forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Wybór lunety dla początkującego i młodego.

Leszek - Czw 02 Mar, 2006
Temat postu: Wybór lunety dla początkującego i młodego.
Zwracam się z prośbą poradę jaką lunetę kątową do obserwacji przyrodniczych kupić dla młodej osoby. W grę wchodzi przedziale cenowy 1200-1300 zł.
W chwili obecnej wybór mój kieruje się na Nikon Spotting Scope RAII. Jeżeli ktoś miał kontakt z tą lunetą to prosiłbym o opinię lub ewentualne polecenie innej w podobnej cenie.
Będę wdzięczny za każdą opinię i poradę.
Pozdrawiam

Arek - Czw 02 Mar, 2006

Nikon jak to Nikon, w tej klasie cenowej bubla już nie wypuści.
Można pomysleć, też o Kowa TSN-601 ale to już ciut drożej. Można też myśleć o czymś
ze szkłem niskodyspersyjnym w obiektywie - jakość obrazu wyraźnie lepsza i to pod względem ostrosci, kontrastu i kolorków. Ale tu już trzeba zainwestować ponad 2000 zł
np. Celestron Ultima 80 ED.

Pozdrawiam,
Arek

Opticron - Sro 15 Mar, 2006

Opticron oferuje nowy model z serii IS o średnicy obiektywu 70 mm. Ta firma, jak żadna inna ma bardzo szeroki wybór okularów pasujących do wszystkich korpusów. Ja polecam stałoogniskowy okular 28x zapewniający duży komfort obserwacji. Całość tego zestawu (korpus 1200 zł + okular 350 zł) w cenie 1550 zl. Do wypróbowania na Górnym Śląsku lub 25 marca w Łodzi.
Są też tańsze korpusy ale oczywiście z mniejszą średnicą obiektywu:
fi 60 - 900 zł, fi 50 - 600 zł.

Jacek Betleja

Allan - Pią 22 Cze, 2007

Ja swoja pierwsza "lunete" skonstruowalem 25 lat temu hehe.
Rozmontowalem lornetke 8x30, przymocowalem na desce obie czesci jedna za druga, wyciemnilem rulonem z czarnego papieru polaczenie ich obu, dolaczylem do tego swojego zenita i na statywie z ksiazek zrobilem pierwsze zdjecie Ksiezyca w przyblizeniu 8x8=64 razy. Nie wspomne oczywiscie jaka byla "jasnosc" mojego sprzetu :wink: ale Ksiezyc w pelni dawal wystarczajace swiatlo do calkiem udanej ekspozycji.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group