forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Panasonic G2, Samsung NX10/11 czy....Fuji X10?

microlabix - Czw 22 Gru, 2011
Temat postu: Panasonic G2, Samsung NX10/11 czy....Fuji X10?
Witam.
Od pewnego czasu trapi mnie pewien problem, czytam Wasze forum od jakiegoś czasu, początkowo poszukiwałem jakiegoś bardziej zaawansowanego kompaktu, jednak czytając kolejne strony, działy forum postanowiłem jednak dołożyć trochę grosza i kupić jakiegoś bezlusterkowca. Wybór padł na Panasonica G2 lub Samsunga NX10/11. Reszta ze względu na aktualne ceny body oraz akcesoriów, jest poza zasięgiem.
Generalnie zarówno Panas jak i Samsung prezentują zbliżoną jakość zdjęć, patrząć po samplach, z lekką przewagą Panasa w jpg. Za nim też przemawia odchylany ekran lcd, który dość mocno w pewnych sytuacjach umila życia. Za Samsungiem z kolei przemawia cena, body z 2 obiektywami do wyrwania za jakieś 1900PLN, chyba że ktoś wie gdzie można kupić taniej ;-) , jasne szkła i reszta względnie tanich akcesoriów.
Zależy mi głównie na jakości zdjęć prosto z puszki, nie bardzo mam czas bawić się w obróbkę Raw, aparat będzie miał szerokie zastosowanie od wycieczek, imprez plenerowych, imprez we wnętrzach itp. etc, musi więc być poręczny i taki aby jego noszenie podczas podróży nie było szczególnie uciążliwe. Cenna jest wbudowana lampa błyskowa, choć wiadomo, że to tylko mała namiastka tej dołączanej, ale jakoś nie wyobrażam sobie kupno tak małych w sumie aparatów, aby targać jeszcze ze sobą doczepianą lampkę vide Nex czy Oly.

Mam jeszcze możliwość zakupu trochę po znajmości Fuji X10, oglądając próbki zdjęć, byłem zachwycony, ale z drugiej strony komentarzy na temat tego aparatu wciąż jest mało, testy nie zawsze są obiektywne....

Co wybrać? Chyba, że polecicie mi jeszcze coś innego w tej cenie...

Pozdrawiam

hijax_pl - Czw 22 Gru, 2011

Ale wiesz, że X10 to nie jest bezlusterkowiec? ;)
microlabix napisał/a:
patrząć po samplach, z lekką przewagą Panasa w jpg
A na co patrzysz w ocenie JPG? Rozdzielczość? Banding? Kolorystyka? Prawidłowy dobór balansu bieli?

Musisz wiedzieć, że każdy producent w aparatach implementuje ciut inne algorytmy wywoływania RAWa (bo inaczej się nie da zrobić JPGa) dzięki czemu taka np kolorystyka jest inna w różnych aparatach. Jeśli dla kogoś jest to istotne powinien wpierw wybrać "producenta" a później model aparatu. Ewentualnie zacząć wywoływać RAWy (o ile aparat je udostępnia)

Jest też zasadnicza różnica w aparatach takich jak G2 i NX10... To wielkość matrycy. Jeśli zależy Ci na jakości obrazka, na malej głębi ostrości - to w zasadzie tylko NX, no chyba, że stać Cię na takie szkiełka jaka panasowe 25/1.4

Inna sprawa, że skoro ma to być sprzęt poręczny i mobilny, co dla wielu oznacza po prostu kieszonkowość - polecam wrócić do koncepcji zaawansowanych kompaktów jak XZ-1 czy EX-1.

P.S.
Obróbka RAWa wcale nie jest czasochłonna czy skomplikowana. JPGi też się obrabia i jakoś nikomu to nie przeszkadza, a RAW to jakaś czarna magia ;)

microlabix - Czw 22 Gru, 2011

Witam, tak właśnie widzę że zapomniałem wspomnieć o tym drobnym szczególe w poscie ;-) w pracy jestem i muszę ukrywać swoją twórczość ;-) . Miałem się w pewnym momencie odnieść , że jeśli X10 to powrót do komapktów ;-) , niestety gdzieś mi to zdanie urwało się w potoku myśli....

Odnośnie szkiełek do Panasa, właśnie tu jest problem, bo stać to może i tak, ale nie bardzo jestem przekonany, czy chcę wydawać tyle pieniędzy na szkła :(

Tutaj dużą przewagę ma Samsung i jego szkła w brzydko mówiąc marketowych cenach.

Za Rawy się wezmę z konieczności ;-) muszę tylko zebrać chęci, ale prędzej czy później to nastąpi!

Wcześniej byłem właśnie zdecydowany na XZ-1 ze względu na jego jasny obiektyw....

Odnośnie JPG, bardziej podpasowała mi kolorystyka i balans w G2 niż w NX10, natomiast w Rawach takiej różnicy już nie widziałem.

Sam nie wiem, jestem na rozdrożu, naczytałem się o 30mm do NX10 i jestem pod wrażeniem....

TS - Czw 22 Gru, 2011

microlabix, jeśli chciałbyś poprzestać na kitowym obiektywie, to radziłbym jednak zaawansowany kompakt z jasnym obiektywem. Ten X10 jest droższy od innych kompaktów tej klasy, ale moim zdaniem daje więcej możliwości, choćby optyczny wizjer czy sprzętowe poszerzanie zakresu tonalnego - próbki możliwości w wątku:
http://forum.optyczne.pl/...der=asc&start=0

microlabix - Czw 22 Gru, 2011

TS - dziękuję za radę, widzisz problem w tym, że na szkła do NX10/11 jeszcze bym się zdecydował ;-) bo ceny są przystępne.

Odnośnie X10, fajny wygląd, zdjęcia też ok, tylko czy warto wykładac tyle pieniędzy na kompakt? Bo jednak zdumiewającej różnicy w zdjęciach nie widać :( .

W niższej cenie mamy też LX5 i też go wszyscy chwalą....

tak można dodawać kolejne modele i zamiast rozwiązania problemu, sytuacja gmatwa się jeszcze bardziej....

hijax_pl - Czw 22 Gru, 2011

microlabix napisał/a:
W niższej cenie mamy też LX5 i też go wszyscy chwalą....
To nad czym się zastanawiasz? ;)
microlabix - Czw 22 Gru, 2011

No właśnie....

ehh nie wiem, chyba po prostu rzucę monetą, bo sam nie jestem w stanie podjąć rozsądnej decyzji.
Na placu boju zostaje więc NX10 , X10, XZ-1, LX5 ;-)

ehhh....żeby człowiek tyle czasu tracił na wybór rzeczy....jakiegoś kawałka plastiku, szkła i metalu....

TS - Czw 22 Gru, 2011

microlabix napisał/a:
na szkła do NX10/11 jeszcze bym się zdecydował ;-) bo ceny są przystępne.

Pytanie które szkła (tzn. do czego)... Bo nie zawsze są odpowiedniki w m4/3 i NX.

Cytat:

Odnośnie X10, fajny wygląd, zdjęcia też ok, tylko czy warto wykładac tyle pieniędzy na kompakt?

Niektórzy płacą jeszcze więcej za kompakt ;)

Cytat:

Bo jednak zdumiewającej różnicy w zdjęciach nie widać :( .

Zależy na jakie zdjęcia patrzysz. Te funkcje, które pokazywał Luke_S w wątku, są w niektórych sytuacjach (kontrastowa scena, zdjęcia z ręki przy słabym świetle) nieocenione. W LX5 ich nie ma (co nie zmienia faktu, że to też świetny aparat :) )

Na Twoim miejscu najpierw bym określił, czy chcę uniwersalny aparat ,,do wszystkiego'', czy chcę się więcej nauczyć i osiągnąć lepsze efekty, kupując dodatkowo różne obiektywy.

microlabix - Czw 22 Gru, 2011

TS- głównie chodzi mi o to aby robił dobre zdjęcia we wnętrzach a więc musiałby radzić sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych, zdjęcia z ręki - oczywiście! tutaj wdzięczny bym był za wskazanie pozycji, która da sobie w takich warunkach radę.
Często będzie noszony po imprezach, koncertach itp.

Oczywiście, że chcę się uczyć, dlatego potrzebuję aparatu, który będzie uniwersalny ale jednocześnie da możliwość testowania różnych rozwiązań....

Co do szkieł, napewno 30mm, kitowe szkło też pewnie będzie użytkowane dość sporo, mimo że jest ciemniejsze. W grę wchodzi też nawet 20mm i być może niedalekiej przyszłości, chciałbym zapoznać się z tele.
Fajnie jakbym mógł poćwiczyć makro, bo to niezmiernie mnie interesuje.

Z drugiej strony, wiem że na jakieś eskapady w teren wezmę ze sobą 30mm i ewentualnie kitowy, więcej nie będzie chciałoby mi się dźwigać.

Wydaje mi się , że jednak NX da mi więcej opcji i jednak jest bardziej "przyszłościowy" w moim wypadku.

Chociaż X10 kusi....oj kusi.

Dobrze, czyli eliminująć LX5 i chyba też XZ-1 na placu boju zostają NX10/11 i X10. Teraz tylko dokonać prostego wyboru i kupić ;-) .
Gdybym był chociaż odrobinę fanboyem Fuji, brałbym X10, bo wygląd urzeka....

TS- co Ty byś wybrał?

mrawi - Czw 22 Gru, 2011

microlabix A jest jeszcze NX5. Tansza wersja NX10 o 500 zl. Fotki robi takie same, tylko ma slabszy wizjer, ekranik, nie ma czyszczenia matrycy. Za te 500 zl dokupujesz stalke 30 mm i masz aparat i dwa obiektywy. Teraz nie oplaca sie kupowac bo ceny wyzsze, ale po Nowym Roku srednio o 100 zl pewnie bedzie taniej.
TS - Czw 22 Gru, 2011

microlabix napisał/a:
TS- głównie chodzi mi o to aby robił dobre zdjęcia we wnętrzach a więc musiałby radzić sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych, zdjęcia z ręki - oczywiście! tutaj wdzięczny bym był za wskazanie pozycji, która da sobie w takich warunkach radę.

Bezlusterkowiec + jasny obiektyw (czyli póki co stałoogniskowy) + ew. stabilizacja

Cytat:
Fajnie jakbym mógł poćwiczyć makro, bo to niezmiernie mnie interesuje.

No to obiektyw makro. Ale tutaj chyba nawet w NX nie jest tanio ;) .

Cytat:
Wydaje mi się , że jednak NX da mi więcej opcji i jednak jest bardziej "przyszłościowy" w moim wypadku.

Jeśli zdecydujesz się kupować obiektywy (każdy kolejny to kawał zabawy z poznawaniem jego możliwości), to na pewno.

Cytat:
Chociaż X10 kusi....oj kusi.

Nie dziwię się, daje taką namiastkę luksusu, a NX czy G2 to kawał plastiku, choć potencjał większy. Ale wszystkiego nie można mieć. Obejrzyj te aparaty, włącz, popatrz przez wizjer, może - jak pisze mrawi - NX5 wystarczy? Ja bym na pewno nie kupił aparatu, którego wcześniej nie miałem w ręce.

Cytat:
TS- co Ty byś wybrał?

To Twój wybór :) . Ja używam G2, a do tego systemu skusiły mnie fajne (dla mnie) obiektywy.

microlabix - Pią 23 Gru, 2011

Odnośnie NX5, oczywiście że brałem go pod uwagę, tyle że tak - brak czyszczenia matrycy, czy to aby na pewno dobrze? Gorszy wizjer i ponoć jest gorzej z updatami firmware do niego?
Mam akurat 2000 do wydania, w fotojokerze jest nx 10 + kitowy + 30mm za 1950 , zestaw dostepny po nowym roku, na allegro jest w tej cenie NX11 +kitowy + 20 mm, karta 16 gb i torba...

Ktoś coś wie o tym 20mm do NX?

Luke_S - Pią 23 Gru, 2011

X10 ma tryb PRO LOW-LIGHT, w którym za jednym razem wykonywana jest szybka seria 4 zdjęć. Są one łączone w jeden obraz o stosunkowo niskim poziomie szumów, ale o dużej czułości. Dzięki temu bez problemu zrobisz zdjęcie w kiepskim oświetleniu. Tak to działa w porównaniu do bezlusterkowca z 4-krotnie większą matrycą i jasną stałką, ale niewyposażonego w podobny tryb:









Z lewej Fuji X10, z prawej Panas GF2.

microlabix - Pią 23 Gru, 2011

rzeczywiście jest różnica :(
sam nie wiem, jak wygląda sprawa w tymi białymi dyskami w odniesieniu do zdjęc z X10? poprawili to? da sie to w ogóle naprawić?

za 2000 mam komplet NX10/11+ 2 obiektywy, za fuji trzeba dać minimum 2300 do tego jeszcze etui, taki aparat nie może być noszony w jakimś byle czym, tylko w dedykowanym euti i w tym momencie robi się już 2700.....:(

Luke_S - Pią 23 Gru, 2011

Futerał do X10 dostaniesz za friko, jeśli napiszesz recenzję aparatu na myfinepix.pl. Mój futerał dotarł wczoraj. Szczegółów szukaj na forum Fuji.
mrawi - Pią 23 Gru, 2011

microlabix
Wejdź na tą stronę i wybierz interesujące Cię modele aparatów i porównaj zdjęcia testowe, szczególnie te z butelkami, sznurkami.

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Zaznacz "All Cameras", aż pojawi się "Displaying: All Cameras
Reselect camera to return to thumbnail list"[/b]

Luke_S - Pią 23 Gru, 2011

Porównując nie zapomnij, że dzięki 4-krotnie jaśniejszemu obiektywowi będziesz mógł użyć 4-krotnie niższej czułości. Ciekawie wypada porównanie np. iso 800 w takim kompakcie do iso 3200 w bezlusterkowcu.
microlabix - Pią 23 Gru, 2011

Kurcze, coś nie działa mi ta strona :( ale to pewnie wina mojego internetu, coś mi świruje...

Luke_S - porównanie wypada na korzyść....?

Ja w sumie bardziej napaliłem się na NX z 30mm niż kitowym....a ten jest akurat jasny.

Nigdy nie wybiore w tej sposób aparatu....chociaż x10 dostępny jest chociażby w euro rtv, mozna go dotknąć włączyć i chwilę się pobawić....dostępu do nx'a nie mam w ogóle :(

mrawi - Sob 24 Gru, 2011

Luke_S napisał/a:
Porównując nie zapomnij, że dzięki 4-krotnie jaśniejszemu obiektywowi będziesz mógł użyć 4-krotnie niższej czułości. Ciekawie wypada porównanie np. iso 800 w takim kompakcie do iso 3200 w bezlusterkowcu.

f2 do f 3,5 to nie jest cztery razy jaśniejszy obiektyw. A po co od razu iso zmieniać, jeśli można czas i ekspozycję?

Luke_S - Sob 24 Gru, 2011

microlabix napisał/a:
Luke_S - porównanie wypada na korzyść....?


...na korzyść kompakta. Widać to tutaj:

http://www.imaging-resour...10INBI00800.HTM
X10 iso 800

http://www.imaging-resour...CG2INBI3200.HTM
G2 iso 3200

http://www.imaging-resour...X10INBI3200.HTM
NX10 iso 3200

mrawi napisał/a:
f2 do f 3,5 to nie jest cztery razy jaśniejszy obiektyw.


Ale na ekw. 85 mm w ciemnym kicie masz f/5,6, a w jasnym obiektywie kompaktu f/2,5, czyli różnica ponad 4-krotna. Niecałe 4 na szerokim kącie i ponad 4 na długim końcu można uśrednić do 4.

mrawi napisał/a:
A po co od razu iso zmieniać, jeśli można czas i ekspozycję?


Bo od tego są wysokie czułości, żeby skracać czas, a nie wydłużać. Jak fotografujesz w pomieszczeniu z ręki (a na tym autorowi zależy), to nie ustawiasz iso 100 i czasu rzędu 1 s, tylko wysokie iso i czas taki, który pozwoli wykonać nieporuszone zdjęcie. Podstawy fotografii się kłaniają...

microlabix - Sob 24 Gru, 2011

w niczym mi nie pomagacie ;-)
http://www.nikonjin.com/f...ad.php?tid=1316

kolory z fuji strasznie mi się podobają, na zdjęciach z linku powyżej....jeśli są rzeczywiście prosto z aparatu, bez żadnej obróbki...to hmmm, coraz bardziej przekonuję się do tego aparatu...

hijax_pl - Sob 24 Gru, 2011

microlabix napisał/a:
w niczym mi nie pomagacie
No jak to nie :D Pomagają wszyscy, ale nikt nie podejmie za Ciebie decyzji :)
microlabix napisał/a:
kolory z fuji strasznie mi się podobają, na zdjęciach z linku powyżej...
No prawdę powiedziawszy jakoś mnie nie ruszają. To znaczy nic specjalnego nie widzę - w większości aparatów można ustawić sobie by takie wychodziły prosto z puszki...
Luke_S - Sob 24 Gru, 2011

Kolory są zupełnie zwyczajne. Każdy aparat, który poprawnie naświetlił zdjęcie i wybrał odpowiedni balans bieli, powinien dać równie dobre kolory.
microlabix - Sob 24 Gru, 2011

Hmmm, widocznie ulegam marketingowi...zastanawia mnie jednak dlaczego tyle ludzi pisze o tych wspaniałych kolorach z X10.
Bo mi też jakoś wyjątkowo się podobają.

Pójdę po świętach do sklepu obejrze go dokładnie, już wiem że NX10 też jest dostępny w Fotojokerze, więc sobie oba porównam.

Tylko tak, w niektórych testach NX10 zwraca się uwagę na problem z jakością JPG prostu z aparatu. To rzeczywiście taki duży problem?

mrawi - Sob 24 Gru, 2011

Luke_S napisał/a:
Ale na ekw. 85 mm w ciemnym kicie masz f/5,6, a w jasnym obiektywie kompaktu f/2,5, czyli różnica ponad 4-krotna. Niecałe 4 na szerokim kącie i ponad 4 na długim końcu można uśrednić do 4.

85 mm będziesz używał w pomieszczeniu? Aha, a ja mam jeszcze drugiego kita 50-200 mm i zaczyna się na f4

Luke_S napisał/a:
mrawi napisał/a:
A po co od razu iso zmieniać, jeśli można czas i ekspozycję?


Bo od tego są wysokie czułości, żeby skracać czas, a nie wydłużać. Jak fotografujesz w pomieszczeniu z ręki (a na tym autorowi zależy), to nie ustawiasz iso 100 i czasu rzędu 1 s, tylko wysokie iso i czas taki, który pozwoli wykonać nieporuszone zdjęcie. Podstawy fotografii się kłaniają...

A wiesz, że w pomieszczeniach zazwyczaj jest o co oprzeć aparat lub w ostateczności postawic i da to w rezultacie lepsze efekty niz wysokie iso. W NX jest bardzo dobra stabilizacja. Ja daje rade zrobic ostre zdjecie z reki przy 1/4 sek (moge pokazac).

Luke_S - Nie 25 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
85 mm będziesz używał w pomieszczeniu?


Jeśli będę chciał zrobić portret w pomieszczeniu, to czemu nie? Albo uchwycić jakiś detal architektoniczny? Ale o tej ogniskowej wspomniałem tylko dlatego, żeby uzasadnić, skąd się wzięły te 2 działki przewagi. Otóż uśredniłem 1,7 EV z szerokiego kąta i 2,3 EV z długiego końca. Ale nawet te 1,7 EV i tak daje znaczną przewagę, bo nadal będzie to np. iso 800 w porównaniu iso 2500. Kompakt wygrywa z palcem w... nosie.

mrawi napisał/a:
Aha, a ja mam jeszcze drugiego kita 50-200 mm i zaczyna się na f4


Gratuluję.

Luke_S napisał/a:
A wiesz, że w pomieszczeniach zazwyczaj jest o co oprzeć aparat lub w ostateczności postawic i da to w rezultacie lepsze efekty niz wysokie iso.


Nie świruj, mamy XXI wiek. Dzisiaj nawet kompakty są na tyle dobre, że nie trzeba stosować takich prymitywnych metod i można fotografować swobodnie, nie koniecznie mając pod ręką kredens czy szafę. Oczywiście aparat z ciemnym kitem polegnie w takiej sytuacji, ale to już wyłącznie problem tych, którzy go używają.

Luke_S napisał/a:
W NX jest bardzo dobra stabilizacja. Ja daje rade zrobic ostre zdjecie z reki przy 1/4 sek (moge pokazac).


Cudownie. 1/4 s to wprost idealny czas naświetlania do fotografowania ludzi w pomieszczeniu :D Chętnie obejrzę Twoją galerię zdjęć, musi być bardzo inspirująca.

microlabix - Nie 25 Gru, 2011

Panowie, przede wszystkim życzę Wam wesołych świąt....
...jednak prosiłbym o zakończenie prywatnych wojenek ;-) rozumiem że spieracie się co do umiejętności, systemów, wiedzy itp.

ja jednak proszę Was o wskazanie jak najlepiej wydać te 2000 zł, które mam do dyspozycji.

to spora suma i chciałbym aby dyskusja była metrytorczyna, nie twierdzę że taką nie jest, ale w tym momencie opiera się ona na przekrzykiwaniu i podejściu "obojętnie co on napisze, ja udowodnię, że nie ma racji..."

niech każdy robi zdjęcia tak jak uważa za słuszne ;-)

mrawi - Nie 25 Gru, 2011

Luke_S napisał/a:
Kompakt wygrywa z palcem w... nosie.


Najwyżej tym, że uzyskasz krótszy czas do fotografowania. Mała matryczka z dużą matrycą nigdy nie wygra jakością obrazu, detalami, zakresem tonalnym, zapomnij o tym, hehe. Wesołych Świąt :) . Galerii nie mam, ale zdjęcie mogę zamieścić i dać linka (1/4 sek z reki).

O już jest jpg 1/4 sek iso 800 z rączki na jednej wystawie.
http://imageshack.us/phot...0/sam0147j.jpg/

jpg 1/6 sek iso 800 z rączki. Eksponaty za szybą.
http://imageshack.us/phot...22/sam0144.jpg/

jpg 1/10 sek iso 800, za szybą.
http://imageshack.us/phot...2/sam0138j.jpg/

Wszystkie zdjęcia są prosto z aparatu bez przerobek. Jak sie wyswietli tylko pelny ekran to trzeba prawy przycisk myszy i wybrac "otworz obrazek" i bedzie w pelnym rozmiarze. Na wystawie bylo bardzo ciemno, taki mialbyc klimat. Na szerokim kacie to zaden problem przy takich czasach. Gorzej byloby z wieksza ogniskowa, tylko ze w pomieszczeniach uzywa sie malej, a na zewnatrz jest zazwyczaj widniej i ma sie krotsze czasy. Pisalem juz gdzies wczesniej, że mam EX1 i mimo, ze uwazam, że jest to swietny aparat jak na swoj segment to jednak nie mozna z niego otrzymac takiej jakosci zdjec jak z NX10. X10 ma odrobinke wieksza matryczke od EX1, wiec codow nie ma.

Luke_S - Nie 25 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
O już jest jpg 1/4 sek iso 800 z rączki na jednej wystawie.
http://imageshack.us/phot...0/sam0147j.jpg/

jpg 1/6 sek iso 800 z rączki. Eksponaty za szybą.
http://imageshack.us/phot...22/sam0144.jpg/

jpg 1/10 sek iso 800, za szybą.
http://imageshack.us/phot...2/sam0138j.jpg/


Trzeba było wziąć kompakta. Użyłbyś iso 200 i miałbyś lepsze zdjęcia. A tak, niestety, ale z butów nie wyrywają...

mrawi napisał/a:
Pisalem juz gdzies wczesniej, że mam EX1 i mimo, ze uwazam, że jest to swietny aparat jak na swoj segment to jednak nie mozna z niego otrzymac takiej jakosci zdjec jak z NX10.


No popatrz, a na imaging-resource czy dpreview testującym udało się wycisnąć z EX1 więcej. Może nie umiesz się posługiwać tym kompaktem?

mrawi - Nie 25 Gru, 2011

Luke_S napisał/a:
No popatrz, a na imaging-resource czy dpreview testującym udało się wycisnąć z EX1 więcej. Może nie umiesz się posługiwać tym kompaktem?


To pokaż te fotki testowe (link) z EX1 (TL500) na imaging-resource.com. Ja takich nie widziałem. Wrzucę jakieś fotki z EX1 to sobie będzie można porównać.
Chyba jednak nielogicznie myślisz. Jeśli nie umiem obsługiwać kompakta to tym bardziej bym nie umiał NX'a. Zakładając, że nie potrafię obsługiwać obu aparatów, więc jednym i drugim robię zdjęcia na takim samym poziomie umiejętności. Przy tym samym poziomie z NX'a są lepsze. No proszę, wychodzi na to, że NX to świetny sprzet dla kompletnego amatora, gdyz wedlug Ciebie bedac gorszy robi lepsze zdjecia. Zaprzeczysz sam sobie czy sie zgadzasz z tym co napisalem? Z kompakta na iso 200 tez by nie bylo lepsze. Kiedys porownywalem sobie na przykladzie fotek wykonanych w domu ilosc szczegolow z NX10 i S9600 (jak jeszcze oba mialem w posiadaniu). ISO 100 w S9600 bylo gorsze niz iso 800 z NX'a.
Mój wniosek jest taki, że jesli zalezy nam na szczegolach w zdjeciach to trzeba sie kierowac przedewszystkim wielkoscia matrycy, a dopiero potem softem i obiektywem. Nie ma bata, wielkosc matrycy ma nadrzedne znaczenie.

Luke_S - Pon 26 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
To pokaż te fotki testowe (link) z EX1 (TL500) na imaging-resource.com. Ja takich nie widziałem.


Tam akurat EX1 nie ma. Weź sobie do porównania X10, XZ-1 lub jakiegokolwiek kompakta z jasnym obiektywem - w końcu i tak uważasz, że mają taką samą jakość obrazu. A jak już koniecznie chcesz tego EX1, to zajrzyj na dpreview.

mrawi napisał/a:
Chyba jednak nielogicznie myślisz. Jeśli nie umiem obsługiwać kompakta to tym bardziej bym nie umiał NX'a. Zakładając, że nie potrafię obsługiwać obu aparatów, więc jednym i drugim robię zdjęcia na takim samym poziomie umiejętności.


Akurat poziom wtajemniczenia wymagany do obsługi obu tych aparatów jest taki sam. Sądzę, że Twoje rozterki wynikają z nieumiejętności wykorzystania zalet jaśniejszego obiektywu.

mrawi napisał/a:
No proszę, wychodzi na to, że NX to świetny sprzet dla kompletnego amatora, gdyz wedlug Ciebie bedac gorszy robi lepsze zdjecia. Zaprzeczysz sam sobie czy sie zgadzasz z tym co napisalem?


Samo stwierdzenie, że aparat "robi lepsze zdjęcia" świadczy wyłącznie o Twoim dyletanctwie w temacie, w którym niepotrzebnie zabierasz głos. Aparat robi takie zdjęcia, na ile fotograf będzie potrafił wykorzystać potencjał danego sprzętu. Skoro redaktorom serwisów testujących aparaty fotograficzne udało się ten potencjał wykorzystać, a Tobie nie, no to z całą pewnością jest to wina aparatu :D Bo fotki złe robi...

mrawi napisał/a:
Kiedys porownywalem sobie na przykladzie fotek wykonanych w domu ilosc szczegolow z NX10 i S9600 (jak jeszcze oba mialem w posiadaniu). ISO 100 w S9600 bylo gorsze niz iso 800 z NX'a.


Zostaw tego staruszka S9600 w spokoju. Sam kiedyś używałem E900, który miał tę samą matrycę i równie ciemny obiektyw. Może nie zauważyłeś, ale wątek dotyczy dużo nowocześniejszych aparatów, z których każdy jest o lata świetlne lepszy pod względem technicznym od tego muzealnego S9600. Masz jakąś traumę po doświadczeniach z Fuji, ale postaraj sobie z nią poradzić samodzielnie albo idź do specjalisty. Nie mieszaj jednak w głowie tymi zabobonami autorowi wątku, który szuka tutaj rzetelnej porady.

mrawi napisał/a:
Mój wniosek jest taki, że jesli zalezy nam na szczegolach w zdjeciach to trzeba sie kierowac przedewszystkim wielkoscia matrycy, a dopiero potem softem i obiektywem. Nie ma bata, wielkosc matrycy ma nadrzedne znaczenie.


Wielkość matrycy nie ma nic wspólnego ze szczegółami na zdjęciu. Tutaj chodzi o jakość optyczną obiektywu, ilość megapikseli i intensywność filtra AA. Bez problemu znajdę Ci matrycę APS-C lub nawet 4/3, która potrafi odwzorować więcej detali, niż kilka znanych matryc FF. I tak samo nie będzie żadnym problemem znalezienie matryc z kompaktów, które dorównają tym wynikom.

mrawi - Pon 26 Gru, 2011

Luke_S napisał/a:
Tam akurat EX1 nie ma.

Nie ma? Ojej tak mi przykro. Jednak Ty twierdziłeś, że widziałeś na "imaging" EX1 jak wyciskają z niego więcej. A może mi się wydawało?
XZ1-iso 100 http://216.18.212.226/PRO...XZ1hSLI0100.JPG
NX10-iso 800 http://216.18.212.226/PRO...LI0800_NR1D.JPG
NX10-iso 400 http://216.18.212.226/PRO...LI0400_NR1D.JPG
Szumy mniejsze w XZ1 ze wzgledu, że mniejsze iso. Ale, gdzie jest więcej szczegółów?

Luke_S napisał/a:
Akurat poziom wtajemniczenia wymagany do obsługi obu tych aparatów jest taki sam. Sądzę, że Twoje rozterki wynikają z nieumiejętności wykorzystania zalet jaśniejszego obiektywu.

O tak, pewnie nie potrafię zmieniać przysłony, gdy jest jaśniejszy obiektyw. No coż muszę poćwiczyć, heh

Luke_S napisał/a:
Samo stwierdzenie, że aparat "robi lepsze zdjęcia" świadczy wyłącznie o Twoim dyletanctwie w temacie, w którym niepotrzebnie zabierasz głos. Aparat robi takie zdjęcia, na ile fotograf będzie potrafił wykorzystać potencjał danego sprzętu. Skoro redaktorom serwisów testujących aparaty fotograficzne udało się ten potencjał wykorzystać, a Tobie nie, no to z całą pewnością jest to wina aparatu :D Bo fotki złe robi...

W czym problem, kup sobie aparat za 50 zł i ciesz się fotografią. A jak potencjału zabraknie? A w NX10 w jakiś magiczny sposob udalo mi sie wykorzystac potencjal. Przeczysz sam sobie, ale przynajmniej wesoło jest. Czy ja niepotrzebnie zabieram głos? Ależ czuję taką potrzebę właśnie.

Luke_S napisał/a:
Zostaw tego staruszka S9600 w spokoju. Sam kiedyś używałem E900, który miał tę samą matrycę i równie ciemny obiektyw. Może nie zauważyłeś, ale wątek dotyczy dużo nowocześniejszych aparatów, z których każdy jest o lata świetlne lepszy pod względem technicznym od tego muzealnego S9600. Masz jakąś traumę po doświadczeniach z Fuji, ale postaraj sobie z nią poradzić samodzielnie albo idź do specjalisty. Nie mieszaj jednak w głowie tymi zabobonami autorowi wątku, który szuka tutaj rzetelnej porady.

Ten staruszek robi ładniejsze fotki niż X10. No wiesz, kolorki i jakby obraz był klarowniejszy. CMOS'y wielkości paznokcia to nie to samo co CCD wielkości paznokcia. Ja wybieram CCD. W APSC to już inna sytuacja. Wogóle to dzięki za troskę o mój stan zdrowia. Nie chcę mieszać autorowi wątku tylko dlaczego jedyny słuszny wybór to ma być X10? Zwłaszcza, że to nowość i za pare miesiecy bedzie pewnie tanszy o 500 zł, jak nie wiecej. To ma byc ta rzetelna porada?

Luke_S napisał/a:
Wielkość matrycy nie ma nic wspólnego ze szczegółami na zdjęciu. Tutaj chodzi o jakość optyczną obiektywu, ilość megapikseli i intensywność filtra AA. Bez problemu znajdę Ci matrycę APS-C lub nawet 4/3, która potrafi odwzorować więcej detali, niż kilka znanych matryc FF. I tak samo nie będzie żadnym problemem znalezienie matryc z kompaktów, które dorównają tym wynikom.

To szkoda, że jakoś do kompatów nie montuja tych zacnych obiektywow. Mpx'eli np w HS20 jest aż 16, ale jakość zdjęć na to nie wskazuje. No to które są te matryce z kompaktów, skoro ich aż tyle jest? Nie będę się znęcał, podaj chociaż jedną.

Luke_S - Pon 26 Gru, 2011

Koniec dyskusji, mrawi. Jesteś fanatycznym wrogiem Fuji i zaślepionym fanboyem swojego doskonałego Samsunga. Nie widzę żadnej płaszczyzny porozumienia. Jeden z redaktorów tego portalu już Ci napisał w komentarzach do testu X10, że pleciesz głupoty. Ja jestem kolejną osobą, która Ci to mówi. Zastanów się dlaczego jesteś uważany za pospolitego trolla i czemu Cię banują na forach. Przemyśl to i ogarnij się w końcu.
mrawi - Pon 26 Gru, 2011

Luke_S czy ja Ci każę dyskutować? Widzę, że z braku argumentów postanowiłeś mnie zaszuflatkować jako fanatyka i wroga. Rób jak uważasz. A prawda jest taka, że dopóki nie kupiłem NX10 sam byłem uprzedzony do aparatów tej firmy. Jak jakaś inna firma zrobi coś takiego jak NX i w takiej cenie to biorę (jak bym nie mial NX-a), czy to będzie Fuji, czy ktokolwiek inny. W tym sęk, że nie widać nic podobnego na horyzoncie jak na razie. Ja nie przywiązuje wagi do nazwy firmy, mnie interesuje jak najlepszy towar za który chcę płacić jak najmniej. Zbanowano mnie tylko na Fujiklubie za pisanie prawdy i nie tylko mnie. Nie musisz tak histeryzować, ja do tego podchodzę bez emocji.
NX-5 - Wto 27 Gru, 2011

Luke_S napisał/a:

Samo stwierdzenie, że aparat "robi lepsze zdjęcia" świadczy wyłącznie o Twoim dyletanctwie w temacie,...

Nie mieszaj jednak w głowie tymi zabobonami autorowi wątku, który szuka tutaj rzetelnej porady...

Wielkość matrycy nie ma nic wspólnego ze szczegółami na zdjęciu. Tutaj chodzi o jakość optyczną obiektywu, ilość megapikseli i intensywność filtra AA...



No właśnie, nie mieszaj, bo jeszcze Ci uwierzy i uzna że wystarczy mu telefon.
Wszak matryca nie ważna :?: , a Mp to niektóre mają "napakowane" że ho ho. :lol:
Przy odrobinie wprawy będzie robił zdjęcia doskonałe :wink: "komórą"-po co aparat? do tego jeszcze z matrycą np.APS-C?

Ja przyznaje się również do niechęci względem firmy która nazywa się Fuji.
Przy okazji stwierdzam iż owe "lata świetlne" to dzieli w/w od innych producentów aparatów.
Nie tylko NX-ów, ale też Panasów czy Sony-niestety nie ta półka.
Fuji co się z czym "wychyli", to klapa na całej linii. Tak było z S200EXR i HS10/20-no tu to już była porażka.
Co do X10, 2/3 calowa, 12 megapikselowa matryca EXR CMOS, niestety nie napawa optymizmem.
Poza tym, jak dla mnie, design tego aparatu jest koszmarny, przypomina jakąś Smienę?

microlabix-nie sugeruj się aby testami na "Fotopolis" lub"Optycznych" piszą zawsze to samo:
"Fujifilm X10 to aparat z kategorii zaawansowanych kompaktów przeznaczony dla wymagających i doświadczonych miłośników fotografii..."

i prawie dwa lata temu-

"S200EXR wyraźnie wyróżnia się na tle innych kompaktowych aparatów obecnych na rynku. Należy on do rodziny super-zoomów – aparatów skierowanych do wymagających amatorów, czasami nawet profesjonalistów, którzy zamiast lustrzanki i kilku kilku obiektywów wolą jeden aparat o zbliżonych do lustrzanki możliwościach i podobnej funkcjonalności."

F2 w X10 to nie żadne cudo, stałki w bezlusterkowcach są x razy lepsze.

komor - Wto 27 Gru, 2011

Dobra, to może teraz już tylko merytorycznie o aparatach, OK?
NX-5 - Wto 27 Gru, 2011

komor napisał/a:
Dobra, to może teraz już tylko merytorycznie o aparatach, OK?


Ok, czyli "Panasonic G2, Samsung NX10/11 czy....Fuji X10?"
NIE X10, przynajmniej nie za te pieniądze.

Luke_S - Wto 27 Gru, 2011

Tu nie ma jednego jedynie słusznego wyboru. Jeśli ktoś chce budować system, z definicji powinien myśleć o aparacie systemowym. Ale jeśli ktoś będzie korzystał tylko z jednego obiektywu, tym bardziej z ciemnego kitowego zooma, śmiało może kupić X10, bo:

- uzyska podobną głębię ostrości;
- będzie miał bardziej uniwersalny zakres ogniskowych;
- jasny obiektyw zrekompensuje mniejsze rozmiary matrycy;
- będzie miał lepszy DR dzięki zastosowaniu matrycy adaptacyjnej;
- dzięki trybowi PRO LOW-LIGHT będzie mógł wykonywać zdjęcia nocne z ręki, które wykonane przy użyciu G2 lub NX10 z ciemnym kitem miałyby dużo gorszą jakość;
- a wszystko to zmieści do kieszeni.

Cena to argument jedynie dla tych, których nie stać.

mrawi - Wto 27 Gru, 2011

NX5 z 18-55 mm = 1100 zł + 50-200 mm + 30 mm = w sumie około 2100 zł ( po Nowym Roku będzie taniej)

X10 = około 2200 zł

G2 z 14-42 mm = 1400 zł (

- głębia ostrości wyraźnie mniejsza w NX5 nawet z 18-55 mm niż w X10, a z 50-200 mm i 30 mm pełnia możliwości zabawy i eksperymentowania.
przydatne linki by sobie wyliczyć głębie ostrości:
http://taat.pl/narzedzia/foto/kgo/
http://www.spychalski.inf...ek-rozproszenia
- największa matryca z pośród wymienionych jest w NX5 potem G2 i na końcu X10
NX10 daje taką samą jakość zdjęć jak NX5. Różnica jest tylko w wyposażeniu korpusów.
iso 100 - http://216.18.212.226/PRO...LI0100_NR1D.JPG
iso 200 - http://216.18.212.226/PRO...LI0200_NR1D.JPG
iso 400 - http://216.18.212.226/PRO...LI0400_NR1D.JPG
iso 800 - http://216.18.212.226/PRO...LI0400_NR1D.JPG
iso 1600 - http://216.18.212.226/PRO...LI1600_NR1D.JPG

X10
iso 100 - http://216.18.212.226/PRO...10hSLI00100.JPG
iso 200 - http://216.18.212.226/PRO...10hSLI00200.JPG
iso 400 - http://216.18.212.226/PRO...10hSLI00400.JPG
iso 800 - http://216.18.212.226/PRO...10hSLI00800.JPG
iso 1600- http://216.18.212.226/PRO...10hSLI01600.JPG

G2
iso 100 - http://216.18.212.226/PRO...LI0100_NR3D.JPG
iso 200 - http://216.18.212.226/PRO...LI0200_NR3D.JPG
iso 400 - http://216.18.212.226/PRO...LI0400_NR3D.JPG
iso 800 - http://216.18.212.226/PRO...LI0800_NR3D.JPG
iso 1600 - http://216.18.212.226/PRO...LI1600_NR3D.JPG

- Wizjer w G2 i w NX5 jest elektroniczny i podane są na nim parametry zdjęcia (czas, przysłona itd.). W X10 jest zwykła szybka i kuniec, żadnych informacji.
- Włączanie i wyłączanie aparatu w G2 i w NX5 wykonuje się poprzez przełącznik standardowo, w X10 poprzez przekręcenie obiektywu (jaki to sens?)
Żaden aparat z wymienionych nie jest kieszonkowym, chyba, że mamy kieszenie doszywane specjalnie pod rozmiar aparatu. W X10 dodatkowo występują białe koła w przypadku silnych źródeł światła i fatalne bliki. Nie wiadomo czy zostanie to poprawione kiedykolwiek[/quote]

NX-5 - Wto 27 Gru, 2011

Ale się rozmarzyłeś :wink:
Porównujesz rzeczy, których porównać nijak się nie da :!: , a może Tobie ciągle trzeba udawadniać że śnieg jest jednak biały.
No to zaczynamy od początku.
Luke_S napisał/a:
Tu nie ma jednego jedynie słusznego wyboru. ...śmiało może kupić X10, bo:

Jednego nie ma, ale są dwa i z nich trzeba wybrać.
Luke_S napisał/a:
- uzyska podobną głębię ostrości;

Nie podobną, a dużo gorszą- X10=58mm2, G2=225mm2, NX10=360mm2, (a jak wiesz zależy ona, pośrednio ale w dużej mierze), od matrycy.
Luke_S napisał/a:
- będzie miał bardziej uniwersalny zakres ogniskowych;

28-112mm vs 28-85mm. Tak, Tylko ja MOGĘ ten zakres błyskawicznie zwiększyć np. do 300mm, a Ty?
Luke_S napisał/a:
- jasny obiektyw zrekompensuje mniejsze rozmiary matrycy;

To powiedz to reporterom sportowym. Ile ci biedacy nadźwigają się tych "luf" (wraz z podporami).
Co za problem zrobić jasną 500- masa spada tak pi oko o 50%.
A i nie będą ich męczyć nocne koszmary w rodzaju back i front focus.
Luke_S napisał/a:
- będzie miał lepszy DR dzięki zastosowaniu matrycy adaptacyjnej;

Te DR-y i EXR-y przerabiałem w S200EXR i zapewniam Cię że to jeden, wielki "pic na wodę i fotomontaż",
no może poza tym że raz zapisze 12, a drugi raz zmniejszy do 6 (lub odwrotnie!)
Luke_S napisał/a:
- dzięki trybowi PRO LOW-LIGHT będzie mógł wykonywać zdjęcia nocne z ręki, które wykonane przy użyciu G2 lub NX10 z ciemnym kitem miałyby dużo gorszą jakość;

No już to widzę. Miałem ci to cudo (Pro Low-light), a jakże, tylko jest jedno "ale". Jak się podciągnie ów DR,
to owszem ciut w jasnych więcej jest, ale z ciemnego to się robi "czarna dziura"
Luke_S napisał/a:
- a wszystko to zmieści do kieszeni.

Są stałki 20 i 30mm, wcale nie większe.
Luke_S napisał/a:
Cena to argument jedynie dla tych, których nie stać.

Są jeszcze ludzie, nie dość że majętni, ale także trzeźwo myślący.
Przypominam -cena 2260 złociszy :!: :!: :!:

Na koniec zagadka :?: wycinki z linków które podał mrawi, ISO400, kolejność przypadkowa (G2, X10, NX10)
- kto wskaże zdjęcia przynależne tym aparatom?


TS - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:

- głębia ostrości wyraźnie mniejsza w NX5 nawet z 18-55 mm niż w X10

Nie wyraźnie, ale trochę - można sobie policzyć ile, choć zamiast kalkulatorów pisanych przez nie-wiadomo-kogo, lepiej użyć znanych wzorów (i przy okazji czegoś się nauczyć).

Z praktycznego punktu widzenia, w obu wypadkach (X10 oraz NX+kitowy) trudno będzie o małą (pytanie: czy potrzebną?) głębię ostrości. Jedyna opcja to kupić jasne szkło do bezlusterkowca.

mrawi napisał/a:

- Wizjer w G2 i w NX5 jest elektroniczny i podane są na nim parametry zdjęcia (czas, przysłona itd.). W X10 jest zwykła szybka i kuniec, żadnych informacji.

Skoro już porównujemy, to trzeba dodać, że 1) w X10 jest wizjer optyczny - inna klasa, 2) w G2 wizjer (elektroniczny) jest lepszy niż w NX10, nie mówiąc o NX5, 3) to kwestia indywidualna, a więc trzeba sprawdzić samemu, bo opinie mogą być skrajnie różne.

NX-5 napisał/a:

Te DR-y i EXR-y przerabiałem w S200EXR i zapewniam Cię że to jeden, wielki "pic na wodę i fotomontaż"

Któryś już raz wspominasz o S200 - ale w X10 jest jednak inna matryca.

NX-5 napisał/a:

- kto wskaże zdjęcia przynależne tym aparatom?

A to nie wiem po co. W rozmiarze ekranowym, odpowiednią obróbką, można wykazać niemal dowolną tezę.

mrawi - Sro 28 Gru, 2011

TS napisał/a:
mrawi napisał/a:

- głębia ostrości wyraźnie mniejsza w NX5 nawet z 18-55 mm niż w X10

Nie wyraźnie, ale trochę - można sobie policzyć ile, choć zamiast kalkulatorów pisanych przez nie-wiadomo-kogo, lepiej użyć znanych wzorów (i przy okazji czegoś się nauczyć).

Trochę? No to liczymy.
Dla X10: dla ogniskowej 28 mm
krążek rozproszenia = 0,008;
Ogniskowa nominalna [mm]=7,1 mm;
Przesłona=f2; Odległość=3 m
Odp.
Początek głębi ostrości=1,54 m;
Koniec głębi ostrości=59,9 m;
Głębia ostrości (całkowita)=58,4 m

Dla NX5: dla 27-28 mm
krążek rozproszenia =0,02;
Ogniskowa nominalna [mm]=18,6 mm;
Przesłona=f3,6; Odległość=3 m
Odp.
Początek głębi ostrości=1.86 m;
Koniec głębi ostrości=7.78 m;
Głębia ostrości (całkowita)=5.92 m

TS napisał/a:
Skoro już porównujemy, to trzeba dodać, że 1) w X10 jest wizjer optyczny - inna klasa, 2) w G2 wizjer (elektroniczny) jest lepszy niż w NX10, nie mówiąc o NX5, 3) to kwestia indywidualna, a więc trzeba sprawdzić samemu, bo opinie mogą być skrajnie różne

W X10 inna klasa,.. haha, raczej beznadzieja. Lepszy zwykły elektroniczny niż jakaś szybka. Bo jak ma wyglądać kadrowanie? Patrzymy przez szybkę, ustawiamy kadr, odrywamy oczy od wizjera, patrzymy na ekranik, ustawiamy parametry (w międzyczasie kadr się zmienia, ręka drga), z powrotem patrzymy przez wizjer (w międzyczasie zmienia się ekspozycja bo rączka drgnęła). Najlepsze lekarstwo na to to nie patrzenie przez wizjer tylko na ekran. Taki wizjer tylko może się przydać przy robieniu z automatu.

NX-5 - Sro 28 Gru, 2011

TS napisał/a:
[Któryś już raz wspominasz o S200 - ale w X10 jest jednak inna matryca.

Matryca inna, fakt, jest większa, typu CMOS, ale zbudowana jest na tej samej zasadzie- ukośnego położenia pikseli. Fuji "chełpi" się zwiększeniem zakresu totalnego i czułości z mniejszym szumem, ale nie dodaje że kosztem rozdzielczości.
Co raz bardziej skłaniam się też ku tezie, że to są matryce 6Mp, które niektóre sceny interpolują do 12Mp.
Matryce EXR to nie wynalazek z wczoraj i jeżeli by się okazał to taki "przełom" w fotografii to inni by tego nie podchwycili?
Stosują, owszem, matryce CMOS, ale do tej pory nikt nie skusił się aby to "cudowne dziecko" (raczej bękarta) stosować u siebie.

TS napisał/a:
[A to nie wiem po co. W rozmiarze ekranowym, odpowiednią obróbką, można wykazać niemal dowolną tezę.

Po to chociażby by porównać. Jak powiada red Michalkiewicz-
Kod:
"Porównywać oczywiście można, a nawet należy wszystko ze wszystkim, a zwłaszcza każdego z każdym, bo gdybyśmy nie porównywali, to skąd byśmy wiedzieli, że, dajmy na to, pan generał Wojciech Jaruzelski jest jednak lepszy od innego, wybitnego przywódcy socjalistycznego Adolfa Hitlera? "

Te wycinki nie są OBRABIANE :!: i nie sądzę by były również na "imaging-resource".
Wystarczy kliknąć popatrzeć i:
Kod:
"...Więc chociaż, jak widzimy, porównania są nie tylko uzasadnione, ale i potrzebne, to jednak nie znaczy to, że osoby porównywane są do siebie podobne. "

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

Cytat:
Matryce EXR to nie wynalazek z wczoraj i jeżeli by się okazał to taki "przełom" w fotografii to inni by tego nie podchwycili? Stosują, owszem, matryce CMOS, ale do tej pory nikt nie skusił się aby to "cudowne dziecko" (raczej bękarta) stosować u siebie.
Słyszał Pan o patentach? :D
Ja to bym wolał by wszyscy stosowali Foveony... ;)
NX-5 napisał/a:
Jak powiada red Michalkiewicz
No comments...
NX-5 napisał/a:
Te wycinki nie są OBRABIANE :!:
Masz taką pewność, bo sam zrobiłeś te zdjęcia?
NX-5 napisał/a:
i nie sądzę by były również na "imaging-resource".
To pewnik czy przypuszczenie? Ja tam IR nie wierzę... Tak samo jak DPreview...

A co do tych wycinków to jedyny wniosek, który można wyciągnąć to - nie ma znaczenia co się kupi. I jeśli tylko te wycinki miały by być wykładnią zastosowań - to wybrałbym X10 :)

mrawi - Sro 28 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
Ja tam IR nie wierzę... Tak samo jak DPreview...


To najbardziej rzetelne serwisy. A jakiemu serwisowi wierzysz? Na imaging możesz sobie ściągnąć każdego jpga i rawa w nieskazitelnej, niezmienionej formie.

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
To najbardziej rzetelne serwisy.
No chyba żartujesz...

Całe szczęście, że IR publikuje RAWy...
Procedury pomiarowe DPReview wołają o pomstę do nieba. Choć trzeba im oddać (DPR), że najbardziej rzetelne mają... opisy menu aparatów ;)

mrawi napisał/a:
A jakiemu serwisowi wierzysz?
W sensie przykładowych obrazków? Żadnemu - sam sobie sprawdzam aparaty.
mrawi - Sro 28 Gru, 2011

W takim razie by wiedzieć który kupić aparat z pośród tych trzech musisz kupić wszystkie, hehe. Chyba, że kupujesz w ciemno X10. Imaging nie bawi się w wykresy i tabelki. Prezentuje fotki testowe i od razu widać co i jak. Ja na podstawie ich strony wybrałem NX10 i wszystko (jakość zdjęć) się potwierdziło w "praniu". Życzę udanych wyborów.
hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
W takim razie by wiedzieć który kupić aparat z pośród tych trzech musisz kupić wszystkie, hehe.
A po co? :shock:
mrawi napisał/a:
Chyba, że kupujesz w ciemno X10
Jeszcze raz pytam - po co?
mrawi napisał/a:
Imaging nie bawi się w wykresy i tabelki.
I dlatego im nie ufam. Po prostu nie sprawdzają aparatu jako takiego - to co opisują zasadniczo można wyczytać z instrukcji obsługi.
mrawi napisał/a:
Prezentuje fotki testowe i od razu widać co i jak.
Doprawdy?
mrawi napisał/a:
Ja na podstawie ich strony wybrałem NX10 i wszystko (jakość zdjęć) się potwierdziło w "praniu".
No i super. Ale może są osoby, które mają wyższe wymagania co do aparatu?
TS - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
Trochę? No to liczymy.

Na długim końcu różnica się zaciera.
Poza tym trochę tendencyjne krążki rozproszenia, bo w obu wypadkach zaokrągliłeś w górę, ale w X10 (względnie) bardziej, co w X10 podwyższyło GO jakieś 3x ;) .

mrawi napisał/a:
W X10 inna klasa,.. haha, raczej beznadzieja.

Po prostu całkiem inny, tu nie było wartościowania. Ja w swoim elektronicznym powyłączałem wyświetlanie większości informacji - poza czasem, przysłoną, drabinką ekspozycji i punktem AF - bo wolę duże i przejrzyste okienko. Gdyby się dało, to zostawiłbym tylko czas i przysłonę. Każdy sam musi ocenić.

NX-5 napisał/a:
Fuji "chełpi" się zwiększeniem zakresu totalnego i czułości z mniejszym szumem, ale nie dodaje że kosztem rozdzielczości.

No i o tym warto powiedzieć. Tutaj bezlusterkowiec ma przewagę, nawet z kitowym obiektywem. Pod warunkiem, że wysokie ISO tej rozdzielczości nie zepsuje, czas naświetlania jest odpowiednio krótki, a ostrość dobrze ustawiona. Pozostaje kwestia komu taka rozdzielczość jest potrzebna...

mrawi - Sro 28 Gru, 2011

:arrow: hijax_pl
"A po co? :shock: ", "Jeszcze raz pytam - po co?"-rozwiń myśl

"I dlatego im nie ufam. Po prostu nie sprawdzają aparatu jako takiego - to co opisują zasadniczo można wyczytać z instrukcji obsługi."-w instrukcji nie ma zdjęć testowych. Pokazują to co najważniejsze, to co aparat produkuje. Reszte można doczytać na innych serwisach.

"Doprawdy? "-otóż to

"No i super. Ale może są osoby, które mają wyższe wymagania co do aparatu?"-Nie wyższe wymagania tylko inne np co do wyglądu korpusów (jak wspomnialem od tego sa inne serwisy). Osoby mające wyższe wymaganie też zauważą różnicę patrząc na zdjęcia. Np ja widziałem, że taki K-r daje na wyższych iso lepszą jakość zdjęć, ale wybrałem NX'a, bo bralem pod uwage inne czynniki. Myślisz, że nie widzę różnic dlatego wybralem NX'a? Nie rozsmieszaj mnie.

microlabix - Sro 28 Gru, 2011

Panowie, dziękuję za wszelkie uwagi ;-) te mniej i bardziej dla mnie przydatne. Jako że dyskusja zabrneła w rejony, o których wiem tyle, że będę się musiał jeszcze o nich dużo dowiedzieć aby robić dobre zdjęcia, chciałbym poinformowac iż wyboru dokonałem.

Po wczorajszej wizycie i przymierzeniu się do trzech wymienionych aparatów, porównaniu cen akcesoriów...

wybrałem X-10. To czy będzie to dobry lub zły wybór, czas pokaże....

NX10 oraz G2 jednak za duże, to chyba jednak nie dla mnie :(

Fakt faktem, jakość wykonania X10, materiały, ciężar - idealne, jak dla mnie. G2 był zdecydowanie za lekki i niestety tryb zdjęć seryjnych kuleje i to mocno, nawet bardzo.

Pierwsze zdjęcia - bardzo fajne, zoom taki jak powinien, na moje potrzeby wystarcza, zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach REWELACJA.

Oczywiście, ciągle myślę czy przekreślenie NX10 było dobrym posunięciem, jednak perspektywa noszenia torby z obiektywami i samym aparatem, na koncertach, imprezach, wycieczkach , gdzie nie do końca mam ochotę co chwilę patrzeć czy ekwipunek mam na miejscu skutecznie zabiła tę opcję :( .

Nie ukrywam też, że aparat zrobił na mnie gigantyczne wrażenie samym wyglądem a możliwość ręcznej regulacji zoomu jest bardzo miłym dodatkiem ( nie wiem czy na dłuższą metę nie męczącym ). Dobrze leży w dłoni, jest odpowiednio wyważony...

Jesli chodzi o poziom zadowolenia z możliwości tego aparatu, jakości zdjęć....na to w tej chwili jeszcze za wcześnie, ale będę miał niedługo parę chwil wolnego aby poczytać instrukcję, pobawić się ustawieniami i wtedy mam nadzieję, stać mnie będzie na jakąś głębszą recenzję....

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
rozwiń myśl
Po co kupować by oceniać?
mrawi napisał/a:
w instrukcji nie ma zdjęć testowych
Zdjęcia testowe można zrobić sobie samemu. Z instrukcji doczytać detale obsługi.
Portale typu IR czy DPR są zasadniczo dla osób, które mają problemy z obsługą, albo jadą na auto.
mrawi napisał/a:
Pokazują to co najważniejsze, to co aparat produkuje.
Ale to nigdy nie jest tym, co z aparatu da się wycisnąć. "JPG z puszki" to pewne kuriozum.
mrawi napisał/a:
otóż to
Różne użyte przysłony, różne warunki oświetleniowe, nie wiadomo jakie nastawy przetwarzania koloru czy krzywej tonalnej użyto...

P.S.
Może byś tak nauczył się korzystać z forum? Będzie czytelniej...

[ Dodano: Sro 28 Gru, 2011 11:17 ]
microlabix napisał/a:
a możliwość ręcznej regulacji zoomu jest bardzo miłym dodatkiem ( nie wiem czy na dłuższą metę nie męczącym )
Co masz na myśli? Że trzeba ręcznie kręcić?
mrawi - Sro 28 Gru, 2011

TS napisał/a:
mrawi napisał/a:
Trochę? No to liczymy.

Na długim końcu różnica się zaciera.
Poza tym trochę tendencyjne krążki rozproszenia, bo w obu wypadkach zaokrągliłeś w górę, ale w X10 (względnie) bardziej, co w X10 podwyższyło GO jakieś 3x ;) .

Wziąłem z zalinkowanej strony. To podaj jakie powinny być, skoro twierdzisz, że są złe.

TS napisał/a:
mrawi napisał/a:
W X10 inna klasa,.. haha, raczej beznadzieja.

Po prostu całkiem inny, tu nie było wartościowania. Ja w swoim elektronicznym powyłączałem wyświetlanie większości informacji - poza czasem, przysłoną, drabinką ekspozycji i punktem AF - bo wolę duże i przejrzyste okienko. Gdyby się dało, to zostawiłbym tylko czas i przysłonę. Każdy sam musi ocenić.

A jakie Ty jeszcze miałeś informacje? Czas, przysłona, AF, czasem eskpozycja, o to właśnie chodzi, to ma być, bo jak tego nie ma to klops. Nie wymagam współrzędnych geograficznych , prognozy pogody itp. :lol: .

:arrow: microlabix
I dobrze, ktoś musi kupić by było o czym dalej rozmawiać :smile: . Napisz cos jak go dluzej pomeczysz.
microlabix napisał/a:
G2 był zdecydowanie za lekki...

G2 prawie 600 g, a X10 350 g. Na pewno kupiłeś X10?
microlabix napisał/a:
Jesli chodzi o poziom zadowolenia z możliwości tego aparatu

Teraz tak z innej beczki. Sformułowanie "poziom zadowolenia" widziałem tylko na fujiklub.pl w wykonaniu adajko. Czytales cos na fujiklubie?

hijax_pl napisał/a:
mrawi napisał/a:
rozwiń myśl
Po co kupować by oceniać?
mrawi napisał/a:
w instrukcji nie ma zdjęć testowych
Zdjęcia testowe można zrobić sobie samemu. Z instrukcji doczytać detale obsługi.

Obudź się :grin: . Jak chcesz zrobić zdjęcia testowe z wszystkich aparatów?
hijax_pl napisał/a:
mrawi napisał/a:
Pokazują to co najważniejsze, to co aparat produkuje.
Ale to nigdy nie jest tym, co z aparatu da się wycisnąć. "JPG z puszki" to pewne kuriozum.
mrawi napisał/a:
otóż to
Różne użyte przysłony, różne warunki oświetleniowe, nie wiadomo jakie nastawy przetwarzania koloru czy krzywej tonalnej użyto...
To pobieraj RAWy i wyciskaj, wyciskaj. Masz wszystkie RAWy dostępne. Gdzie indziej tak jest?
hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
Obudź się :grin: . Jak chcesz zrobić zdjęcia testowe z wszystkich aparatów?
Normalnie. Idę do sklepu czy salonu foto (są też targi foto i różnorakie promocje), wkładam swoja kartę pamięci do wybranego aparatu, uruchamiam go i wykonuje parę pstryków, przekładam kartę do następnego aparatu i powtarzam... To wcale nie jest takie skomplikowane jakby się wydawało.
mrawi napisał/a:
To pobieraj RAWy i wyciskaj, wyciskaj.
Rozumiem, że RAW dla Ciebie to strata czasu?
mrawi napisał/a:
Masz wszystkie RAWy dostępne. Gdzie indziej tak jest?
I to się chwali, że IR publikuje. Co już zaznaczyłem powyżej. Czyżbyś nie doczytał? ;)
TS - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
Wziąłem z zalinkowanej strony. To podaj jakie powinny być, skoro twierdzisz, że są złe.

Biorąc CoC równy przekątna/1500 wychodzi około 0.0187 mm oraz 0.0073 mm.
Tyle, że na szerokim końcu to i tak dywagacje czy obraz jest nieco bardziej pół-ostry czy może jednak mniej, bo i tak dobrego rozmycia się nie dostanie. A w zakresie tele, gdzie faktycznie można wyizolować obiekt z tła, różnice są minimalne.

microlabix napisał/a:
wybrałem X-10. To czy będzie to dobry lub zły wybór, czas pokaże....

Gratuluję i życzę udanych zdjęć :) . Najwyżej kupisz drugi, bo jak się mocno wciągniesz, to jeden aparat zawsze będzie za mało ;) .

mrawi - Sro 28 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
mrawi napisał/a:
Obudź się :grin: . Jak chcesz zrobić zdjęcia testowe z wszystkich aparatów?
Normalnie. Idę do sklepu czy salonu foto (są też targi foto i różnorakie promocje), wkładam swoja kartę pamięci do wybranego aparatu, uruchamiam go i wykonuje parę pstryków, przekładam kartę do następnego aparatu i powtarzam... To wcale nie jest takie skomplikowane jakby się wydawało.

Wcześniej musisz przebłagać obsługę sklepu. Mi się to nie udało. Potem musisz trafić na dane modele aparatów i na koniec zachować takie same warunki fotografowania, także w różnych sklepach. Przydałoby się jakieś własne przenośne studio. Gratuluję pomysłu.

microlabix - Sro 28 Gru, 2011

TS-no właśnie tak się obawiam, że jesli się okaże, że X10 jest w pewnych sytuacjach niewystarczający to stanę przed ponownym wyborem. W takim przypadku sensowniejszy byłby więc wybór jakiegoś systemu, lustrzanki....tyle, że na to chyba jednak zbyt wcześnie w mojej obecnej sytuacji i sprawa jeszcze nie dojrzała to takiego rozwiązania....

Odnośnie wagi G2, być może źle sie wyraziłem lub też nie....nie wiem, nie czułem tego aparatu w ręku, może to nie kwestia wagi a jakichś sił kosmicznych, ale wybitnie mi nie leżał, mimo że grip ma większy niż G3. Waga też wydawała mi się niższa niż podane przez Ciebie 600g.

G3 to już w ogóle jakaś paranoja, nie mogłem go wygodnie chwycić....

Jeśli jeszcze uda mi się napisać jakąś skromną recenzję X10 i wysłać na Myfinepix, to może i leather case'a zgarnę do niego ;-)

Panowie, tak aby poćwiczyć sztukę fotografii - możecie polecić jakieś sprawdzone książki lub strony www?


Mrawi - wybacz, ale znam kilka innych osób, które użyły kiedyś w swoim życiu sformułowania "poziom zadowolenia" niż osoba podane przez Ciebie. Fakt, zarejestrowałem się tam wczoraj pod nickiem takim jak tutaj, ale raczej nie wczytywałem się tak aby przenosić tutaj jakieś opinie...

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
Wcześniej musisz przebłagać obsługę sklepu. Mi się to nie udało.
No widzisz. A mnie się udaje bez problemu :)
mrawi napisał/a:
i na koniec zachować takie same warunki fotografowania
Ja nie robię porównań między aparatami. Oceniam jak się aparat sprawdza w zastosowaniach, do których planuje zakup tego czy innego aparatu. Oświetlenie mi nie przeszkadza, bo nie sprawdzam JPGów. JPGi też z reguły zakłócają oceny dystorsji czy aberracji. I wystarczą mi dwa czy trzy zdjęcia by wiedzieć w zasadzie wszystko o sprawności matrycy.A ergonomia i użytkowanie? To na tyle indywidualne kwestie, że żadne testy tego nie oddadzą...
mrawi napisał/a:
Przydałoby się jakieś własne przenośne studio.
Przerost formy nad treścią.
mrawi napisał/a:
Gratuluję pomysłu.
Dziękuję. Sprawdza się wyśmienicie. :)
microlabix napisał/a:
Panowie, tak aby poćwiczyć sztukę fotografii - możecie polecić jakieś sprawdzone książki lub strony www?
Kup sobie coś z Petersona. Np Kreatywna fotografia czy Ekspozycja bez tajemnic... Możesz tez zacząć od tutków na http://www.szerokikadr.pl/poradnik/
Luke_S - Sro 28 Gru, 2011

microlabix napisał/a:
TS-no właśnie tak się obawiam, że jesli się okaże, że X10 jest w pewnych sytuacjach niewystarczający to stanę przed ponownym wyborem. W takim przypadku sensowniejszy byłby więc wybór jakiegoś systemu, lustrzanki....tyle, że na to chyba jednak zbyt wcześnie w mojej obecnej sytuacji i sprawa jeszcze nie dojrzała to takiego rozwiązania....


Jeśli złapiesz bakcyla, to i tak będziesz potrzebował dwóch aparatów: i kompakta, i zaawansowanego aparatu systemowego z porządnymi szkłami. Kompakta już masz i to dobrze, że zacząłeś właśnie od niego. Aparaty systemowe obiecują dobrą jakość zdjęć, ale rzadko wspomina się, że nie da się jej uzyskać z ciemnym kitowym zoomem. Jeśli będziesz potrzebował mniejszej GO, szerszego kąta, dłuższej ogniskowej itp., to wtedy kupisz odpowiedni sprzęt do zadań specjalnych, a X10 będzie Ci służył jako podręczny aparat, którego po prostu tak czy siak trzeba mieć.

Jak już pisałem wcześniej, trolle ujadają, a karawana jedzie dalej. Gratuluję rozsądnego wyboru!

[edit]
Aha, jeszcze kilka rad dotyczących użytkowania, jak wycisnąć z tego aparatu maksimum (możesz użyć trybu EXR na kółku AE, ale gdybyś chciał wyjść poza automat, przydadzą Ci się te informacje):

- używaj rozdzielczości 6 mpx i trybu DR400% zawsze i wszędzie - naprawdę warto;
- wyjątkowo, gdybyś zamierzał robić wydruki powyżej rozmiaru A4, użyj rozdzielczości 12 mpx i trybu DR200% lub 400% - możesz sobie takie ustawienie przypisać do któregoś z trybów użytkownika C1/C2, żeby w razie potrzeby było szybko dostępne;
- ustaw sobie ograniczenie auto iso do 800 lub 1600 - sam oceń, która z tych czułości daje akceptowalny poziom szumów;
- jeśli brakuje światła, np. w ciemnym pomieszczeniu, nocą itp., a nie ma w kadrze ruszających się ludzi, tylko same nieruchome obiekty, używaj trybu PRO LOW-LIGHT (masz go na kółku AE pod pozycją "Adv.").

microlabix - Sro 28 Gru, 2011

Ehh,
Luke_S ja również myślę, że dokonałem słusznego wyboru... poprzedzonego jednak solidnym research'em, zadawaniem pytań.
Nie byłem do konca przekonany do X10....do momentu gdy nie ujrzałem go na własne oczy i chwilkę się nie pobawiłem.
To że wizjer nie wyświetla żadnych informacji właściwie mi nie przeszkadza. Przecież przy analogach też mało który wyświetał w wizjerze cokolwiek a jednak robiono nimi zdjęcia ;-) .

Jedno pytanko Luke_S, być może będziesz w stanie mi pomóc - wczoraj robiłem zdjęcia seryjne psa w ruchu i wychodziły lekko rozmazane, było wieczór, więc oświetelenie sztuczne, wnętrze mieszkania. Nie bardzo pamiętam co ustawiłem na pokrętle....zresztą nie ważne, co i jak ustawić aby zdjęcia seryjne przedmiotów / osób w ruchu były ostre? Rozumiem, że punktowy ślędzący ale co dalej?

Pozdrawiam

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

microlabix napisał/a:
ale co dalej?
Czas migawki taki by zamroził ruch. Przy słabym świetle może to wymusić wyższą czułość... No chyba, że chcesz panoramować...

P.S.
To jak zdjęcie zostało zrobione masz zapisane w EXIFie.

microlabix - Sro 28 Gru, 2011

Nie, aktualnie chcę opanować zdjęcia seryjne i zachowanie ostrości szybko poruszających się obiektów, na panoramowanie przyjdzie czas ;-)

Jak z tymi czasami migawki? Jak najniższy?
Wiem, że zbaczamy dość mocno z tematu i będzie go można za chwilkę zamknąć, ale chciałbym już tylko poznać odpowiedź na to pytanie...

Z góry dziękuję

Luke_S - Sro 28 Gru, 2011

microlabix napisał/a:
Jedno pytanko Luke_S, być może będziesz w stanie mi pomóc - wczoraj robiłem zdjęcia seryjne psa w ruchu i wychodziły lekko rozmazane, było wieczór, więc oświetelenie sztuczne, wnętrze mieszkania. Nie bardzo pamiętam co ustawiłem na pokrętle....zresztą nie ważne, co i jak ustawić aby zdjęcia seryjne przedmiotów / osób w ruchu były ostre? Rozumiem, że punktowy ślędzący ale co dalej?


Ustaw priorytet migawki (tryb S), trzymaj się czasu naświetlania 1/100 s lub krótszego, auto iso bez ograniczeń. Być może konieczne okaże się użycie lampy błyskowej. Bardzo ważne jest płynne śledzenie w kadrze poruszającego się obiektu, żadnych chaotycznych ruchów aparatem.

NX-5 - Sro 28 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
Cytat:
Słyszał Pan o patentach? :D ...

Przecież daną technologię najnormalniej w świecie można kupić- to raz.
Dwa-czy to jest jakieś "kosmiczne" rozwiązanie by nie można zrobić podobnej?
Czyżby w Canonie, Nikonie, Sony itd. pracowały same głupki?

Cytat:
Masz taką pewność, bo sam zrobiłeś te zdjęcia?

Pewni to możemy być podatków i śmierci :cry: . Są w miarę wiarygodne (czy to określenie Cię zadowala? :grin: ), na tyle że poziom zdjęć wykonywanych
przeze mnie nie odbiega od tych z "imaging-".

Cytat:
Normalnie. Idę do sklepu czy salonu foto (są też targi foto i różnorakie promocje), wkładam swoja kartę pamięci do wybranego aparatu, uruchamiam go i wykonuje parę pstryków, przekładam kartę do następnego aparatu i powtarzam...

To jakaś nowa "świecka tradycja" w ocenie aparatów?
Rozumiem że w różnych sklepach, w różnym czasie panują identyczne warunki, bo jak pisałeś-
Cytat:
Różne użyte przysłony, różne warunki oświetleniowe, nie wiadomo jakie nastawy przetwarzania koloru czy krzywej tonalnej użyto...

-w studiu nie ma powtarzalności. :?: :?: :?:
Cytat:
I dlatego im nie ufam. Po prostu nie sprawdzają aparatu jako takiego - to co opisują zasadniczo można wyczytać z instrukcji obsługi.

Nie zapominaj że instrukcje pisze producent danego aparatu.

microlabix napisał/a:
Cytat:
...wybrałem X-10.

Gratuluje i życzę zadowolenia (no może ciut mniejszego jak adajko :grin: )
mrawi- na nieodżałowanym ŚP. fujiklub.pl, adajko miewał też "stany uniesienia", a jakakolwiek krytyka Fuji, kończyła swój byt w koszu, ech to były czasy...

Luke_S napisał/a:
Cytat:
...to wtedy kupisz odpowiedni sprzęt do zadań specjalnych, a X10 będzie Ci służył jako podręczny aparat, którego po prostu tak czy siak trzeba mieć.

Jak już pisałem wcześniej, trolle ujadają, a karawana jedzie dalej. Gratuluję rozsądnego wyboru!

Ha, to ci już nie jest Super, Hiper Arcy-aparat? Tylko taki zwykły, przeciętny, podręczny?
Co do wyboru, czy był rozsądny czas pokaże.
Pomalutku, po cichutku wychodzą te "wspaniałości"-
"Niestety to tylko jpegi prosto z puszki, bo rawów z X10 póki co nie ma czym ruszyć (dołączony na płycie SilkyPix jest totalnym badziewiem)."
"Pewną wadą jest to, że wielkość zdjęcia zmniejsza do 6 mpx."
"Bateria jest słaba, raczej nie ma co liczyć na więcej, niż 300 zdjęć na jednym ładowaniu."
-To nie ja- to "szczęśliwi" użytkownicy. :cry: :cry: :cry:

microlabix - Sro 28 Gru, 2011

Nowy Lightroom nie obsługuje już czasami X10?

Hmm, a że coś wychodzi z czasem, że mogłoby funkcjonować lepiej - pewnie można o tym powiedzieć o 100% aparatów ;-) .

No właśnie bateria - tyle, że ja byłem świadomy tego czytając komentarze, dokupię sobie z czasem drugą, jest malutka, wiec nie będzie stanowiło problemu noszenie jej.
Do poprzedniego też nosiłem zapas, choć przydał mi się raz lub dwa ;-) aż tak namiętnie zdjęć nie pstrykałem ;-)

Co do zmiany wielkości zdjęcia do 6mpix. To nie zdarza się tylko w przypadku zmiany na Low Light? Jeśli tak, to zupełnie do przyjęcia....przynajmniej dla mnie.

Luke_S - Sro 28 Gru, 2011

NX-5, nie wiem, czy zauważyłeś, ale od jakiegoś czasu nie odpowiadam na Twój bełkot. Ustosunkuję do niego jedynie, gdy jakiś inny forumowicz sobie tego zażyczy. Koniec z dokarmianiem trolli.

microlabix napisał/a:
Nowy Lightroom nie obsługuje już czasami X10?


Oczywiście, że obsługuje. Tamta opinia o rawach jest już nieaktualna.

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

NX-5 napisał/a:
Przecież daną technologię najnormalniej w świecie można kupić- to raz.
Żeby kupić sprzedający musi chcieć ją sprzedać :) to raz.
Dwa - że te rozwiązania są do matryc wielkości paznokcia u małego palca.
Trzy - klientela już wie, że dobra jakość to jakość "lustrzankowa" a to dają tylko duże matryce,
Cztery - jak połączą te zabawy z układem filtrów z BSI i organiczną matrycą - to dopiero może być ciekawie...
NX-5 napisał/a:
To jakaś nowa "świecka tradycja" w ocenie aparatów?
A skąd? Czyżby zakazane było bawić się aparatem w sklepie? Nowa "tradycja" to ocenianie aparatów przeszukując pixelpeepera czy pbase ;)
NX-5 napisał/a:
w studiu nie ma powtarzalności.
Jakby robili to porządnie to by mieli te same warunki za każdym razem...
NX-5 napisał/a:
Pomalutku, po cichutku wychodzą te "wspaniałości"-
"Niestety to tylko jpegi prosto z puszki, bo rawów z X10 póki co nie ma czym ruszyć (dołączony na płycie SilkyPix jest totalnym badziewiem)."
Taki np LR 3.6 czyta już pliki z X10.
NX-5 napisał/a:
"Pewną wadą jest to, że wielkość zdjęcia zmniejsza do 6 mpx."
Wadą jest to, że aparat robi to (coś w rodzaju pixel-binning) samodzielnie po aktywowaniu odpowiedniej opcji. By zwiększyć dynamikę (czyli zmniejszyć szum) mogę też w kompie wykonać downsampling. To też jest wada? ;)
NX-5 napisał/a:
"Bateria jest słaba, raczej nie ma co liczyć na więcej, niż 300 zdjęć na jednym ładowaniu."
Zawsze mnie to zastanawiało czy to realny problem...
NX-5 napisał/a:
-To nie ja- to "szczęśliwi" użytkownicy. :cry: :cry: :cry:
No tak - bo najfajniej to przepisywać różnorakie mondrości z internetu bez sprawdzenia ich aktualności...
NX-5 - Sro 28 Gru, 2011

Luke_S napisał/a:
Cytat:
NX-5, nie wiem, czy zauważyłeś, ale od jakiegoś czasu nie odpowiadam na Twój bełkot. Ustosunkuję do niego jedynie, gdy jakiś inny forumowicz sobie tego zażyczy. Koniec z dokarmianiem trolli.

No i tak zdrowo, pięknie, bez podlewania, rośnie sobie adajko2.
Widzę też że Twój "poziom zadowolenia" sięgnął niebios.
Tak to się kończy, gdy argumentów brak...

hijax_pl napisał/a:

Cytat:
Żeby kupić sprzedający musi chcieć ją sprzedać to raz.
Dwa - że te rozwiązania są do matryc wielkości paznokcia u małego palca.
Trzy - klientela już wie, że dobra jakość to jakość "lustrzankowa" a to dają tylko duże matryce,
Cztery - jak połączą te zabawy z układem filtrów z BSI i organiczną matrycą - to dopiero może być ciekawie...

Jak widać jeszcze nie wszyscy rozróżniają dobrą, od złej jakości.
Co niektórzy wolą pobawić się jeszcze w piaskownicy, a i argument ciągle ten sam "biorę zabawki i idę do domu".
Co do wad i zalet, dla jednych mało istotna, dla drugich problem nie do przeskoczenia.
Te mądrości pochodzą z tego forum, cyfrowe kompakty/ Fujifilm X10 i chyba dobrze żeby upowszechniać jak najwięcej informacji? (a może źle?- te niedobre zamiatać...?)

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

NX-5 napisał/a:
Jak widać jeszcze nie wszyscy rozróżniają dobrą, od złej jakości.
A która jest dobra a która zła? Tak z perspektywy rynku kompaktów?
NX-5 napisał/a:
Te mądrości pochodzą z tego forum, cyfrowe kompakty/ Fujifilm X10 i chyba dobrze żeby upowszechniać jak najwięcej informacji?
Upowszechniać tak, ale sprawdzone realne i aktualne. Upowszechnianie to nie jest bezmyślne przepisywanie...
NX-5 napisał/a:
(a może źle?- te niedobre zamiatać...?)
A kto mówi o zamiataniu? I chodzi Ci o zdezaktualizowana kwestię odczytu RAWów czy też o urojone problemy ze zrozumieniem pracy aparatu?
dcs - Sro 28 Gru, 2011

Jak ktoś Wam mówi, że rozmiar nie ma znaczenia, to znaczy, że próbuje być miła.

Pytanie: Panasonic G2, Samsung NX10/11 czy....Fuji X10? i próby porównywania matryc nie mają większego sensu.
Trudno dyskutować z osobami, które próbują na siłę znaleźć dowody na prawdziwość sloganów marketingowych Fuji /i to bezpłatnie :lol: /.

mrawi - Sro 28 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
Taki np LR 3.6 czyta już pliki z X10.

I kosztuje sporo ponad 1000 zł, chyba około 1200.

:arrow: NX-5
Mówisz, że Luke_S to adajko z fujiklub.pl?

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

dcs napisał/a:
Jak ktoś Wam mówi, że rozmiar nie ma znaczenia, to znaczy, że próbuje być miła.
Im większy rozmiar tym większe przekleństwo GO... ;)
mrawi napisał/a:
I kosztuje sporo ponad 1000 zł, chyba około 1200.
Albo ok 300zł jak się ma prawo do takiego zakupu, albo ok 900zł gdy jest dołączony do tabletu wacoma.

Tak czy siak nie rozumiem Twojej uwagi.

NX-5 - Sro 28 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
A która jest dobra a która zła? Tak z perspektywy rynku kompaktów?

Nie odwracaj kota ogonem, wiesz dobrze o czym mowa.
Nie porównywane tu są trzy kompakty, a który kompakt lepszy to mnie to wisi.
Tu próbuje się udowodnić że aparat z matrycą 2/3 jest lepszy od systemu 4/3 i od APS-ów.
Porównujmy aparaty choćby zbliżone segmentem np. 4/3 i APS, lub kompakty i hybrydy, a nie
mieszajmy czegoś, co leży po przeciwnych stronach bieguna.
Cytat:
Upowszechniać tak, ale sprawdzone realne i aktualne. Upowszechnianie to nie jest bezmyślne przepisywanie...

Jeżeli uwagi użytkownika X10 z tego forum, nie są dla Ciebie miarodajne to przenieś się może na..."Pomponik.pl"?
Znasz może inny sposób, poza pismem, na przekazanie informacji na forum?
Zaznaczyłem że to nie moje, oraz podałem źródło, ale widać jedyna, słuszna "prawda objawiona" znajduje się TYLKO na stronach Fuji. W takim razie proponuje założyć "kółko adoracji wyrobów Fuji i dyr Powolnego"
Wszak każda próba napisania czegoś na temat X10 i Fuji, wywołuje jakąś histerię.
Jak napisze się że matryca mała i "nietego"- to za to szkło dobre i nadrabia.
Jak dołączony program nie czyta RAW- to też dobrze, przecież są inne programy.
Jak zmniejsza do 6Mp- to już prawie wspaniale, przecież można zmniejszyć komputerowo, ale po co? aparat nas wyręcza (taki to ci dobry jest!!!)
Jak bateria mizerna- no problem, można kupić drugą.
Jak aparat brzydki jak noc i za drogi w/g swoich możliwości- to tak mówisz bo cię nie stać. itd.itd.
A jak argumentów brak, to każdy okazuję się dyletantem, co to "ani be, ani me"
Chociaż... jedno się zgadza, nie stać mnie. Nie stać mnie było także na NX10, dlatego kupiłem NX5 z 18-55 i 50-200 :smile:
Wiem że celownik słaby, marny wyświetlacz, brak czyszczenia matrycy, może jeszcze przydał by się guziczek od RAW i jak by ktoś podpowiadał co jeszcze nie tak- to byłbym wdzięczny a nie zgrzytał zębami (ale zdjęcia robi piękne :lol: :lol: :lol: ).
Żeby nie było- Samsung to także łotr z pod ciemnej gwiazdy, oszust i krętacz. :mrgreen:

Cytat:
NX-5
Mówisz, że Luke_S to adajko z fujiklub.pl?
- no na razie w stadium "przepoczwarzania."
hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

NX-5 napisał/a:
Nie porównywane tu są trzy kompakty, a który kompakt lepszy to mnie to wisi.
Mówimy o matrycach EXR, a te stosuje Fuji w... kompaktach jedynie.
NX-5 napisał/a:
Tu próbuje się udowodnić że aparat z matrycą 2/3 jest lepszy od systemu 4/3 i od APS-ów.
Aparat to nie tylko matryca. No chyba że dla Ciebie słowo "aparat" utożsamiane jest tylko i wyłącznie z sensorem.

Co do reszty wypowiedzi Twojej to wybacz ale nie skomentuje... Możemy konwersować dalej jeśli wrócisz na wyższy poziom dyskusji.

mrawi - Sro 28 Gru, 2011

hijax_pl napisał/a:
mrawi napisał/a:
I kosztuje sporo ponad 1000 zł, chyba około 1200.
Albo ok 300zł jak się ma prawo do takiego zakupu, albo ok 900zł gdy jest dołączony do tabletu wacoma.

Tak czy siak nie rozumiem Twojej uwagi.

To proste. Chcąc korzystać w X10 z RAW i nie mając przywilejów przy zakupie LR 3.6 trzeba dodatkowo wydać 1200 zł. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że o pieniądze. Koszty rosną.

hijax_pl - Sro 28 Gru, 2011

mrawi napisał/a:
To proste.
Tyle, że LR kosztuje tyle samo niezależnie od tego jaki się posiada aparat. I jest to koszt porównywalny z innymi profi wołarkami. Koszt dodatkowy? A jak ktoś nie chce LR zawsze może użyć PSE/ACR za ok 300zł.
Dodatkowe wydatki? Nie rozumiem... Fotografia to są z definicji dodatkowe wydatki w przeciwieństwie do radosnego pstrykania (tutaj już telefony zaczynają podbijać serca amatorów słitaśnych fotek)

Wujek_Pstrykacz - Sro 28 Gru, 2011

Skoro sprzęt już zakupiony, a temat stał się polem do wymiany bezsensownych zdań to czas go zamknąć.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group