forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Olympus SP 570 czy Panasonic FZ-18 ?

banan11 - Sob 09 Lut, 2008
Temat postu: Panasonic FZ18 vs Olympus SP-570 UZ
Witajcie.
Już wkrótce na półki wejdzie Olympus SP-570 z 20x zoomem optycznym, focusem regulowanym pierścieniem, ISO6400 (?) i innymi bajerami.
Panasonic FZ18 z podobnymi możliwościami i 18x zoomem już od jakiegoś czasu jest na półkach.
Nie jeden z przyszłych kupujących będzie się zastanawiał co wybrać - Olympusa (który goni Panasa ale nie może go nigdy prześcignąć) czy Panasonica...
Czekam na Wasze opinie, spostrzeżenia, wnioski.
Jak na razie możemy trochę pogdybać o tychże aparatach, a za kilka(-naście) dni poznamy Olka i zobaczymy jak rozstrzygnie się ten temat.

Pozdrawiam

qadest1 - Sob 09 Lut, 2008

Ja tylko dodam na marginesie, że Olympus ściśle współpracuje z Panasonicem w zakresie aparatów cyfrowych (Oly użycza Panasowi komór do obiektywów tamten znowu robi dla Olego np. matrcyce) także może się okazać, że ten nowy Olympus to będzie np. nowsza wersja "FZ 18" w nowym opakowaniu... ...czas pokaże.. :)
banan11 - Wto 04 Mar, 2008

Już powoli pojawia się w sklepach:
http://www.pixmania.co.uk.../sp-570-uz.html
http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/276167
ceny od 1648.00...

Ciekawe kiedy pojawią się jakieś testy?

sluuurp - Wto 04 Mar, 2008

Znowu napakowali mpix na małą matryce. To już jest jakaś choroba.
qadest1 - Wto 04 Mar, 2008

Model zasilany jest czterema bateriami typu AA. Dostarczany jest wraz z oprogramowaniem Olympus Master, które umożliwia edycję i archiwizację zdjęć na komputerze.

Nie wiem czy przy tym zoomie x20 (długie przebiegi silnika obiektywu) oraz pracy z lampą błyskową, te baterie/akumulatorki typu AA to dobre rozwiazanie :? Jednak dedykowane akumulatory producenta oferują lepszą wydajność, którą można odczuć chociażby po szybkości ładowania lampy, a tu dochodzi jeszcze praca zoomu w zakresie 26 - 520 mm :?

wiw - Nie 16 Mar, 2008

Witam
Czy ktoś ma już jakieś konkrety zwłaszcza dotyczące zdjęć SP570? Właściwie czekam na niego od stycznia i w końcu jest więc... może ktoś coś już ma?
Dzięki za cokolwiek :)

banan11 - Pon 17 Mar, 2008

A proszę, to oficjalne sample więc mogą być "podrasowane":
http://olympus-imaging.jp...uz_sample01.jpg

http://olympus-imaging.jp...uz_sample02.jpg

http://olympus-imaging.jp...uz_sample03.jpg

http://olympus-imaging.jp...mple/index.html

wiw - Sro 26 Mar, 2008

No cóż Świeta minęły, prezenty rozdane więc opinie też zaczynają się pojawiać... Teraz wystarczy tylko poczekać na jakiś dobry test... tylko jak długo?
Dzięki za to co powyżej :)

cube007 - Czw 27 Mar, 2008

Olek i Panas wspolpracuja przy lustrach, raczej nie kompaktach...
10mpx w 570 na powierzchni 1/2.33 - powodzenia ;)

Glos na FZ18

wiw - Czw 27 Mar, 2008

hmmm w takim razie według Ciebie jak jest? Albo może jak być powinno?...
banan11 - Pią 28 Mar, 2008

Jedna z niewielu recenzji:

Doświadczenie autora w fotografii:
Fotografuję amatorsko od kilku lat. Interesują mnie: makrofotografia, pejzaże, fotoreportaż.
Zalety:
Aż 20-krotny zoom regulowany pokrętłem na obiektywie! Niska waga. Przystępne menu w j. polskim. Szybki autofokus. Bardzo dobre odzwierciedlanie kolorów. Świetnie sobie radzi w trudnych warunkach oświetleniowych. Wbrew pozorom bardzo dobra wbudowana lampa błyskowa. Możliwość bezprzewodowego połączenia z lampą zewnętrzną.
Wady:
Wygląd aparatu z wysuniętą rurą teleobiektywu jest karykaturalny! Aparat w ogóle nie radzi sobie z ostrością w trybie AUTO! Tylko dwa w zasadzie ustawienia jakości zdjęć: Normal i Fine (zalecam oczywiście Fine). Mało skuteczna stabilizacja antywstrząsowa. Zasilanie przez baterie-paluszki
Inny sprzęt dobrze znany i używany przez autora:
Minolta A-200.
Podsumowanie:
Pierwsze wrażenia po 2 dniach użytkowania: no cóż, kolejny aparat z pięknymi zaletami i wadami. Nie ma rady, trzeba sobie z tym radzić. Unikać trybu AUTO, ustawić na stałe kompresję na FINE, wielkość zdjęć na 3M, włożyć kartę xD M 2GB, dokupić dobre akumulatorki (2 komplety) oraz ładowarkę i... do roboty. Reszta zależeć będzie od fotografa. Jeszcze uwaga: zoom nie jest regulowany manualnie a elektrycznie - uruchamiając jego napęd przez pokręcanie pierścieniem na obiektywie (zamiast przyciskami na tylnej ściance aparatu). Rowiązanie to jest bardziej poręczne, szybsze i dokładniejsze.

wiw - Pią 28 Mar, 2008

Ja już to prawie znam na pamięć... :) z internetowych porównywarek cen też dostępne są komentarze użytkowników, ale niestety większość z nich to chyba po prostu chęć pochwalenia się nową zabawką a nie "prawdziwa" opinia. No cóż, czekam na kolejne i szukam dalej.
Pozdrawiam :)

pem173 - Pią 28 Mar, 2008

Witam!
We wtorek ma do mnie dojść ten aparacik, więc postaram się wrzucić pare fotek.

wiw - Pią 28 Mar, 2008

<tuptup> czekam na wtorek :)
mare36 - Czw 03 Kwi, 2008

Popieram przedmowce ktory opiniował aparat Olympus Sp570UZ.
Pierwsze wrazenia. Przede wszystkim przy tak duzym zoomie trudno zrobic dobre zdjecie z duzym przyblizeniem. Obiektyw regulowany co prawda elektronicznie ale uzytownik poslugujac sie tylko i wylacznie pierscieniem musi sobie ustawiac zoom. Obudowa masywna dobrze wykonana.
Co do jakosci zdjec..wychodza różne..aparat slabo radzi sobie w pomieszczeniach. Rozmazuje zdjecia w trybie auto. Zupelnie co innego wyswietla jesli chodzi o kolory niz jest w rzeczywistosci. Pomimo stabilizacji zdjecia wychodza rozmazane.
Jaki uzytwnik kilku aparatow cyfrowych uwazam ze ten produkt ma zbyt wysoka cene co do jakosci zdjec. Nic specjalnego a chyba nie o to chodzi zeby podbijac rynek najwiekszym zoomem skoro zdjecia sa kiepskie.
Tu jest link do zdjeć. Połowa średniej jakości..kolory takie sobie.
http://www.flickr.com/pho...57604317351552/
pozdr

dreptacz - Sro 18 Cze, 2008
Temat postu: Olympus SP 570 czy Panasonic FZ-18 ?
Zamierzam kupić sobie nowy aparat i mam problem czy wybrać Olympusa SP 570 czy Panasonica FZ-18.Cena nie ma znaczenia
Chciałbym żeby aparat był łatwy w obsłudze oraz żeby dobrze i szybko działał tryb AUTO , ale jednocześnie , żeby można było skorzystać w miarę możliwości z ustawień ręcznych w sposób szybki i zrozumiały.
Chodzi mi też o to żeby zdjęcia były kolorystycznie naturalne
Zdjęcia najczęściej robię na wycieczkach w górach: krajobraz oraz przybliżenia.
Proszę o poradę który będzie lepszy do moich wymagań

LordThomas - Sro 18 Cze, 2008

mam ten sam problem.
ale jeszcze ze wstydem musze przyznac ze przy wyborze musze postawic na ten aparat ktory bedzie robil lesze zdjecia w trybie AUTO bo w tym trybie bede robil 70% zdjec.

zsoi3 - Sro 18 Cze, 2008

mysle, ze sa to porownywalne aparaty - podobne funkcje i zalozenia. roznice - w wiekszych lub mniejszych szczegolach. tak wiec trzeba subiektywnie do nich podejsc na zasadzie na co chce sie zwrocic szczegolna uwage.
dreptacz - Sro 18 Cze, 2008

Dorzucę jeszcze info ,że zdjęcia najczęściej robię patrząc przez wizjer(wada wzroku) i mam dodatkowe pytania:
1.w którym aparacie można lepiej i wygodniej zmieniać ustawienia korzystając z wizjera
2.czy programie P (preselekcja przysłony) po wyborze ISO 100 i po wyłączeniu aparatu a następnie włączeniu ustawione ISO 100 będzie zachowane
3.czy w Olympusie 570 da radę manipulować pokrętłem zooma trzymając aparat w jednej ręce ( w czasie wycieczek górskich zachodzi często taka potrzeba )
ISO powyżej 200 mnie nie interesuje ,bo rzadko z niego korzystam. Interesuje mnie tylko co pisałem wcześniej automatyka ,szybkość wyboru tematu zdjęcia -krajobraz, portret,sportowe w którym jest to lepiej rozwiązane, bo jak wynika z testów to zdjęcia w ISO 100 oba robią podobnie.
Dotychczas przez 5 lat korzystałem z lustrzanki analogowej Olympusa IS200 oraz cyfrówki Olympusa C-740, ale to nie znaczy ,że nie mogę teraz wybrać Panasonica FZ18 .

zsoi3 - Sro 18 Cze, 2008

dreptacz napisał/a:
Dorzucę jeszcze info ,że zdjęcia najczęściej robię patrząc przez wizjer(wada wzroku) i mam dodatkowe pytania:
1.w którym aparacie można lepiej i wygodniej zmieniać ustawienia korzystając z wizjera
2.czy programie P (preselekcja przysłony) po wyborze ISO 100 i po wyłączeniu aparatu a następnie włączeniu ustawione ISO 100 będzie zachowane
.


ja rowniez mam wade wzroku - nosze okulary ze szklami ponad 4 dioptrie. balem sie wizjera w fz18 - ale on ma bardzo spore mozliwosci regulacji; tak ze bez zadnych problemow widze dobrze w tym wizjerze bez okularow. przykladalem ostatnio do oka olympusa e-510; niestety - malo w nim widze (za maly dioptraż) :(

co do iso - w fz18 ustawienia iso (i inne) jest zapamietywane po wylaczeniu.

vito - Sro 13 Sie, 2008

Tylko tak się zastanawiam czy nawet jeżeli dołożyłbym te 500zł to będę w stanie wykorzystać możliwości takiego sprzętu wyskakując powiedzmy tylko w niedziele na popstrykanie...
A tak w ogóle to duża jest różnica w jakości zdjęcia pomiędzy tym lusterkiem a tamtymi hybrydami?? Bo ja powiem szczerze nie potrafię się doszukać różnic ;/

Arcangelo - Sro 24 Wrz, 2008

Witam, miałem ochotę kupić aparat Olympus SP 570 UZ ale tak czytam że średnio wypada w testach, za to podoba mi się ten zoom 20x i cena jest jak dla mnie w sam razy, może macie coś wartego do polecenia z podobnym zoomem i w podobnej cenie
tomekh - Pią 26 Wrz, 2008

Znam dobrze Olympus 570 bo ma go mój Tato i dużo zdjęć nim zrobiłem - mogę przesłać przykłady. Moje GG 3184695. Warto kupić pod względem ergonomii i wygody obsługi, jak go sobie pożyczam to ciężko mi się z powrotem przerzucić na używanie mojego FZ18 - 570 jest dużo lepszy pod tym względem. Mój FZ18 jest za to szybszy i pewniejszy pod względem autofokusu, stabilizacji i rozpoznawania twarzy. Pod względem jakości zdjęć Olek wygrywa kolorami, automatycznym balansem bieli i szumami, a Lumix mniejszą aberracją chromatyczną i mniejszym zniekształceniem beczkowym na szerokim kącie.

P.S. Ale i tak czekam na Lumix G1 - to może być super aparat sądząc po pierwszych zajawkach, jeśli rzeczywiście tak będzie sprzedam swój FZ18 i kupię G1.

pozdrawiam
Tomek

pitez - Sob 27 Wrz, 2008

Arcangelo napisał/a:
Witam, miałem ochotę kupić aparat Olympus SP 570 UZ ale tak czytam że średnio wypada w testach, za to podoba mi się ten zoom 20x i cena jest jak dla mnie w sam razy,
Nie sugeruj się zanadto negatywnymi opiniami na temat tego aparatu z jakimi się zapewne spotkałeś, ponieważ jestem na forum coddziennie, czytam wszystko co jest poświęcone kompaktom i mogę powiedzieć, że 90% wypowiedzi na temat 570-tki to powtarzanie opinii innych użytkowników przez osoby, które nie robią zdjęć tym aparatem.Ja mam aparat od kwietnia i jestem z niego zadowolony, a ponieważ miałem okazję porównać go do FZ18 mogę tylko potwierdzić to, co napisał TOMEKH- ergonomii nie ma nawet co porównywać, mniejsze szumy, lepiej oddawane kolory.Podsumowując powiem tak: tym aparatem napewno nie zrobisz gorszych zdjęć niż porównywalnymi - FZ18, Nikon p80, dlatego nie rozumiem czemu tak nisko jest oceniany ( to chyba efekt tego, że możliwości aparatu rozminęły się z oczekiwaniami części użytkowników, którzy za takie pieniądze - ok.1600-1700 PLN na początku sprzedaży, liczyli na lustrzankową jakość zdjęć i się zawiedli).Bo ten aparat robi " tylko" normalne zdjęcia :smile:
Arcangelo - Sob 27 Wrz, 2008

dzięki pitez za twoją wypowiedź, muszę przyznać że mnie jednak upewniłeś w moim wyborze, przeszukiwałem różne fora i szukałem jakiegoś aparatu z podobnymi parametrami ale nic mnie nie zainteresowałem, a na tego Olka mam już ochotę i tylko się upewniałem, dzięki wszystkim za wypowiedzi, w przyszłym tygodniu dokonam zakupu i się będę cieszył moim pierwszym porządnym aparatem, mam nadzieje że jak w październiku pojadę do Polski to będę miał czas na zrobienie kilku fotek, pozdrawiam wszystkich
pitez - Sob 27 Wrz, 2008

Jak znajdziesz chwilę czasu gdy będziesz miał już aparat, to podziel się wrażeniami na jego temat.Pozdrawiam :wink:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group