forum.optyczne.pl

Lornetki - Wizyta w BEAFOTO

Wiking69 - Sro 13 Paź, 2021
Temat postu: Wizyta w BEAFOTO
Wracając z Warmii wstąpiłem po drodze do sklepu BEAFOTO . Cel miałem konkretny , chciałem kupić identyczny pokrowiec na lornetkę jaki zobaczyłem u kolegi Wojtka , sprzedawany w zestawie ze Swarovskim NL 12x42 . Cena 299 zł , kolor zielony , lornetkę kładzie się na bok , bardzo komfortowa i przemyślana konstrukcja . Po zamówieniu przez telefon czekałem tylko 5 dni . Przy okazji obejrzałem malutkiego Swarka CL 7x21 . Urocza lornetka , wspaniały kontrast i ostrość do samego brzegu . Niestety pomimo niedużego pola widzenia aberracja na brzegach jest zaskakująco duża i trudno jej nie zauważyć :( . Myślę że szukając małej lornetki ze stajni Swarovskiego już lepiej wybrać CL 8x25 . Obejrzałem też pomarańczowego NL 8x32 :) . Brak mi słów żeby opisać ten obraz , ogromne pole widzenia z tak nieprawdopodobną ostrością i kontrastem że usiadłem z wrażenia . Jeżeli musiałbym się do czegoś na siłę przyczepić , to wydaje mi się że EL 8x32 ma kilka milimetrów większą odległość oka od źrenicy wyjściowej .
Wiking69 - Sro 13 Paź, 2021

Kilka dni temu obserwując nocne niebo uświadomiłem sobie coś oczywistego i niezwykłego zarazem . Żeby zobaczyć gwiazdy musimy poczekać aż przyjdzie noc . Gdyby nie było nocy nie wiedzielibyśmy nawet że istnieje kosmos i miliony gwiazd na niebie :) . To prawdziwy paradoks , ale tracąc światło słoneczne i pogrążając się w ciemności zyskujemy wiedzę i poznajemy sekrety które w świetle słonecznym były przed nami ukryte . Podobno gdybyśmy nie poznali zła , nie wiedzielibyśmy czym jest dobro . Mam nadzieję że mroczne czasy w których teraz żyjemy , pozwolą nam zrozumieć i docenić wolność którą właśnie tracimy .
pandal - Sro 13 Paź, 2021

Torba do NL jest świetna, bardzo wygodne rozwiązanie. Od ponedziałku mam 8x42, lornetka jest genialna. Napiszę za jakiś czas więcej o swoich wrażeniach.
Wiking69 - Sro 13 Paź, 2021

Bardzo się cieszę że tak dużo kolegów na forum , decyduje się na lornetki tak wysokiej klasy :) .
pandal - Sro 13 Paź, 2021

Bardzo sie cieszę, że jestem jednym z tych kolegów, którzy się zdecydowali :smile:
Jan55 - Pią 15 Paź, 2021

Wiking napisał..."Bardzo się cieszę że tak dużo kolegów na forum , decyduje się na lornetki tak wysokiej klasy"
Wiking, super, że są osoby, które kupiły te lornetki, bo w ten sposób możemy dowiedzieć się coś więcej na ich temat, jeżeli coś więcej o nich napiszą, ale z tą dużą ilością kolegów to taki hurra optymizm, bo w stosunku do czynnych forumowiczów jest to zaledwie jakiś promil tychże forumowiczów. Zdecydowana większość, 99,999% i nie chcę tutaj nikogo obrazić, może tylko poczytać i popatrzeć na zdjęcia, bo zakup takiej lornetki leży po za zasięgiem ich możliwości finansowych i wśród nich jestem i ja :cry: . Ja sam mając "wolne" 11000 zł, pojechałbym do Łomianek, po NL 8x32, bo to lornetka, być może ( za mało, dla mnie, jeszcze opinii), warta tych pieniędzy. Wszystkim, których stać na zakup NL-a, życzę aby się zdecydowali i jeżeli tylko im spasuje, to go kupili. Pozostałym, których nie stać na NL-a, życzę aby się nie stresowali niemożliwością zakupu NL-a i kupowali lornetki takie, na które ich stać, ale bardzo dobre i nie wiele gorsze od NL-a. :mrgreen:

Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Porównywanie lornetek to jak porównywanie żon :) . Dopóki się nie prześpisz z żoną kolegi nie wiesz co tracisz :) .
pgolik - Pią 15 Paź, 2021

Jan55 napisał/a:
Ja sam mając "wolne" 11000 zł, pojechałbym do Łomianek, po NL 8x32,

Ja raczej mając wolne 11000 wybrałbym się za to w jakieś miejsce z pięknymi widokami, ciekawymi ptakami i zwierzakami, z moją Kową za 2000 w plecaku. Co innego mieć wolne środki i na wyprawę, i na lornetkę. Albo korzystać z lornetki zawodowo. Wśród znajomych zawodowych ornitologów sporo chodzi ze Swarkami, a naukowcy do najbogatszych nie należą. Ale dla nich to narzędzie codziennej pracy (i uczelnia powinna im to finansować, ale jest jak jest).

Jan55 - Pią 15 Paź, 2021

Wiking...Czy to jest Twój sposób na porównywanie lornetek czy raczej blef? :shock: W/g mnie porównywanie lornetek jest mniej szkodliwe i mniej kosztowne od porównywania żon. Jak trafisz na lepszą lornetkę to ją ewentualnie kupisz lub nie, a jak kupisz to może zostanie z Tobą na zawsze, ale jak trafisz na lepszą żonę kolegi( tą przespaną przez Ciebie), to stracisz kolegę, majątek i poprzednią żonę, nie mając gwarancji, że ta lepsza żona zostanie z Tobą długo. :mrgreen: . Chyba, że masz tyle kasy, że możesz zmieniać żony częściej niż lornetki. :wink: Ja z racji wieku i doświadczenia (mam lepszą żonę niż najlepszy NL) :lol: i nie skorzystam z tego systemu porównań, ale może ktoś się znajdzie i pójdzie tym śladem :twisted: . czego nie życzę nikomu.
Podsumowując, porównywanie lornetek to żadna strata a porównywanie żon, to strata kolegów i pieniędzy a to już wielka strata. :oops:
Oczywiście Twój post przjąłem za żart. Chyba, żebym się mylił. :lol:

Jan55 - Pią 15 Paź, 2021

pgolik...pisząc o wolnych 11000 zł, mam na myśli takie wolne środki, których nie miałbym już na co wydać. W tej chwili "stać" mnie na NL, jak bym się uparł, ale wolę tak jak Ty, za taką kwotę, przez parę lat jeździć w piękne miejsca i patrzeć przez te lornetki, które posiadam obecnie, bo one są w/g mnie bd i patrzenie przez nie sprawia mi przyjemność.
moshica - Pią 15 Paź, 2021

Janie ostatnim postem, świetnie podsumowałeś całość.
Wydanie 10000 kawałków, to naprawdę...trzeba już kasą tapetować mieszkanie, nie mając co z nią robić.
Znam wiele innych sposobności cieszyć się z ich wydania, niż dla poprawienia sobie świadomości, że kupiony model ma 0,5% większe pole widzenia, czy ciut lepsza kolorystykę i ostrość.
Ale to moja opinia i tylko moja a fakt, że stałe grono tylko poleca i opisuje posiadane modele te najdroższe, świadczy tak jak napisałeś, o wąskiej grupie posiadaczy, zaledwie jednego może promila naszej społeczności.
Takie są realia i nie ma co dzielić włosa na czworo.

Wojtas_B - Pią 15 Paź, 2021

Wiking69, Niech Ci futerał służy.

pandal, Gratuluję decyzji i zakupu.

moshica, Kilka razy czytałem Twoje posty napisane w podobnym stylu i w końcu się odezwę. Czy możesz napisać, czemu mają służyć te monotematyczne wywody, które w swoim stylu i nastroju ni jak nie przystają do forum, które powinno być miejscem spotkań entuzsjastrów lornetek?
W "mądrościach" o tapetowaniu mieszkania forsą i lepszych sposobach na wydawanie pieniędzy nie ma nic interesującego. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy i trwasz w przekonaniu, że głosisz jakieś prawdy objawione, ale takie wpisy naprawdę niczego nie wnoszą.

Wyciecz

moshica - Pią 15 Paź, 2021

Z prostej przyczyny. Wolałbym widzieć 10 wpisów dziennie z pytaniami i opisami sprzętu z niskiej i średniej półki, z naprawdę przyziemnymi i nawet głupimi pytaniami niż 1 wpis zachwalający, że jeden model ma o 0,2 dziesiąte stopnia lepsze pole widzenia od drugiego w klasie sprzętu za 10tyś zł. I że ktoś rozwodzi się nad tym dylematem i ma z tym problem. Trochę jak adorowanie złotego cielca.
pandal - Pią 15 Paź, 2021

moshica, To nie jest tak, ze wyższość NL polega na tym, ze jej pole jest większe o 0,2 stopnia. Musiałbyś zobaczyć. Miałem kilka lornetek w życiu, w tym i topowe, ale NL to jest coś naprawdę wyjatkowego.
TheNewOne - Pią 15 Paź, 2021

Byłby problem gdyby wpisy o sprzęcie ze średniej i niskiej półki były zabronione, ale tak nie jest. Każdy może tutaj opisywać lub pytać o dowolny sprzęt.

Osobiście nie dziwię się, że forumowicze zachwycają się sprzętem z wysokiej półki, tym bardziej, że mam wrażenie, że dla części osób doskonały obraz to cel sam w sobie. Są po prostu pasjonatami tego rodzaju sprzętu optycznego, no i już.

moshica - Pią 15 Paź, 2021

Tylko że 99procent tylko czyta i nie zabiera głosu, bo zwyczajowo tego sprzętu nie posiada. Od dawna dysputy toczą się w wąskim gronie. I w zasadzie trzon dyskusji to tylko zachwyty nad paroma cyferkami. Brak jest merytoryki, unowocześnien, opisów napraw, itd. Nie zauważacie tego? Po za mną i goornikiem, nikt nie naprawia, nie unowocześnia, nic nie tworzy i nie opisuje tego.
Wpisy kolegów wyżej jasno pokazują o co chodzi. Tematyka skupia się wokół cyferek, kasy i mielenia o jednym. Nic twórczego i odkrywczego. Monotonia.

moshica - Pią 15 Paź, 2021

pandal napisał/a:
moshica, To nie jest tak, ze wyższość NL polega na tym, ze jej pole jest większe o 0,2 stopnia. Musiałbyś zobaczyć. Miałem kilka lornetek w życiu, w tym i topowe, ale NL to jest coś naprawdę wyjatkowego.


Wierzę i wiem, że tak jest. Tylko o czym były wpisy powyżej?
Wiking z przekorą porusza dygresje ilosci osob kupujacych ten sprzęt, Jan mu to uświadamia że tak nie jest a dopiero ja muszę sprowadzić temat na ziemię. Niezły cyrk.

TheNewOne - Pią 15 Paź, 2021

99% też może zaproponować ciekawą dyskusję.
moshica - Pią 15 Paź, 2021

Szkoda, że nie proponują i nie biorą czynnego udziału. Takie są fakty.
TheNewOne - Pią 15 Paź, 2021

Żeby było jasne, jestem w tych 99%. Nie buduję i nie naprawiam. Używam lornetek do zupełnie amatorskich obserwacji przyrody i otoczenia, to główny powód posiadania takiego sprzętu. Przykro mi, że nie mogę zaproponować ciekawego tematu :(
Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Czytam i nie wierzę ... Wiking z przekorą porusza dygresje ilości osób kupujących ten sprzęt . Kolego moshica :( , ktoś Ci musi wreszcie uświadomić prawdę o ludziach którzy kupują lornetki klasy premium . Mam na myśli szeroki przedział cenowy od 4.ooo zł do 13.ooo zł . W przeważającej większości są to ciężko pracujący ludzie za średnią krajową . Wielu z nich musiało kilka miesięcy oszczędzać żeby uzbierać taką kwotę . Niektórzy wzięli pożyczkę z banku , inni pracowali po godzinach . Jeżeli uważasz że właściciel Swarovskiego NL ma na pewno w garażu nowego Bentleya Continentala i Porsche 911 GT3 , to jesteś w błędzie . Nie wkur .... pasjonatów którzy zarabiają 4ooo zł miesięcznie i kosztem wielu wyrzeczeń kupili sobie wymarzoną lornetkę za 10.ooo zł .
Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Kolego moshica ... narzekasz na monotonię :) . W momencie kiedy to piszę masz na swoim koncie 104 posty . Ja mam 1797 . Spróbuj wymyślać nowe ciekawe tematy , wykaż się poczuciem humoru i intelektem . Niestety należysz do tych 99% biernych słuchaczy :( .
moshica - Pią 15 Paź, 2021

Wiking pierwszy raz widzę Cie poniosło, i to mocno. Szkoda bo lubiłem Twoje dygresją podparte wątki, ale w sumie też do czasu😄 Zacząłeś przeginać i o tym wiesz. I dlatego zrobiło się nie przyjemnie. Często miałem wrażenie że lubisz podpuszczać i pierwszy Jan to w tym wątku to dyskretnie zauważył. I że mnie to też wk..to w końcu też teraz to tu wpisuję. I tyle. Merytoryka od dawna u Ciebie ........
I nie musisz wygarniać o zarobkach, bo ten temat był od pewnego czasu kością niezgody i też to bylo widoczne.... Sorry najwidoczniej nie nadajemy ta tych samych falach.

moshica - Pią 15 Paź, 2021

Wiking69 napisał/a:
Kolego moshica ... narzekasz na monotonię :) . W momencie kiedy to piszę masz na swoim koncie 104 posty . Ja mam 1797 . Spróbuj wymyślać nowe ciekawe tematy , wykaż się poczuciem humoru i intelektem . Niestety należysz do tych 99% biernych słuchaczy :( .


Mógłym opisać projekt zrobienia uchwytu plecakowego i fajnego żurawia, ale posluch i tak bylby niewielki. Na temat unowocześnień taniego beznadziejnego i biednego SkyMastera też poza 2 osobami, nikt nie był zaintesresowany. Więc nie widzę sensu. Posłuch tutaj jest inny, w klasie topowego sprzętu. I nie ma co się obrażac.

Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Brawo :) , to jest Twój 106 post .
Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Cytuję ... Merytoryka od dawna u Ciebie ..... . Tu mnie zaciekawiłeś :) . Możesz mi wytłumaczyć co jest nie tak z moją wiedzą o lornetkach ? .
moshica - Pią 15 Paź, 2021

Tak, wiem, chcesz pokazać przewagę w punktach. Zrobiłeś jakiś przyrząd optyczny w życiu, policzyłeśwg wzorów jak go zestroić, rozebrałeś lornetkę aby ją do kupy złożyć? Podejrzewam że nie. Chcesz tylko pokazać, że tu rządzisz, ok. Niech Ci będzie. To Twoje forum.
Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

To moje forum ? :) . Bardzo dziękuję . Zaraz Arek da mi czerwoną kartkę :( żeby mi się w głowie nie poprzewracało :) .
moshica - Pią 15 Paź, 2021

Nie nie, tego bym dla Ciebie nie chciał. Masz duże zaslugi i wierne grono słuchaczy🙂
pandal - Pią 15 Paź, 2021

Ta NLka 8x ma bardzo dużą głębię ostrości, nigdy nie widziałem niczego podobnego w dachówce.
Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Wierne grono słuchaczy ??? . Zasługi :) . Ja po prostu jestem zdesperowany i sfrustrowany :( . Nawet nie wiesz jak bardzo brakuje mi ciekawych i mądrych dyskusji . Nie tylko o lornetkach , ale też o filozofii , przyrodzie , obcych cywilizacjach :) . Całe życie szukam otwartych , odważnych i świadomych ludzi , może liczę że znajdę wreszcie odpowiedzi na trudne pytania .
moshica - Pią 15 Paź, 2021

W zasadzie to zaleta, nie wiem jak uważasz, ale w większości dachowców ilość obrotów czasem staje się męcząca, przy szybkim focusowaniu.
moshica - Pią 15 Paź, 2021

Wiking69 napisał/a:
Wierne grono słuchaczy ??? . Zasługi :) . Ja po prostu jestem zdesperowany i sfrustrowany :( . Nawet nie wiesz jak bardzo brakuje mi ciekawych i mądrych dyskusji . Nie tylko o lornetkach , ale też o filozofii , przyrodzie , obcych cywilizacjach :) . Całe życie szukam otwartych , odważnych i świadomych ludzi , może liczę że znajdę wreszcie odpowiedzi na trudne pytania .


Chętnie bym z Tobą te tematy poruszył, ale wtedy Arek faktycznie dałby nam czerwoną kartkę. Dziś większość ludzi jest sfrustrowanych, choć chcialbym aby w takich miejscach jak to nie było jadu i źle odczytywanych intencji. Ale z tym też jest różnie.

moshica - Pią 15 Paź, 2021

Wiking a jak już choć przez chwilę mogę Cię filozoficznie podbudować, to okładka z płyty JMJarre Equinoxe, niech ona stanie się horyzontem w kierunku którego patrzmy jako forumowicze🙂 na tej okładce to my.

Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Skoro w obiektywach fotograficznych zmniejszając przysłonę zyskujemy lepszą ostrość i kontrast , a przy okazji otrzymujemy większą głębię ostrości . To dlaczego nikt jeszcze nie wpadł na pomysł żeby w jasnych lornetkach wbudować przysłony . A może były już takie próby ? .
moshica - Pią 15 Paź, 2021

W obiektywach przy danej przyslonie możesz zyskać na rozdzielczości optycznej ale tylko w stałkach. Przy zoomach masz nieliniowość. Gdyby odnieść to do lornetek, to hipotetycznie ma to sens,ale tu masz zależność ilość swiatła dla danego otwarcia źrenicy oka. Czyli dla idealnych jasnych warunków obserwacji...
Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Niesamowita okładka :) . Brakuje tylko emocji na twarzach .
Wiking69 - Pią 15 Paź, 2021

Na dzisiaj koniec pisania . Czas obejrzeć ... Pół żartem , pół serio :) . Dobranoc ...
moshica - Pią 15 Paź, 2021

Ok, dobranoc🙂
Jan55 - Pią 15 Paź, 2021

Wiking...możesz się obrazić albo i nie, ale napiszę, że trochę Cię poniosło w Twoich wywodach na temat zarobków i zakupów lornetek za 10 czy 13 tyś. zł. To trochę taka retoryka w stylu jednego pana (celowo z małej litery) Mateusza zwanego Krzywoustym. On też twierdzi, że w pięknym kraju nad Wisłą zwłaszcza w ostatnich czasach, można za 4000 zł/m-ąc żyć w dostatku, utrzymać rodzinę,kupować mieszkania a nawet domy. Ale rzeczywistość jest taka jaka jest i taka kwota (4000) nie wystarcza na wiele, a kupno lornetki za 10-13 tyś, czy to za gotówkę czy na kredyt albo odkładając co miesiąc parę setek przez 2-3 lata, raczej nie wchodzi w rachubę, chyba że je się tylko szczaw, jak to powiedział jeden z mądrych inaczej. Znam wiele osób młodych, wykształconych, nawet z doktoratami, po 35-40 stce, które zarabiają te 4000 zł, ale odłożenie w miesiącu 200-300 zł na zakup np. lornetki za kwotę 1000 zł.( jeden tysiąc) z racji pasji, graniczy z cudem., pozostając w sferze marzeń. Mają bardziej przyziemne wydatki jak raty za mieszkanie, dzieci w przedszkolu czy szkole, czynsze za mieszkanie ,wyżywienie rodziny i samochód, który potrzebny jest im do normalnego funkcjonowania w dzisiejszych czasach. Więc nie pisz, że ludzie zarabiają 4000 zł i kupują lornetki po 10000 zł. Chyba, że te 4000 to reszta, po opłaceniu kosztów utrzymania i rzeczy potrzebnych na co dzień, i z tej reszty mogą zaspakajać swoje pasje, ewentualnie dofinansowują ich bogaci rodzice, nie obrażając nikogo w tej kwestii. :cry: Chyba, że jest się osobą samotną i bez zobowiązań, to można przyjąć, że z tych 4000 można sobie pozwolić na składanie kasy na lornetkę za 10-12000 zł
Jeszcze jedno : moim zdaniem i nie tylko moim, znam wiele osób o takim samym zdaniu, zarzynanie się kredytami, które trzeba spłacać z tych 4000, czyli mieć na spłatę pieniądze i praca ponad stan (po godzinach) kosztem innych rzeczy, aby spełnić swoją pasję, nie prowadzi do niczego dobrego i wcześniej czy później to się widzi, ale czasami jest za późno na refleksje. Ale jak napisałem wcześniej, to takie moje i nie tylko moje przemyślenia, z którymi można się zgodzić albo i nie. :cry:

Maciek - Sob 16 Paź, 2021

@ mohica - wstawiłeś okładkę z płyty JM Jarre Equinoxe z 1978 roku i wówczas z użytkowaniem lornetek tak właśnie było. Od tamtego czasu sporo się zmieniło i JM Jarre w całej swej przenikliwości to zauważył, okładka nowego Equinoxe wygląda tak:
Wiking69 - Sob 16 Paź, 2021

Janie ... życie opisywane w Twoich postach jest smutne i przygnębiające . Rzadko świeci słońce a nadzieja już dawno umarła :( . Odłożenie skromnej kwoty 200-300 zł miesięcznie graniczy z cudem :( . Zakup Swarovskiego NL to wycieczka na Marsa :) . A uczciwi i ciężko pracujący ludzie mieszkają w slamsach i całe życie są dziadami :( .
Kyle - Sob 16 Paź, 2021

Wiking69 napisał/a:
Skoro w obiektywach fotograficznych zmniejszając przysłonę zyskujemy lepszą ostrość
Pooglądaj wykresy jeszcze raz. Maksymalna ostrość jest w jednym optymalnym miejscu (przysłona ani nie max przymknięta, ani nie max otwarta). Tym sposobem lepiej konstruować do jednej optymalnej "przysłony" i tak zapewne lornetki, jak i telefony komórkowe są robione.
Jan55 - Sob 16 Paź, 2021

Wiking...z Twojego posta wnioskuję, że żyjesz w bajkowym świecie, i nie widzisz rzeczywistości i otoczenia wokół siebie. Masz swoją filozofię życia i obcujesz z ludźmi podobnymi sobie i dlatego masz życie wesołe i bogate w doświadczenia zdobyte przez Ciebie i Tobie podobnych. A dyskusja o świecie takim jaki jest, z ludźmi o takiej filozofii jest stratą czasu. Ale to tak tytułem wstępu.
Wygląda na to, że Twoje zarobki są wysokie, więc odłożenie skromnej kwoty 200-300 zł a nawet i więcej, nie stanowi dla Ciebie problemu, Ty i Twoja rodzina żyjecie słońcem i nadzieją, jesteście zdrowi (czego Ci życzę). Znam w swoim otoczeniu ludzi, uczciwych,ciężko pracujących i mających mieszkania i domy, nie w slamsach, samochód i wiele innych dóbr, ale Ci ludzie nie zarabiają 4000 zł tylko co najmniej 2x tyle i dlatego to mają. Natomiast ci co mają mniej, choćby ja, też nie żyją w slamsach ale na trochę innym poziomie finansowym i dla takich ludzi, każda wydana złotówka jest wydatkiem dobrze przemyślanym :???: a kupno jakiejkolwiek rzeczy za 10000 zł, jest wycieczką na Marsa, jak to nazwałeś. Ale znam też kilka osób o podobnych do Twoich, poglądach, które to osoby też uważają, że tylko świeci słońce, a inny świat wokół nich nie istnieje i wszyscy żyją na takim samym poziomie materialnym( bd) jak oni. Unikają rozmów na tematy nie związane z ich wyobrażeniami i nie chętnie słuchają o problemach nawet swoich dobrych znajomych. Ale życie zweryfikowało co nieco ich poglądy, gdy jedną z nich (50 lat) dopadła ciężka choroba (rak). Wtedy trzeba było zejść na ziemię i "pokumać" się z tym innym, nie bajkowym światem,wtedy zgasło słońce a w pewnym momencie i nadzieja, czego nikomu ani bogatemu ani temu ze slamsów nie życzę. Pomyślmy czasem, że życie to jest to co nas otacza a nie bajka jaką sobie wymyślimy i wmawiamy innym, że tak jest.
Jeszcze jedno : nie nazywaj ludzi uczciwie pracujących ale mniej zarabiających, że są dziadami, bo ich obrażasz. Ja nic takiego nie napisałem, natomiast to jest Twój wysnuty z "buta" wniosek,na podstawie mojego wpisu. :cry:
Na koniec, tak z ciekawości mojej, mam pytanie, na które nie musisz mi odpowiedzieć : ilu potrzebującym osobom, z tego "mojego" mało słonecznego i beznadziejnego świata, pomogłeś chociaż nie musiałeś, ale nie dobrym słowem tylko fizycznie lub finansowo. :???:

Jan55 - Sob 16 Paź, 2021

Maciek...kapitalne zdjęcie, takie na czasie. :grin:
Wiking69 - Sob 16 Paź, 2021

Janie ... chętnie bym podyskutował , ale muszę iść do pracy żeby zarobić na Swarovskiego NL :) .
TheNewOne - Sob 16 Paź, 2021

:-) Fajna dyskusja. Wiking zwraca Janowi uwagę, że życie przedstawia w ciemnych barwach, ale sam nawet w tym temacie pisze o mrocznych czasach i utracie wolności :-) Rozumiem, że jak spojrzy przez NL to świat przestaje być mroczny, a staje się piękny i kolorowy :-)

Jan często podkreśla, że go nie stać na lornetki z wyższej półki i cieszy się tym co ma (postawa godna pochwały) ale w tym temacie pisze, tak przynajmniej zrozumiałem, że "stać" go na NL ale woli wydać kasę na podróże do atrakcyjnych miejsc. Czyli kasa jest ale jeśli chodzi o przyjemności to są inne priorytety. Czyli jest b.dobrze. Cieszyć się, że na przyjemności można sobie pozwolić.
Osobiście uważam, że w kategoriach finansowych to zakup dobrej lornetki jest lepszy niż jednorazowa przyjemność jaką jest np. podróż - lornetkę można sprzedać po kilku latach użytkowania i odzyskać znaczna część kasy, a podróż - było, minęło a wspomnienia to nie środek płatniczy.

Najlepiej to uznać, że z kasą to różnie bywa. Czy to w Polsce czy bogatszych krajach, taki NL to produkt topowy/wręcz luksusowy, i nie dla każdego. Jednych stać bo na koniec miesiąca zostaje im więcej niż kosztuje NL, inni nie wyjeżdżają na urlopy czy weekendy przez kilka lat, żeby odłożyć kasę a są też tacy, którzy rzeczywiście nie mają z czego zrezygnować. A jeszcze inni, czy to z powodów finansowych czy zwykłego panowania emocjami, szukają taniej z drugiej ręki albo czekają na koniec produkcji i promocyjne wyprzedaże.
Kiedyś miejsce NL zajmował EL, też cholernie drogi. Dziś część modeli została wycofana z produkcji i w sklepach można kupić co niektóre sztuki po ok. 7000zł. Cześć z nich niebawem trafi na rynek wtórny i w idealnym stanie będzie można kupić je znacznie taniej. To też jakieś rozwiązanie!

Najgorzej, jeśli takiego NL-a ustawimy sobie w głowie jako cel sam w sobie. Nie ma świata poza NL, a inne lornetki już nie nadają się do użytku.

Jan55 - Sob 16 Paź, 2021

TheNewOne...tak, stać mnie na NL-a bo mam jakąś kasę odłożoną ze sprzedaży niepotrzebnych sprzętów foto i trzech lornetek, a do tego mógłbym resztę dołożyć w jakimś krótkim czasie i uzbierałbym na najtańszego NL-a 8x32, bo mi się podoba. Ponieważ nie jest to celem samym sobie w mojej głowie a i wiek już nie ten, więc wolę przeznaczyć pieniądze na przyjemności inne (wyjazdy) tym bardziej, że z tych wyjazdów korzystamy razem z żoną a z lornetki tylko ja, bo żona ma problem z zawrotami głowy patrząc przez lornetkę. Dlatego lornetki, które posiadam, są dla mnie wystarczające a wspólne wyjazdy z żoną traktujemy jako przyjemność i odreagowanie codziennych problemów. Wiadomym jest, że każdy lornetkowicz chciałby zawsze mieć coś lepszego od tego co ma, w tym przypadku lornetki, ale nie każdemu pozwala na to zasobność portfela i sytuacje rodzinne, więc powinniśmy się cieszyć z tego co możemy mieć, a o lepszościach możemy sobie od czasu do czasu pomarzyć, bo za marzenia nie trzeba płacić. :smile:
Wojtas_B - Sob 16 Paź, 2021

Czy te nieciekawe i o niczym nieinformujące ludzi zainteresowanych sprzętem optycznym rozważania o sensowności wydania pieniędzy na lornetkę z najwyższej półki będą ciągnąć się na forum w nieskończoność?
TheNewOne - Sob 16 Paź, 2021

Jan55 Jak dla mnie z wielu postów wynikało coś innego, ale ostatecznie przyznajesz otwarcie, że Cię stać na high-end :-) i dobrze, że tak jest. Fajnie, że jednocześnie tak to sobie poukładałeś w głowie, że wystarczy Ci sprzęt który obecnie posiadasz i zachowujesz spokój mistrza :-)
TheNewOne - Sob 16 Paź, 2021

Wojtas_B W nieskończoność nie, ale do momentu w którym pojawi się ciekawszy temat :-)
Obawiam się, że gdyby nie te tak luźne i czasem poboczne tematy forum by umarło.

Jan55 - Sob 16 Paź, 2021

Wojtas...czyżby denerwowały Cię te posty? Chyba ich nie bierzesz do siebie?. Jeżeli tak, to przecież nie musisz ich czytać, chyba, że forum zaczyna podążać w stronę wąskiej grupy kilkunastu osób, zainteresowanych tylko high-endowymi lornetkami bo inne tanie ich zaczynają brzydzić a każdy inny post będzie przez high-endowców nie mile widziany bo będzie im zaburzał pole widzenia lornetkowego. Jak na razie to na forum pisze może 10 osób a za chwilę to może zostanie z 5. Może o to chodzi? :roll:
Soniak10 - Sob 16 Paź, 2021

To ja może trochę bardziej merytorycznie. Otóż parę dni temu ok. godziny 18:40, czyli jakieś 25 minut po zachodzie Słońca, spojrzałem na łąkę za płotem przez mojego Bushnella Forge 10x42. Niebo było w ok. 90-ciu procentach zachmurzone, więc gołym okiem łąka sprawiała wrażenie jednolitej, ciemnoszarej połaci, na której tu i ówdzie majaczyły trochę ciemniejsze od reszty tła, kępki jakiś chwastów. Przyłożywszy lornetkę do oczu od razu i bez problemu zauważyłem, że jedna z tych "kęp chwastów" to pasąca się dorodna sarenka. Z odległości ok 250 metrów bez trudu widoczne były szczegóły rudawego umaszczenia i biały "fartuch" pod ogonem. Gdyby to był koziołek, to nie miałbym najmniejszego problemu z oceną wielkości poroża.
To tak a'propos przydatności lornetek klasy 10x42 do obserwacji w warunkach słabego oświetlenia.
Oczywiście zgodzę się, że przez sprzęt np. 8x56 widziałbym jaśniejszy obraz, ale nie jest to kwestia "być-albo-nie-być", a jedynie trochę wyższego komfortu obserwacji. To trochę tak, jak ktoś kto przyzwyczajony jest do np. Volvo XC90, z pewnością może odczuwać dyskomfort po przesiadce na VW Golfa, ale jeździć się da.
Ergo: MZ znaczenie jasności lornetki, nawet w tzw trudnych warunkach świetlnych, jest mocno wyolbrzymiane. CBDO :smile:

moshica - Sob 16 Paź, 2021

Względna jasność ma w zasadzie znaczenie dla obserwacji nocnego nieba, tam wielkość apertury ma znaczenie większe niż powiększenie. Uzyskujesz większy zasięg gwiazdowy w stopniach mag. Posiadanie lornety na dobrym Apo i aperturach ponad 100mm dopiero pokazuje jak wielkie to ma znaczenie dla np. małych kątowo obiektów mgławicowych.
W normalnym użytkowaniu, masz rację że tego się tak nie odczuwa. Musi być większy przeskok w aperturach obiektywów aby to dostrzec przy określonym zaciemnieniu. Oko też musi się akomodować.

TheNewOne - Sob 16 Paź, 2021

Soniak10 Nie jestem myśliwym, ale od razu nasuwa mi się pytanie po co myśliwi kupują ciężki sprzęt 8x56 skoro 42mm spełnia swoją funkcję? No chyba, że nie kupują :-)
Z drugiej strony myśliwy raczej nie decyduje się na strzał gdy ofiara jest na granicy widoczności (w 56mm coś widać, w 42mm nic nie widać), więc może w praktyce 42mm wystarczy. Jeśli ktoś jest myśliwym to niech się wypowie.

Przy tym porównaniu z samochodami: ale są miejsca gdzie Volvo wjedzie a Golf nie, i to nie jest już kwestia komfortu.

Soniak10 - Sob 16 Paź, 2021

Cytat:
Oko też musi się akomodować

Zwróciłeś uwagę na ciekawą rzecz i przypomniałeś mi pewne zdarzenie. Otóż parę lat temu podczas badań okresowych miałem robić też pakiet badań dla kierowców, w tym badania wzroku w warunkach zmierzchowych. Pani okulistka wsadziła mnie do ciemnej kabiny i powiedziała że badanie rozpocznie za ok. 10 minut, gdy mój wzrok się przyzwyczai do ciemności. Gdy zamknęła drzwi, poczułem się jak w trumnie: otaczała mnie kompletna ciemność. Ale po kilku minutach, gdy wzrok się przyzwyczaił, niewielka szczelina pomiędzy drzwiami a podłogą zaczęła świecić niemal jak latarnia i mogłem bez problemu odróżnić zarysy otaczających mnie instrumentów okulistycznych - do tego stopnia, że chciałem poprosić panią okulistkę, żeby czymś tą szczelinę zasłoniła. Wniosek? MZ taki parametr jak indywidualna zdolność akomodacji wzroku do ciemności ma zdecydowanie większe znaczenie, niż jasność względna lornetki. Zwłaszcza w takich zastosowaniach jak myślistwo. :roll:

moshica - Sob 16 Paź, 2021

Powiedziałbym tak, wymagania do obserwacji astro jeszcze więcej w tym aspekcie narzucają niż myślistwo. Często obiekty mgławicowe są na granicy percepcji. Natomiast w myślistwie obiekty są większe i mają kontury, nawet przy dużym zaciemnieniu, można rozpoznać sylwetkę, zwłaszcza jak się porusza. Ale fakt, lepiej jak myśliwy coś tu dopisze z własnych doświadczeń.
TheNewOne - Sob 16 Paź, 2021

SUV Vovlvo wjedzie, Golf nie wjedzie - to właśnie ta granica percepcji :)
Soniak10 - Sob 16 Paź, 2021

Cytat:
po co myśliwi kupują ciężki sprzęt 8x56 skoro 42mm spełnia swoją funkcję?

Musiałbyś to pytanie zadać myśliwym, mnie też to ciekawi, ale MZ składa się na to kilka przyczyn, z których najważniejsze to:
1) urobiona przez pokolenia i przekazywana z ust do ust obiegowa opinia, że "ciemniejsze się nie nadają". Idę o zakład, że 99,9% młodych myśliwych słyszy taką opinię od starszych kolegów i przyjmuje jako pewnik, w zasadzie nie mając praktycznej możliwości jej zweryfikowania;
2) odrobina snobizmu typu "należę do elitarnego grona myśliwych więc muszę mieć elitarny sprzęt, żeby się wyróżniać spośród pospólstwa". A elitarne (czytaj: "profesjonalne") to wiadomo, musi być duże, ciężkie i drogie.
Obiegowe opinie żyją swoim życiem i są niezwykle trudne do obalenia.
Ps: czy znasz myśliwego, który zadałby sobie trud zdobycia dwóch lornetek o różnych parametrach i zabrałby je na nocne polowanie, żeby je przetestować w warunkach polowych i wyciągnąć własne wnioski? Konia z rzędem jeżeli takiego znajdziesz :idea:

Soniak10 - Sob 16 Paź, 2021

Cytat:
myśliwy raczej nie decyduje się na strzał gdy ofiara jest na granicy widocznośc

Granicę widoczności dla strzału określa obraz w lunecie na strzelbie a nie w lornetce. Lornetka jest tylko narzędziem pomocniczym.

TheNewOne - Sob 16 Paź, 2021

Ten drugi argument słabo do mnie trafia. 56mm nie wydaje mi się bardziej prestiżowa niż 42mm, no chyba że "szerpa" nosi ją dla myśliwego. Poza tym na polowania gdzie wykorzystuje się takie lornetki to raczej jeździ się w pojedynkę, więc nie bardzo komu jest się pochwalić, jeśli rzeczywiście snobizm pełni tutaj jakąś role.
Jeśli 56mm dla myśliwych dzisiaj nie jest bardziej użyteczne niż 42 mm to powodów popularności szukałbym w historii. Być może jakoś transmisji była na tyle niska, że rzeczywiście średnica 56mm jakoś to rekompensowała. Poza tym 42mm to nie jest chyba odwieczny standard obiektywów, więc być może mniejsze średnice zupełnie się nie sprawdzały. Ale to są moje tylko moje domysły.
Czy jest tutaj jakiś myśliwy, który przedstawiłby punkt widzenia tego środowiska? :)

TheNewOne - Sob 16 Paź, 2021

Soniak10 słuszna uwaga z tą lunetą na strzelbie.
Poza tym lornetki do polowań po zmierzchu chyba odchodzą do lamusa w środowisku myśliwskim. Podczas ostatnich dwóch wizyt w sklepach myśliwskich usłyszałem, że teraz termowizja jest w natarciu.

Soniak10 - Sob 16 Paź, 2021

TheNewOne napisał/a:
chyba że "szerpa" nosi ją dla myśliwego.

Z reguły taka lornetka leży na tylnej kanapie samochodu albo na ambonie obok myśliwego.
Cytat:
na polowania gdzie wykorzystuje się takie lornetki to raczej jeździ się w pojedynkę, więc nie bardzo komu jest się pochwalić

Każde szanujące się koło myśliwskie organizuje przynajmniej raz w roku polowanie zbiorowe, tzw "hubertowskie". I jak tu się na takim polowaniu pokazać z małym "gówienkiem" klasy 8x42, gdy wszyscy koledzy będą dumnie paradować z cegłami klasy Docter Nobilem 8x56? No po prostu obciach! :oops:
Cytat:
teraz termowizja jest w natarciu.

Niestety!

Wojtas_B - Sob 16 Paź, 2021

Jan55 napisał/a:
Wojtas...czyżby denerwowały Cię te posty? Chyba ich nie bierzesz do siebie?. Jeżeli tak, to przecież nie musisz ich czytać, chyba, że forum zaczyna podążać w stronę wąskiej grupy kilkunastu osób, zainteresowanych tylko high-endowymi lornetkami bo inne tanie ich zaczynają brzydzić a każdy inny post będzie przez high-endowców nie mile widziany bo będzie im zaburzał pole widzenia lornetkowego. Jak na razie to na forum pisze może 10 osób a za chwilę to może zostanie z 5. Może o to chodzi? :roll:


Chodzi o to, żeby post oznajmiający czyjąś słuszną radość z zakupu Swarovskiego nie wywoływał durnych reakcji i pouczeń, bo to można odczytać wyłącznie jak zazdrość.
Niech każdy pisze o swoim sprzęcie. Nie widziałem, żeby posiadacze topowych lornetek lekceważyli tu właścicieli lornetek budżetowych. Oczywiście, jeśli ktoś by się tu rozwodził na temat walorów sprzętu z bazaru, to bym poradził, żeby poszedł do diabła.

Maciek - Sob 16 Paź, 2021

TheNewOne napisał/a:
Soniak10 Nie jestem myśliwym, ale od razu nasuwa mi się pytanie po co myśliwi kupują ciężki sprzęt 8x56 skoro 42mm spełnia swoją funkcję? No chyba, że nie kupują :-)

Wprawdzie nie jestem myśliwym ale ze względów rodzinnych obracam się w tym środowisku więc może przybliżę powody:
1) większa jasność powierzchniowa,
2) większa źrenica wyjściowa, która daje dwie korzyści: po pierwsze u młodych pozwala na pełne wykorzystanie jasności, u starszych dzięki temu, że snop światła ma większą średnicę niż źrenica oka umożliwia "szybsze" spojrzenie i identyfikację celu (brak konieczności precyzyjnego przyłożenia lornetki do oka).

Ale to już przeszłość, lornetki 8x56 nie są już popularne wśród myśliwych. Kupują oni lornetki dzienne (zazwyczaj 42mm) na polowania zbiorowe. Na nocne polowania nie zabiera się już lornetek, mniej zamożni mają lunety z noktowizją, bogaci termowizyjne (kosztujące od 25 tysiaków wzwyż). I to właśnie termowizja a nie lornetki jest obecnie wyznacznikiem statusu myśliwego i jego miejsca w stadzie ... ups ... kole łowieckim.

Jan55 - Sob 16 Paź, 2021

Wojtas...Jeżeli kol.Wiking wpisuje w poście."Bardzo się cieszę że tak dużo kolegów na forum , decyduje się na lornetki tak wysokiej klasy" a tyczy się to NL-a, co generalnie nie jest prawdą, bo jak widać po wpisach to może jest to 3 czy 4 osoby a wśród nich Ty, to chyba nie jest to dużo osób w stosunku do ilości użytkowników forum, co z kolei udowadnia, że nie każdy może sobie pozwolić na taki zakup. Do tego próbuje (Wiking) udowodnić, że kupujący takie lornetki to ludzie nawet nie średnio zarabiający (4000), no to wybacz, ale może ponieść innego, takiego średnio zarabiającego, do wpisu, że pisze(Wiking) bzdety i mu to wyłuszczyć :wink: . Gdyby tak było, jak napisał Wiking, to zakładam, że co najmniej 50% użytkowników forum stało by w kolejce pod sklepem po lornetkę NL i wtedy miał by sens jego wpis. Na koniec życzę wszystkim i sobie aby kiedyś do takiej sytuacji doszło :mrgreen: .
Soniak10 - Sob 16 Paź, 2021

Maciek napisał/a:
Na nocne polowania nie zabiera się już lornetek, mniej zamożni mają lunety z noktowizją, bogaci termowizyjne

Czyli tym bardziej oznacza to zmierzch lornetek typu "cegła". Może i dobrze?

moshica - Sob 16 Paź, 2021

Wojtas, zaczyna się to do diabła mdłe wszystko robić. Tak samo to odczytuję jak Jan i uważam, że inni tak samo to widzą, tylko nie mają odwagi napisać.
Może stwórzcie sobie podgrupę Swarovski NL i my zwykli posiadacze taniego gówna nie będziemy tam zaglądać. I unikniemy głupich nieporozumień.

adaher - Sob 16 Paź, 2021

Pretensje do garbatego, że ma proste dzieci...
O co wam właściwie koledzy chodzi...? Wiking powiedział, że cieszy się iż coraz więcej osób na forum ma wspaniałe, choć bardzo drogie lornetki. I ja również się cieszę! Bez znaczenia czy taką chcę, mogę kupić, czy nie. Nie wiem dlaczego osobom ciężko pracującym i posiadającym odpowiednią ilość gotówki nie można kupić tego czego chcą i tym się podzielić na forum bądź co bądź entuzjastów, pasjonatów, a nawet maniaków optyki... Czy ktoś robi nagonkę na kupujących Delty Forest i takie tam inne...? (jeśli ktoś robi, to oczywiście też źle)

Czy równie łatwo byłoby wam snobami, niestabilnie stąpającymi po ziemi, nazywać osoby, nawet zarabiające te mityczne 4000 zł. posiadające lornetki za łączną kwotę równą lub większą niż NL?
To raczej na naszym forum było by niemile widziane. (jest tu takich bardzo dużo...)

ps bardzo nie chciałem wtrącać się do tej dyskusji, ale po prostu jest mi przykro gdy obraża się moich Kolegów!

Kyle - Sob 16 Paź, 2021

TheNewOne napisał/a:
Soniak10 Nie jestem myśliwym, ale od razu nasuwa mi się pytanie po co myśliwi kupują ciężki sprzęt 8x56 skoro 42mm spełnia swoją funkcję?
Przy większej źrenicy wyjściowej jak jest mało światła lepiej się patrzy.

Soniak10 napisał/a:
Maciek napisał/a:
Na nocne polowania nie zabiera się już lornetek, mniej zamożni mają lunety z noktowizją, bogaci termowizyjne

Czyli tym bardziej oznacza to zmierzch lornetek typu "cegła". Może i dobrze?
No tak, w końcu tylko i wyłącznie myśliwi patrzą/patrzyli przez lornetkę jak jest mało światła, albo od teraz WSZYSCY (myśliwi i nie myśliwi) kupują noktowizor.
Wojtas_B - Sob 16 Paź, 2021

moshica, Może napisz coś ciekawego o swoich mitycznych pomysłach racjonalizatorskich (naprawy lornetek, konstrukcje żurawii itp.), abyśmy mogli dowiedzieć się czegoś pożytecznego.
Nikt z tego "elitarnego" klubu posiadaczy NL, który wydaje się stać Ci kością w gardle - podejrzewam że ze zwykłej zawiści, nie obraził ani nawet w najmniejszy sposób nie pokazał, że gardzi tańszymi lornetkami, więc odczep się proszę od porządnych ludzi. Twoje wpisy robią się chamskie.

moshica - Sob 16 Paź, 2021

Twoje wpisy 3 strony wczesniej już były chamskie to po pierwsze.
Po drugie ja nie żyję jak wy i nie śnie po nocach o lornetkach z najwyższej półki, bo ich do szczęscia nie potrzebuję, pomimo, że finansowo nie mialbym problemów spełniać sobie takie zachcianki. Zanim zaczniesz coś pisac o porządnych ludziach to vice versa, odp...się ode mnie z takim wpisem, sugerując coś na temat mojej osoby.

moshica - Sob 16 Paź, 2021

[quote="adaher"]

ps bardzo nie chciałem wtrącać się do tej dyskusji, ale po prostu jest mi przykro gdy obraża się moich Kolegów![/quote ]

Czyli jedni są Twoimi kolegami a pozostali o sprzecznych pogladach już nie 😄
Brzmi jak koło wzajemnej adoracji, i tak właśnie tu jest.

Maciek - Sob 16 Paź, 2021

Jan55 napisał/a:
Do tego próbuje (Wiking) udowodnić, że kupujący takie lornetki to ludzie nawet nie średnio zarabiający (4000), no to wybacz, ale może ponieść innego, takiego średnio zarabiającego, do wpisu, że pisze(Wiking) bzdety i mu to wyłuszczyć :wink: .

Wprawdzie nie spotkałem się z taką sytuacją w przypadku lornetek, ale znam wędkarza, który zarabia na Mordorze jakieś 4 - 4,5 tysiaka brutto a sprzęt jaki posiada budzi podziw u znacznie bardziej zamożnych. Nie znam się na wędkowaniu i sprzęcie, ale ponoć sama tylko posiadana przez niego zdalnie sterowana łódka do zarzucania jakiejś zanęty z echosondą i kamerką nadającą obraz do smartfona kosztuje prawie tyle co Swar EL. Również inne jego sprzęty to tak zwana górna póła.
Pasja potrafi więc zdziałać cuda. Gorzej jak w moim przypadku kiedy pasji jest więcej. Pewnie też miałbym NL - ale jest jeszcze stale modernizowany rower i co raz to lepszy sprzęt do słuchania muzyki.
Przez to co jakiś czas w każdej z tych dziedzin niczym kura "przeskakuję na wyższą grzędę" - może kiedyś dojdę do NL :roll:

moshica - Sob 16 Paź, 2021

Maciek, to wszystko ma sens, tylko pod warunkiem, że ktoś traktuje to jako pasję. Jak ja lub ktoś inny ma inne zdanie w tej kwestii, to kwituje się takie wpisy tu jako zazdrość. Dla mnie lornetki to nie jest pasja, mam inne ciekawsze zainteresowania. Jedni drugich bronią bo są kolegami. I tak to tu wygląda.
Wojtas_B - Sob 16 Paź, 2021

"Dla mnie lornetki to nie jest pasja, mam inne ciekawsze zainteresowania."

Oto jest manifest!

Już w samym słowie "ciekawsze" siedzi bufonada. Bo oto cała reszta nas tu na forum ma zainteresowania mniej ciekawe od kolegi moshica.

Maciek - Sob 16 Paź, 2021

moshica napisał/a:
...Jedni drugich bronią bo są kolegami. I tak to tu wygląda.


Mnie to nie dotyczy, nigdy nie byłem na żadnym festiwalu czy zlocie, nigdy nie widziałem na oczy żadnego z aktywniejszych forumowiczów. Z nikim też nie piszę - chyba, że chodzi o precyzyjne porady czy sprzedaż sprzętu. Osobiście znam tylko jednego uczestnika, który zresztą rzadko pisze w dziale lornetek.
Wyznaję zasadę Pawlaka z Samych Swoich - ludzi dzielę na mądrych i głupich - a bronię wyłącznie kogoś kto ma rację.

moshica - Sob 16 Paź, 2021

Wojtas_B napisał/a:
"Dla mnie lornetki to nie jest pasja, mam inne ciekawsze zainteresowania."

Oto jest manifest!

Już w samym słowie "ciekawsze" siedzi bufonada. Bo oto cała reszta nas tu na forum ma zainteresowania mniej ciekawe od kolegi moshica.



Już nie stawiaj się tak w roli adwokata, dla koła wzajemnej adoracji.
Obnażasz swoim dalszym wpisem złośliwie to że można miec inne zainteresowania sprzeczne z czyimiś. Dalej będziesz jadem pluł bo co moje wpisy nie pasują?

moshica - Sob 16 Paź, 2021

Maciek napisał/a:
moshica napisał/a:
...Jedni drugich bronią bo są kolegami. I tak to tu wygląda.


Mnie to nie dotyczy, nigdy nie byłem na żadnym festiwalu czy zlocie, nigdy nie widziałem na oczy żadnego z aktywniejszych forumowiczów. Z nikim też nie piszę - chyba, że chodzi o precyzyjne porady czy sprzedaż sprzętu. Osobiście znam tylko jednego uczestnika, który zresztą rzadko pisze w dziale lornetek.
Wyznaję zasadę Pawlaka z Samych Swoich - ludzi dzielę na mądrych i głupich - a bronię wyłącznie kogoś kto ma rację.


I tego się trzymaj i wyciągaj swoje wnioski.
Tu niestety jest loża szyderców i grupa wzajemnej adoracji, parę osob sie tu wspiera, myśląc że inni czegoś pozostałym zazdroszczą.

Wiking69 - Nie 17 Paź, 2021

Nie ma co ukrywać , szambo się wylało :( . Smród jest nie do wytrzymania . Ja w takich warunkach nie potrafię dzielić się z innymi pasją lornetkową . Wycofuje się z forum lornetkowego . Jadę do lasu pooddychać świeżym powietrzem .
Maciek - Nie 17 Paź, 2021

Wojtas_B napisał/a:
"Dla mnie lornetki to nie jest pasja, mam inne ciekawsze zainteresowania."
Oto jest manifest!
Już w samym słowie "ciekawsze" siedzi bufonada. Bo oto cała reszta nas tu na forum ma zainteresowania mniej ciekawe od kolegi moshica.


Na ten aspekt nie zwróciłem uwagi, może dlatego, że na tym forum nigdy nie spotkałem się a agresją czy jak piszesz "bufonadą". Nawet posiadacze topowych sprzętów raczej się chwalili niż udowadniali swoją wyższość nad tymi co mają badziewie albo chochlę.

"Mam ciekawsze zainteresowania ale jestem tu robiąc wam łaskę". Jak powinniśmy na to zareagować? Może tak jak w opowieści mojego dziadka z czasów sprzed II Wojny Światowej. Rzecz działa się we dworze majętnego posiadacza ziemskiego. Dotkliwie pobity przez szlachcica fornal wycierając krew z rozbitego nosa powiedział: "dobry Pan - mógł zabić!".

Chomsky - Nie 17 Paź, 2021

Wojtas_B i moshica dajcie spokój. Wasza dyskusja jest nie do przyjęcia, zarówno w formie jak i treści. Potrzebujemy odpoczynku. Wypłoszycie ludzi z forum.
Wikingu wracaj z lasu. Nie zgub się aby.
Pozdrawiam serdecznie. Ch.

moshica - Nie 17 Paź, 2021

Też jestem za i nie chcę dalej niczego komukolwiek ani czegokolwiek udowadniać.
Wiking masz wrócić z lasu, też tak chcę.
A na przyszłość unikajmy gadania o kasie, bo nic tak nie poróżni jak ta kwestia.

pandal - Nie 17 Paź, 2021

NL pure uber alles
mankuso - Nie 17 Paź, 2021

I słusznie. Taka dyskusyjna burza zazwyczaj oczyszcza atmosferę na naszym forum, ponoć dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają.... Życzę miłego wypoczynku :smile:
Wojtas_B - Nie 17 Paź, 2021

Chomsky napisał/a:
Wojtas_B i moshica dajcie spokój. Wasza dyskusja jest nie do przyjęcia, zarówno w formie jak i treści. Potrzebujemy odpoczynku. Wypłoszycie ludzi z forum.
Wikingu wracaj z lasu. Nie zgub się aby.
Pozdrawiam serdecznie. Ch.


Racja.
Czy masz słuszność czy nie, i tak wyjdziesz na awanturnika.

moshica - Nie 17 Paź, 2021

To jest typowa burza mózgów, choć stała się chamska i nieprzyjemna.
Czas to zakończyć.
Na forum powinien być szeroki wachlarz osób, zarówno z aspiracjami do posiadania topowego sprzętu i takich, którym na tym nie zależy bo to nie jest ich życiowa pasja a jakieś tam w kolejce zainteresowanie tematem i któreś tam hobby. Dopóki, sobie pewne osoby tego nie uświadomią, to będą narzucać swój punkt widzenia pozostałym.

Soniak10 - Nie 17 Paź, 2021

moshica napisał/a:
Dopóki, sobie pewne osoby tego nie uświadomią, to będą narzucać swój punkt widzenia pozostałym.

Bez przesady, bo jak to mówią: przesada w każdą stronę jest niezdrowa. To że ktoś napisze, że jego zdaniem "nie ma lornetki lepszej niż NL, bo ma super-hiper odwzorowanie kolorów, fantastyczne pole widzenia" czy coś podobnego, to nie oznacza jeszcze narzucania swojego punktu widzenia. Ja akurat bym takiej kasy na lornetkę nigdy w życiu nie wydał, ale doceniam fakt, że są tacy pasjonaci i że mogę z nimi podyskutować a nawet polemizować.
Swoją drogą, chętnie bym udostępnił takim pasjonatom jak Wiking swojego Bushnella czy Vortexa i posłuchał ich opinii.

moshica - Nie 17 Paź, 2021

Problemem tego wątku, była polemika która poszła w złym kierunku już na samym początku o czym wspomniał Jan a dotyczącym ilosci osób kupujących Swarovskiego w kontekście i zasobnosci portfela i potrzeb co niektórych. Gdyby poruszano aspekty techniczne o których tu nie bylo mowy, nikt by nie bił niepotrzebnie piany.
Też bym wolał rozwinięcie tematu tak jak Ty w kierunku testów.

Wojtas_B - Nie 17 Paź, 2021

Ten wątek zaczął się od tego, że Wiking kupił sobie nowy futerał Swarovskiego, który jest dostarczany z NL. Na spotkaniu ze mną z powodzeniem przymierzył do niego swojego Zeissa SF, który okazał się mieścić, a jest dłuższy od NL.
Futerał jest bardzo wygodny, miękki, lornetkę wkłada się na boku, bez wyginania ręki.
Poza tym jest w ciemnozielonym kolorze i nie rzuca się w oczy. Wczoraj ktoś mi zwrócił uwagę, żebym "nie zostawił zaszetki". Zatem nawet nie wygląda on jak futerał na jakiś sprzęt.

moshica - Nie 17 Paź, 2021

Tak a potem się potoczyło nie w tym kierunku co miało miejsce, w kolejnych wpisach.
Moderacja powinna usuwać tematykę nie dotyczącą sedna sprawy.
Jesli Wiking ma ciekawość innych tematów nawet filozoficznych o czym sam nadmienil, dam mu chętnie dam swój email i może nawet odkryjemy ciekawą tematykę. Tylko dlaczego kolejny temat zszedl nie na właściwe tory?

moshica - Nie 17 Paź, 2021

Dopiszę jeszcze coś, co jest odbierane w niewłaściwy sposób. Wy się znacie, a ktoś kto nie wyczuje we wpisach ironii, sarkazmu czy żartu, źle zostanie odebrany. Na to też należy wziąść poprawkę. Tu nie ma sądzę osób, które by celowo widziały interes zaniżania poziomu merytorycznego forum.
Brakuje tu wątku Cafe Bino, gdzie możnaby dawać upust przy takich dywagacjach.
Wojtas, też mnie przez to źle oceniłeś a dalej wiemy jak było.
Mam nadzieję że Wiking wróci, bo da się lubić, a cała reszta tego co się wylała jak to określił, nie powinna mieć miejsca.

Soniak10 - Nie 17 Paź, 2021

Cytat:
Tylko dlaczego kolejny temat zszedl nie na właściwe tory?

Bardzo trafne pytanie. Skoro już na spokojnie chcemy przeanalizować problem "zejścia wątku na złe tory", to MZ stało się tak wskutek skupienia się przez kogoś (nieważne kogo) na kilku przypadkowych słowach, które nie miały żadnego związku z meritum wątku, a stanowiły jedynie zwrot retoryczny, taki "stylistyczny wypełniacz zdania".
To jest, niestety, dość powszechna zmora wszelkich debat publicznych, widoczna zwłaszcza w dyskusjach politycznych. Taka technika, polegająca na czepianiu się drugorzędnych lub wręcz całkowicie nieistotnych dla sprawy słówek i tworzeniu wokół nich alternatywnego wątku, potrafi sprowadzić na manowce każdą debatę i każdy, kto ma trochę dobrej woli, powinien się tego wystrzegać. Owszem: można zwrócić autorowi takich słów uwagę, że zastosował nie najtrafniejszy zwrot, ale trzeba wiedzieć kiedy skończyć i nie dorabiać do tego całej sztucznej teorii.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam. :roll:

Wojtas_B - Nie 17 Paź, 2021

Jeśli kogoś znamy poza siecią, to nawet jeśli napisze on coś irytującego, możemy to zinterpretować zupełnie inaczej, nie negatywnie.
Większość kłótni na forach to wynik braku takich znajomości.

moshica - Nie 17 Paź, 2021

Mam nadzieję, że to zakończy definitywnie te nieporozumienia i da korzystną lekcje na przyszlość. Do nikogo nie żywię urazy i mam nadzieję, że zakończymy na tym.
Maciek - Nie 17 Paź, 2021

moshica napisał/a:
....Tylko dlaczego kolejny temat zszedl nie na właściwe tory?


Zchodzenie na niewłaściwe tory jest tym co odróżnia to forum od innych i moim zdaniem w dużej mierze decyduje o jego atrakcyjności i żywotności. W końcu ile można pisać o lornetkach? musi się to w końcu znudzić. Ale jak dołożymy do tego filozofię i różne aspekty i historie związane z użytkowaniem lornetek robi się naprawdę ciekawie.
Dlatego też bardzo "tęsknię" za mnichem, który nie wiedzieć czemu opuścił to forum i nie wyobrażam sobie, żeby Wiking poszedł w jego ślady. Jak wspomniałem nie znam osobiście nikogo z tego forum i nie chciałbym tego, że znajomość z Wikingiem zacznę od wywleczenia go z autobusu i przymusowym doprowadzeniu do kompa i zmuszenia pod bronią do pisania :lol: .

Wojtas_B - Pon 18 Paź, 2021

moshica, Peace.
moshica - Pon 18 Paź, 2021

Wojtas, z mojej strony tego nieporozumienia nie było i nic nie biorę do siebie. Zakopujemy topory i zajmujemy się tym co nas tu łączy a nie dzieli.
gruber - Wto 21 Gru, 2021

Każde forum prędzej czy później umiera. Przy życiu utrzymują je entuzjaści. A Ci z założenia nie interesują się sprzętami za 200 zł. Dotyczy to każdej dziedziny życia. Trzeba cieszyć się z każdego merytorycznego wpisu. Oczywiście mnóstwo osób interesuje się lornetkami za 100zł+ ale one znikają z forum po zakupie.
15 lat temu pożyczyłem trochę kasy i kupiłem rower za 2500 zł. Myślałem, że jestem "zawodowcem" Podczas wycieczki spotkałem kolesia który jechał na rowerze za 10000 zł. Przedstawił mi różnicę między naszymi rowerami bez jakiegokolwiek wywyższania się. Wydawał mi się jakimś multimilionerem. Pół roku później miałem wypadek i za odszkodowanie kupiłem szosę za 9000. Dzisiaj rower za 4 tys. jest dla mnie nie do przyjęcia. Ale rower to dla mnie sens życia.
W między czasie zaraziłem się lornetkami. Kupiłem Kowę SV 8x25 potem Monarcha 7, później Victory 8x25, a teraz choruję już na absolutny Top czyli Swaro. Brakuje mi tylko 13000 zł :mrgreen:
I nie, nie jestem bogaty, zarabiam 4 tys na ręke. Ale myślę o najlepszych sprzętach bo wiem, że mam tylko jedno życie.
W tym wątku spiera się dwóch gości, Jeden uważa, że każdy wpis jest lepszy niż żaden. Drugi nakłada cenzurę w stylu (Tu są niezamożni więc nie szarżujmy z cenami ). Obydwaj mają rację. Ale akurat ten temat dotyczy towaru premium. Jak kogoś nie stać (np. mnie)to kupuje lornetkę za 1-2-3-4 tys. A jak ktoś jest zamożny to dla czego ma kupować półśrodki. Absolutnie uważam, że lornetka za 500 zł wystarczy większości ludzi, co nie zmienia faktu, że ja chcę najlepszej. Póki co mnie nie stać ale jakbym zrezygnował z zakupu roweru to mógłbym kupić absolutny TOP. Piszę te wypociny po to aby zobrazować, że jest 7,8 miliarda ludzi na ziemi. Każdy ma swój sposób na życie. Ja na prawdę jestem najmądrzejszy z ludzi :mrgreen: Ale prawda jest taka, że jednego stać a drugiego nie. Jak mnie nie stać np. rower elektryka za 30 tys. to się nie wypowiadam w tym temacie.

Czy jest Ktoś z okolicy Skawiny kto ma lornetkę nocną? Bo bardzo chciałbym taką przetestować.

Wiking69 - Sro 22 Gru, 2021

gruber ... Moim zdaniem to forum nie umrze śmiercią naturalną , jedni odchodzą , inni przychodzą . Zawsze jest ktoś ... NOWY :) . Smutne jest tylko to , że kilku bardzo doświadczonych i sympatycznych kolegów przestało pisać . Mam na myśli prawdziwych pasjonatów , z dużą wiedzą i pięknymi lornetkami .
Soniak10 - Sro 22 Gru, 2021

gruber napisał/a:
pożyczyłem trochę kasy i kupiłem rower za 2500 zł. Myślałem, że jestem "zawodowcem" Podczas wycieczki spotkałem kolesia który jechał na rowerze za 10000 zł.


I dopóki jeździłeś na rowerze za 2500, czułeś się bosko, wygodnie i komfortowo. Ale gdy przesiadłeś się na chwilkę na rower za 10 000 zł, nagle poczułeś, że gdy jeździłeś na Twoim rowerze, to bolały Cię plecy i co-nieco poniżej, w kolanach Cię łamało a w płucach z wysiłku zaczynała zbierać się krew?

BTW: nihil novi sub sole. Przewidział to już Antoine de Saint-Exupery:
"Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”

Ergo: starzejemy się, albo jak powiedział inny klasyk: kingsajzu spróbowali, i w D*** się poprzewracało"... :grin:

Binokularnik - Sro 22 Gru, 2021

Soniak10 napisał/a:
I dopóki jeździłeś na rowerze za 2500, czułeś się bosko, wygodnie i komfortowo. Ale gdy przesiadłeś się na chwilkę na rower za 10 000 zł, nagle poczułeś, że gdy jeździłeś na Twoim rowerze, to bolały Cię plecy i co-nieco poniżej, w kolanach Cię łamało a w płucach z wysiłku zaczynała zbierać się krew?


Z tego co zrozumiałem gruber, pisząc o rowerze, miał na myśli szosówkę….
Oczywiście, na szosie, każdy rower da radę ale w tym wypadku nie chodzi jedynie o przejechanie z punktu A do punktu B…tu liczy się coś zupełnie innego i osoby, które w tym temacie „czują bluesa”, są gotowe wydać na rower nawet więcej niż 10000.

gekon72 - Sro 22 Gru, 2021

W sumie nie wiem po co, ale dodam swoje 3 grosze do tej ciekawej dyskusji o gustach lornetkowych i filozofii życia.
W świat lornetek wszedłem późno, bo po 45 roku życia, ale już z wieloletnim doświadczeniem inżyniera w dużej korporacji, czyli sceptycznie nastawionym do wszystkiego co high-end.
Stykam się na codzień z granicą designu, kosztów produkcji i marketingu i wiem, jak doi się ludzi, aby zmusić ich... sorki, "aby zapragneli", kupić sobie coś najlepszego i najdroższego.
I choć stać mnie na Swarka i wiem, że będzie on niezły, to źle czułbym się ze świadomością, że wydałem tak wiele za tak niewiele wiecej.

Życie potwierdza moje spostrzeżenia i daje mi spokojnie spać, bez pożadania świetego grala.
Miałem kiedyś okazję popatrzeć równocześnie przez Fujinona 16x70 i TS 15x70. Ten pierwszy zadziwił mnie tylko ostrościa po prawie same brzegi, ale AC miał tak dużą, że nie chciałbym tego Fujinona nawet za cenę nieco niższą niż TS. Czar prysł.
Kupiłem Nikona M5 16x56, który na tym forum miał słabe opinie, a okazał się super lornetką. Jestem z niej bardzo zadowolony, szczególnie na gwiazdach, które bardzo ładnie punktuje, choć nie idealnie. W astro jestem wymagający i szukałem dalej ideału.
Naczytałem się, jak pewna lornetka 25x100 ED -za 5000zł- pięknie punktuje gwiazdy.
Same zachwyty na różnych forach. Kupiłem i niedowierzałem... Iskrzyła tak na gwiazdach, że aż mi drugą sztukę przysłali i bez zmian. Ten typ tak ma. Ktoś napisał mi później, że ta punktowość, to bardzo subiektywne spostrzeżenie i to co dla wielu jest punktem, dla mnie akurat jest nieakceptowalne.
Tym samym jeszcze bardziej polubiłem mojego małego Nikona za 2800 zł. Wygrał z wielkim porro za dużo więcej kasy.
Mam też małego Bushnella 8x42 Legend M, za mniej niż 2k zł. Jak go przykładam do oczu, to tak jakbym patrzył nadal oczami. Na środku pola punktuje idealnie nawet Syriusza i nie potrafię dostrzec nigdzie AC. Owszem, od 60% pola obraz powoli degraduje się, ale jest to mało zauważalne. Niewiele mi przeszkadza. Kupując Swarka musiałbym dodać prawie 10 kzł, aby mieć te ostrzejsze brzegi, na które i tak nie patrze. Szkoda mi kasy, choć jestem wymagający co do optyki.
Na co wolę wydać kasę? Nie tylko na dalekie podróże z tańsza lornetką, ale na osprzęt do niej.
Obserwuję głównie gwiazdy i samoloty. Nawet super Nikon jest beznadziejny, jak nie ma dobrego podparcia i są drgania obrazu.
I co się okazuje? Na rynku praktycznie nie istnieje dobry montaż do lornetek.
Statyw i żuraw może jeszcze sprawdzi się na gwiazdach, ale na samolotach już nie.
Jako inżynier byłem zdumiony, że tyle kasy pompuje się w optykę, a komfort obserwacji leży i kwiczy od dziesiątków lat.

Zamiast wydawać kasę na bezużyteczne Swarki z ręki, wolałem stworzyć idealny montaż.
Mam teraz mobilny leżak obserwacyjny, gdzie wygodnie, bez odrywania oczu, mogę oglądać całe niebo, gwiazda po gwiazdce, aż po zenit.
Teraz ulepszam prowadzenie pod samoloty, aby płynnie bez drgań podążac za obiektem. Dotąd obserwowałem z reki i przy pierwszych testach aż zaniemówiłem, ile detalu dostrzegłem na samolocie.

Kończąc mój przydługi wywód puenta jest taka, że najlepsza optyka jest bezużyteczna, bez dobrego montażu. Kiedy zobaczyłem ten samolot uświadomiłem sobie jak bardzo tracę na jakości obrazu przez same drgania ręki. Prawda jest taka, że kupując lornetkę 10x i więcej, aby wykorzystać jej potencjał ostrości, to trzeba byłoby mieć ją zawsze na statywie. W przeciwnym wypadku to autentycznie strata kasy:)

Wiking69 - Sro 22 Gru, 2021

Nooo gekon :) . Masz bardzo mądre przemyślenia . Z przyjemnością przeczytałem wszystko co napisałeś .
Lech149 - Sro 22 Gru, 2021

I ja też . :grin: :grin: szkoda , że to już koniec . :grin: :lol:
Wiking69 - Sro 22 Gru, 2021

gekon ... liczymy na Ciebie :) . Dobrze by było gdybyś każdy nowy dzień zaczynał od napisania krótkiego felietonu na forum lornetkowym .
Wojtas_B - Sro 22 Gru, 2021

gekon72, W części zgadzam się z tak przedstawioną filozofią, w części mam inne zdanie.

Uwielbiam małego EII 8x30. To absolutny ewenement, sprzęt niedościgniony w tym przedziale cenowym pod względem piękna obrazowania, szczególnie z nowej produkcji, czyli po poprawce powłok. Ktoś na forum astronomicznym zdyskwalifikował ją za komę na brzegach, co przeszkadzało mu w patrzeniu na gwiazdy. Mnie to nie przeszkadza przy tak ogromnym polu, bo nie widzę bezpośrednio rozmazanych gwiazd przy diafragmie.

Czy piszesz o APM 25x100 w wersji ED? Czytałem raczej same dobre rzeczy i rozważałem. Jak wygląda w niej AC w obserwacjach dziennych?

Wiadomo, że każda lornetka na statywie, nawet 8x, pokaże więcej niż w ręku, tyle że pewna reguła przełoży się tu liniowo w sposób trywialny. Otóż jeśli powiesimy na jednym statywie lornetkę dobrą, a obok na drugim statywie lornetkę wybitną, to ta druga wciąż z podobną siłą pokona pierwszą.

mariuszi - Czw 23 Gru, 2021

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

W dobry humor wpadłem dzięki Wam przed świetami …

Ps


Sąsiad kupił BMW X7 …..

Ja mam octavię i naprawdę jest super , co prawda nie mam kamer na około ani monitoringu martwego pola , czy tez napędu 4x4 ale w zasadzie jeżdżę w lato i prawie cały czas patrzę tylko przed siebie . Dodatkowo kupiłem yanosika żeby nie płacić mandatu a kolega zapłacił .. :cool: bo nie ma yanosika
Po co kupować bezużyteczne BMW ? Kiedy skoda jest naprawdę fajna
Na marginesie w cenie tegoż BMW można kupić octavię i pewnie jakiś nawet fajny przechadzany autobus ..

Wesołych Świąt z zaśnieżonych Gór Świętokrzyskich :grin:

Wiking69 - Pią 24 Gru, 2021

Bezużyteczne BMW ? . Nie chcę Ci psuć humoru w Wigilię . Ale ktoś mieszkający na przykład w Warszawie , mógłby powiedzieć to samo o Twojej Skodzie :) . Po co wydawać pieniądze na Octavię , skoro 50 metrów od domu mam wejście do metra i przystanek autobusowy . A 200 metrów dalej mam przystanek tramwajowy , stację kolejową PKP ( Dworzec Gdański ) i hulajnogi elektryczne . Są ludzie którzy lubią kolekcjonować pieniądze , inni lubią je wydawać .
sektoid - Pią 24 Gru, 2021

Wiking69, Wielu jest takich ludzi. Samochód to tylko narzędzie.
Maciek - Sob 25 Gru, 2021

Mój kolega pogoń za" najlepszymi rzeczami" podsumował w ciekawy sposób. Stwierdził, że na świecie jest sporo ludzi obrzydliwie bogatych. Mogą pozwolić sobie na niemal wszystko, więc uganiają się za czymś oryginalnym czego nikt inny nie ma. Sprytni producenci robią więc dla nich super rzeczy. Zazwyczaj są one tylko trochę lepsze od standardowych wariantów ale za to wielokrotnie droższe. Rzeczy te są drogie tylko dlatego, że ktoś obrzydliwie bogaty jest skłonny za nie zapłacić po to aby mieć coś wyjątkowego. Doskonałym przykładem są zegarki, kosztująca 30 tysięcy Omega Seamaster jest technicznie tożsama z zegarkami które można kupić za 2 - 3 tysiące - i co zaskakujące równie dokładnie pokazuje czas.
Nieszczęściem wielu ludzi mniej zamożnych jest chęć posiadania tych super rzeczy. Często prowadzi to do samooszukiwania się i wynajdywania pretekstów do usprawiedliwienia ich kupna. A wszystko to kosztem wyrzeczeń.
Na przykład ktoś kto w 4 osoby mieszka w dwupokojowym mieszkaniu i jednocześnie kupuje BMW X7 przypomina mi szympansa ubranego w garnitur i palącego papierosy.

mariuszi - Sob 25 Gru, 2021

Szympans z własnej woli nie ubierze się w garnitur i nie zapali papierosa …..
Binokularnik - Nie 26 Gru, 2021

Ale Omega może go zainteresować... :wink:
Wojtas_B - Wto 28 Gru, 2021

Przestańcie porównywać topowe lornetki do luksusowych samochodów czy zegarków, bo logika takich porównań jest mocno pozorna.
Wiking69 - Wto 28 Gru, 2021

Ja bardzo lubię porównywać lornetki do samochodów . Dla mnie Zeiss 8x50 B Oberkochen z 1960 roku jest odpowiednikiem Mercedesa S klasy z tamtych lat . Leicę Trinovid 10x32 BA mógłbym porównać do Porsche 911 z lat 70-tych . A Swarovski NL 12x42 to bez wątpienia Aston Martin DB 9 z 12-to cylindrowym silnikiem . Ciekawe która lornetka jest odpowiednikiem Garbusa :) .
Wiking69 - Wto 28 Gru, 2021

Mój sympatyczny kolega ( pasjonat zegarków ) kupił sobie kilka dni temu Seiko GS :) . Kiedy dowiedziałem się ile kosztował ... od razu wyobraziłem sobie Fujinona LB 25x150 MT-SX .
Maciek - Wto 28 Gru, 2021

Wiking69 napisał/a:
....Leicę Trinovid 10x32 BA mógłbym porównać do Porsche 911 z lat 70-tych . A Swarovski NL 12x42 to bez wątpienia Aston Martin DB 9 z 12-to cylindrowym silnikiem ....

Ani jeden ani drugi nie są samochodami, którymi będziesz jeździł codziennie do roboty i zostawiał na parkingu, albo wyjeżdżał z rodziną na wakacje ... niestety. Są to "garażowe tygrysy", które z obawy przed "draśnięciem" wyciągane od wielkiego dzwonu.
Dla odmiany taką chociażby Kowę BDII (nieznacznie gorszą) hyc do plecaka, jak się porysuje mała strata, kupi się następną, nową, może nawet trochę lepszą :razz:
Krótko mówiąc - co kto woli :wink:

Wiking69 - Wto 28 Gru, 2021

Kowa BDII to taka Skoda Fabia , no ... prawie Porsche 911 GT3 :) ... ale przynajmniej człowiek się nie boi zostawić na parkingu przed Centrum Handlowym .
TomPL2 - Pią 31 Gru, 2021

gekon72 napisał/a:


Kończąc mój przydługi wywód puenta jest taka, że najlepsza optyka jest bezużyteczna, bez dobrego montażu. Kiedy zobaczyłem ten samolot uświadomiłem sobie jak bardzo tracę na jakości obrazu przez same drgania ręki. Prawda jest taka, że kupując lornetkę 10x i więcej, aby wykorzystać jej potencjał ostrości, to trzeba byłoby mieć ją zawsze na statywie. W przeciwnym wypadku to autentycznie strata kasy:)

A próbowałeś lornetek ze stabilizacją? Może do samolotów by się nadały (12x28?), z gwiazdami to gorzej...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group