forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Rozterki przed zakupem jak u kazdego :P

Yakuza - Czw 29 Maj, 2008
Temat postu: Rozterki przed zakupem jak u kazdego :P
Witam. Przymierzam sie do kupna aparatu.

Z wymagan jakie mam to:

odchylany lcd,
regulacja ogniskowej pierscieniami na obiektywie
stabilizacja
no i wiadomo jakosc zdjec :)

Aparat bedzie uzywany w różnych warunkach wiec uniwersalnosc byla by mile widziana. Bedzie go uzywala moja dziewczyna do zwyklych fotek na auto, ale różniez ja bede próbowal walczyć na manualu :)

Co byscie polecili?

Pozdrawiam

rafalg - Czw 29 Maj, 2008
Temat postu: Re: Rozterki przed zakupem jak u kazdego :P
Yakuza napisał/a:
Witam. Przymierzam sie do kupna aparatu.

Z wymagan jakie mam to:

odchylany lcd,
regulacja ogniskowej pierscieniami na obiektywie
stabilizacja
no i wiadomo jakosc zdjec :)

Aparat bedzie uzywany w różnych warunkach wiec uniwersalnosc byla by mile widziana. Bedzie go uzywala moja dziewczyna do zwyklych fotek na auto, ale różniez ja bede próbowal walczyć na manualu :)

Co byscie polecili?

Pozdrawiam


Panasonic Lumix DMC-FZ50
Ma wszystko to co potrzebujesz.

mnich - Czw 29 Maj, 2008

rafalg napisał/a:
Panasonic Lumix DMC-FZ50
Ma wszystko to co potrzebujesz.


Dokładnie to samo polecam.
Obiektyw jest świetny :)

maziek - Czw 29 Maj, 2008

Ech dajcie spokój, faceta który do takiego apartau wsadził taką matrycę i tego drugiego, co odszumianie napisał, powinni powiesić wiadomo za co tylko nie wiem jak wysoko, zeby swoje błedy zrozumieli.

Świetny aparat pod każdym względem poza jakością zdjęć powyżej ISO 100. Stopień "pasteli" jest powalający. Nie powiem, do odbitek 10x15 nadaje sie może i ISO 400 ale nic więcej i żadnego cropowania... Szczególnie w rozogniskowanych miejsach bez wyraźnej faktury aparat ten tak namiętnie rzeźbi aby stworzyć jakąś rzeczywistość, że przykro patrzeć...

Tu np iso 400 obejrzyjcie okolice warg, wzór na chustach itp...

http://www.flickr.com/pho...338343/sizes/o/

mnich - Czw 29 Maj, 2008

maziek napisał/a:
Nie powiem, do odbitek 10x15 nadaje sie może i ISO 400


Piszesz do z własnego doświadczenia, czy gdzieś przeczytałeś?

Z FZ30, robiłem powiekszenie 30x40 cm, iso 200. Jakość wyszła dobra, a było by lepiej gdyby fotolab był lepszy.

maziek - Czw 29 Maj, 2008

Mój kolega ma FZ-50 i mówię co myślę. Pooglądaj zdjęcia iso 200 czy 400. Ja byłem strasznie napalony na FZ-50 bo rzeczywiście pod każdym względem jest super, ale po krótkiej analizie z której wynikało, że robiąc to co robię nie będę używać tylko iso 100 odpuściłem. Między innymi sam go testowałem, zdjęcia wrzuciłem do wątku "FZ-18 - to może być to".

Mój kolega poprzednio miał FZ-20 i wydaje mi się, że nie robił takiej masakry ze zdjęć. Faktem jest, że być może z RAWów więcej da się wyciągnąć (kolega nie używa). Dla mnie był nie do zaakceptowania w porównaniu do mojego starego olka c-750, który na iso 400 szumi jak nie wiem, ale szumi a nie maluje pastelami (wówczas nawet nie myślałem jeszcze o lustrzance...).

Tzn nie chcę nikogo urazić itp ale jak ktoś wybiera, to warto, zeby zwrócił na to uwagę.

mnich - Czw 29 Maj, 2008

Nie da się ukryć że panasy szumią, zwłaszcza Fz30 i Fz50.
Można też poszukać odpowiednika -kopi FZ50 w systeme Leica. Jest tam zmienione wewnętrzne oprogramowanie które lepiej sobie poczyna z szumami.

maziek - Czw 29 Maj, 2008

One musza mieć coś w konstrukcji takiego. Czytałem owszem o tym, Laica ma własne algorytmy odszumiające napisane przez jej własnych inżynierów, ale efekty nie są powalające. A raczej są. Zobacz na tego pelikana, na pióra i trawę. To nie jest szum, to jest twórczość... A to ISO 200.

http://www.flickr.com/pho...886322/sizes/o/

mnich - Czw 29 Maj, 2008

maziek napisał/a:
To nie jest szum, to jest twórczość... A to ISO 200.


Ok! Ale nie wszyscy oglądają zdjęcie tak jak My w powiększeniu 300 % ;)
Dopasowując zdjęcie do rozmaru monitora uzyskamy całkiem przyzwoitą fotkę, której nie wiele brakuje.
I jeżeli ktoś jeszcze nie popadł w dziką manie powiększania wszystkiego do widoku piksel w piksel, to zapwniam że lepiej robić zoom obiektywem a nie powiekszając cyfrowo - choćby za pomocą cropa :)

Yakuza - Czw 29 Maj, 2008

Widze ze malo jest aparatów spelniajacych moje kryteria :p
qadest1 - Czw 29 Maj, 2008

Fuji S9600 - nie wiem dlaczego nikt o nim nawet nie wspomniał do tej pory??? :)
Yakuza - Czw 29 Maj, 2008

niestety nie ma stabilizacji
rafalg - Czw 29 Maj, 2008

Yakuza napisał/a:
niestety nie ma stabilizacji


Dlatego nikt nie wspomniał, podtrzymuję opinię że FZ50 bedzie dla Ciebie optymalny.

Yakuza - Czw 29 Maj, 2008

a moze s100fs nowy model i spelnia wyzej wymienione warunki
qadest1 - Pią 30 Maj, 2008

Yakuza napisał/a:
a moze s100fs nowy model i spelnia wyzej wymienione warunki


No, tylko że w jego cenie to już kupisz lustrzankę i to z double kit'em np. Olympusa albo Nikona - a zdjęcia będą o niebo lepsze niż z tego s100fs :)

maziek - Pią 30 Maj, 2008

mnich napisał/a:
Ok! Ale nie wszyscy oglądają zdjęcie tak jak My w powiększeniu 300 % ;)
Ale jasne. Każdemu wg potrzeb. Tylko wiesz jak szybko człowiek przyzwyczaja się do dobrego i zaraz chce więcej ;) .
Yakuza - Pią 30 Maj, 2008

Czyli narazie:
-Lumix fz50
-Fuji s100fs

Zastanawialem sie nad lustrzanka tylko ze aparatu bedzie tez uzywala moja dziewczyna a z lustrzanka jest troche wiecej problemów. Waga, wymiana szkiel itp.

qadest1 - Pią 30 Maj, 2008

Yakuza napisał/a:
Zastanawialem sie nad lustrzanka tylko ze aparatu bedzie tez uzywala moja dziewczyna a z lustrzanka jest troche wiecej problemów. Waga, wymiana szkiel itp.


Przy tej jakości jaką dostajesz w cenie (nawet tych najtańszych) lustrzanek, poszedłbym na kompromis i nie przejmował się wagą (tym bardziej, że FZ50 i F100fs też do kruszynek nie należą), a zmiana obiektywów, to na prawdę nic trudnego i można szybciutko nauczyć się jak robić to sprawnie :)

A radość z jakości zdjeć - bezcenna! ;) :grin:

Yakuza - Pią 30 Maj, 2008

Lustro odpada po konsultacji z drugą polowa. Wymiana obiektywów i targanie tego wszystkiego ze soba.
mnich - Pią 30 Maj, 2008

Jeśli nie będziesz robił większych fotek niż 10/15 lub 18/21 na dłuższym boku, to naprawde FZ 50 powinien być najlepszym rozwiązaniem.
Sprawna stabilizacja, uchylny ekran, naprawdę doskonały jasny obiektyw ( f/2.8-3.5)
I solidna konstrukcja.
Fz 30 nie bałem sie nawet wyprowadzić na spracer podczas zawieruchy śnieżnej.

maziek - Pią 30 Maj, 2008

Taki np. Nikon D60 ma mniejsze body niż FZ-50 (jeśli można mówić o body FZ-50 ;-) ), z obiektywem będzie miał porównywalną głębokość i może nieco większą masę (to już zależnie od szkła)...

A ileż mozliwości :-) .

Inne lustrzanki entry-level pewnie podobnie.

mnich - Pią 30 Maj, 2008

maziek napisał/a:
jeśli można mówić o body FZ-50


Chyba można ;) Obiektyw wyróżnia się od reszty magnezowym wzocnieniem.

Yakuza - Pią 30 Maj, 2008

Kusicie :p hehe

A jak w lustrach jest z funkcjami auto

mnich - Pią 30 Maj, 2008

Są, Full Auto oraz tematyczne.
maziek - Pią 30 Maj, 2008

Yakuza,

wiesz jak jest, każdy głupi, który sam dał się przekonać, kupił lustrzankę i teraz ciąga walizkę na kółkach z obiektywami, lampami, filtrami i in. ...... (jaka cenzura? p.i.e.r.d.o.ł.a.m.i) - teraz przynajmniej usiłuje wrobić następnego, zawsze przyjemnie, że nie jest sie ostatnim.

:mrgreen:

Ja na to forum wszedłem, bo szukałem kompakta, (jak Ty), miałem równie mocno ugruntowane priorytety (jak Ty) i po trzech miesiącach nasiąkania tutejszą atmosferą popełniłem ten błąd i mam D80 (jak Ty?) ;) .

Yakuza - Pią 30 Maj, 2008

Widzialem aukcje pentaxa k100d i 5 szklami ale nosic to wszystko hmm
h.s. - Pią 30 Maj, 2008

>>Ech dajcie spokój, faceta który do takiego apartau wsadził taką matrycę i tego drugiego, co odszumianie napisał, powinni powiesić <<

Jak ktoś chce może fotografować z odszumianiem. Ja mam wyłączone i robię odbitki nie tylko A4 i nie tylko na 100Asa. Polegam na swoich testach.
http://picasaweb.google.p...asonicFZ50Szumy

moon - Pią 30 Maj, 2008

Od dawna powtarza się jaki to szumofon ten Panasonic FZ50. Faktyczne na zdjęciach widać szumy, ale Canonem S5 IS, który podobno ma wspaniałe jakościowo zdjęcia, głównie według akwizytorów tej firmy, szumi podobnie, jak nie bardziej:

W podobny sposób można porównać każda sprawdzaną cechę aparatów, by nie sugerować się plotkami, a mieć własne zdanie. ;)

mnich - Pią 30 Maj, 2008

maziek napisał/a:
a na to forum wszedłem, bo szukałem kompakta, (jak Ty), miałem równie mocno ugruntowane priorytety (jak Ty) i po trzech miesiącach nasiąkania tutejszą atmosferą popełniłem ten błąd i mam D80 (jak Ty?) .


Nie jesteś zadowolony ? :twisted: :shock:

Yakuza - Pią 30 Maj, 2008

A znajde w podobnej cenie lustro które spelnia moje kryteria. Dodam ze fz50 moge miec za ok 1200zl a s100fs za ok 1400zl. Ceny z ebaya w UK :)
mnich - Pią 30 Maj, 2008

Jeżeli pominiemy uchylany LCD

i dołożymy kilka złotych:
Olympus E-510 + 14-42 + 40-150mm + Extreme III 4GB + Torba
http://www.fotozakupy.pl/...ct/product/7210

przykłady zdjęć:
http://www.pixel-peeper.com/cameras/?camera=629

maziek - Sob 31 Maj, 2008

mnich napisał/a:
Nie jesteś zadowolony ?
Jestem, ale ręce bolą :mrgreen: .

moon napisał/a:
Od dawna powtarza się jaki to szumofon ten Panasonic FZ50.
Przeczytaj moje posty, ja nigdzie nie twierdzę, że to szumofon, a nawet nigdzie nie napisłem, że szumi. Ja napisałem, że maluje pastelmi, więc ewentualnie można go nazwać malofonem lub pastelofonem.
Cytat:
Faktyczne na zdjęciach widać szumy
Nie widać szumów, tylko to co z nimi zrobiło oprogramowanie aparatu
Cytat:
, ale CanonS5 IS,... szumi podobnie,
nie szumi podobnie, tylko szumi normalnie. Po prostu na zdjęciach widać szum, który np. da się odszumić, jak komuś się chce. Te tabelki, które wkleiłeś są świetną ilustracją tego o czym mówię - przy ISO 400 włącza się w FZ-cie bardzo agresywne odszumianie, tak że wartości szumów dla ISO 400 są pozornie mniejsze niż dla ISO 200. Canon prezentuje tu normalny przebieg - taka jest fizyka, że szumy rosną wykładniczo z czułością.
Cytat:
W podobny sposób można porównać każda sprawdzaną cechę aparatów, by nie sugerować się plotkami, a mieć własne zdanie. ;)
Święta racja :mrgreen: .
rafalg - Sob 31 Maj, 2008

yakuza a może coś takiego
Casio EXILIM Pro EX-F1

Yakuza - Sob 31 Maj, 2008

Casio za drogi
rafalg - Sob 31 Maj, 2008

Yakuza napisał/a:
Casio za drogi


No to nie masz za dużego wyboru niestety. Chyba że sie jednak skusisz na lustro.

Yakuza - Sob 31 Maj, 2008

NO niestety wybór marny i trudny. Caly czas sie zastanawiam. Z kompaktów najbardziej podoba mi sie s100fs tylko ze mówicie ze jest marny. Zeby s6500 mial stabilizacje :) to bym sobie darowal uchylny lcd :p A co do lustra to mysle i mysle hehe. Zastanawiam sie czy bedzie mi sie chcialo nosic wszedzie aparat i dodatkowe szklo i mojej dziewczynie no i lustro jednak sporawe jest, i czy wykoszystamy mozliwosci jakie daje lustro na codzien. JA chcial bym pobawic sie troche macro :) a dziewczyna do codziennego uzytkowania. hmm Mysle i mysle :) heh


Bo to wszystko przez ten marketing.

mnich - Sob 31 Maj, 2008

Przez ten marketing to widze że wogóle jesteś nie zdecydowany ;)
Jeżeli gabaryty i cieżar lustra Ci przeszkadza, nie ma nawet co o nim myśleć.
pomyśle też o dziewczynie. Chociaż z drugiej strony im większy sprzęt...

:mrgreen: :wink:

tym cięższy i łatwiej go stabilnie utrzymać :)

Yakuza - Sob 31 Maj, 2008

Przerz marketing mialem na mysli pakowanie coraz wiekszej liczby pixeli i wieksze zoomy.Co odbija sie na jakosci zdjec

No wlasnie mysle o dziewczynie i stad moje rozterki. A z tym niezdecydowaniem to ze wszystkim tak mam :P Wiadomo chcialo by sie za dana kwote kupic cos co wypada najlepiej zeby pózniej nie zalować.

mnich - Sob 31 Maj, 2008

Wiadmo, każdy ma inaczej. Ale ja mojej kobiekty nie musiałem nawet przekonywać do lustrzanki. Użytkuje ona sobie teraz D80 i jest zadowolona.

[ Dodano: Sob Maj 31, 2008 11:02 ]
Jeżeli nie chcesz wydwać dwa razy, kup lustrzankę. Będziesz napewno zadowolony a może dziewczyna także.

moon - Sob 31 Maj, 2008

Maziek nie odnosiłem się do Ciebie. ;) Pisze się o FZ50 jako o szumofonie, choć takie samo określenie można by przypisać wielu kompaktom.
Co, do szumów i odszumiania. W każdym kompakcie można zauważyć mniejsze lub większe szumy, zależnie od czułości ISO. Pisanie teorii, że Panasonic FZ50 ma agresywne odszumianie, a Canon S5 IS pokazuje w tabeli szczerą prawdę, to bajka dla naiwnych dzieci. Jeśli firma ma możliwość „poprawy jakości obrazu” to zrobi to, więcej „ulepszają” nawet Raw, a co dopiero JPEG.
Maziek napisał/a:
Te tabelki, które wkleiłeś są świetną ilustracją tego o czym mówię - przy ISO 400 włącza się w FZ-cie bardzo agresywne odszumianie, tak że wartości szumów dla ISO 400 są pozornie mniejsze niż dla ISO 200. Canon prezentuje tu normalny przebieg - taka jest fizyka, że szumy rosną wykładniczo z czułością.

Tak, przebieg jest proporcjonalny, wzrost czułości -> wzrost szumów. Tylko nie wiesz, czy wielkość szumów nie byłaby proporcjonalnie wyższa, od podanej, jak byłoby pewne, że na wyniki nie wpływało oprogramowanie aparatu. Tego nie wiadomo. Dlatego nie pisałem o odszumianiu w żadnym z aparatów, a o wynikach zmierzonych na JPEG. Ot i tyle.

maziek - Sob 31 Maj, 2008

Właśnie, kobieta zmienną jest :mrgreen: .

Najlepiej pójść z kobietą do sklepu i po prostu trochę tym "pomachać".

moon: OK, ja nie agituję za S5 (choć właśnie nabyłem dla córki, więc jak się domyślasz nabyłem na podstawie własnych przmyśleń, czyli widać, jakie one są ;) ). Po prostu dla mnie ten szczegół był istotny, więc o nim napisałem.

Po zeszłych wakacjach, kiedy "odkopnąłem" kolanem pokrywę komory bateryjnej w swoim c-750 początkowo rozpatrywałem dwa aparaty: FZ-18 i własnie S5. FZ-50 nie brałem pod uwagę ze względu na kolubrynowatość. Ale kiedy wpadł mi w ręce w MeMa o mało z miejsca go nie kupiłem. Ale ten szczegół, który tak wałkujemy jednak przeważył. U mnie.

Yakuza - Sob 31 Maj, 2008

A jakie sa jeszcze dobre i male lustrzanki ?

Olimpus e-510

and ?

mnich - Sob 31 Maj, 2008

E-410, całkiem nowy E-420, nikon: D40, D40x, D60, Canon 400D, 450D
pytanie tylko ile chcesz wydać.

[ Dodano: Sob Maj 31, 2008 14:41 ]
osobiście bym wybrał e 420 bądź e 510 w z dwoma obiektywami.

Yakuza - Sob 31 Maj, 2008

Ile chce wydac. Ja jestem w UK wiec bede kupowal na ebay.uk a tu ceny sa troche nizsze niz w polsce. Np. e-510 mozna miec za 1500zl

[ Dodano: Sob 31 Maj, 2008 20:05 ]
Wiec tak popatrzylem na ebayu ceny i moge sobie pozwolic na którys z tych modeli:

Olympus e-410
e-510

Canon 30D
400D

Nikon D40
D40x
D60

Pentax K10D
K100D


:)

[ Dodano: Nie 01 Cze, 2008 20:40 ]
Wiec zdecydowalem sie na cos z olympusa tylko teraz zastanawiam sie czy e-420 czy e-510


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group