forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - Akcesoria do 580ex II

zejnowski - Wto 30 Gru, 2008
Temat postu: Akcesoria do 580ex II
Witam, dopiero zaczynam zabawę z lampą i mam parę pytań...
- nie zawsze jest od czego odbić błysku, a jak wiadomo trzeba starać się unikać błysku w przód w takim razie jakimi akcesoriami można sobie dopomóc aby lampa nie była brutalna?
Prosiłbym o konkretnych sprawdzonych przez forumowiczów producentów.
Może jest jakiś podział na takie akcesoria zmiękczające?

Z góry dziękuję.

jaad75 - Wto 30 Gru, 2008

zejnowski napisał/a:
Prosiłbym o konkretnych sprawdzonych przez forumowiczów producentów.

Lumiquest, Gary Fong, Demb Flash jest tego naprawdę sporo...

AQQ - Wto 30 Gru, 2008

tu jest kilka przykładów
http://www.raysfoto.pl/De...d=0&IdHosta=125

zejnowski - Wto 30 Gru, 2008

O losie :) ile tego jest... a np Stofen na początek powinien być ok prawda? Na allegro jest jeden niestety nie wiem czy odpowiedniej firmy :/ czy to nie ma różnicy :)
PS. Lubię mieć niestety najlepsze rzeczy :]

jaad75 - Wto 30 Gru, 2008

Nie ma modyfikatora, który sprawdzi się w każdej sytuacji - do czego chcesz używać Omnibounce'a? Bo jeśli np. w miejscach gdzie nie ma zupełnie od czego odbijać, to nie jest to najlepszy pomysł...
Generalnie, od jakiegoś czasu zamiast Stofena używam podobnego modyfikatora Lumiquesta, a dokładniej, dwóch modyfikatorów na raz:
http://www.lumiquest.com/products/fxtra.htm
http://www.lumiquest.com/products/ultrabounce.htm
Uważam to za lepsze rozwiązanie niż kolorowe Omnibounce (które też posiadam)...

zejnowski - Wto 30 Gru, 2008

Gdzie mogę kupić Fxtra bo w internecie brak :/

nvm. znalazłem.

jaad75 - Wto 30 Gru, 2008

Choćby u producenta... Adorama też bezproblemowo realizuje miedzynarodowe zamówienia...
zejnowski - Pią 09 Sty, 2009

jaad75, a możesz pokazać jakieś przykładowe zdjęcia z użyciem UltraBounce'a i Fxtra?

A co np z 80-20 ??

jaad75 - Pią 09 Sty, 2009

zejnowski napisał/a:
jaad75, a możesz pokazać jakieś przykładowe zdjęcia z użyciem UltraBounce'a i Fxtra?

Mogę, ale ja używam Fxtra do balansowania z zastanym, więc nie wiem, co tu pokazywać... Ultrabounce daje efety dokładnie takie same jak Omnibounce Stofena... Może poszukam przykładów, jak wrócę do domu.
80-20, to zupełnie inny modyfikator, do użytku w innych sytuacjach niż Ultrabounce. Dla mnie głównym problemem jest to, że montuje się go na głowicy w położeniu prostopadłym do osi obiektywu i bez ramy ciężko używać go w pozycji portretowej, a ja bardzo często używam aparatu w ten sposób.

zejnowski - Pią 09 Sty, 2009

Jako iż nie jestem aż tak jeszcze wprawiony...
jaad75 napisał/a:
Mogę, ale ja używam Fxtra do balansowania z zastanym

w jaki sposób?

jaad75 napisał/a:
80-20, to zupełnie inny modyfikator, do użytku w innych sytuacjach niż Ultrabounce.

kiedy jeden a kiedy drugi? możesz wytłumaczyć?

jaad75 napisał/a:
bez ramy ciężko używać go w pozycji portretowej

możesz jaśniej, tzn. co to znaczy rama (domyślam się tylko, że to takie urządzonko do ustawiania lampy z boku, z tego co widziałem po zdjęciach) i w jaki sposób wpływa ona na portret z założonym Ultrabounc'em?

Wybacz, moją irytującą nie wiedzę.

jaad75 - Pią 09 Sty, 2009

zejnowski napisał/a:
w jaki sposób?

Filtruję światło lampy, tak by pasowało kolorystycznie do zastanego, czyli CTO do żarowego (chociaż ostatnio używam Straw Tint), Plus Green do jarzeniówek itd.
zejnowski napisał/a:
kiedy jeden a kiedy drugi? możesz wytłumaczyć?

Gdy sufit jest zbyt wysoko i światło nie ma szans na odbicie od ścian, lepiej sprawdzi się sztuczny sufit. Gdy jest szansa na wypełnienie światłem odbitym od okolicznych ścian i sufitu, zdecydowanie wolę efekty działania Omni/Ultrabounce'a.
zejnowski napisał/a:
możesz jaśniej, tzn. co to znaczy rama (domyślam się tylko, że to takie urządzonko do ustawiania lampy z boku, z tego co widziałem po zdjęciach) i w jaki sposób wpływa ona na portret z założonym Ultrabounc'em?

Rama (np. Stroboframe , czy Custom Brackets ) pozwala na zmianę położenia aparatu bez zmiany położenia lampy. Jeśli używasz aparatu bez ramy, to modyfikator powinien mieć możliwość mocowania na głowicy ustawionej dłuższą osią równolegle do osi obiektywu (głowica pionowo w górę i obrócona o 90°). Pozwala to na zmianę położenia aparatu i przy jednoczesnym przekręceniu głowicy mamy modyfikator w pozycji używalnej. Zobacz sobie jak mocowane są modyfikatory Fonga, czy choćby Flip-it.

zejnowski - Sob 10 Sty, 2009

jaad75 napisał/a:
Rama (np. Stroboframe , czy Custom Brackets ) pozwala na zmianę położenia aparatu bez zmiany położenia lampy. Jeśli używasz aparatu bez ramy, to modyfikator powinien mieć możliwość mocowania na głowicy ustawionej dłuższą osią równolegle do osi obiektywu (głowica pionowo w górę i obrócona o 90°). Pozwala to na zmianę położenia aparatu i przy jednoczesnym przekręceniu głowicy mamy modyfikator w pozycji używalnej. Zobacz sobie jak mocowane są modyfikatory Fonga, czy choćby Flip-it.


a bardziej praktycznie i prościej, jeżeli można. :?:

jaad75 - Sob 10 Sty, 2009

zejnowski napisał/a:
a bardziej praktycznie i prościej, jeżeli można. :?:

Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć. Weź aparat do ręki, spróbuj wyobrazić sobie, jak pracuje lampa z założonym modyfikatorem i w jakiej pozycji znajduje się on sam... Podpowiem, że problem nie istnieje dla użytkowników najnowszej lampy Sony.

zejnowski - Sob 10 Sty, 2009

Już rozumiem :) W sumie racja, lampa jest po to by pracować palnikiem w poziomie.
Nadal się jednak zastanawiam czy zamówić oprócz Ultra Bouncer'a + FXtra jeszcze ten 80-20 :|

jaad75 - Nie 11 Sty, 2009

zejnowski napisał/a:
jaad75, a możesz pokazać jakieś przykładowe zdjęcia z użyciem UltraBounce'a i Fxtra?

Ok, masz tu Ultrabounce + FXtra (z żelem Straw Tint). Z tyłu było przyciemnione żółte światło żarowe, które niedoświetliłem około 2EV. WB na 2850K.


zejnowski - Nie 11 Sty, 2009

A lampa prosto w twarz? :|
jaad75 - Nie 11 Sty, 2009

Nie, raczej nie zdarza mi się używać lampy na wprost. W sufit oczywiście - ale z tego typu modyfikatorem i tak sporo światła idzie do przodu. Nie doszukuj się tu walorów artystycznych, to snapshot z piątkowej imprezy firmowej... :smile:
zejnowski - Nie 11 Sty, 2009

Już rozumiem, wszystko :) dzięki.
belkot77 - Sro 14 Sty, 2009

Jaad75 mam takie glupie pytanie.

Jestem w pomieszczeniu gdzie wszystkie sciany i sufit nie sa biale. Np. zrobione z drewna. Czy da sie jakos poodbijac swiatlo zeby nie bylo tragicznego kolorowego nalotu na zdjeciach? Czy tylko w tym przypadku sztuczny sufit?

jaad75 - Sro 14 Sty, 2009

Jeśli zafarb jest silny, to tylko sztuczny sufit lub softbox.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group