4%87.html

agent - Czw 05 Lis, 2015

To na pewno też ma wpływ ale GX7 przegrywa z każdym. Poza tym sytuacja z filtrem w GX7 jest podobna w innych modelach Panasonica które jednak notują wyższe wyniki. Z testu GM5
Cytat:
Najprawdopodobniej zatem, filtr AA w GM5 jest symetryczny, a co więcej – wyraźnie osłabiony. Niemalże identyczną sytuację obserwowaliśmy w teście modelu GM1, a także GX7.

Cytat:
W GM1, a także GX7 przy najniższym możliwym poziomie tego parametru, JPEG-i charakteryzowały się bardzo umiarkowanym wyostrzaniem

Mam wrażenie że wyniki GX7 dają podobne wyniki rozdzielczości jak inne modele Panasonica czy Olympusa z tą samą matrycą tyle tylko że GX7 musi je robić na elektronicznej migawce.

dcs - Czw 05 Lis, 2015

agent, ale ja linkowałem RAWy.

"Jak widać, Panasonic GX7 notuje wyniki na poziomie podobnym do testowanego przez nas wcześniej modelu G6. Rzuca się także w oczy wyraźna przewaga testowanego Lumiksa nad jego poprzednikiem, czyli modelem GX1. Co prawda Olympus E-P5 wypadł w tej kategorii nieco lepiej niż GX7, jednak trzeba wziąć pod uwagę ewentualne różnice w mocy filtra antyaliasingowego zastosowanego w tych aparatach. O tym jednak za chwilę. Wcześniej bowiem musimy dodatkowo skomentować powyższe wyniki testowanego Panasonika.

Pierwszy test rozdzielczości przeprowadzony na GX7 dał wartości na poziomie, który wzbudził nasze podejrzenia. Nie dorównał on bowiem wynikom modelu G6, a tego się spodziewaliśmy. Test zatem wykonaliśmy ponownie. Zdecydowaliśmy się jednak dla każdej z przysłon wykonać po dwie serie zdjęć pomiarowych: jedną na mechanicznej a drugą na elektronicznej migawce. Okazało się, że wartości otrzymane na podstawie zdjęć wykonanych z migawką elektroniczną są zauważalnie wyższe (przynajmniej dla mniejszych wartości przysłony), niż te zanotowane na zdjęciach z migawką mechaniczną."



"Jak widać na wykresie, różnice dla f/4.0 i f/5.6 wyszły na poziomie około 5 lpmm, a to zbyt dużo, by winę zrzucić na błędy pomiarowe. Skąd zatem owa różnica? Jednoznacznie nie jesteśmy w stanie tego niestety stwierdzić. Problem jednak wydaje się tkwić w pracy mechanicznej migawki. Trudno sobie wyobrazić, by mogła ona wprawiać w minimalne drgania aparat przymocowany porządnie do stabilnego statywu. Być może zatem praca migawki ma wpływ na mechanizm stabilizujący matrycę, i mimo iż ten jest formalnie wyłączony, powoduje jednak mikro drgania całego układu. ..." http://www.optyczne.pl/23...5%9B%C4%87.html

agent - Czw 05 Lis, 2015

Tutaj pisza ze testy robili na migawce elektronicznej. Sporo osób ma podobne wątpliwości. Mieli powtorzyc testy na innym sprzecie ale chyba sie to nie udało. W teście Gx8 tez 2 egzemlarze testowe wykazywaly wady. Nie wiem juz co o tym sadzic ale chyba lepiej zainteresowac sie Olkiem. Szkoda bo teraz Gx7 jest w dobrej cenie.
http://www.dxomark.com/Re...ympus-OM-D-E-M1


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group